Широка панорама життя середньовічної Англії в романі В.Скотта "Айвенго"
"Айвенго" як один із кращих середньовічних романів Вальтера Скотта, художнє тлумачення і причини для написання роману. Вплив історії Шотландії та великих історичних подій - буржуазна революція у Франції, довголітні війни Наполеона - на життя письменника.
Рубрика | Литература |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 17.03.2014 |
Размер файла | 18,3 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема. Широка панорама життя середньовічної Англії в романі В.Скотта «Айвенго».
Мета: звернути увагу учнів на панорамність зображення англійської дійсності у творі; закріпити вивчене про історичний роман, розвивати вміння узагальнювати матеріал, аргументувати відповіді, виховувати прагнення осмислити історичний досвід; розвивати навики самостійного набуття знань, вміння використовувати комп'ютерні технології для представлення своїх досліджень.
Обладнання: тексти роману «Айвенго», учнівські комп'ютерні презентації «Панорама життя середньовічної Англії», «Чисте світло рицарства», комп'ютерна публікація «Рицарська епоха», карта « Англії ХІ - ХІІ ст..».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Кращим із «середньовічних романів» Скотта, безсумнівно, перший із них - «Айвенго». Тут досягається рідкісна масштабність і багатогранність у відтворенні усієї історичної епохи і глибина та переконливість її художнього тлумачення.
Н.Білик
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
- Що вам відомо про життя Вальтера Скотта?
- Який вплив на нього справила історія Шотландії, шотландський колорит?
Інформаційний пакет про В.Скотта. (Завд. додому групі)
- Який жанр він започаткував і чому саме цей?
- Дайте визначення історичного роману.
- Які причини спонукали письменника до написання історичного роману? (Щоб знати своє майбутнє, потрібно знати своє минуле) (За життя Скотта відбулися великі історичні події:
- буржуазна революція у Франції;
- довголітні війни Наполеона;
- жорстока класова боротьба в Європі та в Англії проти феодального устрою.
Такі бурхливі події спонукали письменника до висвітлення історичного процесу). скотт айвенго роман письменник
- Яка історична основа роману «Айвенго»?
- Тест на знання змісту тексу (робота за комп'ютером)
Назва тесту: |
|
|
|
|
|
Запитання |
Варіант 1 |
Варіант 2 |
Варіант 3 |
Правильно |
|
1. Події, описані в романі В.Скотта, відбуваються… |
у Франції в Х ст. |
в Англії в ХІІ ст. |
в Італії в ХІ ст. |
2 |
|
Седрік Сакс вигнав свого сина Айвенго здому, тому що… |
не любив його |
той служив норманському королю |
був неслухняним |
2 |
|
Королевою турніру в Ешбі обирають… |
Ревекку |
леді Алісію |
леді Ровену |
3 |
|
Айвенго виступає на турнірі в Ешбі під імЧям… |
Чорний лицар |
лицар Позбавлений Спадку |
Локсі |
2 |
|
Після поранення Айвенго лікує… |
Ревекка |
Ровена |
Вамба |
1 |
|
Айвенго не приймав участі у штурмі замку, тому що… |
його там не було |
не хотів |
був тяжко поранений |
3 |
|
Хто допоміг Айвенго потрапити на турнір |
єврей Ісаак |
Седрік Сакс |
Вамба |
1 |
|
Роман "Айвенго" за жанром… |
історичний |
пригодницький |
психологічний |
1 |
|
Справжнє імЧя Айвенго |
Локслі |
Седрік |
Уілфред |
3 |
|
Люди у середні віки брали за взірець… |
лицарів |
священників |
королів |
1 |
|
Хто ховався під прізвиськом Чорни Лицар |
Річард Левине Серце |
Айвенго |
Ательстан |
1 |
|
Короля, який правив в той час в Англії, звали… |
Джон |
Карл ІІ |
Річард Левине серце |
3 |
ІІ.Оголошення теми та епіграфа уроку.
