Додатні та відʼємні числа

Узагальнення та систематизація надбаних учнями знань, вмінь оперувати поняттями додатне, від'ємне число, цілі та раціональні числа, сприяння вихованню у них почуття самоконтролю. Різнорівневі завдання для самостійної роботи на аркушиках через копірку.

Рубрика Математика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 20.09.2019
Размер файла 153,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Додатні та від?ємні числа

Мета. Узагальнити та систематизувати надбані учнями знання, вміння оперувати поняттями: додатне, від'ємне число, цілі та раціональні числа, сприяти вихованню у них почуття самоконтролю.

Обладнання. Кодоскоп, картки для усного рахунку, різнорівневий дидактичний матеріал, математичне лото.

Хід уроку

Умови гри

Кожна команда вибирає собі капітана, а вчитель вибирає консультантів (відмінників), які допомагатимуть учителю та допомагатимуть оцінювати відповіді учнів.

І конкурс. «Розминка»

Дві команди по черзі ставлять питання з теоретичного матеріалу.

Які числа називаються додатними?

Які числа називаються від'ємними?

Де застосовуються від'ємні числа?

Яке число не є ні від'ємним, ні додатним?

Що таке координатна пряма?

Що називають координатою точки?

Які числа називають протилежними?

Яка залежність між протилежними числами?

Чи існує число, що дорівнює своєму протилежному числу?

Яке число не має протилежного числа?

Які числа називаються натуральними?

Які числа називаються цілими?

Які числа називаються раціональними?

Що називається модулем числа?

Як порівняти від'ємне число з нулем?

Як порівняти два від'ємних числа?

II конкурс. «Бліцтурнір»

Кожна команда отримує різнорівневі завдання для самостійної роботи на аркушиках через копірку:

1-ша команда

1. |х| = 5,

2. -(- х) = --2,6;

3. -х = - ( + 0,7).

2-га команда

|5,7| = у,

-у = 6,9;

у = -(+ 9,5)

Між якими сусідніми цілими числами розміщено число:

-3,8; -7,1?

Серед чисел: --3; 0,5; 0,3; 0; +4; --5,4; 9; 32; +78; -42; +6,2; -25,8; 9,8; +1,5; -0,4; 9; -28; +46; 76,67; --4,9 знайти всі раціональні

цілі?

|8,04| - І -- 3,23|;

|-10,82| + |-1,9|;

j -- 10,5|: |-0,5|;

|4,5| * | --7,14 |.

Назвати всі цілі числа, розміщені на числовій прямій між числами:

-- 2,4 та --5,6; --3,4 та 2,7.

На скільки одиниць перемістилась точка К(4), якщо після переміщення вона потрапила в точку Р( --2) В (5)?

Порівняти числа:

-123,9 та 123,8; |-34,71| та 34,2

Позначити на координатній прямій точки, координати яких дорівнюють цілим значенням х, (у), якщо:

|х| <4; 1 < |у| < 3.

Розв'язати рівняння:

|х - 8| = 3; |у+ 6| = 2.

Консультанти збирають аркушики та перевіряють їх, а учні через кодоскоп перевіряють правильність виконання кожного завдання. Кожне завдання та кожна відповідь на теоретичне запитання теж оцінюється одним балом. Консультанти ведуть облік відповідей кожного учня команди.

III конкурс. «Розумники»

Від кожної команди виступає по одному представнику з доповіддю.

Від'ємні числа виникли в Китаї в І ст. до нашої ери у зв'язку з розв'язанням рівнянь. Оскільки в ті часи знаків плюс та мінус ще не було, то від'ємні числа позначали іншим кольором на відміну від додатних. Додатними числами позначали майно, прибуток, наявні гроші. їм раділи та зображали червоним кольором (китайці їх називали «чен»), від'ємними числами позначали борг, збиток, тому зображали їх чорним кольором (називали їх «фу»),

В Європі вперше про від'ємні числа згадав італійський математик Леонардо Пізанський (Фібоначчі, XII--XIII ст.). Німецький математик Михайло Штіфтель (XVI ст.) називав від'ємні числа «числами, меншими за ніщо, тобто меншими від нуля. Він писав: «Нуль міститься між істинними та абсурдними числами». Довгий час від'ємні числа не визнавали, їх вважали несправжніми, фіктивними.

IV конкурс. «Конкурс капітанів»

Знайти число -- х, якщо:

а) х -- додатне число,

б) х = 0,

в) х -- від'ємне число?

Записати всі цілі числа, які є одночасно розв'язками двох нерівностей:

-- 4 < х < 6 та -- 6 < х < 2.

Позначити на координатній прямій точки, координати яких задовольняють нерівності: |х -- 4| < 2.

Після закінчення історичної довідки, капітани закінчують роботу і показують класу та консультантам свою роботу й пояснюють класу хід розв'язання даних їм вправ, по черзі доповнюючи один одного.

