Урок-подорож "Чумацький Шлях"

Організація уроку у формі у формі інтелектуальної подорожі. Мандрівка у минуле, разом з чумаками відвідування українських місць, цікавих своїми історіями. Традиційні ремесла українців, свята, народні пісні, традиції та побут, українське козацтво.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык русский
Дата добавления 24.05.2020
Размер файла 12,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок з українознавства для учнів 6 класу

Гребень Віра Валеріївна, вчителька української мови та літератури Білоцерківської гімназії № 2 Київської області (Звання - вчитель-методист)

подорож чумак пісня козацтво

Тема. Урок-подорож «Чумацький Шлях» (підсумковий урок у кінці року) Мета:

- повторити та узагальнити знання учнів з розділів «Я - українець», «Мій український народ», «Моя держава - Україна», зокрема, про календарно-обрядове коло українців як святотворення, складові особистості, (моральний вибір, мова...), традиційні ремесла українців (предмети побуту, глиняні вироби, витинанки...), народну пісню, українське лицарство (козацтво);

- сприяти вихованню в учнів любові до свого народу, своєї держави, бажанню вивчати та зберігати традиції і звичаї українців, збагачувати та удосконалювати своє мовлення;

- сприяти розвитку творчих здібностей учнів, почуття гумору, спритності, образного мислення, удосконалювати вміння працювати у групах, розподіляти обов'язки тощо.

Тип уроку: урок повторення, узагальнення та систематизації вивченого матеріалу.

Обладнання: мультимедійна презентація, предмети українського побуту (гребінка, рубель, верето з коноплею, макітра, кочерга, подвійний горщик - «горщики-близнята»), папір, ножиці, народні інструменти (сопілки, бубон), зображення дерева, чотири гілки якого оздоблені як чотири пори року, картки-завдання.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель: добрий день, шановні любителі вивчення народних надбань і культурних цінностей. Цей урок ми вирішили провести у формі інтелектуальної подорожі. Тож сьогодні зоряним Чумацьким Шляхом ми помандруємо у минуле і разом з чумаками відвідаємо українські місця, цікаві своїми історіями, а також перевіримо, що ви запам'ятали з вивченого, як ви навчилися майструвати, співати... Тож під час подорожі за вашими діями спостерігатимуть «судді»-старшокласники і кожне завдання оцінюватиметься балами. Три ряди - три групи, назвемо їх чумацькими валками. Пропоную вам дати назву своїм валкам, щоб зручніше було оголошувати результати (учні називають).

II. Актуалізація опорних знань

Та перш ніж розпочнеться гра, хочу переконатися, що ви готові вирушати у далеку мандрівку, тому і підготувала для вас невелику розминку у формі гри «Далі, далі».

1. Коли чумаки виїжджали у дорогу? (Весною)

2. Як називаються картинки з паперу, якими прикрашали вікна на певні події? (Витинанки)

3. Коли святкуємо Маковея? (14.08)

4. Пісні, у яких прославляється народження Ісуса Христа, називаються... (колядками)

5. У посівальних піснях господарям бажали... (щедрого року, гарного врожаю)

6. Вечорниці відбувалися у яку пору року? (Взимку)

7. Улюблене свято українських козаків... (Покрова)

8. Козацький човен називався... (чайка)

9. Назвати народні символи України... (верба, калина, барвінок)

10. У казках найчастіше використовують число... (три)

11. «Бо прийдуть до тебе три празники в гості...» (назвати їх) (Різдво, Василя, Водохрестя)

12. Перед Новим роком до сволока прикріплювали саморобні іграшки, які називалися... («голубці», «павуки»)

13. Чумаки найчастіше запрягали у воза... (волів)

14. «Валка» - це... (кілька возів з чумаками, що рухались разом)

15. Великий чумацький віз мав назву... (мажа або мажара)

16. Як гукали на волів? («Цоб!», «Цабе!», «Но!»)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель: молодці. Тепер ми можемо розпочати нашу мандрівку. Тож вирушаймо. Для українських козаків мандрівочка, як відомо, була рідною тіточкою. І покидав козак рідну домівку, пам'ятаючи, що ніч тучить, а доріжка учить. Тим більше, шляхів у степу вистачало. Як ви гадаєте, чим у дорозі займалися чумаки?

