Загадка як вид усної народної творчості. Види загадок

Поняття про народну загадку, роль метафори в ній. Класифікація та різновиди загадок за змістом. Принципи розвитку за допомогою загадок логічного мислення, пам'яті, уяви школярів. Підходи до виховування в учнів допитливості, інтересу до фольклору.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 24.02.2016
Размер файла 25,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Размещено на http://www.allbest.ru/

Загадка як вид усної народної творчості. Види загадок

Мета: розкрити барвистий світ народних загадок, особливості цього оригінального виду фольклору; дати поняття про народну загадку, роль метафори в ній, про класифікацію загадок за змістом; розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву школярів; виховувати допитливість, інтерес до фольклору, зокрема до народних загадок.

Обладнання: записи на дошці, ілюстрації, картки із завданнями.

Тин уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Усна народна творчість - це основа нашої безмежно багатої культури. Це наш дух, наша душа, наша пісня, якій світ дав найвищу оцінку. Використання вікового досвіду народу завжди допомагало нашим письменникам. Починаючи вiд Котляревського, ми можемо побачити в їхніх творах яскраві зразки народної мудростi, цього невичерпного й справді цiлющого для художника джерела.

II. Актуалізація опорних знань

- Що таке фольклор? (Відповіді учнів)

Учень1. Усну народну творчість ще називають фольклором, що в перекладі з англійської - народна мудрість. Фольклор узятий з різних джерел на основі безпосередніх спостережень над навколишнім життям, відтворює історію, культуру, побут, традиції, вірування.

Учень 2. Фольклор бере свiй початок ще з тих часiв, коли не було нi писемної лiтератури, нi письма взагалi. Усна народна творчiсть слугувала народу для власних потреб, як-то: колисковi, казки, загадки, примовки. Вони мали прищепити дитинi любов до народної творчостi, надати їм зразки моральної норми поведiнки, сформувати естетичнi смаки.

- Які види фольклору ви знаєте?

Учень 3. Усна народна творчість - це народні казки, прислів'я, загадки, вислови, пісні. Наприклад, одна людина складе казку, а інша - пісню. І передаються вони із уст в уста, нерідко зміст їх доповнюється чи скорочується, переходить із покоління в покоління, з однієї місцевості в іншу. Так поступово ці твори можуть набувати нового значення.

III. Повідомлення теми та мети уроку

Бібліотекар. Діти, подивіться на дошку. Сьогодні у нас тема уроку яка? «Загадка як вид усної народної творчості. Види загадок»

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося із загадками як видом усної творчості, розглянемо зміст і форму загадок, з'ясуємо роль метафори в ній, а також навчимося визначати види загадок та відгадувати їх.

Ми продовжуємо вивчення фольклору.

1. Бесіда за питаннями.

* Як ви гадаєте, чому цей жанр фольклору, тобто загадка, має таку назву? Від якого слова походить слово загадка? (Від слова «гадати» - думати, здогадуватися).

Повідомлення учня. Загадка - один з найдавніших і найпоширеніших видів народної творчості. Вони живуть у свідомості людей тисячоліттями. Чимало загадок зберігають і відображають застарілі погляди на природу, пережитки минулого. Так, загадки «Ревнув віл на сто гір, на тисячу городів» (грім), «Сивий бугай усе поле зайняв» (туман), «Високо стоїть, одне око має, всюди заглядає» (сонце) - відбивають погляди первісної людини на природу, коли, цілковито залежачи від неї, людина уособлювала в природі постійну боротьбу добрих і злих духів. Але в міру того, як людина пізнала закономірності природи, вона змінювала свої погляди на неї. У давніх загадках порівнюються і зближуються явища природи, предмети побуту і господарства. Цим самим автори прагнули зрозуміти і пояснити, як влаштований навколишній світ. Вибір предметів для загадок визначався насамперед реальною дійсністю, процесами праці і господарськими інтересами трудящих, їх побутом. Загадки охоплюють майже весь людський світ, всю природу, все господарське, виробниче, родинне його життя. В загадках відбилися всі сторони життя людей і оточення, в якому вони перебували. Загадки цінувалися високо в давні часи, ними перевіряли кмітливість і розум людини. Саме через них передавався життєвий досвід народного знання, з їх допомогою розвивалися розумові здібності. Пізніше загадування загадок набрало розважального характеру: почали їх використовувати під час свят та гулянок, на вечорницях. Так загадка дійшла до нашого часу.

