Ґрунт –важливе тіло природи

Формування в учнів поняття "ґрунт" та уявлень про перегній і склад ґрунту. Узагальнення спостережень за змінами в природі. Актуалізація знань, умінь, навичок учнів. Створення проблемної ситуації на основі демонстрації ілюстрації на уроці природознавства.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 16.11.2015
Размер файла 27,9 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Тема. Ґрунт -важливе тіло природи

Клас: 3А (4 урок) Вчитель Світлана Сергіївна

Мета: формувати в учнів поняття «ґрунт», уявлення про перегній, про склад ґрунту (повітря, вода, перегній, пісок, глина); розвивати вміння спостерігати, узагальнювати; виховувати допитливість, самостійність

Обладнання: підручник, зошит, презентація, чорнозем, глина, пісок, спиртівка, сірники, склянки, скло, серветка, вода.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організація класу

1 слайд

1.1 Перевірка готовності до уроку

- Перевірте, чи все готове до уроку природознавства. На столі повинні бути: щоденник, підручник, зошит, ручка та олівець. Все зайве покладіть у портфелі.

1.2 Перевірка постави

- Сядьте всі рівненько, руки покладіть на парту.

-Молодці, тепер ми можемо починати наш урок.

1.3 Привітання

- Добрий день, діти. Мене звати Тетяна Олексіївна і сьогодні урок природознавства у вас проведу я.

2. Перевірка знань умінь і навичок учнів

Слайд 2

2.1 Узагальнення спостережень за змінами в природі

-- Відкрийте ваші календарі спостереження, зараз ми їх заповнимо.

- Який зараз місяць панує в природі?

- Які зміни відбулися у природі?

- Які прикмети листопада ви знаєте?

- Який сьогодні день? ( число, місяць, день тижня)

- Опишіть погоду.

- Яка температура повітря?

- Що цікавого бачили у природі, коли йшли до школи?

19 листопада Павла -З ним пов'язують льодостав -- замерзання річок і озер. Йде сніг -- чекай сніжну й добру для озимини зиму.

20 листопада Феодора- -Зима сідає на покуть. Феодор сидить і землю студить. З Феодора-Студита стає холодно й сердито. Якщо відлига -- чекай морозів.

Спостерігайте, будьте уважними і природа відкриватиме вам свої таємниці.

Продовжуйте заповнювати ваші щоденники спостережень і наступного тижня отримаєте гарні оцінки.

Ну, а на уроці треба не просто слухати, а чути,

не просто дивитися, а бачити,

не просто відповідати, а думати,

дружно працювати.

2.2 Фронтальна бесіда

На минулому уроці ви вивчали корисні копалини.

1) Що таке корисні копалини?

2) На які групи поділяють усі корисні копали? ( розмістити на дошці: горючі, рудні, нерудні)

-На партах у вас є ілюстрації корисних копалин. Назви їх є відгадками на загадки, які зараз ви почуєте. Вашим завданням буде розгадати загадку, знайти відповідну ілюстрацію і розмістити її у необхідну колонку щодо видів корисних копалин.

Корисні копалини

Горючі рудні нерудні

Нафта залізні руди граніт

Природний газ вапняки

Вугілля

Торф

2.3 Загадки

Роблять з мене речовини: фарби, штучнії тканини,

ліки і картон, пластмаси, - отже, справжнє я багатство.

Хоч у болоті народився, але й на полі знадобився,

бо я ще й добриво чудове.

А ще - зігрію я будови, бо і на паливо згоджусь.

Чи впізнали, як я звусь? (торф).

Масляниста рідина, з різким запахом вона,

темно-бурий колір має, під землею залягає.

Чорним золотом її звуть всі люди на землі

з неї роблять, любий друже, гас, бензин, машинне масло,

фарбу, гуму і пластмаси (нафта)

З неї у печах чавун виплавляють.

З нього ллють сталь, роблять речі сталеві,

ну а основа речей металевих -

буро-червона, важка і тверда - це залізняк, чи … (залізна руда).

Я родом з дна морського, природи я дитина.

