Екологічний квест - форма підсумкового заняття гуртка, навчально-дослідницька діяльність як засіб формування базових компетентностей

Забезпечення потреб дитини у творчій самореалізації - основна мета діяльності закладів позашкільної освіти. Квест - пізнавальна гра, яка передбачає послідовне виконання різних завдань, проходячи випробування на кмітливість, сміливість, обізнаність.

Рубрика Педагогика
Вид статья
Язык украинский
Дата добавления 29.06.2020
Размер файла 398,3 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru

Размещено на http://www.allbest.ru

Щоб сформувати особистість, треба розвивати в ній здатність до самостійності, активності, до творчості. Найбільш сприятливі умови для розвитку дитячої творчості різного напрямку (естетичної, технічної, наукової тощо) є в закладах позашкільної освіти, метою роботи яких є забезпечення потреб дитини у творчій самореалізації, створення умов для організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров'я.

Найголовніша функція закладів позашкільної освіти - знайти такі види діяльності, таку працю, де дитина змогла б стати справжнім творцем. Без цього не може бути й мови про розвиток творчої, всебічно розвиненої особистості. Одним з таких видів роботи є квести.

А що ж таке квест? Це пізнавальна гра, яка передбачає послідовне виконання різних завдань, проходячи випробування на кмітливість, сміливість, обізнаність і, звичайно, сповнена веселих пригод.

Пропоную розробки екологічних квестів за природоохоронного, здоров'язберігаючого, енергозберігаючого змісту, які можуть бути використані у закладах позашкільної освіти, у позакласній роботі школи, під час літнього відпочинку у профільних та оздоровчих таборах.

ЕКОЛОГІЧНИЙ КВЕСТ «ПОДОРОЖ ЕКОЛОГІЧНОЮ СТЕЖКОЮ»

Мета:

виховувати у дітей любов до природи та вміння оберігати її і захищати;

поглибити знання учнів з біології та екології;

розвивати у підлітків логічне та творче мислення; навички міжособистісного спілкування, ініціативність, творчу активність, формувати естетичні смаки та творчу уяву.

Ведуча - Доброго дня! Вітаю всіх захисників природи. Сподіваюся, що ми сьогодні весело і з користю проведемо час. Тому що на вас чекає неймовірна подорож екологічною стежкою нашого центру.

Отже, команди на старті! То ж давайте розпочинати презентацію команд.

(команди по черзі виголошують назву та екологічне кредо)

Ведуча - Ми розпочинаємо! Перше завдання називається «Пошук чарівних талісманів». Я запрошую капітанів команд, які отримають картку з першою підказкою. Розгадавши її, ви дізнаєтесь перший пункт вашого маршруту, а діставшись останнього пункту, ви знайдете свій чарівний талісман. Я бажаю вам удачі і нагадую, що команда має бути у повному складі упродовж всього маршруту.

І етап - «Пошук чарівних талісманів»

Підказки на шляху першої команди:

Щоб шлях свій відшукати, вам загадку треба відгадати:

Стрімко вибігли на гору, дві подружки білокорі

Дощик їм сполоще кіски, звуть тих подружок (берізки)

Далі шукайте галявину, де багато квітів, яких у пісні, «насіяла мати у своїм світанковім саду». (клумба з чорнобривцями)

А наступна підказка має запах цілющого чаю. (ділянка лікарських рослин, м'ята)

Ідіть туди, де ростуть дуже тверді і оксамитові плоди (дерево айва)

Наступну підказку треба скоріше знайти, щоб вона не змокла і не застудилася. (штучна водойма ДЕЦ)

Талісман чекає на вас під кущем, де ростуть ягоди, з яких роблять цукерки. (кущ барбарису)

Підказки на шляху другої команди:

Щоб шлях свій відшукати, вам загадку треба відгадати:

Маленькі плоди, мов сережки повисли.

Червоні - солодкі, зелені - ще кислі. (вишня)

Ідіть до дерева, плоди якого дуже полюбляють білочки. Людям його плоди корисні для покращення роботи мозку. (горіх)

Далі знайдіть кущ запашний, весняний, який цвіте фіолетовим кольором. (бузок)

Наступна підказка там, де росте родичка троянди. Її ягоди дуже цілющі. (шипшина)

А ця підказка відпочиває на лавці, у приємному затінку. (лава під туями)

Талісман чекає на вас під деревом, насіння якого сховане в довгих стручках. (дерево катальпа)

ІІ етап «Екологічна казка в масці»

Ведуча - Життя людей завжди тісно пов'язане із природою і дуже чітко це видно у казках. Якщо проаналізувати деякі казки, то можна побачити взаємовідносини людини з природою на протягом багатьох тисячоліть. От я і пропоную вам поринути у чарівний світ казок і відгадати, про які казки йдеться.