Бібліотекар. Умінню відгадувати загадки колись надавали великого значення. Вони були мірилом мудрості й розуму. Від цього вміння залежала подальша доля людини. А ще у сиву давнину відгадування загадок було частиною весільного обряду - своєрідним екзаменом на розумову зрілість молодої чи молодого. У ліричних піснях, широко відомих і нині, живуть спогади про цю давню традицію.

А пригадайте прочитані народні казки, де персонажі рятують когось або себе від лиха, відгадуючи поставлені їм загадки. («Мудра дівчина», «Близнята», «Летючий корабель»).

Я вам зачитаю деякі уривки з казки «Мудра дівчина»

(Уривок 1-й)

- Хто відгадає мою загадку, того й корова буде, мовив пан.

- Слухайте: що є в світі ситніш, прудкіш, миліш над усе? Завтра прийдете, скажете.

Пішли брати. Багач іде додому та й думає собі:

- От дурниця, а не загадка! Що ж є ситніш над панські кабани, прудкіш над панські хорти, а миліш над гроші? Ге, моя корова буде!

Бідний прийшов додому, думав, думав та й зажурився. А в нього була дочка Маруся. Вона й питається:

- Чого ви, тату, зажурилися? Що пан казав?

- Та тут, дочко, таку пан загадку загадав, що я й не надумаю, що воно й є.

- А яка ж загадка, тату? - Маруся питає.

- Та така: що є в світі ситніш, прудкіш, миліш над усе?

- Е, тату, ситніш над усе - земля-мати, бо вона всіх годує й напуває; прудкіш над усе - думка, бо думкою враз куди хоч перелетиш; а миліш над усе - сон, бо хоч як добре та мило чоловікові, а все покидає, щоб заснути.

- Ти ба? - каже батько. - Адже й справді так!

(Уривок 2)

Розсердився пан та й каже:

- Нехай твоя донька прийде до мене в гості, та так, щоб ні йшла, ні їхала; ні боса, ні взута; ні з гостинцем, ні без гостинця. А як вона цього не зробить, то буде лихо!

Іде знов батько, плачучи, додому. Прийшов та й каже дочці:

- Ну що, дочко, будемо робити? Пан загадав так і так.

І розказав їй усе. Маруся каже:

- Не журіться, тату, - все буде гаразд. Підіть купіть мені живого зайця.

Пішов батько, купив живого зайця. А Маруся одну ногу вбула в драний черевик, а друга боса. Тоді піймала горобця, взяла ґринджоли, запрягла в них цапа. От узяла зайця під руку, горобця в руку, одну ногу поставила в санчата, а другою по шляху ступає - одну ногу цап везе, а другою йде. Приходить отак до пана в двір, а пан як побачив, що вона так іде, та й каже своїм слугам:

- Прицькуйте її собаками!

Ті як прицькували її собаками, а вона й випустила їм зайця. Собаки погнались за зайцем, а її покинули. Вона тоді прийшла до пана в світлицю, поздоровкалась та й каже:

- Ось вам, пане, гостинець. - Та й дає йому горобця. Пан тільки хотів його взяти, а він - пурх та й вилетів у відчинене вікно!

Ось така цікава казка у якій використовується ще багато загадок, але не простих, а для кмітливих.

2. Розгляд побудови загадок. Робота за картиною.

Розгляньте картини за мотивами загадок:

1) «Стоїть півень на току у червонім ковпаку». (Мак)

2) «Що то за віконця, що допомагають бачити сонце?» (Окуляри)

* Опишіть предмети, зображені на картині. Що подібне є у зовнішньому вигляді півня і маку?

