Формування практичних навичок роботи учнів з різними художніми матеріалами

Характеристика аспектів роботи з художнім інструментарієм на уроках образотворчого мистецтва. Актуальність і педагогічна значущість проблеми формування творчих здібностей, теоретичного осмислення і практичного втілення їх в навчально-виховний процес.

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 12.12.2016
Размер файла 67,1 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, любов до мистецтва.

Діти з ваганням почали працювати, так як цей вид малювання був для них новинкою. Не одразу виходили гарні прибульці, але з допомогою вказівок та підказок, вказівок роботи вийшли дуже гарними. Дітям хотілось якомога більше урізноманітнити прибульців за формою і кольором, домалювати окремі деталі.

Загалом дітям дуже сподобалась техніка штампування картоплею, вони хотіли і ще декілька малюнків зробити.

Тема: Образи тварин у творах художників-анімалістів. Закріплення понять «пропорції», «динаміка», «статика». Зображення фігури тварини (на площині чи в об'ємі) у статичному або динамічному станах (додатокВ)

Мета: Закріплення понять «пропорції», «динаміка», «статика»; ознайомити учнів з анімалістичним жанром та його особливостями, елементарною будовою тварин, правилами зображення тварин; навчити зображувати тварину в русі;

Розвивати навички у малюванні тварин (звірів, птахів, комах) у статичному та динамічному станах; розвивати уміння насолоджуватися творами художників-анімалістів;

Формувати естетичні почуття, смак; активізувати ініціативу учнів, стимулювати розвиток допитливості.

Діти одразу почали малювати, прислуховуючись до порад. Усі були зацікавлені та з великим задоволенням малювали. Діти отримали величезне задоволення від уроку і добилися гарних результатів. Отже, 60% дітей впоралися із завданнями, кожен мав змогу проявити свою фантазію, роботи вийшли охайними. Після заняття зробили виставку дитячих робіт. А з дітьми, у яких роботи вийшли неохайними, ми провели наступне занття звертаючи особливу увага на помилки, їм була надана індивідуальна допомога.

3) Контрольний етап. Виявлення динаміки показників вмінь та навичок з малювання різними техніками дітей молодого шкільного віку

Мета: виявити рівень художньо-творчих здібностей малювання різними техніками, вироблених в ході формуючого етапу.

Завдання:

1) В процесі групового заняття закріпити навички малювання нестандартними техніками, їх використання у подальшій роботі.

2) Зробити кількісний та якісний аналіз дитячих контрольного етапу.

3) Порівняти отримані результати з даними констатуючого етапу.

4) Зробити висновки про досягнення, які отримали в ході всього дослідження.

5) Контрольний етап був проведений у вигляді групової роботи з усіма дітьми.

Тема: Виготовлення листівки до свята 8 березня (додаток Г)

Мета: Познайомити учнів з поняттям «фітодизайн» , «флористика»; вчити виготовляти композицію з квітів в техніці квілінг.

Розвивати окомір , творчі здібності.

Виховувати старанність , акуратність , естетичні почуття і смак , любов до рідних і близьких .

У ході заняття були використані такі методи і прийоми як: розповідь, питання, показ, пояснення, вказівка, нагадування, аналіз. Дітям було запропоновано нетрадиційне обладнання та ілюстративний матеріал.

Помітні значні зміни у нестандартному підході учнів до роботи . Ті діти, які добре володіють навичками малювання, допомагали іншим, у яких менш вдало розвинені композиційні навички, підбирають колірну гамму, користуються нестандартним приладдям.Діти активно і старанно виконували роботу.

Проведене заняття на контрольному етапі, показує нові результати: високий рівень складає 35%, середній рівень складає 50%, 15% складає низький рівень вмінь та навичок.

2.2 Результати експериментального дослідження

Порівнявши результати констатуючого та контрольного етапів, можна зробити підсумок:

високий - високий рівень розвитку вмінь та навичок у використанні різних технік збільшився на 15%; відповідають на запитання, даючи загальну характеристику матеріалу, і пояснюють логічну послідовність виконання; пояснюють поєднання кольорів і предметів у композиції, при аналізі використовуючи поняття та термінологію образотворчого мистецтва; вміють користуватися образною мовою при поясненні.

