Написання префіксів з- (с-). Запис трицифрових чисел у нумераційній таблиці
Заміна словосполучення та речення словосполученнями із префіксом без-. Вдосконалення навичок правильного свідомого читання. Формування вміння додавати і віднімати розрядні числа. Як треба вітатися. Розширення знання учнів про правила поведінки.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 30.11.2014 |
Размер файла | 18,6 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Урок. Написання префіксів з- (с-)
Мета: вправляти школярів у вимові і написанні префіксів з- і с-; розвивати зв'язне мовлення; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 224, с. 97)
-- Прочитайте розповідь «Снігове містечко».
2. Творчий диктант
-- Замініть словосполучення і речення словосполученнями із префіксом без-, позначте префікси.
Комахи, що не мають крил. (Безкрилі комахи)
Тварини, які не мають хребта. (Безхребетні тварини)
Степи без краю. (Безкраї степи)
Небо, на якому немає хмар. (Безхмарне небо)
III. Повідомлення теми, мети уроку
-- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про вимову та написання слів з префіксами з-, с-
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота в парах (вправа 225, с. 97)
-- Прочитайте текст. Розкажіть одне одному, чим вам запам'яталося 19 грудня минулого року.
-- Зверніть увагу на те, що у виділених словах префікс з- стоїть перед буквами, які позначають дзвінкі приголосні звуки.
2. Мовні дослідження (вправа 226, с. 97-98)
-- Прочитайте слова. Перед якими буквами пишеться префікс с-?
-- Які приголосні звуки -- дзвінкі чи глухі -- позначають ці букви?
-- Спишіть слова. Позначте префікси.
-- Запам'ятайте! Префікс с- пишеться перед буквами, що позначають глухі приголосні: к, п, т, ф, х.
Перед усіма іншими приголосними -- префікс з-.
3. Робота за таблицею
Пишемо -- вимовляємо
Зсипати -- [сс]ипати;
зчищати -- [шч]ищати;
зшивати -- [жш]ивати;
зсікати -- [с'с]ікати.
Як чуємо, так і пишемо
[с-] -- скидати, спилити, стулити, сфотографувати, схилити.
[з-] -- зламати, збудувати, здивувати, згоріти, звернути.
-- Зверніть увагу на те, що префікс з- вимовляється чітко тоді, коли він стоїть перед дзвінкими приголосними, а читається як [с], [ш], коли стоїть перед глухими приголосними.
В українській мові є префіксів багато,
Та ще правило одне треба пам'ятати:
У словах на букви к, також п, т, ф, х
Будем пам'ятати: префікс с- писати.
Фізкультхвилинка
Із-за парт всі миттю встали,
Гарно спинки підрівняли.
Вгору тягнимось усі,
Мов трава в дрібній росі.
Потім легко всі присіли,
Наче ноги заболіли.
Потім встали, руки в боки
І зробили два підскоки.
Каблучками цок-цок.
І продовжим знов урок.
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Гра «Порівняй!» (вправа 227, с. 98)
-- Порівняйте префікси у словах лівого і правого стовпчиків. Поясніть їх правопис.
-- Спишіть слова з префіксом з-. З виділеними словами усно складіть речення.
Хвилинка спілкування
-- Уявіть, що ви зустріли Святого Миколая. Про що б ви з ним поговорили? Складіть невеличкий діалог.
2. Робота в парах
-- До поданих слів додайте префікс з- або с-. Запишіть.
..казати, ..різати, ..питати, ..ліпити, ..тиснути, ..формувати, ..в'язати, ..ходити.
-- Утворіть за допомогою префіксів з-, с- нові слова та запишіть їх. Виділіть префікси.
Нести, питати, дати, терти, мити, носити, ховати, жати, лити, пекти, писати, мити, брити, платити.
-- Поясніть правопис префіксів у записаних словах.
VІ. Підсумок уроку
-- Що таке префікс?
-- Яка роль префікса у мовленні?
-- З яким правилом правопису ознайомилися сьогодні на уроці?
-- Для чого потрібно знати правила про правопис слів з префіксами?
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 228, с. 98.
Урок: Вступ до теми «Народні пісні». «Два півники» (українська дитяча пісенька)
Мета: продовжити ознайомлення учнів з українськими народними дитячими пісеньками; вдосконалювати навички правильного свідомого читання; розвивати уяву; фантазію учнів; вчити розрізняти реальність і вигадку; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
1. Читайте, доповнюйте склади!
Мали -- ... (на); лимо -- ... (над); маши -- ... (на); бузи -- ... (на); лопа -- ... (та); воро -- ... (та); морк -- ... (ва); сини -- ... (ця).