Загадки для першої команди:

В якій казці головну героїню змусили нищити першоцвіти? (12 місяців)

В якій казці головна героїня народилася у квітці тюльпана?

(Дюймовочка)

У якій казці головний герой міг кожній тварині сказати: «Ми з тобою однієї крові»? (Мауглі)

У якій сучасній казці головні герої знайшли свій справжній дім, коли дуже хотіли повернутися до несправжнього? (Мадагаскар)

Загадки для другої команди:

У якій казці головний герой подорожував до Лапландії на незвичайному повітряному транспорті? (Пригоди Нільса)

Головна героїня якої казки розуміла мову пташок і співала разом з ними? (Білосніжка)

У якій казці відбувається повне сонячне затемнення? (Крокодил і сонце)

У якій сучасній казці маленький підводний мешканець втік із дому, а батько шукав його? (Немо)

У якій казці головний пухнастий та хвостатий герой переміг двох чудовиськ, які загрожували жителям саду, їли пташенят тощо? (Ріккі-тікі- таві)

ІІІ етап - «Відчуй запахи природи»

Для участі викликаються по два представника від команди, їм зав'язують очі. Вони по запаху мають відгадати, про яку рослину йдеться. Для конкурсу ми беремо по одному листочку: м'яти, меліси, чорнобривців, томату, шавлії, любистоку, ялини.

IV етап - «Палітра природи»

Командам пропонується знайти всю гамму барв природи. Капітани команд по черзі витягають з конверта три назви кольору, який їм треба знайти. На протягом 5-7 хвилин команди розходяться по території і шукають, а потім ми складемо картину з тих кольорів, які знайшли у природі.

V етап - «Будь природі добрим другом»

Командам пропонується намалювати природоохоронну листівку, та розповісти, що вони хочуть донести до людей своїм малюнком.

Ведуча - Ось і закінчуються наші пригоди. Я прошу команди зібратись для підбиття підсумків та нагородження.

ЕКОЛОГІЧНИЙ КВЕСТ «ПІЗНАЄМО СВІТ РАЗОМ»

Мета:

актуалізувати знання дітей з біологічних дисциплін та екології;

сприяти розвитку логіки та творчого мислення; розвивати навички комунікації, ініціативність, творчу активність, вміння естетично оцінювати оточуючий світ;

формувати у дітей дбайливе ставлення до природи та вміння оберігати її;

Ведуча

Отже, команди на старті! То ж давайте розпочинати презентацію команд.

(команди по черзі виголошують назву та екологічне кредо)

Тепер я запрошую капітанів команд, які отримають картку з маршрутом своєї пригоди. Я бажаю вам удачі і наголошую на обов'язкових правилах:

на всіх зупинках команда має бути у повному складі, відділятися від команди не можна;

пересуватися від однієї до іншої зупинки кроком, бігати та штовхатися заборонено;

будьте уважними: не топчіть квіти, не ходіть по клумбам;

всі обговорення в команді проводити спокійно, без галасу та викриків.

Увага! За порушення названих мною правил команда буде суворо штрафуватися (за кожне порушення зніматимуться 5 балів).

(після оголошення правил)

Подорож починається! Команди, вперед! Місце збору для підведення підсумків та нагородження під нашим кленом, де я на вас з нетерпінням чекатиму.

Зупинки квесту та завдання

Зупинка № 1 «Царство лікарських рослин»

Учасникам команди видають картки із зображенням лікарських рослин, вони повинні їх назвати та, по можливості, пояснити як і для чого їх застосовувати.

Зупинка № 2 «Третє царство»

Учасникам команди видають картки із зображенням грибів, вони повинні їх назвати і окремо відділити отруйні.

Зупинка № 3 «Г арбузова родина»

Учасникам команди видають насіння різних овочів та окремо назви, вони повинні поставити назви до відповідного насіння.

Зупинка № 4 «Блакитне озеро»

Учасникам команди пропонують розгадати ребуси, у яких зашифровані назви риб.

