Сучасний урок як форма організації навчальної роботи
Типи уроків та їх структура за дидактичною метою. Методи і засоби навчання. Способи організації навчальної діяльності. Вимоги до підготовки й організації уроку. Оцінювання навчальних досягнень учнів. Педагогічні технології; плани уроків, самоаналіз.
Рубрика | Педагогика |
Вид | курсовая работа |
Язык | русский |
Дата добавления | 17.04.2015 |
Размер файла | 257,2 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Підвищує інтерес до предмета, формує вміння структурувати, узагальнювати, аналізувати матеріал
9. «Ажурна пилка» («Мозаїка», «Джиг-со»)
Під час вивчення великого обсягу матеріалу за короткий час
Сприяє формуванню навичок самостійної роботи
5. Плани уроків
План - конспект уроку є обов'язковим документом педагога. Підготовка до уроку, розробка тактичного і передбачення стратегічного його плану - це творчий та індивідуальний процес. Питання про зміст, структуру, обсяг і послідовність підготовчої роботи педагога свої.
Важливі моменти підготовки до уроку розкрив В.О.Сухомлинський, залишивши нам цінні поради. Ось що він писав про творчого педагога.
«Справжній майстер педагогічного процесу, який знає незмірно більше, ніж вивчається в школі, не дає в поурочному плані викладу нового матеріалу. Він продумує розповіді, готує наочні посібники, приклади і задачі. Усе це немає потреби записувати в поурочний план. Його поурочний план - це не зміст розповіді (лекції, пояснення), а замітки про деталі педагогічного процесу на уроці, необхідні для керівництва розумовою працею учнів».
Педагогу-початківцю слід дотримуватись певних етапів у підготовці до уроку: вивчення навчальної програми4 вивчення методичної літератури; аналіз матеріалу конкретного уроку в підручнику, підготовка засобів навчання; розробка плану уроку.
Ведучі мову про плани уроків, слід ураховувати, що важливі не стільки плани, скільки процес моделювання завтрашнього уроку, процес прогнозування і його діагностики.
План - конспект уроку
Урок №15
Дата
Професія «Кухар; кондитер», група 3
Тема програми «Механіка. Динаміка»
Тема уроку Механічна взаємодія. Сила. Види сил у механіці
Мета уроку:
навчальна: ознайомити учнів із поняттями динаміки як розділу фізики, взаємодії як невід'ємної частини матерії; розкрити поняття сили як міри взаємодії; акцентувати увагу учнів на видах сил у механіці
розвивальна: розвивати в учнів уміння мислити, працювати з підручником, поняттями, робити висновки;
виховна: виховувати наполегливість, уважність, акуратність
Тип уроку: комбінований
Матеріально-методичне забезпечення та оснащення уроку: підручник, опорний конспект, роздатковий матеріал (Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ», тест «Так - ні», вправа «Що ми дізналися на уроці», історична сторінка, інформаційна сторінка, цікавинки навчання)
Хід уроку
1. Організаційний момент (1 хв.)
- перевірка присутніх учнів
- перевірка готовності учнів до уроку
2. Актуалізація опорних знань учнів (3 хв.)
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
1. Що таке сила?
2. Яка одиниця сили в СІ?
3. Як зображується сили?
4. Які види сил існують у механіці?
4. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)
У світі, що нас оточує, все перебуває у безперервному русі і змінюється. Рух є невід'ємою властивістю матерії. Рухаючись, тіла стикаються одне з одним і взаємодіють. У зв'язку з цим їхній рух може змінюватися за видом, траєкторією, швидкістю тощо. Отже, для того, щоб глибше розуміти закони руху, необхідно вивчити взаємодію тіл одне з одним.
5. Повідомлення теми, мети та завдань уроку (3 хв.)
Викладач повідомляє тему уроку, пропонує учням ознайомитися з планом її вивчення, який записано на дошці, мету і завдання. Потім просить учнів самостійно сформулювати мету уроку і за необхідності вносить корективи і їхні відповіді.
План вивчення теми
1. Динаміка як розділ механіки.
