Увага і пам’ять, їх зв’язок із здоров’ям людини
Формування понять "увага" і "пам’ять", їх зв’язок із здоров’ям людини. Дослідження залежності результатів навчання від здоров’я людини. Ознайомлення із системою вправ для тренування уваги і пам’яті. Необхідність піклування про здоров’я протягом життя.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 25.09.2017 |
Размер файла | 1,1 M |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Тема: Увага і пам'ять, їх зв'язок із здоров'ям людини
Мета: Формувати поняття «увага» і «пам'ять», встановити їх зв'язок із здоров'ям людини, розкрити залежність результатів навчання від здоров'я людини; ознайомити із системою вправ для тренування уваги і пам'яті; виховувати бажання старанно навчатись, піклуватись про своє здоров'я протягом усього життя.
Тип уроку: урок-тренінг
Обладнання: опорні таблиці «Пам'ять», «Увага», дидактичний матеріал для тренування пам'яті, уваги, визначення їх рівня.
План
І. Вступна частина
1. Зворотній зв'язок (перевірка домашнього завдання).
2. Оголошення теми і мети уроку.
3. Виявлення очікувань.
4. Повторення правил.
ІІ. Основна частина
1. Теоретичний блок.
2. Практичний блок.
3. Допоміжні вправи.
ІІІ. Заключна частина
1. Підведення підсумків.
2. Зворотній зв'язок (перевірка очікувань).
3. Релаксація.
4. Домашнє завдання.
Хід уроку-тренінгу
І. Вступна частина
-- З яким настроєм ви прийшли на урок? Посміхніться одне до одного. Нехай ваша посмішка буде радісною, щирою і принесе кожному із вас гарний настрій.
1. Зворотній зв'язок (перевірка домашнього завдання)
Зараз перевіримо домашнє завдання. В цьому нам допоможе чарівний м'ячик. Я буду задавати вам запитання, а ви повинні подумати та дати відповідь. Той, чиє ім'я я буду називати і кому буду кидати м'ячик, повинен буде впіймати його і відповісти на моє запитання. Отже, почнемо.
- які позитивні риси характеру ви знаєте?
- які негативні риси характеру ви можете назвати?
- яких позитивних героїв казок ви знаєте? Який в нього характер?
- яких негативних персонажів ви знаєте? Які риси характеру про це свідчать?
- як можна оцінити свій характер?
2. Оголошення теми уроку
— Що потрібно людині для досягнення успіху в житті? (Розум, сила, бажання, міцне здоров'я)
— Але без школи, без головної професії -- школяр -- ви ніколи не станете тим, ким мрієте бути.
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи кресляр --
Всі називають головною
Одну професію -- школяр! (А. Костецький)
— Чому учні по-різному навчаються в школі? (Багато пропускають, мають різну пам'ять, увагу, через хвороби.)
Читання вірша вчителем.
Люблю я свій розум, увагу та пам'ять.
Працює мій мозок, і вчусь я старанно.
Сприймаю все нове і мислю логічно.
Вчителя слово здійсню практично.
- Про що цей вірш?
- Сьогодні ви більше дізнаєтесь про вплив здоров'я на результати навчання, про взаємозв'язок уваги і пам'яті, познайомитесь із вправами, які сприяють їх розвитку.
3. Виявлення очікувань
Аркуші у вигляді квіточок.
Учні свої очікування записують на аркушах паперу (потім ці аркуші прикріплюємо до теми на дошку).
4. Повторення правил
- Для того, щоб ми з вами сьогодні плідно попрацювали, нам потрібно домовитися про правила поведінки на тренінгові. Давайте колективно пригадаємо ці правила.
Правила:
- бути позитивними;
- говорити коротко;
- говорити по черзі;
- бути доброзичливими;
- зберігати таємниці;
- бути толерантними - не критикувати, поважати право інших учасників мати свої погляди, які відрізняються від поглядів інших.
- А тепер прошу вас дотримуватися цих правил і не порушувати жодного з них.
ІI. Основна частина
1. Теоретичний блок
Повідомлення вчителя.
