Жіночі образи у романі Стендаля "Червоне і чорне"

Допомога учням у розкритті жіночих образів роману Стендаля "Червоне і чорне", з’ясування їх ролі у творі. Розвиток навичок аналізування персонажів епічного твору. Виховання в учнів моральних якостей та естетичних смаків, висловлювання своїх суджень.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 12.11.2014
Размер файла 244,0 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ТЕМА: ЖІНОЧІ ОБРАЗИ У РОМАНІ СТЕНДАЛЯ

«ЧЕРВОНЕ І ЧОРНЕ»

СТУДЕНТКИ 5 КУРСУ , ГРУПИ ІМ-52, ФАКУЛЬТЕТУ ІНОЗЕМНОЇ

ФІЛОЛОГІЇ

СУЩИК ОЛЬГИ СЕРГІЇВНИ

ВЧИТЕЛЬ: ПРОКОПЕНКО ТЕТЯНА АНАТОЛІЇВНА

МЕТА: допомогти учням розкрити жіночі образи роману, з'ясувати їх роль у романі; розвивати навички аналізування персонажів епічного твору, висловлювання своїх оцінних суджень; уміння зіставляти явища літератури та життя; виховати високі моральні якості, естетичні смаки.

ТИП УРОКУ: формування вмінь та навичок

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

Вчитель: Доброго дня. Сьогодні ми продовжуємо працювати з романом Стендаля «Червоне і чорне» і тема нашого уроку «Жіночі образи у романі Стендаля «Червоне і чорне».

2. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель: Кохання-одна з «вічних» тем у літературі. Колізії роману Стендаля «Червоне і чорне» також багато в чому засновані на цій темі. Сьогодні наша розмова--про прекрасну стать, про тих, кого кохав головний герой твору і хто кохав його.

Чого можуть навчити образи у творі--пані де Реналь і Матильда де Ля-Моль. Для того, щоб краще зрозуміти внутрішній світ цих героїнь, Стендаль піддає їх випробуванню коханням, тому що, на його думку, кохання--почуття суб'єктивне і більшою мірою залежить від того, хто кохає, ніж від самого об'єкта кохання. І тільки любов може зірвати маски, за якими люди приховують звичайно справжнє своє єство.

Вашим домашнім завданням була характеристика героїнь роману.

Спочатку, я б хотіла почути ваші власні думки по відношенню до цих жінок, їхніх вчинків, які були яскраво продемонстровані у тексті. Сформулюйте перебіг почуттів до пані де Реналь і пані де Ла-Моль.

· Жульєн -> вдячність -> закоханість -> страх -> ненависть -> кохання <- пані де реналь.

· Жульєн -> цікавість -> самовдоволення -> симпатія -> азарт -> гордість -> егоїстична пиха <- Матильда де Ла-Моль.

Тепер перейдемо безпосередньо до самої характеристики

Пані де Реналь

Матильда де Ла-Моль

характеристика

«висока й ставна жінка, свого часу славилась…першою красунею на весь край. У її зовнішності та ході було щось юне й простодушне. Наївна грація, сповнена невинності й жвавості, мабуть, могла б зачарувати парижанина м'якою прихованою палкістю. Але якби пані де Реналь знала, що може справити таке враження, вона б згоріла від сорому»

«ні кокетство, ні афектація ніколи не торкалися її серця»

«молода, струнка й надзвичайно світла блондинка…. Вона зовсім не сподобалась йому; проте, уважно придивившись до неї, Жульєн подумав, що ніколи ще не бачив таких гарних очей, які, однак, відбивали велику душевну холодність.»

Місце у суспільстві

Завдяки благородному походженню і своєму чоловіку займала досить високе аристократичне місце

Аристократка, представник «золотої молоді»

Місце героя у творі

Коханка Жульєна, мати 3 синів, жінка пана де Реналя

Коханка Жульєна, наречена маркіза де Круазнуа

Портрет

Миловидна жінка, тридцяти років, висока, статна

Блондинка, 19 років

Вчинки

Зрада чоловіку, думки про вину у хворобі сина

Поховала голову Жульєна після смерті

Основні риси характеру

Юна й простодушна, наївна, невинна і жвава, доброчесна, душевна чистота, прихована пристрасть

Неординарна, нудна

Цитати

- «її душа була проста й наївна; вона ніколи не наважуватися судити чоловіка, не признавалася сама собі, що їй з ним нудно. Вона, хоч і не замислювалася над тим, вважала, що між подружжям не буває ніжних стосунків»

- «одна з провінціалок, які при першому знайомстві можуть здатися не дуже розумними. У неї не було ніякого життєвого досвіду і вона на вміла підтримати розмови»

- «Якби пані де Реналь дістала хоч найменшу освіту, вона виділялася б своїм природним і жвавим розумом»

- «ніколи ще вона так блискуче не говорила. З перших же слів вона закидала їдкими дотепами де Кейлюса і його союзників»

