В. Скотт – засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі "Айвенго"
Учити аналізувати твір; навчити читати історичний роман, розумітися в його історії створення. Сприяти формуванню любові до художнього слова, найкращих якостей особистості, виховувати комунікативні здібності, любов до читання та художньої літератури.
Рубрика | Педагогика |
Вид | разработка урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 19.10.2020 |
Размер файла | 505,4 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
План-конспект уроку зарубіжної літератури
В. Скотт - засновник історичного роману. Історія і художній вимисел у романі "Айвенго"
Епіграф: Згуртованість людей - непорушна фортеця. В. Скотт
Мета:
- навчальна: учити аналізувати художній твір; навчити читати історичний роман, розумітися в його історії створення.
- розвивальна: розвивати творчі здібності ;формувати вміння давати відповіді на питання
- виховна: сприяти формуванню любові до художнього слова, найкращих якостей особистості, виховувати комунікативні здібності, любов до читання та художньої літератури
Обладнання: презентація або роздруківки, підручник
Тип уроку (за класифікацією М. І. Кудряшова): уроки художнього сприйняття твору
План уроку (ланцюжок навчальних ситуацій)
1. І. Організаційний момент. Повідомлення мети і теми уроку.
2. ІІ. Робота з темою твору
3.ІІІ. Біографія автора
4. IV. Історія і художній вимисел у творі "Айвенго"
5. V."Історичний роман "Айвенго"
6. VI. Підсумок уроку
7. VII. Домашнє завдання
8. VIII.Список використаної літератури.
Хід уроку.
І. Організаційний момент. Повідомлення мети і теми уроку.
Доброго дня діти, вітаю вас на нашому уроці. Сьогодні ми перенесемося з вами в цікаву епоху. Для того щоб дізнатися про що саме ми говоритимемо, прошу вас звернути увагу на дошку. Ви можете бачити різноманітні зображення, всі вони означають одну тему.
- Яку саме, ви вже здогадалися?
- Середньовіччя, лицарство(ймовірні відповіді дітей)
- Так, правильно епоха середньовіччя, які ви знаєте твори про лицарів, хоробрих воїнів? твір історичний роман читання
- "Робін гуд"(ймовірні відповіді)
- Добре, які ви ще чули твори, давайте я вам допоможу, відомий історичний роман про хороброго та сильного воїна, який приймав участь у турнірі під іменем "Позбавлений спадку", автор цього роману Вальтер Скотт.
- "Айвенго"!!!
- Так, вірно! Сьогодні ми з вами обговоримо історичну складову твору та дізнаємось про того хто написав цей роман, про автора -Вальтера Скотта!
ІІ. Робота з темою твору.
Настав час дізнатися тему нашого уроку. Тема - "Таємничий письменник, або 30 років у тіні".
- Цікава ваша думка, як ви розумієте таку назву?
- Можливо, мова йде про письменника який не хотів бути відомим; соромився свого імені тощо(ймовірні відповіді учнів)
Вчитель: певно ви можете зі мною погодитися, що мова йде про цікаву особистість, загадкову та таємничу. Перейдемо безпосередньо до біографії автора.
ІІІ. Біографія автора
Давайте подивимося відео про життя Вальтера Скотта, прошу вас коротко законспектувати цікаві для вас моменти його життя.
Відео про Вальтера Скотта (https://www.youtube.com/watch?v=om-KmdTNPNw)
-Вам сподобалося відео?
- Що найбільше ви запам'ятали про автора?(Те, що він з дитинства розповідав цікаві історії)
В якому році і де народився письменник? (Народився 15 серпня 1771 року в Единбурзі столиці Шотландії.)
- Як ви гадаєте чому він покинув адвокатську діяльність і став письменником? (Він з дитинства любив читати, вивчати народні пісні, старовинні речі, мав феноменальну пам'ять та саме його батько наполіг щоб Вальтер став адвокатом)
У якому році він почав заробляти письменницькою діяльністю? З 1802 року його діяльність почала приносити гроші, випустив 3 томи пісень шотландського кордону, які він збирав 10 років.