— Увага -- особлива форма психічної діяльності, яка виявляється в спрямованості і зосередженості свідомості на значущих для людини предметах, явищах навколишньої дійсності або власних переживаннях.
Увага буває мимовільна і довільна
Размещено на http://www.Allbest.ru/
- Мимовільна увага виникає несподівано, незалежно від свідомості людини.
Довільна увага -- спрямоване зосередження особистості на предметах, явищах навколишньої дійсності.
Дослідження ситуацій.
1. ситуація. Учні розглядають фізичну карту України, щоб порівняти розміри Донецької і Луганської областей.
— Який це вид уваги? (Довільна увага)
2. ситуація. Дівчатка проходили повз афішу про циркову виставу. Вдома на запитання бабусі про ціну квитка Інна тільки покрутила головою, а Оксанка вказала ціну квитка, початок вистави та її тривалість.
— В кого з дівчаток має місце мимовільна увага? (Звичайно, в Оксанки)
Дослідження: «Пам'ять. Види пам'яті»
Довідкове бюро. Пам'ять -- здатність зберігати і відтворювати у свідомості давнішні враження.
Пам'ять -- дуже важлива і цікава властивість людини. Завдяки їй люди багато чого досягли. У давні часи зберігали і передавали вогонь, що давав життя людям. Згодом опанували ремесла і передавали це мистецтво дітям й онукам, винайшли письмові знаки, за допомогою яких можна передати зміст речей, явищ, а також розповісти про події, що відбулися дуже давно.
Пам'ять має три властивості: накопичення, збереження і відтворення фактів, відомостей, правил.
Є люди з надзвичайною пам'яттю. Великий композитор Моцарт, коли йому було 14 років, почув у соборі музичний твір. Прийшовши додому, він по пам'яті записав його. Коли через багато років перевірили, то виявилося, запис був зроблений дуже точно.
Розрізняють деякі види пам'яті.
Слухова -- краще запам'ятовується матеріал, якщо почув його пояснення.
Зорова -- краще запам'ятовується матеріал, якщо прочитаєш його.
Моторна -- краще запам'ятовується матеріал, якщо записуєш його.
Размещено на http://www.Allbest.ru/
- Деякі учні запам'ятовують краще те, що прослухають, інші -- те, що побачать, треті -- те, що самі запишуть. Тому при виконанні домашніх завдань враховуйте особливості своєї пам'яті.
Правила тренування пам'яті
1. Необхідна умова запам'ятовування -- розуміння матеріалу
2. Не можна надовго відкладати повторення. Повторюй періодично, намагайся виділити головне, зв'язати з тим, що ти вже засвоїв
3. Одноманітне повторювання шкідливе для запам'ятовування, Щоб краще запам'ятати, треба зосередити свою увагу
4. спрацьовує гальмо, людина відключається
2. Практичний блок
Увага
а) Гра «Піжмурки»
— Знайдіть слова, які сховалися в цьому рядку букв.
рувагумнезакожномувня схеможналятолрозвиватиас
б) Гра «Скажи швидко»
• Людина, яка допомагає вилікувати хвороби? (Лікар)
• Комплекс фізичних вправ, які потрібно виконувати вранці? (Ранкова зарядка)
• Лікар, який лікує дітей? (Педіатр)
• Прилад, який вимірює температуру? (Термометр)
• Приміщення, в якому продають всі необхідні ліки? (Аптека)
• Розпорядок добової діяльності людини? (Режим)
• Процес вживання їжі? (Харчування)
в) Гра «Знайди відмінності»
(Кожній групі учнів пропонуємо два малюнки. Необхідно знайти відмінності: 8-10 відмінностей -- високий рівень, 5--7 відмінностей -- достатній рівень.)
увага пам'ять здоров'я навчання
Пам'ять
Насамперед з'ясуймо, яка в нас пам'ять.
Завдання 1
На дошці записано 10 слів, які не пов'язані одне з одним за змістом.
Ліс, масло, кіт, пісня, будинок, телефон, драбина, вітаміни, сніг, сонце.
— Подивіться на слова протягом 30 секунд. Потім я слова закрию, а ви запишіть ті, які запам'ятали. Чим більше записано слів і чим точніша їхня послідовність, тим краща у вас зорова пам'ять.
