Організація освітнього процесу в школі села Підлісний Мукарів

Особливості навчальної, виховної, методичної та профорієнтаційної роботи в Підлісномукарівській загальноосвітній школі. Проведення залікового уроку на тему "Виробник як суб’єкт економіки та мета його діяльності" Підготовка електронної презентації уроку.

Рубрика Педагогика
Вид отчет по практике
Язык украинский
Дата добавления 25.03.2017
Размер файла 34,2 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Міністерство освіти і науки України

Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

Звіт про проходження педагогічної практики в Підлісномукарівській ЗОШ село Підлісний Мукарів, вул. Центральна,10

Студентки Бабій Мирослави Олексїївни

Методист Колісник Ю.Є

2016 р.

ЗМІСТ

1. Навчальна робота

2. Виховна робота

3. Методична та профорієнтаційна робота

Висновки

Список використаної літератури

ДОДАТОК

І. НАВЧАЛЬНА РОБОТА

Я, Бабій Мирослава Олексіївна, проходила педагогічну практику в Підлісномукарівській ЗОШ. Школа знаходиться в селі Підлісний Мукарів вул.Центральна,10 . Заклад працює в режимі 5-денного робочого тижня. Навчання в ньому розпочинається о 09:00 ранку і закінчується о 16:00.

Протягом періоду проходження практики мною було відвідано 2 уроки з економіки, один з яких - заліковий.

Перший урок -- урок засвоєння нових знань на тему «Виробничі ресурси та їх обмеженість. Крива виробничих можливостей» - був проведений вчителем економіки Колісник Юрій Євгенович.

Метою уроку було ознайомлення учнів із поняттями «виробничі ресурси», «виробничі можливості», «крива виробничих можливостей»; формування уявлення про обмеженість виробничих ресурсів та розвивання в учнів уміння аналізувати види виробничих ресурсів. Юрій Євгенович чітко дотримувалась послідовності кожного з етапів уроку, ефективно організувала навчальну роботу в класі, раціонально використала час. Учні були досить активні та отримали гарні оцінки. Дисципліна учнів також була на належному рівні.

Наступний урок з економіки провела я. Це був комбінований урок на тему: «Виробник як суб'єкт економіки та мета його діяльності». Мета уроку: ознайомити учнів з поняттями «виробництво», «ефективність виробництва»; сформувати в учнів уявлення про двосторонність суспільного виробництва, про структуру та основні елементи процесу виробництва; виховувати економічне мислення, допитливість та самостійність. Обладнанням слугували електронна презентація уроку та роздатковий матеріал у вигляді карток із завданнями. На початку уроку для перевірки раніше засвоєних знань та виконання учнями домашнього завдання вони побудували КВМ, розглянувши окремі випадки її зміщення та відповіли на деякі, запитання з попередньої теми. Мотивуючим моментом виступав відеоролик «Процес виготовлення морозива».

Під час проходження практики мною була відвідана достатня кількість уроків, які дозволили мені сформувати певний запас педагогічних вмінь і досвіду. Це були уроки з алгебри, геометрії, української мови, інформатики та історії. Варто зазначити, що в школі на уроках широко використовуються технічні засоби навчання. Наприклад, на уроці історії, який проводила Ільєва Ж.В, учні з великою цікавістю переглядали фільм взяття Берліну, що дозволило краще засвоїти матеріал теми. Хочеться також відзначити урок геометрії Колісник Ю.Є .На ньому панувала доброзичлива атмосфера, Юрій Євгенович дотримувався чіткої структуризації етапів уроку, пояснював матеріал в простій та доступній формі. Загалом він справил дуже позитивне враження.

Крім відвідування уроків, я перевіряла учнівські зошити з економіки, а також самостійну роботу на тему «Вступ до економіки», з якою учні добре впорались.

Мною було проведено два додаткових заняття з економіки для учнів, які не встигають. Я детальніше пояснила їм про КВМ та про виробничі ресурси. Ми розв'язали кілька завдань. Учні гарно засвоїли матеріал, доказом цього була їх активність на наступному уроці економіки.

В школі діє велика кількість гуртків і факультативів, в тому числі і економічних. За Колісник Юрій Євгенович закріплені 2 факультативи: «Фінансова грамотність» та «Економічне моделювання та розв'язування економічних задач».

Для проведення залікового уроку на тему «Виробник як суб'єкт економіки та мета його діяльності» мною була підготовлена електронна презентація уроку.

Під час виконання завдань педагогічної практики з навчальної роботи виникали наступні труднощі:

- дуже мала кількість годин економіки на тиждень у закріпленому за мною класі (1 година) для вивчення особливостей її викладання;

З більшістю учнів були налагоджені гарні стосунки, що сприяло створенню позитивної невимушеної атмосфери;

- сумніви щодо правильності побудови виховного заходу (усунено через консультації з методистом та класним керівником).