середній - зменшився на 5%; діти відповідають на запитання правильно, але не завжди можуть пояснити, чому вони так думають; дають загальну характеристику матеріалу; розуміють деякою мірою виражальну сутність кольору, але не можуть дати точне пояснення суті поєднання кольорів у композиційній структурі; володіють термінологією, поняттями образотворчого мистецтва, але не завжди адекватно їх використовують; слабко використовують образні порівняння.

низький - зменшився на на 10%; діти важко відповідають на поставлені питання, вимагають додаткових навідних опорних орієнтирів, аналізують несуттєві зв'язки між кольором і змістом композицією, слабко володіють поняттями та термінологією, не використовують образних порівнянь.

Навчальна робота із використанням експериментальних завдань і технік, позитивно вплинула на підвищення якості знань і вмінь молодших школярів.

Експеримент показав, що учителю в своїй практичній діяльності слід врахувати, що реалізацію прийомів та методів навчання виконання роботи різними художніми матеріалами молодших школярів можуть забезпечити наступні психолого-педагогічні умови:

- поетапність навчання школярів використання нових матеріалів;

- вдосконалення сприймання творів мистецтва шляхом засвоєння перцептивних дій, враховуючи засади “психології сприймання” та підходів до вдосконалення сенсорних вмінь, тобто “педагогіки сприймання”;

- послідовне розширення та засвоєння систематизації колірних еталонів у відповідних системах;

- доцільність установки в процесі цілеспрямованого сприймання творів образотворчого мистецтва в складних структурах;

- формування досвіду естетично-оцінної діяльності в процесі аналізу творів живопису;

- оволодіння елементами аналітико-синтетичної діяльності мислення (аналіз, синтез, порівняння, абстрагування, узагальнення, конкретизація) необхідно для успішної творчої роботи;

- варіативність форм організації урочних та позакласних занять образотворчою діяльністю;

- діалогічність процесів педагогічної взаємодії вчителя та учнів і створення відповідного емоційного клімату;

- організація діяльності школярів у роботі з різними художніми матеріалами на основі комплексного використання наочно-методичних посібників.

Отже, результати проведеного аналізу підтверджують адекватність та методичну достовірність розроблених педагогічних умов формування навичок використання різних художніх матеріалів на уроках образотворчого мистецтва. Нами доведено, що впровадження їх у практику керування навчально-виховним процесом при викладанні образотворчого мистецтва сприяє збагаченню емоційної, мотиваційної сфер, що стимулює самовираження у практичній творчій діяльності школярів.

Висновок

Таким чином, проведене теоретико-експериментальне дослідження дає змогу зробити наступні висновки:

1. Теоретичний аналіз наукових джерел дозволив визначити, що змістові орієнтири естетичного виховання учнів охоплюють: розуміння краси в творах живопису різноманітного змісту, елементарне тлумачення змісту живописних творів, емоційне сприймання творів живопису, розвиток нахилів до художньої творчості (сприймання і творення мистецтва) та ін.

Актуалізація проблеми формування роботи учнів з різними художніми матеріалами вимагає переосмислення змісту діяльності вчителя на уроках образотворчого мистецтва, пов'язаної з формуванням особистості в умовах художньо-творчої діяльності молодших школярів.

Педагогічні умови формування практичних навичок роботи з різними художніми матеріалами вимагають кваліфікованого керівництва. Але для того, щоб розвинути у кожного учня творчі здібності, закладені природою, учитель повинен сам розуміти образотворче мистецтво, дитячу творчість, володіти необхідними способами художньої діяльності. Отже, дитяча образотворчість може успішно розвиватись тільки при умові цілеспрямованого керівництва зі сторони педагога. Таке керівництво можливе в тому разі, коли вчитель знає, чому і як (програмовий зміст і методику) вчити дітей, має необхідну підготовку в галузі мистецтва, сам володіє образотворчими навичками і вміннями.

Роль роботи різними художніми матеріалами в якості навчального завдання для школяра важко переоцінити. Вона дає можливість вивчити основні положення реалістичного малюнка, сприяє розвитку творчих здібностей того, хто малює. Малювання різними матеріалами передбачає більш складні завдання, ніж постійне зображення композиції одним олівцем або фарбами, і справа тут не в різноманітності палітри, але і в цілому комплексі завдань, котрі потрібно вирішувати по-різному. Малюючи різними техніками та матеріалами, ми глибше засвоюємо принцип лінійно-конструктивної будови форми, краще розуміємо закони перспективи, дістаємо можливість творчо реалізувати отримані знання і навички. Ускладнення завдань у такому малюванні пов'язане з зображенням різних фактур різним матеріалом.

