План уроку на тему: "Попит та пропозиція"
Складання плану проведення уроку. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності під час вивчення теми про наслідки впливу змін на попит та пропозицію ринкової ціни. Виклад матеріалу під занять та засвоєння основних фінансово-економічних показників.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 10.03.2015 |
Размер файла | 188,9 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
План уроку
на тему: Попит та пропозиція
1. Організаційний момент
Мета: Пояснити учням сутність попиту та пропозиції, наслідки впливу змін попиту та пропозиції на ринкову ціну; виявити нецінові чинники попиту та пропозиції. Вчити будувати криві попиту та пропозиції відповідно до наведених даних; розраховувати коефіцієнт еластичності; показувати графічно зміни попиту та пропозиції;розвивати економічне мислення.
Основні поняття: взаємозв'язок попиту і пропозиції, ринкова рівновага; умова рівноваги; рівноважна ціна, рівноважна кількість.
Обладнання: підручник, таблиці, схеми.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
1. Облік відвідування
2. Перевірка домашнього завдання
3. Повідомлення теми й мети уроку
2. Актуалізація опорних знань і вмінь
* Які дійові особи беруть участь у процесі купівлі-продажу товарів на ринку?
* Чи всі споживачі мають можливість придбати товар?
* Як зміниться кількість товару, який ви купляєте, у разі зниження ціни на цей товар?
* Як, на вашу думку, можна охарактеризувати ситуацію ринкової рівноваги?
* Ким здійснюється пропозиція товару на ринку?
3. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.
У ринковій економіці ціни визначаються взаємодією попиту і пропозиції. Що таке попит і пропозиція на базарі? У вас у садочку виріс гарний урожай яблук і ви повезли частину їх продати , запропонувати. Це що буде: попит чи пропозиція? А у мене , навпаки, яблука не вродили і я пішла на базар їх купувати. Коли мені їх дешевше купити - коли велика кількість( пропозиція) їх чи , навпаки, коли їх мало? Що ще вплине, на величину попиту? Які нецінові фактори зміни попиту і пропозиції? Саме ці питання ми і розглянемо на уроці. урок навчальний фінансовий попит
4. Формування нових знань
План викладу нового матеріалу.
1. Поняття попиту (D). Графік залежності величини попиту від ціни. Закон попиту.
2. Поняття пропозиції (S). Графік пропозиції. Закон пропозиції.
3. Не цінові чинники ринкового попиту та ринкової пропозиції.
4. Ціна ринкової рівноваги.
Центральним питанням теми є встановлення ринкової ціни. В економічній науці існували різні підходи до пояснення явища ринкової ціни. Прихильники теорії трудової вартості пояснювали ціну як прояв витрат на виробництво певного продукту або послуги. Прихильники теорії корисності розглядали ціну як прояв корисності продукту або послуги для тих, хто їх споживає. Порівнюючи теорію трудової вартості та теорію корисності, видатний український економіст Михайло Ту- ган-Барановський, наголошував, що кожна з них може щось пояснити і, водночас, щось не пояснює. Зокрема, з позицій теорії трудової вартості не можна пояснити ринкових коливань у цінах, а також те, чому мають ціну товари, що не створювалися людською працею, як, наприклад, земля.
Водночас, перебуваючи на позиціях теорії корисності, не можна пояснити, чому середні ціни товарів різного виду так істотно різняться, а багато корисних речей взагалі не мають ціни (“Нариси з новітньої історії політичної економії і соціалізму”).
5. Поняття попиту (D). Графік залежності величини попиту від ціни. Закон попиту. Нецінові фактори зміни попиту
Необхідно розрізняти попит як явище ринкової економіки та обсяг попиту, а також індивідуальний попит та власне ринковий попит.
Попит як явище - це певна множина значень цін та кількостей товарів, які цим цінам відповідають, та відображають готовність придбати товар. Ця множина може бути представлена графічно, а лінія, що при цьому утвориться, називатиметься графіком попиту.
