Спадкове право
Виховання правової культури учнів. Формування поняття "спадщина", знань щодо спадкового права. Мотивація навчальної діяльності учнів, ознайомлення з процесом переходу прав та обов'язків померлого до спадкоємців. Особливості спадкування за заповітом.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 09.03.2015 |
Размер файла | 19,5 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Тема: Спадкове право.
Мета: формування в учнів поняття «спадщина», конкретизація знань щодо спадкового права; розвиток мислення шляхом, аналізу ситуацій, вміння їх правильно оцінювати; виховання правової культури учнів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: аркуш з етапами методу ПРЕС; комп'ютер.
Поняття та терміни: «спадщина», «спадкування», «спадкоємці», «заповіт».
Основні методичні прийоми: робота в групах, індивідуальна робота.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель оголошує тему, мету та завдання уроку (мотивація навчальної діяльності).
Учитель акцентує увагу учнів на тому, що наприкінці уроку вони повинні будуть відповісти на питання:,
-- Які особливості спадкування можна виділити?
II. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Учитель наголошує, що два учні (учні-асистенти) напередодні уроку отримали випереджальне завдання і будуть допомагати йому у викладенні нового матеріалу.
План вивчення нового матеріалу
1. Поняття спадщини.
2. Спадкування за заповітом.
3. Спадкування за законом.
1. Поняття спадщини
Учитель. Спадкування існує майже стільки, скільки існує цивілізація, оскільки переважній кількості людей властиве бажання хоч трохи поліпшити життя нащадка після своєї смерті.
Питання до класу
Що включає поняття спадщина?
Робота з електронним підручником. Учні читають і висвітлюють поняття спадщини.
Спадкове право -- це сукупність цивільно-правових норм, що встановлюють порядок переходу прав і обов'язків померлої особи за правом спадкування. спадкове право виховання заповіт
Спадкування -- процес переходу прав та обов'язків померлого до спадкоємців.
Спадщина -- права та обов'язки, що залишилися після смерті фізичної особи. Спадщина складається з прав і обов'язків спадкодавця, тобто до складу спадщини входять і його борги, якщо вони були на день смерті.
Після відповідей учнів вчитель робить висновок, що спадщина -- це права та обов'язки, які залишилися після смерті фізичної особи.
2. Спадкування за заповітом
Учитель. Нормами цивільного права встановлюються дві підстави спадкування: за законом і за заповітом. Зараз розглянемо, як же відбувається спадкування за заповітом. (Презентація учня - асистента «Спадкування за заповітом».)
На закріплення цього питання можна запропонувати учням розглянути завдання.
В яких випадках заповіт буде визнано дійсним? ( Запитання в презентації).
а) Заповіт виголошено у присутності 3 свідків, у тому числі депутата райради;
б) заповіт завірено нотаріусом;
в) заповіт завіреної капітаном морського судна під час плавання;
г) заповіт завірено сусідами;
д) заповіт завірено головним лікарем санаторію;
є) заповіт завірено директором заводу та начальником ЖЕКу.
3. Спадкування за законом
Учитель. Згідно з чинним законодавством кожен повністю дієздатний громадянин може особисто розпоряджатися своїм майном на випадок смерті. Але якщо заповіту немає, тоді відбувається спадкування за законом.
А далі учень-асистент розкаже, які особи мають право на спадщину за законом. ( Презентація «Спадкування за законом»)
Заповіт -- це особисте розпорядження фізичної особи на випадок його смерті.
Заповіт повинен бути укладений у письмовій формі із зазначенням місця і часу його укладання, підписаний особисто заповідачем і нотаріально посвідчений.
Спадкування за законом зустрічається у житті частіше, ніж спадкування за заповітом. Як ви вважаєте чому? Аргументуйте свою думку, застосувавши метод ПРЕС. ( Запитання в презентації).
На дошці вивішується аркуш, на якому зазначено чотири етапи методу ПРЕС.
Я вважаю, що......
тому, що......
наприклад......
тому...
Приклади відповіді:
1) Я вважаю, що спадкування за законом зустрічається у житті частіше порівняно зі спадкуванням за заповітом,
тому що, багатьох громадян задовольняє існуючий порядок розподілу майна після смерті відповідно до норм спадкового права, наприклад, спадкоємцями за законом є найближчі родичі спадкодавця, непрацездатні особи, тому я вважаю, що спадкування за законом зустрічається у житті частіше, ніж спадкування за заповітом.
2) Я вважаю, що спадкування за законом зустрічається у житті частіше порівняно зі спадкуванням за заповітом, тому що смерть завжди несподівана і далеко не всі встигають заздалегідь скласти заповіт, наприклад, багато людей гинуть унаслідок ДТП, нещасних випадків, невиліковних хвороб тощо, тому я вважаю, що спадкування за законом зустрічається у житті частіше, ніж спадкування за заповітом.
