Новий курс Ф. Рузвельта

Аналіз змін в соціально-економічній і політичній сферах США в період "нового курсу". Складання портрету історичної особистості на прикладі президента Ф. Рузвельта. Показ ролі держави в збереженні основ демократії в період кризи. Кодекс чесної конкуренції.

Рубрика История и исторические личности
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 29.10.2014
Размер файла 5,7 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок

Новий курс Ф. Рузвельта

Мета: пояснити суть "нового курсу"; проаналізувати зміни в соціально-економічній і політичній сферах США в період "нового курсу"; з'ясувати його значення і наслідки; формувати вміння аналізувати, узагальнювати й систематизувати історичний матеріал, складати портрет історичної особистості на прикладі президента Ф. Рузвельта; показати роль держави в збереженні основ демократії в період кризи; довести дієздатність політики втручання держави в економічні процеси в період кризи.

Основні знання: президентство Ф. Рузвельта; закон про відновлення промисловості економіки (НІРА); "кодекс чесної конкуренції"; закон про поліпшення становища в сільському господарстві; система соціального захисту населення; опір політиці реформ; кейнсіанство.

Поняття і терміни: "новий курс"; закон НІРА; "кодекс чесної конкуренції"; ААА ("Білль про допомогу фермерам"); кейнсіанство.

Основні дати й події: 1933--1939 рр. - політика "нового курсу"; 12 травня 1933 р. - прийняття "Білля про допомогу фермерам"; 16 червня 1933 р. - прийняття закону про відновлення промисловості (НІРА); 14 серпня 1935 р. - прийняття закону Вагнера (закон про соціальне забезпечення).

Особистість в історії: Ф. Рузвельт.

Обладнання уроку: політична карта світу; атлас; портрет Ф. Рузвельта. рузвельт історичний президент

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

Організаційний момент

Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Мотивація навчальної діяльності учнів

Вивчення нового матеріалу

Обрання Ф. Рузвельта президентом США.

Суть і особливості "нового курсу" Ф. Рузвельта.

Наслідки "нового курсу" для США.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Підсумки уроку

Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ Бесіда.

Наведіть визначення понять: "проспериті", "Велика депресія", "світова економічна криза".

Назвіть прізвища президентів США періоду "проспериті" й зазначте роки їхнього президентства.

Перелічіть характерні риси періоду "проспериті".

Проаналізуйте наслідки "Великої депресії" у США.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Слово вчителя.

Одним із найцікавіших періодів американської історії XX ст. вважається період "нового курсу". Це був час цікавих, масштабних соціально-економічних і політичних реформ, підсумком яких стало посилення державного втручання в розв'язання проблем суспільного розвитку країни. На тлі масового піднесення руху соціального протесту закладалися головні підвалини довгострокової політики, побудованої на одержавленому підході до розв'язання соціально-економічних проблем країни. Президентство Ф. Рузвельта - яскравий. приклад дієздатності президентської влади в США, втілення нових поглядів на її роль і місце в політичній системі американського суспільства.

(Акцентую увагу на тому, що питання теми цього уроку включено до екзаменаційних білетів державної підсумкової атестації з всесвітньої історії.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Проблемне запитання.

Чи можна погодитися з тим, що політика "нового курсу" Ф. Рузвельта виявилася спробою виходу з глобальної кризи?

1. Обрання Ф. Рузвельта президентом США.

Використовую два варіанти вивчення питання: самостійна робота з текстом підручника і заслуховування повідомлень учнів.

Варіант І

Самостійна робота за підручником.

Пропоную учням ознайомитися з текстом підручника.

Варіант II

Короткі повідомлення учнів.

Заслуховуються повідомлення про Ф. Рузвельта. Учитель у разі необхідності доповнює і коментує виступи учнів.

Додаткова інформація

Франклін Делано Рузвельт народився ЗО січня 1882 р. у родині, що належала до ділової еліти США. Він закінчив привілейовану приватну школу в м. Гротоні, а з 1900 по 1907 рр. навчався в Гарвардському університеті та в юридичній школі Гарвардського університету, обравши професію адвоката. Уже в ті роки він виявив себе стійкою і мужньою людиною, прагматиком, який умів розуміти, вгадувати і прогнозувати потреби й прагнення людей зі свого оточення. У 23 роки він одружився з Елеонорою Рузвельт, племінницею президента США Теодора Рузвельта. Після закінчення університету Франклін працював у невеликій конторі, що обслуговувала великі корпорації. Проте з 1910 р. політика стала його покликанням і справою до кінця життя. Він балотувався і був обраний до законодавчого органу влади штату Нью-Йорк.