Обсяг попиту - це кількість товару, що може бути придбана за кожного значення ціни у певний період часу.
Індивідуальний - це попит окремого споживача на певний товар.
Ринковий - це попит усіх споживачів певного товару, фактично - сума індивідуальних попитів.
Попит- кількість товарівта послуг, яку споживач або покупець хоче і може придбати на ринку за певною ціною.
Від чого залежить обсяг попиту на товар? Серед багатьох чинників, які можуть вплинути на нього у певний час, найголовнішими є:
• ціна нашого товару;
• ціна інших товарів;
• доходи покупців та їх кількість;
• смаки та уподобання покупців;
• очікування покупців.
Якщо зафіксувати всі фактори, крім ціни нашого товару, на незмінному рівні, тобто тимчасово виключити дію інших факторів, то матимемо залежність, яка називається функцією попиту від ціни.
Записати це можна так:
QD=f(P).
Спираючись на власний досвід, кожен із нас може засвідчити: чим вища ціна на товар, тим менший обсяг попиту покупців, і, навпаки, чим менша ціна, тим він більший. Цю залежність іноді називають законом попиту.
Чому залежність між обсягом попиту та ціною є оберненою? У теорії цю обернену залежність пояснюють двома явищами - ефектами доходу та заміщення.
Суть ефекту доходу полягає у тому, що нижча ціна на певний товар дозволяє людині придбати його у більшій кількості. Фактично відбувається зростання купівельної спроможності, так само, як і тоді, коли дохід зростає.
Ефект заміщення проявляється у тому, що при зменшенні ціни певного товару споживач відмовляється від дорожчих товарів. Завдяки цьому дешевший товар продається у більшій кількості.
Ще одна причина оберненого зв'язку між ціною та обсягом попиту пов'язана з законом спадної граничної корисності. Якщо кожна наступна одиниця товару дає споживачеві менше задоволення, то він купуватиме її лише за меншої ціни.
6. Поняття пропозиції (S). Графік пропозиції. Закон пропозиції
Необхідно розрізняти явище пропозиції та обсяг пропозиції, індивідуальну та ринкову пропозицію.
Пропозиція як явище - це певна множина значень цін та кількостей товарів, які цим цінам відповідають, та відображають готовність виробити і продати товар. Ця множина представляється графічно, а лінія, що при цьому утворюється, називається графіком пропозиції.
Обсяг пропозиції - це кількість товару, що може бути продана за кожного значення ціни у певний період часу.
Індивідуальна - це пропозиція окремого виробника (продавця) певного товару.
Ринкова - це пропозиція усіх виробників певного товару, фактично - сума індивідуальних пропозицій.
Від чого залежить обсяг пропозиції товару? Серед багатьох чинників, які можуть вплинути на нього у певний час, визначальними є такі:
- ціна нашого товару;
- ціна іншого товара, яка використовується як ресурс для виробництва нашого товару;
- застосована технологія;
- податки чи пільги виробникові;
- кількість виробників.
Якщо зафіксувати на незмінному рівні всі чинники, крім ціни нашого товару, то матимемо функцію пропозиції від ціни, яку можна зобразити так:
QS=f(P)
Досвід господарювання засвідчує, якщо ціна буде вищою, то виробник готовий запропонувати більшу кількість товару, тобто обсяг його пропозиції зростає саме тоді, коли зростає ціна. Цю залежність називають законом пропозиції.
Пряму залежність між ціною та величиною пропозиції теоретично можна пояснити, принаймні, двома ефектами.
Ефект перерозподілу ресурсів на користь виробництва товару з вищою ціною. Адже вища ціна -- це більша виручка від реалізації і більший прибуток. Останній дає змогу не лише повніше реалізувати приватний інтерес виробника, а й удосконалювати виробництво, застосувавши сучасні технології.
