Лінгвістичний аналіз тексту за поемою Данте Аліг’єрі

Зображення Пекла та Раю у поемі Данте, лінгвістичні прийоми порівняння характер зображуваного. Особливості портретів Данте та зразків середньовічної літератури. Виразність пейзажних замальовок у поемі, художні засоби, використані для цього автором.

Рубрика Литература
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 24.09.2013
Размер файла 16,9 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок

Тема: Лінгвістичний аналіз тексту за поемою Данте Аліг'єрі

Мета: Розкрити особливості зображення Пекла та Раю у поемі Данте, порівняти характер зображуваного;

розвивати навички аналізу художнього твору, вміння характеризувати художній образ, визначати художні засоби їх творення;

розвивати навички дослідницької діяльності;

утверджувати пріоритет особистості та загальнолюдських цінностей.

Обладнання: дидактичний матеріал (додатки до уроку), репродукції картин митців Відродження, ілюстрації до твору Г. Доре, В. Блейка, Е. Делакруа.

Тип уроку: урок засвоєння знань, набуття навичок, вмінь.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Слово вчителя.

"Крізь мене йдуть до міста мук найтяжчих...", - рипить пекельна брама, і два поети, Данте і Вергілій, відправляються у дивовижну мандрівку. Чимало побачать вони на своєму шляху. Пройдуть повз пишний замок, залитий ясним світлом, де перебувають славетні герої старовини, побувають у страшному підземеллі, в якому караються грішні душі, потраплять до пекельного міста Діте, дійдуть до самого осередку землі, де в льодовій скелі терпить муку сам Люцифер, пан і в'язень цього світу страждання. Ще до них у потойбічних світах побувало багато героїв світової літератури. Щоб дізнатися про свою долю, викликав душу померлого віщуна Тіресея велемудрий Одіссей. Від свого покійного батька Анхіза довідався про майбутнє славного Риму Еней, герой Віргілієвої "Енеїди". Цілу низку сюжетів дає нам і Середньовіччя. Ще в IV столітті з'явилося так зване "Видіння Павла", започаткувало розвиток цілого кола ірландських легенд про відвідини Пекла та Раю. Вже в XII столітті було написано славетне "Видіння Тунгдала", герой якого потрапив до Пекла, але повернувся, щоб розповісти про невідворотність Божої Відплати. Серед цих оповідей, або так званих "візій", поема Данте посідає особливе місце, бо в ній є дещо своє, неповторне. Наш герой заблукав, утратив правильний шлях, але схотів знайти істину, і тому вирушив у мандрівку. Перед нами, власне, драматична історія загибелі (Пекло), переродження (Чистилище) і відродження (Рай) людської душі. Данте прагне провести читача через страждання до пізнання вищої істини, до розуміння сенсу життя. Дві різні частини Всесвіту - Пекло та Рай, але вони мають спільні риси.

2. Визначення спільних ознак зображення Пекла та Раю.

1) це потойбічний світ;

2) високий стиль розповіді - Данте розмірковує про метафізичні проблеми;

3) побудова частин (33 пісні у кожній частині);

4) всі частини поеми написані терцинами.

II. Робота над темою уроку

Слово вчителя: Велике значення для розкриття задуму поеми мають розбіжності, які ми визначимо під час дослідження тексту.

Бесіда: Назвіть імена тих, хто опинився у другому колі Пекла. Що це за персонажі?

- Як вони характеризуються в перекладі Є. Дроб'язка? ("За перше меншого, та від розпук Кричали душі голосніш довкола".)

- Чому Данте об'єднав їх, незважаючи на різну соціальну приналежність?

Як Данте ставиться до них? (Як поет Середньовіччя - засуджує, а як людина - співчуває, розмовляє з ними.)

- Хто знаходиться в останньому колі Пекла?

- За що несе покарання Люцифер? (Люцифер повстав проти Бога. У кожній з трьох пащ він терзає грішників - Брута, Касія - убивць Цезаря, й Іуду - Ісусового учня, який зрадив його.)

