Різноманітність і багатство мінерально-сировинних ресурсів
Знайомство з загальною характеристикою природних ресурсів України. Особливості розташування мінерально-сировинних ресурсів. Мотивація навчальної діяльності. Вивчення атмосфери та її будови, використання наочного матеріалу. Огляд паливних корисних копалин.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 16.12.2014 |
Размер файла | 195,9 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://allbest.ru
Різноманітність і багатство мінерально-сировинних ресурсів, їх зв'язок із геологічною будовою
Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про корисні копалини; розглянути закономірності поширення паливних корисних копалин; вчити систематизувати здобуті знання у вигляді таблиці; виховувати бережливе ставлення до природних багатств країни.
Тип уроку: формування нових знань
Обладнання: атласи, зразки корисних копалин індивідуальні картки, таблиці оцінювання, підручники.
I. Організаційний момент
Ознайомлення з листом самооцінювання (дивись додаток).
II. Визначення теми і мети уроку
Учитель. Ми продовжуємо знайомитись із загальною характеристикою природних ресурсів України. Тема сьогоднішнього уроку -- «Мінерально-сировинні ресурси України. Паливні корисні копалини».На уроці познайомимось з особливостями розташування корисних копалин на території України, розглянемо закономірності поширення паливних корисних копалин. Будемо вчитись давати їм оцінку.
III. Актуалізація опорних знань
Які породи виникли першими -- осадові чи магматичні?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Давайте ознайомимось з особливостями розташування мінерально-сировинних ресурсів в Україні. Мінерально-сировинні ресурси -- це корисні копалини, які видобувають із надр Землі і використовують у різних галузях виробництва.
Україна добре забезпечена багатьма мінерально-сировинними ресурсами. Відомо понад 90 видів корисних копалин, розробляється близько 8 тис. родовищ. З розрахунку на порівняльну одиницю площі корисних копалин видобувається в 10 разів більше, ніж загалом у світі. Однак видобуваються мінерально-сировинні ресурси не завжди раціонально -- в надрах часто залишається і втрачається 20-80 % корисних копалин.
Мінерально-сировинні ресурси поділяють на три великі групи: паливні (горючі), рудні (металеві), нерудні (неметалеві).
2. Які корисні копалини є в нашій області? (Робота з атласом)
V. Закріплення вивченого матеріалу
«Мозкова атака»
* Що стримує освоєння родовищ корисних копалин в Україні відкритим способом?
Орієнтовні відповіді учнів.(За кожну версію 1 бал, за правильну -- 2 бали.)
* Знищують родючі ґрунти.
* Великий кут похилу пластів.
* Дешевше, зручніше транспортувати.
* Велика глибина залягання, дорого.
* Чергування корисних копалин з пустими породами.
* Клімат і погодні умови.
* Небезпека підземних вод.
* Менше затрат під час організації робіт.
VI. Підсумок уроку
Поняття теми (за 1 хвилину написати основні поняття і терміни теми).
VII. Оцінювання та коментар
VIII. Домашнє завдання за рівнями
1. § 15 підручника.
2. Скласти кросворд до теми.
3. Визначити екологічні проблеми галузі та шляхи їх подолання.
Організація класу.
Почався новий день. Ви прийшли на урок і кожен з певним настроєм та очікуваннями. Який у вас настрій зараз на початку уроку? На картках настрою поставте галочку
А які очікування? На столах аркуші підпишіть і покладіть перевернувши їх на край столу.
Мотивація навчальної діяльності.
Діти! Уявіть собі, що пройшло кілька років і молодий український космонавт Олександр після багатоденної подорожі у космічному просторі повертається додому. Що б він побачить наближаючись до поверхні Землі?
(Думки дітей)
А ще він побачить білі шапки на полюсах, на просторі рівнини, зайняті зеленими лісами та жовтими пустелями з піску, на могутні гірські ланцюги, які, наче рубці, перетинають сушу в різних напрямках, на створені руками людини міста і поля, дороги і канали. І все цё в просвітах між хмарами, які огортають Землю.
А причиною цього є оболонка, яку ми сьогодні й починаємо вивчати.
Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Отже, тема нашого уроку -- «Атмосфера та її будова».