2. Взаємодія сил.
3. Сила - міра взаємодії сил.
4. Види сил у механіці.
6. Вивчення нового матеріалу ( 15 хв.)
Вивчення нового матеріалу здійснюється з елементами бесіди за допомогою опорного конспекту і інформаційної сторінки.
7. Закріплення і корекція нових знань, умінь і навичок (12 хв.)
Закріплення нового матеріалу здійснюється методом фронтального опитування та тесту «Так-ні»:
1. Сформулюйте запитання, на яке дає відповідь динаміка (Чому рухається тіло?)
2. Чи можна спостерігати однобічну дію одного тіла на друге?
3. Що є наслідками взаємодії?
4. Наведіть приклади взаємодії, за якої деформація є більш помітною.
5. Наведіть приклади, за якої зміна швидкості є більш помітною
8. Підсумки уроку (4 хв.)
Викладач пропонує учням виконати інтерактивну вправу «Що ми дізналися на уроці» оцінює діяльність учнів.
9. Домашнє завдання (4 хв.)
Викладач Мелешкова Л.І
6. Самоаналіз уроку
Самоаналіз уроку - це спосіб граничної конкретизації управління навчально-виховним процесом, який дає можливість шляхом особистого оперативного втручання впливати на методи навчання, на добір і формування навчального матеріалу, на вибір і правильне поєднання форм організації пізнавальної діяльності учнів. Самоаналіз уроку допомагає педагогу оволодіти більш високим рівнем майстерності, підвищити результативність праці.
Самоаналіз уроку педагогом дозволяє вирішити цілий ряд важливих завдань:
· педагог краще усвідомлює систему своєї роботи;
· швидше освоює на практиці методику вибору й обґрунтування оптимального варіанта навчання;
· робить педагога психологічно захищенішим, впевненішим у собі;
· поліпшує якість планування наступних уроків;
· стимулює розвиток творчого мислення й діяльності педагога.
Існують різі схеми самоаналізу уроків
Схема самоаналізу уроку №1
1. Загальна структура уроку
Основна дидактична мета уроку: його місце в системі уроків з теми, основні моменти уроку, дозування часу, дотримання основних вимог до оформлення уроку, використання часу на уроці.
2. Реалізація основної дидактичної мети уроку
Виконання вимог програми, співвідношення матеріалу, поясненого на уроці і даного на самостійну роботу, організація сприйняття, уваги, пізнавального інтересу, організація первинного закріплення матеріалу, перевірка якості знань, використання розділу і програм, вимоги до знань, опитування учнів.
3. Розвивальний аспект уроку
Залучення учнів до здійснення основних розумових операцій, подолання посильних труднощів, розвиток пізнавальної самостійності й послідовності, науковості, міцність знань.
4. Дотримання основних принципів дидактики.
Принцип наочності, свідомості і активності в роботі педагога і учнів, доступності і посильності, систематичності і послідовності, науковості, зв'язку теорії з практикою, міцності знань.
5. Методи навчання
Методи введення нового матеріалу, закріплення і вироблення вмінь і навичок, контролю; відповідність методів загальної спрямованості навчання дидактичній меті; залежність вибору методів навчання від матеріального забезпечення навчального процесу.
6. Виховний аспект уроку
Використання виховних можливостей змісту навчального матеріалу, формування світогляду, зв'язок із життям, виховання сумлінного ставлення до праці, навчання, використання виховної можливості оцінки, виховний вплив особистості педагога.
7. Вчитель на уроці
Підготовка до уроку, роль конспекту, види діяльності на уроці, контакт із класом, індивідуальний підхід до учнів, значення предмета, захопленість ним, зовнішній вигляд педагога.
8. Робота учнів на уроці.
Підготовка учнів до уроку, активність на різних етапах уроку, види діяльності, культура мови, дисципліна, ставлення до предмета, динаміка працездатності, моменти найвищої активності, зниження працездатності, їхні причини, рівень сформованості вміння вчитися.