* Які слова в загадці вказують на схожість предметів, зображених на картині? (Червоний ковпак)

* Що ж допомагає відгадати цю загадку? (Схожість в описі зовнішнього вигляду).

* А яка ж подібність між окулярами і совою? (Загадка «Що то за віконця, що допомагають бачити сонце?»)

* Отже, які є способи приховування задуманих предметів? (Опис зовнішнього вигляду, дії, властивостей; на основі протиставлення.)

* То що ж називається загадкою? Загадка-невеликий твір, в якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відгадати.

* А зараз у нас ще цікавіша робота. Подумайте, як можна назвати цю групу загадок

1) Часто умивається, та рушником не витирається. (Кіт)

2) За горами, за долами ходить свита і кожух. (Вівця)

3) Зимою в білому, як сніг, а літом в сірому гуляє,

Вловить його ніхто не зміг, тому що ноги довгі має. (Заєць)

4) Серед двору стоїть копа, спереду вила, а ззаду мітла. (Корова)

5) Прийшла вона із довгим віником

На бесіду із нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела метлою слід. (Лисиця)

6) Я великий, я красивий,

Як біжу я - в'ється грива.

Хвіст у мене довгий-довгий,

Він у мене, мов шовковий. (Кінь)

7) Не говорить, не співає, а коли хто йде, господаря

сповіщає. (Собака)

Ці загадки відносяться до розділу загадок про тварин.

Теми загадок дуже різноманітні. Я вам зачитаю загадки, а ви здогадайтеся про їх тематику.

1. - Два брати у одну воду дивляться, а зустрітись не можуть (Береги річки)

- Червоне коромисло через річку повисло (Веселка)

2. - Мар'янка зелена не сіяна, не саджена, хто до неї доторкнеться, дуже сильно обпечеться

(Кропива)

- Сам стоїть на довгій ніжці, хаток чорних має багато (Соняшник)

- Влітку жупани вдягають, взимку їх знімають (Дерева)

3. - Руда і хвіст пухнастий має, а не лисичка (Білочка)

- Як у ялинки голки має, ягідки, гриби шукає (Їжачок)

- Сам на собі хатинку возить (Равлик)

4. - Що воно за штука, що день і ніч стука? (Серце, пульс)

- Завжди в роті, а не проковтнеш (Язик)

- Не золоте, а найдорожче (Здоров'я)

5. - Людей годую, сама голодна, часом гаряча, часом холодна (Піч)

- Йде парохід у великий поход, а за ним гладь, що зморшки не знать (Праска)

Ви вже здогадались, на які види поділяються загадки?

6. - Що будь в якій кількості легке? (Радість)

- Гостре, а не ріже, аж до серця доходить, а кров не йде (Образа)

- Що сушить без вогню? (Журба)

Так на які 6 видів поділяються загадки?

Відповіді учнів:

І-природа; ІІ - рослини; ІІІ - тварини; ІV - людина;

V - предмети побуту; VI - почуття.

А тепер давайте з'ясуємо, у чому ж полягає основна особливість загадки? (У тому, що в її основі лежить метафоричне запитання.) А що таке метафора?

«Чорна корова всіх людей поборола, а біла кобила всіх зведе»

1. Про що йдеться в загадці? (Про зміну дня і ночі)

2. Звідки ви дізналися, адже слів «день» і «ніч» немає в загадці? (У загадці про ніч і день говориться не прямо, а в переносному значенні. Ніч - чорна корова, день - біла кобила).

Метафора (від грецького - переміщення, віддалення) - перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності або перенесення рис живої істоти на предмет чи явище. Наприклад: перешіптуються листочки, сміється сонце, стогне буря. Цей художній засіб робить нашу мову образною, поетичною.

Гра «Ми - поети»

Учні зачитують першу частину речення, добирають до неї другу так, щоб вислів став метафоричним, тобто речення буде мати переносне значення.

За садом сховалося…

сонце.

Плинув…

теплий, тихий вечір.

Зоря…

заграла золотом у яблуневому цвіті.

Завиває…

вітер.