Учитель. Ми -- діти Землі. Ми -- дослідники, шукачі, господарі. Обов'язок нас, жителів планети Земля, досліджуючи природу І та використовуючи її багатства, не завдавати їй шкоди, дбати про цілісність усіх її компонентів.
Сьогодні на уроці ми почнемо вивчати величезний океан, на дні якого живемо. Так, дійсно, не дивуйтеся. Це -- «п'ятий океан», або повітряний,-- атмосфера. Ми ознайомимося з будовою повітряної оболонки Землі та складом атмосферного повітря. Під час уроку працюватиме довідкова служба, яка підготувала цікаву інформацію, що доповнюватиме наші дослідження.
Підготовка до сприйняття матеріалу та актуалізація опорних знань умінь, уявлень та чуттєвого досвіду
Учитель: неможна сказати, що ви зовсім нічого не знаєте про повітряний океан нашої планети.
Ми знаємо:
(вчитель на дошці записує що знають діти з теми дослідження)
Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння).
Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про мінерально-сировинні ресурси, пояснити взаємозв'язки між геологічною будовою території та корисними копалинами, класифікувати родовища корисних копалин України, визначити господарське значення мінерально-сировинних ресурсів, навести приклади поширення родовищ корисних копалин, визначити заходи, що сприятимуть раціональному використанню та охороні корисних копалин України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма проведення: дослідження
Обладнання: мультимедійний проектор, карта корисних копалин, атласи, контурні карти, колекції корисних копалин.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Знайомство з класом. Визначення завдань та етапів роботи на уроці.
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Земля відасть геологам скарби свої!, н
По горах, по лісах та по долинахНевтомно геологи бродять.Щось шукають у надрах земних.Щось шукають … и щось знаходять.
ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Що ми сьогодні будемо шукати та знаходити на уроці?
Як корисні копалини попали в землю?
Як корисні копалини приходять в наші будинки?
Чи можуть запаси корисних копалини вичерпатися?
Чого більше від корисних копалини: шкоди або користі?
На ці та інші питання ми намагатимимося знайти разом сьогодні відповіді.
Мультфільм про гномів
На сьогоднішньому уроці ми з вами вивчатимемо тему: Мінерально-сировинні ресурси України. Паливні корисні копалини.
- З тим, що таке «корисні копалини» і яке значення вони мають для людини ви ознайомилися під час вивчення природознавства і загальної географії. Метою сьогоднішнього уроку є вивчення корисних копалин України, зокрема паливних, ознайомлення з новою інформацією щодо їх різноманіття, закономірностей розміщення, зв'язку з геологічною будовою, з'ясування необхідності їх раціонального використання і збереження.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Прийом «Географічна мозаїка»
Учні отримують конверти, в яких на аркушах паперу міститься визначення базових та опорних понять теми, учні повинні за визначенням назвати термін або поняття.
Базальт -- магматична гірська порода чорного або темно-сірого кольору.
Геологія -- наука, що вивчає склад, будову та історію розвитку Землі.
Гірські породи -- поєднання кількох мінералів чи скупчення одного у великій кількості в земній корі.
Граніт -- гірська порода вулканічного походження, яка складається з кварцу, польового шпату і слюди.
Метаморфізм -- процес перетворення гірських порід у глибинах земної кори під впливом високих температур і тиску.
Тектоніка -- наука, що вивчає глибинні структури і рухи та їхні зміни.
Тектонічні рухи -- переміщення земної кори (підняття, опускання, утворення складок тощо), що змінюють її будову і форму.
Тектонічні структури -- ділянка земної кори, що має спільний давній фундамент і складається з менших структур.
Учитель. Тривала історія геологічного розвитку території України та розташування її в межах різноманітних тектонічних структур, складених різновіковими гірськими породами, сприяли утворенню тут численних корисних копалин. Загалом у надрах України міститься 96 видів корисних копалин, що мають промислове значення. Вони зосереджені в 20 тис. родовищ. Тут є всі види корисних копалин за походженням: паливні, рудні й нерудні.
Корисні копалини залягають у родовищах. Родовище корисних копалин - це зосередження сировини у достатній для розробки кількості. Родовище (чи група родовищ) може бути розташоване в певному басейні (вугільному, залізорудному тощо) чи утворювати регіон, область, провінцію (нафтогазоносну, рудну тощо).