- Чи співчуває Данте їм?

- Яких міфологічних героїв зустрічає у Пеклі Данте? (Харона (Пекло, 111,82, 97), Міноса (ПеклоХ 4-10), Цербера (Пекло, VI, 1316)).

- Як Данте змальовує постаті героїв? Чи можна визначити їх характер за описами? данте поема лінгвістичний портрет

- Чи можна намалювати поетичні образи Данте фарбами? Чи, може, краще графічно?

- Як ми можемо узагальнити наше враження про грішників Пекла? (На кожному етапі результати узагальнення заносимо у таблицю.)

(Це негативні герої, але вони яскраві, колоритні фігури, кожний з них особливий, зі своїми конкретними рисами.)

- Назвіть героїв, які знаходяться у Раю, та охарактеризуйте їх.

(Усі вони доброчинні, ідеальні, схожі один на одного, вони не мають індивідуальних рис, їх портрети нагадують портрети героїв середньовічних творів - саг, героїчних пісень, лицарських романів.)

Дослідницька робота. Визначте особливості портретів Данте та зразків середньовічної літератури.

У тій горі стоїть старик великий, Що від Дам 'яти спину відверта, Як в дзеркалі, у Римі бачить лики. А голова вся щирозолота. І щиро срібні в нього руки й плечі, А з міді все - від низу й до живота. І дві ноги суціль - залізні речі. Крім глиняної правої ступні, Яка важкі трима кістки старечі. (Капаней (Пекло, XIV, 103114))

Все, чим природа чи мистецтво й нині Чарують зір, вловляючи серця, Чі: в людськім тілі, а чи на картині, Мізерним видалось би до кінця Проти відради, що мені засяла, Як глянув я на блиск її лиця. (Беатріче (Рай, XXVII, 94-99))

Художній простір

Бесіда:

- Як Данте описує художній простір Пекла? ("Похмурий світ", "туманний край, "непрозора мла").

- Яке враження справляє на нього ця картина? (Художній простір нижній, гнітючий.)

- Який художній простір ми спостерігаємо у Раю?

("Небесна вись", "простори", "край ясний", "сяйво", "в палаці вишньому").

- Які епітети ми можемо дібрати до картини Раю? (Верхній, широкий, "свій", вільний, світлий.)

- Проаналізуйте пейзажні замальовки Данте. Чи можна їх перенести на папір? Якщо так, то завдячуючи чому цим пейзажам притаманна зовнішня виразність?

Пройшли ми колом тим на самий верх, Звідкіль стікав ручей, зникавши в рові, В якому промінець останній мерк В воді, скоріше чорній, ніж багровій. І ми зійшли в провалину саму, Ідучи вслід похмурому струмкові. Збігаючи р ненависну пітьму, Спливала річка, наче під ворота, Під те багно, що Стікс йому ім'я. (Пекло, VII, 100108)

- Які засоби художньої виразності використовує Данте, коли описує пейзажі потойбічного світу?

- Проаналізуйте описи лісу (на початку "Пекла", наприкінці "Чистилища").

На півшляху свого земного світу

Я трапив у похмурий ліс густий,

Бо стежку втратив, млою оповиту.

О, де візьму снаги розповісти

Про ліс листатий цей, суворий, дикий,

Бо жах від згадки почина рости!

Над смерть страшну гіркіший він, великий...(Пекло, І, 1-7)

Готові листя ворухнуть своє,

Вершки дерев назад всі напрямлялись,

Де першу тінь священний шпиль дає.

Але вони не дуже відхилялись,

Тож щебетухи в вітті чарівнім

В мистецтві дивовижному вправлялись

І радісним цвіріньканням своїм

Виспівували величання сходу,

А лист одлунював повтором рим...

Та зліва річка враз мене спинила,

І хвилі пробігали в ній дрібні,

Й трава обабіч неї зеленіла...

Почуття

Бесіда:

- За допомогою яких органів чуття Данте пізнає Пекло та Рай? (У Пеклі він бачить, чує, сприймає на дотик, запах ("грім оглушливий я враз почув", "смерділи під ногами"), у Раю поет переважно бачить ("простежив я стежки", "я бачив шлях", "я обдивився ближче").

