Виробництво, передавання та використання енергії електричного струму

Ознайомлення учнів з будовою, принципом дії та призначенням генератора змінного струму і трансформатора. Промислові способи виробництва та передавання електричної енергії на великі відстані з мінімальними втратами. Історія та етапи розвитку енергетики.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 11.12.2014
Размер файла 1,2 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема уроку: Виробництво, передавання та використання енергії електричного струму

Мета уроку: ознайомити учнів з будовою, принципом дії та призначенням генератора змінного струму та трансформатора; пояснити промислові способи виробництва та передавання електричної енергії на великі відстані з мінімальними втратами; ознайомити учнів з одними із основних напрямків науково - технічного прогресу - розвитком енергетики та історією її розвитку.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: комп'ютер, проектор, мультимедійна дошка, комп'ютерна презентація.

План - схема уроку

Етапи уроку

Час,хв

Методи і форми роботи з класом

І. Організаційний етап

2

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

5

Бесіда. Фронтальне опитування

ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.

2

Визначення мети уроку за планом вивчення теми

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

2

Постановка проблемного запитання

V. Сприйняття й первинне осмислення нового матеріалу.

25

Пояснення вчителя з елементами евристичної бесіди

VІ. Закріплення нового матеріалу.

5

Бесіда. Фронтальне опитування

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

2

Обговорення проблемного запитання

VІІІ. Домашнє завдання.

2

Пояснення, інструктаж вчителя

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Фронтальне опитування

1. Що називають магнітним потоком? ( Магнітним потоком крізь поверхню називають фізичну величину, яка визначається добутком проекції вектора магнітної індукції на нормаль до поверхні і площею цієї поверхні. )

2. Яке явище називається самоіндукцією? ( Явище виникнення індуктивного струму в колі внаслідок зміни струму в ньому називається самоіндукцією. )

3. Яка фізична величина називається індуктивністю? (Індуктивність - це фізична величина, яка визначається ЕРС самоіндукції, що виникає в контурі у разі зміни сили струму на 1А за 1с. )

4. Чому дорівнює енергія поля котушки зі струмом? ( Енергія магнітного поля котушки індуктивності дорівнює половині добутку її індуктивності на квадрат сили струму в ній. )

5. Що таке змінний струм? (Змінний струм - це, по суті, вимушені коливання електричних зарядів у провіднику під дією прикладеної змінної ЕРС.)

ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.

Учитель повідомляє тему уроку, пропонує учням ознайомитися з планом її вивчення, записаним на дошці. Формулюють мету уроку.

План вивчення теми

1. Будова найпростішого генератора.

2. Будова промислового генератора.

3. Будова трансформатора.

4. Виробництво і використання електричної енергії. ( Доповідь учня)

5. Передавання енергії. ( Доповідь учня)

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Електрична енергія має безперечні переваги перед усіма іншими видами енергії її можна передавати по проводах, на величезні відстані з порівняно малими втратами, зручно розподіляти між споживачами. А головне, цю енергію за допомогою досить простих пристроїв легко перетворити в будь-які інші види: механічну, внутрішню (нагрівання тіл), енергію світла і т.д.

Змінний струм має ту перевагу перед постійним, що напругу і силу струму можна в дуже широких межах перетворювати (трансформувати) майже без втрат енергії. Такі перетворення потрібні в багатьох електро- і радіотехнічних пристроях. Але особливо велика потреба в трансформації напруги і струму виникає, коли електроенергія передається на великі відстані.

На цьому уроці ми розглянемо пристрої , які виробляють цю енергію і як можна передавати її на великі відстані.

V. Сприйняття й первинне осмислення нового матеріалу.

1. Будова найпростішого генератора.

Електричний струм виробляється в генераторах -- пристроях, що перетворюють енергію того чи іншого виду в електричну енергію. До генераторів належать гальванічні елементи, електростатичні машини, термобатареї, сонячні батареї і т. ін. Досліджуються можливості створення принципово нових типів генераторів. Наприклад, розробляються так звані паливні елементи, в яких енергія, що виділяється внаслідок реакції водню з киснем, безпосередньо перетворюється в електрику.

Галузь застосування кожного з перелічених видів генераторів електроенергії визначається їх характеристиками. Так, електростатичні машини створюють високу різницю потенціалів, але мають великий внутрішній опір і тому не здатні створити в колі значну силу струму. Гальванічні елементи можуть дати великий струм, але тривалість їх дії невелика.

