Розробка уроку на тему: Міфологічна основа п’єси Б. Шоу "Пігмаліон". Проблематика та художні особливості твору

Розвиток навичок характеризування образів, їх порівняння, вміння вести дискусію, висловлювати та обґрунтовувати свої думки - основна розвиваюча ціль цього уроку. Особливості драматичного твору, що відрізняють цей рід літератури від епосу і лірики.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 21.10.2021
Размер файла 15,4 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru

Розробка уроку на тему" Міфологічна основа п'єси Б. Шоу "Пігмаліон". Проблематика та художні особливості твору

Мета

Навчальна проаналізувати комедію «Пігмаліон», її міфологічну основу, дати уявлення про інтелектуальний характер драматургії Б. Шоу; формувати навички аналізу драматичного твору.

Розвиваюча: розвиток навичок виразного читання, розвиток навичок характеризування образів, їх порівняння, вміння вести дискусію, висловлювати та обґрунтовувати свої думки;

Виховна: виховувати потребу людини удосконалювати свої знання; аргументовано захищати свої погляди, порівнювати різні підходи до одного й того ж питання, виховувати почуття толерантності та відповідальності за людську долю та її вибір; навчити поважати чужу думку; зв'язати тему стародавнього міфу з сучасністю і дати відчути студентам, що вона актуальна в наші дні; виховувати кращі людські якості.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни й поняття: жанр, сюжет, тематика, міфологізм.

Міжпредметні зв'язки: філологія, історія, англійська мова.

Обладнання уроку: тексти п'єси Б. Шоу «Пігмаліон», фрагмент із фільму «Моя чарівна леді».

Перебіг уроку

І. Актуалізація опорних знань. Фронтальне опитування

1. Із творчістю яких письменників ми ознайомились на попередніх заняттях?

2. До якого роду літератури належать їх твори? Які твори називаються драматичними і які їх особливості? Які жанри драми вам відомі?

3. Пригадайте та назвіть особливості «нової драми».

4. Назвіть представників «нової драми» в українській літературі.

5. Давайте згадаємо, особливості драматичного твору, що відрізняє цей рід літератури від епосу і лірики?

а) Об'єктивне зображення життя через події, вчинки, зіткнення героїв, тобто через явища, складові зовнішній світ.

б) Життя, що розвертається у теперішньому часі, дія, показані через конфлікт і в формі діалогу.

в) Специфічні літературні ознаки: особливості вибору та побудови сюжету, своєрідність змалювання характерів, композиційне членування.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Вчитель: Сьогодні наш урок присвячується творчості Джорджа Бернарда Шоу (1856-1950) - англійського письменника, ірландця за походженням, драматурга, прозаїка, есеїста, який прожив порівняно довге життя і багато зробив для світової літератури і взагалі для мистецтва.

ІІІ. Оголошення теми та мети заняття(на дошці).

ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1. Первісне сприйняття п'єси «Пігмаліон».

Вчитель:Яке враження справила на вас п'єса Б. Шоу «Пігмаліон», які почуття викликала у вас? Відчували ви радість при читанні п'єси або інше почуття, наприклад, смуток, обурення?

Вчитель: Як ви думаєте, які проблеми піднімає Б. Шоу у своїй п'єсі?

Учень: Б. Шоу у своїй п'єсі піднімає проблему радикальної перебудови характеру. Головною проблемою, яку Шоу майстерно вирішує в «Пігмаліона», стало питання «чи може людина змінитися?». Друга важлива проблема п'єси - наскільки мова впливає на людське життя. Що дає людині правильна вимова? Чи достатньо навчитися правильно говорити, щоб змінити соціальне становище?

2. Робота з назвою твору.

Вчитель:Чи знайоме було нам ім'я Пігмаліон ще до зустрічі зп'єсою Шоу? Який існує міф про Пігмаліона?

Учень:У давньогрецькому міфі про Пігмаліона йдеться про те, як скульптор Пігмаліон вирізьбив зі слонової кістки статую чарівної Галатеї. Її краса була такою довершеною, що він закохався. За одним варіантом міфу, Галатея ожила від такого щирого кохання. За іншим - її оживила богиня Афродіта, побачивши, як палко кохає своє чарівне творіння Пігмаліон.