Від мармуру до крейди - це все моя родина

Ми містим газ, від оцту пускаєм бульбашки

Потрібні в будівництві, усі ми - …(вапняки)

До складу гуми і пластмас, бензину входить він,

ніяк не видимий для нас, з далеких свердловин,

по трубах, із глибин землі приходить в дім до нас -

безбарвне паливо, легкий, наш друг - … (природний газ).

Чорне, блискуче, гарно горить,

Взимку зігріє, людей звеселить.(вугілля)

Камінь, я гірська порода, я також дитя природи,

я зернистий і твердий, я матеріал міцний.

Можна пам'ятник зробити, коли треба - роздробити,

я годжуся на бруківку, для спорудження домівки,

я не мармур, не магніт, а такий собі … (граніт).

2.4 Підсумок перевірки знань учнів

- Отже, ми повторили, що таке корисні копалини, на які вони поділяються групи, а тепер можемо переходити до вивчення нового матеріалу.

3. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок учнів

Відгадайте загадку:

Вона весь світ годує, сама ж нічого не їсть

Не людина, а п'є. Не кухар, а всіх годує.

Дітей не народжує, а всім мати рідна. (Земля)

Мене б'ють, колотять, перевертають, ріжуть. Я все терплю й всім добром плачу.

Слайд 3

Слово «земля» багатозначне.

Давайте прочитаємо значення слова «земля» у тлумачному словнику:

ь це назва нашої планети, на якій ми живемо;

ь це суходіл, як протиставлення водному і повітряному простру;

ь земля - це країна, держава і взагалі, якась велика територія.

Але ми сьогодні поговоримо про землю, на якій все росте, про землю - матінку - нашу годувальницю або … про що? Яка її наукова назва?

Слайд 4

Підкаже ребус.

Слайд 5

Так, це ґрунт.

4. Повідомлення теми і завдань уроку

- Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що таке грунт, з чого він складається, яке значення має грунт для всього живого на нашій планеті: рослин, тварин, людей.

5. Вивчення нового матеріалу

Слайд 6

5.1 Створення проблемної ситуації на основі демонстрації ілюстрації

Подивіться на малюнок. Що зображено? Чим відрізняються малюнки? То чому ж на грунті росте рослина, а на щебені - ні? Зараз з'ясуємо.

природознавство ґрунт учень знання

5.2 Розповідь с елементами бесіди

Слайд 7

Не раз ви бачили перекопану темну поверхню землі. Якщо в ній викопати яму і розглянути її стінку, то зверху можна побачити темний пухкий шар, у якому ростуть рослини.

- Як називається цей шар?

(Грунт - це верхній пухкий шар землі, на якому ростуть рослини. У нижній частині грунт поступово світлішає. Під шаром грунту залягає шар піску, глини і каміння.)

Слайд 8

Розповідь про процес утворення грунту.

Основоположником науки про ґрунти є російський вчений Василь Васильович Докучаєв. До його праць ґрунт розглядавсь як верхній шар гірських порід, як інертний порошок, який пасивно передає рослинам необхідні їм мінеральні речовини. В. В. Докучаєв в перше розглянув ґрунт як самостійне природне тіло. Ґрунт вважав вчений, як будь-який живий організм живе, змінюється, то розвивається, то руйнується, то прогресує, то регресує.

В. В.Докучаєв дав перше наукове визначення поняттю “ґрунт”.

Утворення грунту - складний і довготривалий процес. Ви вже знаєте, що з часом гори руйнуються і розсипаються на уламки каміння. На каміння спочатку селяться дуже невибагливі рослини - лишайники. Після їх відмирання між камінням накопичується трохи перегною. Якщо туди потрапляє насіння, з нього виростають рослини, селяться тварини.

Слайд 9

Уламки каміння з часом стають все меншими, а перегною стає все більше. Так поступово з твердого каміння утворюється пухкий шар земної поверхні, на якому ростуть рослини.

Це цікаво знати!

Учені підрахували, що для того щоб утворився шар грунту завтовшки 5 см, потрібно не менше 2000 років. А для нормального росту рослин потрібний шар грунту завтовшки хоча б 50 см.Це ж скільки ж років потрібно, щоб утворився грунт такої товщини? Обчислимо на уроці математики. ( 20 000 р.)

Слайд 10

- Розгляньте ілюстрацію із зображенням розрізу грунту. Що в ньому знаходиться?

