Танцювальна музика українського, російського та білоруського народів
Дослідження взаємозв’язку музичних культур братніх народів. Визначення своєрідності й спільних рис українських, російських та білоруських пісень. Відмінні особливості національних костюмів чоловіків та жінок. Характеристика і будова народних інструментів.
Рубрика | Музыка |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 21.04.2015 |
Размер файла | 684,7 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://allbest.ru
Вступ
Тема уроку: Музика не знає кордонів. Танцювальна музика українського, російського та білоруського народів.
Музичний матеріал: український народний танець «Гопак», білоруський народний танець «Бульба», російська народний танець «Бариня», білоруська народна пісня «Перепілонька», К.Мясков варіації на тему білоруської народної пісні «Перепілонька», українська пісня «Журавель».
Тип уроку: Урок систематизації та узагальнення теми.
Мета уроку:
· навчальна: навчити визначати своєрідність і спільні риси українських, російських та білоруських пісень, розкрити особливості музики, взаємозв'язок музичних культур різних народів.
· розвивальна: збагатити емоційно-естетичний досвід учнів, сприяти розвитку їх творчих, музичних здібностей. Формувати уміння раціонально використовувати дихання.
· виховна: виховувати інтерес до музики білоруського, російського та українських народів, повагу до їх національних культур; виховувати інтерес,повагу до музики різних народів, емоційну чутливість, художній смак, любов до мистецтва, краси.
Обладнання уроку: музичні інструменти, магнітофон (музичний центр), ілюстрації до музичних творів.
український музичний національний
Хід уроку
І. Організаційний момент
Музичне вітання:
«Добрий день вам, діти!
Добрий день, учителю!»
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку
- Подивіться на виставку малюнків, якими прикрашена дошка.
- Як ви гадаєте, хто зображений на малюнках? (Люди в національних костюмах України, Росії та Білорусії).
- Опишіть український національний костюм: Базисом костюму являється довга сорочка, для жінок вона прикрашена вишиванкою і іншими декоративними елементами.
Сорочка заправлена у спідницю - кольорова, яскрава, також прикрашена вишивкою.
У чоловіків широкі штани, що мають назву шаровари та сорочка вишиванка.
Сорочка має невеликий розріз, який називається пазушкою. Ця пазушка і оздоблюється вишиванкою, зав'язується тісьмою, сорочку чоловіки заправляють у брюки, що відрізняє цей костюм від костюмів інших слов'янських народів.
Частіше всього шаровари мають забарвлення червоно кольору.
- Які особливості має білоруський костюм? Білоруський костюм схожий на український, але ми бачимо і відмінності: у білоруських переважає червоний та білий кольори, в більшості загальний колір білоруського костюму - білий, а червоними нитками на ньому робили вишивку. Білоруський чоловічий костюм має одну особливість - пояс, він слугував не тільки як спосіб підтримки штанів, а використовувався в релігійних обрядах, створювався справжніми майстрами, був оздоблений декоративними прикрасами і цінувався у багатьох країнах, як витвір мистецтва.
- Що можете сказати про російський національний костюм? Чоловіки носили коротку рубаху без коміра, червоного, синього або білого кольору з полотна. Рубаху носили по штанах і підвязували поясом. Штани носили широкі, підв'язані біля коліна. Ноги нище колін обмотували онучами, по онучах носили лапті або короткі чоботи. Зверху по рубасі одягали безрукавку на гудзиках, по безрукавці одягали коротку куфайку. Жінки та дівчата носять білі або кольорові сорочки з котону. По сорочці носили кумачевий, китайчатий або полотняний сарафан, з глибоким вирізом, без рукавів. Спереду сарафан мав зверху до низу ряд дрібних гудзиків. Сарафан пов'язували поясом і на поясі носили ключі. По сарафані одягали душегрейку без рукавів. На ногах носили як і чоловіки шерстяні або полотняні онучі та лапті, інколи шерстяні панчохи - чулки, а також коти - шкіряне взуття на подобі чобіт без халяв, обшиті червоним сукном або сап'яном. Прості селянки носили на голові сороки або кокошники з підзатильниками, підубрусами, кичками. Сорока була в вигляді півмісяця, обернутого рожками догори, спереді вона була вишита шовком, а ззаді підшита кумачем'. Під сорокою носили кички.