З метою забезпечення ефективного формування практичних навичок роботи з різними художніми матеріалами впроваджено зміни в способах керівництва навчання школярів при збереженні змісту навчання. У експериментальному класі активізувалась пізнавальна діяльність школярів, пропонувалась система організації навчання, методи та прийоми, що забезпечують оптимізацію розвитку уявлень різні художні матеріали та їх застосування як засобу емоційно-образного вираження в художній діяльності (сприймання - творення). Вищесказане дозволило у формуючому експерименті сформувати систему практично орієнтованих завдань з метою організації формування прийомів роботи та їх використання в площинній та об'ємній композиціях. Велика роль відводилась можливостям варіативності як у формі організації знань, методах, так і підборі завдань, вправ та ігор. Це дало можливість у формуючому експерименті визначити систему психолого-педагогічного впливу на організацію перцептивної та практичної творчої діяльності школярів, а також визначити принципи і методи створення оптимальних умов, які б дали змогу конкретній дитині з її індивідуальним досвідом і неповторною траєкторією розвитку максимально використати свій суб'єктивний потенціал для цілей самотворення.

Реалізація творчих можливостей учнів щодо використання кольору як мови мистецтва, засобу емоційного вираження та створення художнього образу відбувається на творчому етапі образотворчої діяльності школярів. Якщо інші рівні забезпечують функціонування окремих аспектів творчого процесу у формуванні основ живопису у школярів засобами образотворчого мистецтва, то творчий - спрямований на кінцевий результат. Критеріями оцінки впливу досвіду оцінюючої діяльності на формування збагаченого художнього сприймання творів живопису в складних структурних композиційних утвореннях, емоційно-образного вираження живопису на етапі реалізації цілісної системи навчання основ використання різних художніх матеріалів школярами нами були визначені три рівні підготовки учнів - високий, середній і низький:

Результати експерименту підтвердили гіпотезу, що використання запропонованої системи завдань на основі експериментальної методики формування навичок відчуття кольору та практичної передачі кольору у процесі виконання композиції на уроках образотворчого мистецтва у школі позитивно вплинули на формування відповідних навичок образотворчої діяльності в учнів експериментального класу. Проведення експериментального дослідження дало змогу оцінити ефективність використання пропонованої системи вправ та завдань і простежити динаміку процесу удосконалення умінь і навичок образотворчої діяльності порівняно з навчанням дітей в експериментальному класі.

Таким чином, запропонований підхід здатний забезпечити оптимальний розвиток навичок використання різних художніх матеріалів на уроках образотворчого мистецтва.

Джерела

1. Национальная доктрина развития образования // Освіта. - 2002. - №26 (4984). - 96 с.

2. Гаврик Н. Розвиток мовленнєвої творчості в молодшому шкільному віці: -Донецьк: ТОВ «Либідь», 2001.-216 с.

3. Сухомлинський В.О. Вибрані твори: У 5 т. / В.О.Сухомлинський - К. : Рад. шк., 1973. - Т 3. - 464 с. 75.

4. Хрестоматія з історії вітчизняної педагогіки/ За ред. С.А. Литвинова. -- К.: Рад. школа, 1961. -- 645 с. 65.

5. Таніна Л .В. Развиток словесної творчості в художній діяльности школярів.-М.: Просвещение, 1999.-23 с. 223.

6. Виготський Л .С. Уява і творчість в дитячому віці: Психолог. Очерк: Книга для учителя. -- М.: Просвещение. 1991. -- 94 с.

7. Образотворче мистецтво Програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1- 4 класів [Текст] // Початкова школа : науково-методичний журнал. - 2012. - N 4. -43-48 вкладка.

8. Котляр В.П. Основи образотворчого мистецтва і методика художнього виховання дітей: навч. посібник. / В.П. Котляр. - К: Кондор, 2006. - 200с.

9. Образотворче мистецтво з методикою викладання у початковій школі [навч. посібник]/O. О. Красовська, - Львів.: «Новий Світ - 2000», 2012. - 292 с. 23.

10. Мірчук М. Мистецтво в школі. Спец. випуск. Образотворче мистецтво // Сільська школа України. - 2006. -№34-36. - с.2-29

11. Любарська Л. Уроки образотворчого мистецтва / Л.Любарська // Початкова школа. - 2002. - №9. - 50-55c. 18.

