Людина в інформаційному просторі

Ознайомлення з сучасними джерелами інформації та їх історією. Ознайомлення учнів із позитивними та негативними аспектами комп’ютерних ігор. Формування адекватного ставлення учнів до захоплення віртуальним спілкуванням та комп’ютерної залежності взагалі.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 18.02.2013
Размер файла 19,8 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема. Людина в інформаційному просторі

інформація комп'ютерний учень віртуальний

Мета. В ході роботи з учнями познайомитись із сучасними джерелами інформації та їх історією.

З'ясувати, яке джерело вибирають діти, та довести, що всі джерела мають великий вплив на наше суспільство. Ознайомити учнів із позитивними та негативними аспектами комп'ютерних ігор, формувати адекватне ставлення учнів до надмірного захоплення віртуальним спілкуванням і комп'ютерної залежності взагалі, розвивати цікавість до інших видів занять.

Обладнання. Вислови відомих діячів.

Хід заняття

"Хто володіє інформацією -- той володіє світом!"

Уїнстон Черчілль.

І. Організація класу.

ІІ. Звіт старости класу.

ІІІ. Бесіда з учнями

Сьогодні ми з вами зібралися, щоб вирішити питання взаємодії людини з джерелами інформації. В це ХХІ століття, століття технологій і комп'ютеризації, ми на багато запитань можемо дати відповіді. Ми знаємо звідки береться молоко, як росте хліб, як називається дерево, що під твоїм вікном росте і багато - багато чого іншого. А звідки ми черпаємо ці знання, з яких джерел?

Уявіть собі, що у нас зараз немає ні телевізорів, ні радіо, ні комп'ютерів. Які б інформаційні джерела ви використали для навчання, для свого інтелектуального розвитку? (Відповіді учнів)

У структурі вільного часу дітей і підлітків лідирує перегляд телебачення, як найбільша й універсальна форма. Значна частина школярів дивиться телевізор щоденно, причому тривалість перегляду становить декілька годин. Перегляд телевізора спричиняє появу проблеми «телевізійного насильства» і його можливого впливу на глядачів. Довено, що перегляд агресивних передач тягне за собою зростання особистісної агресії, може стати причиною короткочасного збудження і так званих «ефектів моделювання» (тобто спроб глядачів повторити побачене на екрані).Негативно впливають на дитячу психіку програми, що рекламують алкоголь, куріння тощо.

Діти, що проводять більшу частину свого часу біля телевізора, мають менше часу для ігор, читання, підготовки домашнього завдання і спілкування з однолітками і дорослими. Результатом цього у дітей може стати затримка розумового і психічного розвитку.

Які ж поради можна дати щодо організації перегляду телебачення дитиною?

Скоротити перегляд телевізійних програм до 2 годин на добу;

не допускати перегляду фільмів жахів і сцен насильства;

робити акцент на освітні та спеціальні дитячі програми;

важливо дивитися телебачення разом батькам і дітям;

Не рекомендується розміщення телевізора у дитячій кімнаті;

рекомендується відволікати дітей від телебачення за допомогою активних форм дозвілля (екскурсій, прогулянок, занять фізкультурою тощо).

З іншого боку, необхідно усякими способами пропагувати у дітей читання як вид дозвілля. Результати соціологічних і психологічних досліджень підтверджують, що саме читання розвиває інтелект. Люди, які читають, швидше розуміють ціле, краще і повніше виявляють протиріччя і зв'язок явищ, більш адекватно оцінюють ситуацію, швидше аналізують інформацію, знаходять і приймають правильні рішення, мають більший обсяг пам'яті, активну творчу уяву, точно і ясно формулюють і викладають свої судження, вони більш самостійні в них і в поводженні. Читання художньої літератури сприяє розвитку пам'яті й уваги, збагачує словниковий запас, що також суттєво підвищує успішність школярів.

(Аналіз дослідження).

А найбільш значущим з боку впливу на здоров'я потрібно визнати такий чинник, як комп'ютерні ігри у зв'язку з їхньою широкою розповсюдженістю та популярністю серед дітей майже всіх вікових груп.

Нові інформаційні технології наприкінці XX століття стають не тільки головною рушійною силою прогресу, засобом спілкування між державами, компаніями, університетами, новою формою торгівлі, а й потужним засобом навчання, улюбленою іграшкою. Чимало дітей, навіть у мало розвинених країнах, захоплюються комп'ютерними та телевізійними іграми, які приваблюють їх динамічними сюжетами, викликають гострі відчуття.