За час проходження педагогічної практики я засвоїла основи роботи з учнівським колективом, сформувала вміння зрозуміло викладати матеріал, правильно складати плани-конспекти уроків, доцільно використовувати наочні методи навчання, пробудити інтерес та активізувати пізнавальну діяльність учнів.

Навчальна робота педпрактики допомогла мені зрозуміти, чим повинен керуватись вчитель для того, щоб його методика викладання була успішною.

Я зробила висновок, що в навчальній роботі педагог повинен діяти згідно таких принципів:

- організовувати навчання так, щоб учень був активним, залучався до самостійного пошуку, вирішував проблемні питання;

- пояснювати учням користь знань і їх доцільність;

- зробити навчальну працю цікавою, корисною і різноманітною;

- пов'язувати новий Матеріал з уже засвоєними знаннями;

- збільшувати мотивацію учня до праці.

II. Виховна робота

На час проходження педагогічної практики в Підлісномукарівській ЗОШ. я була закріплена за 11 класом, класним керівником якої є вчитель німецької- мови Новіцька Ольга Федорівна.

Спостерігаючи за роботою класного керівника, я зробила висновок, що Ольга Федорівна не лише досвідчений педагог, а й щира, доброзичлива, відкрита людина її спілкування з учнями побудоване на взаємоповазі, розумінні та щирих відносинах. Учні класу бачать у ній не лише вчителя, а й друга, в якому кожен з них може знайти пораду, підтримку та допомогу. Ольга Федорівна добросовісно ставиться до своїх обов'язків класного керівника. За час проходження практики вона зразково провела усі виховні заходи згідно календарного плану, з задоволенням ділилась своїм багаторічним досвідом, допомагала мені порадами та надавала всю потрібну методичну літературу.

Що стосується моєї виховної роботи, то вона розпочалась зі знайомства з учнями класу. В 11 класі навчається 10 учнів. Старостою класу є Халаїм Ілона. Серед учнів панує дружня атмосфера, працювати та спілкуватись з дітьми легко та приємно.

У групі навчається багато обдарованих дітей, які беруть участь в конкурсах (ім. П. Яцика, конкурсі читців та ін.) та предметних олімпіадах і займають призові місця. Також учні займаються науковою діяльністю.

Заліковий виховний захід, що відбувся 11 листопада, провели у формі перегляду документального фільму «Безцінний долар», головною метою якого було пояснити як зароджувалися товарно-грошові відносини та як впливає інфляція на суспільство. Захід пройшов на високому рівні, учні отримали цікаву інформацію та дізнались багато чого нового.

Труднощі при підготовці виховного заходу виявлялись у тому, щоб підібрати матеріал, який буде учням одночасно цікавим і корисним. Але вони були усунені завдяки консультації і порадам класного керівника.

Виконуючи завдання педагогічної практики з виховної роботи я зрозуміла, що виховна діяльність класного керівника складна й багатогранна. На різних етапах розвитку колективу перед класним керівником постають конкретні завдання виховання, які вирішуються шляхом проведення різноманітної виховної роботи з класом та з окремими учнями. При цьому класний керівник мусить враховувати вікові особливості учнів, рівень їхніх знань та стан успішності, дисципліни в класі, наявність таких якостей, як працьовитість, колективізм, усвідомлення громадського обов'язку.

виховний урок економіка методичний

3. Методична та профорієнтаційна робота

У перший день педагогічної практики ми провели бесіду з директором школи від якого отримали настановні рекомендації щодо проходження практики в даному навчальному закладі, з заступником директора з навчальної роботи який, власне, і виступав в ролі головної координуючої особи у школі на період практики. Проведення з ним бесід дало нам змогу ознайомитись з організаційною структурою школи, організацією навчально-виховного процесу, плануванням роботи школи. Познайомившись з класним керівником 11 класу Новіцька Ольга Федорівна вона розповіла мені як правильно підтримувати дисципліну та увагу учнів на уроці, як залучити якомога більше учнів до співпраці та порадила, які саме методи навчання застосовувати для цього. Далі я провела бесіду з вчителем економіки Колісник Ю.Є., стосовно того, як проводити уроки економіки, яку літературу використовувати при підготовці до уроків та як чітко донести навчальний матеріал до учнів.

Методична робота у школі спрямована на вирішення концептуальних завдань сучасної освіти, реалізації концепції профільного навчання, впровадження нових методик та технологій задля досягнення найважливішої мети - формування компетентної особистості. Методичні об'єднання - фізико-математична, філологічна хіміко-біологічна, історико-правова.