2. Читайте. Намагайтеся зрозуміти, про що йдеться!
Шкодливий цап
На городі цап, цап,
Капусточку хап, хап,
Борідкою трусь, трусь,
Капусточку хрусь, хрусь,
Ратичками туп, туп,
Капусточка хруп, хруп,
А за цапом дід, дід,
З батурою біг, біг,
Цап як скоче: брик, брик,
На все село крик, крик,
На синяки дме, дме,
Вигукує «Ме! Ме!»
За ним Рябко та «Гав! Гав!
Оце тобі, щоб не крав!»
-- Прочитайте ще раз, зберігаючи ритм.
3. Гра «Хто це? Що це?»
Цікава, захоплива, ілюстрована -- ... (книжка).
Солодка, запашна, червона -- ... (ягода).
Весела, мелодійна, задушевна -- ... (музика).
Прудка, маленька, пухнаста, руда -- ... (білка).
III. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
Учитель ставить запитання, учні, передаючи уявний мікрофон, висловлюють свою думку щодо поставленого запитання.
Вправа «Мікрофон»
-- Поміркуйте і скажіть, яким має бути наш урок. (Цікавим, повчальним, трохи казковим, продуктивним, веселим, світлим, загадковим, проблемним...)
-- А ви на уроці якими повинні бути? (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними, наполегливими...)
-- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок.
-- Послухайте вірш.
Якби пшоно, якби сіль,
То зварила б я кисіль.
Якби снігу та дощу,
То зварила б я борщу.
Якби трохи простокваші,
То зварила б горщик каші.
-- Що незвичайного в цьому вірші?
-- Чого не буває?
-- Сьогодні ми почнемо вивчати небувалиці. Небилиці, або небувалиці,-- це розповіді про те, чого не буває насправді. У піснях-небилицях зображено світ, у якому відбуваються дивовижні події: тварини виконують людську роботу, грають на музичних інструментах, танцюють...
Фізкультхвилинка
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання української дитячої пісеньки «Два півники» (с. 54-55)
1. Виразне читання пісеньки вчителем
-- Який настрій у вас після прослуховування цієї пісеньки?
2. Словникова робота
Віжки -- прикріплений з обох боків до вуздечки довгий ремінь, мотузок тощо, яким правлять кіньми.
3. Повторне читання пісеньки за строфами «ланцюжком»
-- Перечитайте пісеньку, вслухаючись у її мелодійне звучання.
4. Аналіз змісту пісеньки з елементами вибіркового читання
-- Про кого ця пісенька? Назвіть усіх персонажів твору.
-- Розкажіть про кожного з персонажів.
Персонаж -- дійова особа в художньому творі.
-- Хто вам подобається? Хто не подобається?
-- Відшукайте у тексті і прочитайте слова, які звучать ніжно. Доберіть пестливі слова, якими можна замінити слово коза.
-- Поміркуйте, чи можна замінити слово небилиця іншим словом, наприклад: казка, вигадка, фантазія, неправда, нісенітниця.
5. Робота за ілюстрацією
-- Назвіть персонажів твору, яких художник зобразив на малюнку. Які фарби використав художник? Який одяг у героїв твору?
-- Який епізод відображено на ілюстрації?
V. Підсумок уроку
-- З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
-- Назвіть персонажів української дитячої пісеньки «Два півники».
-- Кого з персонажів ви засуджуєте?
VI. Домашнє завдання
Прочитати пісеньку вдома батькам (с. 54-55). Намалювати ілюстрацію до пісеньки.
Урок. Запис трицифрових чисел у нумераційній таблиці. Порівняння чисел
словосполучення читання число поведінка
Мета: вправляти учнів у порівнянні і записуванні трицифрових чисел; формувати вміння додавати і віднімати розрядні числа; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати організованість.
Хід уроку
І.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. усні обчислення. «ланцюжок»
: 5
* 9
- 14
: 7
* 6
35
* 7
+ 14
: 7
* 5
- 19
7
3. Гра «порівняй!»
Числа іменовані, імена приховані.
Якщо числа порівняти, можна імена вгадати.
1 варіант -- код Анна (=; >; >; =)
2 варіант -- код Інна (<; >; >; =)
2 дм 20 см
27 см 7 дм
5 дм 7 см 3 дм 4 см
3 м 100 см
8 м 200 см
4 дм 9 см 2 дм 5 см
9 м 900 см
7 м 700 см
Методична вказівка
Учні порівнюють іменовані числа, по закінченні роботи вчитель пропонує перевірити правильність відповідей. Для цього замість знаків «=», «>», «<» потрібно поставити відповідні букви «А», «Н», «І». За умови правильного виконання роботи учні прочитають імена дівчат.
