Площа трикутника

Ідея доведення теореми про площу трикутника. Активізація знаннь і вміннь щодо властивості діагоналі паралелограма і діагоналей ромба, властивості площ рівних фігур, аксіом площ, означення прямокутного трикутника, означення рівностороннього трикутника.

Рубрика Математика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 12.09.2018
Размер файла 97,3 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок № 47

Тема. Площа трикутника

Мета: домогтися засвоєння учнями змісту та ідеї доведення теореми про формулу плоті трикутника й наслідків з неї. Сформувати вміння:

· відтворювати зміст вивчених формул;

· записувати формули відповідно до заданих позначень елементів трикутників;

· застосовувати вивчені формули до розв'язування задач.

Тип уроку, засвоєння вмінь та навичок.

Наочність та обладнання: конспект «Площа трикутника. Площа трапеції».

Хід уроку

I. Організаційний етап

II. Перевірка домашнього завдання

Учитель збирає зошити учнів із виконаною домашньою самостійною роботою (див. вище). Учням оголошується правильне розв'язання за рисунками, зображеними на дошці заздалегідь.

ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку

Для створення ситуації, що допоможе учням зрозуміти ідею доведення теореми про площу трикутника, пропонуємо учням задачу.

Задача. На дошці зображено дві фігури: паралелограм ABCD і трикутник MNK такі, що AD = МК , і висоти проведені до цих сторін (ВН, NF), також рівні (див. рис).

Площа паралелограма відома. Як знайти площу трикутника?

Пошук відповіді на питання задачі допомагає учням усвідомити:

· по-перше, існування протиріччя між набутими знаннями та змістом задачі (учні вміють знаходити площі прямокутника і паралелограма, а за змістом задачі слід знайти площу трикутника);

· по-друге, зміст задачі містить «підказку» -- обчислення площі трикутника слід якось пов'язати з обчисленням площі паралелограма.

Отже, мета уроку -- подолання протиріччя, тобто вивчення формули для обчислення плоті трикутника; засобом виведення шуканої формули є формула площі паралелограма.

IV. Актуалізація опорних знань

З метою успішного засвоєння учнями змісту та доведення теореми про формулу площі трикутника, а також наслідків з неї, учням слід активізувати знання і вміння щодо властивості діагоналі паралелограма і діагоналей ромба, властивості площ рівних фігур, аксіом площ, означення прямокутного трикутника, означення рівностороннього трикутника та формули обчислення висоти рівностороннього трикутника через його сторону.

1. Яка з фігур на рис. 1 зайва? Чому?

площа трикутник паралелограм діагональ

2. Прямі а і b паралельні. Площа паралелограма ABCD дорівнює S.

Чому дорівнюють площі інших фігур на рис. 2 (AD = МК = SR)?

3. У трикутнику ABC АВ = ВС = а , А = 60°. Чому дорівнює ВН і АР (ВН АС , АР ВС)? Знайдіть довжини цих відрізків, якщо АВ = 3 см, PC = 2 см, AC = 4 см (рис. 3).

4. У паралелограмі ABCD AB = 7, BD = 6, PA0B = 18 (рис. 4). Знайдіть AC.

5. Знайдіть кути ромба ABCD , якщо відомо, що:

a) ABD = 53° ; б) CDE = 32°; в) ВК AD, KBD = 20°.

V. Засвоєння знань

План вивчення нового матеріалу

1. Теорема (формула площі трикутника).

2. Площа прямокутного трикутника.

3. Площа ромба.

4. Площа рівностороннього трикутника.

5. Властивість медіани трикутника.

Викладення формулювання і способу доведення теореми, що виражає формулу обчислення площі трикутника, є класичним. Тому вивчення цієї частини матеріалу уроку можна провести традиційно: учням пропонується самостійно розглянути відповідний пункт підручника та вивчити зміст і скласти план доведення теореми. Після виконання цієї роботи незрозумілі моменти доведення коментуються вчителем, зміст закріплюється на такому завданні.

За рис. 5 доповнити записи, щоб вони стали правильними рівностями.

S -- площа ДMNK ;

S = ... MK · NR;

S = MN · ...

S = ...MF ...

... = MN · SK .

Вивчення наслідків з доведеної формули для площі трикутника можна провести, заохочуючи учнів до досліджень запитаннями:

· Чи існує трикутник, сторона якого є висотою? Як записати доведену формулу для площі такого трикутника?

· Чи існує трикутник, всі висоти якого рівні? Як виражається висота цього трикутника через його сторону? Як записати формулу площі для такого трикутника?

· На які фігури розбивається ромб всіма своїми діагоналями? Що ви знаєте про ці фігури? Як виражається площа ромба через площу цих трикутників?

Закінчивши обговорення питань, учні виконують відповідні записи в зошитах. (Щоб учні усвідомили логічні зв'язки між вивченими на уроці формулами, записи цих формул можна записати у вигляді схеми, рис. 6.)

