Неоднозначний образ Гобсека

Побудова уроку літератури із застосуванням технології зустрічних зусиль. Визначення причин неоднозначності образу Гобсека, "філософа і скнари" у повісті Оноре де Бальзака. Особливості поєднання в образі головного героя елементів романтизму й реалізму.

Рубрика Литература
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 28.08.2018
Размер файла 289,6 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.Allbest.ru/

Загальноосвітня школа І--III ст. №4 м. Ківерці

Педагогічна технологія зустрічних зусиль

Неоднозначний образ Гобсека (за однойменною повістю Оноре де Бальзака)

Конспект уроку, 9 клас

Т.О. Томчук, вчитель-методист

Анотація

У руслі пошуку сучасних підходів до навчання заслуговує на увагу побудова уроку, витриманого в технології зустрічних зусиль (автор - доктор педагогічних наук Є.В. Коротаєва), в якій освоєння нових знань ґрунтується на взаємопідтримці обох сторін - і вчителя, й учня. Це творчо-пошуковий процес, під час якого вчитель є спостерігачем або керівником, співучасником або організатором, радником або помічником, але в кожній ролі керується гаслом: «Не можна підносити знання готовими, треба кожне нове відкриття робити разом із дітьми».

Ключові слова: скупій, влада, гроші, психологія, суперечливість.

Tomchuk T.O. Ambiguous Image of Gobseck

In the context of modern approaches to learning, it is worthy of attention the lesson structure in the counter effort technology (the author of the technology is the doctor of pedagogical sciences Ye.V. Korotaieva), in which the mastering of new knowledge is based on mutual support of both sides - the teacher and the student. It is a creative and search process in which a teacher is an observer or a manager, an accomplice or an organizer, a counselor or an assistant, but in every role is guided by the slogan: «It is necessary to do every new discovery together with the children but not to give information».

Key words: miser, power, money, psychology, contradiction.

Технологічна карта уроку, побудованого відповідно до технології зустрічних зусиль, складається з п'яти основних етапів:

- Занурення

- Контрольно-підготовчий етап

- Виклик

- Співтворчість

- Рефлексія

Ця педагогіка формує позитивну мотивацію до навчання, підвищує культуру розумової праці його суб'єктів, виробляє навички спільних дій, виховує свідоме ставлення до процесу і результату навчальної діяльності, створює сприятливу атмосферу співтворчості. Це сприяє високому рівню засвоєння знань, а також поважному, емоційно позитивному, усвідомленому сприйняттю себе та іншого як активних учасників освітнього процесу.

Тема: «Неоднозначний образ Гобсека (за однойменною повістю Оноре де Бальзака)».

Мета: визначити причини неоднозначності Гобсека, «філософа і скнари»; вияснити особливості поєднання в образі головного героя елементів романтизму й реалізму; розширити знання учнів про формування образів скнар у світовій літературі; розвивати асоціативне мислення дітей та вміння працювати з художнім текстом; виховувати кращі моральні якості.

Обладнання: виставка книг «Найвідоміші скнари світу», записи на дошці, тексти повісті «Гобсек».

Тип уроку: урок узагальнення засвоєних знань, побудований за технологією зустрічних зусиль.

Хід уроку

І етап. «Занурення»

1. Епіграф (прийом «Відстрочена відгадка»).

Живі борються... А живі лише ті, чиї серця віддані піднесеній мрії.

Віктор Гюго

- Як ви розумієте слова В. Гюго? У якому значенні він вживає слово «живі»?

- Чому епіграфом нашого уроку я взяла саме ці слова, ви дізнаєтесь в кінці уроку.

2. Асоціативний ланцюжок

Завдання: дібрати по одній асоціації до слова «Гобсек», пояснити вибір.

Размещено на http://www.Allbest.ru/

Очікувані результати: павук - плете павутину; потоки золота - ідеал життя; мотлох - комірчина, повна непотрібних речей; різні валюти і купюри - запаси головного героя; жовтий колір - колір шкіри; місяць - холод душі; пустеля - самотність; куниця - очі.

3. Ланцюжок запитань. (Перше запитання ставить учитель, а далі учні один одному).