12. Масол Л.М. Методика навчання мистецтва у початковій школі: посіб. для вчителів / Л.М. Масол, О.В. Гайдамака, Е.В. Бєлкіна та ін. - Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2006. - 256с. 19.

13. Масол Л.М. Методика навчання мистецтва в основній школі: метод. посіб. для вчителів / Л.Масол. - К.: Шкільний світ, 2012. - 128с.

15. Масол Л. Концепція загальної мистецької освіти // Мистецтво та освіта. - 2004. - №1 - с.2-5

16.Мединська В. Використання інноваційних методик у навчанні й вихованні дітей / В.Мединська, С.Гризалюк // Сучасна школа України. - 2012. - №12. - с23-26

17. Мірчук М. Уроки образотворчого мистецтва // Початкова школа . - 2006 . - № 1. - С.29-31.

18. Образотворче мистецтво для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 класи // Мистецтво та освіта . - 2012 . - № 1. - С. 8-13

19. Огієнко Т. Довідник молодшого школяра: образотворче мистецтво // Початкова школа . - 2006 . - № 7. - С.39-41.

20.Падалка Г.М. Педагогіка мистецтва(Теорія і методика викладання мистецьких дисциплін): навч. посібник / Г.М. Падалка. - К. : Освіта України, 2008. - 274с.

21. Сизова А. Формирование цветовосприятия как проблема художествен-но-эстетического воспитания школьников / А.Сизова // Мир образования - образование в мире.- 2002.- №1.- С.187-192.

22. Щолокова О. Концепція художньо-естетичного розвитку школярів в системі освітньої галузі “Мистецтво” / О.Щолокова // Мистецтво і освіта. - 1999.- №8.- С.62-63.

Додатки

Додаток А

Дата: 26.01.2016 в 4-В класі

Тема: Свідомий вибір формату, положення аркуша, межі злому простору (вище, нижче на аркуші). Виконання композиції «Караван у пустелі»

Мета: ознайомити зі способами передавання відкритого простору за принципом «ближче - нижче», «далі - вище»; формувати вміння правильно вибирати положення аркуша залежно від форми зображення; дати початкові уявлення про зорове зменшення віддалених предметів; актуалізувати знання учнів про теплі кольори; розвивати образне мислення, зорове й емоційне сприйняття, відчуття форми; виховувати інтерес до створення композиції на реальну тематику, формувати естетичний смак,

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: малювання по пам'яті

Міжпредметні зв'язки: Природознавство

Обладнання:

Матеріали: альбом, олівець, гумка, фарби, пензлі, стаканчик для води, серветки для витирання рук і пензлів, палітра.

Зоровий ряд: фотографії із зображеннями тварин, фотографії верблюда; репродукції картин Альберто Пасіні; схема послідовності малювання верблюда.

Літературний ряд: загадки

Хід заняття

1. Організаційна частина

Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності

Відгадайте загадки. Про що йдеться?

Сиджу в пісочниці - а країв не видно

(Пустеля)

Рідко їм і рідко сплю

У пустелі я живу,

Все життя шаную труд,

Хто я, діточки?

(Верблюд)

В ній пісків великі купи

Називаються бархани,

А по них йдуть верблюди,

Розтягнувшись караваном.

(Пустеля)

Отже, тема нашого сьогоднішнього заняття «Караван у пустелі»

3. Актуалізація опорних знань і вмінь

Пригадайте, яких тварин ви вже вмієте зображувати?

Які особливості мають їхні рухи?

В якій послідовності слід діяти, щоб створити зображення тварини?

Згадайте вже знайомі вам види композиції та композиційні прийоми?

4. Вивчення нового матеріалу

Погляньте на альбомний аркуш. Він має форму прямокутника. Чим же відрізняється прямокутник від квадрата?

Якщо аркуш розташований так, що його довгі сторони спрямовані вгору,-- це вертикальний формат аркуша, а якщо вони спрямовані зліва направо, то це горизонтальний формат.

Як ви гадаєте, чому картини мають різний формат? Від чого залежить вибір положення аркуша?

