Розробка уроку для першого класу загальноосвітньої школи на тему: "Водойми рідного краю"

Відгадування загадок з елементами показу малюнків як метод сприймання і усвідомлення молодшими школярами нового навчального матеріалу. Виховування любові до природи рідного краю, бережливого ставлення до водойм - мета розроблюваного шкільного уроку.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 19.07.2017
Размер файла 9,6 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru

Размещено на http://www.allbest.ru

1. Мета

Ознайомити учнів з водоймами рідного краю; навчити розрізняти учнів типи водойм (джерело, криниця, річка, море, ставок, озеро) та знаходити їх на фізичній карті України; виховувати любов до природи рідного краю та бережливе ставлення до водойм.

2. Тип уроку

Урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.

3. Методи ведення

Словесно-ілюстративний, практичний.

4. Обладнання

Фізична карта України, підручник, сюжетні малюнки.

5. План уроку

І. Організація класу - 1 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань - 5 хв.

1. Фронтальна бесіда

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності - 7 хв.

1. Вправа «Знайдіть зайве слово».

2. Евристична бесіда.

ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу - 20 хв.

1. Відгадування загадок з елементами показу малюнків.

2. Розповідь учителя.

3. Робота з фізичною картою України з елементами розповіді вчителя.

4. Бесіда.

V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу - 5 хв.

1. Розповідь учнів про значення водойм рідного краю.

2. Гра «Відгадай».

3. Читання пам'ятки.

4. Виконання малюнка.

5. Гра «Так чи ні».

VI. Домашнє завдання - 3 хв.

VII. Підсумок уроку - 2 хв.

6. Хід уроку

І. Організація класу:

Усі сідайте тихо, діти.

Домовляймось - не шуміти,

Руку гарно підіймати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати -

Щоб не було нам мороки.

Всі готові до уроку?

Тож, гаразд. Часу не гаймо

І урок наш починаймо.

навчальний школяр урок загадка

ІІ. Актуалізація опорних знань:

1. Фронтальна бесіда.

- Що ми називаємо рідним краєм?

- В якій області ми проживаємо?

- А в якому місті ми живимо?

- Уявіть, що до нас приїхали люди з іншої країни. Що ми можемо розповісти про нашу країну? ( в якій природній зоні ми живимо, який у нас клімат, які тварини та рослини зустрічаються в нашій місцевості).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку.

1. Вправа «Знайдіть зайве слово».

Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.

2. Евристична бесіда:

- Якою назвою можна об'єднати решту слів?

- Тема нашого уроку - «Водойми рідного краю».

- Яких з цих водойм немає в нашому краї?

- Яка із цих водойм найменша, а яка найбільша?

ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу

1. Відгадування загадок з елементами показу малюнків.

- Які водойми є в нашому краї, ви дізнайтеся, якщо відгадаєте загадки.

Дзюркочу серед лісу я,

Холодне, гомінке.

Ще здалеку по пісеньці.

Впізнаєте мене. (джерело).

Серед села.

Стоїть бочка немала. (криниця)

Навкруги вода.

А з питвом біда. (море)

Стоїть корито.

Повне налито. (ставок)

Без ніг, а біжить

Без рук, а рукави має. (річка)

2. Розповідь учителя.

Без води немає життя, вода є в кожній живій істоті. Без їжі можна прожити набагато довше, ніж без води. Вода є в океанах і морях, річках і озерах, під землею і в ґрунті. Океани, моря, річки, озера, болота, ставки, джерела, водосховища -- це водойми. Розрізняють штучні і природні водойми. Природні водойми утворились без участі людини. Водойми, що утворені людиною, називаються штучними.

3. Робота з фізичною картою України з елементами розповіді вчителя.

- Річок на світі багато, але всі вони рідні. Але майже кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки заливаються в річки. З малих річечок утворюються великі річки. Вони вбирають в себе підземні води та опади.

- Річка тече по заглибині, що називається руслом. У річки є два береги - правий і лівий. Якщо стати за напрямом течії, то праворуч буде правий берег, а ліворуч - лівий. Більшість річок мають притоки. Притоки - це річки, що впадають в головну річку. Чим більшою є річка, тим більшим у неї є приток.

- Головними річками України є- Дніпро, Дністер та Південний Буг (показ вчителем на карті).

- Озеро - це природна западина на поверхні землі, що заповнена водою і оточена з усіх боків сушею.

- Найбільшими озерами України є Синевір, Ялпуг та Сиваш.

Ялпуг - це найбільше прісне озеро, Синевір - це глибоке озеро, яке знаходиться в горах Карпатах. Сиваш - солоне озеро, яке знаходиться в Криму. (показ на карті).

- Болото - дуже зволожена ділянка суші, на якій ростуть вологолюбні рослини. Болота трапляються у лісах, де на поверхню виходить джерело, а вода не має куди стікати. Вони живлять підземні води, що є важливим джерелом водопостачання.

- Море - це частина океану, що заходить у сушу. Море завжди з'єднане з океаном. Вода у морі є гірко-солоною. Україну омивають Чорне та Азовські моря.

4. Бесіда.

- А в якому місті ми живемо?

- Які водойми ви зустрічали у нашій місцевості?

- Місто Кривий Ріг розташоване у степовій зоні України, на злитті річок Інгулець і Саксагань, які входять до басейну річки Дніпро.

Фізкультхвилинка:

Встаньте, діти, посміхніться

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,

Раз -- присядьте, два -- присядьте

І за парти тихо сядьте.

V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу.

1. Розповідь учнів про значення водойм рідного краю.

- Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?

Водойма - це місце відпочинку людей.

Водойма - це будинок для рослин і тварин.

Люди беруть із водойму воду для питва і приготування їжі.

З водойм беруть воду для господарських потреб.

По воді перевозять вантажі.

Воду для роботу беруть заводи і фабрики.

2. Гра «Відгадай».

- Відгадайте про яку водойму написала дівчинка.

Далеко внизу, оточене віковими ялинами, виблискує воно, кругле немов чаша. Воно незвичайне не лише формою, але понад усе кольором води. Зеленувато-блакитна вона дійсно нагадує собою колір морських хвиль. Повітря, просочене ароматом, настільки чисте, що здається, їм неможливо надихатися. (озеро)

3. Читання пам'ятки.

Пам'ятайте! Водойми - це не просто вода. Це дім, у якому мешкають різні незвичайні істоти. Їм необхідний дім, і вони йому потрібні.

Слід оберігати водойми від забруднення, будувати очисні споруди, саджати на берегах водойм дерева, що змінюватимуть береги; розчищати джерела; виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз'яснювальні записки.

4. Виконання малюнка.

- Намалюйте заборонені знаки щодо поведінки біля водойм.

5. Гра «Так чи ні».

- Чи правильне твердження, о наш край - це край озер та річок?

- Водойми потребують охорони?

- Чиста вода необхідна тільки людині?

- Водойма приховує небезпеку?

- Люди заподіюють багато шкоди водоймам та їх мешканцям?

VI. Домашнє завдання:

- Приготуйте цікаву розповідь про один із видів водойм нашого краю, яке вам сподобалося.

VII. Підсумок уроку:

- Що належить до водойм?

- Які водойма є в нашому краї?

- Яке значення в природі та в нашому житті займають водойма?

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.