- Які слова не зрозумілі?
Панорама - вид на місцевість, що відкривається з високо розташованого місця; великий, широкий простір, що його можна оглядати з певної відстані.
? Проблемне завдання: з'ясувати, чи можна роман «Айвенго»назвати панорамою життя середньовічної Англії?
ІІІ. Формування нових знань і способів дії
- Поміркуйте, який твір можна назвати панорамою життя країни за певної епохи? Що саме має бути зображено в такому творі?
- Чим розпочинається наш роман? (Екскурс в історію Англії)
- З якими героями ми зустрічаємось на початку твору?
- На що ви звернули увагу?
- Яка причина того, що Гурт і Вамба відмовилися показати подорожнім дорогу до свого хазяїна?
І конфлікт. Вже із самого початку твору ми можемо сказати, що в романі В. Скотта відображено основний конфлікт цієї епохи: боротьба англосаксів проти норманів.
- Куди далі переносяться події роману?
Що уявляв замок в Середні віки? (Підготовлена презентація «Панорама життя середньовічної Англії»).
- Хто такий Щедрик Сакс?
- Використовуючи метод гронування дайте коротку характеристику цього персонажу.
- Портрет Седрика Сакса. Зачитайте.
- В замку Щедрика неочікувані гості - пріор Еймер та Бріан де Буальгільбер. Як їх приймає хазяїн, чим пригощає?
- Входить леді Ровена, що робить Седрик Сакс? Як зустрічають жінку?
- Яка була на вигляд леді Ровена? Зверніть увагу на її одяг.
Учнівська презентація «Середньовічний одяг»
- Як реагують гості-нормани на прихід гостя.
- Хто ж є Пілігрим? (Прочанин)
- Чому він скриває своє обличчя?
- Яку послугу пілігрим зробив єврею?
- Як віддячив Ісак йому?
Які національні та релігійні суперечності висвітлює автор? (Вальтер Скотт показав зневагу християн-європейців до єврейського народу, до юдейської віри, до мусульман. У висвітленні цих конфліктів автор виступає як гуманіст, утверджуючи право кожного народу й кожної віри на існування.)
- Всі гості їдуть на лицарський турнір.
- Описуючи рицарські турніри (VІІ гл), чи тільки історично-описову мету переслідує автор?
Поринемо у світ рицарських турнірів.
- Хто ж такі лицарі? (учнівська презентація)
- Скільки днів проводився турнір?
- Перший день.
- Причини цього двобою? Його результат. Прокоментуйте.
- Другий день.
- Колективне змагання.
- Як ушановували Прекрасну даму під час турніру?
- Хто очолював цей турнір?
- Хто такий принц Джон? Чому він править?
ІІ конфлікт. Політичний конфлікт, боротьба між принцом Джоном і королем і за владу.
- Хто переміг на турнірі?
- Хто йому допоміг?
- Який на вигляд Чорний Лицар?
- Третій день Змагання лучників. Хто переміг?
- Хто такий Локслі?
- Які події відбуваються далі?
- Що ви дізналися про життя лісової вольниці? (ХХХІІ)
- Чому Се дрік дарує свободу і землю своєму рабові?
- Яку новину приніс де Брасі принцу Джону? (Річард в Англії)
- Як ще називали Річарда І Левове Серце? (Річард Плантагенет, Річард Англійський)
ІV Підсумкова бесіда.
- Які соціальні прошарки представлені в романі?(вища королівська верхівка -- принц Джон, Річард I; лицарі -- Айвенго, Bpiaн де Буагильбер, Mopic де Бpaci, Фрон де Беф та ін; духовенство -- пpiop Еймер, монахи з різних абатств; англосаксонські феодали -- Седрік, Аттельстан, леді Ровена та ін.; селяни - Гурт, Вамба та ін.; городяни; вільні йомени та ін.. Фактично тут представлена вся Англія ХІІ ст.);
- Назвіть основні конфлікти епохи відображені у творі?(Національний: сакси-нормани, ставлення до євреїв норманів; політичний6 Річард - принц Джон; соціальний закріпачені селяни - феодали).
