Повні та короткі форми прикметників. Відмінювання прикметників твердої та м’якої груп

Закріплення і поглиблення знань про прикметник як частину мови, його морфологічні ознаки і синтаксичну роль. Правильне вживання прикметників у різних відмінках. Удосконалення орфографічних навичок. Засвоєння закінчень прикметників твердої та м'якої груп.

Рубрика Иностранные языки и языкознание
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 16.10.2013
Размер файла 14,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема "Повні та короткі форми прикметників. Відмінювання прикметників твердої та м'якої груп"

Навчальна мета: закріпити, поглибити та узагальнити знання про прикметник як частину мови, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; виробляти в учнів навички правильного вживання прикметників у різних відмінках, забезпечити засвоєння закінчень прикметників твердої та м'якої груп; удосконалити орфографічні навички.

Розвивальна мета: розвивати усне та писемне мовлення, уміння виділяти головне в навчальному матеріалі, розвивати самостійне мислення.

Виховна мета: дібраним дидактичним матеріалом виховувати любов до українського слова.

Використана література:

1. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. -К.: Перун. - 2005.

2. Підручник для 6 - го класу.

3. Українська мова та література в школі - №28. - 2007.

4. Вивчаємо українську мову та літературу. - №14. - 2007.

5. Плющ М. Я. Сучасна українська літературна мова. - К.: Вища школа, 1999.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Методи і прийоми навчання: слово вчителя, бесіда, метод вправ, метод роботи з підручником, морфологічний розбір.

Обладнання: підручники, картки для індивідуальної роботи.

План уроку

1. Вступне слово вчителя.

2. Актуалізація умінь і навичок.

3. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

4. Вивчення нового матеріалу.

5. Закріплення набутих знань.

6. Підсумки уроку.

7. Завдання додому.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя. (2хв.)

Доброго дня , діти! На минулих уроках ви вивчали прикметник, як самостійну частину мови й уже багато чого вмієте і знаєте. Що ж таке прикметник? прикметник морфологічний орфографічний мова

2. Перевірка вивченого. (5хв.)

На минулому уроці ви говорили про творення прикметників. Отож, давайте пригадаємо, що ви запам'ятали.

Перевірка домашнього завдання.

3. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності.(2хв.)

Отож на сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо ще один аспект прикметника. Розгорніть будь-ласка ваші зошити і запишіть нашу сьогоднішню тему.

4.Вивчення нового матеріалу. (20хв)

(учням роздаються картки з таким змістом)

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Отож як ви уже напевно встигли зауважити суфікси -еньк-, -есеньк-, -ісіньк-, -есеньк-, -юсіньк- надають прикметникам відтінку здрібнілості або пестливості. Вони завжди пишуться з м'яким знаком, так само як і суфікси -ськ-, -цьк-, -зьк-.

5. Закріплення набутих знань.

Розгорніть ваші підручники на 207 сторінці й ще раз уважно прочитайте виділене й давайте виконаємо усно вправу 403. (учні ланцюжком по-одному зачитую речення та знаходячи там прикметники зі зменшувально-пестливим значенням, визначають в них суфікси.

А тепер письмово в зошитах виконуємо вправу 431. Перший хто виконає вправу підносить руку.

Учням роздаються картки з таким змістом.

Від поданих слів утворіть прикметники зі зменшено-пестливим значенням за допомогою суфіксів -еньк-

-есеньк-, ісіньк-, -юсіньк-, -ськ-, -цьк-, -зьк-.

Гарний, мокрий, товариш, козак, брудний, малий, бунтар, місто, тепла, маляр, художник.

6. Підсумки уроку (4хв)

Отож на сьогоднішньому уроці ми з вами правопис прикметників, яке значення можуть надавати словам ті чи інші префікси. Отож, що нового ви довідалися про прикметник. ( Оцінювання).

7. Завдання додому.

Вашим завданням буде вивчити параграфи 28 й спробувати скласти колискову пісню використовуючи прикметники зменшено-пестливого значення. Урок закінчено!

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Випишіть прикметники. Яким способом вони утворені? Поясніть яке значення надають прикметникам суфікси. Виділіть їх.

1. Місяць яснесенький промінь тихесенький кинув до нас. Спи ж ти, малесенький, пізній бо час . 2.Он ярочки зелененькі, стежки по них маленькі, перевиті мов стрічечки, збігаються до річечки. 3.Будуть пташки прилітати тай будуть співати, дитиночку малюсіньку будуть присипати.4. Роман сидів на лаві, коло самісінького столу, спершись обома руками на нього. 5.Тихо падав вогкуватий, синюватий сніг.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Поняття прикметника, його місце у реченні та основні категорії. Схема закінчень прикметника: сильна, слабка і мішана. Відмінювання субстантивованих прикметників та партиципу. Зміна відмінкових закінчень у складених прикметниках, сталих зворотах, іменах.

    курсовая работа [36,7 K], добавлен 19.01.2011

  • Характеристика повних та коротких форм прикметників. Вираження синтетичними та аналітичними формами вищої і найвищої ступенів порівняння; порушення літературних норм їх вживання. Поняття присвійних, присвійно-відносних та відносних прикметників.

    презентация [549,1 K], добавлен 06.11.2013

  • Інваріантні ознаки пасиву та механізм дериваційного процесу. Системні, семантичні, словотвірні та функціональні особливості віддієслівних прикметників. Своєрідність перекладу похідних та складених віддієслівних прикметників з модально-пасивним значенням.