(У грунті є: коріння рослин, відмерлі рештки рослин, черв'яки, комахи та їхні личинки. Вони відіграють значну роль в утворенні грунту. Дощові черви, наприклад, живляться рослинними рештками, що є в грунті, сприяють швидкому перетворенню їх у перегній, а отже - підвищенню родючості. Тому, щоб утворився грунт, потрібні рослини, тварини і мікроорганізми, які відмерлі рештки перетворюють у перегній.

Саме він надає грунту темного забарвлення. З перегною утворюються поживні речовини, які разом із водою вбираються коренями рослин і без яких рослина не може жити. Від кількості перегною в грунті залежить його найважливіша властивість - родючість.)

6. Узагальнення й систематизація отриманих знань

6. 1 Робота за підручником

Прочитай з підручника визначення, що таке грунт.с. 53-54 (окрім дослідів)

6.2 Бесіда на закріплення прочитанного

- То яка найважливіша властивість грунту?

- Ви, напевно, чули вислів "родючий грунт". Як ви його розумієте?

(Родючий грунт - це такий, на якому добре ростуть і розвиваються рослини. Такий грунт містить багато перегною.)

6.3 Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

І до сонця потягніться,

В різні боки похиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз - присядьте,

Два - присядьте, і за парти тихо сядьте.

Слайд 12

7. Практична робота

- Також грунт містить повітря. Щоб переконатися у цьому проведемо дослід.

Дослід 1.Візьмемо склянку з водою і кинемо в неї грудочку грунту.

- Що ви помітили?(Бульбашки) Зробіть висновок. (У грунті міститься повітря. Воно заповнює всі порожнини між частинками грунту. У грунті, що складається з грудочок, є багато повітря.)

- Для чого потрібне повітря в грунті? (Повітря потрібне для дихання коренів. Щоб у грунті було більше повітря, його розпушують.)

Дослід 2. Візьмемо в бляшану банку грунт. Нагріємо на спиртівці. Над грунтом потримаємо шматок скла чи дзеркала.( Сухою серветкою накриємо грудочку грунту.)

- Що ви помітили? Чому це відбувається?( Серветка стала вологою)

- Який можна зробити висновок? (У грунті міститься вода.)

- Як потрапляє вода в грунт?

(Вода в грунт надходить під час випадання дощу чи снігу.)

- Для чого потрібна вода в грунті? (Вода потрібна для життя рослин. З водою корені всмоктують необхідні речовини з грунту.)

Дослід 3

Перед собою ви бачите 3 склянки. В першій піщаний грунт, в другій глинистий, в третій чорнозем. У грунті може бути різна кількість піску, глини, перегною.

Якщо у грунті багато піску,то він називається піщаним. Такий грунт світлого кольору, він швидко пропускає воду і швидко висихає.

Якщо у грунті багато глини, то це грунт - глинистий. Грунт, в якому багато глини, повільно пропускає воду. А коли висихає, то поверхня покривається кіркою, яка не пропускає повітря.

Якщо у грунті багато перегною, поживних речовин, грунт має чорне забарвлення і називається чорноземом. У такому грунті є вдосталь води і повітря.

7.1 Пояснення вчителем

Значення грунту

Слайд 13

- Для чого грунт рослинам?

(У грунті рослини закріплюються корінням і вбирають з нього воду з розчиненими в ній речовинами.)

Слайд 14

- Що дає грунт тваринам?

(Для багатьох тварин грунт є домівкою. У грунті живуть комахи та їхні личинки, черв'яки, кроти, землерийки. Тварини живляться рослинами, що виросли в грунті.)

Слайд 15-16

- Чи потрібний грунт людям?

( розглянь малюнок,назви одним словом)

(Без грунту не стало б продуктів харчування. Недарма кажуть, що грунт дорожчий від золота. Без золота люди жили б, а без грунту - ні.)

Підбиття підсумків. Рефлексія

-- Прочитайте висновки на с. 55.

- Тож яке значення грунту для рослин? Тварин? Людей?

-Що надає грунту темного забарвлення? (перегній)

Домашнє завдання

С. 53-55, зош - ст. 16

-- На цьому наш урок завершено. Дякую за увагу! До побачення.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.