Останнім часом виділяють нову самостійну групу техногенних родовищ, тобто утворених в результаті видобутку корисних копалин (відвали, насипи). Корисні речовини техногенних родовищ, завдяки розвитку техніки, можуть бути використані додатково.
Багато мінералів і гірських порід, що містяться в земній корі, є корисними копалинами, тобто завдяки своїм властивостям можуть ефективно використовуватися в різних галузях господарства. Велике значення корисні копалини мають для енергетики, металургійної та хімічної промисловості, будівництва. Деякі види копалин широко використовуються для лікування (озокерит, мінеральні води, грязі), у сфері науки і техніки (алмази, графіт, радіоактивні, рідкісні й рідкісноземельні метали), побуті та ювелірній справі (коштовне, напівкоштовне каміння, благородні метали). А кухонну сіль вживають в їжу. Корисні копалини, як можливі джерела енергії чи сировина для різних галузей економіки, називаються мінерально-сировинними ресурсами. За використанням їх поділяють на паливні, рудні і нерудні (або горючі, металічні та неметалічні), а також гідромінеральні.
Мінерально-сировинні ресурси -- це корисні копалини, які видобувають із надр Землі і використовують у різних галузях виробництва.
Добувають корисні копалини, як правило, з невеликих глибин (до 1 тис. м). Отож вони тісно пов'язані з будовою саме верхніх шарів земної кори. Тому для різних тектонічних структур характерні певні групи корисних копалин.
1) Корисні копалини осадового походження - поширені переважно в межах тектонічних западин і плит платформених областей, а також передгірських крайових прогинів. Тобто вони характерні для структур, які в минулому були басейнами нагромадження осадового матеріалу, що зносився з прилеглих територій. 2) Магматичні та метаморфічні породи - потрібно шукати в горах з слідами вулканічних процесів, а також у кристалічних щитах, де близько до поверхні залягають давні магматичні та метаморфізовані породи. Формуються їхні родовища, як правило, на стиках літосферних плит. Наприклад, на континентах у місцях розвитку рифтових зон утворюються родовища марганцю, заліза та міді. У зоні зіткнення материкових літосферних плит виникають поклади міді, сірки, урану. До них належать у більшості випадків рудні корисні копалини, а також графіт, алмази тощо. Утворюються вони в результаті остигання магми у тріщинах земної кори, метаморфізації магматичних чи осадових порід під впливом високої температури і тиску.
У межах України давні магматичні і метаморфічні породи виходять на поверхню або залягають на невеликих глибинах Українського кристалічного щита. З метаморфізованими архейськими та протерозойськими породами цього масиву пов'язані великі поклади залізних руд (Криворізьке, Кременчуцьке, Білозерське, Керчинське родовища), нікелю (Побузьке родовище), титану (центральна частина Придніпровської височини), урану (південна частина Придніпровської височини). Метаморфічного походження і значні поклади графіту (Завалівське родовище). З явищами вулканізму і викидами гарячої води тріщинами земних надр пов'язані свинцево-цинкові та ртутні руди Донбасу, свинцево-цинкові - Закарпаття.Україна добре забезпечена багатьма мінерально-сировинними ресурсами. Тут відомо понад 90 видів корисних копалин, відкрито близько 8000 родовищ. З розрахунку на порівняльну одиницю площі корисних копалин видобувається в 10 разів більше, ніж загалом у світі. Однак видобуваються мінерально-сировинні ресурси не завжди раціонально -- в надрах часто залишається і втрачається 20-80% корисних копалин.Мінерально-сировинні ресурси поділяють на три великі групи:
мінеральний копалини атмосфера природний
1. Прийом «Здивую всіх»
Учитель розповідає цікавий матеріал, що стосується теми уроку:
З багатьох виявлених видів корисних копалин Україна здатна не тільки задовольнити внутрішні потреби, але і створити значний експортний потенціал. Україна переживає економічну кризу, тому терміни розвідки і введення в експлуатацію більшості об'єктів стримуються недостатнім фінансуванням геологорозвідувальних робіт.
Територія України в геологічному і металогенічному відношенні належить до числа недостатньо досліджених і можливості нарощування ії мінерально-сировинної бази далеко не вичерпані. Підтвердженням цьому і є великі, в багатьох випадках, принципово нові відкриття останніх років.