Ефект залучення до використання гірших ресурсів. Якщо нижча ціна не дає можливості відшкодувати відносно більші витрати виробництва при використанні гірших ресурсів (кращі ресурси завжди обмежені), то таку можливість створює вища ціна. Зростання кількості використаних ресурсів сприяє збільшенню обсягів виробництва, але передбачає і більші витрати на кожну додаткову одиницю продукції.
Ще одна причина прямого зв'язку між ціною та обсягом пропозиції - це спадна гранична віддача ресурсів.
При збільшенні обсягів виробництва віддача від кожного додаткового ресурсу скорочується, а витрати на додаткову одиницю продукту, навпаки, зростають.
Тому лише вища ціна може спонукати виробника до більшої пропозиції.
7. Не цінові чинники ринкового попиту та ринкової пропозиції
Звернемося тепер до інших (крім ціни нашого товару) чинників попиту та пропозиції. Уже зазначалося, що попит, крім ціни певного товару, визначається цінами інших товарів, доходами покупців, їхніми смаками та уподобаннями, очікуваннями покупців. Для того, щоб простежити вплив цих факторів, необхідно зафіксувати на незмінному рівні ціну нашого товару.
Графічно зміни попиту за переліченими факторами можна зобразити зміщенням власне кривої попиту або праворуч, або ліворуч.
Пояснимо можливі напрями впливу кожного з перелічених факторів.
Ціни інших товарів можуть впливати на зміщення кривої попиту нашого товару, якщо інший товар:
а) доповнює наш у споживанні;
б) є замінником нашого товару.
Прикладами доповнюючих (супутніх) товарів, можуть бути: СО- плеєр і диск, автомобіль і паливно-мастильні матеріали, комп'ютер і програмне забезпечення, фарби і пензлі та ін.
До товарів-замінників належать кава і чай, масло вершкове й олія соняшникова, окуляри і контактні лінзи, нафта і газ тощо.
Якщо зростає ціна на доповнюючий (супутній) товар, без якого споживання нашого товару взагалі неможливе або обмежене, то попит на наш товар скоротиться. Отже, лінія попиту зміститься ліворуч. І навпаки, здешевлення супутніх товарів спричинить зростання попиту і зміщення лінії праворуч. Наприклад, подорожчали фарби. Природно, що це зменшить попит на пензлі. І навпаки, якщо зменшилися ціни на комп'ютерні програми, то це збільшить попит на комп'ютери.
Якщо збільшується ціна на товар-замінник, то попит на наш товар зростає, що призведе до зміщення кривої попиту праворуч, і навпаки, подорожчання кави збільшить попит на чай, а зменшення ціни на каву поверне цьому товару споживачів і зменшить попит на чай.
Доходи споживачів. Збільшення доходів спричиняє зміщення лінії попиту праворуч, а зменшення -- ліворуч. Цей висновок має обмежену дію: він справедливий лише у певних межах, якщо зміни у рівні доходів не призведуть до змін у структурі споживання. Наприклад, зростання доходів може спричинити зростання попиту на апельсиновий сік і зменшення -- на хліб. Так що не обов'язково зростання доходів є умовою зростання попиту на хліб.
Смаки та уподобання. Зрозуміло, що зміна смаків на користь нашого товару зміщує лінію попиту праворуч, а не на користь -- ліворуч. Найчастіше смаки та уподобання змінюються під впливом моди. Відчутний вплив на них може мати вік людини, її професійна належність тощо.
Очікування. Найсуттєвіший вплив на попит мають інфляційні очікування. Вони можуть збільшувати попит (тобто зміщувати криву праворуч) не лише у разі, коли ціна на наш товар незмінна, а навіть і тоді, коли ціна на наш товар зростає.
Повернемося тепер до інших (крім ціни нашого товару) чинників пропозиції. Нагадаємо, що ними є ціни інших товарів, застосовувана технологія, податки або дотації виробникові.
Під впливом цих чинників крива пропозиції також може зміщуватися ліворуч або праворуч. Зобразимо це на графіку.
