Різноманітність тварин у природі

Формування в учнів поняття "комахи", "риби", "земноводні", "плазуни", "птахи", "звірі". Особливі ознаки тварин та основні завдання їх міграції. Істотні ознаки окремих груп тварин, умови їх життя. Значення звірів в природі, головні причини їх охорони.

Рубрика Биология и естествознание
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 13.04.2014
Размер файла 28,0 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема: Різноманітність тварин у природі

Школа: НВК № 2

Дата: 06.02.2013

Клас: 3-Б

Тема: Різноманітність тварин у природі

Мета: формувати поняття «комахи», «риби», «земноводні», «плазуни», «птахи», «звірі»;розвивати вміння порівнювати,спостерігати; виховувати любов до природи, бажання оберігати тварин.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: ілюстрації з підписом тварин, малюнки.

Використана література: Будна Н.О., Гемзюк О.Р., Майхрук М.І., Тітченко О.М.

Я і Україна. Уроки природознавства. 3 клас. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2005. - 112 с.

Хід уроку:

І Організація класу (2 хв)

ІІ Перевірка домашнього завдання (6 хв)

- Перед тим як розпочати вивчати нашу тему уроку, пригадаймо попередній матеріал.

1) Фронтальне опитування

- Чим різняться тварини різних видів? (тварини різних видів різняться будовою і формою тіла, розміром, покривом тіла і його забарвленням, місцем проживання. Або вони зовсім не схожі))

- Доведіть, що тварини належать до живої природи ?

(Тварини належать до живої природи. Вони мають усі ознаки живих організмів. Як і всі живі організми, тварини дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають.)

Чим живляться тварини ?

(Тварини живляться рослинами чи іншими тваринами.)

Назвіть особливі ознаки тварин. (Переміщення тварин з одного місця в інше. Тварини бігають, стрибають, повзають, літають, плавають. Для цього в них є відповідні органи -- ноги, крила, плавці.)

Для чого тварини переміщуються? (Тварини переміщуються, щоб знайти корм, місце для розмноження, щоб урятуватися від ворогів.)

ІІІ Актуалізація опорних знань (7 хв)

Подивіться сюди, тварини переплутали своє середовище існування.

Хіба верблюд живе у річці?

Допоможіть їм потрапити у своє середовище.

Тварини дуже задоволені, що ви їм допомогли потрапити у своє середовище існування, вони вам вдячні.

Море

Річка

Ліси

Пустеля

- ведмідь

- верблюд

- сом

- Морський окунь

- карась

- тигр

- лисиця

Море

Річка

Ліси

Пустеля

Морський окунь

сом

ведмідь

верблюд

карась

лисиця

тигр

тварина звір природа риба

IV Сприймання і усвідомлення нових знань (20 хв)

1) Оголошення теми і завдань уроку

Сьогодні ми помандруємо в царство тварин. Ви дізнаєтесь, що тварин різних видів об'єднані в групи.

Ознайомитесь з істотними ознаками окремих груп тварин, умовами їх життя. Зрозумієте, яке значення мають тварини в природі, чому потребують охорони.

2) Робота із загадками

Зараз я читатиму загадки, а ви спробуйте розгадати їх.

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст.

Пухова руденька шуба

Із сосни стриба на дуба. (Білка)

Сіла пташка на дубку,

Завела своє ку-ку!

Стрепенулись їжачок,

Заєць і козулі,

Всіх збудив той голосок, Пісенька... (зозулі)

Тисяча тисяч мулярів

Будують хати без дворів (Мурашки)

Як назвати одним словом білку, зозулю, мурашок. (Тварини)

3) Розповідь з елементами бесіди

Ви знаєте, що світ тварин, що населяє нашу планету різноманітний. Вони живуть на суші, в землі, деякі пристосувалися до життя у воді. Частини тіла всіх тварин відрізняються розмірами, формою, окрасом.

Розгляньте малюнок із зображенням оленя.

Де живе ця тварина?

Вірно.

А як ви гадаєте, чим вкрите тіло оленя?

Так, справді. Назвіть ще тварин тіло яких вкрите шерстю?