Є безліч можливостей використання інформаційних технологій -- від самостійного складання досить досконалих програм, створення своїх сторінок у просторі Internet, дистанційного навчання до занурення у світ найкращих музейних колекцій, бібліотек і навіть пограбування банків та розкриття секретних кодів Пентагону. Виникають запитання: як впливає цей дивовижний штучний інформаційний світ на психіку людини і, зокрема, дитини? За яких умов цей новий вид людської діяльності сприяє розвитку особистості, а за яких заважає? Чи стосується ця нова культура більшості населення України, чи це забава для розвинутих країн?

Почну з останнього запитання. Нагадаю про створену саме в Києві першу на европейському континенті обчислювальну машину, про те, що українські кібернетики ніколи не пасли задніх у розвитку інформаційних технологій. А зараз майже всі школярі України проходять у школах ази інформаційно-технологічної культури. У рамках дослідження «Ставлення населення України до використання інформаційних технологій» ми провели опитування учнів 6-11-х класів нашої школи. Участь в опитуванні взяли 112 учнів. На запитання «Де Ви стикаєтеся з комп'ютером?» 47,3 % опитаних відповіли «Маю комп'ютер удома», а 58 % вказали, що вони користуються комп'ютерами вдома у своїх товаришів. Отже, діти і підлітки, їхні батьки в нашій країні мають доступ до комп'ютерів, і не лише в школі чи в офісі, а й удома.

За даними нашого дослідження, для 26,7 % підлітків комп'ютер є робочим інструментом, 64,3 % використовують комп'ютер для розваг, для 65,2 % -- це можливість спілкуватися з друзями, а для 10,7 % -- можливість «відключитися» від дійсності.

І все ж. Як впливає цей дивовижний штучний інформаційний світ на психіку людини і, зокрема, дитини? Чи сприяє розвитку здібностей дитини перебування у цьому світі? У цьому контексті можна говорити щонайменше про три аспекти проблеми: 1) розвиток загальних здібностей дитини за допомогою інформаційно-технологічної підтримки інтелектуальної діяльності людини; 2) розвиток спеціяльних здібностей, які є специфічними для діяльности фахівців у галузі інформаційних технологій; 3) запобігання неґативному впливу інформаційних технологій на психіку і взагалі на здоров'я дитини.

Повернемося до комп'ютера. Та ж сама ситуація. Ми з вами вже пересвідчились, до в Україні є досить багато сімей, які мають комп'ютери вдома або ігрові пристрої для телевізорів. На жаль, майже всюди одна і та ж ситуація: на тобі, дитино, дорогу іграшку, роби, що хочеш, тільки мене не чіпай. Нижче ми обговоримо наслідки для розвитку здібностей дитини такого використання нових інформаційних технологій.

А зараз про позитивні можливості.

Рекомендуємо свідомо проаналізувати загальні здібності дитини. На рівні сім'ї у будь-якому випадку -- і тоді, коли дитина добре вчиться, і тоді, коли в неї є проблеми з навчанням, корисно порадитися з психологом, проаналізувати свої спостереження за дитиною, обговорити з нею, що її цікавить, що їй легше дається. А потім підібрати такі комп'ютерні ігри, навчаючі програми, енциклопедії, які дозволять розвивати здібності цієї конкретної дитини. Скажімо, виявляється, що треба розвивати зорову чи моторну пам'ять, чи увагу.

У цьому контексті виникають і сучасні проблеми, зокрема: чи однаково доступні комп'ютери хлопчикам та дівчатам? Що робити, коли в моєї дівчинки є страх перед комп'ютером? Ми з вами живемо у часи подолання нерівноправности між чоловіками та жінками, у тому числі і щодо умов для розвитку здібностей та застосування новітніх інформаційних технологій.

Учитель у класі може проводити уроки, що розвивають загальні здібності дитини. Можна організувати спеціяльні навчальні ігри з планування свого життя, бюджету тощо. Дитина в ігровій формі вчиться робити план на тиждень. Тут ми досягаємо успіху у двох напрямках розвитку дитини, двох важливих складових розвитку її загальних здібностей -- відчуття часу, уміння використовувати час та планування свого часу, своєї діяльності.

Комп'ютерні технології -- справжня знахідка для маніпулювання з інформаційним простором завдання. Коли ми навчимо учнів свідомо і творчо підходити до інформаційного простору завдання, змінювати форму подання знань та даних таким чином, щоб можна було розглянути весь інформаційний простір, ми полегшимо формування в учнів ефективних стратегій мислення, будемо сприяти підвищенню їхньої самооцінки, упевненості у своїх силах.

