Методика вивчення теми "Функції і процедури користувача мовою програмування TURBO PАSKAL 7.0"

Аналіз основних завдань сучасного суспільства: інформатизація, інформаційна культура, гуманізація освіти через інформатизацію. Дослідження особливостей методики організації навчання на уроках інформатики на середньому етапі в загальноосвітній школі.

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 23.03.2015
Размер файла 46,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Отже, комп'ютерні засоби навчання і побудовані на них нові інформаційні технології здатні докорінним чином змінити систему освіти. З комп'ютером процес пізнання світу стає настільки захоплюючим, що тільки ледачий не захопиться такою формою надбання знань. Зацікавлення залежить від спільної роботи над цією проблемою викладачів, методистів, програмістів та інших спеціалістів.

Але, на жаль, не всі інформаційні і комунікаційні технології доступні для загальноосвітніх шкіл. Учні можуть побачити та попрацювати тільки з електронними підручниками, словниками та енциклопедіями. Створити їх самим не завжди вийде: треба багато часу, літератури і вміння працювати з комп'ютером. А електронні каталоги були б дуже доречні в будь-якому навчальному закладі, і зробити їх легше ніж всі останні електронні посібники для навчання. Такі каталоги будуть надійним помічником в пошуку потрібної інформації не тільки учням і студентам, а й вчителям і викладачам. Завдяки йому не треба буде передивлятися величезну кількість літератури, щоб знайти потрібну інформацію (статтю чи книгу). І зробити такий каталог не дуже важко.

2.2 Характеристика електронного каталогу

Знаходячись на педагогічній практиці я зіткнулась з проблемою нестачі літератури. Хоча багато статей, які присвячені той чи іншій темі, написані в різноманітних методичних виданнях.

Для того, щоб зекономити час підготовки до уроків (не тільки інформатики та математики, а й інших предметів) і осягнути як можна більше весь доступний методичний матеріал мені довелось створити електронний каталог.

Переглянувши всю доступну літературу я зробила електронний каталог такого виду (додаток 1).

Через програму “Найти” (Правка Найти) комп'ютер сам шукає задану інформацію і виводить її на екран (назва розділу, прізвище, ім'я та по-батькові автора, назва статті або перша буква назви статті), або Данные Фильтр Автофильтр (додаток 2). В першому рядку в кожному стовпчику з'являється маленький трикутник. Далі, нажав на трикутник, треба вибрати команду Условие... , і набрати в відчиненому вікні (Пользовательский автофильтр) інформацію, яку потрібно знайти (прізвище, або назву статті і т.д.) (додаток 3).

Такий електронний католог можна використовувати на уроках інформатики в 10 класі при вивченні теми “Прикладне програмне забезпечення навчального призначення”.

Наприклад, план-конспект уроку з теми “Прикладне програмне забезпечення для підтримки навчання математики”.

Мета: освітня - пояснити учням нову тему з навчального програмного забезпечення “MatCad”, використовуючи наглядний метод (комп'ютер);

виховна - виховувати уважність, цілеспрямованість, наполегливість при вивченні нового матеріала;

розвиваюча - в ході уроку розвивати культури діалогу та мовлення, формувати вміння аналізувати матеріал та працювати за аналогією.

Тип уроку: комбінований.

Час: 90 хвилин.

Обладнання: комп'ютери, електронний каталог, прикладна програма з математики MatCad.

Хід уроку.

І. Організаційний момент. (3 хв.)

Привітання, повідомлення теми та мети заняття.

ІІ. Актуалізація опорних знань. (15 хв.)

В наш час існує дуже багато різноманітних прикладних програм навчального призначення. Сьогодні на уроці ми познайомимося з програмами з математики, а саме з MatCad. Для знаходження інформації з цієї теми ми можемо використати різні джерела. Які? (Учні повинні відповісти: підручники, Інтернет, різноманітні журнали і газети з інформатики.) А якщо ми вирішимо передивитися інформацію з журналів та газет, як це зробити. (Учні відповідають: використаємо електронний каталог.) Так, це дуже зручно і допоможе швидко знайти нам потрібну інформацію. Давайте зараз так і зробимо. Кожному з вас потрібно знайти в електронному каталозі джерело, в якому є потрібна нам інформація. Для цього треба переглянути рубрику “Матеріали до уроку” “Прикладні програми з математики”. Всі знайдені джерела треба виписати у зошити. (Учні працюють самостійно).

А тепер перейдемо до вивчення нової теми.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. (45 хв., з перервою)

Одночасно розповідаю і працюю з комп'ютером. Учні працюють разом зі мною.

IV. Закріплення вивченого матеріалу. (20 хв.)

Учні виконують практичне завдання. У кого виникають питання я допомагаю.

Знайти добуток чисел: х2х32х, при х=7.

Знайти похідну: y = 4x5+8 x - lg(5x8).

Знайти інтеграл: .

Побудувати графіки функцій: y = x, y = x2, y = 3x3+5.

Розв'яжіть графічно рівняння: y = 4x2+ x-6 , .

V. Підведення підсумків. (5 хв.)

Сьогодні на уроці ми познайомилися з новою для вас темою “MatCad”. В ході уроку ви побачили як працювати з цією програмою і мали змогу самим побудувати графіки, шукати похідну і інтеграли. Всі поставлені цілі ми виконали.