Подивімося на фотографії із зображеннями тварин (демонстрація). Одні фотографії мають вертикальний формат, інші -- горизонтальний. Що підказало фотографу вибір формату? Тварини, які стоять прямо і немов витягнуті вгору (жираф, фламінго), сфотографовані у вертикальному форматі. А тварин з видовженою формою тіла (крокодил, слон) краще фотографувати в горизонтальному форматі.

Отже, вибір формату картини (положення аркуша) залежить від форми зображуваного предмета. Якщо форма витягнута -- це вертикальний формат, а якщо видовжена -- горизонтальний.

А тепер пригадайте: чим предмет далі, тим менше і вище розташованим він нам здається. Предмети, що ближче, частково загороджують ті, що далі. А що відбувається з дорогою, стежкою, річкою? Чим далі вони від нас, тим вони здаються вужчими. Разом з віддаленням змінюється і колір предметів. Він світлішає і набуває холодних відтінків. Пропоную вам розглянути картини італійського художника. («Табір у пустелі», «Караван у пустелі» Альберто Пасіні;)

На сьогоднішньому занятті вам не тільки потрібно намалювати пустелю. Вона чимось схожа на море. Усе навкруги залите гарячим піском, наче водою, вітер жене бархани, як хвилі. Найвідомішого тутешнього мешканця -- верблюда -- недарма називають «кораблем пустелі». Може, тому, що й досі верблюд -- найнадійніший транспортний засіб у пустелі. Він проходить там, де не можуть проїхати найпотужніші автомобілі, може довго обходитися без їжі, а запас води носить у своєму горбі. (Демонстрація фотографій верблюда у пустелі.)

(Пояснення послідовності малювання пейзажу та верблюда)

5. Закріплення нового матеріалу

Створення композиції «Караван у пустелі»

Учні виконують малюнки самостійно, обираючи елементи пейзажу.

Учні можуть скопіювати запропоновані зразки або вигадати власну сценку із життя тварин.

Під час роботи вчитель нагадує учням, що залежно від їхнього задуму малюнок може бути виконаний контрастними або спорідненими кольорами.

Фізкультхвилинка

6. Підведення підсумку

Виставка та аналіз дитячих робіт, визначення кращих.

7. Рефлексія

Що нового ви дізналися на сьогоднішньому занятті?

Яке зображення сьогодні стало центром вашої композиції?

Щоб ви змінили у своїй роботі, якби почали створювати нову?

Чи сподобалось вам сьогоднішній урок?

8. Домашнє завдання. Завершення уроку

Принести картон, олівець, гумку, гуашеві фарби, моркву, картоплю, ніж. Проголошення уроку завершеним.

Додаток Б

Дата: 02.02.2016 в 4-В класі

Тема: Фантастичні та реалістичні образи в мистецтві. Ознайомлення з графічною технікою штампування. Виготовлення кліше (картон, гумка, морква, картопля). Уведення поняття "естамп". Композиція «Космічні прибульці»

Мета: дати короткі відомості про фантастичні та реалістичні образи в мистецтві, ознайомити учнів поняттям «естамп»; вдосконалювати композиційні навички, розвивати образне мислення, художньо-естетичний смак, творчу уяву; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, любов до мистецтва.

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: конструювання та дизайн

Міжпредметні зв'язки:

Обладнання:

Матеріали: картон, аркуш паперу, гумка, клей, ножиці, фарби, пензлі,

Зоровий ряд: фотографії із зображенням космосу; велике зображення прибульця із пінопласту.

Хід заняття

1. Організаційна частина

Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності

Де ж нам шукати фантазію? Може, в невідомих зоряних світах?

Отже, тема нашого сьогоднішнього заняття «Космічні прибульці»

3. Актуалізація опорних знань і вмінь

Що ви вивчали на минулому уроці?

Чи впливає вибір формату на створення художнього образу?

4. Вивчення нового матеріалу

Образотворче мистецтво передбачає відображення митцем краси навколишнього світу, а також передавання власних думок, почуттів і переживань у художньому творі.

Світ образів у різних видах та жанрах образотворчого мистецтва надзвичайно різноманітний. На одних картинах образи людей і тварин, природа чи предмети зображуються реалістично і виглядають як справжні. Та є багато митців, які створюють фантастичні зображення, що існують тільки в їхній уяві.