- «Відтоді як Матильда вирішила, що кохає Жульєна нудьга її розвіялась. Кожен день вона раділа, що зважилась на таку палку пристрасть. «Це дуже небезпечна розвга, - думала вона, - тим краще! У тисячу разів краще! Без цього кохання я нудьгувала протягом найкращих років життя - з шістнадцяти до двадцяти»

жіночий образ стендаль

3. Робота в групах

1) Складання усного твору «Проблема вибору пані де Реналь

у романі Стендаля «Червоне і чорне»»

Орієнтовний зразок

Для пані де Реналь найважчою проблемою є вибір між пристрастю, з одного боку, та її обов'язком дружини, матері, християнки, з іншого. Тобто між «природною людиною», як і в Сореля, та «цивілізацією». Закохавшись у Жульєна, вона почувається злочинницею, яка порушує загальноприйняті норми моралі, тому стримує почуття; свою пристрасть визначає як «жахливе наслання». Її душа прагне щастя. Жінка часто впадає в крайнощі. Коли захворів її син, вона сприймає це як Боже покарання за подружню зраду.

Щойно дитина одужала, пані де Реналь підробляє анонімні листи, щоб захистити своє із Жульєном кохання. Мабуть, у таку хвилину каяття вона з намови духовника й відсилає маркізові де Ла-Моль відгук про поведінку Сореля, що відіграє в його долі фатальну роль.

Як і Жульєн Сорель, пані де Реналь знаходить рівновагу лише тоді, коли починає жити відповідно до своїх почуттів і прагнення щастя. Для неї вже не існують обов'язок перед чоловіком і моральний осуд. Вочевидь, така щира поведінка, «природне життя» є для автора ідеалом.

2) Складання усного твору «Справжнє кохання героя і симпатія автора -- провінційна пані чи паризька красуня?»

Орієнтовний зразок

У Матильди де Ла-Моль, дочки маркіза, є багато спільного з Жульєном. Вона, як і Сорель, скептично ставиться до сучасності, вважаючи, що все найкраще в історії вже сталося. Панна де Ла-Моль інстинктивно шукає навколо себе таких сильних людей, як її родич Боніфас де Ла-Моль епохи Маргарити Наваррської, і не знаходить їх. І вона віддає серце синові теслі, який вирізняється з її оточення розумом, енергією та походженням із низького стану, з якого він піднявся завдяки якостям свого характеру та здібностям. Свідченням її сили й сміливості є те, що вона першою зізнається юнакові в коханні. Цим вона кидає виклик ще й своєму суспільному станові. Незважаючи на духовну близькість Матильди і Жульєна (та й самого автора!), жіночим ідеалом у романі є не вона, а пані де Реналь. Матильда не поводитиметься просто як жінка, вона завжди залишатиметься дочкою маркіза зі звичками нещирості, гри, позування. Мабуть, у цьому полягає її трагедія, вона не здатна поступатися власною гордістю. Пані де Реналь не така вишукана, розумна, дотепна, як суперниця, але має перевагу над нею, значно важливішу,-- уміє самовіддано кохати.

4. Аналітичне коментування

В ч и т е л ь: Прокоментуйте висловлювання Стендаля про кохання, знайдіть перегук цих думок із романом «Червоне і чорне»:

- «Любов! У яких тільки божевіллях не змушуєш ти нас відчувати радість»;

- «Кохання схоже на лихоманку, воно народжується і згасає без найменшої участі волі»;

- «…У коханні ми насолоджуємося лише ілюзією, породженою нами самими…».

Доведіть або спростуйте думку літературознавця про жіночі характери у Стендаля: «Характерними рисами жіночих образів є потяг до героїчного, самовідданість у коханні, здатність жити пристрастями, обстоювати свої почуття та йти проти умовностей середовища».

5. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення: Жіночі образи Луїзи де Реналь та Матильди де Ла-Моль мають у романі особливе навантаження. Не випадково вони подаються у протиставленні. Героїні немовби уособлюють боротьбу двох сил у душі Жульєна. З цією думкою я…

6. Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Головний персонаж роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні" Чіпка Варениченко - "пропаща сила". Система образів другого плану в романі. Жіночі образи (Мотря, Галя, Христя), їх роль у творі. Образи Грицька й Максима. Жанр і художні особливості роману.

    лекция [31,7 K], добавлен 11.03.2011

  • Формування основ особистості, виховання моральних якостей, творчих особливостей і розкриття індивідуальності дитини. Критерії сформованості моральних якостей учнів молодшого шкільного віку. Шляхи використання форм та методів морального виховання учнів.

    курсовая работа [52,3 K], добавлен 21.07.2010

  • Визначення на уроці жанру "Кайдашевої сім’ї", коментування основних проблем, характеристика та порівняння людських якостей головних персонажів. Переказ тексту повісті та аналіз образів героїв. Розвиток порядності, взаємоповаги і почуття родинності.