Рузвельт виявив неабияке розуміння суспільно-політичної реальності в США і набув популярності як політик-реформатор. У роки президентства В. Вільсона Рузвельт обійняв посаду заступника морського міністра. Одночасно з набуттям досвіду адміністративної роботи він прагнув втілити у своєму відомстві концепцію необхідності посилення виконавчої влади як основного важеля керування країною.

У 1920 р. його блискуча державна кар'єра зазнала краху - демократи програли на президентських виборах, а разом із цим Рузвельта не обрали на посаду віце-президента, на яку він балотувався. Через рік, після купання в холодній воді, його вразила страшна хвороба - поліомієліт. Тепер Рузвельт міг пересуватися або зі сторонньою допомогою, або на інвалідному візку. І 39-річний Рузвельт став більше уваги приділяти релігії. Він був переконаний, що Провидіння, хоч і завдало йому удару, зберегло енергію для іншої, більш високої мети. У період "проспериті" Ф. Рузвельт неодноразово починав займатися власним бізнесом, але "вільне підприємництво" завжди закінчувалося крахом.

На виборах 1928 р. Рузвельт був обраний губернатором найбільшого штату країни - Нью-Йорку. Однією з перших його заяв була така: "Потрібно тепер думати про обмеження ексцесів вільного підприємництва. Гасло республіканців - "більше бізнесу в уряді і менше уряду в бізнесі" - однозначно застаріло".

Однак у 1929 р. настала світова економічна криза. Федеральний уряд і надалі прагнув переконати громадян, що ситуація поліпшиться. Наслідками стали злиденне життя десятків мільйонів людей, безробіття, крах бірж і закриття банків, параліч економіки.

Штат Нью-Йорк став експериментальним майданчиком, на якому адміністративними засобами прагнули пом'якшити згубні наслідки кризи. Результати дій губернаторської адміністрації продемонстрували, що різноманітні державні програми зможуть допомогти народові.

На президентських виборах 1932 р. стало зрозуміло, що час республіканців минув. 22 млн 833 тис. виборців підтримали Ф. Рузвельта, який запропонував рецепт порятунку американського способу життя - "новий курс".

Бесіда.

Чому республіканці на чолі з президентом Гербертом Гувером зазнали поразки на виборах 1932 р.? (Відповідь обґрунтуйте.)

Що сприяло перемозі демократів на чолі з Ф. Рузвельтом на президентських виборах 1932 р.?

Колективна робота за завданням.

Виберіть із запропонованого переліку моменти, що сприяли обранню в 1932 р. Ф. Рузвельта президентом США:

а) популярність Рузвельта як прихильника соціалістичних ідей;

б) надія на те, що Рузвельт виведе країну з кризи;

в) зневіра в політиці попереднього президента Г. Гувера;

г) зовнішньополітична платформа Рузвельта;

д) курс Рузвельта на державне регулювання економіки;

є) антирасистські погляди Рузвельта;

є) особиста привабливість;

ж) значні кошти, вкладені в передвиборчу кампанію, що дозволило йому обійти суперника;

з) інші чинники.

2. Суть і особливості "нового курсу" Ф. Рузвельта.

(Матеріал питання є досить об'ємним і складним, тому необхідно заздалегідь продумати механізми його ефективного вивчення й обрати оптимальний. Використовую один із варіантів вивчення питання.)

Колективна робота зі схемою.

З метою чіткого формування в учнів знань про необхідність запровадження "нового курсу" як системи економічних заходів щодо виведення країни з кризи разом з учнями опрацьовую схему, простежуючи причинно-наслідкові зв'язки.

(Віконце "Результат" учні заповнюють самостійно після вивчення суті "нового курсу".)

Самостійна робота за завданням.

У ході розповіді вчителя скласти короткі тези сутності кейнсіанської економічної теорії.

Розповідь учителя.

Основою "нового курсу" стала теорія англійського економіста Джона Мейнарда Кейнса.

Джон Кейнс у своїй праці "Загальна теорія зайнятості, процента і грошей" (1936 р.) розробив теорію державного регулювання економіки. Кейнс не вважав масове безробіття неминучим. Він був переконаний, що можна створити "плановий", "регульований" капіталізм, який функціонуватиме завдяки "руці, що спрямовує" - державному регулюванню господарства. Держава має збільшити державні витрати або знизити податки. Зростання державних витрат шляхом розширення держсектору й дотацій (пенсій, допомог, стипендій) підвищить купівельну спроможність населення, приведе до загального зростання обсягу попиту. Підприємства зможуть більше продавати, тож їм необхідні будуть додаткові робочі руки. Знову підвищиться купівельна спроможність. Зниження ставки податків також означає підвищення купівельної спроможності населення.