Основну роль у наш час відіграють електромеханічні індукційні генератори змінного струму. У цих генераторах механічна енергія перетворюється в електричну. їх дія ґрунтується на явищі електромагнітної індукції. Такі генератори мають порівняно просту будову й дають змогу добувати великі струми при досить високій напрузі.

На малюнку зображено найпростішу схему генератора змінного струму. У рамці, яка обертається в магнітному полі, виникає змінна ЕРС індукції. Якщо коло замкнути, то в ньому проходитиме змінний струм. Із зовнішнім колом рамка з'єднується кільцями, закріпленими на одній осі з рамкою. За один оберт рамки полярність щіток змінюється двічі. Щоб збільшити напругу, яку знімають з клем генератора, на рамки намотують не один, а багато витків.

2. Будова промислового генератора.

У великих промислових генераторах обертається саме електромагніт, який є ротором, а обмотки, в яких наводиться ЕРС, укладені в пазах статора і залишаються нерухомими. Справа в тому, що підводити струм до ротора чи відводити його з обмотки ротора в зовнішнє коло доводиться за допомогою ковзних контактів. Для цього до ротора приладнують контактні кільця, приєднані до кінців його обмотки (мал.2). Нерухомі пластини -- щітки -- притиснуті до кілець, зв'язують обмотку ротора із зовнішнім колом. Сила струму в обмотках електромагніту, який створює магнітне поле, значно менша `від сили струму, що його віддає генератор у зовнішнє коло. Тому струм, який генерується, зручніше знімати з нерухомих обмоток, а через ковзні контакти підводити порівняно слабкий струм до обертового електромагніту. Цей струм виробляється - окремим генератором постійного струму (збудником), встановленим на тому самому валу.

У малопотужних генераторах магнітне поле створюють обертові постійні магніти. Тоді кільця і щітки взагалі не потрібні. Виникнення ЕРС у нерухомих обмотках статора пояснюється збудженням у них вихрового електричного поля, що виникає внаслідок зміни магнітного потоку під час обертання ротора.

Сучасний генератор електричного струму -- це велика споруда з мідних проводів, ізоляційних матеріалів і сталевих конструкцій. Розміри важливіших деталей досягають кількох метрів, але виготовляють ці деталі з точністю до міліметра. У природі немає такого поєднання рухомих частин, які могли б виробляти електричну енергію так економічно і неперервно.

Електрогенератори, які працюють з гідротурбінами, називають гідрогенераторами, а ті, що працюють з паровими турбінами, - турбогенераторами.

3. Будова трансформатора.

Однією з важливих переваг змінного струму над постійним є те, що силу струму і напругу змінного струму можна в найширших межах перетворювати (трансформувати) без істотних втрат потужності. Для зменшення витрат електричної енергії в лініях електропередач силу струму в них зменшують, а напругу збільшують до сотень тисяч і більше вольт, а в місцях споживання електроенергії напругу знижують до необхідних значень (сила струму при цьому відповідно зростає).

Трансформатор -- це прилад, призначений для перетворення параметрів змінного струму, що складається із виготовленого з м'якого феромагнетики осердя замкненої форми, на якому встановлено дві обмотки - первинну і вторинну.

Уперше трансформатор сконструював у 1878 році російський вчений П. М. Яблочков, а на початку XX ст. його вдосконалив професор С.М. Усатий і професор Київського університету М. Й. Доліво - Добровольський.

Трансформатор складається із замкненого осердя з феромагнетику, на якому розміщують дві (інколи більше) котушки у вигляді обмоток з дроту. Одну обмотку, яку вмикають у джерело змінної напруги, називають первинною, другу обмотку, до якої приєднують «навантаження», що споживає енергію, називають вторинною (мал.).

В основу роботи трансформатора покладено явище електромагнітної індукції. Розглянемо принцип дії трансформатора. Нехай на вхід трансформатора подається змінна напруга U1. В осерді трансформатора виникає змінний магнітний потік, який пронизує як первинну, так і вторинну обмотки трансформатора. У первинній і вторинній обмотках відповідно виникають ЕРС самоіндукції:

е1 = - N1ДФ\Дt і е2 = - N2ДФ\Дt

де N1 і N2 - кількість витків первинної і вторинної обмоток.

Визначимо напруги на вході і виході трансформатора:

U1 = I1R1 - е1 = I1R1 + N1ДФ\Дt і U2 = I2R2 - е2 = I2R2 + N2ДФ\Дt

де R1і R2 -- відповідно опори первинної і вторинної обмоток трансформатора; I1 і I2 -- сили струмів, які проходять по первинній і вторинній обмотках.