Займаючи площу в 0,4 % від світової суші (603,7 тис. км2), Україна в кінці 80-х -- початку 90-х років виробляла до 5 % корисних копалин від загального мирового видобутку. З розвідкою, здобиччю, переробкою і використанням мінеральної сировини, в тій або іншій мірі, було зв'язане біля 48 % виробничих фондів і 20 % трудових ресурсів.
Мінерально-сировинний комплекс забезпечував 23--25 % валового національного продукту. За теперішнього часу в надрах України виявлено біля 20 тис. родовищ корисних копалин, з яких більш 7500 родовищ по 90 видах мінеральної сировини мають промислове значення. Промисловістю освоєне 3350 родовищ, що містять від 40 до 75 % розвіданих запасів різноманітних видів корисних копалин. На їхній базі діють понад двох тисяч гірничодобувних, збагачувальних і переробних підприємств.
В Україні значними обсягами ведеться видобуток кам'яного вугілля (2 % від світового видобутку), залізних (4 %) і марганцевих (10 %) руд, урану, титану, цирконію, германію, графіту (4 %), каоліну (18 %), брому, охри, нерудної металургійної сировини (кварцити, флюсові вапняки і доломити), хімічної сировини (самородна сірка, кам'яні і калійні сульфатні солі), лицювального каменю (граніти, габро, лабрадорити тощо), скляного піску.
2. Прийом «Географічний практикум»
За допомогою карт атласу та стінних карт учні шукають та називають основні родовища та басейни рудних і паливних корисних копалин України та підписують їх назви на контурній карті.
3. Прийом «Проблемне питання»
Чому родовища рудних та паливних корисних копалин знаходяться в різних місцях, з якими особливостями та географічними закономірностями це пов'язано?
4. Прийом «Практичність теорії»
Робота з атласом
- Розгляньте і зіставте карту корисних копалин з тектонічною картою. Знайдіть закономірності розміщення різних типів корисних копалин.
- Розгляньте і зіставте карту корисних копалин з геологічною картою. Знайдіть закономірності розміщення різних типів корисних копалин.
Поширення корисних копалин тісно пов'язане з головними тектонічними структурами території України. Зазвичай рудні корисні копалини належать до магматичних і метаморфічних гірських порід. Тому їхній пошук ведуть передусім у районах виходу фундаменту Українського щита, Донецького кряжа, Вулканічного хребта Карпат. До того ж фундамент Східноєвропейської платформи є місцем залягання кам'яних будівельних матеріалів. Осадовий чохол платформ містить здебільшого паливні корисні копалини. А в осадових і вулканічних відкладах складчастих областей криються поклади не лише паливних корисних копалин, а й різноманітні нерудні корисні копалини - солі, численні джерела мінеральних вод тощо.
5. Прийом «Проблемне питання»
Зважаючи на закономірності поширення мінеральних ресурсів, поясніть, де насамперед варто шукати ті корисні копалини, яких украй не вистачає в Україні. Умови залягання, запаси, хімічний склад корисних копалин, їхні характеристики, вірогідні райони пошуку та розвідування нових родовищ на території нашої країни вивчені досить добре. За сукупністю різних мінеральних ресурсів, їх обсягом та загальною забезпеченістю ними Україна входить до першої десятки країн світу! Цьому сприяє і вигідне розташування певних груп корисних копалин, зокрема залізних руд, кам'яного вугілля та флюсових вапняків у Криворіжжі та Донбасі, яке дозволяє розвивати металургію, чи кам'яної солі та карбонатної сировини у Криму, Слов'янську, на базі яких розвивається содове виробництва.
У межах України зосереджено великі запаси марганцевих, залізних руд, урану, коксівного вугілля, каолінів, вогнетривких глин, самородної сірки, кухонної та калійної солей, цементної сировини. За масштабами і якістю цих мінерально-сировинних ресурсів Україна посідає помітне місце серед країн світу і може значну їх кількість експортувати.
У перспективі можливе виявлення нових родовищ кольорових і рідкісних металів.
Але різноманіття та багатство корисних копалин ще не гарантує повну забезпеченість країни всім необхідним.
В Україні виявлено великі поклади як паливних ресурсів, так і залізовмісної сировини, марганцевих руд. Наявність паливних і рудних ресурсів - основа економіки країни, можливість створення її енергетичної та промислової бази.