В якому році і яка поема зробила його відомим? У 1805 році надрукована самостійна поема "Пісня останнього менестреля", яка вмить зробила його відомим.
В 1814 році вийшов роман "Уеверлі", в чому особливість була цього роману, що так сильно привернула увагу публіки?(Те, що роман вийшов без імені автора, і люди почали його кликати "Великим невідомим")
Особисто б ви зацікавилися б твором на якому не було б написано автора? Чи це спонукало б до того щоб його прочитати?(Так, мені було б цікаво, якщо щось би захопило мою увагу, наприклад якась загадка чи ребус, щось таке що потребувало зазирнути до книжки щоб знайти відповідь)
Вчитель: на початку перегляду відео я попросила вас законспектувати, що для вас було цікаве в біографії автора, хтось хоче прочитати свої нотатки?
Особисто я склала "Хмару слів" за біографією автора.
Слайд (Хмара слів).
IV. Історія і художній вимисел у творі "Айвенго"
Після довгих пошуків Скотт створив універсальну структуру історичного роману, провівши перерозподіл реального й вигаданого так, щоб показати, що не життя історичних осіб, а постійний рух історії, який не може зупинити жодна з видатних особистостей, є справжнім об'єктом, вартим уваги художника.
Скотт перевів історичних особистостей не у площину тла, а на авансцену подій вивів вигаданих персонажів, на долю яких впливає зміна епох. Таким чином Скотт показав, що рушійною силою історії виступає народ, саме народне життя є основним об'єктом художнього дослідження Скотта. Його давнина ніколи не буває розмитою, туманною, фантастичною; Скотт є абсолютно точним у зображенні історичних реалій, тому вважається, що він розробив явище Історичного колориту, тобто майстерно показав своєрідність певної епохи. Попередники Скотта зображували історію заради історії, демонстрували свої видатні знання і таким чином збагачували знання читачів але заради самих знань. У Скотта не так: він знає історичну епоху детально але завжди пов'язує її з сучасними проблемами, показуючи, як подібні проблеми знаходили своє вирішення в минулому.
Виник жанр історичного роману в 1814 році.
Коли В. Скотт задумав писати твори на історичні теми, він був переконаний, що найбільш вдалою формою для таких оповідей буде роман, цей жанр дає змогу авторові охопити багато подій за тривалий проміжок часу, відтворити кілька сюжетних ліній і зобразити велику кількість персонажів.
Вальтерові Скотту належить вироблення основних вимог до історичного роману. Письменник зумів поєднати у творах історичні факти з художнім вимислом.
Вчитель: ми можемо бачити що Вальтер Скотт розробив новий жанр, давайте спробуємо з вами сформулювати що таке історичний роман.
Отже, Історичний роман - це ….(ймовірні відповіді учнів)(роман який написаний про історію та життя людей)
Історичний роман - епічний прозовий твір, у якому в художній формі відтворено події та особи певного історичного періоду.
Головні ознаки історичного роману:
- епічний жанр(епос -авторська розповідь про події зовнішнього світу)
- сюжет - зображення подій певного історичного періоду;
- опора на історичне джерело;
- герої - історичні та вигадані особи;
- поєднання історичних фактів із художнім вимислом; автор об'єктивно показує історичні події, але має свій погляд на них;
- мова розповіді характерна для епохи автора.
Зразками історичного роману в англійській літературі є "Айвенго"
В. Скотта, у французькій "Собор Паризької Богоматері" В. Гюго, в українській - "Чорна рада" Пантелеймона Куліша.
V. "Історичний роман "Айвенго"
Роман "Айвенго" (1820 рік) - чи не найпопулярніший з усіх романів
В. Скотта. У творі зображено кінець довготривалої боротьби між саксами та норманами, яскраво змальовано бурхливу картину минулого Англії.
Сакси(корінне населення). Мова саксів стала основою англосаксонської мови, з якої розвинулася сучасна англійська мова.