За час проходження практики я ознайомилась з планом роботи Підлісномукарівській ЗОШ, планами виховної роботи, класним журналом 11 класу.

Варто відзначити роботу педагогічного колективу школи, яка спрямована на створення умов рівного доступу до якісної освіти. Усі вчителі навчають учнів виключно у режимі співпраці та взаємодії, пробуджуючи в них самоповагу, усвідомлення своєї унікальності і неповторності, прагнення до самопізнання. Педагогічне забезпечення складають:

- звання “вчитель-методист” - 2

- звання “старший вчитель” - 3

- кваліфікаційна категорія “Спеціаліст вищої категорії” - 5

- кваліфікаційна категорія “Спеціаліст першої категорії” - 4

- кваліфікаційна категорія “Спеціаліст другої категорії'” - 3

- кваліфікаційна категорія “Спеціаліст” - 3

- Вчителі професійно вдосконалюються через:

- атестацію;

- виставку педагогічних ідей та знахідок;

- взаємовідвідування уроків;

- майстер-класи досвідчених учителів ліцею, міста;

- роботу творчих груп учителів ліцею, “Школу молодого вчителя”;

- предметні тижні;

- методичну роботу;

- самоосвіту вчителів.

Після того як я провела виховний захід в 11 класі, а саме перегляд та обговорення фільму «Безцінний долар», я розповіла учням про можливість навчання та про напрями спеціальностей на економічному факультеті КПНУ ім. І. Огієнка. Також я розповсюдила рекламні листівки з детальною інформацією про цей факультет.

Робота з психолого-методичною літературою забезпечила мені велику допомогу при підготовці проведення залікового уроку, позакласної роботи, виховного заходу. Сюди можна віднести вивчення і підготовку матеріалів з педагогіки, дидактики, методики викладання економіки, періодичних видань з економічної освіти в школах України.

Висновки

Під час проходження педагогічної практики в Підлісномукарівській ЗОШ, я проявила такі вміння та здібності як: легко знайти спільну мову з учнями, провести виховну роботу з ними, правильно скласти план-конспект уроку та провести урок за чітко встановленими етапами, при цьому досягнувши освітньої мети. Але так як я вперше застосовувала це на практиці, то безсумнівно, що мені потрібно ще вдосконалювати свої знання.

Педагогічна практика поглибила і закріпила мої набуті знання на практиці, допомогла адаптуватись до умов майбутньої професійної діяльності, здобути практичні уміння і навички: проводити уроки різних типів, планувати роботу, організовувати позакласну, виховну роботу з учнівським колективом. Можна виокремити такі позитивні моменти в організації та проведенні практики: - привітне ставлення з боку вчительського колективу школи, готовність допомогти та навчити;

- закріплений за мною клас ставився до мене з повагою, учні мають високий рівень успішності, що значно полегшило мою роботу в якості вчителя;- викладач-методист вчасно звертав увагу на помилки в складанні планів-конспектів, звітної документації, Що дало Змогу уникнути помилок. Також є й деякі незначні недоліки, виявлені під час практики:

- недостатнє забезпечення школи економічною літературою;

- велика завантаженість учнів і, в зв'язку 3 цим, неможливість організації тривалих позашкільних заходів.

Після проходження педпрактики маю наступні пропозиції щодо вдосконалення підготовки, організації та проведення педагогічної практики:

- збільшити термін проходження педагогічної практики хоча б на тиждень для кращого засвоєння педагогічного досвіду;

- вдосконалити структуру звітної документації, щоб уникнути повторів і зайвої інформації.

Список використаної літератури

1. Аксьонова О. В. Методика викладання економічних дисциплін: навч. посібн. / Олена Валентинівна Аксьонова. - К.: КНЕУ, 2006. - 708 с.

2. Ватаманюк 3. Г. Економіка: навч. посібн. для 10-11 класів / 3. Г. Ватаманюк, С. М. Панчишин, І. М. Грабинський та ін. / За ред. 3. Г. Ватаманюка, С. М. Панчишина. - К.: Либідь, 1999. - 384 с.

3. Воробйов Є. М. Економічна теорія. Посібник вищої школи / Є. М Воробйов, А. А. Гриценко, В. М. Лісовицький, В. М. Соболев / Під загальною редакцією Воробйова Є. М. - Харків-Київ, 2001. - 704 с.

4. Гальчинський А. С. Основи економічних знань: навч. посіб. / А. С. Гальчинський, П. С. Єщенко, І. Ю. Палкін - К.: Вища шк., 1998. - 544 с.

5. Горленко Г. О. Збірник задач з економіки: навч. посібн. для учнів 11 класів суспільно-гуманітарного профілю / Ганна Олександрівна Горленко. - Кам'янець-Подільський: Абетка нова, 2007. - 168 с.

