Сума кутів опуклого многокутника
Засвоєння учнями та доведення теореми про суму кутів опуклою многокутника. Чи можна провести діагоналі у шестикутнику. Внутрішній та зовнішній кут правильного многокутника. Сума зовнішніх кутів опуклого многокутника, взятих по одному при кожній вершині.
Рубрика | Математика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 11.09.2018 |
Размер файла | 47,7 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Урок № 43
Тема. Сума кутів опуклого многокутника
Мета: закріпити знання змісту понять, вивчених на попередньому уроці. Працювати над засвоєнням учнями змісту та доведення теореми про суму кутів опуклою многокутника.
Сформувати вміння:
· відтворювати зміст вивченої теореми;
· застосовувати теорему під час розв'язування задач на знаходження градусної міри кутів многокутників.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Наочність та обладнання: конспект «Ламана. Многокутник».
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
1. Закінчіть речення:
Ламаною називається фігура, яка складається з ...
2. Дано незамкнену просту ламану ABCDE. Виконайте її зображення. Назвіть усі вершини та ланки ламаної.
3. Закінчіть речення:
Многокутником називається...
4. В опуклому многокутнику ABCDE назвіть: сторони; вершини; діагоналі, проведені з точки В. Виконайте зображення цього многокутника та, провівши необхідні вимірювання, обчисліть периметр многокутника.
5. Скільки всього діагоналей можна провести в опуклому п'ятикутнику?
6. Дано коло (О; R). Як виконати зображення деякого шестикутника, вписаного в це коло?
III. Формулювання мети і завдань уроку
Учням пропонується до уваги логічна вправа (рис. 1). Яке число пропущене?
Легко помітивши закономірності записів у першому та другому рядках (рис. 1), учні усвідомлюють, що для виконання завдання слід найти суму кутів опуклого многокутника. Під час обговорення можливих варіантів відповідей слід спрямувати думки учнів у такому напрямку: сума кутів многокутника не є сталим числом, у разі збільшення кількості сторін (кут)в) сума збільшується. Отже, слід з'ясувати, чи існує залежність суми кутів многокутника Sп від кількості сторін п, і якщо існує, то як цю залежність задати аналітично. Пошук відповіді на це запитання є метою уроку.
IV. Актуалізація опорних знань
З метою успішного засвоєння учнями змісту теореми про суму кутів опуклого многокутника та ідеї її доведення слід активізувати знання і вміння щодо застосування теореми про суму кутів трикутника; значення повного центрального кута, означення многокутника, означення зовнішнього кута многокутника, означення правильного многокутника.
Виконання усних вправ
1. Чи можна провести діагоналі у шестикутнику (рис. 2)? Якщо можна, то скільки?
2. Чи можна побудувати чотирикутник із двома прямими і двома тупими кутами?
3. Чи може найменший кут чотирикутника дорівнювати 92°?
4. Чи може у трикутнику один із кутів бути більшим за суму двох інших? Чи може один з кутів опуклого чотирикутника бути більшим за суму трьох інших його кутів?
5. Скільки діагоналей можна провести з однієї вершини опуклого п-кутника?
6. О -- центр кола (рис. 3). РЕ ОС, АkВ : ВтС : АпС = 3 : 4 : 2. Знайдіть: АkВ, ACP, ВСЕ.
V. Засвоєння знань
План вивчення нового матеріалу
1. Теорема про суму кутів опуклого многокутника.
2. Сума зовнішніх кутів многокутника.
3*. Внутрішній та зовнішній кут правильного многокутника.
Теорема про суму внутрішніх кутів опуклого многокутника традиційно вивчається в темі «Многокутники» як основна властивість кутів многокутника. Але доведення цієї теореми, запропоноване авторами нового підручника, суттєво відрізняється від традиційного способом утворення трикутників, через обчислення суми кутів яких визначається сума внутрішніх кутів многокутника (див. рис. 740 підручника).Тому для кращого розуміння учнями доведення теореми слід обговорити з учнями такі питання.
· У внутрішній області многокутника позначено довільну точку, з якої проведено відрізки до вершин трикутника. На які фігури розбивається даний многокутник? Скільки таких фігур утворилося? (Після цього виконується зображення многокутника як на рис.4 підручника з додатковими позначеннями, рис. 4).
· Чому дорівнює сума кутів кожного трикутника нарис. 4? Чому дорівнює сума всіх кутів трикутників при вершині О? Чи є кути 1, 2, ... трикутників при вершині О кутами многокутника? Чи буде сума кутів усіх трикутників на рис. 4 дорівнювати сумі кутів даного многокутника? На яку величину сума кутів трикутників буде більшою за суму кутів многокутника?
Після такого ретельного обговорення доведення теореми про суму кутів опуклого многокутника не має викликати в учнів труднощів (єдиний спірний момент -- обґрунтування того, що сума кутів трикутників при вершині О дорівнює 360є, вирішується посиланням на властивість вимірювання повного центрального кута).