Завдання 2
— Зараз ви прослухаєте 10 слів, а потім запишете їх по пам'яті.
Барабан, хліб, гуска, вірш, двір, дзеркало, шафа, фрукти, місяць.
— Яке завдання було легшим? Якщо ви краще впорались із другим завданням, у вас краще розвинена слухова пам'ять.
— Чи є у вас правила запам'ятовування? Потрібно розуміти те, що хочеш запам'ятати, періодично повторюючи його.
Робота з підручником
— Розгляньте протягом 1 хвилини зображені предмети на с. 49, закрийте книжку і назвіть ті предмети, які ви запам'ятали.
Робота в парах. Гра «Перевір свою увагу»
- Назви числа в порядку зростання (вказуючи на них у таблиці). Запропонуй своєму товаришеві зробити те саме.
8 |
23 |
6 |
2 |
15 |
|
3 |
21 |
19 |
13 |
5 |
|
16 |
10 |
25 |
7 |
22 |
|
20 |
1 |
14 |
18 |
4 |
|
12 |
24 |
11 |
17 |
9 |
Фізкультхвилинка (під музичний супровід)
Ця хвилинка дуже дорога,
І легенька, і гарненька, як пір'їнка.
Наша праця цього вимага,
Тож звучи для всіх дітей, фізкультхвилинко.
Щира пісенька у нас
Про веселий третій клас,
І звучить вона так виразно і дзвінко,
Щоб бадьорість була в нас,
Посміхаймось у цей час.
Посміхнись і ти до нас, фізкультхвилинко.
(Учні виконують довільні танцювальні рухи.)
3. Допоміжні вправи
Розгадування ребуса
ПА'ТЬ (Пам'ять)
— Зараз ви познайомитесь з окремими вправами для тренування пам'яті.
Ігри для тренування пам'яті
а) Гра «Ніч -- день».
На дошці прикріплено 10 малюнків. По команді «Ніч» діти закривають очі. В цей час учитель знімає 1 малюнок. По команді «День» учні відкривають очі і називають предмет, який зник.
б) Гра «Цікаві крапки»
Дітям на короткий час показуємо конфігурацію, поділену на клітинки, в деяких з них стоять крапки. Пропонуємо поставити такі ж крапки на попередньо заготовлених пустих картках.
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
Размещено на http://www.Allbest.ru/
в) Гра «Подивись -- запам'ятай»
— На малюнку зображено кілька фігур. Запам'ятайте їх, щоб потім відтворити на аркуші паперу.
Размещено на http://www.Allbest.ru/
г) Гра «Яке речення довше?»
— На дошці записано два речення. Подивіться, запам'ятайте, яке речення довше, а яке -- коротше, порахуйте кількість слів у кожному реченні.
Андрійко тренує пам'ять і увагу
Андрійко тренує пам'ять і увагу, щоб гарно вчитись
д) Увага, пам'ять, здоров'я (тест)
1). Щоб пам'ять не погіршувалася, треба...
- правильно харчуватися;
- спати не менше 9 годин на добу;
- тренувати її;
- стежити за поставою;
- не переобтяжувати її зайвою інформацією;
- з'їдати дві третини денної норми білків на сніданок або під час обіду;
- робити масаж голови (затулити вуха долонями і легенько постукувати по потиличній ділянці вказівними пальцями).
2). Для досягнення успіху...
- не будь забудькуватим;
- користуйся записником;
- навчися складати письмовий план своїх справ;
- подолай лінь;
- будь організованим і наполегливим;
- не бійся своїх мрій;
- аналізуй свої помилки.
3). Прочитай поради щодо тренування уваги і пам'яті. Скористайся цими порадами під час виконання домашніх завдань.
Як швидко вивчити вірш
1. Прочитай вірш, не намагаючись його запам'ятати.
Спочатку з'ясуй, про що в ньому розповідається.
2. Читаючи вірш удруге, письмово постав запитання до кожного рядка.
3. Відклади вірш і спробуй відповісти на запитання.
4. Прочитай вірш іще раз.