Пояснимо можливі впливи кожного з наведених чинників.
Ціни інших товарів тоді суттєво впливають на попит нашого товару, коли ці інші товари є ресурсами для його створення. Як ресурсні товари, вони впливають на витрати виробництва нашого товару. Зменшення витрат призводить до збільшення пропозиції, і навпаки. Наприклад, подорожчання деревини призводить до скорочення пропозиції меблів. Здешевлення зерна і, відповідно, борошна сприятиме збільшенню пропозиції хлібних виробів. У першому випадку крива пропозиції зміститься ліворуч, у другому -- праворуч.
Технологи. Застосування нових технологій має на меті економію ресурсів і зменшення витрат. Як уже наголошувалося, зменшення витрат збільшує пропозицію, зміщуючи криву пропозиції праворуч, а їхнє збільшення, навпаки, зміщує криву ліворуч.
Оподаткування може бути або пільговим і, отже, стимулюючим, або надмірним і тому стримуючим. Підприємці реагують на податки так само, як і на витрати, адже податки зменшують той остаточний дохід, яким вони реально можуть розпоряджатись. Отже, збільшення податків зменшує пропозицію і зміщує криву ліворуч. Пільги, що їх може надавати держава, збільшують дохід підприємця, сприяють збільшенню пропозиції і зміщенню кривої праворуч.
Ціна ринкової рівноваги.
Цілком природно, що існує ціна, за якої обсяг пропозиції відповідає обсягу попиту, тобто наміри покупців і продавців збігаються. Така ціна називається рівноважною, або ціною рівноваги попиту та пропозиції.
8. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника.
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Проведення уроку-роздуму на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло": актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку, методика вивчення нового матеріалу, підведення підсумків уроку.
разработка урока [9,3 K], добавлен 10.01.2010Мета, методи проведення та обладнання уроку з теми "Основи овочівництва". Мотивація навчальної діяльності учнів, сприймання і усвідомлення нового матеріалу, розробка структури уроку та домашнього завдання, форми контролю засвоєння та знань учнів.
разработка урока [25,4 K], добавлен 11.07.2011Підготовка і проведення комбінованого уроку з основ економіки. Ознайомлення учнів з методологією пізнання економічних явищ і процесів. Мотивація навчальної діяльності, корекція опорних знань. Розробка уроку з використанням інтерактивних технологій.
курсовая работа [419,2 K], добавлен 06.10.2012Мета та план уроку з фізики, його прийоми та методи. Складання ходу уроку: постановка навчальної проблеми, вивчення та закріплення нового матеріалу (фізичної суті явища електромагнітної індукції), приклади рішення задач з заданої теми, домашнє завдання.
конспект урока [14,7 K], добавлен 04.04.2011Роль і місце учбової дисципліни "Охорона праці" в учбових документах при підготовці фахівців в ПТНЗ. Визначення міжпредметних зв’язків. Організація і методика уроку на тему "Складання оперативної частини плану ліквідації аварій", методичне забезпечення.
курсовая работа [83,6 K], добавлен 18.01.2010Урок як форма організації навчання. Нетрадиційні форми організації. Методика організації занять з кулінарії у формі гри. Особливості розробки та проведення уроку-гри. Визначення ефективності впливу уроку гри на активізацію пізнавальної діяльності учнів.
дипломная работа [89,3 K], добавлен 16.09.2010Дидактичні вимоги до сучасного уроку. Мета уроку, психологічні вимоги до уроку. Організація пізнавальної діяльності учнів. Врахування вікових особливостей учнів. Вимоги до техніки проведення уроку. Регулювання якості вищої освіти державним стандартом.
реферат [31,1 K], добавлен 15.06.2010Класифікація форм організації навчання. Методика проведення уроку систематизації знань при вивченні розділу "Текстовий процесор Word". План-конспект уроку узагальнення і систематизації знань при вивченні теми "Інформатика та комп’ютерна техніка".
