"Слово о полку Ігоревім"

Ознайомлення учнів з історією походу Ігоря Святославича проти половців. Створення уявлення про обстановку на Русі в ХІ-ХІІ ст. Методи, використовувані на уроці, обладнання та оформлення. Фольклорна основа "Слова". Закріплення вивченого матеріалу.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 13.11.2014
Размер файла 16,6 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

План-конспект уроку пояснення нового матеріалу за темою «Слово о полку Ігоревім» (8 клас)

Мета уроку: познайомити учнів з історією походу князя Ігоря Святославича проти половців; створити уявлення про історичну обстановку на Русі в 11-12 ст., що послужила основою для «Слова...», розповісти про історію «Слова».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи, використовувані на уроці: проблемний, пошуковий.

Форми роботи: індивідуальна робота, робота в парах, комбінована робота.

Обладнання, оформлення: карта Давньої Русі, картки, текст «Слова о полку Ігоревім», на дошці епіграф «Книги - це ріки, напояющие Всесвіт... То знайдеш велику користь душі своїй». Ярослав Мудрий.

Хід уроку.

Вступ. Добрий день. Сьогодні на уроці ми будемо говорити про дивовижний твір літератури, яке до цього часу таїть в собі багато загадок і викликає суперечки у багатьох дослідників.

Наше завдання сьогодні - зрозуміти, чому «Слово о полку Ігоревім» називають найбільшим пам'ятником Давньоруської літератури.

Отже, діти, сьогодні на уроці ми познайомимося з ще одним жанром давньоруської літератури - жанром слова. Але давайте спочатку згадаємо, як на Русі з'явилася література, хто були перші письменники, які жанри давньоруської літератури нам з вами вже знайомі. (відповіді учнів).

Перед нами книга «Слово о полку Ігоревім», авторство якої досі не встановлено. Більше 200 років перебуває «Слово» в полі зору перекладачів, поетів, художників, композиторів і просто читачів.

Наша розповідь про похід князя Ігоря проти половців ми почнемо з історії появи цього тексту.

Учень: Відомий любитель і збирач старожитностей граф Олексій Іванович Мусін-Пушкін в кінці 18 століття придбав у Спаському монастирі міста Ярославля стародавній рукописний збірник. У ньому серед багатьох давньоруських творів було «Слово о полку Ігоревім».

Трохи пізніше за дорученням графа для імператриці Катерини 2 була знята копія з давньоруського тексту, а в 1800 році «Слово о полку Ігоревім» було видано. Чудова знахідка відразу ж викликала великий інтерес. Але в 1812 році збірка, що включав «Слово о полку Ігоревім» згорів під час пожежі в Москві в будинку Мусіна-Пушкіна. Збереглися тільки перший друкований текст і рукописна копія «Слова о полку Ігоревім», виконана для Катерини . В основу цього твору покладено події нещасливого походу князя Ігоря проти половців. Історична довідка про історії Древньої Русі 12 століття.

Для більш глибокого усвідомлення походу і того, що з ним пов'язано, звернемося до історії Стародавньої Русі 12 століття.

Учень: У 12 столітті обрушилися лиха на Древню Русь і погубили її. Перша біда підкралася непомітно. Минули часи князів - будівельників держави і богатирів - захисників всієї руської землі. Їх діти і онуки стали повними господарями у своїх володіннях. Тепер більше сил вони витрачали на боротьбу один з одним, ніж на захист рідного краю.

Розпалася російська земля, подробилася на багато князівства (показує на карті): Володимиро-Суздальське, Смоленське, Полоцьке, Галицько-Волинське, Чернігівське, Київське, Новгород-Сіверське - всього 15 князівств. Ігор був князем Новгород-Сіверського князівства. І запалали на Русі братовбивчі війни між князями. Племена половців - кочівників грабували російські міста і села. Багато бід принесли людям набіги цих племен, яких на Русі називали «погаными». І багато гірких слів було сказано про тих князів, що не берегли рідну землю. Ось такі відомості дає історія вітчизни.

А про те, як розвивалися події під час походу хороброго князя невеликого Новгород-Сіверського князівства, розповість.....