Зупинка № 5 «Квіткова галявина»

Учасникам команди пропонують заспівати три пісні, у яких зустрічається назва будь-якої квітки.

Зупинка № 6 «Природні цікавинки »

Учасникам команди пропонують відповісти на 10 запитань екологічної вікторини.

Зупинка № 7 «Каштанова алея»

Учасникам команди пропонують відгадати 5 загадок про дерева та кущі.

Зупинка № 8 «В гостях у лісових друзів»

Учасники команди мають розповісти правила поведінки у лісі.

Зупинка № 9 «Зоологічна галерея»

Учасникам команди пропонують пограти в гру «Вгадай тварину». (Учасники команди по черзі витягають картку із назвою тварини, а потім без слів рухами показують її товаришам, а ті мають відгадати.

Допоміжні матеріали до квесту

Табл. 1

назва зупинки

Бали за виконання завдання

1

Зоологічна галерея

2

Г арбузова родина

3

Блакитне озеро

4

Царство лікарських рослин

5

Квіткова галявина

6

Дерево життя

7

Ліс у якому немає листя

8

Каштанова алея

9

Третє царство

До зупинки «Блакитне озеро» 1 - риба, 2 - карась, 3 - акула, 4 - щука, 5 - сом, 6 - кит

Рис. 1

Питання до вікторини

Хто виводиться з ікри жаби? (Пуголовок)

Чим небезпечний травневий жук? А його личинки?

(Поїдає листя дерев, личинки - коріння дерев)

Що спільного і в чому різниця між хмарами і туманом?

(Загальне - складаються з крапельок води, але хмари над землею, туман над поверхнею землі)

Що таке крона? Чим відрізняється крона самотньої сосни від крони сосни, що росте в лісі?

(Крона-верхня розгалужена частина дерева разом з гілками і гілками. У самотньої сосни крона з розкритими потужними сучками)

5. Яку користь приносять дощові черв'яки? (Дощові черв'яки розпушують ґрунт)

Скільки разів на рік білка змінює свій одяг?

(2 рази. Навесні Сірий-на рудий, а восени - навпаки)

З деревини якого дерева роблять музичні інструменти?

(З ялини. Саме співуче і дзвінке дерево. Ще в стародавні часи з ялини робили скрипки)

Гриби-це рослини?

(Гриби - це гриби, хоча раніше їх відносили до рослин. У грибах є речовини, яких немає ні в одній рослині)

Яких ворогів лісу Ви знаєте? (комахи-шкідники)

Чи зможуть люди прожити без комах?

(Не зможуть: спочатку зникнуть рослини (нікому запилювати, потім тварини, птахи (нічого їсти). Все в природі взаємопов'язано. Все залежить від людини)

Ведуча - Прошу команди юних екологів зібратись для підбиття підсумків та нагородження переможців.

ЕКОЛОГІЧНИЙ ТУРНІР «ЗНАВЦІ ДОВКІЛЛЯ»

Мета:

поглибити екологічні знання, ознайомити вихованців з основними факторами забруднення навколишнього середовища;

розвивати інтерес до науки екології;

виховувати ціннісне ставлення до природи, розуміння важливості та необхідності охорони довкілля для збереження здоров'я людини;

формувати патріотичні почуття.

Обладнання: мультимедійна презентація, роздаткові картки, олівці та аркуші паперу.

Хід заняття

Наш турнір складатиметься із шести раундів, у яких будуть змагатися дві команди, а оцінювати гравців буде почесне журі, до складу якого запрошені

РАУНД - презентація команд

Команди по черзі представляються екологічне кредо.

РАУНД - Екологічна розминка

Команди по черзі мають відповісти на 12 конкурсних запитань. Питання задається команді. Відповідати гравець від команди має одразу.

Питання для першої команди:

Що таке екологія?

Які природні явища переважають восени?

Який місяць називають «сутінки року»?

Кому потрібен кисень?

В які кольори розфарбована веселка?

Що відбувається з водою, коли вона нагрівається?

Що таке сонце?

У якому лісі немає листя?

Від чого залежить тривалість дня?

Що таке атмосфера?

На якій планеті ми живемо?

Яке дерево вдягається влітку в білий пух?

Питання для другої команди:

Що відноситься до неживої природи?

Які птахи у нас зимують?

Що таке гідросфера?

Які органи має рослина?

Які тварини розпушують ґрунт?

Які природні явища переважають зимою?

Скільки планет у сонячній системі?