Серед розмаїття творів художників-фантастів чільне місце займають твори космічної тематики, в яких найчастіше зображують дивовижні літальні апарати, нереальні ландшафти і химерних істот -- інопланетян. (картини Ю. Швець - «Луна. Проспект ім. Гагарина. 1996, Ангус Маккі - «Планета», Я. Єрка - «На березі космосу», Г. Кургін - «Планета трьох сонць»)

Творча уява допоможе вам здійснити мандрівку в космос і втілити фантастичні образи у графічній композиції «Космічні прибульці». А щоб ви потім змогли подарувати свій малюнок усім своїм друзям, ви навчитеся виконувати відбитків малюнка - естампів.

Еспамп (станковий лист) - твір друкованої графіки, відбиток із друкованої форми (кліше) - пластини, на яку нанесено малюнок. Для того щоб створити естамп, застосовують гравюру на дереві, лінолеумі або камені.

Естамп можна тиражувати, тобто виготовляти велику кількість відбитків. Зазвичай художник ставить на кожному з них свій підпис. Естамп часто використовують для прикрашення приміщень, їх експонують на виставках, зберігають у музеях, колекціонують.

Отже, вам потрібно придумати, які образи будуть фантастичними, а які - реалістичними. Вибрати формат: квадратний, прямокутний, круглий, трикутний тощо. В залежності від того, як ви будете розташовувати свій малюнок. Окрім того, велике значення має центр композиції.

Художньо-творча діяльність:

1. Намалювати зображення на цупкому картоні;

2. Вирізати зображення, і наклеїти їх дзеркально на інший картон.

3. Покрити приклеєне зображення фарбою.

4. Покласти на нього папір, перевернути і рівномірно притиснути по всій поверхні.

5. Відняти аркуш від картону, із відбиткам - естампом.

Давайте перед початком роботи пригадаємо правила користування ножицями та клеєм.

1. Ножиці - це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно.

2. На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти.

3. Не тримай ножиці вістрями догори.

4. Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця.

5. Передавай ножиці закритими і кільцями вперед.

6. Під час роботи з ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він не потрапляв на лінію різання.

Правила користування клеєм:

1. Клей треба наносити пензликом від середини до країв.

2. При потраплянні клею на одяг його слід негайно змити водою.

3. Для притискання елементів аплікації і витирання рук треба користуватися матер'яною серветкою.

4. Закінчивши роботу, клей потрібно щільно закрити, пензлик і посуд помити.

5. Закріплення нового матеріалу

Створення композиції «Космічні прибульці»

6. Підведення підсумку

Виставка та аналіз дитячих робіт, визначення кращих.

7. Рефлексія

Що нового ви дізналися на сьогоднішньому занятті?

Яке зображення сьогодні стало центром вашої композиції?

Щоб ви змінили у своїй роботі, якби почали створювати нову?

Чи сподобалось вам сьогоднішній урок?

8. Домашнє завдання. Завершення уроку

Принести папір для малювання, олівці, гумку, гуашеві фарби. Проголошення уроку завершеним.

Додаток В

Дата: 09.02.2016 в 4-В класі

Тема: Образи тварин у творах художників-анімалістів. Закріплення понять «пропорції», «динаміка», «статика». Зображення фігури тварини (на площині чи в об'ємі) у статичному або динамічному станах.

Мета: Закріплення понять «пропорції», «динаміка», «статика»; ознайомити учнів з анімалістичним жанром та його особливостями, елементарною будовою тварин, правилами зображення тварин; навчити зображувати тварину в русі;

Розвивати навички у малюванні тварин (звірів, птахів, комах) у статичному та динамічному станах; розвивати уміння насолоджуватися творами художників-анімалістів;

Формувати естетичні почуття, смак; активізувати ініціативу учнів, стимулювати розвиток допитливості.

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: малювання по пам'яті

Міжпредметні зв'язки: Природознавство

Обладнання та матеріали.

Для вчителя:

зоровий ряд: репродукції творів художників-анімалістів (В. Смірін «Бай-баки», «Вузькочерепна польовка», «Степова лисиця корсак»; В. Ватагін «Тигр амурський», «Слон»), схеми малювання тварин, власні роботи.

Для учнів: альбом для малювання, прості олівці, гумка, фарби (акварель або гуаш); пензлі; ємність для води.

Хід заняття

Організаційна частина (1-2 хв.)

Привітання. Перевірка готовності учнів до заняття.

Мотивація навчальної діяльності (1-2 хв.)