Оскільки з теореми про суму кутів опуклою многокутника безпосередньо випливає низка цікавих фактів, то після доведення теореми та первинного її закріплення (на усних вправах) учні вивчають питання про суму зовнішніх кутів опуклого многокутника, взятих по одному при кожній вершині; про внутрішній кут правильного многокутника; про зовнішній кут правильного многокутника. Здобуті співвідношення мають бути зафіксовані в зошитах (див. конспект 16) в алгебраїчній формі (у вигляді формул). Перед початком розв'язування геометричних задач слід нагадати учням про технологію роботи із формулами та поновити відповідні вміння.
многокутник діагональ опуклий вершина
VI. Формування первинних умінь
Виконання усних вправ
1. За формулою Sn = 180°(п - 2) знайдіть значення:
а) Sn, якщо п = 4, п = 5, п = 6;
б) п, якщо Sn = 180°, Sn = 1800°, Sn = 900°.
За формулою знайдіть значення:
а) б, якщо п = 4, п = 5, п = 6;
б) п, якщо б = 108°.
2. Знайдіть суму внутрішніх кутів:
а) 6-кутника; б) 10-кутника; в) 102-кутника.
3. Знайдіть внутрішній кут правильного:
а) 5-кутника; б) 10-кутника; в) 18-кутника.
4. Чи може опуклий п'ятикутник мати чотири гострі кути; чотири прямі кути; чотири тупі кути?
5. Чи можуть чотири куги опуклого п'ятикутника дорівнювати відповідно чотирьом кутам опуклого чотирикутника?
Зауваження. Перед виконанням завдання 5 доцільно обговорити питання: на скільки градусів, збільшиться сума кутів опуклого многокутника, якщо кількість його кутів (сторін) збільшити на: 1; 2; т?
Виконання письмових вправ
1. Знайдіть суму кутів опуклого:
а) шестикутника; б) дванадцятикутника.
2. Визначте кількість сторін опуклого многокутника, сума кутів якого дорівнює:
а) 540°; б) 900°; в) 1260°.
3. Два кути опуклого п'ятикутника прямі, а решта три рівні. Знайдіть їх градусну міру.
4. Визначте, чи існує опуклий многокутник, сума кутів якого дорівнює:
а) 1620°; б) 1350°; в) 1980°.
У випадку ствердної відповіді вкажіть кількість його сторін.
5. Діагональ ділить опуклий многокутник на п'ятикутник і чотирикутник. Визначте вид даного многокутника і знайдіть суму його кутів.
6. Визначте кількість сторін опуклого многокутника, кожен кут якого дорівнює:
а) 60°; б) 108°; в) 120°.
7. Скільки сторін має правильний многокутник, якщо кожний із зовнішніх його кутів дорівнює:
а) 36°; б) 24°; в) ає?
8*. П'ять кутів многокутника дорівнюють по 138°, а всі інші -- по 150°. Скільки діагоналей можна провести в цьому многокутнику?
9*. В опуклому многокутнику є 5 кутів з градусною мірою 140° кожний, усі інші кути -- гострі. Знайдіть кількість сторін цього многокутника.
VII. Підсумки уроку
Знайдіть помилки в зображенні опуклих многокутників (рис. 5). Відповідь обґрунтуйте.
VIII. Домашнє завдання
Вивчити теоретичний матеріал, що розглядався на уроці.
Розв'язати задачі.
1. Усі кути опуклого восьмикутника рівні. Знайдіть їх градусну міру.
2. П'ять кутів опуклого шестикутника дорівнюють 120°. Доведіть, що в цьому шестикутнику всі кути рівні.
3. Три кути опуклого многокутника дорівнюють 80°, а решта -- по 160°. Визначте кількість сторін многокутника.
4. Усі кути опуклого многокутника прямі. Доведіть, що він є прямокутником. Повторити: одиниці вимірювання площ, формули площі прямокутника і квадрата.
Розв'язати задачу на повторення.
Обчисліть площу заштрихованої фігури (рис. 6). Скількома способами це можна зробити?
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Основні правила нанесення розмірів. Рекомендації з виконання креслень. Проведення паралельних і перпендикулярних ліній. Розподіл відрізка прямої на рівні частини. Побудова і розподіл кутів. Пошук центра окружності чи дуги і визначення їхніх радіусів.
практическая работа [2,4 M], добавлен 03.03.2016Поняття тригонометричного кола. Синуси та косинуси кутів, їх визначення за допомогою опущення перпендикуляру на відповідну вісь. Додатні та від'ємні кути. Градусна та радіанна міри. Перехід від градусів до радіанів та навпаки. Позначення для радіану.
презентация [319,4 K], добавлен 28.01.2012Характеристика сферичної геометрії як галузі математики. Зв'язок між величинами сторін та кутів прямокутного сферичного трикутника. Використання теорем косинусів та синусів. Значення стереографічной сітки Вульфа. Розвиток поняття про геометричний простір.
курсовая работа [1,2 M], добавлен 29.11.2014Інверсія як перетворення площини. Побудова інверсних крапок. Інверсія і її застосування. Лема про антипаралельні прямі. Збереження кутів при інверсії. Ступінь крапки щодо окружності. Інверсія кола, розгляд особливих випадків геометричних побудувань.