6. Крупська Л. П. Економіка. 11 клас. Рівень стандарту. Академічний рівень: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів / Л. П. Крупська, І. Є. Тимченко, T. І. Чорна. -X.: Ранок, 2011. - 192 с.

7. Онищук В. А. Типи, структура і методика уроку в школі / В.А. Онищук. - К.: Рад. школа, 1976. - 184 с.

8. Педагогічна майстерність: підручник /1. А Зязюн, Л. В Крамущенко, І. Ф. Кривоніс та ін. / За ред. І. А Зязюча. - К : Вища шк., 2004 - 422 с.

9. Побірченко Н. А., Пархоменко І. М. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з економіки // Географія і основи економіки у школі. - 2005.-№1.

10. Практикум з економіки. 10-11 класи. Посібник для вчителя. - Кам'янець- Подільський, 2002. - 67 с.

11. Радіонова І. Ф. Економіка (рівень стандарту, академічний рівень). 1 і клас / І. Ф. Радіонова. - Кам'янець-Подільський: Аксіома. 2011. - 1 76 с.Радіояова І. С. Основи економіки: проб, підручник для 11 класу загальноосвітня, шк. /1. Ф. Радіонова, І. С. Кравченко, І. Л. Петрова, В. В. Радченко. За ред. І. Ф. Радіонової. -К.: Зодіак-ЕКО, 1995. -224 с.

12. Фіцула М. М. Педагогіка: навчальний посібник для студентів вищих педагогічних закладів освіти / М. М. Фіцула. - К.: Видавничий нентр «Академія», 2002. - 528 с.

13. Федорчук В. В. Основи педагогічної майстерності / В. Р. Федорчук. - Кам'янець-Подільський: Видавець Зволейко Д., 2008. - 140 с.

Часнікова О. В. Нетрадиційні уроки з економіки / О. В. Часнікова. -- X.: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2008. -- 128 с.

Додаток

Взаємозв'язки підприємств і банків. Умови надання банківської позики. Явище застави. Обґрунтування економічної доцільності банківської позики

Мета уроку: обґрунтувати необхідність та умови залучення банківської позики; визначити способи юридичного забезпечення позики; проаналізувати способи обґрунтування доцільності банківської позики.

Основні поняття: позика, застава, ризик, власний капітал.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Запитання учням

1) Яку країну називають «банкіром» усього світу? (Швейцарію)

2) Які банки створюються лише біологами? медиками? програмістами? (Банк генів, банк крові, банк даних)

3) Як називається одна зі старовинних економічних професій? (Лихвар (рос. «ростовщик») -- людина, яка дає гроші в борг під великі відсотки)

4) Спеціаліст з працевлаштування грошей. (Банкір, який змушує гроші працювати)

5) Доповніть схему: «Товар -- гроші --...». (Товар)

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Однією з головних складових ринкової інфраструктури України є банківська система, що забезпечує взаємодію банків і суб'єктів ринку в процесі розширеного відтворення. Банки акумулюють тимчасово вільні гроші й через надання кредитів забезпечують регулювання грошового обігу, рух, перерозподіл та ефективне використання фінансових ресурсів.

IV. Вивчення нового матеріалу

Банківський кредит надається суб'єктам кредитування всіх форм власності в тимчасове користування на умовах, передбачених кредитним договором. Головними з цих умов є такі: забезпеченість, повернення, строковість, платність і цільова спрямованість.

Відносно підприємств позичковий капітал поділяється на довгостроковий і короткостроковий:

¦ довгострокові кредити банків -- це зобов'язання підприємства перед кредитною установою (банком), що мають погашатися впродовж терміну, який перевищує один рік. Мета залучення довгострокових кредитів -- фінансування довгострокових активів, зокрема основних засобів (їх придбання, реконструкція, модернізація), нового будівництва, інших видів необоротних активів;

¦ короткострокові кредити банків -- це зобов'язання підприємства перед кредитною установою (банком), що мають бути виконані впродовж терміну, який не перевищує одного року. Мета залучення короткострокових кредитів -- фінансування оборотних активів підприємства, зокрема покриття тимчасового дефіциту платіжних засобів, придбання товарів, виробничих запасів тощо.

№ з/п

Етап залучення банківської позики

1

Попередні переговори з обраним банком

2

Рішення про доцільність подальших переговорів із банком

3

Рішення зборів власників щодо залучення банківського кредиту

4

Підготовка пакету документів відповідно до переліку банку

5

Передача пакету документів у банк

6

Відкриття поточного рахунку в банку (якщо такий рахунок відсутній)

7

Фінансово-економічна експертиза діяльності підприємства

8

Узгодження величини відсоткової ставки та інших параметрів кредиту

9

Укладення кредитної угоди

10

Моніторинг і контроль

Визначаючи доцільність залучення позики, підприємець має провести аналіз вартості фінансових засобів, ризику, низки фінансових показників.