Нормани(загарбники)
В основу роману покладено традиційне для письменника переплетіння любовної та політичної інтриг. У центрі розповіді перебуває закохана пара - лицар Айвенго та леді Ровена, доля і благополуччя яких повністю залежить від розвитку історичних подій.
Айвенго - головний герой роману.
Айвенго - ідеальний лицар. Пряме і переносне значення слова лицар зберігаються, коли йдеться про його. Створюючи образ Айвенго, письменник нагадує своїм співвітчизникам про поняття, найважливіші для благородної людини: чесність, справедливість, любов до вітчизни, вірність прекрасній дамі.
В образі Айвенго втілені ті риси, які письменник хотів би бачити і у сучасних його аристократах.
Лицар - в добу Середньовіччя в Західній Європі - феодал, який належав до військово-землевласницького стану, кінний воїн із важким озброєнням та повнимспорядженням.
VI. Підсумок уроку
- Наш урок підійшов до кінця, давайте пограємо у цікаву інтелектуальну гру.
Гра "Бліц"
Хто готовий швидко відповісти на 5 питань?
- Хто за походженням Вальтер Скотт?(Шотландець)
- Хто він за професією?(адвокат)
- Що таке історичний роман?(Історичний роман - епічний прозовий твір, у якому в художній формі відтворено події та особи певного історичного періоду.)
- Хто такий Айвенго?(лицар, головний герой твору)
- Назвіть головні ознаки історичного жанру(мінімум 2 ознаки)
(опора на історичне джерело; герої - історичні та вигадані особи;)
VII. Домашнє завдання
Прочитати твір "Айвенго"
За бажанням подивитися фільм "Баллада о доблестном рыцаре Айвенго" (реж. Сергей Тарасов, 1983 г.)
Додатково:
Наприкінці уроку можна показати відео, фрагмент фільму "Баллада о доблестном рыцаре Айвенго" https://www.youtube.com/watch?v=dLFqELDuqXs&t=18s
Список використаної літератури
1. https://vseosvita.ua/library/v-skott-zasnovnik-istoricnogo-romanu-istoria-i-hudoznij-vimisel-u-romani-ajvengo-istoricnij-kolorit-tvoru-i-zasobi-jogo-tvorenna-4533.html
2. https://dovidka.biz.ua/ayvengo-harakteristika-obrazu/
3.https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D1%82%D0%B5%D1%80_%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D1%82%D1%82
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Формування навичок читання як психолого-педагогічна проблема, швидкого й свідомого читання як засобу успішного навчання дитини в школі. Відбір вправ з удосконалення навички швидкочитання, ефективність їх застосування. Уміння читати і працювати з книжкою.
дипломная работа [145,9 K], добавлен 14.07.2009Слово як могутня зброя. Значення художнього слова в житті людини. Дидактична функція фольклору та художньої літератури. Прояви художнього стилю в мові дітей. Моральне виховання дошкільників. Роль рідного слова у вихованні й розвитку творчих здібностей.
реферат [23,9 K], добавлен 27.12.2012Основні відмінності науково-художнього твору від художнього і наукового. Психологічні особливості сприйняття художньої і пізнавальної сторін науково-художнього твору учнями початкових класів. Підготовчі вправи як засіб його усвідомленого сприйняття.
дипломная работа [899,7 K], добавлен 23.10.2009Взаємозв'язок кіномистецтва та художньої літератури. Аспекти передачі художнього твору засобами кіно. Актуалізація читацької діяльності школярів у процесі використання фільму "Майстер і Маргарита" режисера Бортко на уроках вивчення роману Булгакова.
курсовая работа [34,6 K], добавлен 08.01.2012Розгляд специфіки навчально-виховної діяльності в галузі формування творчих здібностей особистості. Основні форми і методи роботи педагога сучасного дошкільного навчального закладу щодо розвитку творчого потенціалу дитини засобом художньої літератури.
дипломная работа [121,5 K], добавлен 03.05.2015Історія написання Ліною Костенко роману "Маруся Чурай". Аналіз головної ідеї твору, де на національному ґрунті проростають політичні, філософські і естетичні проблеми. Розробка уроку на тему "Батьки і діти в історичному романі у віршах "Маруся Чурай".