Розглянемо випадок, коли вторинна обмотка розімкнена, тобто І2 = 0 (холостий хід). Технічні трансформатори конструюють так, щоб виконувалась умова I1R1 «е1, тобто обмотки трансформатора мають невеликий активний опір, але велику індуктивність. Поділивши почленно одне на одне рівняння напруг, отримаємо

U1\ U2 = N1 \ N2

Напруга на кінцях первинної обмотки трансформатора так відноситься до напруги на кінцях його вторинної обмотки, як кількість витків первинної обмотки відноситься до кількості витків вторинної обмотки.

Це відношення називають коефіцієнтом трансформації k:

k = N1 \ N2

Якщо к > 1, то трансформатор буде знижувальним, якщо к < 1 -- підвищувальним.

Трансформатор перетворює змінний електричний струм так, що відношення сили струму до напруги приблизно однакове в первинній і вторинній обмотках.

За допомогою трансформатора знижують значення сили струму і збільшують напругу під час передавання електричної енергії. Це сприяє зниженню теплових втрат . Враховуючи, що потужність сили струму визначається добутком напруги і сили струму, таке зменшення сили струму не змінить переданої потужності.

4. Виробництво і використання електричної енергії. ( Доповідь учня)

Електроенергію виробляють на великих і малих електричних станціях в основному за допомогою електромеханічних індукційних генераторів. Є два основних типи електростанцій: теплові й гідроелектричні. Ці електростанції відрізняються характером двигунів, що обертають ротори генераторів.

На теплових електростанціях джерелом енергії є паливо: вугілля, газ, нафта, мазут, горючі сланці. Ротори електричних генераторів обертаються паровими й газовими турбінами або двигунами внутрішнього згоряння. Найбільш економічними є великі теплові паротурбінні електростанції (скорочено ТЕС). Більшість ТЕС нашої країни використовує як паливо вугільний пил. На вироблення 1 кВт- год електроенергії витрачається кілька сотень грамів вугілля. У паровому котлі понад 90 % енергії, що виділяється паливом, передається парі. У турбіні кінетична енергія струменів пари передається ротору. Вал турбіни жорстко з'єднаний з валом генератора. Парові турбогенератори досить швидкохідні: кількість обертів дорівнює кільком тисячам за хвилину.

ККД теплових двигунів збільшується із зростанням початкової температури робочого тіла. Тому пару, що надходить у турбіну, доводять до високих параметрів: температуру -- майже до 550° і тиск -- до 26 МПа. Коефіцієнт корисної дії ТЕС досягає 40 %. Причому більша частина енергії втрачається з гарячою відпрацьованою парою.

Спеціальні теплові електростанції, так звані теплоелектроцентралі (ТЕЦ), дають змогу значну частину енергії відпрацьованої пари використовувати на промислових підприємствах і для побутових потреб (нагрівання води для опалення і гаряче водопостачання). В результаті ККД ТЕЦ досягає 60--70 %. Тепер ТЕЦ країни дають близько 40 % усієї електроенергії і забезпечують електроенергією і теплом понад 800 міст.

На гідроелектростанціях (ГЕС) для обертання роторів генераторів використовується потенціальна енергія води. Ротори електричних генераторів обертаються гідравлічними турбінами. Потужність станції залежить від різниці рівнів води (напору) і від маси води, яка проходить через турбіни за секунду (витрата води).

Гідроелектростанції дають близько 20% усієї електроенергії, що виробляється в нашій країні.

Дедалі більшого значення в енергетиці набувають атомні електростанції (АЕС). Тепер АЕС нашої країни дають близько 15,7 % усієї електроенергії.

Основний споживач електроенергії -- промисловість; на неї припадає близько 70 % енергії. Чималим споживачем є транспорт. Усе більше залізничних ліній переводиться на електричну тягу. Про застосування електроенергії для освітлення жител і в побутових електроприладах знає кожний.

Більша частина електроенергії тепер перетворюється в механічну енергію. Майже всі механізми в промисловості приводяться в рух електричними двигунами. Вони зручні, компактні, дають змогу автоматизувати виробництво.

Близько третини електроенергії, що споживається промисловістю, використовують з технологічною метою (для електрозварювання, електричного нагрівання і плавлення металів, електролізу тощо).

Сучасна цивілізація немислима без широкого використання електроенергії. Порушення постачання електроенергією великого міста внаслідок аварії паралізує його життя.