- Символічне значення імені Гобсек. (Живоглот)

- Позитивні персонажі повісті. (Дервіпь, Фанні)

- Що нагадує житло Гобсека? (Лігво)

- Що Гобсек підносив до культу? (Золото, гроші, владу)

- Гобсек ніколи не говорив голосно. Чому? (Беріг життєву енергію)

- Хто є оповідачем у повісті? (Дервіпь)

- Вік Гобсека, коли зустрівся з Дервілем? (76)

- Героїня, для якої нема нічого святого в житті? (Анастазі)

- Що ми знаємо про юність Гобсека? (Був юнгою, шукав скарби, брав участь у революціях)

- Хто має владу над світом, за твердженням Г обсека? (Лихварі)

- Скільки прожив Гобсек? (89)

- Як закінчується повість? (Гобсек у душі мадам Гранльє)

- Чому, працюючи над повістю, Бальзак спочатку помістив її до «Сцен паризького життя», а згодом до «Сцен приватного житя»? (Бажаючи показати, що такі гобсеки є скрізь, серед представників різних верств суспільства)

II. Контрольно-підготовчий етап

1. Афоризми і повість «Гобсек»

Завдання: поєднати (знайти точки дотику) афоризм і персонаж повісті.

- «Там, де смітять грошима, дуже тяжко дотримуватись чистоти» Плавт.

(Анастазі де Ресто, її моральний образ, порядок у спальні)

- «Гроші набирають вагу тоді, коли зникають почуття». Бальзак

(Особисте життя Гобсека, ставлення до родичів, відсутність друзів)

- «Щоб заробити на життя, потрібно працювати, а щоб розбагатіти, потрібно придумати щось інше». Альфонс Карр. (історія життя Гобсека, його бізнес - лихварство).

- «Вища ганьба - заради розваг утратити сенс життя». Ювенал. (Анастазі де Ресто)

2. Кольоропис образу Гобсека

Завдання: доберіть кольори, якими можна було б намалювати образ Гобсека, свій вибір аргументуйте.

Золото, срібло. (Обличчя схоже на місяць, його «жовтувата блідість нагадувала колір срібла, з якого зникла позолота»; волосся попелясто-сіре, очі жовті)

Очі - тхорячі (злий, підступний хижак)

Ніс - буравчик («угвинчується» в події)

3. Аналіз висловлювань Дервіля про Гобсека за допомогою прийому «Згоден - не згоден»

- «...Він найчесніша людина в усьому Парижі. В ньому співіснують створіння нице і створіння шляхетне»;

- «Жодна людська душа не гартувалася в таких жорстоких випробуваннях, як він».

Робота проходить у формі діалогу: учні звертаються один до одного або до педагога із тезами, які можна прийняти або не прийняти, наприклад: «Я стверджую, що...», «Я наполягаю, що...», «Згоден, але є уточнення...».

III. Підготовка навчальної мети, створення ситуації «виклику»

1. Прийом «Діаграма Вена».

- Порівняймо двох героїв - Гобсека і Якова Бронзу із оповідання «Скрипка Ротшильда» А. Чехова.

Четвертий етап бальзак гобсек філософ скнара

«Діаграма Вена»

2. Прийом «Продовж логічний ланцюжок», дібравши літературних героїв, близьких до Гобсека. Аргументуй свій вибір.

Гобсек - Скупий лицар у Пушкіна, Плюшкін у Гоголя...

IV. «Співтворчість»

1. Прийом «Ловимо помилки»

Гобсек - це:

- суперечлива людина;

- аморальний, одержимий ідеєю влади над людьми;

- має великий життєвий досвід, але не знає психології людей;

- інколи чинить чесно та розумно;

- благородний месник, що карає розбещену аристократію за її гріхи;

- фізично хвора людина;

- переважають позитивні риси, особливо наприкінці життя;

- не обділений почуттям справедливості, негативно ставиться до марнотратства, інших вад аристократії;

- романтично-загадковий.

2. Прийом «Обери позицію» (аналіз схеми «Гобсек»).

4. «Машина часу». Оцінімо Гобсека з різних позицій: людину XIX ст., XXI ст., Античної доби, епохи Відродження.

V. Рефлексія

1. «Відстрочена відгадка»

- Повернімося до епіграфа уроку й поміркуймо, кого ж із героїв повісті, за уявленнями В. Г юго, можна назвати «живими»?

- Чи потрапить у категорію «живих» Гобсек? Чому?