4. «веселі задачі»
-- Складіть вирази до задач. Запишіть їх у зошит.
Дві білочки сиділи
І шишки всім по 5 ділили.
Шишок -- 40, білок -- 7,
А чи вистачить усім?
Жде ворона нетерпляче:
Обіцяли їй остачу?
Відповідь: 40 - 5 * 7 = 5 (ш.)
90 штук горішків
Натаскали в нірку мишки,
Всі взяли собі по 7,
Залишилось 27.
От задача дітворі:
Скільки мишок у норі?
Відповідь: (90 - 27) : 7 = 9 (м.)
III. Повідомлення теми уроку
-- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися порівнювати трицифрові числа; пригадаємо арифметичні дії з трицифровими числами; будемо розв'язувати задачі та вдосконалювати обчислювальні навички.
IV. Робота над темою уроку
1. Підготовча робота. робота за нумераційною таблицею (с. 62, завдання 415)
-- Прочитайте числа, записані в нумераційній таблиці.
-- Яке з чисел найбільше? Яке найменше?
2. Пояснення нового матеріалу
-- Трицифрові числа порівнюють так само, як і двоцифрові. Спочатку дивимося на цифри найвищого розряду, в даному випадку -- на цифри сотень. Якщо цифри сотень в обох числах різні, наприклад, у числах 522 і 301, то більшим буде те число, у якому цифра сотень більша. Якщо число сотень однакове, тоді треба порівнювати число десятків. Якщо і воно збігається, треба дивитися на число одиниць. У якому числі воно переважає, те число і більше.
3. Первинне закріплення. порівняння чисел (с. 62, завдання 416)
-- У кожній парі чисел назвіть більше число.
4. Запис чисел у нумераційну таблицю (с. 62, завдання 417)
Учні креслять нумераційну таблицю в зошиті.
-- Запишіть з коментуванням (учні по черзі виходять до дошки).
Запишіть самостійно: чотириста двадцять чотири; триста двадцять; сто дев'ятнадцять; п'ятсот вісім.
5. Розв'язування прикладів за зразком (с. 62, завдання 418)
-- Розгляньте зразок, записаний на дошці.
4 + 3 = 7
40 + 30 = 70
400 + 300 = 700
-- Які цифри додаємо у першому прикладі? (Одноцифрові)
-- Які цифри додаємо у другому прикладі? (Круглі десятки)
-- У 2-му класі ми міркували так: 4 дес. + 3 дес. = 7 дес., або 70. Розрядні числа 40 і 30 ми замінили новими лічильними одиницями -- десятками і зводили додавання до додавання одноцифрових чисел.
-- Як ми додавали приклади в третьому прикладі?
Розмірковуйте так: 400 -- це 4 сотні, 300 -- це 3 сотні. До 4 сотень додати
3 сотні вийде 7 сотень.
7 сотень -- це 700. Отже, 400 + 300 = 4 сот. + 3 сот. = 7 сот.
Аналогічно обчислюються приклади на віднімання.
-- Розв'яжіть приклади з коментуванням.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Творча робота над задачею (с. 63, завдання 419)
1) Аналіз умови задачі.
Трактори -- 24
Комбайни -- ?, у 3 рази <
Автомобілі -- ?, у 4 рази <
2) Робота за виразами з підручника.
-- Про що дізнаємося, коли обчислимо значення виразів?
Учні виконують завдання в парі.
2. Самостійна робота над задачею (с. 63, завдання 420)
Слабшим учням учитель пропонує картку -- підказку.
Привезли -- ?
Продали -- ?, в 4 рази <
Залишилось -- 28
+ : =
Творча робота над задачею
-- Замініть число 28 числом 36.
-- Чи зміниться план розв'язання задачі? Доведіть свою думку.
3. Завдання з логічним навантаженням (с. 63, завдання 421)
Відповідь: 99 + 1 = 100; 100 - 99 = 1
-- Чому в третій рівності немає розв'язку?
VI. Підсумок уроку
-- Що вивчили на уроці?
-- Які завдання викликали труднощі?
VII. Домашнє завдання
С. 63, завдання 422; 423.
Урок 13. правила поведінки. ПОВОДЬСЯ З ІНШИМИ ТАК, ЯК ТИ ХОТІВ БИ, ЩОБ ПОВОДИЛИСЬ ІЗ ТОБОЮ
як треба вітатися
Мета: систематизувати й розширити знання учнів про правила поведінки; розвивати спостережливість; виховувати бажання дотримувати правил поведінки, культури спілкування.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додаток на с. 20)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
-- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про правила культурної поведінки.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 56-62)
-- Прочитайте текст «Правила поведінки» на с. 56 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
-- Що із прочитаного було вам знайоме?