5. Спробуй без підказування, дивлячись на запитання, розповісти вірш.
6. Розкажи вірш без підказування.
7. Перед сном повтори вірш уголос кілька разів.
8. Вранці прочитай вірш із книжки і повтори його напам'ять.
У хатинці край села
Де хатина?
пані Гусочка жила,
Хто жив у хатині?
а із нею пан Гусак,
Хто іще?
що усім казав "так-так".
Що він казав усім?
Та ще й діточок десяток -
Скільки ще діточок? жовтодзьобих Гусеняток.
Яких Гусеняток?
(Леонід Полтава)
III. Заключна частина
1. Підведення підсумків
Відповіді на запитання.
- Що нового дізналися на уроці?
- Що вам найбільше сподобалося?
- Чи може учень розвивати свою пам'ять, увагу? Для чого це потрібно? (Щоб гарно навчатись, почувати себе комфортно серед однолітків, досягти успіхів у житті)
Щоб рости і гартуватись,
І міцніти, як броня,
Треба, друзі, піклуватись
Про здоров'я нам щодня.
Здоров'я - це сила!
Здоров'я - це клас!
Хай буде здоров'я
У вас і у нас!
2. Зворотній зв'язок (перевірка очікувань)
- А тепер давайте проаналізуємо ваші очікування від уроку.
- Чи реалізувалися ваші очікування?
- Мене радує те, що ваші очікування виправдали себе.
3. Релаксація
А тепер закрийте очі і уявіть, що зараз ви на квітучій поляні - куди не глянь всюди яскраві, різнобарвні квіти. До тебе майорять своїми кольорами червоні, жовті, блакитні, фіолетові, білі квіти. Кожна голівка квітки ніби посміхається до тебе, передаючи тобі свій гарний настрій і яскраву посмішку. Легенький вітерець овіває твоє обличчя, тебе огортає радість того, що ти живеш серед такої краси.
4. Домашнє завдання:
1 група. Скласти два завдання для тренування пам'яті, уваги
2. група. Завдання №3-4, с. 43-44 ( зошит «Основи здоров'я»)
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Місце фізичної культури в житті людини. Загальна характеристика фізичних вправ. Гігієнічні фактори фізичного виховання. Засоби фізичного виховання. Компоненти здоров’я людини. Програмно-методичні основи навчання здоровому способу життя учнів в школі.
курсовая работа [48,7 K], добавлен 26.09.2010Значення фізичного виховання для розвитку молодої людини у сучасному світі. Здорова сім’я - запорука здоров’я підлітка. Функції сім’ї у збереженні та зміцненні здоров’я. Шляхи піклування про здоров’я та фізичний розвиток дітей у народній педагогіці.
курсовая работа [54,3 K], добавлен 18.11.2010Умови формування культури здоров'я студентів в умовах комп'ютеризації навчання. Сутність, зміст, структуру культури здоров'я студентів. Необхідність застосування оздоровчих технологій. Критерії, показники й рівні сформованості культури здоров'я студентів.
статья [27,4 K], добавлен 15.01.2018Історія розвитку проблеми здоров’язбереження. Поняття "здоров’язберігаючі технології", їх класифікації та функції. Технології навчання здоров'ю. Технологічні засади підготовки педагога до використання здоров’язбережувальних освітніх технологій.
курсовая работа [99,2 K], добавлен 28.04.2014Сучасні підходи до визначення змісту і структури здорового способу життя. Поняття "здоров’я" людини, його компоненти та передумови. Рівень соматичного здоров’я та фізичної підготовленності учнів початкових класів та визначення засобів їх формування.
дипломная работа [1,5 M], добавлен 14.07.2009Необхідність формування у молоді мотивації щодо формування культури здоров'я, ідеології його збереження на сучасному етапі. Окремі аспекти застосування здоров’язберігаючих освітніх технологій у процесі викладання дисциплін у вищих навчальних закладах.
статья [20,3 K], добавлен 15.01.2018Напрями діяльності загальноосвітнього закладу щодо формування, збереження та зміцнення здоров’я учнів. Роль педагога в здоров'язберігаючої педагогіки. Основні критерії здоров’язбереження учнів. Види оздоровчих хвилинок на уроках. Ігри та ігрова терапія.