У разі якщо позичальник не в змозі виконати свої зобов'язання в передбачені кредитним договором строки, кредитор може задовольнити свої вимоги за рахунок кредитного забезпечення.

До основних видів забезпечення кредиту належать такі:

а) застава (майна, майнових прав, цінних паперів тощо);

б) гарантії (банків, підтверджені фінансами чи майном третьої особи);

в) інші види забезпечення (поручительство, свідоцтво страхової організації).

Завдяки заставі кредитор (заставодержатель) у разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання має право переважно перед іншими кредиторами одержати задоволення з вартості заставленого майна. Предметом застави може бути будь-яке майно (зокрема, річ, цінні папери, майнові права), що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення.

Оцінювання доцільності залучення банківської позики

1

Порівняння вартості фінансових ресурсів

2

Оцінювання впливу використання позикових ресурсів на фінансові результати підприємства:

1) рівень фінансового ризику;

2) рентабельність власного капіталу

V. Закріплення знань і вмінь учнів

Запитання для дискусії

1) Чим зумовлена необхідність кредитування підприємств?

2) Якою є мета оцінювання фінансового стану позичальника?

3) Які групи показників ураховуються під час оцінювання фінансового стану підприємства-позичальника?

4) Назвіть джерела погашення кредиту.

5) Як оцінюється ефективність використання позичальниками кредитних коштів?

Розв'яжіть задачі Задача 1

Підприємство «Аква» щоквартально отримує виручку від реалізації продукції в розмірі 492 тис. грн. Собівартість виробленої за квартал продукції підприємства (з урахуванням відсотків за користування кредитом) дорівнює 245 тис. грн. Витрати на реалізацію продукції за квартал становлять 15 тис. грн. Підприємство є платником ПДВ і не має пільг із податку на прибуток.

Обчисліть термін окупності кредиту в сумі 150 тис. грн., наданого підприємству на 3 місяці для розширення виробництва, якщо відсоткова ставка за користування кредитом -- 24 %.

Розв'язання

1) Обчислимо суму, яку підприємство має сплатити банку за кредит.

Оскільки позику надано на період менш ніж 1 рік, використаємо формулу простих відсотків:

Kn = K0 • (1 + pm)

Kn = 150 • (1 + 0,24 • 3) = 258 (тис. грн.).

2) Розрахуємо прибуток, який підприємство отримує щоквартально (ставка ПДВ -- 20 %, ставка податку на прибуток -- 23 %):

Прибуток = (492/1,2 - 245 - 15) • 0,77 = 115,5 (тис. грн.).

3) Обчислимо термін, за який окупиться кредит:

258/115,5 = 2,2 (кварталів), або 2,2 • 3 (днів) = 198 (днів).

Задача 2

Керівництво підприємства «Карт» прогнозує наступного року такі надходження та витрати:

¦ чистий дохід від реалізації продукції -- 1000 тис. грн.;

¦ дохід від реалізації неліквідних запасів сировини -- 12 тис. грн.;

¦ дохід від фінансового лізингу -- 3 тис. грн.;

¦ виплата відсоткових платежів за облігаціями підприємства «Карт» -- 15 тис. грн.;

¦ приріст нормативу оборотних коштів -- 15 тис. грн.;

¦ погашення заборгованості перед бюджетом -- 140 тис. грн.;

¦ виплата заробітної плати -- 240 тис. грн.;

¦ придбання сировини та матеріалів в обсягах, необхідних для безперервної діяльності впродовж року, -- 400 тис. грн.;

¦ погашення довгострокових кредитів -- 250 тис. грн.;

¦ виплата відсотків за кредитами -- 30 тис. грн.;

¦ поповнення статутного фонду підприємства -- 100 тис. грн. Обчисліть суму кредиту, яку банк надасть підприємству, та суму відсоткових платежів за кредитом. Відсоткова ставка за користування кредитом становить 24 % річних.

(Відповідь: сума кредиту дорівнює 175 тис. грн.; сума відсоткових платежів -- 42 тис. грн).

Задача 3

Підприємство бере кредит під 38 % річних на 5 років. Сума кредиту становить 200 тис. грн. Обчисліть нарощену суму.

Розв'язання

Нарощена сума за ставкою складних відсотків становитиме:

Kn = K0 • (1 + p)n

Kn = 200 • (1 + 0,38)5 = 1000,98 (тис. грн).

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

1. Опрацювати теоретичний матеріал.