-- Що нового ви дізналися?
-- Що таке поведінка?
-- Розгляньте малюнки на с. 56. Висловіть свою думку про кожного з дітей.
Робота в групі
-- Обговоріть відповіді на подані запитання.
* Що треба зробити, перш ніж увійти до чужого дому або квартири?
* У якому порядку пасажири повинні заходити в автобус?
* Чи потрібно знімати кашкет, коли зайшов до церкви, бібліотеки, театру, до друзів у гості; коли сідаєш до столу?
* Що слід робити з обгорткою від цукерки, з недогризком яблука?
* Чи можна смикати дівчинку за волосся, показувати язик, дражнитися?
-- Прочитайте текст «Поводься з іншими так, як ти хотів би, щоб поводились із тобою. Місто навпаки» на с. 56 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
-- Спробуйте описати місто чемних людей. У якому місті вам хотілося б жити? Чому?
Робота в групі
-- Прочитайте поради на с. 58, я к і дають своїм дітям мешканці Чемного і Нечемного міст. Оберіть ті, як і ви вважаєте правильними. Поясніть свій вибір.
-- Прочитайте і поясніть народну мудрість на с. 58. Якою темою об'єднані ці прислів'я?
-- Прочитайте вірш Володимира Верховеня «Чемний кіт» на с. 59-60.
-- Назвіть героїв вірша. Розкажіть про кожного з них. Як ви розумієте слово ґречний?
-- Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 60.
Робота в групі
-- Хто знає більше чемних слів? Переможця нагороджують знаком «Золота дитина» і підписують йому (їй) вітальну листівку з колективними побажаннями.
-- Прочитайте текст «Кому -- “ти”, а кому -- “ви” » на с. 60.
-- Як ви звертаєтеся до своїх батьків? А ваші друзі? Як звертаються до
своїх батьків ваші батьки? Як ви звертаєтеся до дідуся, бабусі?
-- Прочитайте текст «Як треба вітатися» на с. 61-62.
-- Що із прочитаного було вам знайоме?
-- Що нового ви дізналися?
-- Розгляньте малюнки на с. 61. Які правила проілюстровано?
-- Чи замислювалися ви, що про вас думають люди: ввічливі ви чи грубі; уважні чи байдужі; чемні чи нечемні?
Робота в парі
-- Об'єднайтеся в пари. Обговоріть правила користування телефоном
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Гра «Світлофор увічливості»
-- Позначте те, що є ввічливим, зеленим кольором, неввічливим -- червоним.
О Під час розмови розмахувати руками.
О Голосно розмовляти, галасувати, верещати.
О Кепкувати над кимось у гурті.
О Уступати дорогу старшим і дівчаткам.
О Показувати на когось або на щось пальцем.
О Сперечатися на кожному кроці з будь-якого приводу.
О Перебивати розмову дорослих або ровесників.
О Говорити погано про відсутніх.
О Іронічно посміхатися над кимсь.
О Грюкати дверима.
О Вітатися, усміхаючись.
О Повчати і критикувати друга на людях.
О Попросити пробачення у свого товариша.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
-- Які правила поведінки вивчили на уроці?
-- Наведіть приклади правил поведінки, яких ви дотримуєте.
-- Які нові правила поведінки ви запам'ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Огляд конспекту уроку з математики, вправ для закріплення вміння додавати і віднімати двоцифрові числа перед контрольною роботою. Вивчення правила знаходження різниці за відомими зменшуваним і від'ємником, зменшуваного за відомими від'ємником і різницею.
конспект урока [14,6 K], добавлен 08.02.2012Сутність і зміст, значення виразного читання в навчальній діяльності молодших школярів. Структура та основні компоненти навички читання, шляхи його формування та вдосконалення в початковій школі. Розробка власної методики та оцінка її ефективності.
дипломная работа [110,3 K], добавлен 13.11.2009Теоретико-методичні основи формування в учнів граматичних навичок читання та аудіювання на початковому етапі вивчення англійської мови. Методика формування граматичних навичок читання. Підсистеми вправ для формування рецептивних граматичних навичок.
курсовая работа [39,0 K], добавлен 19.10.2010Формування навичок читання як психолого-педагогічна проблема, швидкого й свідомого читання як засобу успішного навчання дитини в школі. Відбір вправ з удосконалення навички швидкочитання, ефективність їх застосування. Уміння читати і працювати з книжкою.
