Промисловість. Географія галузей промисловості світу: енергетика, металургія, машинобудування

Характеристика складу, особливостей розвитку і розміщення основних галузей промисловості світу. Уміння визначати закономірності розміщення певних галузей промисловості, працювати з картами, таблицями. Урок-слухання міністрів промисловості світу.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 14.11.2016
Размер файла 29,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок

Промисловість. Географія галузей промисловості світу: енергетика, металургія, машинобудування

Мета: охарактеризувати склад, особливості розвитку і розміщення основних галузей промисловості світу; розвивати уміння визначати закономірності розміщення певних галузей промисловості, уміння працювати з картами атласу, таблицями, діаграмами; вдосконалювати навички самостійної роботи з додатковими джерелами інформації; виховувати любов до Батьківщини, повагу до думки однокласників.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок слухання міністрів промисловості світу (з елементами рольової гри)

Обладнання: політична карта світу, піщаний годинник, мікродоповіді учнів, настінна карта "Господарство світу", діаграма "Світова виплавка сталі", таблички з надписами ролей, підручники, атласи для 10 клас, інші діаграми, виготовлені учнями.

Основні поняття: світове господарство, промисловість, НТР, НТП, енергетика, металургія, машинобудування, конкурентоспроможність, спеціалізація. урок промисловість галузь

Методи і прийоми: словесні (вступне слово вчителя), наочні (робота з настінними картами світу, діаграми, графіки), репродуктивний метод, прийом "Підтримка", "Пригадай", "Проблемне питання", "Роблю висновки".

Література для вчителя:

1. Довгань Г.Д. Соціально-економічна географія світу. 10 клас. Стандарт і академічний рівень. - Х.: Вид. група "Основа", 2010. - 106.

2. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. - К.: Форум. - 2004. - 351.

3. Топузов О.М., Тименко Л.В. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальносвіт. навч. закладів. - К.: Зодіак- ЕКО. - 2005. - 208.

Література для учнів:

1. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загально освіт. навч. закл. / Б.П Яценко, В.М. Юрківський, О.О. Любіцева та ін.; За ред.. Б.П. Яценка. - К.: Форум. - 2004. - 351.

2. Топузов О.М., Тименко Л.В. Економічна і соціальна географія світу: Підруч. для 10 кл. загальносвіт. навч. закладів. - К.: Зодіак- ЕКО. - 2005. - 208.

ХРОНОМЕТРАЖ УРОКУ

I Організаційний момент (2 хв)

II Перевірка домашнього завдання (3 хв)

III Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів (2 хв)

IV Оголошення теми і мети уроку (1 хв)

V Вивчення нового матеріалу (29 хв)

VI. Закріплення нових знань і умінь учнів (5 хв)

VII Підсумок уроку (1 хв)

VIII Домашнє завдання (2 хв)

ХІД УРОКУ

Організаційний момент (2 хв)

Прийом "Підтримка"

Учні пишуть сусіду по парті на листочках-сердечках слова підтримки: "Ти все одно молодець, тому що…".

Перевірка домашнього завдання (3 хв)

Обговорення результатів соціологічного опитування

Чи згодні ви з тим, що впровадження досягнень НТР в економіку та повсякденне життя завжди мають лише позитивні наслідки?

Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів (2 хв)

Одним із об'єктів дослідження соціально-економічної географії світу є світове господарство, розміщення його галузей, серед яких провідне місце, як і раніше, посідає промисловість. У промисловості створюються знаряддя праці, предмети споживання, вона тісно пов'язана з НТП і має вирішальний вплив на рівень економічного розвитку країни. У промисловості світу працює близько 20 % населення, вона є найважливішою галуззю виробничої сфери. Близько 80 % промислової продукції дають високорозвинені країни.

Провідними галузями світової промисловості є енергетика, металургія, машинобудування, хімічна, лісова, легка, харчова. Сьогодні ми ознайомимося лише з трьома галузями: енергетика, металургія, машинобудування.

Якими особливостями відрізняється розміщення галузей енергетики, металургії, машинобудування в сучасному світі?

На це питання ми і дамо відповідь сьогодні на уроці.

