Сніг і лід

Ознайомлення учнів з властивостями снігу й льоду, опис їх відмінних ознак, розкриття значення снігу в природі. Методика розвитку самостійності у роботі, дослідницьких вмінь та навичок роботи в колективі. Приклад найпростішого досліду зі снігом та льодом.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 16.03.2014
Размер файла 15,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

УРОК-ДОСЛІДЖЕННЯ в 3 класі

Предмет «Я і Україна»

Тема. Сніг і лід

Вчитель:

Назінян Т.А

Мета: Ознайомити учнів з властивостями снігу й льоду, показати їх відмінні ознаки, розкрити значення снігу в природі; розвивати самостійність у роботі, дослідницький підхід до пізнання, уміння доказово відповідати; виховувати навички проведення дослідів

Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу

Вид уроку. Урок-дослідження

Обладнання: склянки з водою, сіллю, снігом, льодом, магнітофон, касета із записом українського народного танцю «Метелиця», коло, виготовлене з червоного паперу, для проведення гри «Спробуй влучити», підручник (Я і Україна: Підруч. для 3 кл. / Т. М. Байбара, Н. М. Бібік. -К.: Форум, 2003.-176 с).

План уроку

I. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

III. Повідомлення теми й завдань уроку.

IV. Бесіда для виявлення життєвого досвіду учнів за темою уроку.

V. Фронтальне виконання дослідів з елементами бесіди й розповіді вчителя.

VI. Осмислення знань. Заповнення таблиці про властивості снігу та льоду.

VII. Розповідь учителя про значення снігу.

VIII. Підсумок уроку.

IX. Домашнє завдання.

(Урок можна провести у класній кімнаті або, якщо дозволяють погодні умови, на шкільному подвір'ї)

У разі вибору другого варіанта:

1. необхідно зробити перестановку занять з тим, щоб урок курсу «Я і Україна» був за розкладом останнім;

2. організувати підготовчу роботу:

3. ретельне вивчення вчителем місця проведення уроку;

4. обговорення правил поводження малюків на природі (ходити у визначених учителем місцях, не відставати від групи однокласників; не займати сніг та кригу без дозволу вчителя; не ламати дерев, кущів);

5. замість хвилинки відпочинку класовод пропонує дітям уявити себе крижаними фігурами;

6. таблицю, що використовується на IV етапі уроку (виготовляється вчителем на окремих папірцях для кожної дитини), школярі заповнюють дома;

7. для проведення гри «Спробуй влучити» класовод ділить колектив учнів на команди, які змагаються між собою.)

Перебіг уроку

I Організаційний момент

1. Перевірка готовності учнів до уроку.

Учитель: Діти, перевірте швиденько чи все готове до уроку у вашого сусіда за партою? Молодці! Станьте рівненько.

2. Привітання.

Учитель: Добрий день вам!

Діти: Добрий день Вам!

Діти разом з учителем: Добрий день усім!

II Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: Відгадайте загадки та подумайте, за якою темою ми будемо працювати сьогодні на уроці:

Взимку, як дерева голі, Крапелько! Стигни,

Він лежить, біліє в полі, Холонь і рости!

А як сонце припече, За ніч збудуй

То заплаче і втече, (Сніг), кришталеві мости. (Лід).

III Пповідомлення теми й завдань уроку.

Учитель: Ми будемо вивчати властивості снігу й льоду, практично - виконуючи досліди.

IV Бесіда для виявлення життєвого досвіду учнів за темою уроку. Учитель: Коли випадає сніг? Чому замерзають калюжі? Що утворюється взимку на поверхні озер та річок? Що являють собою сніг і лід?

Що ви знаєте про воду в твердому стані?

V Фронтальне виконання дослідів з елементами бесіди й розповіді вчителя.

Учитель: Щоб визначити властивості снігу й льоду проведемо декілька дослідів. сніг лід дослід природа

Дослід І. Розгляньте сніг і лід. Якого вони кольору? Потримайте в руці сніг, потім лід. Які вони на дотик? Що сталося з снігом і льодом? Чому? Що швидше розтануло? Чому? Яку відмінність ви помітили? Подумайте, на якій частині Земної кулі найбільше снігу та криги? (На Північному полюсі).

Учитель: Північний полюс складається з льодовиків. Величезні плавучі крижані гори, що відкололися від льодовиків, називаються айсбергами. Гіганти величиною за нашу школу вважаються найменшими. Плавучі крижані гори являють небезпеку для пароплавства, створюють йому загрозу (приклад лайнера «Титаніка», що зіткнувся з айсбергом; удар, що наніс айсберг, став для «Титаніка» трагічним). Айсберги бувають різних форм.

(Розповідь учитель ілюструє малюнками із зображенням айсбергів, льодовиків).

Дослід 2. На кольоровий папір покладіть грудку снігу й пластинку з льоду. Що ви помітили? Чому крізь лід добре видно колір паперу?

Учитель: Айсберги нагадують величезні кристали різнокольорового дорогоцінного каміння (яскраво-зелені, сині, бірюзові). Такого кольору їм надають сонячні промені. Сніг білий, бо кожна сніжинка складається з великої кількості льодяних кристаликів. Але вони не гладенькі, а з гранями. Відображення світла від граней змушує мільйони сніжинок рухатися. Це давно помітили люди.