2 . Підготувати доповідь на одну із запропонованих тем:

¦ Роль кредиту в діяльності підприємства.

¦ Види та принципи кредитування.

¦ Історія кредитування.

¦ Проблеми сучасного кредитування.

¦ Банківська система України.

¦ Етапи процесу кредитування.

¦ Небанківське кредитування підприємств.

¦ Недоліки кредитування.

¦ Сутність споживчого кредиту.

Очікуваний прибуток і ризик у діяльності підприємства. Мінімізація ризику та страхування. Види ризиків підприємства

Мета уроку: розкрити сутність ризику в діяльності підприємства; визначити види ризику та методи його оцінювання; формувати в учнів самостійність суджень та вміння робити висновки.

Основні поняття: ризик, прибуток, страхування.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Поясніть висловлювання Ф. Бекона: «Хто шукає одних лише надійних прибутків, навряд чи стане надто заможним, а той, хто вкладає все своє майно в ризиковані оборудки, найчастіше стає банкрутом і впадає в злидні, тому слід поєднувати ризик із певним забезпеченням на випадок збитків».

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Сучасні умови функціонування суб'єктів господарювання характеризуються надто високим рівнем невизначеності й нестабільності середовища, імовірності виникнення несприятливих умов. Завдання менеджменту в такій ситуації полягає в розробленні таких стратегічних напрямів і впровадженні таких тактичних заходів, які максимізували б вигоду підприємства та мінімізували б усі можливі втрати.

Тому дедалі більшої актуальності набувають оцінювання й аналіз економічних ризиків. Отримані результати в проведенні такого аналізу використовуються як підстава для прийняття обґрунтованих рішень.

IV. Вивчення нового матеріалу

Під ризиком розуміють можливу небезпеку, яка є результатом специфіки різноманітних явищ природи і видів діяльності. Вона виражається в недосягненні поставлених цілей або непередбачених, додаткових витратах ресурсів для їх досягнення.

Форми обмеження та ліквідації ризиків

1. Запобігання випадковим подіям, які формують ризиковані ситуації в суспільному житті.

2. Подолання (репресія) випадкових подій, яким усе-таки не вдалося запобігти.

3. Задоволення потреб, що виникли внаслідок дії ризику (компенсація втрат, збитків).

Ризик-менеджмент як система охоплює три послідовні етапи:

1) аналіз ризику:

¦ діагностика, або ідентифікація, ризиків;

¦ оцінювання ризиків кількісними методами;

¦ визначення послідовності подальших дій на підставі загальної оцінки ризику в конкретній ситуації;

2) контроль над ризиком:

¦ уникнення ризику;

¦ зменшення (мінімізація) ризику;

¦ обмеження (локалізація) ризику;

¦ розсіювання (поділ) ризику;

3) фінансування ризику.

Найпоширенішою формою трансферу ризиків є передача їх професійним страховикам. Страховик має змогу вирівняти їх шляхом перерозподілу між багатьма суб'єктами.

Класифікація ризиків

За можливими наслідками

Ризик, що спричиняє фінансові втрати

Ризик, що притягує впущену вигоду

Ризик, що притягує втрати або додаткові доходи

За характером наслідків

Чисті ризики завжди містять у собі втрати підприємницької діяльності

Спекулятивні ризики (комерційні) характеризуються тим, що вони можуть приховувати в собі як втрати, так і додатковий прибуток для підприємця відносно очікуваного результату

За можливістю страхування

Страховий ризик

Нестраховий ризик

За часом виникнення

Ретроспективні, аналіз яких дає можливість більш точно прогнозувати поточні й перспективні ризики

Поточні

Перспективні

За чинником виникнення

Політичні -- ризики,зумовлені зміною політичного становища

Економічні -- ризики, зумовлені несприятливими змінами в економіці підприємства або країни

За рівнем втрат

Допустимий ризик

Критичний ризик

Катастрофічний ризик

За сферою виникнення

Зовнішні ризики, до яких належать ризики, безпосередньо не пов'язані з діяльністю підприємства

Внутрішні ризики, до яких належать ризики, зумовлені діяльністю власне підприємства

За можливістю передбачення

Прогнозований ризик

Непрогнозований ризик

За тривалістю дії

Постійний ризик

Тимчасовий ризик

V. Закріплення знань і вмінь учнів

Розв'яжіть задачі Задача 1

Оцініть економічний ефект від управління ризиками, використовуючи нижченаведені показники:

а) результати:

¦ сумарні ймовірні втрати без обробки ідентифікованих ризиків -- 1690 тис. дол. США;

¦ сумарні ймовірні втрати після обробки ризиків -- 92 тис. дол. США;

б) фактичні втрати від прояву ризиків і витрати на їх обробку:

¦ сумарні фактичні втрати від прояву ризиків -- 150 тис. дол. США;

¦ сумарні фактичні витрати на обробку ідентифікованих ризиків -- 51 тис. дол. США;

¦ сумарні фактичні втрати від прояву ризиків -- 200 тис. дол. США;

¦ сумарні фактичні витрати на обробку ризиків -- 0 дол. США.