(Співали). Тож і наша перша зупинка має назву «Пісня у степу».

«ПІСНЯ У СТЕПУ» (умови): учні з кожної команди обирають одного «художника», який отримує конверт з назвою пісні. За 1 хвилину він має намалювати цю пісню так, щоб інші відгадали її назву. Потім «художник» повертається на місце і всі разом виконують один куплет. Пропоновані пісні: «Несе Галя воду...», «Ой на горі два дубки...», «Подоляночка».

Учитель: (звучить мелодія із «Сорочинського ярмарку») ось і доїхали ми з вами до Сорочинців, а тут, як відомо, найцікавіший ярмарок. Подивіться, які предмети могли купувати для дому українці ще кілька століть тому. Спробуємо розібратися.

«ХОРОШІ ГОСПОДАРІ»: перед командами викладають мішки з українськими старовинними речами (гребінка, рубель, верето з коноплею, макітра, кочерга, подвійний горщик - «горщики- близнята»). За 3 хвилини маєте назвати речі і пояснити їхнє значення.

Учитель: і знову дорога. Скільки їх пролягло у широких степах українських: Залозний, Муравський, Чорний ... чумацькі шляхи. Наш шлях - Мистецький. Тож наближаємось до відомого на всю Україну і за її межами селища ІІетриківки. А чи знаєте ви, чим прославилося воно? (Учні відповідають). Ми теж спробуємо долучитися до прекрасного.

«ВИТИНАНКИ»: учням пропонується вирізати витинанки на теми: весна, дерево життя, сонце у вінку.

Учитель: наші судді оцінюють, а ми рушаймо далі. Багато проїхали та й попереду ще немало. Ось і вечір. Сонце вже послало нам останній золотий привіт і пішло спати. Швиргається вгорі якийсь космічний хлопчисько зорями, залишаючи в чорно-синій безодні золоті смуги, рипить віз, блідне поволі Чумацький Шлях, а наші валки привітно зустрічає село Опішне, здавна відоме своїми сопілками, глиняними пташками та іграшками. Опішняни чекали вас і приготували різні музичні інструменти, щоб перевірити ваші музичні обдарування.

«КРАЩИЙ МУЗИКА»: діти, порадившись, обирають музичні інструменти і пробують підіграти легку мелодію.

Учитель: вже глибока ніч, та нашим чумакам не спиться. І як герої гоголівських оповідань шукали папороть, так і вам пропонуємо вирушити у ліс та пошукати Дерево Щастя.

А чи знаєте ви, яке дерево вважається символом щастя в Україні? (Розповідь про акацію).

«НЕВТОМНИЙ ГУЛЯКА»: учням роздаються картки з назвами українських свят. Завдання: поділити картки за порами року і розвісити їх на гілках акації відповідно до кольору:

1 команда: Великдень, Андрія, Івана Купала, Водохрестя (Богоявлення), Миколи Чудотворця.

2 команда: Різдво Христове, Спаса, Благовіщення, Василя, Воздвиження.

3 команда: Різдво Пресвятої Богородиці, Маковея, Катерини, Петра і Павла, Покрова.

Учитель: голосистий півень ще вдосвіта підняв нас усіх на ноги, свіжа роса забриніла на листочках, надала бадьорості, і візники знову загукали на вірних чумацьких волів. Та попереду курява знялася. Хто б то міг бути?

(Фрагмент мультфільму «Як козаки...»)

Учитель: а ми і не помітили, як доїхали до Запоріжжя. А козаки новобранцям влаштовували випробування.

(Фізкультурна хвилинка) «Козацький ринг»: перша гра - «Водовози».

Три команди по 5 чоловік у колоні. Перший ложкою з одного стакана несе воду в інший, потім передає ложку другому ... Доки всю воду не переносять.

(Якщо час дозволяє - друга гра «Кращий кашовар». По одному учаснику від команди. На швидкість потрібно розібрати квасолю, кукурудзу і зерно).