- Тепер давайте з вами розглянемо народні інструменти України, Білорусії та Росії.
- Які українські народні інструменти ви знаєте? Бандура - один з найстаріших музичних інструментів українського народу. Вона складається з дерев'яного корпусу грушоподібної або овальної форми, над яким натягуються струни, в більшості їх буває від 7 до 30, грають на бандурі сидячи, тримаючи її злегка під нахилом, пальцями перебираючи струни.
- Який інструмент є основою білоруського народного оркестру? Цимбали - це струнний ударний інструмент, назва інструмента походить від грецького слова kymbalon - так називали дзвінкоподібні інструменти. Цимбали представляють собою низький ящичок у формі трапеції або дерев'яну раму, над котрими натягнуті струни. Грають на них за допомогою паличок або молоточків. Цимбали широко розповсюджений інструмент у таких країнах як: Угорщина, Румунія, Польща та Україна. Ударні цимбали кладуть на коліна, удосконалені сучасні цимбали стоять на ніжках.
- Який російський народний музичний інструмент ви знаєте? Домра - російський народний струнний щипковий музичний інструмент з трьома або чотирма струнами.
- В музичному мистецтві всіх народів також можна знайти спільні й відмінні риси.
- Сьогодні ми з вами познайомимося зі зразками танцювальної музики українського, російського і білоруського народів, визначимо її національну своєрідність та знайдемо спільні та відмінні ознаки музики братніх народів.
ІІІ. Слухання музики
- У кожної національності є свій народний танець.
- Скажіть, який національний танець Українського народу? ( Гопак).
- Вірно. Це веселий запальний танець у дводольному розмірі. Його назва походить від слова - гупати, тобто тупотіти, стрибати і від вигуку « Гоп», яким звичайно закінчується виконання танцю. Виконавці гопака притупують ногами, стрибають, кружляють, спочатку неквапливо, а потім все швидше і швидше. Музика гопака звучить не лише радісно, а і мужньо героїчно.
- Гопак виконують один або кілька танцюристів. Кожен з них вигадує власні танцювальні рухи. Тоді танець перетворюється на змагання - Хто танцює краще?
- Ось послухайте та розгляньте український танець « Гопака». (Слухання і перегляд українського танцю « Гопака»).
- Тепер настав час познайомитись із національним танцем білоруського народу. (Слухання і перегляд білоруського танцю «Бульба».)
- Національний танець білоруського народу - це пісня-танець «Бульба».
- А хто знає, що таке «бульба»? ( Картопля). Так. І в цьому танці люди показують, як вони саджають картоплю, як піклуються про неї, збирають врожай, радіють зібравши багатий врожай.
- А тепер я пропоную вам переглянути російський народний танець «Бариня». Існують як повільні, що відображають смуток, журбу, так і швидкі, щасливі. Кадрилі, хороводи, струмочки, ігрові танці, хороводи, присідання - все це російський танець.
- Який характер цих творів? (характер творів веселий, танцювальний).
- Як змінюється музика протягом твору?( Поступово прискорюється).
ІV. Хоровий спів. Розспівування
- Які склади найбільше розспівувалися в укр. та рос. піснях? (ех, гей, ай, ой, о, ух, ля, лю. Розспівка на цих складах). По тризвуку а потім вниз підряд по звукоряду: гей, гей, гей, льолі, люлі, гей. (секвенція)
- Розспівки та вправи на основі мелодій пісень:
1) вправа на дихання «Граємо на сопілочці»: кулачки складаються «трубочкою», учень дме й приспівує звуки «у-у-у». Повторити 5-6 разів.
2) фонопедична вправа «каблучки»: легке й рухливе цокання язичком. Повторити 5-6 разів.
3) Гама
4)До-ре, до-мі, до-фа….до-сі, до-ля….
5) ма - мо - ме - мі - му; до - ре - мі - фа - соль - ля - сі - до
5) відтворення мелодії пісні «Подоляночка» з закритим ротом.
V. Хоровий спів: розучування і виконання пісні
- А тепер прийшов час порівняти українську та білоруську пісню.
- Давайте пригадаємо та виконаємо білоруську народну пісню « Перепілонька», вивчену в 2 класі. (Демонстрація білоруської народної пісні «Перепілонька»).