Обличчя…

розцвіли.

Легенька хмара…

закриває сонце своїми полами.

Зашуміли…

струни.

Прийде…

весна.

загадка фольклор школяр виховання

- Отже, предмет зображення в загадці називається не прямо, а інакомовно, приховано. Щоб дати відповідь на метафоричне запитання, треба вміти зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності.

4. Форми загадок.

- Діти, давайте з'ясуємо форму загадок. У якій формі складено цю загадку?

Біжить свинка,

Вирізана спинка,

Оглянеться назад,

А й сліду не знать. (Човен) У формі вірша

Хто мовчить, а всіх людей навчить? (Книга) У формі приказок

За поданим початком закінчіть складання загадки. Надайте правильну відгадку.

- Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає… той сльози проливає. (Цибуля)

- Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь - … ховатися почнуть. (Дощ)

- Не звір, а з ногами, не птиця, а з пір'ям, не людина, а… в одязі. (Ліжко)

- Стоїть хлопчик під пеньком, накрив голову… брильком. (Гриб)

- Хто на собі ліс… носить? (Олень)

- Літом одягається, а на зиму одежі… цурається. (Дерево)

- Махнула птиця крилом - закрила півсвіту… чорним рядном. (Ніч)

ІV. Закріплення нового матеріалу

1. Вправа «Перебудова прислів'я в загадку»

- Одним із способів приховування задуманого предмета є форма запитання.

Давайте й ми прислів'я спробуємо перебудувати в загадку.

№ з/п

Прислів'я

Загадки

Відгадки

1.

Праця людей годує.

Хто людей годує?

Праця.

2.

Увага старша від розуму.

Що старше від розуму?

Увага.

3.

Найшвидша у світі думка.

Що у світі найшвидше?

Думка.

4.

Наймиліше у світі - сон.

Що у світі наймиліше?

Сон.

5.

Правда у вогні не горить, у воді не тоне

Що у вогні не горить, у воді не тоне?

Правда

6.

Сором пече без вогню

Що пече без вогню?

Сором

2. Вправа «Я знаю!» (Пригадування або складання загадки).

- Оскільки ви діти творчі, то я не могла пропустити такого завдання, як пригадування або складання загадки.

На основі поданих слів скласти загадки:

1. Крейда - білий зайчик, дошка - чорне поле, пише - скаче;

2. Місяць - золотий серп або мідна підкова, нічне небо - темний луг, перебуває у певному місці - загублено.

Зразок. Білий зайчик чорним полем скаче.

V. Підведення підсумків

1. Бліц-опитування.

1) Головний компонент загадки - … (відгадка);

2) Компонент загадки, який не є обов'язковим? (питання);

3) Художній засіб, який розкриває сутність предмета чи явища через перенесення на нього ознак або дії іншого предмета чи явища за подібністю або контрастом - … (метафора);

4) Хто збирав і вивчав українські загадки? (І. Франко, Б. Грінченко, П. Чубинський та ін.)

5) Головною особливістю загадки є те, що предмет зображення називається … (не прямо, а приховано);

6) До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Повзун повзе, на базар голки везе»? («Тварини»);

7) У якій народній казці герой розгадує загадки? («Мудра дівчина»)

1) Крім відгадки, обов'язковим компонентом загадки є … (її текст);

2) Яка ознака лежить в основі більшості загадок? (метафорична);

3) Що у перекладі з грецької означає «метафора»? («перенесення»);

4) Вид усної народної творчості, невеликий твір, у якому у прихованій формі описується певний предмет чи явище, котрий слід назвати - … (загадка);

5) Художнє образне означення, яке підкреслює у зображуваному якусь особливу рису - … (епітет);

6) До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Чия голова не має носа»? («Рослини»);

7) В залежності від чого ми класифікуємо загадки? (від змісту).

- Діти, яка ж була мета нашого уроку. Чого ви навчилися, що пізнали? Яку роль відіграють загадки в житті людини, у вашому житті? (мудрими, добрими, кмітливими)

- Сьогодні на уроці ви доторкнулися до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.