Розв'язання

Економічний ефект від управління ризиками становить:

(1690-92) - ((150+51) + (200+0)) = 197 (тис. дол. США).

Задача 2

Визначте, у якій зоні ризику перебуває підприємство, якщо в минулому періоді воно отримало дохід у сумі 150 тис. грн, а його витрати становили: витрати на сировину -- 60 тис. грн, витрати на оплату праці -- 15 тис. грн., амортизація -- 10 тис. грн, орендні платежі -- 3 тис. грн., адміністративні та збутові витрати -- 25 тис. грн.

Розв'язання

1) Сума витрат:

60 + 15 + 10 + 3 + 25 = 113 (тис. грн.).

2) Витрати <= Дохід, тому підприємство перебуває в зоні припустимого ризику.

Розв'яжіть тестові завдання

1) Ризик -- це:

а) несприятлива подія, що спричиняє збиток;

б) усі передумови, що можуть негативно вплинути на досягнення стратегічних цілей упродовж певного часового проміжку;

в) імовірність стихійних лих або технічних аварій;

г) імовірність провалу програми продажів;

д) імовірність успіху в бізнесі.

2) Управління ризиком -- це:

а) відмова від ризикованого проекту;

б) комплекс заходів, спрямованих на зниження ймовірності реалізації ризику;

в) комплекс заходів, спрямованих на компенсацію, зниження, перенесення, прийняття ризику або його уникнення;

г) комплекс заходів, спрямованих на підготовку до реалізації ризику.

3) Реалізація ризик-менеджменту на сучасних підприємствах передбачає:

а) виявлення наслідків діяльності економічних суб'єктів у ситуації ризику; б) прогнозування цієї діяльності для зниження рівня ризику;

в) уміння реагувати на можливі негативні наслідки;

д) розроблення та здійснення заходів, за допомогою яких можуть бути нейтралізовані або компенсовані ймовірні негативні результати певних дій.

4) Близька до одиниці прогнозованість подій відповідає:

а) цілковитій невизначеності;

б) повній визначеності;

в) частковій невизначеності.

5) За часом виникнення невизначеності поділяються на такі:

а) ретроспективні, поточні та перспективні;

б) економічні (комерційні) і політичні;

в) нові та старі;

г) вивчені, ті, що вивчаються, і невивчені.

6) За чинниками виникнення невизначеності поділяються на такі:

а) тимчасові;

б) природні;

в) економічні та політичні;

г) зовнішнього і внутрішнього середовища.

7) Чим ризикованіший проект, тим норма його прибутковості повинна бути: а) нижче;

б) вище;

в) норма прибутковості не залежить від ризику.

Відповіді: 1 -- а; 2 -- в; 3 -- д; 4 -- б; 5 -- а; 6 -- в; 7 -- б.

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

1 . Опрацювати теоретичний матеріал.

2. Скласти кросворд за темою «Ризики в діяльності підприємства».

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • План-конспект уроку з англійської мови в загальноосвітній школі, використання роздаткового матеріалу. План уроку з економіки на тему "Конкуренція", використання наочності для закріплення знань. Методика проведення виховного заходу "Людина у світі книг".

    отчет по практике [258,8 K], добавлен 26.11.2009

  • Мета, принципи й методи процесу виховання. Класифікація нестандартних уроків. Розумове виховання при вивченні математики в сучасній школі. Активізація діяльності учнів у процесі проведення уроку-казки та уроку-гри, організація математичних гуртків.

    курсовая работа [194,9 K], добавлен 21.06.2011

  • Характерні риси уроку та загальні вимоги до нього. Урок волейболу в школі, як засіб фізичного виховання. Зміст уроків волейболу у 5-7 класах. Вивчення окремих елементів волейболу. Обґрунтування методів проведення уроку волейболу в загальноосвітній школі.

    дипломная работа [59,8 K], добавлен 13.12.2009

  • Підготовка і проведення комбінованого уроку з основ економіки. Ознайомлення учнів з методологією пізнання економічних явищ і процесів. Мотивація навчальної діяльності, корекція опорних знань. Розробка уроку з використанням інтерактивних технологій.