Консультанти підводять підсумки роботи команд та кожного учня. Далі кожному учню роздають картки математичного лото

V конкурс. «Хто швидше»

Кожен учень одержує конверт з розрізаним на прямокутники малюнком. На аркуші, поділеному на прямокутники, записана умова прикладу. Прямокутники, на яких знаходяться відповіді на питання, з другого боку містять фрагменти малюнка. Відповідей більше, ніж питань. Завдання диференційовані. Наприклад:

Учням, які справилися із завданнями лото, пропонують творчі вправи.

VI конкурс. «Хто більше?»

Індивідуальне змагання між учнями.

Кожній команді додають бали, якщо більша кількість учнів тієї чи іншої команди візьме участь в останньому конкурсі. Кожне завдання записано на окремому аркуші паперу. Завдання розраховані на чотири рівні. Право кожного учня вибрати завдання із різних конвертів.

Завдання для початкового рівня

Позначити на координатній прямій точки, що мають координати: --6; 3,5; --0,5; 4; 0; --2.

Порівняти числа: 1) 0 та 7,9; 2) -- 5 та 0; 3) -- 4,8 та -- 4,9; 4) --9,54 та 9,54.

Записати числа, протилежні числам:

-7; + 5; -2,56; 0; -2,09; 45.

Завдання для середнього рівня

Позначити на координатній прямій точки --5,5; 3;

-- 2; 8; -- 1,5; 0 та точки, протилежні до даних.

Порівняти числа: 1) --7,85 та --10,7;

2) -987 та -999; 3) | -- 6,4| та - 6,4.

Розв'язати рівняння:

1) - х = 39,4; 2) |х| = 6,87; 3) 5,04 = |-х|.

Обчислити:

| -- 100| + | -- 101| - | -- 511 * 2;

І -- 600| : | -- 0,12| -400.

Завдання для достатнього рівня

Позначити на координатній прямій числа, модуль яких дорівнює: 1,7; 4,6; 8,4.

Записати числа в порядку спадання: 25; --19; -32,7; -12,8; 3,01; 2,02; -2,03; - 32,07; -19,9.

Записати твердження у вигляді нерівності:

--5,8 -- від'ємне число,

16 -- додатне число,

а -- невід'ємне число,

х -- недодатне число,

у -- не менше як 18,

с -- менше як або дорівнює --5,74.

Знайти найбільше ціле число, що задовольняє умову: а) -- 8 < х < 9; б) х < -- 6; в) х < 10,7.

Обчислити значення виразу:

-45,09 : (-1,5) - (2 1/3 * 4,5 -2,5-2 1/2) : -4,25. (4,5 + 2 2/3) : |-4,3| + (8,75-2 5/6) : |-7,і|.

Завдання для високого рівня

Записати числа в порядку спадання їх модулів:

4,3; -6; 5,4; -0,8; 7,2.

Які із тверджень правильні:

якщо х = --у, то у = --х;

якщо х = -у та у = с, то х = с;

жодне число, не дорівнює своєму протилежному числу;

знайдеться число, протилежне самому собі;

кожне число дорівнює своєму протилежному числу.

Записати всі цілі числа, що знаходяться між числа

ми -- 138,6 та -- 101,4 та діляться на 5.

Розв'язати рівняння:

а) |х -- і| = 4; б) |х + 3| = 2.

Знайти та зобразити на координатній прямій точки А( -- 5) та В( + 3).

Яку координату має точка С, якщо вона є серединою відрізка АВ.

Завдання творчого характеру

Трикутний прапорець розміщений у точці з координатою -- 2, а прямокутний -- у точці з координатою + 2. Знайти та позначити початок відліку та одиничний відрізок. Записати координати точок В, С, К, Д.

Замість зірочки написати таку цифру, щоб утворилась правильна нерівність:

1) -3841 < -384*; 2) -*5,44 > -25,44.

Накреслити шкалу температур від -60 °С до + 60 °С, взявши за одну поділку 5 °С.

знання учень раціональний число

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Число как основное понятие математики. Натуральные числа. Простые числа Мерсенна, совершенные числа. Рациональные числа. Дробные числа. Дроби в Древнем Египте, Древнем Риме. Отрицательные числа. Комплексные, векторные, матричные, трансфинитные числа.

    реферат [104,5 K], добавлен 12.03.2004

  • Письменная история числа "пи", происхождение его обозначения и "погоня" за десятичными знаками. Определение числа "пи" как отношения длины окружности к её диаметру. История числа "е", мнемоника и мнемоническое правило, числа с собственными именами.

    реферат [125,9 K], добавлен 28.11.2010

  • Определение числа e, вычисление его приближенного значения и его трансцендентность. Анализ формул числа е с помощью рядов и пределов функции. Проявление числа e в реальной жизни и его практическое применение. Применение числа e в математических задачах.

    курсовая работа [352,9 K], добавлен 17.05.2021

  • Число Пи как математическая константа. Основные особенности вычисления числа Пи. Методы определения численного значения числа Пи. Влияние трудов И. Ньютона и Г. Лейбница на ускорение вычисления приближенных значений Пи. Анализ формул древних ученных.