Виставляю оцінки учням.

VI. Домашнє завдання. (2 хв.)

На наступний урок підготувати доклад про всі математичні пакети, що надруковані в журналах і газетах. Повторити весь теоретичний матеріал, який був розглянутий на уроці.

Це один з прикладів використання електронних каталогів на уроках і їх безліч.

Висновки

Підведемо підсумки, враховуючи, що розробка сучасних інформаційних технологій є пріоритетним напрямом науково-педагогічної діяльності в освітянській галузі.

Інформаційно-комунікаційні технології орієнтовані на розробку та реалізацію психолого-педагогічних та методичних цілей навчально-виховного процесу. Тут можна виділити такі напрями:

вдосконалення механізмів управління системою освіти на основі використання автоматизованих банків даних науково-педагогічної інформації, інформаційно-методичних матеріалів, а також комунікаційних мереж;

вдосконалення методології та стратегії відбору змісту, методів і організаційних форм навчання, виховання, адекватних завданням розвитку особистості учня в умовах інформатизації суспільства;

створення методичних систем навчання, орієнтованих на розвиток інтелектуального потенціалу учнів, формування вміння самостійно здобувати знання, здійснювати інформаційно-навчальну, експериментально-дослідницьку діяльність, різноманітні види самостійної діяльності та обробки інформації;

створення та використання комп'ютерних тестуючих, діагностуючих методик контролю рівня знань учнів.

За допомогою програмних засобів можна подати на екрані у різній формі навчальну інформацію; ініціювати процеси засвоєння знань, набуття умінь та навичок навчальної або практичної діяльності; ефективно здійснювати контроль за результатами навчання, тренаж, повторення; активізувати пізнавальну діяльність учнів; формувати й розвивати певні види діяльності.

Під час розробки та використання програмних засобів навчального призначення виникає потреба в створенні навчально-методичних та інструктивних матеріалів, що забезпечують його застосування, це визначено у формуванні так званого програмно-методичного забезпечення педагогічної системи. Це певний комплекс, що містить:

програмний засіб або пакет програмних засобів навчального призначення;

інструкцію для користування програмним засобом навчального при значення або пакетом програмних засобів навчального призначення;

опис методики (методичні рекомендації або вказівки) з застосування програмного засобу або пакету програмних засобів навчального призначення.

При цьому можлива розробка методичних рекомендацій окремо для викладача та для учнів.

В курсовій роботі запропонований варіант електронної бібліотеки, яка буде надійним помічником в пошуку потрібної інформації не тільки учням і студентам, а й вчителям і викладачам. Її можна використовувати на будь-яких уроках у школі, а також застосовувати як наглядний метод.

Також було розроблено план-конспект уроку по темі “Прикладне програмне забезпечення для підтримки навчання математики”.

Список використаних джерел

1. Верлань А.Ф., Апатова Н.В. Iнформатика: Підруч. для учнів 10-11 кл. серед. загальноосв. шк..- К.: Форум, 2000.- 223 с.

2. Гудирева О.М. Система дистанційного навчання у вищому навчальному закладі / Комп'ютер у школі та сім'ї №5, 2003р.

3. Гуревич Р.С., Академія М.Ю. Інформаційно-комунікаційні технології в навчальному процесі: посібник для педагогічних працівників і студентів педагогічних вищих навчальних закладів. - Вінниця: ДОВ “Вінниця”, 2002. - 116 с.

4. Гуржій Т.А., Зайцева Т.В., Кушнір Н.А., Кот С.М. Педагогічні технології та педагогічно-орієнтовані програмні системи: предметно-орієнтовний підхід / Комп'ютер у школі та сім'ї №3, 2002р.

5. Долинер Л.И. Информационные и коммуникационные технологии обучения: проблемы и перспективы / Информатика и образование №6, 2003г.

6. Долинер Л.И. Куда можно двигаться: создание новых технологий обучения / Информатика и образование №6, 2003г.

7. Зарецька І.Т., Колодязний Б.Г. Інформатика: Навч. посібник, в 2 ч., частина1 - 2-ге вид., доповн.- Х.: Факт.,1999.- 400 с.

8. Красильникова В.А. Информатизация образования: понятийный апарат / Информатика и образование №4, 2003 г.

9. Лаптєва М.В., Прокопенко А.І. Різномовний тлумачний словник як дидактичний засіб в умовах інформатизації навчання / Комп'ютер у школі та сім'ї №4, 2003р.

10. Прокопенко І.Ф., Биков В.Ю., Раков С.А. До питання інформатизації вищих педагогічних навчальних закладів / Комп'ютер у школі та сім'ї №4, 2002р.

11. Руденко В.Д. Розробка та застосування у навчальному процесі електронних підручників / Комп'ютер у школі та сім'ї №4, 2002р.

12. Товажнянський Л.Л., Кравець В.О., Кухаренко В.М., Несторенко В.І. Дистанційне навчання в університеті / Комп'ютер у школі та сім'ї №4, 2002р.

13. Хомяков В., Мартинюк В. Еволюція електронних книжок / Інформатика, лютий №6 2003р.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.