- Яка за характером ця пісня? ( м'яка, жалібна, плавна співуча).
- Що таке варіація? (Це коли композитор бере тему будь-якої народної пісні без змін, а потім починає її варіювати, тобто змінювати, тому говорять так: "Тема. Варіація І, варіація ІІ).
- Послухайте Варіації на тему білоруської народної пісні «Перепілочка» композитора Костянтина Мяскова і визначте, як змінювалася музика. (Слухання. К. М'ясков. «Білоруський танець» )
- Який це тип музики - пісня, танець чи марш?
- Який музичний інструмент виконує мелодію?
- Якою ж є білоруська музика? (Сумним характером мелодії, її протяжністю, жалібним змістом білоруська народна пісня нагадує українську).
- Так, це є спільні риси музичної культури слов'янських народів. І зараз ми з вами будемо співати українську пісню «Журавель»:
1) Ознайомлення з піснею.
2) Прослуховування пісні.
3) Бесіда про виконану пісню:
- З яким твором, прослуханим на уроці схожа ця пісня? (Білоруський танок «Бульба»).
- Яка пісня за характером? ( Весела, чітка, жартівлива, пісенна, співуча).
4) Розучування мелодії та водночас засвоєння літературного тексту.
VI. Гра на елементарних музичних інструментах
Виконання вивченої пісні з залученням гри на елементарних музичних інструментах (маракаси, румба, тамбурин)
VII. Музично-ритмічні рухи
1. Перегляд відеозаписів сучасних танців.
- Хто з вас займається сучасними танцями? А хто може продемонструвати кілька танцювальних рухів?
2. Розучування кількох танцювальних рухів.
3. Слухання танцювальної музики
VIII. Музична творчість
Імпровізація танцю (створення власного танцю)
IX. Підсумок уроку
- Музику яких народів ми сьогодні слухали та порівнювали на уроці? (Музику білоруського та українського народів).
- Чи є спільні риси між музикою цих народів? (Так, музика цих народів має спільні риси: вона може бути співучою, пісенною, танцювальною, чіткою, стрімкою, казковою, ліричною).
- З якими новими музичними інструментами ви познайомились? (Цимбали - це білоруський інструмент, аналогічні в Україні - кобза, бандура).
- Як називається і до музики якого народу відноситься вокальний твір жартівливого, танцювального характеру в якому йдеться про кумедну, але дуже набридливу пташку? ( Укр. нар. пісня «Занадився журавель»).
- Як називається і до якого народу відноситься танець, що в перекладі означає картопля? ( «Білоруський нар. танець «Бульба»)
- Діти, велике спасибі вам за урок.
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Музичний фольклор та його розвиток на теренах України. Історія розвитку та трансформації українського фольклору. Особливості використання мотивів української народної музики. Обробки народних пісень. Сучасні фольк-колективи: "Домра", Брати Гадюкіни.
курсовая работа [42,6 K], добавлен 07.06.2014Аналіз специфіки обробок народних пісень, призначених для хорового виконання, в контексті творчості української композиторки Вероніки Тормахової. Синтез фольклорних першоджерел з популярними напрямками естрадної музики. Огляд творчого спадку композиторки.
статья [21,5 K], добавлен 24.11.2017Аналіз підходів до визначення феномену пісенного тексту. З’ясування взаємозв’язку між піснею як соціокультурним явищем та суспільством. Дослідження структурних особливостей, лексичних характеристик пісенних текстів Stromae; семантика соціальних проблем.
дипломная работа [361,1 K], добавлен 25.06.2015Види та напрями сучасної популярної музики: блюз, джаз, рок та поп-музика. Дослідження витоків, стилів та інструментів джазу. Видатні виконавці та співаки. Особливості розвитку рокабілі, рок-н-ролу, серф-року, альтернативного та психоделічного року.
презентация [1,9 M], добавлен 08.04.2013Використання народних пісень як поле для втілення різних авторських концепцій. Специфіка хорових обробок Г. Гаврилець, характер їх ліричного особистісного висловлювання, відтворення народного типу голосоведіння, тонка темброва та тональна драматургія.
статья [21,1 K], добавлен 18.12.2017Розвиток європейської музики кінця XVIII — початку XIX століття під впливом Великої французької революції. Виникнення нових музичних закладів. Процес комерціоналізації музики. Активне становлення нових національних музичних культур, відомі композитори.