Учитель: ось і Січ проминули. До Криму недалеко. Та нашою останньою станцією є не Крим, а гай «Калинове гроно». І завдання останні саме тут ми отримаємо. Бо як «без калини нема України», так і без уміння дружити, спілкуватись, допомагати, прощати неможливі не лише подорож, а й звичайні людські стосунки.

«КАЛИНОВЕ ГРОНО»: отамани підходять до калини, знімають ягідки з номерами запитань, на які потрібно дати відповідь за 1-3 хвилини. Обговорюють їх, знаходять відповідь, обирають тих, хто відповідатиме.

Запитання для гри «Калинове гроно»:

1. У дружбі я найбільше ціную ... , бо ...

2. Якщо товариш незаслужено образив мене, я ...

3. Я б хотів (ла), щоб з далекої дороги дома мене завжди чекали ... (запитати хто), тому що ...

4. Далеко від дому я, напевно, сумуватиму за ... (чим)

5. Я люблю (не люблю) українську пісню, бо ...

6. Вивчати українознавство потрібно (не потрібно) для того, щоб ...

7. Щоб не сваритися з друзями, потрібно ...

8. Треба навчитися прощати, щоб ...

9. Найбільша людська цінність ... (життя, здоров'я, вихованість...)

10. Якби чумаки забули мене десь у дорозі, я б ...

11. Старих людей в Україні завжди цінували, бо .

12. Українці здавна були щедрі на милостиню, бо ...

13. Шанобливе ставлення до хліба пояснюється тим, що ...

14. Хто, на вашу думку, має першим вітатися: хлопчик чи дівчинка? Чому?

15. Що ти почуваєш, коли тобі грублять?

16. Що ти зробиш, коли на твоїх очах ображають однокласника?

Слово суддям

IV. Підсумок уроку

Учитель: діти, чи сподобалася вам гра? Чи хотіли б ви подорожувати далі, щоразу відкриваючи нові міста і села України, цікаві традиції і побут наших співвітчизників? А які теми, вивчені нами цього року, найбільше запам'яталися вам? Чому?

V. Домашнє завдання

Ви чудово працювали цілий рік. Попереду - літні канікули. Літо - пора цікавих традицій, пов'язаних з народними і релігійними святами. Тож відпочивайте, набирайтеся сил, але і спостерігати, запам'ятовувати чи занотовувати не забувайте. У вересні перевіримо, хто був уважним, а хто пробайдикував. Веселого вам літа!

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Урок як форма організації навчання. Нетрадиційні форми організації. Методика організації занять з кулінарії у формі гри. Особливості розробки та проведення уроку-гри. Визначення ефективності впливу уроку гри на активізацію пізнавальної діяльності учнів.

    дипломная работа [89,3 K], добавлен 16.09.2010

  • Суть інтерактивного навчання, класифікація його форм та типів, відмінні особливості та підходи, головні фактори, що впливають на необхідність застосування. Проектування уроку в інтерактивній формі, організація роботи на ньому. Педагогічний експеримент.

    курсовая работа [46,0 K], добавлен 27.10.2012

  • Методика розробки уроку з англійської мови, особливості використання на уроці ігрових форм навчання. Розвиток навиків усного мовлення, читання та письма, пам'яті та мислення в формі гри. Складання логічних частин уроку, методи зацікавлення дітей.

    конспект урока [8,4 K], добавлен 08.05.2010

  • Мета і план уроку з теми "Суспільно-політичне життя й політична боротьба в Україні 1953–1964 років." Розповідь учителя з елементами конспектування. Проведення уроку у формі прес-конференції з теми "Опозиційний рух в Україні в другій половині ХХ сторіччя".

    методичка [31,4 K], добавлен 31.10.2009

  • Народні промисли і ремесла як засіб естетичного виховання молодших школярів. Використання народних промислів і ремесел Тернопільщини в естетичному вихованні учнів початкових класів. Особливості естетичного виховання засобами народних промислів і ремесел.

    дипломная работа [812,9 K], добавлен 21.10.2009

  • Сутність, структура та особливості народного морального виховання. Традиції народних свят та фольклористичний аналіз українських народних пісень. Розробка уроку музики з використанням української народної пісні для розвитку моральних якостей учнів.