    курсовая работа [955,3 K], добавлен 03.03.2010

  • Характеристика прикметників у французькій мові та їхня структура. Аналіз якісно-оцінних прикметників у науково-популярному дискурсі на матеріалі статей з журналів "Sсience et Vie" та "La Recherche". Роль якісних прикметників у французькому реченні.

    курсовая работа [142,2 K], добавлен 27.02.2014

  • Прийоми і методики морфологічного аналізу. Особливості вживання частин мови у професійному мовленні. Правильне вживанням іменників та прикметників у діловому спілкуванні. Використанням дієслівних форм і прийменникових конструкцій у професійних текстах.

    реферат [40,9 K], добавлен 28.02.2017

  • Лексико-семантична система арабської мови. Прикметники в арабській мові, їх виділення та утворення. Парадигматичні відношення в мові, лексико-семантичне поле прикметників на позначення фізичного стану людини в їх аспекті. Основні підкласи прикметників.

    курсовая работа [75,8 K], добавлен 07.10.2014

  • Лексико-словотвірна синоніміка прикметників. Написання прикметників та їх словотвірна будова. Морфемна структури числівників та способи їх творення. Стилістичне вживання займенників та їх правопис. Способи творення та вживання прислівників. Правопис слів.

    реферат [99,4 K], добавлен 10.01.2009

  • Створення присвійних прикметників. Створення форм прикметників різних географічних назв. Переклад російських лексем на позначення назв осіб за професією українською мовою. Основні способи творення дієслів, прислівників. Складні, складноскорочені слова.

    реферат [63,8 K], добавлен 21.11.2010

  • Специфіка утворення складних лексичних одиниць; види складних прикметників англійської та української мови за написанням та компонентами; порівняльна характеристика. Структурний аналіз досліджуваних одиниць за складниками утворених використаних слів.

    курсовая работа [68,1 K], добавлен 27.06.2012

  • Валентність та сполучуваність у лінгвістичних дослідженнях. Мова художньої літератури. Статистичні методи та прийоми у лінгвістиці. Лексико-семантичний аналіз сполучуваності прикметників "streitbar" з іменниками. Коефіцієнт взаємної спряженості.

    курсовая работа [35,9 K], добавлен 23.08.2012

  • Прикметник як категорія означуваних слів, особливості його параметричної форми. Типи лексичного значення слова та семантична деривація. Поняття валентності в лінгвістиці. Семантична структура параметричних прикметників в англійській і українській мовах.

    дипломная работа [149,2 K], добавлен 12.06.2015

  • Вивення правил вживання закінчення -у(ю) в іменниках чоловічого роду в родовому відмінку однини. Дослідження основних способів утворення можливих форм ступенів порівняння прикметників. Правила складання пояснювальної записки про невиконання завдання.

    контрольная работа [13,5 K], добавлен 16.12.2014

  • Життєвий й творчий шлях Василя Симоненка. Трагічна доля поета за його життя та неоднозначне ставлення до нього по цей час. Синоніміка прикметників у поезії Симоненка: фразеологізми, метафори, порівняння. Визначення стилістики синонімів у його творах.

    курсовая работа [44,5 K], добавлен 01.11.2007

  • Художні засоби поеми "Енеїди" І.П. Котляревського в українській літературі. Епітети-прикметники як складове тропічних засобів письменника. Класифікація якісних прикметників у поемі за різними критеріями, принципи їх поділу за семантичними ознаками.

    курсовая работа [37,0 K], добавлен 09.01.2014

  • Дослідження різновидів підметів та присудків в польській мові. Зміна порядку їх вживання в реченні. Способи вираження іменних та дієслівних присудків. Вживання прикметників, дієприкметників, іменників або займенників, прислівників та числівників.

    курсовая работа [33,7 K], добавлен 14.01.2014

  • Акцентна система сучасної української мови. Взаємодія переселенських середньонаддніпрянських, східнополіських, частково подільських та південноросійських говірок. Акцентна поведінка іменників, прикметників, займенників, дієслів, прислівників говірок.

    реферат [28,9 K], добавлен 04.03.2014

  • Граматична правильність мовлення як ознака культури мовлення. Особливості якісних прикметників вищого ступеня. Поєднання слів у словосполучення як мінімальний контекст. Утворення двох числових форм іменників. Точність мовлення: синоніми та омоніми.

    реферат [22,4 K], добавлен 17.12.2010

  • Поняття числівника як частини мови, його морфологічні ознаки і вираження в реченні. Утворення прислівників прикметникового, іменникового, займенникового й дієслівного походження. Вживання для утворення особливих, властивих тільки їм, суфіксів і префіксів.

    реферат [31,1 K], добавлен 07.11.2011

  • Поняття та характеристика різних форми дієслова, його морфологічні ознаки. Особливості доконаного та недоконаного виду дієслова. Минулий, теперішній і майбутній час дієслова. Привила написання частки "не" з дієсловами. Схема розбору даної частини мови.

    презентация [3,9 M], добавлен 22.02.2011

  • Частиномовна класифікація слів у давнину. Частини мови як одиниці морфологічного рівня мови. Форми словозміни і словотворення. ім`я, дієслово, прикметник, займенник, прийменник, прислівник, сполучник. Сучасний стан розробки питання про частини мови.

    реферат [29,6 K], добавлен 04.07.2015

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.