- Які традиції та звичаї епохи знайшли відображення в романі «Айвенго»? (Лицарські турніри, королівські прийоми, укладання шлюбів з політичних причин, союз між церквою та владою тощо.)
- Які ще засоби допомагають створити історичний колорит в романі? (За допомогою лексичних засобів: архаїзмів, історизмів; детальних описів вбрання, помешкання героїв, їх побут, звичаїв, традицій).
- Зробіть висновки, щодо нашого проблемного завдання.
1. Широко представлені події середньовіччя (хрестові походи, лицарські турніри, політичні протистояння саксів і норманів);
2. У творі відображено конфліктні ситуації середньовічної Англії (Політичні, соціальні, національні);
3. Широка панорама населення , в романі представлені всі соціальні прошарки.
4. В романі знайшли відображення традиції та звичаї епохи.
Отже, ми довели, що роман В.Скотта «Айвенго» можна назвати широкою панорамою життя середньовічної Англії . І як сказано в епіграфі до уроку «Тут досягається рідкісна масштабність і багатогранність у відтворенні усієї історичної епохи і глибина та переконливість її художнього тлумачення».
- Які історичні уроки ми можемо взяти? Чого роман вчить? Навіщо його читати?
V. Домашнє завдання. Дібрати цитати до характеристики образу Айвенго-лицаря;
намалювати за бажанням) малюнки до твору.
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Дитинство та періоди навчання Вальтера Скотта. Знайомство з творчістю німецьких поетів. Кохання у серці поета. Нерозділене кохання юнака та його вплив на творчість письменника. Написання найпопулярнішого з усіх романів Вальтера Скотта "Айвенго".
презентация [26,5 K], добавлен 04.12.2011Новаторство творчого методу Вальтера Скотта, основна тематика його романів, особливості використання метафор. Загальна характеристика роману В. Скотта "Айвенго": проблематика даного твору, роль та значення метафори у відтворенні історичної епохи.
курсовая работа [55,3 K], добавлен 20.07.2011Теорії метафори в сучасному літературознавстві. Вивчення особливостей метафоричності романістики Вальтера Скотта, новаторство творчого методу та особливості використання метафор. Дослідження ролі метафори у створенні історичної епохи роману "Айвенго".
курсовая работа [89,9 K], добавлен 20.07.2011Творчество Вальтера Скотта как новатора в области исторического романтизма. Творческий исторический метод В. Скотта. Разделение романов писателя на две группы: прошлое Шотландии и прошлое Англии и континентальных стран. Роман Вальтера Скотта "Айвенго".
курсовая работа [44,4 K], добавлен 12.06.2009История жизни и творчества английского писателя В. Скотта. Женитьба и работа в судебной сфере. Его исторические произведения и их вклад в мировую литературу. Влияние народных баллад на создание романа "Айвенго" его внутренний смысл и выбор персонажей.
презентация [2,6 M], добавлен 16.10.2014Поетика та особливості жанру історичного роману, історія його розвитку. Зображення історичних подій та персонажів у творах В. Скота, В. Гюго, О. Дюма. Життя та характерні риси особистості правителя-гуманіста Генріха IV - головного героя романів Г. Манна.
курсовая работа [53,7 K], добавлен 06.05.2013Нарис життя великого французького письменника Федеріка Стендаля, шлях його особистісного та творчого становлення, причини невизнання. Історія створення роману "Червоне та чорне", його основна ідея та відтворення реальних подій післяреволюційної Франції.
реферат [13,5 K], добавлен 01.07.2009Біографія та основні періоди творчості Ч. Діккенса, його творчість в оцінці західного літературознавства. Автобіографічні моменти роману "Життя Девіда Копперфілда", втілення теми дитинства у романі, художні засоби створення образу головного героя.