Як ми вже відзначали, інформаційні технології надають величезні можливості в розширенні ерудиції дитини. Рекомендуємо активно заохочувати дітей до подорожей музеями світу, бібліотеками, країнами. Це не тільки сприяє розширенню знань дитини, а й підтримує її різноманітні здібності.

Є ще одна приваблива риса інформаційних технологій у контексті розвитку здібностей дитини. Усім нам знайома проблема -- дитина вже може створити подумки цікавий проект чи образ, але не володіє навичками реалізації цього проекту, скажімо, навичками малювання. Виникає коґнітивний конфлікт між бажаним і усвідомленим проектом чи образом і неможливістю його здійснення. Мені доводилося спостерігати справжню дитячу трагедію нездійсненої мрії. І тут на допомогу може прийти комп'ютер. Пригадаємо виставки дитячих малюнків, що були зроблені за допомогою інформаційних технологій. Отже, і тут можна сприяти розвитку здібностей дитини.

Ще одна важлива проблема, яку нам треба обговорити. Це проблема морального розвитку дитини-комп'ютерного користувача, дитини, що мандрує шляхами Internet. Весь світ здригнувся, коли стало відомо про самогубство 39 комп'ютерних професіоналів з Каліфорнії. Але ще гірше було те, що вони залишили в системі Internet інформацію про свою теорію, що призвела до їхнього колективного самогубства, розраховуючи вплинути на інших людей. Ще раз світ здригнувся, коли комп'ютерний фахівець з Петербургу пограбував через мережу Internet City Bank Нью-Йорка, а третій раз -- коли Загребські школярі відкрили секретні коди Пентагону. Виявилося, що зараз моральні проблеми всесвітнього інформаційного простору є, мабуть, одними з найголовніших. Дедалі важливішим стає виховання дітей у нормах кращих зразків моралі -- поваги до життя людей, до миру між людьми та народами, до чужої власності тощо. Можна сказати, що нові інформаційні технології спонукають людство до підвищеної уваги до морального виховання людини.

І нарешті, про проблеми безпеки дитини, що користується комп'ютером. Можна назвати головні фактори ризику для здоров'я дитини від застосування комп'ютерів:

комп'ютерні випромінювання;

якість зображення на екрані;

робоча поза користувача;

оформлення та освітлення приміщення;

кількість часу, що дитина проводить за комп'ютером;

ергономічна та психологічна якість програм;

стреси, що виникають у зв'язку зі специфікою застосування комп'ютерів.

Було проведено багато досліджень впливу роботи з комп'ютером на стан здоров'я людини, і, хоча остаточно фахівці не прийшли до висновку про наявність професійних захворювань у користувачів комп'ютерів, Всесвітня Організація Охорони Здоров'я зафіксувала деякі напрямки аналізу стану здоров'я користувачів:

захворювання очей та зорові порушення;

порушення кістково-м'язової системи;

захворювання шкіри.

За даними нашого останнього дослідження лише 23,8 % опитаних підлітків відмічають, що вони не втомлюються, працюючи за комп'ютером, а 6,45 % втомлюється вже через 15-30 хвилин, 17,2 % -- через 1 годину, 50,54 % -- протягом кількох годин, 16,7 % відчувають біль у спині, 22,1 % -- біль у м'язах шиї, 36,4 % -- головний біль, 62,3 % -- дискомфорт очей, 37,7 % -- загальний дискомфорт, у 12,9 % падає зір.

Що треба знати зараз про безпечне використання комп'ютерів? Виявляється, досить багато -- і про те, як оздобити кімнату, щоб у дитини не виникало додаткового навантаження на зорову систему, і як розташувати комп'ютер відносно джерел освітлення, і які меблі використати для комп'ютеризованого робочого місця, і скільки часу можна безпечно проводити біля комп'ютера тощо. Існує ціла культура використання комп'ютерів.

Таким чином, інформаційні технології розкривають величезні перспективи розвитку здібностей дитини. Одночасно ці технології створюють нові проблеми виховання дитини та збереження її здоров'я.

Є інформації багато скрізь,

Ти вибери найголовніше!

Чим більше будеш знати ти,

Тим у житті нам буде всім зручніше.

ІV. Підсумок заняття.

На цьому нашу бесіду закінчено. Пам'ятайте: життя надто швидкоплинне, щоб розтринькувати його на пустощі. Треба встигнути пожити в реальному світі, а не в загубленому!

Кому коштовності,

А хто збирає гроші...

Та кожен знає, що є перли

Від багатства дорожчі.

Це - знання, це - розум людський.

І світом той володіє,

Хто вчитися вміє.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.