2. Творчий диктант

За гроші можна купити ліжко, але не ... (сон); їжу, але не ... (апетит); ліки, але не ... (здоров'я); будинок, але не ... (домашній затишок); книжки, але не ... (розум, знання); прикраси, але не ... (красу); розкіш, але не ... (культуру); розваги, але не ... (щастя);

коханку, але не ... (кохання); Біблію, але не ... (спасіння).

3. Уроки повісті «Гобсек» та її героїв

«Ніхто тобі не друг, ніхто тобі не ворог, але кожна людина - твій учитель» (східна мудрість).

- Чого навчили вас герої повісті «Гобсек»?(Свої відповіді учні підтверджують цитатами з тексту)

3. Елементи романтизму та реалізму в образі Гобсека.

VI. Домашнє завдання (одне за вибором учня):

- Написати есе «Моя зустріч з Гобсеком».

- Скласти розповідь (усно) про дитинство Гобсека.

Намалювати його життєві сходинки.

Риси реалізму

Риси романтизму

Опис життя Франції 1829-1830 рр. (історична конкретика); точність деталей; докладний опис фінансових дій; типовість ситуацій; соціально-побутова характеристика героїв

Самотність головного героя; минуле Гобсека - загадка;

Гобсек - сильна та незвичайна особистість;

грандіозні масштаби діяльності Гобсека; винятковий розум Гобсека, його романтичний світогляд

Література

1. Богосвятська А.I. Технологія зустрічних зусиль як ознака сучасного уроку літератури [Текст] / А.I. Богосвятська // Зарубіжна л-ра в школах України. - 2013. - №2. - С. 34-37.

2. Мазур Н.Н. Педагогика встречных усилий, направленная на формирование и реализацию творческого потенциала личности ученика [Электронный ресурс] / Н.Н. Мазур.

3. Хан О.Н. Технология встречных усилий учителя и ученика как условие гуманизации образовательного процесса: дис. ... канд. пед. наук. 13.00.01. [Текст] / Ольга Николаевна Хан. - Екатеринбург, 2000. - 160 с.

4. Чухрай Л.Ю. Технология встречных усилий - технология сотрудничества [Электронный ресурс] / Л.Ю. Чухрай // Педагогические чтения: «Школа 21 века: опыт и перспективы изменения образовательной политики». - 2012.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Сацыяльны цыкл раманаў О. Бальзака "Чалавечая камедыя": структура, асаблівасці. Адлюстраванне тэмы падзенне нораваў у галоўных вобразах раманаў О. Бальзака "Бацька Горио" і "Гобсека". Раманы О. Бальзака "Бацька Горио" і "Гобсека" і іх праблематыка.

    курсовая работа [51,3 K], добавлен 11.06.2012

  • Життєвий шлях. Особливості реалістичної манери Бальзака. Iсторiя задуму i створення "Людської комедiї" Оноре де Бальзака. Влада золота в повісті Оноре де Бальзака "Гобсек". Проблема уявних і справжніх життєвих цінностей у творі О. Бальзака "Гобсек".

    курсовая работа [32,5 K], добавлен 16.04.2007

  • Образи скупих і користолюбців, людей пожадливих на матеріальні достатки у світовій літературі. Характеристика персонажів: пана Плюшкіна українсько-російського письменника Гоголя, Гобсека Оноре де Бальзака, Терентія пузиря з комедії I. Карпенка-Карого.

    презентация [2,0 M], добавлен 16.03.2015

  • Актуальність сучасного дослідження проблем та складності характеру Холдена Колфілда. Побудова образу головного героя повісті на сплетінні фізичної недуги та повільного звільнення Холдена від егоцентричності. Холден Колфілд як аутсайдерький тип героя.

    реферат [32,7 K], добавлен 01.03.2010

  • Повесть Бальзака "Гобсек". Анализ обеих сторон сознания Гобсека и выяснения связей и различий между ними. Жадный мелочный старик, наживающийся на чужой беде. Философ, много повидавший и много переосмысливший. Высшее чувство справедливости в душе Гобсека.

    творческая работа [12,8 K], добавлен 03.02.2009

  • Засоби зображення образу Голдена Колфілда в повісті Джерома Селінджера "Над прірвою у житі". Відображення в характері головного героя конкретно-історичних і загальнолюдських рис. Аналіз образу Голдена Колфілда у зіставленні з іншими образами повісті.

    курсовая работа [39,5 K], добавлен 03.11.2012

  • Особливості головного героя у творчості Байрона. Образ ліричного героя у поемі “Паломництво Чайльд-Гарольда”. Східні поеми: ліричні герої в поезіях “Прометей” та “Валтасарове видіння”. Вплив байронівського образу Мазепи на європейське мистецтво.