    курсовая работа [431,8 K], добавлен 20.12.2013

  • Визначення цілей уроку з англійської мови. Повідомлення теми та завдань уроку, проведення мовленнєвої зарядки. Ознайомлення учнів 5 класу з правилами і способами дій при підготовці до свята. Створення запрошень на вечірку за допомогою кольорового паперу.

    разработка урока [14,0 K], добавлен 03.10.2013

  • Дидактичні вимоги до сучасного уроку. Мета уроку, психологічні вимоги до уроку. Організація пізнавальної діяльності учнів. Врахування вікових особливостей учнів. Вимоги до техніки проведення уроку. Регулювання якості вищої освіти державним стандартом.

    реферат [31,1 K], добавлен 15.06.2010

  • Ставлення педагога ХХ століття до процесу передачі знань. Основні риси ідеального викладача. Заняття в ігровій формі, з елементами імпровізації, обміном ролями. Донесення інформації до студентів у доступній формі. Застосування інформаційних технологій.

    реферат [16,9 K], добавлен 29.03.2010

  • Значення народознавства при вивченні ботаніки. Форми, методи народознавчої науки в шкільному курсі ботаніки. Розробка уроку-інсценізації "Різноманітність та охорона покритонасінних" і уроку-подорожі "Сторінками Червоної книги" з елементами народознавства.

    курсовая работа [53,4 K], добавлен 24.10.2010

  • Вивчення процесу розробки і методики проведення уроків по історії України на тематику національно-визвольної війни українського народу XVII ст. Мета, типи, форми роботи, устаткування і структура уроків. Організація уроку-екскурсії і уроку-вистави.

    разработка урока [49,1 K], добавлен 14.12.2010

  • Методика проведення уроку-подорожі, в якому заплановано знайомство із класом плазунів, навчання розв'язувати задачі на рух, визначення відстані за відомими швидкістю і часом, вироблення з паперу способом оригамі тваринки.Застосування наочності на уроці.

    разработка урока [1,2 M], добавлен 21.10.2011

  • Розробка переліку комплексно-методичного забезпечення за темою "Локальні мережі". Аналіз учбової дисципліни "Комп’ютерні технології в управлінні та навчанні". Організація і методика уроку по обраній темі. Наочні засоби у викладанні та їх використання.

    курсовая работа [703,0 K], добавлен 14.12.2010

  • Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.

    разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011

  • Залежність уроку народознавства від вдало підготовленого наочного приладдя. Головні завдання педагогіки народознавства. Урок засвоєння та застосування нових знань і вмінь, сумісності дидактичних завдань. Схема аналізу та самоаналізу уроку народознавства.

    реферат [23,0 K], добавлен 27.01.2009

  • Методичні особливості вебінарів як інноваційної технології навчання. Традиційні форми проведення занять у вищих навчальних закладах. Засоби групового навчання, які можна використовувати при проведенні вебінарів. Методика навчання в дистанційній формі.

    дипломная работа [31,2 K], добавлен 09.10.2014

  • Традиції – неоціненна спадщина українського народу. Сімейні традиції та обрядовість. Родинне виховання на засадах народної педагогіки. Виховний потенціал української родини. З досвіду роботи вчителів по використанню ідей народної педагогіки у навчанні.

    курсовая работа [38,3 K], добавлен 12.05.2008

  • Сучасні вимоги до уроку музики в загальноосвітній школі. Урок музики як основна форма організації навчання. Дидактичні вимоги до уроку. Методика використання дитячих елементарних музичних інструментів в процесі музичного виховання молодших школярів.

    курсовая работа [37,4 K], добавлен 24.03.2012

  • Підготовка і проведення комбінованого уроку з основ економіки. Ознайомлення учнів з методологією пізнання економічних явищ і процесів. Мотивація навчальної діяльності, корекція опорних знань. Розробка уроку з використанням інтерактивних технологій.

    курсовая работа [419,2 K], добавлен 06.10.2012

  • Урок в школе как целостная система. Типология и структура разных типов уроков в соответствии с требованиями к современному уроку. Анализ общих требований к современному уроку истории и этапы подготовки учителя к его проведению. Практические рекомендации.

    курсовая работа [42,2 K], добавлен 18.09.2008

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.