Учень: В 1184 році князі південної Росії, не сказавши ні слова князю Ігорю, пішли в похід проти половців і 30 липня здобули перемогу: взяли в полон 7000 чоловік, 417 половецьких князів, безліч прекрасних коней та різної зброї. Слава про такий перемоги раснеслась по всій землі Руській. Багато заздрили такої слави, і більше всіх - князь Ігор. Він сердився на князів за те, що не запросили його йти разом з ними, думав тільки про те, щоб прославитися ще більше їх, і для цього почав таємно готуватися до походу. Не минуло й року, як хоробрий князь Ігор переміг половців на річці Дон і примусив їх тікати. Весело бенкетували князі росіяни на завойованій землі і гордо говорили: « Що скажуть тепер князі та брати наші? Вони перемогли половців у себе вдома і не насмілювалися йти в землю, а ми вже в ній. Скоро будемо і за Доном, де ніколи не були наші отці, винищимо всіх поганих і дістанемо собі славу вічну!» Така гордість і ненаситне бажання прославитися ніколи не залишаються без покарання. Так вийшло і з Ігорем. Він хотів винищити всіх половців, а вони об'єдналися, зібрали всі свої сили і винищили його військо. Що залишилися в живих, були взяті в полон, у тому числі і князь Ігор. Однак Ігор незабаром утік з полону. Сильне бажання побачити сумну дружину Ярославівну, дітей і свій народ змусило її зважитися на такий вчинок.

Ось цей невдалий похід і полон князя описані в «Слові о полку Ігоревім».

Читання фрагмента з «Слово о полку Ігоревім». «Слово о полку Ігоревім» перекладали багато поети різних часів. Це і Аполлон Майков (19 в), і Жуковський (автор балади «Світлана»), і поет 20 століття Микола Заболоцький. (читання вчителем «Вступу»).

Скажіть, що вразило вас у цих уривках? Що особливо запам'яталося? (відповіді учнів).

Фольклорна основа «Слова». Фольклорна стихія, безсумнівно, теж знайшла своє відображення у «Слові...» (Плач Ярославни, плач руських дружин, плач матері Ярослава). Типовою для фольклору і гіперболізація. (Всеволод може Волгу веслами розплескати, а шоломом вичерпати Дон). Фольклорними є і образи битви-бенкету, і бойовища, ототожненого з мирною ріллею, і образи вовка, туру, сокола, з якими порівнюються герої «Слова...». Вживає автор і характерні для фольклору постійні епітети. Спробуємо їх відшукати. Коли вступив Ігор князь... Ігор до Дону воїнів веде... Довго ніч меркне...

Культурний резонанс. Сюжети «Слова» широко використовувалися в російській живопису. Особливо помітна картина В.М. Васнецова «Після побоїща Ігоря Святославича з половцями».

Учень: Велике історичне полотно було закінчено Віктором Михайловичем Васнєцовим в 1880 році. Пали полиці Игоревы. Тут кривавого вина недостало, Тут пир докінчили хоробрі росіяниСватів напоїли і самі поляглиЗа землю Руську. Урочисте мовчання панує на полі брані. Степ покрита тілами вбитих воїнів - росіян і половців. Велично спочивають російські богатирі. Глибоке враження залишає могутній богатир, що впав з широко розкинутими руками, і прекрасний юнак, пробитий стрілою в серце. Ці образи визначають ідею картини - велич, благородство і краси вчиненого подвигу.

По всьому полю поруч з російськими лежать повалені половці: долілиць, на боці, на спині, болісно зігнувшись. В повітрі б'ються орли. На передньому плані зліва орел чистить пір'я. Синіми хмарами закритий горизонт. Постає червона, як би омита в крові, місяць. На степ лягає темрява. Картина Васнєцова викликає почуття преклоніння перед полеглими героями. Зв'язок з музикою. Величезне враження справило «Слово о полку Ігоревім» композитора Олександра Порфировича Бородіна. Найзаповітнішою мрією його життя стало створення опери, в якій поєднувалися б театральне дійство, музика і живопис.