Хвилинка відпочинку

Учитель: Послухайте запис українського народного танцю «Метелиця». Метелиця - парний, масовий народний танець, що виконується в колі й ніби зображує снігову заметіль.

(Звучить запис танцю «Метелиця». Під час прослуховування діти виконують хореографічні рухи, запропоновані вчителем, розкриваючи зміст танцю).

Дослід 3. Киньте лід на підлогу. Чи розбився лід? Що ви помітили?

Дослід 4. Порівняйте лід з водою. Що між ними спільного? За якими ознаками вони різняться між собою? Киньте пластинку з льоду в склянку з водою. Чи тоне лід у воді?

Учитель: Лід не тоне у воді, а плаває на її поверхні. Це означає, що він легший за воду. Завдяки цій особливості льоду крига у водоймах

з'являється лише на поверхні. Якби лід тонув у воді, на поверхні утворювалися б усе нові й нові його шари. Вони, в свою чергу, опускалися б униз, і водойма промерзала б до самого дна. Внаслідок цього всьому живому, що знаходилось у воді, загрожувала б неминуча загибель. Та, на щастя, у природі цього не відбувається.

З 10 літрів води виходить приблизно 11 літрів льоду. Айсберг на 9/10 замулений у воду, і насправді він значно більший, ніж здається.

Дослід 5. Посипте на пластинки з льоду сіль. Що відбувається? Коли тане лід? Який висновок можна зробити? (Потрапивши на лід, сіль виділяє тепло, а лід починає танути).

VI Осмислення знань. Заповнення таблиці про властивості снігута льоду.

Властивості Сніг Лід

Колір білий безбарвний

Прозорість не прозорий прозорий

Важкість легкий важкий у руці, але легший за воду

На дотик холодний холодний

Швидше тане +

Фізкультхвилинка

Учитель: Ми взнали, що сніг сипкий, але коли взяти його в руки та зліпити снігову кульку, він стане липким, тому що дотик теплих долонь змушує сніжинки танути, а холодне повітря зразу ж заморожує цю воду. Зараз пограємо в гру «Спробуй влучити».

(Учитель прикріплює до магнітної дошки коло, зроблене з паперу червоного кольору, в яке треба «влучити» сніжком. Гра повторюється 4-5 разів).

Учитель: За моєю командою виконуємо наступне: присіли, зліпили «сніжку», встали, увага... Влучили в ціль!

VII Розповідь учителя про значення снігу.

Учитель: Ми часто зустрічаємо в «Читанці» порівняння снігу з килимом. Наприклад, сніговий килим укрив землю. Або: великі купи снігу нагадують пухнасті перини, м'які подушки, ватні ковдри, цукрові гори тощо. Чому так говорять? Цей килим дуже потрібний для рослин. Чим пухнастіше сніг і товще його шар, тим більше в ньому повітря і тим тепліше рослинам. Про це Тамара Коломієць пише у своєму вірші так:

Падав сніг

Падав сніг, сипав сніг, раптом перестав.

- Чим ти сніжку-перебіжку, на землиці став?

-Для озимки - периною пухнастою.

-Для липки-хустиною зірчастою.

У затишку - подушкою-минушкою для зайчат.

На узвишку - ковзалкою-падалкою для санчат.

Там, де снігу мало, а морози великі, він не може захистити землю від промерзання. Сніговий килим рятує рослини від вимерзання й забезпечує їх вологою. Недарма в народі кажуть: Багато снігу -- багато хліба. Але коли сніг лежить дуже довго, скорочується життя рослин: вони не встигають розквітнути, як на дворі настає осінь.

Водний режим річок, озер та ґрунтових вод залежить від запасів води, які накопичилися взимку в сніговому покрові. На більшій частині Росії та України снігові води - основне джерело живлення річок. Особливе значення для річок пустельного поясу мають гірські сніги та льоди, які починають танути влітку, коли потреба у воді особливо велика. Користь снігу для зрошування помітили в США. У горах цієї країни проводять дослідження кількості снігу, щоб визначити, скільки води одержать зернові під час засухи.

Сніговий покрив перешкоджає здобичі наземних кормів та пересуванню тварин. Це змушує звірів кочувати в безсніжні райони або знаходити інші корми. І навпаки, деякі тварини зимують під снігом, який захищає їх від морозів та хижаків. Таким чином, сніжний покрив впливає і на кількість тваринного світу.

VIII.Підсумок уроку.

1.Бесіда: Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці? Які досліди проводили? Як сніг захищає рослини від холоду?

2.Гра «Знайди правильні властивості».

М. Учитель називає властивості снігу, льоду, сніжинок, а учні повинні знайти серед перелічених правильні (поплескати в долоні): лід - білий, важкий, прозорий, пухнастий, безбарвний; сніг - білий, важкий, пухнастий, теплий, м'який, крихкий; сніжинки - білосніжні, тендітні, холодні, тануть, падають із хмар.

IX.Домашнє завдання.

1.За підручником: читати с. 94-95, виконати завдання на с. 95.

2.Визначити за формою замету, з якого боку дув вітер. Пояснити, чому в заметі сніг щільний.

3.Подумати над запитаннями для кмітливих: Чому горобці перед негодою настовбурчують пір'я? Чому звірі взимку мають густішу й пухнастішу шерсть, ніж улітку?

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.