Серед країн Європи та й у загальносвітовому масштабі Україна виділяється насамперед запасами кам'яного вугілля, залізних, марганцевих, титанових і уранових руд, сірки, кам'яної солі, графіту, каоліну, озокериту, облицювального каменю, мінеральних вод.
6. Прийом «Мікрофон»
Учні роблять висновки та узагальнення щодо виконаної роботи.
Прийом «Мікрофон».
Учні роблять висновки про наслідки видобутку палевних корисних копалин:
руйнується структура земної кори;
нагромаджуються відходи, що призводять до змін форм рельєфу;
утворення порожнин в надрах землі,що призводять до зсувів та провалів грунту;
змив родючого шару грунту;
неконрольоване пересування підземних вод в місцях утворення порожнин;
виснаження грунтів та підземних вод;
активізація процесів вивітрювання, що веде заглибені лісів.
Запропонування шляхів вирішення проблем:
1) Удосконалення державного законодавства за нанесення шкоди навколишньому середовищу.
2) Використання певних досконалих технологій видоботку.
3) Комплексна переробка сировини.
4) Економне використання корисних копалин.
5) Вторинна переробка сировини
V. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Аукціон»
Учні короткими реченнями висловлюють думки щодо вивченого на уроці матеріалу.
VI. Підсумки уроку
1. Бесіда-рефлексія.
Продовжити рефлексивне коло:
-Сьогодні я дізнався……
-Було цікаво…….
-Було складно…..
-Тепер я можу……
-Мене здивувало….
-Мені захотілося…..
2.Психологічна хвилинка.
Вчитель:
Шановні учні! Давайте покажемо картки різних кольорів, що відображають ваш настрій наприкінці уроку.
Червоний - задоволений своєю роботою,відмінний настрій.
Зелений - настрій покращився,хочеться працювати.
Синій - настрій задовільний, нудно.
Учитель оцінює роботу учнів на уроці, виставляє оцінки.
VII. Домашнє завдання
• Опрацюйте текст підручника.
• Підготуйте додатковий матеріал про дорогоцінне каміння, родовища якого є в Україні.
• Підготуйте додатковий матеріал про мінеральні води України
Чому існує дуже багато різних видів мінералів і гірських порід?
Учителю варто нагадати, що мінерали -- це природні тіла, речот вина яких відносно однорідна за складом і властивостями. Існують кілька тисяч мінералів. Кожен із мінералів утворюється за певних умов: на певних глибинах, за певних температур і тиску тощо.
Мінерали входять до складу гірських порід. Деякі гірські породи складаються з одного мінералу (наприклад, вапняк -- із кальциту), інші -- з кількох мінералів. Наприклад, граніт -- з кварцу, польового шпату, слюди.
Гірські породи поширені не лише в горах. Це всі природні тіла, що складають земну кору. Гірськими породами є твердий граніт, рідка нафта, природний горючий газ. Однак переважають гірські породи у твердому агрегатному стані.
Гірських порід дуже багато, оскільки вони утворюються за різних умов. За умовами утворення гірські породи поділяють на три групи: магматичні, метаморфічні, осадові. Прикладами магматичних гірських порід є граніт і базальт; метаморфічних -- мармур, кристалічний сланець; осадових -- глина, вапняк.
Чи випадково різні гірські породи поширюються на території України?
Різні гірські породи поширені закономірно: залежно від історії геологічного розвитку певної території (зміни характеру тектонічних рухів та палеогеографічних умов).
Звертаємося до геохронологічної таблиці.
Прийом «Географічний крос»
Учитель зачитує незакінчені речення, а учні письмово продовжують його думку. '
Природні мінеральні утворення, які за сучасного рівня розвитку техніки можуть використовуватись у господарстві безпосередньо або після попередньої обробки -- це...
Корисні копалини за походженням бувають органогенні і...
Корисні копалини за фізичним станом бувають:... .
За Промисловим використанням виділяють такі групи корисних копалин:...
б. Значні скупчення корисних копалин у земній корі утворюють...
Корисні, копа лини за своїм значенням бувають:»..
Паливні корисні копалини мають другу назву.,., до них належать...
Рудні корисні копалини мають другу назву..., до них належать...
Нерудні корисні копалини мають другу назву..., до них належать...
Мінеральні ресурси -- це основа розвитку головної сфери матеріального виробництва --...
За характером відновлення мінеральні ресурси є ...
ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Геолог. Україна належить до провідних мінерально-сировинних держав світу. Поєднання різновікових (від архею до кайнозою) структурних елементів, що сформувалися внаслідок вияву всіх властивих становленню земної кори процесів, обумовило широкий діапазон корисних копалин, що складають мінерально-сировинну базу країни. Україна, яка займає всього 0,4 % земного суходолу і де проживає 0,8% населення планети, має у своїх надрах 5% мінерально-сировинного потенціалу світу.
В Україні розвідано 20 тис. родовищ та проявів 111 видів корисних копалин. З них 7807 родовищ 94 видів корисних копалин мають промислове значення і враховані Державним балансом запасів.
Найбільше економічне значення мають кам'яне вугілля, нафта і газ, залізні і марганцеві руди, самородна сірка, кам'яна і калійна солі, нерудні будівельні матеріали, мінеральні води. їх родовища пролягають у різних геологічних регіонах України. За розвіданими запасами деяких корисних копалин Україна належить до першої десятки країн світу. Зокрема, за запасами і видобутком залізних, марганцевих, титано-цирконієвих руд, багатьох видів неметалічної сировини.
А Прийом «Відновлення втраченого»
Завдання. Відновіть інформацію в табличці.
Приклад .учнівської роботи
Закономірності поширення корисних копалин в Україні
Корисні копалини |
Поводження |
Тектонічна структура |
Регіони залягання |
|
Паливні |
Осадові органічні |
Тектонічні западини |
Дніпровсько-Донецька западина; Галицько-Волинрька западина, Причорноморська западина |
|
Рудні |
магматичні, метамор фічні |
щити, складчасті області |
Український щит, Вулканічний хребет Карпат |
|
Нерудні |
осадові, магматичні, метаморфічні |
прогини, осадові чохли, западини |
прогин Донецької складчастої споруди» Передкарлатський прогин, Дніпровсько-Донецька западина, фундамент Українського щита, складчасті системи Карпат і Криму |
- Прийом «Асоціативний кущ»
Завдання, Випишіть усі асоціації, які у вас виникають на поняття «паливні корисні копалини*.
- Прийом «Хвилинка-цікавинка»
УТВОРЕННЯ НАФТИ-
УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
- Прийом «Відкритий мікрофон»
Висловіть свою думку: чи можна знайти кам'яне вугілля у відкладах докембрію?
- Прийом «Відкритий мікрофон»
Висловіть свою думку чи можна за походженням кембрійських копалин передбачити райони їхнього можливого залягання? Міркування обґрунтуйте. ,, - *.
А Прийом «Мозковий штурм»
Чому родовище нафти і природного разу розташовані поряд?
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Мотивація учбової діяльності та її формування на різних вікових етапах, роль смислових якостей особистості в професійному становленні студентів. Використання ігрових технологій підвищення рівня спонукання та діагностика навчальної мотивації студентів.
курсовая работа [44,8 K], добавлен 11.03.2011Організація дітей, мотивація навчальної діяльності. Особливості проведення гри "Асоціативний кущ". Опрацювання нового матеріалу: гра "впіймай звук", вимовляння чистомовки зі звуком [ж], аналітико-синтетичні вправи. Словникова робота, підсумки уроку.
конспект урока [8,0 K], добавлен 12.11.2012Психолого-педагогічні передумови формування часових уявлень у дітей дошкільного віку за допомогою використання наочного матеріалу. Аналіз методик вдосконалення формування часових уявлень з використанням наочностей (формуючий та контрольний експерименти).
курсовая работа [76,9 K], добавлен 09.12.2011Мета використання інформаційно-комунікаційних технологій, електронних освітніх ресурсів у професійній діяльності сучасного педагога. Психолого-педагогічні аспекти впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освіті, існуючі недоліки та проблеми.
курсовая работа [3,9 M], добавлен 21.02.2015Актуалізація опорних знань з біології. Вивчення нового матеріалу за темою "Дводольні рослини та їх характеристика". Особливості родин Пасльонових, Бобових, Хрестоцвітих, Айстрових. Використання ігрових методів навчання для закріплення вивченого уроку.
разработка урока [91,1 K], добавлен 11.12.2011Психологічні особливості мотивації навчальної діяльності учнів молодшого шкільного віку. Теоретико–практичні основи вивчення дієслова в початкових класах. Поняття про мотив і його особливості. Робота з підручником як ефективний засіб вивчення дієслова.