5. Передавання енергії. ( Доповідь учня)

Споживачі електроенергії є всюди. А виробляється вона порівняно в небагатьох місцях, поблизу джерел паливних і водних ресурсів. Консервувати електроенергію у великих масштабах немає можливості. Її треба використовувати відразу після вироблення. Тому виникає потреба передавати електроенергію на великі відстані. Але таке передавання пов'язане із значними втратами. Адже електричний струм нагріває проводи лінії електропередачі. Згідно із законом Джоуля-Ленца енергія, яка витрачається на нагрівання проводів лінії, визначається формулою

Q = I2 Rt

де R -- опір лінії. При великій довжині лінії передавання енергії взагалі може бути економічно невигідним. Істотно зменшити опір лінії практично дуже важко. Тому доводиться зменшувати силу струму.

Оскільки потужність струму пропорційна добутку сили струму на напругу, то, щоб зберегти передавану потужність, треба підвищити напругу в лінії передачі. Причому, чим довша лінія передачі, тим вигідніше використовувати вищу напругу. Так, у високовольтній лінії передачі Волзька ГЕС -- Москва використовують напругу 500 кВ. Але генератори змінного струму будують на напруги, що не перевищують 16--20 кВ, бо використання вищої напруги вимагало б складніших спеціальних заходів для ізоляції обмоток та інших частин генераторів.

Тому на великих електростанціях ставлять підвищувальні трансформатори. Трансформатор підвищує напругу в лінії у стільки разів, у скільки зменшує силу струму.

Перед безпосереднім використанням електроенергії в двигунах електропривода верстатів, в освітлювальній мережі та для іншої мети напругу на кінцях лінії треба знизити. Для цього застосовують знижувальні трансформатори. Причому звичайно знижують напругу і відповідно збільшують силу струму кількома етапами. На кожному етапі напруга стає все меншою, а територія, що охоплюється електричною мережею, все ширшою. Схему передавання й розподілу електроенергії наведено на малюнку.

При дуже високій напрузі між проводами починається коронний розряд, що призводить до втрат енергії. Допустима амплітуда змінної напруги має бути такою, щоб при заданому поперечному перерізі проводу втрати енергії внаслідок коронного розряду були незначними.

Електричні станції ряду областей країни, об'єднані високовольтними лініями передач, утворюють загальну електричну мережу, до якої приєднані споживачі. Таке об'єднання називається енергосистемою. Енергосистема дає змогу згладити «пікові» навантаження у ранкові й вечірні години і безперебійно подавати енергію споживачам незалежно від місця їх розташування. Тепер майже вся територія нашої країни забезпечується електроенергією об'єднаними енергетичними системами.

VІ. Закріплення нового матеріалу.

· Для чого призначений трансформатор? Опишіть його будову.

· Чи змінює трансформатор частоту змінного струму?

· Чому електроенергію передають на великі відстані під високою напругою?

VІІ. Підбиття підсумків уроку.

VІІІ. Домашнє завдання.

Ш Прочитати § 18,19

Ш Заповніть таблицю за допомогою Інтернету або довідкової літератури.

Ш

Використання енергії (%)

Промисловість

Транспорт

Сільське господарство

Побут

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Пам’ять, мислення та їх розвиток на уроках історії. Діагностика уваги учнів та способи її посилення. Основні шляхи розвитку уяви. Методика використання відеоматеріалів на уроках історії. Пізнавальні завдання як засіб розвитку когнітивних процесів учнів.

    методичка [38,0 K], добавлен 19.09.2013

  • Ознайомлення учнів з простими механізмами та їх застосуванням. Формулювання "золотого правила" механіки, коефіцієнт корисної дії механізмів. Методи розвитку логічного мислення при розв’язуванні якісних завдань з теми. Закон збереження механічної енергії.

    конспект урока [584,7 K], добавлен 12.04.2016

  • Поняття креативності у дослідженнях вітчизняних та зарубіжних вчених. Види творчих завдань для розвитку креативності. Історія становлення питання розвитку креативних здібностей учнів. Методика використання творчих завдань у навчально-виховному процесі.

    дипломная работа [134,1 K], добавлен 16.12.2014

  • Етапи розвитку пізнавального інтересу, як запоруки використання додаткового матеріалу на уроках природознавства. Розвиток навчально-пізнавальних дій в учнів на уроках природознавства. Позитивні та негативні аспекти використання додаткової літератури.

    реферат [27,1 K], добавлен 21.07.2010

  • Формування та розвиток лексичних навичок у учнів, способи семантизації слів і словосполучень. Ознайомлення учнів з новою лексичною одиницею і процес її засвоєння. Автоматизація дій з новими лексичними одиницями активного і потенціального словників.