Конспект 19

Площа трикутника. Площа трапеції

Якщо в ДABC: ha -- висота, проведена до сторони a, то SАВС = aha.

Наслідки

1) Якщо в ДABC С = 90°, то

2) Якщо d1 і d2 діагоналі ромба, то

3) Якщо трикутник рівно- сторонній зі стороною a, то

Якщо в трапеції ABCD (BC || AD) BC = a, AD = b,

h -- висота, то або S = MN · h ( MN -- середня лінія)

VI. Формування первинних умінь

Виконання усних вправ

1. Площа трикутника ABC дорівнює S. Чому дорівнює площа паралелограма ABCD, три вершини якого збігаються з вершинами даного трикутника?

2. За якою формулою доцільно обчислювати площу прямокутного трикутника, якщо відомі:

а) довжини гіпотенузи і проведеної до неї висоти;

б) довжини двох катетів?

3. Два рівновеликі трикутники мають рівні висоти. Чи означає це, що основи даних трикутників також рівні?

4.

Доведіть, що більшій стороні трикутника завжди відповідає менша висота.

5. Яка площа трикутника ABC на рис. 7?

6. У паралелограмі провели діагоналі. Чи рівні площі всіх утворених чотирьох трикутників?

Виконання письмових вправ

1. За даними рисунка 8 знайдіть площу трикутника ABC.

2. Знайдіть площу:

а) рівнобедреного трикутника з основою 10 см і бічною стороною 13 см;

б) трикутника ABC, в якому АВ = 17 см, а висота ВН ділить сторону АС на відрізки АН = 8 см і НС = 2 см.

3. Площа трикутника дорівнює 72 см2. Знайдіть периметр трикутника, якщо його висоти дорівнюють 9 см, 12 см і 24 см.

4. Знайдіть площу ромба, діагоналі якого дорівнюють 8 м і 20 м.

5. Знайдіть площу:

а) трикутника ABC з висотою ВН , якщо АВ= 13 см, ВС = 15 см, ВН = 12 см, а точка Н лежить на відрізку АС;

б) прямокутного трикутника, гіпотенуза якого ділиться висотою на
відрізки завдовжки 9 см і 4 см;

в) рівностороннього трикутника з висотою 2 см.

6. На рисунку 9 подано одиничний квадрат. Знайдіть площу заштрихованої фігури.

7. На рисунку 10 подано одиничний квадрат. Знайдіть площу заштрихованої фігури.

VII. Підсумки уроку

Яка із фігур на рисунку 11 зайва? Чому?

VIIІ. Домашнє завдання

Вивчити зміст теореми, її доведення та наслідки.

Розв'язати задачі.

1. Знайдіть площу:

а) прямокутного трикутника з гіпотенузою 20 см і катетом 12 см;

б) гострокутного трикутника ABC з висотою AN = 4 см, якщо ВН = 2 см. C = 45°.

2. Знайдіть гіпотенузу прямокутного трикутника, якщо його площа дорівнює 20 см2. а висота, проведена з вершини прямого кута, -- 4 см.

3. Знайдіть діагоналі ромба, якщо одна з них удвічі більша за другу, а площа ромба дорівнює 64 см2.

4. Знайдіть площу рівнобедреного трикутника з периметром 16 см і висотою завдовжки 4 см. проведеною до основи.

5. Накресліть гострокутний трикутник і проведіть у ньому висоту. Проведіть необхідні вимірювання та обчисліть:

а) площу даного трикутника;

б) площі трикутників, на які даний трикутник ділиться висотою.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Пошук об’єму призми, циліндра та конуса, діаметру кулі. Розрахунок площі прямокутника основи призми по одній стороні та діагоналі, площі трикутника в основі піраміди за формулою Герона. Радіус основи циліндра та одночасно - катет прямокутного трикутника.

    контрольная работа [502,7 K], добавлен 07.07.2011

  • Геометричні фігури, що розглядаються в планіметрії - розділі геометрії, в якому вивчають фігури на площині. Визначення кута, трикутника, квадрата, чотирикутника, ромба, паралелограма, трапеції, багатокутника та їх площ античними та сучасними методами.

    реферат [34,7 K], добавлен 02.05.2010

  • Узагальнена теорема синусів. Деякі перетворення, пов'язані з теоремою Чеви. Вираження площі трикутника через радіуси вписаного круга і півпериметр. Залежність між радіусом вписаного кола і радіусами зовнівписаних кіл. Центр мас периметра трикутника.

    курсовая работа [908,0 K], добавлен 29.03.2014

  • Вимоги до ставлення цілей викладання геометрії в загальноосвітній школі. Суть методу координат на площині та його основні задачі стосовно геометричних місць точок. Афінна система координат. Елементи використання на практиці важливих точок трикутника.

    дипломная работа [1,4 M], добавлен 04.08.2013

  • Головні властивості прямого циліндра, визначення площі його бічної поверхні і радіусу основи. Розрахунок осьового перерізу прямого конуса та об'єму кулі. Площа поверхні тіла обертання рівнобедреного трикутника навколо прямої, що містить його основу.