Черги спадкування
№ черги |
Спадкоємці за законом |
|
І черга |
Діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той із подружжя, який його пережив, та батьки |
|
II черга |
Рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері |
|
III черга |
Рідні дядько та тітка спадкодавця |
|
IV черга |
Особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше ніж 5 років до часу відкриття спадщини |
|
У черга |
Інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно (родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення); утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї |
На закріплення цього питання можна запропонувати учням таке завдання:
Хто належить до спадкоємців за законом та якої саме черги?
* Батько; * хрещений батько; * сестра; * сусідка; * двоюрідний брат;
* чоловік; * дочка; * баба; тітка; * кум; * подруга; *онук.
IV. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
Робота з опорними конспектами. В опорних конспектах учні повинні виконати завдання з доповнення схеми.
Обговорення питання
Які особливості спадкування можна виділити? Після обговорення в опорних конспектах учні записують особливості спадкування: 1) Спадкування здійснюється за законом і за заповітом.
Спадщина -- права та обов'язки, що залишилися після смерті фізичної особи
2) Обов'язково охороняються права неповнолітніх дітей, утриманців спадкодавця, непрацездатних.
Робота в малих групах.
Учитель пропонує учням розв'язати юридичні задачі, скориставшись витягами з Цивільного кодексу України (див. додаток).
Підбиття підсумків роботи.
Представники груп пояснюють свій варіант розв'язання юридичної задачі. Вчитель аналізує їхні відповіді, зазначає типові помилки, у разі необхідності пропонує правильне рішення.
V. Підсумки уроку
Оцінювання роботи учнів.
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал підручника
2. Скласти дві задачі з даної теми,
3. Пригадати, в яких літературних творах, художніх фільмах, серіалах тощо виникають проблеми, пов'язані зі спадком. Як би вони вирішувалися з точки зору сучасного законодавства?
Додатки
Юридичні задачі
Задача № 1. Згідно із заповітом, все своє майно на загальну суму 36 тис. грн. померлий заповідає релігійній громаді. При цьому в чоловіка залишилася дружина, яка працює, малолітня (12 років) дочка, мати-інвалід та батько (віком 56 років).Чи буде справедливим з точки зору моралі виконати повною мірою цей заповіт?
Задача № 2. Після смерті громадянина П. в нього залишилося майно на 10 000 грн. Про своє бажання отримати це майно заявили 12 річна донька, 82-річна мати і два брати померлого (відповідно 30 та 62 років). Прийміть рішення в цій ситуації.
Витяги з Цивільного кодексу
Стаття 1216. Поняття спадкування Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщин) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1217. Види спадкування. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття 1218. Склад спадщини До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Стаття 1222. Спадкоємці
1. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
2. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього кодексу).
Стаття 1223. Право на спадкування
1. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
2. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261--1265 цього Кодексу.
3. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Стаття 1241. Право на обов'язкову частку у спадщині
1. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
2. До обов'язкової частки у спадщині зараховується вартість речей звичайної домашньої обстановки та вжитку, вартість заповідального відказу, встановленого на користь особи, яка має право на обов'язкову частку, а також вартість інших речей та майнових прав, які перейшли до неї як до спадкоємця.
Стаття 1245. Спадкування частини спадщини, що не охоплена заповітом Частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах. До числа цих спадкоємців входять також спадкоємці за законом, яким інша частина спадщини була передана за заповітом.
Стаття 1247. Загальні вимоги до форми заповіту
1. Заповіт складається у письмовій формі із зазначенням місця та часу його складання.
2. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем.
Якщо особа не може особисто підписати заповіт, він підписується відповідно до частини четвертої статті 207 цього Кодексу.
3. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251-- 1252 цього Кодексу.
Стаття 1248. Посвідчення заповіту нотаріусом
1. Нотаріус посвідчує: заповіт, який написаний заповідачем власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів.
2. Нотаріус може на прохання особи записати заповіт з її слів або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів.
У цьому разі заповіт має бути вголос прочитаний заповідачем і підписаний. Якщо заповідач через фізичні види не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися при свідках (стаття 1253 цього Кодексу).
Стаття 1251. Посвідчення заповіту посадовою, службовою особою органу місцевого самоврядування.
Якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою службовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Суть та структура культури навчальної діяльності учнів. Впровадження проектної діяльності в роботу вчителя. Сутність і зміст технологічних етапів впровадження проектування з метою формування культури навчальної діяльності учнів. Приклади проектів.
курсовая работа [86,0 K], добавлен 19.08.2015Аналіз літературних джерел щодо поняття "педагогічні умови". Система формування економічної компетентності учнів. Мотивація навчальної діяльності до освоєння та використання у професійній діяльності економічних знань. Використання "проблемного навчання".
статья [258,9 K], добавлен 13.11.2017Методи навчання як система послідовних, взаємозалежних дій учителі й учнів, їх класифікація та різновиди. Усний виклад знань учителем й активізація учбово-пізнавальної діяльності учнів, закріплення досліджуваного матеріалу. Самостійна робота учнів.
