Корінь та кореневі системи. Видозміни кореня

Ознайомлення з основними способами навчання учнів розпізнавати види коренів та типи кореневих систем. Дослідження та характеристика методів розпізнавання типів кореневих систем на гербарних зразках. Визначеня та аналіз основних видозмін кореня рослин.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 23.11.2015
Размер файла 18,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Корінь та кореневі системи. Видозміни коненя

Вступ

Мета: навчальна - ознайомити учнів із будовою коренів; дати поняття про кореневі системи; розглянути типи кореневих систем; навчити учнів розрізняти й визначати різні типи кореневих систем; встановити взаємозв'язок між будовою та функціями кореневих систем; вивчити видозміни кореня та їх значення;

розвиваюча - продовжити формувати навички дослідної роботи під час

виконання лабораторних робіт;

виховна - виховувати бережливе ставлення до рослин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, зошит для лабораторних робіт, таблиця «Будова кореня», «Види кореневих систем», малюнки різних видів коренів, гербарні екземпляри рослин із різними типами кореневих систем.

Основні терміни та поняття: корінь, ризоїди, коренева система, головний корінь, бічні корені,стрижнева коренева система, мичкувата коренева система, коренеплід, кореневі бульби, дихальні корені, повітряні корені, корені присоски, корені причіпки.

Тип уроку: урок формування знань, умінь та навичок.

Хід уроку

Організаційний етап (привітання).

- Доброго дня! Староста чи всі присутні на уроці? Діти перевірте чи все необхідне обладнання є на ваших столах, яке необхідне нам для сьогоднішнього уроку. А саме: гербарні екземпляри рослин із різними типами кореневих систем. Добре. До цього ми повернемося трішки пізніше. А зараз приберіть всі зайві речі зі столу, ми починаємо урок.

Актуалізація опорних знань учнів (бесіда):

- Назвіть органи рослин, які ви знаєте..

- Які органи належать до наземних, а які - до підземних?

- Які функції виконують вегетативні органи?

- Які органи називаються генеративними? Які функції виконують генеративні органи?

- Яке значення має розмноження рослин?

Мотивація навчальної діяльності (розповідь):

Чи доводилося вам тримати за ручку розкриту парасолю, коли дме сильний вітер? Це зробити дуже важко. Адже парасоля виривається з рук і летить за вітром. А якщо вже дуже міцно її тримати, вона може потягти і вас за собою. Крони багатьох дерев мають вигляд парасолі. А столітній дуб має крону у десятки разів більшу за парасолю. Яка ж величезна сила потрібна, щоб міцні дерева з товстими стовбурами та усіма гілками дерев втримати на місці під час вітру чи буревію ? Звичайно, потрібна сила могутнього велетня. Таку силу мають корені дерев. Вони не лише забезпечують рослину водою і поживними речовинами, що розчинені в ній, а й тримають їх у ґрунті. Ніби на стальних канатах, що розгалужені в усі боки, рослини тримаються на своїх коренях. Корені дуже міцні. Спробуйте розірвати корінь завтовшки з олівець. Це зробити досить важко. А корені велетенських дерев товстіші у десятки разів. У кожного дерева таких коренів дуже багато, і вони ростуть углиб та вшир. учень корінь гербарний

Вам відомо, що, окрім кореня, у рослини є й інші органи. Вони мають складну зовнішню і внутрішню будову.

Прийом «Відстрочена відгадка»:

- Сьогодні на уроці у нас в «гостях» морква та буряк. Подумайте, які асоціації викликають ці предмети? Давайте побудуємо на дошці асоціативний квадрат до слова «морква».

- То що ж собою являє морква та буряк?

- Так, це корінь, а чим вони відрізняються від інших коренів рослин? Чому?

- Сьогодні на уроці ми ознайомимось з будовою, функціями кореня, розглянемо видозміни коренів та їх роль в житті рослин. Темою уроку є «Корінь».

Теоретичне вивчення нового матеріалу.

1. Загальна характеристика коренів (розповідь, що супроводжується демонструванням малюнків рослин з різними типами коренів):

Корінь - вегетативний орган рослини, за допомогою якого вона міцно утримується в ґрунті та поглинає з нього розчин мінеральних речовин. У деяких рослин корінь слугує органом накопичення запасних поживних речовин або є органом вегетативного розмноження.

В історичному розвитку рослин корінь виник пізніше від стебла й листка. Його поява була викликана переходом рослин із водного середовища до життя на суші.

Корені характерні для сучасних вищих рослин - папоротей, хвощів, плаунів, голонасінних і квіткових.