    курсовая работа [52,2 K], добавлен 13.10.2012

  • Підлітковий вік - період розвитку критичного мислення дитини. Ігровий компонент на уроках історії. Гра як засіб всебічного розвитку особистості дитини. Інтелектуальна діяльності учнів середнього шкільного віку. Використання нетрадиційних уроків.

    курсовая работа [40,9 K], добавлен 21.02.2015

  • Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.

    реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009

  • Знайомство учнів з основними відомостями про атмосферу, внутрішню будову, джерела енергії та хімічний склад Сонця. Структура уроку про вплив сонячної активності на біосферу і атмосферу Землі та на самопочуття людини. Сонячні спалахи і протуберанці.

    лекция [30,4 K], добавлен 17.04.2009

  • Народне мистецтво як засіб формування національно-культурної свідомості учнів. Характерні ознаки народного декоративного мистецтва. Майстри петриківського розпису. Історія та розвиток яворівської забавки. Методи виконання елементів петриківського розпису.

    курсовая работа [81,2 K], добавлен 04.03.2014

  • Інформатика як наука про методи та засоби отримання, обробки, зберігання, передавання, подання інформації. Методичні розробки уроків з історії розвитку інформатики: "Як люди рахували?", "Обчислювальні прилади", "Обчислювальні прилади аж до сьогодні".

    курсовая работа [42,8 K], добавлен 02.11.2009

  • Національне виховання – джерело особистісного розвитку дитини. Використання краєзнавчого матеріалу в процесі розвитку національної свідомості учнів. Проблема національно–патріотичного виховання. Формування громадянина, вивчення фольклору українців.

    курсовая работа [46,5 K], добавлен 27.01.2014

  • Особливості сучасного навчання і роль майстерності вчителя у ньому. Характеристика уроку як діалогу педагога із учнем. Способи активізації пізнавальної діяльності школярів. Дослідження зв'язку інтелектуального розвитку учнів і шкільної мотивації.

    курсовая работа [211,6 K], добавлен 22.02.2012

  • Аналіз творів образотворчого мистецтва, які вивчаються у початковій школі, специфіка використання творів українських митців. Підготовча робота та етапи організації учнів до сприймання нового твору мистецтва. Розвиток уміння сприймати твори мистецтва.

    дипломная работа [80,9 K], добавлен 14.07.2009

  • Історія розвитку української кераміки. Традиції давньої і сучасної української народної керамічної іграшки. Методика проведення занять вивчення мистецтва кераміки в початковій школі. Процес створення керамічної іграшки на уроках образотворчого мистецтва.

    дипломная работа [2,4 M], добавлен 19.10.2010

  • Визначення основних психолого-педагогічних особливостей розвитку учнів підліткового віку. Методична наука про ігрові форми діяльності. Використання ігор на уроках світової літератури для підвищення інтересу до уроку серед учнів та до предмету загалом.

    курсовая работа [691,8 K], добавлен 08.06.2013

  • Психолого-педагогічне поняття "дидактична гра". Історія виникнення ігор та їх використання в початковій школі. Застосування ігрової діяльності на уроках основ безпеки життєдіяльності в процесі ознайомлення дітей з правилами безпечної поведінки в побуті.

    курсовая работа [73,5 K], добавлен 11.09.2014

  • Перші позашкільні заклади: історія виникнення та розвиток. Основні напрями цього виду освіти та виховання. Використання дитячого табору як основного виду позашкільних закладів України. Роль малої академії наук в розвитку креативного мислення учнів.

    курсовая работа [48,7 K], добавлен 06.10.2014

  • Використання проектної технології як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів. Етапи педагогічного проектування. Параметри їх зовнішнього оцінювання проектів. Освітні, розвивальні й виховні завдання, які вирішуються під час виконання проектів.

    курсовая работа [26,4 K], добавлен 11.11.2015

  • Характеристика вікових особливостей розвитку мовлення дітей дошкільного віку. Дослідження педагогічних умов ознайомлення дітей із прислів’ями і приказками. Методика розвитку словника дітей дошкільного віку засобами використання прислів’їв і приказок.

    курсовая работа [59,5 K], добавлен 24.11.2014

  • Методологічна роль законів збереження енергії, імпульсу, заряду. Особливості вивчення законів збереження в середній та старшій школі. Аналіз вікових особливостей учнів. Розкриття можливостей вдосконалення навчання фізики, розробка методичних вказівок.

    курсовая работа [155,3 K], добавлен 18.03.2013

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.