Учень: Олександр Порфирович Бородін був геніальним композитором, одним з творців органічної хімії і видатним педагогом. Дві пристрасті володіли Бородіним: пристрасть до хімії і пристрасть до музики. Як багато зробив він у своєму житті: 42 написав наукові роботи, кілька симфоній, багато інших музичних творів, романсів і пісень, блискучі статті про музику і музикантів. Найзаповітнішою мрією Бородіна, за його зізнанням, було написання російської опери. Цій мрії судилося здійснитися. Бородін вивчав літописи, дослідження про половців, російські народні пісні і сказання, пісні тюркських народів та інші. Всі ці знання лягли в основу опери «Князь Ігор». (звучить уривок з опери «Князь Ігор»).

Скажіть, які асоціації приходять вам в голову після прослуханого уривка опери? (відповіді учнів).

Перевірна робота. (На картках).

В якому столітті з'явилася давньоруська література?

Які жанри давньоруської літератури ви можете назвати?

Які твори давньоруської літератури вам запам'яталися найбільше?

Хто є автором «Слова о полку Ігоревім»?

За яких обставин загинув перший збірник «Слова»?

В якому князівстві правив князь Ігор?

Хто з відомих вам письменників і поетів є перекладачем «Слова...»

Які прикмети фольклору, що зустрілися на сторінках «Слова», ви можете назвати.

Підсумок уроку.

Отже, хлопці, які висновки ми можемо зробити, виходячи з вивченого на цьому уроці? Співвіднесіть вами слова з епіграфом до сьогоднішнього уроку. (Вчитель ще раз читає епіграф) (відповіді дітей) «Слово о полку Ігоревім» розповідає про поразку, а не про перемогу. Не було на Русі єдиного сильного війська. Кожен князь воював за своє місто. Коли монголо-татари напали на Русь, князі не змогли вберегти народ від розграбування і полону. Було 3 важких століття. Росіяни платили данину. А адже «Слово о полку Ігоревім» попереджало про це. Домашнє завдання. Дочитати текст «Слова ...» до кінця, вивчити напам'ять вступ до «Слова...».

учень урок фольклорний

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Методи навчання як система послідовних, взаємозалежних дій учителі й учнів, їх класифікація та різновиди. Усний виклад знань учителем й активізація учбово-пізнавальної діяльності учнів, закріплення досліджуваного матеріалу. Самостійна робота учнів.

    курсовая работа [77,9 K], добавлен 14.07.2009

  • Зміст та порядок вивчення навчального матеріалу з теми за чинною програмою з математики для 1-4 класів. Ознайомлення молодших школярів з просторовими відношеннями і геометричними фігурами. Система вправ на закріплення знань учнів про геометричні фігури.

    курсовая работа [453,8 K], добавлен 27.07.2015

  • Дидактичні основи індивідуалізації навчального процесу на етапі закріплення навчального матеріалу. Закріплення навчального матеріалу як один із етапів процесу засвоєння знань. Індивідуалізація навчання школярів на етапі закріплення навчального матеріалу.

    дипломная работа [68,6 K], добавлен 15.07.2009

  • Мета, методи проведення та обладнання уроку з теми "Основи овочівництва". Мотивація навчальної діяльності учнів, сприймання і усвідомлення нового матеріалу, розробка структури уроку та домашнього завдання, форми контролю засвоєння та знань учнів.

    разработка урока [25,4 K], добавлен 11.07.2011

  • Актуалізація опорних знань з біології. Вивчення нового матеріалу за темою "Дводольні рослини та їх характеристика". Особливості родин Пасльонових, Бобових, Хрестоцвітих, Айстрових. Використання ігрових методів навчання для закріплення вивченого уроку.

    разработка урока [91,1 K], добавлен 11.12.2011

  • Методи активізації пізнавальної діяльності школярів при вивченні курсу фізики в основній школі. Принципи розуміння матеріалу, деякі прийоми розвитку логічного й творчого мислення учнів. Дидактичні ігри на уроках фізики, створення цікавих ситуацій.

    курсовая работа [752,3 K], добавлен 09.04.2011

  • Психологічний клімат на уроці англійської мови. Особливості взаємодії вчителя та учня на уроці англійської мови. Демонстрації ефективних способів досягнення оптимальних результатів учнів у вивченні англійської мови, форми співпраці вчителя і учня.