курсовая работа [39,1 K], добавлен 21.01.2009Особливості розвитку літератури США у ХХ столітті. Відображення американської мрії та американської трагедії у творах американських письменників цієї доби. Спустошення мрії Гетсбі як основна причина його трагічних подій. Символічність образів у романі.
курсовая работа [50,5 K], добавлен 13.11.2013Біографія Гюстава Флобера, початок його творчості. Основні події життя письменника. Історія написання роману "Мадам Боварі". Робота письменника над романом "Саламбо". Цей твір як другий вдалий роман Флобе́ра, який затвердив його літературну репутацію
презентация [1,5 M], добавлен 07.02.2011Історична основа, історія написання роману Ю. Мушкетика "Гайдамаки". Звертання в творі до подій минулого, що сприяє розумінню історії як діалектичного процесу. Залежність долі людини від суспільних обставин. Образна система, художня своєрідність роману.
дипломная работа [85,9 K], добавлен 17.09.2009Особливості формування світоглядних концепцій Л. Толстого, доля і духовні пошуки російського письменника. Втілення ідей толстовських ідеалів у романі-епопеї "Війна і мир". Протиріччя та ідеали життя сімейного, пошуки сенсу буття у романі "Анна Кареніна".
курсовая работа [103,4 K], добавлен 03.05.2012Творчість видатного письменника Ч. Діккенса. Сюжетно-композиційні та ідейні особливості роману "Великі сподівання". Дослідництво автобіографічних мотивів у романі, соціально-філософське підґрунтя твору. Художнє втілення теми руйнівної сили снобізму.
курсовая работа [37,7 K], добавлен 27.07.2011Реальность и вымысел в романе В. Скотта "Роб Рой", исторические лица и события. Психологическое содержание романа и литературные способы объединения вымысла и истории. Действие исторического романа, политические элементы риторического повествования.
реферат [27,3 K], добавлен 25.07.2012Подходы к исследованию переведенных Жуковским произведений немецкой поэзии. Изучение обращений к творчеству Скотта и Байрона или к английскому романтизму в системе. Основные факторы, влияющие на отбор поэтом произведений для перевода, их обоснование.
дипломная работа [128,1 K], добавлен 08.02.2017Прозова та поетична творчість Сергія Жадана. Реалізм в прозових творах письменника. Проблематика сучасного життя в творчості С. Жадана. "Депеш Мод" – картина життя підлітків. Жіночі образи в творах Сергія Жадана. Релігійне питання в творах письменника.
курсовая работа [53,9 K], добавлен 04.10.2014Черты и приемы реалистического психологизма в романах Флобера и Теккерея. Влияние исторического романа Вальтера Скотта на формирование эстетических воззрений Стендаля и Бальзака. Проблема итальянского характера в творчестве Стендаля.
шпаргалка [78,9 K], добавлен 26.08.2007Исследование биографии и творческого наследия американского писателя Ф. Скотта Фицджеральда. Характеристика особенностей психологического изображения персонажей в романе "Великий Гэтсби". Художественное познание душевной жизни и поведения главных героев.
реферат [33,2 K], добавлен 02.03.2013Короткий біографічний нарис життя та творчості відомого письменника Ч. Діккенса. Особливості формування літературного стилю та фактори, що вплинули на даний процес. Провідні риси та відомі твори письменника. "Пригоди Олівера Твіста": сюжет та тематика.
творческая работа [46,4 K], добавлен 28.04.2015Історія написання роману "Собор Паризької Богоматері" В. Гюго, аналіз відображення карнавалу у його сюжеті та особливостях поведінки головних героїв. "Собор Паризької богоматері" як приклад викриття й засудження усієї феодально-середньовічної надбудови.
доклад [13,2 K], добавлен 07.10.2010