За назвою якого дерева названо літній місяць року?

Як називають покрив тіла у птахів?

Що таке літосфера?

Як називаються штучні домівки для шпаків?

РАУНД - Екологія від «А» до «Я»

У цьому раунді команди по черзі мають пропонувати вирішення екологічних проблем і вибрати правильний варіант відповіді. На обговорення команді надається 1 хвилина

- Коли ми відмічаємо День Землі?

а) 22 грудня;

б) 22 червня;

в) 22 квітня.

- Одним з результатів господарчої діяльності людини є збільшення вуглекислоти в атмосфері. Що буде, якщо її кількість збільшиться удвічі?

а) проллються кислотні дощі;

б) Земля обертатиметься скоріше;

в) парниковий ефект прискориться.

- Більшу частину сміття, яке забруднює Землю, становить...

а) пластмаса;

б) скло;

в) метал.

- Чим страшна плівка нафти товщиною всього в “одну молекулу” на поверхні океану?

а) заважає дихати живим організмам;

б) перешкоджає випаровуванню;

в) зменшує потік енергії океану.

- Що означають для нас рослини?

а) нічого не означають;

б) абсолютно все;

в) прикрашають наше життя.

- Що прикриває Землю, немов щит ?

а) небесний шар;

б) повітряний шар;

в) озоновий шар.

- Чи треба палити листя, що опадає?

а) обов'язково треба;

б) не треба;

в) так заведено.

- Першочергова задача при виборі місця для сміттєзвалищ?

а) захист поверхні землі та ґрунтових вод;

б) огородження місця звалища;

в) укомплектованість спеціальною технікою.

- Перше місце за сумарним об'ємом викидів шкідливих речовин в атмосферу займає?

а) теплоенергетика;

б) нафто - та газопереробна галузь;

в) автотранспорт.

- Де можна зустріти звірів з потускнілими очима?

а) у забрудненому лісі;

б) у зоопарку;

в) у спекотній пустелі.

РАУНД - Квіткова галявина

Для участі в даному раунді запрошуються по три гравці з кожної команди.

Вони по черзі мають називати квітку, яку показує ведучий на картинках (можливо, це будуть фото лікарських рослин). Виграє та команда, гравці якої правильно назвуть більше квітів.

РАУНД - Охорона природи

Командам видаються аркуші паперу формату «А3» і набори олівців. За десять хвилин гравці мають намалювати природоохоронну листівку, у якій буде художньо оформлений заклик до людей про дбайливе ставлення до природи.

Ведуча - А зараз підійшов час підбити підсумки нашого турніру. Прошу команди зібратись.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Формування екологічної свідомості. Форми ознайомлення з природою: заняття, спостереження, екскурсії. Методичні заняття та їх мета. Праця дітей в природі та її вплив на розумовий розвиток дитини. Ігри як засіб закріплення знань дітей про природу.

    курсовая работа [65,5 K], добавлен 29.04.2011

  • Информационные технологии в образовании; понятие "веб-квест". Прецедентные феномены и их сферы-источники. Особенности использования прецедентных феноменов в персональном дискурсе американской молодёжи. Создание веб-квеста и его последующая апробация.

    курсовая работа [45,0 K], добавлен 25.09.2014

  • Поняття про основні теорії систем. Управління освітою як цілісна система. Типи навчальних закладів освіти, особливості їх діяльності та науково-методичного забезпечення. Проблеми визначення критеріїв оцінювання управлінської діяльності закладів освіти.

    курс лекций [465,5 K], добавлен 16.02.2013

  • Теоретические аспекты применения информационных технологий в процессе обучения. Обоснование целесообразности проведения уроков с использованием веб-квестов - заданий с элементами ролевой игры. Создание веб-квеста по темам школьного курса информатики.

    курсовая работа [39,9 K], добавлен 26.05.2015

  • Розгляд сутності понять "навчально-пізнавальна діяльність учнів", "активізація навчально-пізнавальної діяльності школярів". Обґрунтування ролі гри в активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів. Дослідження ставлення молодших школярів до предметів.

    курсовая работа [3,2 M], добавлен 10.04.2019

  • Напрямки екологічного виховання у початковій школі. Формування уявлення про природу рідного краю. Виховання громадянської відповідальності та екологічної культури, мотивація природоохоронної діяльності. Пізнавальна, дослідницька та практична діяльність.