Відгадайте загадки:

Довгі вуха, куций хвіст,

До мисливства в нього хист:

Все знаходить навмання

Це маленьке… (цуценя).

В хаті я мишей ганяю,

Вуса ще з дитинства маю,

Лапкой миюся щодня.

Я пухнасте… (кошеня).

Влітку медом ласував,

Досхочу малини мав,

А як впав глибокий сніг,

Позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни,

А проспав аж до весни.

(Ведмідь)

В нас гуляє біля тину,

Має носик-намистину,

Сам він схож на будячок.

Це колючий… (їжачок).

Здивувалась дітвора:

«Це тварина чи гора?

Як же їсть він, як він п'є?»

А для цього хобот є! (Слон)

Ой, яка ж вона гарненька,

Пишнохвоста і руденька.

Не звірятко -- просто диво,

Невгамовне, пустотливе.

Вгору-вниз, на гілку, з гілки ...

Хто ж це буде, діти? (Білка)

Ви правильно відгадали всі загадки. Про кого ми говоритимемо сьогодні на уроці? Правильно, про тварин.

Актуалізація опорних знань і вмінь (3-4хв)

Пригадайте, що таке фантастичний образ?

Як називають людей які створюють (вигадують) фантастичні образи?

Твори якої народної художниці ми розглядали на минулому уроці?

Що художники використовують за основу фантастичного образу?

Вивчення нового матеріалу (8-10 хв.)

1. Розповідь (слово вчителя)

Ми вже говорили, що художники зображують те, що їх хвилює, що їм подобається. Так, одні художники зображують пейзажі. Ми їх називаємо художниками-… (пейзажистами). Інших приваблює зображення людей. Таких художників називають художниками-… (портретистами).

А є художники, які захоплюються життям тварин, їм подобається спостерігати за тваринами і малювати їх. Саме про таких художників та їхні роботи ми сьогодні говоритимемо.

А називають таких художників - художниками-анімалістами, тому що жанр образотворчого мистецтва, де йдеться про життя тварин, називають анімалістичним.

2. Розгляд предмету або організація сприймання творів мистецтві.

Яку б тварину ви не малювали -- маленьку мишку чи величезного слона,-- спочатку потрібно уявити її у вигляді простих і зрозумілих форм. Ця маленька хитрість допоможе вам навчитися зображувати тварин у русі.

3. Методичне пояснення на дошці (демонстрація вчителем послідовності виконання роботи).

Грація кішки, стрімкість вовка, спокійна впевненість слона... Рухи тварин виразні та різноманітні. Контурні лінії можуть підкреслити й посилити їх виразність.

(Учитель пропонує учням уважно роздивитися схеми побудови тіл тварин.)

З яких частин складається тіло кожної з тварин?

Якими є форма та пропорції тіл тварин та їхніх окремих частин?

(Пед. малюнок - пояснення крок за кроком, як побудувати тіла тварин, дотримуючись схеми)

Починати малювання потрібно з великих частин (у тварин це тулуб і голова), потім малюють менші за розміром частини (шию, лапи, вуха, хвіст).

Самостійна діяльність учнів художньо-практична діяльність (25-30 хв.)

Намалюйте тваринку, що вам найбільше подобається.

Фізкультхвилинка

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть,

Розведіть їх в сторони.

Сплесніть, діти, кілька раз

Й за роботу - все гаразд.

Підведення підсумку (2-3 хв.)

Виставка учнівських робіт. Колективний аналіз та оцінювання.

Рефлексія (1-2 хв.)

Що вам найбільше сподобалося на сьогоднішньому уроці?

Що нового ви дізналися?

Які труднощі виникали у роботі?

Щоб ви змінили у своїй роботі, якби почали спочатку?

Домашнє завдання. Завершення уроку.

Додаток Г

Дата: 23.02.2016 в 4-В класі

Тема: Виготовлення листівки до свята 8 березня

Мета: Познайомити учнів з поняттям «фітодизайн» , «флористика»; вчити виготовляти композицію з квітів в техніці квілінг.

Розвивати окомір , творчі здібності .

Виховувати старанність , акуратність , естетичні почуття і смак , любов до рідних і близьких .

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: конструювання та дизайн.

Матеріали та обладнання:

Для вчителя: зразки листівок, таблиця послідовності виготовлення квітів в техніці квілінг.

Для учнів: альбоми з шаблонами, кольоровий папір для квілінгу, стрічки червоного кольору, ножиці, клей.