    курсовая работа [419,2 K], добавлен 06.10.2012

  • Психолого-педагогічні заходи організації позакласної роботи в загальноосвітній школі. Вікові та психологічні особливості учнів середнього етапу загальноосвітньої школи. Методика організації та проведення групової позакласної роботи в загальноосвітній школ

    курсовая работа [27,8 K], добавлен 15.04.2007

  • Дослідження біографія та діяльності О.А. Захаренка, його педагогічних ідей, реалізованих в Сахнівській школі. Огляд виховної діяльності в школі, учнівського самоврядування, організації учбового процесу. Характеристика матеріальної бази виховної роботи.

    реферат [40,8 K], добавлен 05.02.2012

  • Дидактичні вимоги до сучасного уроку. Мета уроку, психологічні вимоги до уроку. Організація пізнавальної діяльності учнів. Врахування вікових особливостей учнів. Вимоги до техніки проведення уроку. Регулювання якості вищої освіти державним стандартом.

    реферат [31,1 K], добавлен 15.06.2010

  • Вивчення процесу розробки і методики проведення уроків по історії України на тематику національно-визвольної війни українського народу XVII ст. Мета, типи, форми роботи, устаткування і структура уроків. Організація уроку-екскурсії і уроку-вистави.

    разработка урока [49,1 K], добавлен 14.12.2010

  • Індивідуалізація освіти, виховання самостійності, творчості, активності життєвої позиції. Організація навчально-виховного процесу в молодшій школі. Форми навчання та виховання в історичному аспекті. Духовно-моральне виховання, гуманістична спрямованість.

    реферат [37,9 K], добавлен 17.09.2010

  • Поняття самостійної роботи як форми організації навчальної діяльності у малокомплектній школі. Організація навчального процесу в класі-комплекті та дидактичні умови його ефективності. Експериментальне підтвердження даних умов у педагогічному процесі.

    дипломная работа [104,8 K], добавлен 13.11.2009

  • Проведення уроку-роздуму на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло": актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку, методика вивчення нового матеріалу, підведення підсумків уроку.

    разработка урока [9,3 K], добавлен 10.01.2010

  • Сучасні вимоги до уроку музики в загальноосвітній школі. Урок музики як основна форма організації навчання. Дидактичні вимоги до уроку. Методика використання дитячих елементарних музичних інструментів в процесі музичного виховання молодших школярів.

    курсовая работа [37,4 K], добавлен 24.03.2012

  • Сутність виховного процесу, його особливості в сучасній школі: виховання як педагогічна категорія і як система. Пріоритети виховної роботи в сучасній школі. Система дидактичних принципів, характеристика закономірностей виховання та їх реалізація.

    курсовая работа [48,3 K], добавлен 13.03.2012

  • Сутність поняття самостійної роботи як форми організації навчальної діяльності. Особливості організації самостійної роботи на уроках у масовому педагогічному досвіді, дидактичні умови її ефективності. Методика самостійної роботи в початковій школі.

    дипломная работа [594,5 K], добавлен 27.09.2009

  • Вища освіта в Україні. Ступеневість вищої освіти. Роль виховного процесу у вищих навчальних закладах. Схема "фотографування" навчального процесу під час проведення заняття. Аналіз виховної роботи в Нововелідницькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів.

    отчет по практике [1,0 M], добавлен 20.05.2015

  • Урок музики та аспекти його організації. Специфіка як уроку мистецтва. Ціль та задача уроків музики в загальноосвітній школі. Особливості розвитку ритмічного слуху у дітей на музичних заняттях. Головні принципи музично-ритмічного виховання школярів.

    контрольная работа [32,4 K], добавлен 21.04.2011

  • Завдання правильного підходу до процесу формування особистості у педагогіці. Методика виховної роботи з школярами в національній школі України. Адаптаційний період навчання першокласників у школі, позакласні заняття. Робота вчителя з батьками школярів.

    научная работа [28,1 K], добавлен 15.07.2009

  • Вивчення та аналіз психолого-педагогічної, дефектологічної літератури з проблеми профорієнтаційної роботи. Дослідження особливостей професійної роботи в спеціальній школі-інтернаті. Порівняння рівнів професійних уподобань та можливостей учнів школи.

    курсовая работа [9,3 M], добавлен 14.11.2014

  • Поняття та сутність виховання. Цілі та завдання виховного процесу в сучасній школі. Основні риси менеджменту освіти. Організаційно-педагогічні умови, форми і методи, які забезпечують ефективну оптимізацію виховного процесу у загальноосвітній школі.

    курсовая работа [50,4 K], добавлен 15.02.2010

  • Особливості роботи та ефективні засоби раціональної організації занять у класах-комлектах. Викладання природознавства та організація навчально-виховного процесу в малокомплектній школі. Аналіз особливостей планування уроку для комплекту з двох класів.

    реферат [20,1 K], добавлен 19.09.2010

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.