    курсовая работа [76,1 K], добавлен 22.04.2016

  • Народне мистецтво як засіб формування національно-культурної свідомості учнів. Характерні ознаки народного декоративного мистецтва. Майстри петриківського розпису. Історія та розвиток яворівської забавки. Методи виконання елементів петриківського розпису.

    курсовая работа [81,2 K], добавлен 04.03.2014

  • Ознайомлення із структурою, змістом та основними правилами оформлення кваліфікаційної роботи магістра. Вимоги щодо розміщення ілюстрацій, таблиць, формул, додатків та графічного матеріалу. Особливості використання цитат і посилань на список літератури.

    методичка [4,6 M], добавлен 17.05.2011

  • Дослідження воркшопу як форми організації навчальної діяльності учнів. Створення умов для формування елементів інформаційної культури учнів. Групові форми навчання на уроці інформатики, інтеграція викладання інформаційних технологій з іншими предметами.

    контрольная работа [29,0 K], добавлен 13.04.2019

  • Реалізація загальноосвітніх завдань трудового навчання та його ефективність. Педагогічні передумови створення навчального обладнання для майстерень трудової підготовки учнів. Типовий перелік навчального обладнання, наочних засобів для трудового навчання.

    реферат [30,7 K], добавлен 18.10.2010

  • Використання програмного матеріалу по засвоєнню природних знань в дитячому закладі. Методи та форми ознайомлення дітей з природою. Методика організації діяльності в куточку природи. Розробки комплексних занять (фізкультура, природа, математика).

    творческая работа [55,8 K], добавлен 22.12.2009

  • Слово як могутня зброя. Значення художнього слова в житті людини. Дидактична функція фольклору та художньої літератури. Прояви художнього стилю в мові дітей. Моральне виховання дошкільників. Роль рідного слова у вихованні й розвитку творчих здібностей.

    реферат [23,9 K], добавлен 27.12.2012

  • Економічне виховання як педагогічний вплив, спрямований на формування економічної свідомості учнів. Педагогічні умови формування уявлення учнів про закон пропозиції. Організація робочого місця економіста. Екологія як невід’ємна складова економіки.

    дипломная работа [488,9 K], добавлен 26.12.2013

  • Описание морфемного состава слова в современном русском языке. Членение слова на морфемы в целях установления его лексического значения. Роль понимания структуры слова в обучении чтению и правописанию. Методы и приемы работы по изучению состава слова.

    курсовая работа [49,5 K], добавлен 19.03.2015

  • Дослідження розробки бінарних дій викладача і учнів на уроці "Прийоми конструктивного моделювання першого виду". Вивчення системи навчання майбутніх фахівців роботі закрійника. Аналіз виготовлення лекал, розкрою матеріалу при пошитті чи ремонті одягу.

    курсовая работа [65,2 K], добавлен 25.06.2011

  • Елементи контролю знань учнів. Методи внутрішньошкільного контролю. Педагогічні вимоги до контролю навчальних досягнень учнів із біології. Державна підсумкова атестація школярів із біології. Автоматизована система оперативного контролю знань учнів.

    курсовая работа [38,3 K], добавлен 24.10.2010

  • Методика проведення уроку по темі "Океани Землі", формування уявлення школярів про Світовий океан та його частини, розвиток уміння читати географічну карту і працювати з нею. Перевірка знань, умінь та навичок учнів. Допоміжний матеріал та обладнання.

    разработка урока [22,3 K], добавлен 17.09.2013

  • Положення про кабінет інформатики та навчання інформаційно-комунікаційним технологіям загальноосвітніх навчальних закладів. Підготовка приміщення та обладнання. Роль кабінету для проведення заняття за курсом інформатики, приклади його оформлення.

    курсовая работа [5,0 M], добавлен 19.07.2014

  • Методика ознайомлення дітей з геометричним матеріалом. Методичні особливості вивчення лінії, кола, кутів, їх елементів. Формування в учнів графічних навичок, вміння працювати з креслярськими інструментами. Зв’язок арифметичного матеріалу з геометричним.

    курсовая работа [283,8 K], добавлен 30.05.2009

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.