9. Гігієнічні умови уроку
Приміщення, його основна оснащеність, меблі, дотримання принципу розташування, розклад на день, вплив гігієнічних умов на динаміку працездатності на уроці.
Схема самоаналізу уроку №2
1. Яке місце цього уроку в темі, розділі, курсі? Його зв'язок із попередніми уроками.
2. Які особливості класу було враховано під час планування уроку ?
3. Які завдання планувалося вирішувати на уроці? Чим зумовлений такий вибір завдання?
4. Чим зумовлені вибір структури і типу уроку ?
5. Чим зумовлений вибір змісту, форм і методів навчання ( за елементами уроку )?
6. Які навчально-матеріальні, гігієнічні, морально-психологічні, естетичні й тимчасові умови було створено на уроці? Наскільки вони сприяли успішній роботі?
7. Чи були відхилення від плану уроку? Чому ? які саме ?
8. Як можна оцінювати результати уроку? Чи вирішено його завдання? Чи не було перевантаження учнів?
9. Які висновки на майбутнє можна зробити з результатів уроку ?
Варіант алгоритму самоаналізу уроку
1. Характеристика класу
А. Тут розглядають структуру міжособистісних стосунків: лідери, аутсайдери; наявність угруповань, їхній склад; взаємодія структур особистих взаємин і організаційної структури класу.
Б. Потім необхідно охарактеризувати вади біологічного розвитку учнів: дефекти зору, слуху; соматичні захворювання; особливості вищої нервової системи (надмірна загальмованість або збудливість); патологічні відхилення.
В. Після цього варто охарактеризувати дефекти психічного розвитку: слабкий розвиток інтелектуальної сфери тих чи інших членів учнівського колективу; слабкий розвиток вольової сфери в окремих учнів; слабкий розвиток емоційної сфери особистості. Далі йде характеристика розвитку психічних якостей: відсутність пізнавального інтересу, потреби в знаннях, установки на навчання; недоліки у ставленні особистості до себе, вчителя, родини колективу.
Г. Після цього можна перейти до аналізу недоліків підготовленості учнів ласу: прогалини у фактичних знаннях і вміннях; проблеми в навичках навчальної праці; погані звички і культура поведінки.
Д. Потім розглядають недоліки дидактичних і виховних впливів школи, після чого недоліки впливу родини, однолітків, позашкільного середовища. (Звичайно, зовсім необов'язково під час кожного самоаналізу у року давати таку вичерпну характеристику класу, в якому він проходив. Однак самоаналіз уроку педагогом відрізняється від його аналізу керівником тим, що він зорієнтований не тільки на конкретний клас, а й на конкретних учнів).
2. Потім аналізують зовнішні зв'язки уроку: встановлюють місце і роль даного уроку в досліджуваній темі; характер зв'язку уроку з попередніми і наступними уроками.
3. Характеристика триєдиної мети уроку з опорою на характеристику класу, чого треба домогтися в знаннях і вміннях, відповідно до специфіки учнівського колективу; який виховний вплив зробити на учнів; які якості почати, продовжувати, закінчити розвивати.
4. Характеристика задуму уроку (план): яким є зміст навчального матеріалу; як учні засвоюватимуть його, тобто які методи навчання і форми організації пізнавальної діяльність; яку частину матеріалу вони можуть засвоїти самі; яка частину матеріалу вимагає допомоги педагога під час засвоєння; що необхідно добре запам'ятати, а що використовувати тільки для ілюстрації; що з раніше вивченого необхідно повторити і на що обіпертися під час засвоєння нового; як закріпити знову вивчене; що буде цікавим і легким, а що складним; яким чином будуть досягнуті виховне й розвивальне завдання.
5.Як побудовано урок, виходячи з його задуму? Характеристика етапів уроку, виділення навчально-виховних моментів, що найбільш позитивно або негативно вплинули на хід уроку, на формування кінцевого результату.
6.Структурний аспект самоаналізу: докладний аналіз етапів, які, на думку вчителя, найсильніше позитивно або негативно вплинули на формування кінцевого результату уроку; аналіз відповідності в межах цих моментів завдань, змісту, методів і форм.