- Чому в Дайте у Пеклі задіяні майже усі органи чуття, а у Раю - тільки зір?)' Пекло зрозуміліше й ближче, це сучасна Флоренція, Рай - недосяжний, незрозуміліший.)

Типи мовлення та лексика

Бесіда:

- Яким типам мовлення Данте надає перевагу, розповідаючи про Пекло та Рай? (У Пеклі - розповідь, опис, роздум, у Раю більше опису.)

- Як емоційно забарвлена лексика, яку використовує Данте для розповіді про Пекло та Рай? (Пекло - лексика негативно забарвлена, конкретна, Рай - урочиста, абстрактна.)

ІІІ. Підсумок уроку

Пекло - жахливий, чорний, страшний, це - "нижній" простір, він "давить" на героя, тут знаходяться душі грішників; одним Данте співчуває, інших ненавидить. Вони - грішники, але майже кожний з них яскрава, колоритна особистість зі своїми індивідуальними рисами. їх покарання жахливе. Данте все це бачить, чує та відчуває і користується, розповідаючи про це, конкретною та негативною лексикою. Рай - це місце, де знаходяться блаженні тіні праведників. Це "верхній", "свій", світлий, широкий простір, відсутні конкретні предметні деталі. Лексика розповіді про Рай висока, урочиста, а герої ідеальні. Данте розповідає про Рай із захопленням.

ІV. Домашнє завдання: написати твір-мініатюру "Пекло та Рай моєї душі".

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Жанр, сюжет і система образів у поемі "Божественна комедія" Данте. Особливості композиційної будови твору письменника Символіко-алегоричний зміст поеми. Розробка системи уроків з вивчення поеми згідно шкільної програми з світової літератури для 8 класу.

    дипломная работа [6,6 M], добавлен 10.05.2012

  • "Божественная комедия" Данте-как предвестник новой европейской литературы. Жизнь и творчество Данте А. – его шествие "по кругам ада". Эпическая поэма Данте-поэтическая энциклопедия средних веков. Художественное своеобразие "божественной комедии" Данте.

    курсовая работа [36,8 K], добавлен 23.10.2008

  • Особенности социально-политического развития Италии в ХIII–ХIV вв. Жизнь и деятельность Данте. Жанр и сюжет "Божественной комедии", особенности композиции. История названия поэмы. Основные образы комедии, их значение. Народность великой поэмы Данте.

    реферат [23,3 K], добавлен 20.03.2009

  • Антицерковные настроения Данте. Взгляды поэта на личность и человечество в целом, его отношение к достоинству и благородству в эпоху Средневековья. Понимание любви как движения духа и первоначальной энергии вселенной. Божественная любовь к Беатриче.

    курсовая работа [2,0 M], добавлен 17.01.2011

  • Жизнь Данте Алигьери — итальянского поэта, богослова, политического деятеля. Биография: образование, первые поэтические шаги. Влияние общественной и политической жизни Италии на творчество. "Божественная комедия" - синтез позднесредневековой культуры.

    презентация [18,2 M], добавлен 18.04.2015

  • Общая характеристика сонета как жанра литературы. Развитие сонетной формы в странах Европы и России. Художественное своеобразие сонетов в творчестве Данте. Анализ произведения А. Данте "Новая жизнь", ее структурные и сюжетно-композиционные особенности.

    курсовая работа [32,9 K], добавлен 11.07.2011

  • История жизни и творчества Данте Алигьери, неотделимая от событий политической жизни Италии XIII в. Исследование содержания и мотивов написания «Божественной комедии», нравственно-религиозного предназначения и общественно-политического звучания поэмы.

    курсовая работа [5,8 M], добавлен 14.12.2010

  • "Божественная комедия" Данте Алигьери — величайший памятник итальянской литературы, средневековая энциклопедия философских, моральных, богословских знаний; аллегорическое описание человеческой души с ее пороками, страстями, радостями и добродетелями.