дипломная работа [276,0 K], добавлен 24.09.2009Проведення уроку-роздуму на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло": актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку, методика вивчення нового матеріалу, підведення підсумків уроку.
разработка урока [9,3 K], добавлен 10.01.2010Особливості навчальної діяльності молодших школярів. Темперамент в індивідуальному стилі навчальної діяльності молодшого школяра. Методика та організація дослідження. Діагностика впливу темпераменту на ефективність навчальної діяльності молодших школярів.
курсовая работа [1,9 M], добавлен 15.06.2010Опис навчальної дисципліни "Вступ до педагогічної професії". Засоби забезпечення самостійної роботи студента. Індивідуальне навчально-дослідне завдання студентів. Норми оцінювання навчальної діяльності майбутніх фахівців в процесі вивчення даного курсу.
реферат [14,3 K], добавлен 16.06.2011Аналіз літературних джерел щодо поняття "педагогічні умови". Система формування економічної компетентності учнів. Мотивація навчальної діяльності до освоєння та використання у професійній діяльності економічних знань. Використання "проблемного навчання".
статья [258,9 K], добавлен 13.11.2017Принципи побудови навчальної програми з математики у допоміжній школі, її структурні особливості. Концентричність розташування матеріалу у програмі. Диференціація вимог до учнів з порушенням розвитку. Переведення школяра на індивідуальну схему навчання.
реферат [24,7 K], добавлен 30.06.2010Мета і особливості вивчення Microsoft Excel в загальноосвітньому навчальному закладі на уроках інформатики. Технології та зміст роботи з електронними таблицями в школі. Форми організації навчальної роботи учнів, добірка завдань та роздаткового матеріалу.
курсовая работа [2,0 M], добавлен 02.03.2012Мотивація учбової діяльності та її формування на різних вікових етапах. Специфіка навчальної мотивації студента. Тренінгкурс ефективної педагогічної взаємодії як метод розвитку професійної мотивації студентів. Вплив емоцій на навчальний процес.
дипломная работа [95,2 K], добавлен 20.10.2008Мотивація учіння як рушійна сила у навчанні молодших школярів. Особливості використання історичного матеріалу на уроках математики у початковій школі, форми організації занять. Виявлення труднощів методичного характеру у вчителів при підготовці до уроків.
курсовая работа [2,1 M], добавлен 05.11.2013Огляд загальних вимог до методики використання візуальних засобів при вивченні географії Антарктиди в сучасній освіті. Аналіз географічного розташування, льодового покриву, клімату, рослинного і тваринного світу, господарського використання Антарктиди.
курсовая работа [40,1 K], добавлен 21.09.2011Види мотивів, які спонукають людину до діяльності. Поняття стимулу, особливість стимулів до навчальної діяльності. Основні методи і прийоми мотивації і стимулювання навчання. Прийоми привертання уваги для активізації та покращення умови навчання.
курсовая работа [57,0 K], добавлен 13.12.2010Засоби навчання в біології, їх різновиди та порівняльна характеристика, місце в навчальному процесі. Теоретичне обґрунтування технології створення робочих зошитів з друкованою основою. Плани-конспекти уроків, принципи їх формування та використання.
курсовая работа [233,4 K], добавлен 21.09.2010Мета, методи проведення та обладнання уроку з теми "Основи овочівництва". Мотивація навчальної діяльності учнів, сприймання і усвідомлення нового матеріалу, розробка структури уроку та домашнього завдання, форми контролю засвоєння та знань учнів.
разработка урока [25,4 K], добавлен 11.07.2011Електронні вимірники атмосферного тиску: датчики, генератори, мікроконтролери, їх особливості, властивості, різновиди і дидактичне використання у середній школі. Розробка і адаптування навчальної комп'ютерної програми для вдосконалення вивчення фізики.
дипломная работа [1,3 M], добавлен 16.07.2013Теоретичні аспекти вивчення геометричного матеріалу в початковій школі. Загальна характеристика геометричної пропедевтики. Програмні вимоги щодо рівня геометричних знань учнів 1-4 класів. Методика організації засвоєння геометричного матеріалу учнями.
курсовая работа [26,7 K], добавлен 03.06.2009