7.Функціональний аспект аналізу; визначають наскільки структура уроку відповідала поставленій меті, задуму уроку, можливостям класного колективу. Визначають вдалі і невдалі моменти в діяльності вчителя і учнів, аналізують відповідність стилю взаємин педагога і учнів успішному формуванню кінцевого результату уроку.
8.Оцінка кінцевого результату уроку: оцінка якості знань, умінь і навичок, отриманих учнями на уроці, визначення розриву між поставленими завданнями і реальним кінцевим результатом уроку. Причини цього розриву; оцінка досягнення виховних та розвивальних завдань уроку, висновки та самооцінка уроку.
ВИСНОВКИ
Сучасний урок - одне зі складних понять сучасної педагогіки. Складність його в тому, що зміни в суспільстві, деяких науках (дидактика, психологія, педагогіка) істотно впливають на урок, приводячи до зміни парадигми уроку.
Велике значення сучасного уроку не тільки в утворенні, але й у розвитку і вихованні особистості.
Урок багатогранний кристал, у якому відбивається вся система навчання педагогів.
ЛІТЕРАТУРА
1. Завельський Ю.В. Як підготувати сучасний урок.// Завуч. 2000. №4. - с. 94-97
2. Зотов Ю.Б. Організація сучасного уроку. - М.: Освіта, 1984
3. Культура сучасного уроку. / Під ред. Н.Е. Щурковой. - М.: Педагогічне суспільство Росії, 2000
4. Махмутов М.И. Сучасний урок. - М.:Педагогіка, 1985
5. Онищук В.А. Урок у сучасній школі. - М.: Освіта, 1981
6. Все про урок. Під редакцією Романенко М.І., Морозова В.В. Дніпропетровськ 2008.
7. Марков І.С. Інтерактивні технології на уроках математики.- Вид. «Основа», 2008 р.
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Яким має бути сучасний урок. Форми навчання в педагогиці. Типи уроків, та їх структура. Виховні, розвиткові, дидактичні вимоги до уроку. Важливість повторювально-навчальної роботи. Сприймання і засвоєння нового матеріалу. Шляхи удосконалення уроків.
курсовая работа [40,6 K], добавлен 30.05.2013Дослідження сучасних тенденцій організації навчального процесу, їх сутності та основних проблем. Аналіз індивідуалізації і диференціації навчання, типів і структури уроків. Огляд фронтальної, групової та індивідуальної форм організації навчальної роботи.
курсовая работа [46,4 K], добавлен 17.03.2012Основні типи уроку по засвоєнню, узагальненню і систематизації нових знань, навиків і умінь. Загальні, виховні, розвиткові та дидактичні вимоги до нього. Форм організації навчання та навчальної роботи. Розробка уроку на тему "Корінь: будова, функції".
курсовая работа [905,6 K], добавлен 11.12.2014Поняття про форми навчання. Типи і структура уроків. Теоретичні аспекти організації уроку історії. Методи і засоби навчання на уроці на прикладі теми: "Внутрішня та зовнішня політика князя Данила Романовича". Творчий підхід до процесу вивчення історії.
курсовая работа [1,3 M], добавлен 17.01.2011Урок як форма організації навчання. Нетрадиційні форми організації. Методика організації занять з кулінарії у формі гри. Особливості розробки та проведення уроку-гри. Визначення ефективності впливу уроку гри на активізацію пізнавальної діяльності учнів.
дипломная работа [89,3 K], добавлен 16.09.2010Урок - основна форма навчання географії. Типи і структура уроків. Вивчення нового матеріалу, вдосконалення знань, контроль і корекція навичок. Основні вимоги до змісту. Методика проведення етапів макроструктури уроку. Організація самостійної роботи учнів.
курсовая работа [46,1 K], добавлен 13.04.2013Зміст досвіду як системи в дії. Модель творчої особистості учня, створення ситуації успіху. Основна форма організації навчальної діяльності - урок. Складові ефективності й успішності уроку. Етапи підготовчої роботи по складанню зорових опор, морфеми.