    разработка урока [18,1 K], добавлен 11.03.2011

  • Теоретичний аналіз змісту морального виховання дошкільників. Методи виховання моральних якостей дітей. Сюжетно-рольова гра як засіб виховання. Результати констатувального експерименту. Відображення у рольовій грі предметно-трудової діяльності дорослих.

    курсовая работа [56,0 K], добавлен 18.09.2013

  • Неадекватна оцінка учнів своїх особистісних якостей як причина труднощів у виховній роботі. Необхідність усвідомлення своїх помилок. Планомірна робота з учнями початкових класів з їх самоорганізації, самооцінки й самовиховання та її ефективність.

    реферат [15,1 K], добавлен 03.02.2011

  • Поняття "мораль" в етиці та філософії. Завдання і зміст морального виховання. Виховання моральних звичок школярів. Діяльність дитячих і молодіжних громадських організацій у контексті морального виховання учнів. Діяльність молодіжної організації "Пласт".

    курсовая работа [157,0 K], добавлен 01.05.2014

  • Дослідження методів та прийомів формування естетичних смаків школярів на уроках трудового навчання. Основні завдання вчителя трудового навчання у цьому напрямку. Особливості поєднання та визначення взаємовідношення між виробництвом, технікою і мистецтвом.

    реферат [38,8 K], добавлен 24.10.2010

  • Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.

    реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009

  • Сутність, структура та особливості народного морального виховання. Традиції народних свят та фольклористичний аналіз українських народних пісень. Розробка уроку музики з використанням української народної пісні для розвитку моральних якостей учнів.

    курсовая работа [431,8 K], добавлен 20.12.2013

  • Особливості вальдорфських іграшок. Виготовлення їх з натуральних природних матеріалів. Мета та принципи вальдорфської педагогіки. Духовний й емоційний розвиток дитини, розвиток його особистісних якостей. Методика М. Монтессорі. Естетичне виховання малюка.

    эссе [9,4 K], добавлен 03.10.2014

  • Проблеми формування духовно-моральних якостей молодших школярів у позакласній роботі вчителя. Оцінка сформованості цих якостей у школярів сучасної загальноосвітньої школи. Експериментальне дослідження духовно-моральних якостей молодших школярів.

    магистерская работа [252,0 K], добавлен 29.11.2011

  • Методика формування всебічно розвиненої особистості майбутнього фахівця під час його перебування у вузі, значення для виховання студентів та в подальшому існування держави. Шляхи виховання в молоді моральних якостей, необхідних для життя в суспільстві.

    реферат [15,1 K], добавлен 16.01.2010

  • Сучасний стан проблеми санітарно-гігієнічного виховання учнів в ході роботи вчителя біології та шляхи її подолання. Основи формування санітарно-гігієнічних умінь та навичок учнів. Характеристика головних рівнів санітарно-гігієнічної свідомості учнів.

    дипломная работа [76,8 K], добавлен 22.09.2011

  • Аналіз психолого-педагогічного супроводу учнів Барвінківського професійного аграрного ліцею, які мають психофізичні особливості. Сутність інклюзивної освіти. Психологічна допомога учням з особливими потребами, адаптація та підтримка з боку батьків.

    доклад [15,0 K], добавлен 27.12.2010

  • Проблема екологічного виховання в теорії та практиці шкільного навчання. Аналіз теоретичних засад екологічної освіти національної школи. Екологічне виховання як систематична педагогічна діяльність, спрямована на розвиток в учнів екологічної культури.

    реферат [27,7 K], добавлен 23.09.2009

  • Естетичне виховання в давнині і в сучасній школі. Проблема формування естетичних почуттів, розвитку особистості. Вплив середовища на систему естетичних цінностей. Рівень художньо-естетичної підготовки особистості. Естетичне виховання у позакласній роботі.

    реферат [18,0 K], добавлен 17.11.2009

  • Розвиток самостійності як актуальна проблема теорії і практики. Психолого-педагогічні особливості учнів 1-4 класу. Самостійна робота як форма організації навчання. Аналіз педагогічного досвіду з формування навичок самостійної роботи молодших учнів.

    курсовая работа [47,1 K], добавлен 19.01.2013

  • Зміст та умови формування екологічного виховання учнів. Педагогічні вимоги до його якості. Методи екологічного розвитку учнів засобами природних традицій. Ігри як засіб засвоєння освітньої програми. Виховання учнів у позакласній роботі з біології.

    курсовая работа [135,1 K], добавлен 23.01.2015

  • Національне виховання – джерело особистісного розвитку дитини. Використання краєзнавчого матеріалу в процесі розвитку національної свідомості учнів. Проблема національно–патріотичного виховання. Формування громадянина, вивчення фольклору українців.

    курсовая работа [46,5 K], добавлен 27.01.2014

  • Особливості розвитку комунікативних умінь розумово відсталих школярів. Аналіз сформованості комунікативних умінь і навичок учнів спеціальної школи. Вплив дидактичних ігор географічного змісту на мовленнєвих розвиток учнів з особливими потребами.

    курсовая работа [62,3 K], добавлен 10.09.2012

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.