дипломная работа [145,9 K], добавлен 14.07.2009Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.
разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011Психофізіологічна основа техніки читання англійською мовою. Труднощі іншомовного читання на початковому етапі. Мотивація навчальної діяльності учнів засобами гри. Особливості формування навичок та методи навчання техніки читання учнів початкової школи.
курсовая работа [516,9 K], добавлен 30.03.2014Психологічний, лінгвістичний та методологічний аспекти навчання читання учнів початкової школи. Сутність соціокультурної компетенції, її компонентний склад та важливість її розвитку у процесі навчання читання. Алгоритм формування навичок у школярів.
статья [1,5 M], добавлен 26.02.2014Дидактична сутність читання як виду мовленнєвої діяльності. Шляхи удосконалення навичок читання на сучасному етапі розвитку початкової школи. Організація експериментального дослідження ефективності проблемних аспектів читацьких навичок молодших школярів.
дипломная работа [671,4 K], добавлен 25.10.2009Поняття і класифікація умінь в психолого-педагогічній літературі. Характеристика навчальних умінь і навичок. Дидактичні принципи і етапи формування умінь і навичок. Методичні рекомендації формування пізнавальних умінь, можливостей та інтересу учнів.
курсовая работа [61,8 K], добавлен 15.12.2015Особливості конструктивних, організаційно-технологічних та трудових знань і вмінь. Дидактичні принципи і методичні прийоми формування умінь і навичок. Фронтальна та індивідуальна перевірка набутого в навчально-виховному процесі досвіду у школярів.
курсовая работа [51,7 K], добавлен 24.10.2010Проблема формування рецептивних граматичних навичок читання на базі зорових і мовленнєво-рухових аналізаторів, становлення динамічних стереотипів, взаємодія буквенно-графічних і акустичних образів у "внутрішній мові" при вивченні англійської мови.
статья [18,2 K], добавлен 12.02.2013Аналіз теоретичних особливостей вивчення пунктуації. Підбір системи методів, прийомів та засобів навчання, що сприяють успішному формуванню пунктуаційних умінь та навичок в учнів. Розгляд вправ для засвоєння уживання розділових знаків у реченні.
курсовая работа [38,8 K], добавлен 28.10.2014Проблеми формування навичок швидкого читання, його критерії, методичні підходи та шляхи успішного формування у молодших школярів. Якісні ознаки читання як основне завдання уроків читання у початковій школі. Мовлення є засобом спілкування між людьми.
дипломная работа [2,9 M], добавлен 15.09.2009Специфіка військового тексту як об’єкта рецептивної комунікативної діяльності. Особливості навчання читання військово-технічних текстів англійською мовою в умовах професійної освіти. Вправи для формування навичок та умінь читання технічних текстів.
статья [21,1 K], добавлен 27.08.2017Формування та розвиток лексичних навичок у учнів, способи семантизації слів і словосполучень. Ознайомлення учнів з новою лексичною одиницею і процес її засвоєння. Автоматизація дій з новими лексичними одиницями активного і потенціального словників.
курсовая работа [52,2 K], добавлен 13.10.2012Етапи становлення навику читання. Робота над правильністю, побіжністю та свідомістю читання. Огляд методик читання. Підходи до вибору методу навчання читанню. Дослідження техніки читання і розуміння прочитаного. Комплекс вправ для вдосконалення навиків.
курсовая работа [62,4 K], добавлен 09.04.2011Мовленнєва компетенція як об’єкт тестового контролю з урахуванням особливостей мовленнєвої комунікації. Робота з художнім текстом як одна з форм розвитку мовленнєвих навичок. Формування в учнів умінь іншомовного спілкування. Цікавості об’єкта розмови.
дипломная работа [84,2 K], добавлен 21.12.2015Лінгводидактичні основи формування комунікативної компетенції на уроках вивчення синтаксису простого речення. Компетентнісний підхід у мовній освіті. Сучасний стан викладання тем простого речення в основній школі (аналіз програми та підручника).
магистерская работа [144,9 K], добавлен 15.10.2014Вимоги до рівня мовленнєвого розвитку молодших школярів. Особливості виховання дітей з порушенням інтелектуальної діяльності. Проблеми осмислення тексту. Обстеження третьокласників для перевірки навичок читання. Визначення кількості прочитаних слів.
статья [23,8 K], добавлен 06.09.2017Психолого-педагогічні передумови формування читацьких умінь і навичок у молодших школярів. Основні лінгво-методичні проблеми навчання виразному читанню. Ефективність і зміст експериментального дослідження розвитку умінь і навичок виразного читання.
дипломная работа [7,7 M], добавлен 22.09.2009