презентация [3,2 M], добавлен 16.03.2014Дослідження історії створення українських національних гімнів. Микола Лисенко - засновник української національної музики. Михайло Вербицький - один з основоположників української національної композиторської школи. Автори гімну "Ще не вмерла Україна".
реферат [23,9 K], добавлен 29.10.2013Творчість М.Д. Леонтовича у контексті розвитку української музичної культури. Обробки українських народних пісень. Загальна характеристика хорового твору "Ой лугами-берегами". Структура музичної форми твору. Аналіз інтонаційно-тематичного матеріалу.
дипломная работа [48,8 K], добавлен 04.11.2015Простеження становлення симфонічного оркестру, виникнення перших оперних та балетних оркестрів. Виявлення введення нових музичних інструментів. Характеристика струнної, духової, ударної груп та епізодичних інструментів. Способи розсаджування музикантів.
курсовая работа [2,9 M], добавлен 24.10.2015Загальна характеристика інструментальної музики, етапи та напрямки її розвитку в різні епохи. Жанрова класифікація народної інструментальної музики. Класифікація інструментів за Е. Горнбостлем та К. Заксом, їх головні типи: індивідуальні, ансамблеві.
реферат [44,5 K], добавлен 04.05.2014Сучасні напрацювання в області сприйняття і емоційної оцінки музики. Розробка стимульного матеріалу. Оптимальний об’єм експериментальної групи. Визначення шкал, з якими працюватимуть опитувані. Перевірка правомірності, ефективності проведених досліджень.
курсовая работа [1,7 M], добавлен 06.06.2011Дослідження місця і ролі музичного мистецтва у середньовічному західноєвропейському просторі. Погляди на музику як естетичну складову, розвиток нових жанрів та форм церковної, світської музики, театрального мистецтва, використання музичних інструментів.
дипломная работа [1,0 M], добавлен 30.11.2010Значення розвитку музичних здібностей у дітей дошкільного віку. Вікові особливості слуху і голосу дитини. Охорона дитячого голосу. Методи і прийоми навчання співу. Вибір і розучування пісень. Методичні аспекти формування музикальності дошкільнят в співі.
курсовая работа [53,0 K], добавлен 20.06.2015Характеристика видовищної презентації музики в контексті образних трансформацій музичної матерії в культурі ХХ та ХХІ століть. Визначення та аналіз реалій візуалізації музики, як синтетичного феномену. Дослідження сутності музичного простору видовища.
статья [24,4 K], добавлен 24.04.2018Визначення поняття звуку, характеристика і класифікація звукових явищ. Поняття про містицизм звуку у старовинному і сучасному світі. Індійська музична система та її особливості. Порівняльна характеристика індійської та європейської музичних систем.
дипломная работа [43,3 K], добавлен 23.12.2011Поняття музики, характеристика та особливості її складових. Значення артикуляції та техніки у музиці, сутність тембру. Фразування в музиці, роль динаміки у гучності та звучанні музики. Вміння слухати і чути, як основна і найважливіша якість музиканта.
статья [22,9 K], добавлен 24.04.2018Поняття циклічності в жанрах сюїти та партити. Аналіз жанрово-стильового моделювання в творчості українських митців в жанрі інструментальної музики. Осмислення фортепіанної творчості українських композиторів ХХ століття у музичній культурі України.
статья [15,2 K], добавлен 27.08.2017Пісня як засіб вираження внутрішнього світу людини та соціуму. Значення пісенного матеріалу для вивчення мови та культури. Структурні та фонетичні особливості пісенних текстів Stromae. Лексичні характеристики пісень, семантика соціальних проблем.
дипломная работа [791,0 K], добавлен 23.06.2015Життєвий шлях та творчість М.В. Лисенка - видатного українського композитора кінця XIX-початку XX ст., який став основоположником української класичної музики та увійшов в історію національного мистецтва як талановитий диригент, вчений-фольклорист.
реферат [29,9 K], добавлен 03.02.2011Ознайомлення з характерними ознаками джазового мистецтва. Вивчення видів духових інструментів: стародавніх флейт, інструментів язичкового типу звуковидобування та інструментів з воронкоподібним мундштуком. Аналіз переспектив модифікації інструментів.
статья [22,2 K], добавлен 24.11.2017