Хід заняття

Організаційна частина (1-2 хв.)

Гра « Ланцюжок гарного настрою ».

Тепло своїх долоньок

Я друзям віддаю .

Урок новий , цікавий

Я з радістю почну .

Мотивація навчальної діяльності (1-2 хв.)

-- Сьогодні ми виготовимо вітальну листівку. Якому святу буде присвячена листівка, ви дізнаєтесь, коли прочитаєте зашифровані слова. (Необхідно у кожному горизонтальному рядку закреслити однакові букви.)

К С К В Л Я Л Т А О А (Свято)

А В А О К С К Ь Б М Б Е (Восьме)

-- Яке свято відзначають усі жінки у березні? (8 Березня -- Міжнародний жіночий день)

Актуалізація опорних знань і вмінь (2 хв.)

Де використовують декоративну вишивку?

Які ви знаєте види швів?

Чим відрізняється шов вперед і назад голкою?

Вивчення нового матеріалу (5-10 хв.)

Розповідь (слово вчителя)

-- Якщо ви запитаєте своїх батьків, бабусю чи дідуся про те, якими були листівки 30--50 років тому, то почуєте, що найчастіше листівки були одинарними і мали прямокутну форму (учитель демонструє зразки). Зараз у продажу таке різноманіття листівок, що як кажуть, «очі розбігаються», неможливо вибрати, яку купити,-- всі красиві та цікаві.

Листівка зараз може бути і круглою, і трикутною, і розкладною, і одинарною, і музичною або динамічною (учитель демонструє виставку лис тівок). І оформлення листівок теж різноманітне. Є листівки з матовою поверхнею, є блискучі, з блискітками і без них. З'явилися і відеолистівки, які ви можете розсилати або отримувати через Інтернет. І все одно, листівки, виготовлені власноруч, принесуть вашим близьким більше радості і тепла.

Щоб створити листівку або запрошення на свято чи весілля, доводилося чимало потрудитися, адже до 1860 р. і візитні картки, і листівки виготовлялися вручну. Причому художники виготовляючи декілька екземплярів, намагалися малювати так педантично, щоб не було помітно відмінностей. Зараз -- усе навпаки: дизайнери створюють листівки вручну, щоб уникнути повторення. Настільки копіткою, майже каторжною роботою для художників і видавців було виготовлення листівок. Але ця праця була варта того, вона надавала листівкам несподіваного виконання і виняткової краси, гідної того, щоб сприймати листівки як справжні твори мистецтва. У них була частинка душі, те, чого бракує сучасним листівкам.

При друкуванні перших листівок використовувалися як несподівані матеріали, так і забуті нині способи. Застосовували пір'я, волосся, засушені квіти, шкіру, бісер, гуму, оксамит, шовк. Використання таких оригінальних матеріалів надавало листівці витонченості, картки набували надзвичайно красивого вигляду.

Сьогодні, підписуючи листівку для вітання, ми досить скупо банально бажаємо щастя-здоров'я. На давніх же листівках текст, великий за обсягом, узагалі не передбачався: сама краса листівки передавала всі ненаписані належні нагоді слова. Багато перших листівок дійшли до наших днів і зберегли надзвичайну чарівність. Це підтвердження дбайливого і обережного ставлення до них наших предків.

1. Розгляд предмету або організація сприймання творів мистецтва.

Ви сьогодні будете виготовляти листівку за допомогою техніки квілінг, з паперових смужечок зможете виготовити квіти. Але для цього вам потрібно ознайомитися з поняттям флористика.

Флористика - наука про створення композицій і букетів з квітів, сухоцвіть.

Фітодизайн - це введення рослин в дизайн інтер'єру .

2. Інструктаж до виконання роботи .

Відкрийте свої альбоми на сторінці 38.

3. Інструктаж з техніки безпеки . Гра « Так - ні ».

Художньо-практична діяльність (25-30 хв.)

Виготовлення листівки до свята 8 березня.

Фізкультхвилинка

Підведення підсумку (3-5 хв.)

Колективний аналіз учнівських робіт.

Лаконічне оцінювання.

Рефлексія (1-2 хв.)

- Що на уроці вам сподобалось?

- Що ви виготовляли?

- Чия робота сподобалася найбільше?

- Які труднощі виникали?

Домашнє завдання. Завершення уроку (1 хв.)

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.