Оголошення теми і мети уроку (1 хв)

Тема: Промисловість. Географія галузей промисловості світу: енергетика, металургія, машинобудування.

План

1. Енергетика

2. Металургія:

а) чорна металургія

б) кольорова металургія

3. Машинобудування

Вивчення нового матеріалу (29 хв)

Прийом "Пригадай"

Назвіть основні гілки які складають господарство країни? (Сільське господарство і промисловість). Яка структура промисловості? (Виробнича і невиробнича сфера) Поясніть. Наведіть приклади галузей кожної із сфер промисловості.

Вчитель: Промисловість - провідна галузь світового матеріально виробництва. У галузевій структурі виробництва багатьох країнах вагома частка припадає на обробну промисловість, у якій у період НТР випереджаючими темпами розвиваються три галузі. Які? (Галузі "авангардної трійки"). Сьогодні у нас не звичайний урок. До нас завітали міністри різних галузей промисловості світу, і хочуть допомогти нам у вивченні теми "Промисловість світу". У ході розповіді вам необхідно заповнювати таблицю: "Галузі промисловості" (див. Додаток А)

Галузь промисловості

Продукти виробництва

Чинники територіальної організації виробництва

Країни-експортери

Країни-імпортери

Енергетика

Металургія

Машинобудування

Виступ міністрів енергетики: (регламент 2 хв)

Секретар: Енергетика (або ПЕК), - це складна міжгалузева система, яка видобуває паливо та виробляє електроенергію, а також транспортує, розділяє її. Світове виробництво та споживання енергоресурсів (нафти, газу, урану, рушійної сили води, вітру, енергії Сонця) поступово зростають. За останні два століття світова енергетика пройшла у своєму розвитку два головних етапи і наблизилася до третього. Перший, вугільний етап, тривав упродовж XIX і першої половини XX ст., коли переважало вугільне паливо. Другий нафтогазовий етап, розпочався у другій половині XX ст. і продовжується нині, що зумовлено багатьма перевагами нафти й газу як ефективніших енергоносіїв порівняно з твердим паливом. Третій етап - це поступовий перехід від використання переважно вичерпних мінеральних ресурсів до енергетичного палива, що ґрунтується на відновлюваних і невичерпних ресурсах. Нині газова та вугільна промисловість є основою світової енергетики. Про це детально нам розкажуть міністри.

Міністр нафтової промисловості. Нафтова промисловість - провідна галузь енергетики. Нафту видобувають у 75 країнах світу, але географію цієї галузі визначають країни, для яких вона є міжнародної спеціалізації. Так, завдяки нафтогазовим ресурсам Близький Схід перетворився на основну паливно-енергетичну базу світу. Звідси надходить 30% всієї видобутої нафти. Головними її експортерами є країни, що розвиваються, насамперед члени Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК). Найбільше нафти видобувають у Саудівській Аравії, Ірані, Іраку, ОАЕ, Кувейті. Майже 20% видобутку дають країни Північної Америки: США, Канада, Мексика. Серед нафтовидобувних країн Південної Америки чільне місце посідає Венесуела. У Європі в Північному морі нафту видобувають Велика Британія та Норвегія, родовища в морі розробляють Данія, Італія, Нідерланди, Іспанія. Деякі країни СНД теж мають потужний нафтовидобуток (Росія, Азербайджан, Казахстан). В Азії швидкими темпами розвивається нафтова промисловість Китаю, Індонезії. В Африці найбільші нафтодобувні країни - це Нігерія, Єгипет, Алжир, Лівія. Родовища в морі має Австралія. Але в більшості країн Європи, в Японії, ПАР практично немає власних ресурсів, і вони використовують імпортну сировину. Нафта залишається "вантажем номер один" світового морського транспорту. Головні потоки починаються від великих нафтових портів у Перській затоці і ведуть до Західної Європи, США та Японії. Нафтові танкери йдуть від країн Латинської Америки до США і Західної Європи, з Африки - в Європу.