разработка урока [243,4 K], добавлен 20.11.2010Види диференційованого навчання, педагогічні умови його організації. Дослідницька перевірка педагогічних умов диференційованого підходу до організації навчання. Конспекти уроків з тем: "Еритроцити. Переливання крові", "Мікроскопічна будова крові людини".
дипломная работа [72,6 K], добавлен 13.03.2013Класифікація уроків за дидактичною метою. Предметний урок та його значення у навчально-виховному процесі початкової школи. Вдосконалення методики організації та проведення предметних уроків із курсу "Я і Україна. Природознавство" в початковій школі.
дипломная работа [620,3 K], добавлен 12.11.2009Методичний аналіз теми занять, їх календарно-тематичне проведення. Методи та форми організації навчальної і виховної роботи. Естетичне виховання та профорієнтаційна робота з учнями. Розробка творчого проекту та плану-конспекту уроку з електротехніки.
курсовая работа [61,1 K], добавлен 19.01.2011Урок як основна форма організації навчального процесу в школах, його функції в організації системи особистісно орієнтованого навчання. Вимоги до сучасного уроку, підготовка вчителя, самоаналіз його результатів. Методичні рекомендації молодому вчителю.
курсовая работа [39,4 K], добавлен 01.10.2009Урок як форма організації навчання в школі та особливості сучасного до нього підходу. Інтерактивне навчання, його класифікація та роль в формуванні навчального процесу. Види технологій інтерактивного уроку та шляхи підвищення активності учнів на уроці.
курсовая работа [53,3 K], добавлен 22.04.2010Сутність поняття "самостійна робота", аналіз змісту організаційного циклу самостійної навчальної діяльності як системи. Форми та методи у сучасних підходах до самопідготовки студентів. Організації самостійної роботи студентів у позааудиторний час.
реферат [24,7 K], добавлен 29.09.2010Урок як форма організації навчання. Сучасні підходи до типології та структури уроків. Приклади практичного використання методики проведення нетрадиційних уроків з української мови. Інтерактивне навчання як сукупність технологій. Урок-гра "Найрозумніший".
курсовая работа [126,0 K], добавлен 26.03.2011Основні поняття контролю знань та навчальних досягнень учнів, його сутність, види та функції. Методи, форми організації і педагогічні вимоги до контролю та оцінювання знань учнів. Ефективність тестового контролю як сучасної форми контролю знань учнів.
курсовая работа [53,4 K], добавлен 23.12.2015Творче самовираження дитини, як педагогічна проблема. Використання жанру дитячої опери, як форми організації творчої діяльності учнів. Взаємозв'язок уроків музики та позакласних форм навчання. Методи організації музично-театральної діяльності учнів.
курсовая работа [120,2 K], добавлен 24.11.2015Сучасний урок в освітній галузі. Процес вибору об'єктів навчальної роботи. Об'єкти навчальної роботи з деревини. Структура педагогічної технології. Характерні ознаки основних технологій навчання. Класифікація педагогічних технологій за Г. Селевком.
курсовая работа [1,4 M], добавлен 15.05.2014Обов’язкові елементи конструктора уроку. Мета, завдання, тип та форма проведення уроку, структурні елементи навчальної діяльності та домашнє завдання. Виправлення методичних помилок та усунення проблемних ситуацій. Засвоєння учнями нових знань.
презентация [200,5 K], добавлен 20.12.2012Характеристика основних стилів навчання. Сутність технології оптимізації організації навчального процесу. Визначення, особливості та властивості навчальної технології як засобу організації освітнього процесу та показника системи дій викладача і студентів.
реферат [23,7 K], добавлен 04.06.2010Пошуки шляхів вдосконалення шкільного уроку. Реалізація ведучих функцій навчання: виховна, освітня і розвиваюча на основі ідеї педагогіки співпраці за допомогою нових форм роботи. Класифікація уроків, умови їх організації. Типологія та структура уроку.
курсовая работа [39,1 K], добавлен 06.11.2009