дипломная работа [778,6 K], добавлен 14.02.2011Декурсивний метод нарахування відсотків. Нарахування простих декурсивних та антисипативних відсотків в нарощених сумах позикових боргів. Показник збитковості страхової суми. Нетто-ставка зі страхування. Склад тарифної ставки: нетто-ставка; навантаження.
контрольная работа [313,5 K], добавлен 15.07.2010Розрахунок площі осьового перерізу конуса як площі трикутника і радіусу основи і висоти циліндра як діаметра кола його основи. Обчислення кутів при гіпотенузі та катетів в рівнобедреному прямокутному трикутнику. Визначення центру кулі і площі її перерізу.
контрольная работа [302,0 K], добавлен 07.07.2011Визначення поняття інверсії на площині, її властивості. Виведення формул аналітичного задання інверсії на площині. Побудова образу точок, прямих і кіл, властивості кутів і відстаней між точками при інверсії. Ортогональні і інваріантні окружності інверсії.
курсовая работа [1,2 M], добавлен 27.09.2013Основні поняття і теореми. Обчислення визначників методом зміни елементів, представлення їх у вигляді суми, виділення лінійних множників, методом рекурентних співвідношень, знижуючи їхній порядок за допомогою розкладання за елементами рядка або стовпця.
контрольная работа [137,9 K], добавлен 25.03.2011Методи перевірки чисел на простоту: критерій Люка та його теореми, їх доведення. Теорема Поклінгтона та її леми. Метод Маурера - швидкий алгоритм генерації доведених простих чисел, близьких до випадкового та доведення Д. Коувером і Дж. Куіскуотером.
лекция [138,8 K], добавлен 08.02.2011Вивчення теорем Чеви та Менелая на площині та в просторі, доведення нетривіальних наслідків цих теорем та розв’язання задач за їх допомогою. Застосування Теореми Менелая при доведенні теорем (наприклад, теорем Дезарга, Паппа, Паскаля, Гаусса та інших).
дипломная работа [4,0 M], добавлен 12.08.2010Історія створення і різні формулювання теореми Піфагора як актуальної математичної задачі, спроби докази теореми. Визначення теореми Фалеса про пропорційні відрізки, її рішення. Місце теореми Вієта та формули Герона в сучасному шкільному курсі геометрії.
курсовая работа [1,5 M], добавлен 25.05.2019Варіювання неістотних ознак поняття за умови інваріантності істотних. Геометричні задачі, які розв’язуються на основі деяких теорем. Добуток двох додатних множників, сума яких стала. Властивості рівних відношень та й змінні пропорційні показники.
контрольная работа [59,5 K], добавлен 29.04.2014Інтеграл Фур'є для парної й непарної функції. Приклад розкладання функцій у тригонометричний ряд Фур'є. Визначення методів Бернштейна–Рогозинського. Наближення функцій за допомогою сум Бернштейна-Рогозинського. Сума, добуток і частка періодичних функцій.
курсовая работа [765,6 K], добавлен 07.07.2011Визначення понять "первісна функція", "невизначений інтеграл" та "інтегральна сума". Особливості застосування формул прямокутників, трапецій та парабол (Сімпсона). Розрахунок абсолютних похибок методів наближеного обчислення визначених інтегралів.
курсовая работа [1,5 M], добавлен 26.08.2014Історія виникнення математичних рядів. Монотонна послідовність, сума ряду і властивості гармонійного ряду. Поняття числа "e", властивості рядів Фур'є і Діріхле. Приклади розгортання і збіжності рядів Фур'є. Індивідуальна побудова математичних рядів.
контрольная работа [502,5 K], добавлен 08.10.2014Оцінка ймовірності відхилення випадкової величини Х від її математичного сподівання. Знаходження дисперсії випадкової величини за допомогою теореми Бернуллі. Застосування для випадкової величини нерівності Чебишова. Суть центральної граничної теореми.
реферат [88,5 K], добавлен 02.02.2010Короткий нарис життя, особистісного та творчого становлення відомого французького математика П'єра Ферма. Історія розробок та формування Великої теореми Ферма, її призначення та сфери використання. Доказ першої та другої леми, доведення для показника 4.
реферат [17,0 K], добавлен 06.10.2009Перетворення звичайного дробу в десятковий за допомогою конгруенцій. Захоплення Йоганна Бернуллі, дільники реп’юнітів і представлення звичайних дробів десятковим, довжина періоду дробу з простим знаменником. Доведення теореми Ферма для заданих значень.
курсовая работа [481,8 K], добавлен 14.04.2015Великий математик П’єр Ферма. Історія виникнення теореми Ферма-Ойлера. Способи її доведення Лагранжем та Д. Цагиром. Інволютивність перетворення трійки натуральних чисел. Єдиність та кількість представлення простого числа у вигляді суми двох квадратів.
курсовая работа [39,4 K], добавлен 08.05.2014Теорема Піфагора - важливий інструмент геометричних обчислень, її простота, значення; історичні відомості. Теорема Піфагора на площині та у просторі, її стереометричний аналог; цілочислові прямокутні трикутники. Доведення теореми, класифікація задач.
курсовая работа [2,5 M], добавлен 16.05.2011