курсовая работа [40,2 K], добавлен 03.11.2010Методичні закономірності роботи з художніми творами у початкових класах. Особливості роботи над оповіданням, байкою, казкою, віршем, науково-пізнавальними статтями. Психологічні основи сприймання творів молодшими школярами, формування почуття дійсності.
дипломная работа [138,8 K], добавлен 13.11.2009Погляди на склад навчальної літератури: їх традиції та розвиток. Завдання навчальної літератури. Можливість пристосування книжки для читання до місцевих умов. Вимоги до створення навчальної книги, їх класифікація. Основні типи навчальної літератури.
реферат [22,8 K], добавлен 16.06.2011Цінності як психолого-педагогічна категорія. Роль художньої літератури у процесі формування цінностей у дітей. Розробка й експериментальна перевірка педагогічних умов формування цінностей у дітей старшого дошкільного віку засобами художньої літератури.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 29.09.2013Характеристика мислення, методи історичного пізнання. Дидактичні передумови навчання історії і розвитку мислення. Способи засвоєння змісту історичної освіти. Місце інформаційно-комунікативних технологій у процесі розвитку історичного мислення учнів.
дипломная работа [63,5 K], добавлен 28.03.2012Творчість письменника Ч. Сноу, його роль в поверненні англійської літератури в реалістичне русло. Критика творчості Сноу та боротьба між реалізмом і модернізмом. Засоби зображення, подвійне висвітлення подій і почуттів. Конфлікт роману „Пора сподівань".
курсовая работа [32,3 K], добавлен 22.04.2010Особливості патріотичного виховання дітей дошкільного віку. Діагностика патріотичних почуттів старших дошкільників. Використання художнього слова у патріотичному вихованні старших дошкільників. Відстеження динаміки та якості результатів виховної роботи.
курсовая работа [64,8 K], добавлен 07.05.2016Розвиток мовлення - один із основних завдань сучасного уроку читання. Вправи й завдання на формування вмінь уважно й вдумливо слухати, відтворювати та аналізувати почуте. Формування видів мовленнєвої діяльності - говоріння, аудіювання, читання, письма.
реферат [43,5 K], добавлен 27.09.2009Значення художньої літератури як засобу впливу на формування духовно-моральних цінностей у дітей дошкільного віку. Характеристика експериментальних літературних проектів як форм організації освітньої діяльності у дошкільному навчальному закладі.
статья [180,9 K], добавлен 31.08.2017Загальна характеристика художнього стилю, його жанрове розмаїття. Вимоги чинної програми з української мови до опрацювання художнього стилю, методика опрацювання у сучасних підручниках. Подолання труднощів під час виконання стилістичних вправ та завдань.
курсовая работа [60,3 K], добавлен 18.05.2012Позакласне читання на уроках світової літератури як засіб формування читача. Питання про взаємозв’язок уроків класного та позакласного читання. Загальні відомості про творчість Джейн Остін. План-конспект уроку для 9-го класу з позакласного читання.
курсовая работа [40,7 K], добавлен 21.12.2012Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.
разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011Застосування методики викладання історії в школах. Виникнення навчально-методичної літератури. Розвиток шкільної історичної освіти в 1917 р. – початку 30-х рр. ХХ ст. Введення самостійних курсів навчання історії. Викладання у воєнний та повоєнний час.
дипломная работа [70,6 K], добавлен 13.02.2012Методика формування умінь на уроках української мови відповідно до запропонованої тематики заняття: навчити студентів працювати з книгою, робити грамотно тематичні виписки, складати складний план, виписувати тези, виховувати грамотну особистість.
практическая работа [27,8 K], добавлен 10.03.2011Місце історичного краєзнавства у вітчизняному законодавстві про освіту. Його роль в системі шкільної історичної освіти. дидактичні та виховні функції. Застосування методів роботи з краєзнавчим матеріалом в методичній розробці уроку з історії рідного краю.
курсовая работа [73,5 K], добавлен 08.06.2012