У нижчих рослин (водоростей) та мохів їх частково заміняють волоскоподібні утвори, які називають ризоїдами.

У водяних рослин, наприклад, сальвінії плаваючої, роголисника зануреного коренів немає. Ці рослини поширені у прісних водоймах і поглинають із води поживні речовини всією поверхнею тіла. Не мають коренів і багато рослин-паразитів, бо живляться вони за допомогою присосок, якими прикріплюються до рослини, на якій паразитують (наприклад, повитиця тощо).

2. Зовнішня будова кореня (розповідь, що супроводжується роботою з таблицею та роботою з гербарними зразками):

Сукупність усіх коренів однієї рослини називають кореневою системою. У кореневій системі рослин виділяють головний корінь, який розвивається із зародкового корінця. Від головного кореня відходять бічні корені. Крім головного та бічних коренів, у рослини можуть утворюватися додаткові корені, які формуються на стеблах, листках.

Розрізняють два типи кореневих систем: стрижневу і мичкувату. Якщо в рослини добре помітний головний корінь, її коренева система називається стрижневою. Якщо головний корінь не розвивається чи малопомітний, а корені ростуть пучком, кореневу систему називають мичкуватою.

3. Видозміни кореня (розповідь, що супроводжується роботою з таблицею, демонструванням малюнків різних видів коренів):

У процесі довготривалого пристосування до умов життя корені багатьох рослин, крім основних функцій, виконують додаткові. Наприклад, корені буряка, моркви та жоржини здатні запасати поживні речовини, а орхідеї - воду. Таким чином, корені цих рослин набули видозмін.

У деяких рослин спостерігається потовщення головного кореня завдяки запасу поживних речовин, які в ньому відкладаються. Такий корінь називають коренеплодом. Він характерний для моркви, буряка, редиски, редьки. В утворенні коренеплодів беруть участь і корінь, і стебло. Більшість рослин, що мають коренеплоди, - дворічні. Першого року з насінини розвивається рослина, у якої до зими наземна частина відмирає, а коренеплід зберігається і перезимовує. Другого року життя з рослини за рахунок відкладених у корені (коренеплоді) поживних речовин розвивається новий пагін.

Іноді поживні речовини відкладаються у бічних чи додаткових коренях рослини, викликаючи їх потовщення. Такі утворення кореня називають кореневими бульбами, або бульбокоренями. Наприклад, жоржина, пшінка, батат мають такі кореневі бульби.

У тропічних мангрових дерев, що ростуть на збідненому киснем ґрунті, а також у деяких водних рослин є дихальні корені. Це бічні корені, що розвиваються з підземного кореня й ростуть угору над ґрунтом або водою. Ними рослина дихає. Такі корені має, наприклад, болотний кипарис. Повітряні (додаткові) корені орхідеї звисаючи зі стебла, поглинають кисень і вбирають поживні речовини та вологу з повітря.

У паразитичних рослин, наприклад, омели, повитиці корені мають вигляд присосок. Ними вони прикріплюються до рослини, на якій паразитують. Ці рослини живляться готовими органічними речовинами, поглинаючи їх із своєї «жертви». Такі видозміни кореня називають коренями-присосками.

У деяких ліан, плющів, крім звичайних коренів, розвиваються додаткові корені-причіпки, якими вони прикріплюються до інших рослин, скель.

Практичне вивчення нового матеріалу:

Прочитайте текст

Кожна рослина має кореневу систему, яка складається з коренів різних видів. Головний корінь розвивається з корінця зародку. Додаткові корені ростуть від стебла та листка. Бічні корені ростуть від головного кореня або від додаткових коренів.

Якщо рослина має добре розвинутий головний корінь, то її кореневу систему називають стрижневою. Коренева система, яка складається з великої кількості додаткових коренів, називається мичкуватою.

1. Підпишіть види коренів і типи кореневих систем (1. Стрижнева коренева система: бічні корені, головний корінь, додаткові корені. 2. Мичкувата коренева система: бічні корені, додаткові корені).

2. Розгляньте кореневі системи запропонованих вам рослин.

3. Відберіть рослини зі стрижневою й мичкуватою кореневими системами.

4. Заповніть таблицю 1.

Таблиця 1. Типи кореневих систем

Типи кореневих систем

Особливості будови кореневої системи

Назва рослини

І. Стрижнева коренева система

Добре помітний головний корінь

Кульбаба, подорожник.

ІІ. Мичкувата коренева система

Головний корінь не розвивається чи малопомітний, а корені ростуть пучком

Пирій, кукурудза.

5. Знайдіть у підручнику текст про видозміни коренів. Уважно прочитайте його, заповніть таблицю 2.