презентация [2,6 M], добавлен 04.05.2016Місце факультативу в шкільному курсі біології. Патогенні мікроорганізми і здоров`я людини. Факультатив, як одна із ефективних форм роботи вчителя в позаурочний час. Методика проведення занять з факультативного курсу "Мікроорганізми і здоров’я людини".
курсовая работа [823,0 K], добавлен 24.10.2010Здоров'я людини як цінність і фактори, що його визначають, можливості коректування. Фізичні навантаження студентів. Збереження і зміцнення дихальної функції організму. Програмна побудова курсу фізичного виховання, використовувані інформаційні технології.
реферат [45,8 K], добавлен 04.01.2012Вивчення історії розвитку уявлень про здоровий спосіб життя і загальна характеристика наукових основ його формування. Аналіз програми початкової школи по формуванню навичок здорового способу життя учнів. Розробка методичного курсу по основах здоров'я.
курсовая работа [46,7 K], добавлен 02.01.2014Необхідність пошуку педагогічних умов та шляхів розв’язання основної проблеми виховання здорового способу життя сучасних школярів. Аналіз поняття "здоров’язбережувальні технології", їх впровадження у загальноосвітніх навчальних закладах та ефективність.
статья [19,8 K], добавлен 22.02.2018Культивування у дітей усвідомленого ставлення до власного здоров’я. Розвиток пізнавальних інтересів до власного організму. Формування рухових навичок, розвиток фізичних якостей, оптимізація рухової активності. Моніторинг здоров’я дітей дошкільного віку.
лекция [26,6 K], добавлен 09.12.2011Психосоціальна компонента здоров’я у педагогічному і валеологічному контексті. Виявлення рівнів сформованості психосоціальної компоненти здоров’я в учнів 5 класу. Поради батькам щодо виховання дитини та подолання проявів дезадаптації у п’ятикласників.
дипломная работа [319,4 K], добавлен 01.09.2014Характеристика освітньої галузі "Здоров’я і фізична культура" у контексті вимог Державного стандарту початкової загальної освіти. Змістове та процесуальне забезпечення здоров’язберігаючої функції у чинних підручниках, рекомендації щодо їх удосконалення.
магистерская работа [115,7 K], добавлен 23.11.2009Формування культури здоров’язбереження студентів університету на заняттях з фізичного виховання. Уявлення про сучасну концепцію здоров’я. Дисципліни, вивчення яких сприятиме формуванню культури здоров’язбереження студентів економічних спеціальностей.
статья [25,9 K], добавлен 27.08.2017Психофізіологічні особливості старших підлітків. Завдання і складові здорового способу життя. Розробка методичних рекомендацій для педагогічних працівників та батьків щодо формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків.
дипломная работа [379,1 K], добавлен 19.11.2012Оцінка необхідності формування функціональних умінь у закладі освіти. Методологічні засади оцінки здоров'я педагогічними працівниками. Програма розвиту навчального закладу, що працює у напрямку формування здорового способу життя серед учнівської молоді.
методичка [50,7 K], добавлен 16.01.2010Проблема здоров’язбереження у науковій літературі. Аналіз змісту здоров’язберігаючих технологій. Вікові особливості дітей старшого шкільного віку. Програма соціально-педагогічного забезпечення здоров’язберігаючої діяльності учнів загальноосвітньої школи.
дипломная работа [1,7 M], добавлен 24.06.2013Аналіз впливу різних факторів на здоров'я сучасної студентської молоді. Характеристика здоров'язберігаючих технологій та сучасної системи освіти. Соціально-гігієнічні аспекти здоров'я молоді. Захворюваність студентів, що навчаються в навчальних установах.
дипломная работа [120,2 K], добавлен 01.10.2010Психолого-педагогічні умови ефективності впровадження проблемного підходу під час вивчення курсу "Основи здоров'я" в початкових класах. Аналіз доцільності використання проблемних ситуацій у навчанні молодших школярів на уроках "Основи здоров'я".
дипломная работа [105,5 K], добавлен 21.10.2009