Міністр газової промисловості. Зростає роль газової промисловості. Останнім часом видобуток природного газу, який є важливою енергетичною і хімічною сировиною, швидко збільшується. Основна частина видобутку припадає на Росію, Туркменістан, Іран, Саудівську Аравію, Катар, Індонезію, США, Канаду, Нідерланди, Велику Британію, Норвегію, Алжир. Газ транспортують газопроводами, а також у зрідженому стані спеціальними танкерами. Розвиток зовнішньої торгівлі природним газом, особливо з країнами Азії та Африки, стримується недостатністю транс- або міжконтинентальних трубопроводів. Найбільшими експортерами газу трубопроводами є Росія, Канада, Нідерланди, крупними постачальниками зрідженого природного газу - Індонезія, Алжир, Бруней, Малайзія, США, Лівія.

Міністр вугільної промисловості. Вугільна промисловість - найрозвинутіша галузь ПЕК. Її розвиток у період, коли ціни на нафту знизилися, сповільнився, але потім знову набув швидких темпів. Основні країни, на які припадають понад 80 % світового видобутку цінної сировини, це Китай, США, Росія, Австралія, ПАР, Індія, ФРН,, Велика Британія. Основні споживачі вугілля - країни, в яких його видобувають, а основна галузь споживання - електроенергетика. Тому на зовнішній ринок потрапляють лише близько 10% загального видобутку вугілля. Важливу роль у конкурентоспроможності вугілля на світовому ринку відіграє його собівартість, яка залежить від способу видобутку (відкритого чи заритого), глибини залягання та потужність пластів. Експортерами вугілля є країни, в яких кращі умови його видобутку: Австралія, США, ПАР.

Міністр електроенергетики. Електроенергетика - галузь, яка визначає НТП. Основну частину електроенергії виробляють великі електростанції: теплові - 65%, гідравлічні - 15%, атомні - 15%. У їх розміщенні простежуються певні тенденції: зміщення в райони, що найбільш забезпечені енергоресурсами; у країнах, які імпортують енергоносії, - тяжінні до приморських районів з орієнтацією на нафтопереробні заводи або вугільні термінали; зниження рівня територіальної концентрації в економічних районах. Найбільші потужності АЕС зосереджено у США, Франції, Японії, Росії, Німеччині, Канаді, Бельгії, Великій Британії, Україні, Швеції.

Журналіст 1. Поясніть, чому саме розвинені країни є головними споживачами паливної сировини.

Журналіст 2. Поясніть, з якою метою країни - експортери нафти об'єдналися у організацію ОПЕК.

Металургія.

Секретар: Ця галузь охоплює чорну та кольорову металургію, які є основним виробником конструкційних матеріалів.

Міністр чорної металургії. Чорна металургія виробляє чавун, сталь і прокат, використовуючи як основну сировину залізну руду, а як паливо - високоякісне вугілля. Найбільші запаси залізної руди сконцентровано в Росії, Бразилії, Китаї, США, Канаді, Австралії. Чорні метали виробляють в 67 країнах світу, 80% загального обсягу випуску сталі дають розвинуті країни. Швидкими темпами розвивається чорна металургія в Бразилії, Індії, Південній Кореї, Туреччині.

Залежність підприємств від сировинної бази поступово зменшується. Крім того, збільшується рівень використання вторинних ресурсів - металобрухту. У розміщенні підприємства чорної металургії тяжіють до місцевих сировини і палива: до залізорудних (Франція, Швеція, Україна, Росія) або до вугільних (Німеччина, Росія, Польща) басейнів. Проте останнім часом їх нерідко споруджують поблизу довізної сировини в портах і припортових районах (Японія, Франція, США) або, орієнтуючись на споживача, будують невеликі переробні заводи (США, Італія, Іспанія). Територіальна структура підприємств чорної металургії в світі має свої особливості: це не окремі металургійні центри, а цілі металургійні райони. Наприклад, у США - Клівленд - Детройт - Чиказький район, у ФРН - Рейнсько-Вестфальський район, у Великій Британії - Південний Уельс.

Міністр кольорової металургії.