Таблиця 2. Видозміни коренів

Видозміна кореня

Яким рослинам належить

Значення видозміни в житті рослини

Коренеплід

Морква, буряк, редиска, редька

Головний корінь потовщується завдяки запасу поживних речовин, які в ньому відкладаються

Бульбокорінь

Жоржина, пшінка, батат

Відкладання поживних речовин у бічних чи додаткових коренях рослин

Повітряний корінь

Орхідея

Корені звисають зі стебла, поглинають кисень і вбирають поживні речовини та вологу з повітря

Корінь-підпірка

Інжир

Додаткові корені, які виконують функцію підпорок.

Корінь-причіпка

Деякі ліани, плющі (виноград, хміль)

За допомогою коренів прикріплюються до інших рослин, скель.

Дихальний корінь

Тропічні дерева, що ростуть на болотах (болотяний кипарис)

Корені ростуть угору, забезпечують підводні частини рослин повітрям

Дайте відповіді на запитання.

1. Що таке коренева система? (Сукупність усіх коренів однієї рослини).

2. Чим відрізняються вивчені кореневі системи? (Стрижнева - коренева система у якої добре помітний головний корінь. Мичкувата - головний корінь не розвивається чи малопомітний, корені ростуть пучком).

3. Чим можна пояснити наявність видозмін коренів? (Видозміни коренів виникли в результаті пристосування до мінливих умов зовнішнього середовища та умов життя).

На дошці знаходяться таблиці. Кожна таблиця містить певну ознаку різних видозмін кореня та назву видозміни кореня. Дітям необхідно до назв видозмін коренів обрати їх ознаки.

1. Запас поживних речовин у головному корені.

2. Запас поживних речовин у додаткових коренях.

3. Бічні корені, що розвиваються з підземного кореня й ростуть над ґрунтом або водою.

4. Виконують дихальну функцію.

5. Прикріплюється ними до рослин.

6. Виконують опорну функцію.

7. Морква, буряк.

8. Жоржина, батат.

9. Редиска, редис.

10. Болотний кипарис.

11. Орхідея.

12. Омела.

13. Плющ, ліани.

14. Інжир, кукурудза.

15. Виноград, хміль, деякі види квасолі.

І. Коренеплід - 1, 7, 9.

ІІ. Бульбокорінь - 2, 8

ІІІ. Повітряний корінь - 3, 10.

ІV. Корінь-підпірка - 6, 14.

V. Корінь-причіпка - 5, 12, 13, 15.

VI. Дихальний корінь - 4, 11.

Один учень записує характерні ознаки спочатку в коло «Стрижнева коренева система», другий - у коло «Мичкувата коренева система», а потім разом заповнюють спільні ознаки.

Визначення домашнього завдання (інструктаж):

1. Опрацювати § 10. Дати відповіді на запитання в кінці параграфу.

2. Складіть кросворд на 10 термінів до теми «Корінь».

3. Підготуйте коротку доповідь про рослин, які мають дихальні корені або повітряні корені.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Сутність процесу навчання та його структура. Методи, прийоми і засоби навчання як дидактичні категорії. Класифікація методів навчання. Особливості основних та активних методів, їх значення та практичне використання. Специфіка засобів навчання, їх види.

    реферат [43,6 K], добавлен 14.12.2010

  • Аналіз форм здійснення диференціального навчання в процесі навчання фізики у загальноосвітній школі. Розробка системи вихідних принципів побудови рівневих систем фізичних задач певного профільного спрямування. Огляд методів розв’язування фізичних задач.

    дипломная работа [542,8 K], добавлен 31.05.2012

  • Поняття про диференційоване навчання, характеристика його цілей, основних видів і форм. Види диференційованої роботи на уроках біології та її організація. Методичні рекомендації щодо підвищення ефективності здійснення диференціації навчання учнів.

    курсовая работа [3,7 M], добавлен 18.07.2011

  • Формування в учнів поняття алгоритму. Ознайомлення з властивостями, способами та основними формами подання алгоритмів. Базові структури алгоритмів та їх властивості. Побудова графічних схем найпростіших алгоритмів. Аналіз алгоритму розв’язування задачі.

    разработка урока [242,8 K], добавлен 21.04.2011

  • Характеристика основних методів навчання - одних з найважливіших компонентів навчального процесу. Визначення прийомів, які використовує викладач при використанні проблемно-пошукових методів навчання. Аналіз основ розвиваючих технологій навчання історії.