Отже, тварини, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами. Вони вигодовують своїх малят молоком. Вкрите шерстю тіло і вигодовування малят молоком - це істотні ознаки звірів.

Розгляньте малюнки сови і синиці.

Чим вкрите їх тіло ?

Отже, тварин, тіло яких вкрите пір'ям, називають птахами.

А чи відомо вам, що найвищий птах в Україні - сірий журавель. Зріст його досягає 1 м 20 см.

- Зараз я читатиму вірш, а ви скажете про кого йде мова.

- На грядці, де росте редиска,

- Сидить якийсь незнаний звір:

- На спині в нього чорна миска

- І ніжки висунулись з дір.

- Та це ж, звичайно, черепаха !

- І як вона прийшла сюди ?

- Ой черепахо-бідолахо,

- Ти ж тут загинеш без води !

- Адже до річки через поле,

- Через ярочки та горби

- По черепашачі, поволі,

- Ти будеш лізти дні доби !..

- А ми цю чорну боягузку,

- Що вся сховалась під щитом, Мерщій загорнемо у хустку

- І понесемо усі гуртом.

- І примчимо єдиним махом

- В кущі до річки, до води.

- Отут спокійно, черепахо,

- Живи й далеко не ходи !

- Про кого йде мова у вірші?

- Чи бачили ви її коли-небудь у природі ?

- Як вона рухається:бігає чи повзає?

- Черепахи, ящірки, змії , крокодили - це плазуни. На суші вони плазують, тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло плазунів вкрите сухими лусочками. Цим вони відрізняються від звірів та інших тварин.

Діти, погляньте на цю тварину. Це жаба озерна.

- Чим вкрите її тіло ?

- Так, тіло жаб, тритонів, вкрите м'якою, вологою шкірою. Якщо шкіра пересохне, то тварина загине. Тому ці тварини проводять деякий час у воді, а решту - на суші. Вони об'єдналися в одну групу і назвалися земноводні.

- Поміркуйте, з яких двох слів складається ця назва?

- Так, Земно - на суші, тобто на землі, а водно - у воді, де проводять деякий час.

- На території України живуть такі земноводні: ропуха, жаба озерна, жаба трав'яна, жаба ставкова, тритон. Прудка жаба може стрибати до двох метрів у довжину і близько метра у висоту. А мешкає ця рекордсменка у листяних лісах Закарпаття.

- Як , на вашу думку, називають тварин, які живуть у воді, а тіло їх вкрито слизькою лускою ?

- Так , це риби .

- Де живуть риби ? Риби можуть жити як у солоній, так і у прісній воді.

- Чим дихають риби ?

Цікаво, що найбільшою рибою, яка живе у прісних водоймах України, вважається сом. У 2 роки сом досягає довжини 50-60 см , а у 25 років важить 110 кг і має довжину тіла понад 3 м.

- Розгляньте ці малюнки (зображені бджола, муха, коник).

- Як можна назвати одним словом цих тварин ?

- Полічіть , скільки ніг має кожна комаха ?

- Отже, комахи -- це тварини, які мають 6 ніг (3 пари).

- Окремими групами тварин є черви, молюски, раки, павуки. (Розгляд малюнків).

4) Фізкультхвилинка

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

Руки вгору, руки в сторони, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Раз -- присіли, другий -- встали.

Всі за парти посідали.

V Осмислення і закріплення нових знань (10 хв)

1) Робота з підручником

· Розгляд і аналіз ілюстрацій

· Відповіді на запитання

- Відкрийте підручник на с. 134. Зверху розгляньте ілюстрацію, перечисліть які тварини тут знаходяться.

- До якої групи вони належать?

- Яка істотна ознака комах?

- Далі ілюстрацію у верху на с. 135. Які риби тут знаходяться?

- Яка істотна ознака риб?

- Наступна ілюстрація. Які тут тварини зображені?

- До якої групи вони відносяться?

- Які істотні ознаки земноводних?

- Йдемо далі, наступна група плазуни. Перечисліть які тварини тут знаходяться?