Кольорова металургія сформувалась у країнах, які мають значні запаси руд різних кольорових металів: Росії, США, Китаї, Канаді, Австралії, ПАР. Основну сировину для виробництва алюмінію - боксити - видобувають в Австралії, Гвінеї, Бразилії, Ямайці, Китаї, Індії. Провідними країнами зі світової виплавки алюмінію є Китай (14%), Росія (13,5%), США (11%), Канада(10,7%) Австралія (7,4%), Бразилія (5%), Норвегія (4,4%). Поклади свинцево-цинкових багатьох країнах світу. На них багаті надра США, Канади, Австралії, Іспанії, Німеччини, Мексики, Перу. Видобування і виробництво олова сконцентровано переважно в країнах Азії, Африки і Латинської Америки. Більшість промислово розвинутих країн бідні на руди кольорових металів. Основними чинниками розміщення підприємств кольорової металургії є: сировинний, транспортний, енергетичний, орієнтація на споживача.

Журналіст 3. Чому Японія, яка очолювала список світових виробників сталі, поступилася місцем Китаю?

Журналіст 4. Якими причинами пояснюється зниження виробництва важких металів зростання виробництва легких та рідкісних?

Машинобудування

Міністр машинобудівної промисловості.

Це провідна галузь промисловості за загальною вартістю продукції, що виробляється, і за кількістю зайнятого у виробництві населення. Машинобудівний комплекс охоплює машинобудування та металообробку він ґрунтується на значних між- і внутрішньогалузевих зв'язках і характеризується складністю структури. На машинобудування припадають 37% вартості світового промислового виробництва. У світі сформувалися 4 великих ареали машинобудування: Північноамериканський, де основну роль відіграють США, Західноєвропейський, де лідирують Німеччина, Велика Британія, Італія, Франція, Східно азіатський та Південно-Східноазіатський (Японія), Східноєвропейський (машинобудівний комплекс Росії). Досить високого рівня досягло машинобудування в таких країнах Європи, як Швеція, Нідерланди, Бельгія, Швейцарія, Іспанія, Чехія, Польща, Азії - південна Корея, Сінгапур, Індія, Туреччина, Латинської Америки - Бразилія, Аргентина, Мексика. Але у країнах Азії та Латинської Америки багато створених машинобудівних підприємств залежать від іноземного капіталу.

Машинобудування складається з кількох стадій технологічного процесу: заготівлі, механічної обробки та складання. У територіальному відношенні машинобудівні підприємства орієнтуються на сировину, кваліфікаційну робочу силу, споживача.

Журналіст 5. Якими причинами пояснюється поява у списку провідних автомобілебудівних країн Китаю, Республіки Кореї, Бразилії, тобто тих, які не належать до високорозвинених країн?

Журналіст 6. Які чинники сприяли розвитку електроніки в Китаї та Індії?

Закріплення нових знань і умінь учнів (5 хв)

Бесіда:

§ Яку тему ми вивчали сьогодні?

§ Що відносять до ПЕК?

§ Назвіть найбільших експортерів нафти на світовий ринок? Газу?

§ Назвіть чинники, які впливають на територіальну організацію галузей промисловості?

§ Назвіть найбільші центри машинобудування у світі?

Прийом "Роблю висновки"

Підсумок уроку (1 хв)

Домашнє завдання (2 хв)

1. §17, 18- Вивчити.

2. Позначити на контурній карті по п'ять країн - світових лідерів з виробництва автомобілів, сталі.

3. Самостійно, розподіливши між собою ролі, підготувати характеристики галузей промисловості: хімічна, лісова та деревообробна, легка, харчова. Журналісти готують питання для міністрів промисловості.

Додаток

Галузь промисловості

Продукти виробництва

Чинники територіальної організації виробництва

Країни-експортери

Країни-імпортери

Енергетика

Ш Нафтова промисловість

Нафта

Ш Сировинний

Ш Транспорт

Ш Споживач

Країни ОПЕК (Саудівська Аравія, Іран, Ірак, ОАЕ, Кувейт та ін.); Мексика; Венесуела; Великобританія, Норвегія, Росія, Азербайджан, Казахстан; Нігерія, Єгипет, Алжир, Лівія.

Японія, країни Західної Європи, США.

Ш Газова промисловість

Газ, газовий концентрат

Ш Сировинний

Ш Транспорт

Ш Споживач

Росія, Нідерланди, Норвегія, Канада, Алжир, Бруней, Туркменістан, Іран, Саудівська Аравія, Катар, Індонезія, США, Велика Британія,

Японія, розвинені країни Західної Європи, США.