Для реалізації завдання держава має стати власником багатьох галузей промисловості й установ соціальної сфери.

Робота над формуванням понять і термінів.

Пропоную учням самостійно сформулювати визначення терміна "кейнсіанство".

Розповідь учителя.

На виборах 1932 р. Ф. Рузвельт запевняв виборців, що докладе всіх зусиль, щоб "новий курс" порятував "забуту людину, тобто простого американця".

Складовими частинами "нового курсу" стали:

Фінанси й банки. У березні 1933 р. через загальне закриття банків прийнято надзвичайний банківський закон; 5 березня 1933 р. прийнято закон про заборону експорту золота; пізніше - закон про девальвацію долара. Здійснювалися й інші заходи.

Промисловість. 16 червня 1933 р. прийнято закон про відновлення промисловості (НІРА). Пізніше було затверджено "кодекси чесної конкуренції", створено Національну адміністрацію з оздоровлення промисловості тощо.

Сільське господарство. 12 травня 1933 р. було прийнято "Білль про допомогу фермерам" (ААА), а в 1936 р. - закон про збереження родючості ґрунтів.

Соціальна сфера. 14 серпня 1935 р. було прийнято закон про соціальне забезпечення (закон Вагнера). Важливим стало створення "Національної організації допомоги безробітним".

Зовнішня політика. У 1933 р. було відновлено дипломатичні відносини з СРСР, а в 1935 р. прийнято закон про нейтралітет.

Робота над формуванням понять і термінів.

Даю визначення понять "новий курс", "кодекс чесної конкуренції", "ААА".

3. Наслідки "нового курсу" для США

Бесіда.

Що в здійснюваних заходах "нового курсу" було нетрадиційним для американців і могло викликати їхнє насторожене ставлення?

Чому супротивники "нового курсу" називали цей курс соціалізмом і говорили про "змову [президента] з комуністами"?

Як ви гадаєте, чому А.М. Шлезінгер заявив, що Рузвельт "порятував капіталізм від хибної політики самих капіталістів"?

Самостійна робота за завданням.

Заповнити віконце "Результат" запропонованої схеми. Визначаю підсумки політики "нового курсу" Ф. Рузвельта і наголошую на значенні реформ для США.

Самостійна робота за підручником.

Пропоную учням самостійно вивчити матеріал про наслідки "нового курсу".

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

У чому полягав успіх реформ президента Ф. Рузвельта?

Назвіть слабкі сторони політики реформ.

Які з реформ ви вважаєте найбільш результативними?

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель аналізує й оцінює активність учнів на уроці.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати параграф підручника.

Записати в зошиті реформи "нового курсу" та їхні наслідки у вигляді опорного конспекту.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Економічна криза 1929-1933 рр. та її наслідки для США. Виборча кампанія 1932 р., прихід до влади Ф.Д. Рузвельта. Політика уряду США на другому етапі здійснення "нового курсу". Посилення уваги до соціальних питань. Зростання опозиції "новому курсу".

    реферат [74,7 K], добавлен 26.06.2014

  • Правова система класичного періоду. Юридичні норми мусульманського права. Програма антикризових заходів Рузвельта, основні реформи в період перших "100 днів" його президентства. Розвиток Арабського халіфату шаріат. "Новий курс" президента Ф. Рузвельта.

    реферат [29,5 K], добавлен 27.10.2010

  • Значение и сущность проведения экономической политики "Нового курса", проводимой администрацией Франклина Делано Рузвельта с целью выхода из масштабного экономического кризиса (Великой депрессии), охватившего Соединенные Штаты Америки в 1929-1933 гг.

    реферат [9,5 K], добавлен 16.12.2011

  • Формування характеру Рузвельта та його перші кроки в політиці. Характеристика основних засад внутрішньополітичної діяльності Ф.Д. Рузвельта на посадах губернатора та президента США. Створення Рузвельтом Надзвичайної федеральної комісії допомоги.

    реферат [28,1 K], добавлен 27.10.2010

  • Причины принятия "Нового курса" Ф. Рузвельта, основные положения программы. Содержание важнейших законодательных актов о стабилизации финансовой системы. Законодательство о положении в сельском хозяйстве и промышленности, меры по борьбе с безработицей.

    контрольная работа [46,0 K], добавлен 07.10.2013

  • "Новый курс" Ф. Рузвельта как система правительственных мер по преодолению кризиса Великой депрессии в США, предпосылки его формирования. Законодательное закрепление финансовой, экономической, сельскохозяйственной, социальной и промышленной реформ.