курсовая работа [77,9 K], добавлен 14.07.2009Теоретичні засади розвитку мислення учнів у навчальній діяльності. Поняття продуктивного і репродуктивного мислення. Особливості формування алгоритмічних і евристичних прийомів розумової діяльності. Диференційований підхід оцінювання знань і вмінь учнів.
дипломная работа [1,5 M], добавлен 07.10.2012Аналіз педагогічних праць з правового виховання. Форми правової свідомості. Необхідність та ефективність юридичного виховання в сучасній загальноосвітній школі. Шляхи формування правосвідомості та культури особистості. Зміст виховного заходу "Закон і ми".
курсовая работа [42,2 K], добавлен 24.10.2010Формування в учнів уявлення про корисні та шкідливі звички та їх вплив на здоров’я. Вивчення згубної дії на організм куріння, уживання алкоголю, наркотиків. Поглиблення знань учнів про права дитини. Виховання почуття відповідальності за власну поведінку.
разработка урока [4,5 M], добавлен 27.08.2019Підготовка і проведення комбінованого уроку з основ економіки. Ознайомлення учнів з методологією пізнання економічних явищ і процесів. Мотивація навчальної діяльності, корекція опорних знань. Розробка уроку з використанням інтерактивних технологій.
курсовая работа [419,2 K], добавлен 06.10.2012Напрямки екологічного виховання у початковій школі. Формування уявлення про природу рідного краю. Виховання громадянської відповідальності та екологічної культури, мотивація природоохоронної діяльності. Пізнавальна, дослідницька та практична діяльність.
реферат [19,9 K], добавлен 17.11.2009Виховання в учнів трудової культури засобами народознавства, існуючі народні приказки та прислів'я на тему труда. Народні традиції трудового виховання, значення родини в даному процесі. Питання виховання "господарської культури" молодших школярів.
курсовая работа [20,8 K], добавлен 05.05.2010Способи формування знань і вмінь учнів. Мотивування учням необхідність знань з українського народознавства. Ефективне використання наочності. Формуванню практичних навичок учнів. Розвиток національних традицій, звичаїв і обрядів. Міжпредметні зв’язки.
реферат [39,4 K], добавлен 30.01.2009Виявлення особливостей та проблем формування навчальної діяльності учнів молодших класів. Оптимальнi умови, що сприяють ефективному навчально-виховному процесу. Розробка методики дослідження розвитку здібностей дітей та перевірка її ефективності.
курсовая работа [40,5 K], добавлен 20.12.2010Сутність поняття "фізичне виховання" в педагогічній літературі. Форми його організації. Обґрунтування методики здійснення найбільш типових рухливих ігор для учнів молодших класів. Розробка планів-конспектів уроків основ здоров’я і фізичної культури.
курсовая работа [75,9 K], добавлен 12.01.2015Зміст та умови формування екологічного виховання учнів. Педагогічні вимоги до його якості. Методи екологічного розвитку учнів засобами природних традицій. Ігри як засіб засвоєння освітньої програми. Виховання учнів у позакласній роботі з біології.
курсовая работа [135,1 K], добавлен 23.01.2015Аналіз змісту та основних елементів естетичної культури як важливої складової всебічного розвитку особистості. Обґрунтування змісту естетичного виховання та особливостей виховання естетичної культури учнів загальноосвітнього навчального закладу.
статья [31,9 K], добавлен 06.09.2017Питання музичного виховання учнів на уроках музичного мистецтва засобами українського фольклору. Шляхи підготовки учнів в навчально-виховній діяльності в школі. Методичні прийоми стимулювання у них потреби у всебічному гармонічному самовдосконаленні.
статья [16,4 K], добавлен 22.02.2018Мета, методи проведення та обладнання уроку з теми "Основи овочівництва". Мотивація навчальної діяльності учнів, сприймання і усвідомлення нового матеріалу, розробка структури уроку та домашнього завдання, форми контролю засвоєння та знань учнів.
разработка урока [25,4 K], добавлен 11.07.2011Виховання бережливого ставлення до природи – психолого-педагогічний процес, спрямований на формування в дитини екологічних знань та наукових основ природокористування. Основні принципи екологічного виховання учнів і формування їх екологічної культури.
курсовая работа [47,7 K], добавлен 13.07.2009Проблема підвищення рівня культури. Засоби формування всебічно розвиненої особистості молодшого школяра в умовах мультикультурного колективу початкової школи. Моральне виховання учнів для забезпечення гуманного співіснування поряд різних етнічних груп.
статья [21,1 K], добавлен 13.11.2017Філософські та психолого-педагогічні основи виховання естетичної культури підлітків. Структура естетичної культури підлітків. Розробка та експериментальна перевірка методики формування у підлітків естетичної культури в процесі навчальної діяльності.
курсовая работа [55,3 K], добавлен 15.06.2010Формування у школярів громадянської відповідальності, правової самосвідомості. Першооснови громадянського виховання молодших школярів у позаурочній діяльності. Формування і розвиток в учнів почуття приналежності до суспільства, в якому вони живуть.
курсовая работа [91,7 K], добавлен 30.05.2014