Квадратне рівняння як математична модель прикладної задачі

Огляд методики ознайомлення учнів з технологією розв’язування текстових задач за допомогою рівняння як математичної моделі. Особливості розвитку логічного мислення, формування уяви про математику, як науку, без якої неможливе розв’язання прикладних задач.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 30.08.2018
Размер файла 25,6 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок

Тема уроку: Квадратне рівняння як математична модель прикладної задачі

Мета уроку: ознайомити учнів з технологією розв'язування текстових задач за допомогою рівняння як математичної моделі; розвивати логічне мислення, просторову уяву, інтелектуальні та творчі здібності, розширювати світогляд учнів, формувати уяву про математику, як науку, без якої неможливе розв'язання прикладних задач.

Виховувати культуру спілкування на уроках.

Методи навчання: пояснення, бесіда, робота з підручником

Тип уроку: узагальнення знань, умінь та навичок

Навчально-методичне забезпечення уроку: підручник

Очікувальні результати: учні повинні вміти моделювати прикладні задачі, розв'язувати задачі, які передбачають використання квадратного рівняння чи рівняння, що зводиться до квадратного та знання формул дискримінанта та коренів квадратного рівняння.

Хід уроку рівняння математичний логічний задача

І. Організаційний момент

Перевірка домашнього завдання

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Розминка «Створюємо моделі».

Учні діляться на 4 групи.

Завдання для груп: скласти рівняння до задачі зі змінними х і у.

І група

Два автомобілі перевезли за день 82т зерна. Вантажопідйомність одного автомобіля 8т, а другого - 6т. Скільки рейсів могли зробити автомобілі?

(8х + 6у = 82)

ІІ група

Для пошиття шкільної форми для хлопчика на піджак потрібно 4м тканини, а на брюки 3м. Скільки піджаків та брюк можна пошити з 150 м тканини?

(4х + 3у = 152)

ІІІ група

За 5 кг одного продукту та 10 кг другого продукту заплатили 24 грн. Скільки коштує 1 кг кожного продукту?

(5х + 10у = 24)

Висновок. З одержаних результатів бачимо, що різні процеси відображають одне і те саме рівняння виду aх + bу = c, яке є математичною моделлю даних чотирьох задач.

Отже, щоб створити відповідну модель, треба знати не тільки математичну, а й ту галузь науки чи виробництва, з якою пов'язана прикладна задача. Цінність математичного моделювання в тому, що одна і та ж модель може описувати різні ситуації, різні процеси реальної людської практики. Дослідивши одну модель, її результати можна застосувати до інших ситуацій.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Дуже багато типових ситуацій нашого побуту може обернутися необхідністю розв'язати деяку задачу. А значну кількість цих задач набагато легше розв'язати, склавши відповідне рівняння. Наприклад, задачі із реального життя.

Знайти, скільки потрібно взяти квадратних плиток зі стороною 15 см, щоб застелити підлогу ванної кімнати, розміри якої 3,3Ч2,8 м?

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

Історична довідка (повідомлення учня)

Поняття моделі існує досить давно. Слово «модель» походить від латинського modulus, що в перекладі означає «міра», «взірець», «норма». Модель - це матеріальний або уявлюваний аналог деякого об'єкту (предмета, явища, чи процесу), який зберігає суттєві риси об'єкта і здатний заміщувати його під час вивчення, дослідження або відтворення.

З терміном «модель» ми зустрічалися на уроках фізики, хімії, географії. Вивчатимемо це поняття і в прикладній математиці. Прикладна математика - це ціла наука. Їй уже кілька тисячоліть. Учені Стародавнього Єгипту обчислювали площі полів, об'єми приміщень тощо.

Уся математика тоді була прикладною.

Учитель. Процес створення моделі об'єкта називається моделюванням. Математичні моделі створюють, використовуючи математичні поняття і відношення, геометричні фігури, числа, вирази. Математичними моделями здебільшого бувають функції, рівняння, нерівності та їх системи. Математичними методами розв'язують не тільки абстрактні математичні задачі, а й багато прикладних задач. Прикладними називаються задачі, умови яких містять нематематичні поняття. Для розв'язування таких задач і створюють математичну модель.

Розв'язання прикладних задач методом математичного моделювання складається з таких етапів:

формування математичної моделі;

розв'язування відповідної задачі;

аналіз одержаних результатів;

Сьогодні на уроці ми будемо створювати математичні моделі до задач прикладного змісту за допомогою відомих нам уже квадратних рівнянь.

Алгоритм розв'язування

Позначають деяку невідому величину буквою.

Складають буквенний вираз за умовою задачі.

Складають рівняння на основі буквенного виразу та умови задачі.

Розв'язують одержане рівняння. Надають величині, яку позначили буквою, знайдене значення.

Перевіряють результати на відповідність умовам задачі.

Записують відповідь щодо шуканих величин.

Увага! У прикладних задачах, коли йдеться не про математичні об'єкти, величини набувають лише додатних значень. Оскільки квадратне рівняння може мати і від'ємні корені, то потрібно встановлювати відповідну умову для змінної і обов'язково перевіряти на виконання цієї умови знайдені корені рівняння.

V. Розв'яжемо разом декілька прикладних задач

Задача. Два маляри, працюючи разом, можуть пофарбувати фасад будинку за 6 год. За скільки годин може виконати цю роботу кожен з них, працюючи окремо, якщо одному для цього потрібно на 5 год менше, ніж другому?

Розв'язання

Нехай один маляр може пофарбувати фасад будинку за х год, а другий - за (х+5) год. Продуктивність першого , а другого - . Працюючи разом, обидва маляри можуть виконати всю роботу за 6 год. Складемо математичну модель до задачі - рівняння:

.

Врахувавши, що х ? 0, х ? -5, розв'яжемо квадратне рівняння

,

де х1 = 10; х2 = -3. Умову задачі задовольняє корінь х= 10.

Отже, перший маляр може виконати роботу за 10 год, а другий - 15год.

Відповідь. 10 год, 15 год.

ІІІ група.

Задача. Одна майстерня замовлення на пошиття 810 костюмів, а друга майстерня - на пошиття 900 костюмів. Скільки костюмів щоденно шила перша майстерня, якщо друга шила щодня на 4 костюми більше, ніж перша і виконала замовлення на 3 дні раніше, ніж перша.

Розв'язання

Нехай перша майстерня шила щодня за х костюмів, а друга - за (х+4) костюми. Перша майстерня виконала замовлення за днів, а друга -за дні. За умовою задачі .

При умові, що х ? 0, х ? -5, розв'яжемо квадратне рівняння

,

З двох одержаних коренів умову задачі задовольняє корінь х= 20.

Отже, перша майстерня шила щодня 20 костюмів.

Відповідь. 20 костюмів.

VІ. Підсумок уроку

Запитання

Що називається моделлю?

Які бувають моделі?

Які задачі називаються прикладними?

Які етапи розв'язку прикладної задачі?

Як перевіряють правильність побудови математичної моделі?

Для чого потрібен аналіз відповіді?

VІІ. Домашнє завдання

Побудувати математичну модель до задач і розв'язати їх.

VІІІ. Виставлення оцінок за урок

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.