    реферат [19,9 K], добавлен 17.11.2009

  • Вивчення структури і основних компонентів системи освіти в Україні. Аналіз організаційних засад діяльності загальноосвітніх навчально-виховних закладів, методів управління шкільною справою. Поняття про альтернативні школи. Нові типи навчальних закладів.

    презентация [5,6 M], добавлен 17.03.2014

  • Музика як засіб формування морального обличчя дитини. Музично-ритмічна діяльність дітей дошкільного віку. Музичність як сукупність здібностей, проблема діагностики. Трактування поняття "задатками" в психології. Вікові особливості розвитку дитини.

    контрольная работа [37,1 K], добавлен 20.03.2014

  • Внеклaсснaя рaботa - учебно-воспитaтельный процесс, реализуемый во внеурочное время сверх учебного плaнa и обязательной программы коллективом учителей и учеников на добровольных нaчaлaх. Квест как активный метод обучения в школьном курсе биологии.

    дипломная работа [79,7 K], добавлен 12.08.2017

  • Науково-дослідницька діяльність старшокласників як засіб розвитку їх творчого потенціалу та чинник самореалізації особистості в закладі нової формації. Зміст, структура, експертна оцінка та фінансово-економічне обґрунтування комплексно-цільової програми.

    дипломная работа [930,9 K], добавлен 28.09.2012

  • Художественно-педагогический потенциал уроков тематической живописи как средства духовно-нравственного развития. Критерии и уровни нравственной воспитанности школьников. Методика построения работы по подбору изображений в форме виртуального квеста.

    статья [24,1 K], добавлен 01.11.2014

  • Особливості проведення заняття образотворчої діяльності з урахуванням вікових особливостей дітей. Формування художніх здібностей учнів на заняттях гуртка образотворчого мистецтва в процесі гри. Творчий пошук і вирішення композицій живописного натюрморту.

    курсовая работа [58,2 K], добавлен 10.04.2010

  • Особливості організації навчальної діяльності учнів з порушеним інтелектом. Шляхи формування пізнавальної діяльності дітей з порушенням розумового розвитку. Дослідження стану пізнавальних процесів розумово відсталих школярів, аналіз результатів.

    курсовая работа [457,9 K], добавлен 25.04.2015

  • Значение и место Интернет-технологий в образовательном процессе. Понятие, виды, формы "web-квеста" как новой дидактической модели обучения. Создание "web-квеста" по английскому языку для 8 класса по теме "Holidays and Celebrations in Great Britain".

    курсовая работа [45,9 K], добавлен 01.10.2014

  • Концепція екологічної освіти, зміст і організація позашкільної роботи з вивчення охорони природи. Створення спеціалізованих гуртків еколого-натуралістського профілю, роль діяльності позашкільних лісництв у вихованні дбайливого відношення до природи.

    курсовая работа [50,3 K], добавлен 26.08.2014

  • Засоби і методи активізації пізнавальної діяльності у навчально-виховному процесі з метою створення умов для самореалізації учнів, сприяння підвищенню теоретичних знань, розвитку інтелектуальних здібностей і провідних компетентностей молодших школярів.

    курсовая работа [8,5 M], добавлен 04.04.2019

  • Місце та значення творчих завдань у розвитку творчої дослідницької діяльності. Основі аспекти розвитку дослідницького інтересу та активізації пізнавальної діяльності учнів на уроках біології. Методика розробки творчих завдань з теми "Кров і кругообіг".

    курсовая работа [347,5 K], добавлен 24.10.2010

  • Впровадження інклюзивного навчання, що передбачає залучення батьків, як активних учасників навчально-виховного процесу. Необхідність вивчення сім'ї, яка виховує дитину з особливими потребами. Перебування дитини з відхиленням в розвитку в соціумі.

    презентация [3,6 M], добавлен 05.06.2019

  • Понятие, функции и виды самостоятельной работы учащихся на уроках иностранного языка. Сущность и структура "веб-квеста". Преимущества и недостатки данной технологии перед традиционным подходом к обучению. Анализ результатов ее внедрения в учебный процесс.

    дипломная работа [2,0 M], добавлен 21.01.2017

  • Співпраця дошкільного закладу та сім'ї у формування соціальної компетентності дитини. Спільна продуктивна діяльність на заняттях, у трудовій діяльності як засіб формування взаємин у дошкільників. Становлення взаємин дітей у грі. Дослідження цієї теми.

    дипломная работа [128,0 K], добавлен 28.10.2007

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.