- Які істотні ознаки плазунів?

- Далі, що за група тварин зображена тут? Перечисліть їх.

- Яка істотна ознака птахів?

- Наступний малюнок. Що це за група тварин? Назвіть їх.

- Яка істотна ознака звірів?

- А які тварини складають окрему групу? (черви, молюски, раки, павуки).

2) Робота в зошиті (7 хв.)

- Відкрийте свої робочі зошити на с. 62 та виконайте завдання 1. Розподіли тварин на групи.

- Закінчили роботу.

- Дайте відповідь на такі запитання:

1. Яка істотна ознака комах?

2. У риб тіло вкрите

3. Тварин, які частину життя проводять у воді, а частину - на суходолі,

4. називають:

5. Тіло птахів вкрите … , а звірів…

VI Рефлексія

- Яка група тварин вам найбільше сподобалась?

- Чи є у вас вдома тваринка?

- До якої групи вона належить?

- Чому ви так вирішили?

· Домашнє завдання

- Відкрийте свої щоденники та запишіть домашнє завдання.

с. 133-138 прочитати статті «комахи», «риби», «земноводні», «плазуни», «птахи», «звірі» та відповідати на запитання після тексту.

В робочому зошиті с. 62-63 завдання 2, 3, 4, 7,8.

За відповіді ваші спасибі вам, діти.

Прийшов час урок завершити.

Сьогодні ми продовжили

Тваринний світ вивчати.

Як підсумок, можу

Одне лиш сказати:

Зробили багато -

Знання будете мати.

Повинні ви завжди

Урок цей пам 'ятати.

- До побачення!

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Уявлення про ознаки пристосування тварин до захисту від ворогів у природі, причини зникнення тварин. Шляхи охорони і збереження тварин у природі; ознаки пристосування окремих тварин. Сприйняття об'єктів природи, їх цінність; охорона тваринного світу.

    конспект урока [113,2 K], добавлен 10.01.2010

  • Вода як елемент глобальної екосистеми, її головні задачі та функції в природі. Принципи та значення охорони гідросфери. Умови формування хімічного складу води, головні фактори природного та антропогенного характеру, що впливають на даний процес.

    контрольная работа [33,4 K], добавлен 17.05.2019

  • Домашні тварини як такі види тварин, що живуть з людиною та розводяться нею. Оцінка ролі та значення домашніх тварин в розвитку і вихованні дітей. День Захисту Тварин, історія його зародження і розвитку. Основні тварини Червоної Книги України, їх захист.

    реферат [13,3 K], добавлен 07.04.2011

  • Природно-екологічні умови Березнівського району. Біологічні особливості видового складу тварин - гідробіонтів річки Случ. Облік водної ентомофауни. Кількісна оцінка видового складу тварин літоралі р. Случ. Методика дослідження тварин літоралі р. Случ.

    дипломная работа [6,6 M], добавлен 29.11.2011

  • Дослідження особливостей існування представників типу голкошкірих - одиночних тварин, що ведуть бентосний прикріплений чи рухливий спосіб життя. Вивчення геологічної історії типів: напівхордові, хордові, хребетні, чотириногі, класів: земноводні і птахи.

    реферат [26,4 K], добавлен 27.05.2010

  • Загальна характеристика класу Земноводних: поняття, біологічна класифікація, особливі властивості, принципи розповсюдження та кліматичні умови. Класифікація та різноманітність амфібій. Оцінка ролі та значення представників Земноводних в природі.

    реферат [28,1 K], добавлен 27.05.2013

  • Земноводні: загальна характеристика типу. Виникнення, морфологічна та анатомічна будови, різноманітність видів, процеси життєдіяльності; функціонування травної, дихальної, скелетної, м’язової та інших систем. Значення земноводних у природі і для людини.

    курсовая работа [2,0 M], добавлен 23.11.2010

  • Умови існування плазунів в кінці палеозою і в мезозої. Причини швидкого розвитку плазунів, їх панівне положення в мезозої. Різноманітність давніх плазунів, шляхи їх еволюції. Основні групи древніх плазунів. Причини вимирання більшості груп плазунів.