Ш Вугільна промисловість

Кам'яне вугілля

Буре вугілля

Ш Сировинний

Ш Транспорт

Ш Споживач

Австралія, США, ПАР, Росія, Польща, Україна

Японія, Республіка Корея, країни Західної Європи.

Ш Електро-

енергетика:

· ТЕС

· ГЕС

· АЕС

· геотермальні

Електроенергія

Ш Сировинний

Ш Орієнтація на нафтовидобувні заводи, вугільні термінали

Ш Споживач

Росія, Україна, Угорщина, Франція. Нова Зеландія, Італія, Японія, Ісландія, США.

США, Італія, Нідерланди.

Металургія

Ш Чорна металургія

Чавун, сталь

Ш Сировинний (сировина, паливо)

Ш Транспортний

Ш Енергетичний

Ш Споживач

Сталь - Китай, Японія, США, Росія, Індія, Німеччина, Італія, Франція, Бразилія, Мексика, Південна Корея, Україна.

Країни Західної Європи

Ш Кольорова металургія

Алюміній

Ш Сировинний (сировина+боксити)

Ш Транспортний

Ш Енергетичний

Ш Споживач

Китай, Росія, США, Канада, Австралія, Бразилія, Норвегія

Японія, США, ФРН, Франція, Італія, Південна Корея, Тайвань

свинцево-цинкові метали

Ш

США, Канада, Австралія, Іспанія, Німеччина, Мексика, Перу

Країни ЄС

олово

Ш

Австралія, Перу, Болівія, Канада, Країни Азії, Африки, Латинської Америки

Країни ЄС, США, Японія.

Машинобудування

Устаткування для інших галузей промисловості, автомобілі, авіа космічна техніка (ракети, літаки, космічні апарати)

Ш Кваліфікаційні трудові ресурси

Ш Споживач

США, Японія, Росія, ФРН, Великобританія, Франція, певною мірою Китай, Канада, Італія, Україна.

Країни Західної Європи, Латинської Америки, Південної Америки.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Характеристика Старокостянтинівської ЗОШ I-III ступенів №6. Аналіз уроку з дисципліни "Економічна та соціальна географія світу". Організація та проведення позакласного заняття та виховного заходу у 11 класі. Психолого-педагогічна характеристика учня.

    отчет по практике [86,0 K], добавлен 11.09.2012

  • Структура духовного світу особистості. Механізм і шляхи формування духовного світу школяра. Сучасна система гармонійного розвитку. Формуванні національно-свідомої, духовно-багатої мовної особистості - основна мета вивчення української мови і літератури.

    реферат [225,5 K], добавлен 27.10.2014

  • Теоретичні основи декоративно-орнаментального малювання. Граматика та семантика українського декоративно-прикладного мистецтва, особливості стилізації форм рослинного, тваринного світу. Використання елементів стилізації на уроках декоративного мистецтва.

    дипломная работа [6,0 M], добавлен 22.09.2009

  • Проблеми розвитку, взаємодії сучасного світу, розвиток ідей толерантності як поважання, сприйняття, розуміння багатого різноманіття культур світу, форм самовираження та самовиявлення людської особистості. Принципи, завдання педагогіки толерантності.

    курсовая работа [52,8 K], добавлен 14.11.2013

  • Соціально-економічний розвиток Херсонщини в кінці ХХ - на початку ХХІ століття. Стан промисловості, сільського господарства й культури області. Система освіти, середні загальноосвітні школи. Впровадження сучасних педагогічних технологій в початкову школу.

    курсовая работа [59,2 K], добавлен 21.01.2013

  • Формування уявлення та поняття про цілісність світу; природне і соціальне оточення як середовище життєдіяльності людини, її належність до природи і суспільства. Засвоюєння емпіричних та узагальнених уявленнь, які відображають властивості реального світу.

    реферат [31,2 K], добавлен 07.11.2009

  • Аналіз трансформації соціальних цілей і завдань вищої освіти. Огляд традиційної університетської прагматики просвітницького знання про глибинні закономірності зовнішнього і внутрішнього світу людини. Дослідження основних положень і принципів синергетики.