    презентация [5,1 M], добавлен 24.01.2012

  • Проблема изучения ренессанских представлений о человеке. Историческая достоверность автобиографии, ее элементы в произведениях Д. Алигьери, "Божественная комедия" как вершина творчества автора. Анализ автобиографии в творчестве Данте в поэзии акмеизма.

    дипломная работа [85,7 K], добавлен 22.04.2013

  • Любовь к Биче Портинаре, политическая жизнь Данте, обвинение во взяточничестве и приговор к изгнанию на два года. Написание "Божественной комедии", история и время создания. Художественные особенности и поэтика "Божественной комедии", мастерство Данте.

    реферат [27,3 K], добавлен 10.10.2009

  • Способ мышления человека в эпоху Возрождения, ее стилевой облик. Величавая поэма Данте "Божественная комедия", возникшая на рубеже двух эпох и запечатлевшая образы культуры западного Средневековья. Предпосылки создания произведения великим флорентийцем.

    контрольная работа [45,5 K], добавлен 23.03.2011

  • Органічне поєднання героїзму, слабкості, трагізму і комізму героїв в "Дон Кіхоті" Сервантеса поклало початок розвитку "роману великої дороги". Характеристика комічного жанру середньовічного театру фарс. Історія написання сонета Данте "Нове життя".

    контрольная работа [31,2 K], добавлен 03.02.2010

  • Женщина эпохи Возрождения и Беатриче в жизни и творчестве Данте. Беатриче в "Новой жизни" и "Божественной комедии", реальность её образа. Образ Маргариты в "Фаусте" Гёте и его значение. Идея спасения, возрождения, сфера чувств, связанная с женщиной.

    курсовая работа [42,0 K], добавлен 25.07.2012

  • Важнейшие культурные особенности итальянского средневековья. Влияние Флоренции на становление проторенессанса. Жизнь и творчество Данте Алигьери. Любовь как определяющий фактор становления личности поэта. Анализ произведения "Божественная комедия".

    курсовая работа [69,8 K], добавлен 10.06.2013

  • "Исповедь" Аврелия Августина как один из культовых примеров христианской литературы. Пример "богопользования" в произведении Петра Абеляра "История моих бедствий". "Божественная комедия" Данте как образец любви к Богу в литературе эпохи Возрождения.

    реферат [27,7 K], добавлен 01.04.2011

  • Природа повести Алигьери "Новая Жизнь", ее место в культуре Средневековья. Развитие провансальской традиции в основных литературных школах Италии. Ценностный подход к изучению проблем, поднятых в "Новой Жизни". Анализ поэтических текстов произведения.

    курсовая работа [62,3 K], добавлен 21.08.2011

  • Вплив видатного українського письменника Івана Франка на розвиток літературно-мовного процесу. Теоретичні та методологічні засади дослідження метафори й метонімії. Метафора та метонімія як засоби змалювання Івана Вишенського в однойменній поемі І. Франка.

    курсовая работа [65,0 K], добавлен 24.07.2011

  • Шарль де Голль - лидер французского сопротивления в годы войны. Жюль Верн - Популярный французский писатель. Данте Алигьери и его поэма "Божественная комедия". Новеллы и повести Артура Конана Дойла. Французский романист и драматург Александр Дюма.

    реферат [22,2 K], добавлен 19.02.2009

  • Умови формування модернізму в Україні в кінці ХІХ - на початку ХХ ст. Синтез мистецтв у творчості Лесі Українки. Колористика, особливості зображення портрету; створення пейзажних замальовок у творах В. Стефаника, О. Кобилянської, М. Коцюбинського.

    реферат [22,3 K], добавлен 21.04.2013

  • Висвітлення питань проблем навчання і виховання, любові до матері та жінок у творах Тараса Григоровича Шевченка. Розкриття історії обездоленої жінки у поемі "Осика". Аналіз образу знеславленої, нещасної, але вольової жінки Лукії в творі "Відьма".

    курсовая работа [42,9 K], добавлен 06.09.2013

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.