    курсовая работа [3,3 M], добавлен 21.09.2010

  • Особливості та характерні ознаки будови тіла кільчастих червів. Ускладнення порожнини тіла плоских та кільчастих червів. Ускладнення тварин у процесі еволюції. Членистоногі - тварини, які володіють самою високою організацією серед безхребетних тварин.

    презентация [1,9 M], добавлен 07.05.2014

  • Вивчення розповсюдження безхребетних тварин у водоймах з різною глибиною та чистотою води. Фактори, що сприяють розмноженню у воді того чи іншого різновиду безхребетних. Способи життя безхребетних тварин та їх організацію в різноманітних таксонах.

    контрольная работа [570,1 K], добавлен 15.09.2010

  • Клас хребетних тварин. Костисті риби як найбільш пристосовані до проживання у водному середовищі хребетні. Довжина тіла риб. Розміри головного мозку по відношенню до величини тіла. Статева система, запліднення ікри, швидкість росту і тривалість життя риб.

    реферат [1,4 M], добавлен 10.02.2011

  • Ступені організації тварин. Амеба і людиноподібна мавпа як антиподи тваринного світу. Вища організація нервової системи у тварин. Приручення дельфінів, спостереження за поведінкою. Експерименти над восьминогами, значення розвитку головного мозку в комах.

    реферат [4,7 M], добавлен 15.04.2010

  • Клас плазуни або рептилії: поведінка, спосіб життя, размноження та значення в природі. Види плазунів, занесені до міжнародної Червоної Книги та до Червоної Книги України, їх характеристика. Закони, за якими зберігаються занесені до Червоної книги види.

    курсовая работа [44,1 K], добавлен 13.06.2009

  • Загальна характеристика хордових, ознаки будови. Вигляд, спосіб життя і системи органів головохордових тварин на прикладі ланцетника звичайного та хрящових риб на прикладі колючої акули (катрана). Їх нервова система і органи чуття, розмноження і розвиток.

    реферат [1,0 M], добавлен 31.03.2010

  • Поняття про популяцію. Нові методи у функційній геноміці. Імуно-генетичні маркери, їх класифікація. Властивості набутого імунітету. Методи аналізу поліморфізму білків. Функційна геноміка сільськогосподарських тварин. Метод мікрочіпів, нутрігеноміка.

    курс лекций [1,8 M], добавлен 28.12.2013

  • Особливості будови, фізіології та життєдіяльності ряду Рукокрилих та визначення їх значення в природі. Головні морфологічні ознаки кажана. Характеристика представників ряду Рукокрилих, які зустрічаються на території м. Чернігова та його околиць.

    курсовая работа [3,2 M], добавлен 21.09.2010

  • Гідробіологічна характеристика оз. Сірче. Аналіз фауністичних особливостей безхребетних тварин – гідробіонтів оз. Сірче. Зовнішній вигляд, джерела харчування, специфіка розмноження та тривалість життя зареєстрованих у пробах безхребетних тварин озера.

    курсовая работа [2,1 M], добавлен 28.11.2010

  • Вуглеводи — природні сполуки, які відіграють важливу роль у житті людини, тварин і рослин. Глюкоза – поширений у природі вуглевод групи моносахаридів. Фруктоза і сахароза, їх використання у вигляді харчових добавок. Особливості крохмалю та целюлози.

    презентация [1,8 M], добавлен 18.12.2012

  • Загальна характеристика отряду Рукокрилі. Особливості зовнішньої і внутрішньої будови їх представників, екологічні особливості, поведінка тварин та спосіб існування в дикій природі та у неволі. Літальний апарат кажанів, специфіка полювання та розмноження.

    курсовая работа [328,1 K], добавлен 22.01.2015

  • Міжвидові взаємовідношення та їх основні прояви. Суть взаємокорисного співжиття різних видів, симбіоз безхребетних тварин з одноклітинними водоростями, комах з квітковими рослинами. Хижацтво і паразитизм як форми міжвидової боротьби за існування.

    реферат [29,4 K], добавлен 15.04.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.