    курсовая работа [63,4 K], добавлен 21.10.2008

  • Изучение жизненного пути Оноре де Бальзака, чьи романы стали эталоном реализма первой половины XIX в. Анализ его произведений. Исследование специфики художественной типизации персонажей Бальзака. Характеристика эстетических истоков критического реализма.

    реферат [56,1 K], добавлен 30.08.2010

  • Путь Оноре де Бальзака к художественной литературе как величайшего реалиста. Анализ творчества французских писателей, сделанный романистом в этюде "О Бейле". Классификация французской литературы на основе идейного, образного и эклектического восприятия.

    контрольная работа [30,7 K], добавлен 29.09.2011

  • Дослідження літературного образу жінки як хранительки "домашнього огнища" та "основи суспільства" в повісті Франка "Для домашнього огнища". Особливості гендерного переосмислення в повісті. Опис простору щасливого дому що перетворюється на дім розпусти.

    статья [24,3 K], добавлен 31.08.2017

  • Коцюбинський М.М. як один із найвідоміших українських прозаїків. Виявлення критичних відгуків про особливості реалізму та імпресіонізму у творчості М.М. Коцюбинського. Історичні події початку XX століття та їх відображення у повісті "Fata morgana".

    курсовая работа [43,7 K], добавлен 24.05.2014

  • Особливості та антипросвітницькі мотиви літератури німецького романтизму. Соціально-психологічний аспект повісті-казки. Сатиричний та метафоричний зміст казки. Реалістичний і містичний світ у творі. Протиставлення творчої людини і бездуховного філістера.

    курсовая работа [51,8 K], добавлен 14.05.2014

  • Оноре де Бальзак - известнейший французский писатель, общепризнанный отец натурализма и реализма. Каждое произведение Бальзака - это своеобразная "энциклопедия" любого сословия, той или иной профессии. "Типизированная индивидуальность" по Бальзаку.

    реферат [29,5 K], добавлен 08.02.2008

  • Французький реалізм ХIХ ст. у творчості Оноре де Бальзака. Аналіз роману "Батько Горіо" О. де Бальзака. Проблема "батьків і дітей" у російській класиці та зарубіжних романах ХІХ століття. Зображення влади грошей у романі О. де Бальзака "Батько Горіо".

    курсовая работа [70,7 K], добавлен 28.05.2015

  • Биография выдающего французского писателя Оноре Бальзака, этапы и факторы его личностного и творческого становления. Анализ произведения данного автора "Гобсек": история возникновения новеллы, композиция, портрет ростовщика, трагедия семьи де Ресто.

    реферат [41,5 K], добавлен 25.09.2013

  • Поняття романтичних мотивів у літературознавстві. Творчість Едгара Алана По у контексті американської літератури романтизму. Особливості творчості письменника, новаторство у мистецтві. Образ "прекрасної жінки" та романтичні мотиви в новелі "Легейя".

    курсовая работа [70,3 K], добавлен 02.01.2014

  • Понятие хронотопа в теории и истории литературы. Пространственно-временные отношения в художественном тексте. Специфика изображения образа Парижа в романе Оноре де Бальзака. Особенности изображения пространства провинции в "Утраченных иллюзиях".

    курсовая работа [113,7 K], добавлен 16.09.2014

  • Короткі відомості про життя та творчість Оноре де Бальзака. Всесвітньо відомий твір "Гобсек" - перший крок на шляху до "Людської комедії". Бальзак та Евеліна Ганська. Філософські погляди великого романіста. Характеристика художнього світу митця.

    презентация [489,6 K], добавлен 17.06.2010

  • Оноре де Бальзак - французский писатель-романист, считающийся отцом натуралистического романа. Литературная карьера Бальзака. Главное творение — "Человеческая комедия". Проблематика и эстетика романа "Шагреневая кожа". Столкновение человека со временем.

    контрольная работа [24,7 K], добавлен 26.02.2013

  • Дон-Жуан як один з найулюбленіших образів світової літератури, якому присвячено до 140 творів. Особливості формування та розвитку образу Дон-Жуана в літературі ХVI-ХVІІІ ст. Напрямки вивчення історичних модифікацій образу даного знаменитого звабника.

    курсовая работа [86,5 K], добавлен 10.07.2015

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.