    контрольная работа [24,0 K], добавлен 13.06.2010

  • Елементи організації, форми та характерні ознаки навчання. Сутність Белл-ланкастерської, Мангеймської та інших систем. Сумісна діяльність вчителів та учнів. Управління з боку вчителя. Методи навчання та їх класифікація. Види контролю навчального процесу.

    реферат [16,9 K], добавлен 22.09.2009

  • Історичний аспект розвитку застосування практичних методів навчання. Аналіз сучасних думок щодо застосування практичних методів навчально-пізнавальної діяльності. Використання практичних методів для пізнання дійсності і поглиблення знань учнів.

    реферат [40,9 K], добавлен 17.09.2010

  • Основні положення компетентнісного підходу у формуванні пізнавальної самостійності. Методичні рекомендації щодо формування основних груп компетентностей учнів на уроках фізики. Дослідження способів розв’язування фізичних задач математичними способами.

    курсовая работа [229,1 K], добавлен 19.02.2014

  • Особливості навчання учнів шкільного віку, його групи: молодший, середній та старший. Навчання студентів, специфіка та головні етапи даного процесу, вимоги до нього. Принципи навчання і завдання системи післядипломної освіти, тобто дорослих людей.

    презентация [1,5 M], добавлен 18.05.2014

  • Зміст, аналіз самостійної роботи учнів. Види самостійної діяльності учнів. Методика організації самостійної роботи на уроках трудового навчання в основній школі. Методична розробка уроку трудового навчання на тему "Світильники й електроприлади в побуті".

    дипломная работа [78,1 K], добавлен 02.02.2014

  • Дослідження сучасних тенденцій організації навчального процесу, їх сутності та основних проблем. Аналіз індивідуалізації і диференціації навчання, типів і структури уроків. Огляд фронтальної, групової та індивідуальної форм організації навчальної роботи.

    курсовая работа [46,4 K], добавлен 17.03.2012

  • Дослідження сутності та класифікації інтерактивних методів навчання. Особливості дискусійних (діалог, групова дискусія, розбір ситуацій з практики); ігрових (дидактичні творчі, ділові, рольові, організаційно-діяльнісні ігри); тренінгових методів навчання.

    реферат [28,1 K], добавлен 09.06.2010

  • Психолого-педагогічні основи та методика використання диференційованого підходу. Враховування навчальних можливостей учнів. Характеристика основних видів диференційованого навчання. Організація, зміст, аналіз ефективності експериментального дослідження.

    дипломная работа [1,2 M], добавлен 07.11.2009

  • Планування уроків 1-11 класів з курсу "Бібліотечна справа", ознайомлення учнів з основними елементами книги, способами її оправи, а також з правилами користування бібліотечними книгами. Шляхи виховання почуття поваги і шанобливого ставлення до книги.

    методичка [54,8 K], добавлен 13.12.2010

  • Характеристика основних методів контролю і самоконтролю навчання, особливості їх впровадження. Рекомендації з використання тестового контролю предмету "Економіка" з теми "Гроші, їх види і функції" учнями 10-тих класів загальноосвітніх навчальних закладів.

    контрольная работа [22,7 K], добавлен 31.08.2010

  • Розгляд основних типів мультимедійних засобів. Особливості аудіовізуальних засобів навчання, що включають кінострічки, телепередачі й інші види озвучених відеозаписів. Переваги застосування мультимедіа на заняттях з англійської мови, їх роль і користь.

    статья [23,2 K], добавлен 27.08.2017

  • Аналіз теоретичних особливостей вивчення пунктуації. Підбір системи методів, прийомів та засобів навчання, що сприяють успішному формуванню пунктуаційних умінь та навичок в учнів. Розгляд вправ для засвоєння уживання розділових знаків у реченні.

    курсовая работа [38,8 K], добавлен 28.10.2014

  • Ефективність процесу навчання. Класифікація основних методів навчання. Особливості використання наочних, словесних, практичних методів в роботі з проблемними дітьми. Відмінні особливості в освітніх та корекційних програмах навчання дітей грамоті.

    контрольная работа [67,8 K], добавлен 09.12.2011

  • Проблема взаємозв’язку навчання та розвитку учнів у психолого-педагогічній літературі. Сутність та зміст навчання в загальноосвітньому закладі. В.О. Сухомлинський про роль навчання в розвитку дітей. Головні особливості системи розвивального навчання.

    курсовая работа [88,9 K], добавлен 28.02.2012

  • Аналіз змісту навчання програмного та технічного забезпечення систем автоматизованого проектування одягу в системі професійної підготовки фахівців з технологічної освіти. Рекомендації щодо вибору системи САПР для вивчення майбутніми вчителями технологій.

    статья [17,1 K], добавлен 21.03.2015

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.