    реферат [39,0 K], добавлен 27.12.2011

  • Визначення поняття світогляд і його роль у формуванні картини світу. Види світогляду і його місце в стосунках людини до світу. Вікові можливості оволодіння світоглядом і особливості його виховання в молодшому шкільному, підлітковому і юнацькому віці.

    курсовая работа [63,0 K], добавлен 26.03.2015

  • Життєвий та творчий шлях письменника, його світобачення та стилістичні особливості творів, літературна спадщина. Робота з таблицями "Хронологія життя і творчості Ф. Кафки", "Художній світ". Трагізм "кафкіанського світу": від звичайного до абсурдного.

    конспект урока [319,7 K], добавлен 09.07.2013

  • Значення підвищення освітнього рівня висококваліфікованих спеціалістів для всіх галузей в Україні. Організація науково-дослідницької діяльності студентів як одного з основних чинників підготовки висококваліфікованих кадрів, її актуальність і доцільність.

    контрольная работа [67,9 K], добавлен 20.11.2009

  • Огляд загальних вимог до методики використання візуальних засобів при вивченні географії Антарктиди в сучасній освіті. Аналіз географічного розташування, льодового покриву, клімату, рослинного і тваринного світу, господарського використання Антарктиди.

    курсовая работа [40,1 K], добавлен 21.09.2011

  • Закріплення знання учнів про дієслово як частину мови та його граматичні категорії. Правила поведінки в лісі. Виховання екологічної культури та шанобливого ставлення до тварин. Вдосконалення уміння ставити до слів питання та визначати частину мови.

    конспект урока [21,6 K], добавлен 12.04.2010

  • Сутність і значення використання ігрових технологій в процесі вивчення географії. Ігрова діяльність на різних етапах уроку. Уроки з курсу "Загальна географія" (6 клас), "Географія материків і океанів" (7 клас), "Фізична географія України" (8 клас).

    курсовая работа [51,3 K], добавлен 09.10.2014

  • Методика проведення уроку по темі "Океани Землі", формування уявлення школярів про Світовий океан та його частини, розвиток уміння читати географічну карту і працювати з нею. Перевірка знань, умінь та навичок учнів. Допоміжний матеріал та обладнання.

    разработка урока [22,3 K], добавлен 17.09.2013

  • Особливості організації пізнавальної самостійності школярів. Історико-педагогічні передумови та психологічні основи проблемного навчання, аналіз його переваг та недоліків. Аналіз основних ідей теорії проблемного навчання у працях відомих педагогів світу.

    курсовая работа [32,3 K], добавлен 22.12.2010

  • Питання народних методів розвитку дитини. Міфологізація навколишнього світу. Уявлення стародавніх українців. Фольклорні загадки як традиційні українські фолькльорні ігри. Що дає фольклор сучасній українській дитині. Місце фолькльору у вихованні дитини.

    реферат [21,8 K], добавлен 05.01.2009

  • Викладання образотворчого мистецтва в молодших класах, розвиток у школярів образного мислення і здібностей. Етапи розвитку навичок малювання в дитини, відображення в малюнках її бачення світу. Порядок вивчення тематичного малювання в перших класах.

    реферат [3,7 M], добавлен 08.11.2009

  • Загальна характеристика методів та прийомів, що використовуються під час слухання музики. Розвиток у молодших школярів навичок музичного сприймання за допомогою методу моделювання. Аналіз ролі та значення кольорових уявлень у процесі слухання музики.

    курсовая работа [165,2 K], добавлен 06.10.2012

  • Дослідження змісту декоративно-зображувальної діяльності дошкільників різних вікових груп в дитячому садку за мотивами українських народних промислів. Методика проведення занять з розвитку емоційно-естетичного ставлення дітей до оточуючого світу.

    курсовая работа [88,1 K], добавлен 18.07.2011

  • Роль мовлення в навчально-виховному процесі, характеристика його основних форм. Визначення поняття педагогічного мовлення, його сутність, необхідність та компоненти. Слухання як важливий елемент психологічного контакту з учнем, його функції і форми.

    реферат [31,5 K], добавлен 22.06.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.