курсовая работа [57,1 K], добавлен 06.04.2016Формування пізнавальної активності учнів під час етапу актуалізації опорних знань в умовах уроку іноземної мови. Групові форми роботи як потреба самовираження учнів на початку уроку. Ефективність ігрової діяльності на етапі засвоєння нового матеріалу.
курсовая работа [47,0 K], добавлен 16.11.2015Обов’язкові елементи конструктора уроку. Мета, завдання, тип та форма проведення уроку, структурні елементи навчальної діяльності та домашнє завдання. Виправлення методичних помилок та усунення проблемних ситуацій. Засвоєння учнями нових знань.
презентация [200,5 K], добавлен 20.12.2012План-конспект уроку з англійської мови в загальноосвітній школі, використання роздаткового матеріалу. План уроку з економіки на тему "Конкуренція", використання наочності для закріплення знань. Методика проведення виховного заходу "Людина у світі книг".
отчет по практике [258,8 K], добавлен 26.11.2009Вживання лексики у комунікативно орієнтованих ситуаціях; удосконалення навичок читання, усного та письмового мовлення як основна мета уроку англійської мови у 6 класі. Обладнання уроку, його схематичний план. Хід уроку, додаткові матеріали для вивчення.
конспект урока [1,1 M], добавлен 14.08.2016Кваліфікаційна характеристика спеціальності "Обслуговування інтелектуальних інтегрованих систем" та методика проведення уроку з теми: "Робота з панеллю керування". Розробка фрагмента поурочно-тематичного плану та його комплексно-методичного забезпечення.
курсовая работа [61,6 K], добавлен 09.01.2010Організація дітей, мотивація навчальної діяльності. Особливості проведення гри "Асоціативний кущ". Опрацювання нового матеріалу: гра "впіймай звук", вимовляння чистомовки зі звуком [ж], аналітико-синтетичні вправи. Словникова робота, підсумки уроку.
конспект урока [8,0 K], добавлен 12.11.2012Мета і план уроку з теми "Суспільно-політичне життя й політична боротьба в Україні 1953–1964 років." Розповідь учителя з елементами конспектування. Проведення уроку у формі прес-конференції з теми "Опозиційний рух в Україні в другій половині ХХ сторіччя".
методичка [31,4 K], добавлен 31.10.2009Методичний аналіз теми занять, їх календарно-тематичне проведення. Методи та форми організації навчальної і виховної роботи. Естетичне виховання та профорієнтаційна робота з учнями. Розробка творчого проекту та плану-конспекту уроку з електротехніки.
курсовая работа [61,1 K], добавлен 19.01.2011Розробка календарно-тематичного плану на тему "Технологія догляду за тваринами". Форми і методи навчальної роботи. Ознайомлення з основами виробництва. План-конспект уроку "Технологія отримання основних видів продукції тваринництва (породи свиней)".
курсовая работа [57,0 K], добавлен 09.10.2014Зміст і функції групової навчальної діяльності. Тематичне планування урока по темі "Метали". Розгляд структури навчальних занять та методика проведення семінарського, нетрадиційного уроку та лабораторної роботи по хімії в умовах групової діяльності учнів.
курсовая работа [54,3 K], добавлен 25.10.2010Характеристика сучасного уроку, як цілісної системи: типологія, структура, вимоги. Вивчення особливостей проведення уроку історії, з використанням педагогічних технологій (модульні, особистісно-орієнтовані, проектні, ігрові, інтерактивні технології).
курсовая работа [60,2 K], добавлен 29.01.2010- Організація та методика проведення уроку з теми: "Робота з дисками та каталогами в Norton Commander"
Роль учбової дисципліни "Операційні системи" в учбових документах при підготовці фахівців в ПТНЗ. Складання плану та розробка теми "Робота з дисками та каталогами в Norton Commander". Роль майстра виробничого навчанняу формуванні учнівського колективу.
курсовая работа [65,3 K], добавлен 13.12.2009