    курсовая работа [1,8 M], добавлен 26.09.2012

  • Общая характеристика и обозначение числа пи, его математическое обоснование и исторические периоды исследования: древний, классический. Поэзия цифр данного числа, методика его расчета, а также определение основных факторов, влияющих на его значение.

    реферат [28,7 K], добавлен 10.04.2016

  • Частное решение неоднородных дифференциальных уравнений. Геометрический смысл комплексного числа. Аргумент комплексного числа, его поиск с учетом четверти. Комплексное число в тригонометрической форме, извлечение корня третьей степени, формула Эйлера.

    контрольная работа [24,8 K], добавлен 09.09.2009

  • История происхождения числа "пи" - отношения любой окружности к ее диаметру. Письменная история числа "пи", происхождение его обозначения и "погоня" за десятичными знаками. Влияние трудов Архимеда, Уильяма Джонса, Лудольфа ван Цейлена на вычисления "пи".

    презентация [1,1 M], добавлен 22.04.2015

  • Простые числа-близнецы - числа, находящиеся на расстоянии друг от друга в 2 единицы.

    научная работа [65,3 K], добавлен 12.07.2008

  • Комплексные числа в алгебраической форме. Степень мнимой единицы. Геометрическая интерпретация комплексных чисел. Тригонометрическая форма. Приложение теории комплексных чисел к решению уравнений 3-й и 4-й степени. Комплексные числа и параметры.

    дипломная работа [1,1 M], добавлен 10.12.2008

  • Система, свойства и модели комплексных чисел. Категоричность и непротиворечивость аксиоматической теории комплексных чисел. Корень четной степени из отрицательного числа. Матрицы второго порядка, действительные числа. Операции сложения и умножения матриц.

    курсовая работа [1,1 M], добавлен 15.06.2011

  • Проблема несоизмеримых, первый кризис в основании математики, его следствия и попытки преодоления. Зарождение и развитие понятия числа. Становление теории предела, создание теории действительного числа. Великие метематики: Вейерштрасс, Кантор, Дедекинд.

    реферат [65,2 K], добавлен 26.11.2009

  • Определение операций сложения, вычитания и умножения для дуальных чисел. Определение модуля и сопряжённого числа. Деление на дуальное число. Определение делителя нуля. Запись дуального числа в форме, близкой к тригонометрической форме комплексного числа.

    курсовая работа [507,8 K], добавлен 10.04.2011

  • Определение понятия антипростого числа как естественного обобщения правильных степеней. Доказательство постулата Бертрана и китайской теоремы об остатках. Исследование натуральных рядов, частоты и последовательности встречаемости антипростых чисел.

    реферат [750,4 K], добавлен 18.01.2011

  • Первое доказательство существования иррациональных чисел. Развитие теории пропорций Евдоксом Книдским. Теоремы, корень из 2 - иррациональное число. Трансцендентное число: сущность понятия, свойства, примеры, история. История уточнения числа пи.

    контрольная работа [53,9 K], добавлен 27.11.2011

  • Комплексные числа и комплексные равенства, их алгебраическая и тригонометрическая формы. Арифметические действия над комплексными числами. Целые функции (многочлены) и их свойства. Решение алгебраических уравнений на множестве комплексных чисел.

    лекция [464,6 K], добавлен 12.06.2011

  • Сущность и методика определения алгебраического числа, оценка существующего поля. Рациональные приближения алгебраических чисел. Задача построения уравнения с заданными корнями. Приводимые и неприводимые многочлены. Трансцендентные числа Лиувилля.

    курсовая работа [219,6 K], добавлен 23.03.2015

  • Число "пи" как математическая константа, выражающая отношение длины окружности к длине ее диаметра, его обозначение и история исследований. Основные свойства данного значения, формулы его нахождения, геометрический период. 14 марта как День числа "пи".

    презентация [300,2 K], добавлен 24.01.2012

  • История отрицательных чисел: их отрицание в Древнем Египте, Вавилоне, Греции, узаконивание в Китае и Индии. Математические действия с ними. Подходы к определению положению нуля как натурального числа. Изучение отрицательных чисел в школьной программе.

    презентация [178,6 K], добавлен 13.05.2011

  • Поняття тригонометричного кола. Синуси та косинуси кутів, їх визначення за допомогою опущення перпендикуляру на відповідну вісь. Додатні та від'ємні кути. Градусна та радіанна міри. Перехід від градусів до радіанів та навпаки. Позначення для радіану.

    презентация [319,4 K], добавлен 28.01.2012

  • Появление отрицательных чисел. Понятие мнимых и комплексных чисел. Формула Эйлера, связывающая показательную функцию с тригонометрической. Изображение комплексного числа на координатной плоскости. "Гиперкомплексные" числа Гамильтона ("кватернионы").

    презентация [435,9 K], добавлен 16.12.2011

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.