    контрольная работа [302,8 K], добавлен 07.07.2011

  • Поняття правильної піраміди, її висоти і радіусу описаного навколо неї прямого конуса. Особливості комбінацій геометричних тіл: твірної конуса, розміщення центра його основи та висоти. Властивості правильного трикутника і розрахунок об'єму тіла обертання.

    контрольная работа [454,7 K], добавлен 07.07.2011

  • Характеристика сферичної геометрії як галузі математики. Зв'язок між величинами сторін та кутів прямокутного сферичного трикутника. Використання теорем косинусів та синусів. Значення стереографічной сітки Вульфа. Розвиток поняття про геометричний простір.

    курсовая работа [1,2 M], добавлен 29.11.2014

  • Сутність понять рівносильності та рівновеликості для багатокутників. Леми та теореми рівносильності та рівновеликості як методів розрахунку площ багатокутників. Розрахунок площ випуклих багатокутників методами рівновеликості при геометричних побудуваннях.

    курсовая работа [2,4 M], добавлен 16.07.2010

  • Отримання аналогів теореми порівняння Колмогорова для класу функцій, що задаються обмеженнями на несиметричні норми старших похідних. Випадок класів, які задаються обмеженнями на декілька похідних. Означення екстремальної функції, її властивості.

    дипломная работа [1,4 M], добавлен 11.06.2017

  • Модуль неперервності (першого порядку), приклади та властивості. Необхідна і достатня умова рівномірної неперервності. Класи функцій, що визначаються першими модулями неперервності. Властивості і означення модуля неперервності. Аналіз класів функцій.

    курсовая работа [396,9 K], добавлен 22.01.2013

  • Розрахунок площі осьового перерізу конуса як площі трикутника і радіусу основи і висоти циліндра як діаметра кола його основи. Обчислення кутів при гіпотенузі та катетів в рівнобедреному прямокутному трикутнику. Визначення центру кулі і площі її перерізу.

    контрольная работа [302,0 K], добавлен 07.07.2011

  • Означення модуля неперервності та його властивості. Дослідження поведінки найкращих наближень неперервної функції алгебраїчними многочленами на базі властивостей введених Діціаном і Тотіка. Вирішення оберненої задачі. Узагальнення теореми Джексона.

    курсовая работа [1016,1 K], добавлен 09.07.2015

  • Означення теорії множин. Дії над множинами. Алгебра множин. Вектори і прямий добуток множин. Властивості відношень. Способи задання функції. Сукупність підстановок множини. Алгебраїчні операції та системи. Властивості рефлексивності та симетричності.

    конспект урока [263,1 K], добавлен 28.06.2012

  • Означення та приклади застосування гармонічних функцій. Субгармонічні функції та їх деякі властивості. Розв’язок задачі Діріхле з використанням функції Гріна. Теореми зростання та спадання функції регулярної в нескінченній області (Фрагмена-Ліндельофа).

    курсовая работа [349,0 K], добавлен 10.09.2013

  • Таблиця формул основних інтегралів. Методи обчислення площі плоскої фігури в декартових координатах. Означення потрійного інтеграла. Знаходження площі фігури обмеженої лініями, розрахунок обсягу просторового тіла. Властивості визначеного інтеграла.

    презентация [467,7 K], добавлен 23.02.2013

  • Диференціальні операції другого порядку. Потік векторного поля. Формула Остроградського-Гаусса в векторній формі. Властивості соленоїдального поля. Інваріантне означення дивергенції. Формула Стокса у векторній формі. Властивості потенціального поля.

    реферат [237,9 K], добавлен 15.03.2011

  • Основна теорема про епіморфізм груп. Означення і властивості гомоморфного та ізоморфного відображення кілець, полів. Ізоморфізм циклічних груп. Поняття кільця, поля та їх основні властивості. Вправи на гомоморфізм та ізоморфізм груп, кілець і полів.

    дипломная работа [859,1 K], добавлен 19.09.2012

  • Основні поняття поворотної симетрії. Означення, задання та властивості повороту площини. Формула повороту площини в координатах. Поворотна симетрія в природі. Розв'язання задач з геометрії за допомогою повороту (на обчислення, на побудову, на доведення).

    курсовая работа [2,6 M], добавлен 02.11.2013

  • Системи аксіом евклідової геометрії. Повнота системи аксіом евклідової геометрії. Арифметична реалізація векторної системи аксіом Г. Вейля евклідової геометрії. Незалежність системи аксіом Г. Вейля. Доведення несуперечливості геометрії Лобачевського.

    курсовая работа [2,3 M], добавлен 10.12.2014

  • Період від виникнення рахування до формального означення чисел і арифметичних операцій над ними за допомогою аксіом. Перші достовірні відомості про арифметичні знання, виявлені в історичних пам'ятках Вавилона і Стародавнього Єгипту. Натуральні числа.

    презентация [1,7 M], добавлен 23.04.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.