    курсовая работа [49,0 K], добавлен 24.08.2011

  • Проблема безопасности в послевоенном мире. Роль Франклина Рузвельта и его окружения в реализации внешнеполитической стратегии, направленной на сохранение и упрочение экономических и внешнеполитических позиций США. Смерть президента - утрата для Америки.

    курсовая работа [40,1 K], добавлен 13.12.2014

  • Исследование предпосылок возникновения теории Кейнса. Теоретический анализ основных положений кейнсианства. Этапы реализации идей Кейнса в период "нового курса" Рузвельта. Изучение социального законодательства и коммуникативного аспекта "нового курса".

    курсовая работа [80,4 K], добавлен 03.05.2010

  • Жизнеописание и деятельность 32-го президента США Франклина Делано Рузвельта. Политическая деятельность и роль Рузвельта в направлении социальной и внешнеполитической стратегии, направленных на упрочнение внешнеполитических и экономических позиций США.

    реферат [57,2 K], добавлен 05.12.2010

  • Дитинство Ф.Д. Рузвельта, його виховання у сім’ї та роки навчання. Політичний початок Рузвельта, його діяльність на посту заступника морського міністра США. Президентство Рузвельта, методи його правління, вклад в соціальний та економічний розвиток країни.

    реферат [59,9 K], добавлен 15.11.2010

  • Обзор биографии Ф. Рузвельта, самого выдающегося, мощного и результативного политика США в XX веке. Начало политической карьеры. Крах банковской и финансовой систем. Вступление Рузвельта в должность президента. Экономическая политика выхода из кризиса.

    презентация [1,7 M], добавлен 06.12.2013

  • Руїна як період національного "самогубства" України, період братовбивчих війн i нескінчених зрад та суспільного розбрату. Розгляд територіальних змін на українських землях в період Руїни. Способи поділу Гетьманщини на Лівобережну та Правобережну Україну.

    реферат [38,3 K], добавлен 25.03.2019

  • Політичне й економічне положення України у роки кризи 1980 років, з'явлення безлічі політичних організацій. Процеси перебудови у пресі, переміни у соціально-економічній та політичній сферах життя. Релігійно-конфесійні відносини в УРСР у роки перебудови.

    реферат [38,8 K], добавлен 19.12.2010

  • Сравнительный анализ экономических курсов И. Сталина и Ф. Рузвельта: их сущность, источники финансирования, этапы развития промышленности, строительства и сельского хозяйства, социальные проблемы и их решение. Итоги проводимой политики в СССР и США.

    курсовая работа [51,4 K], добавлен 07.11.2010

  • Рецессия мировой экономики в 1929-1933 годах. Банкроство Lehman Brothers. Последствия Великой депрессии. Начало выхода из кризиса. Закон о Федеральном жилищном банке. Первые 100 дней президентства Рузвельта. Закон о восстановлении национальной экономики.

    реферат [252,1 K], добавлен 13.12.2010

  • Аналіз значення розробки спільного зовнішньополітичного курсу і створення спільної оборони, як одного з головних завдань Європейської Спільноти. Дослідження та характеристика особливостей розбудови зовнішньополітичного напряму в Домаастрихтський період.

    статья [20,1 K], добавлен 11.09.2017

  • Характеристика личности Франклина Рузвельта. Семья и юношеские годы президента. Начало политической карьеры. Ф.Д. Рузвельт как политический деятель. Внутренняя политика "Новый курс". Внешнеполитические направления политики накануне Второй мировой войны.

    курсовая работа [56,2 K], добавлен 16.09.2017

  • Понятие и причины Великой депрессии в США как мирового экономического коллапса, начавшегося в 1929 г. и продолжавшегося до 1939 г. Последствия данного экономического явления для Америки и мира. Новый курс президента Рузвельта. Борьба с безработицей.

    презентация [1,1 M], добавлен 23.03.2014

  • Передумови та причини кризи російської державності на рубежі ХVІ - ХVІІ століть. Наслідки першої та другої польсько-литовської та шляхетської інтервенції для російського народу. Визначення ролі Мініна та Пожарського в організації всенародного ополчення.

    дипломная работа [123,8 K], добавлен 13.06.2010

  • "Справедливий курс" Г. Трумена. США у період "консервативної згоди" (1952-1960 рр.). "Нові рубежі" Кеннеді та "велике суспільство" Л. Джонсона. Неоконсервативна хвиля 80-х р. "Революція 1992 р." У.Д. Клінтона. США в період розрядки міжнародних відносин.

    реферат [67,1 K], добавлен 26.06.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.