Вчитель:Чому англійський драматург назвав свою п'єсу «Пігмаліон», а не «Галатея»?

Учень:Ім'я Пігмаліон має нагадувати про те, що Еліза Дуліттл була створена як Галатея Пігмаліоном - у назві п'єси прихована інтрига.

Вчитель: У чому, на вашу думку, принципова відмінність міфу і п'єси Шоу?

Учень:У міфі Пігмаліон активно діюча особа, він творець, і в цій ролі він вільний. Те, що він створить з кістки, залежить тільки від його творчої волі. Галатея - його творіння, але вона абсолютно пасивна, що цілком природно для статуї. Але і оживши, вона залишається настільки ж відданою своєму творцеві, настільки й покірною.

3. Робота з текстом твору

Вчитель:Назвіть головних героїв твору.

Учень: Головні герої «Пігмаліон» - квіткарка з нижчого стану на ім'я Еліза Дуліттл; її батько, який працює сміттярем; полковник Пікерінг; вчений Генрі Хігінс; а також місіс Хілл з дітьми (дочка і син на ім'я Фредді).

Вчитель: Визначите ідею твору.

Учень: Ідея п'єси «Пігмаліон» полягає в тому, що навіть бідна і неосвічена людина може стати культурною і прекрасною, якщо буде трудитися.

Вчитель:Охарактеризуйте проблематику твору.

Учень: «Пігмаліоні» Шоу поєднав дві однаково хвилюють його теми: проблему соціальної нерівності та проблему класичної англійської мови. Б. Шоу особливо яскраво зміг у своєму творі висвітлити проблему нерівності людей в умовах суспільства. У кінці твору Еліза, вже освічена, залишається ні з чим, як була до цього, тільки з трагічним усвідомленням свого матеріального становища і тонким почуттям безмежної несправедливості до людей з нижчого стану. У підсумку дівчина повертається в оселю Хіггінса, але її вже там цінують і приймають як рівну, “свою”, як повноцінну особистість.

Вчитель: Скажіть, чому цей твір має повчально-виховну цінність.

Учень: П'єса має і повчально-виховну цінність, що стосується освіти. Адже правильна освіта і виховання відіграє далеко не останню роль в житті будь-якої особистості.

Вчитель: Проаналізуйте сюжетні особливості твору.

Учень:Експозиція (Дощовий день. Дама з донькою сидять під навісом. Фредді, її син, шукає таксі. Нічого не знайшовши, він повертається і наштовхується на квіткарку, яка випускає з рук квіти і кричить на нього. Людина із записником щось пише, квіткарка думає щось той пише на неї донос і плаче).

Зав'язка (Зустріч професора Хіггінса і полковника Пікерінга. Квіткарка пристає до них, з проханням купити у неї квіточки. Прихід квіткарки Еліза Дуліттл додому до професора, її прохання поліпшити її вимова)

Розвиток дії (Парі професора Хіггінса і полковника Піккерінги. Відвідини батька Елізи Дуліттл)

Кульмінація (Повна зміна життя Елізи Дуліттл. Становлення Елізи світською дамою. Відвідування світських заходів. Сварка Елізи з професором. Втеча Елізи. Смуток Хіггінса і Пікерінга).

Розв'язка (Зміна життя і батька Елізи Дуліттл. Весілля Елізи з Фредді. Примирення дівчата з Хиггинсом і Пікерінг.)

Вчитель:Охарактеризуйте Елізу Дуліттл.

Учень: Приваблива, але не має світського виховання (а точніше - має вуличне виховання), років вісімнадцяти - двадцяти. На ній чорний солом'яний капелюх, який сильно постраждав на своєму віку від лондонського пилу і кіптяви. Поруділе чорне пальто, вузьке в талії, ледве доходить до колін; з-під нього видно коричневу спідницю і полотняний фартух. Без сумніву, вона по-своєму охайна, проте поряд з дамами рішуче здається замазурою. Риси обличчя у неї непогані, але стан шкіри залишає бажати кращого; крім того, помітно, що вона потребує послуг дантиста. Образ Елізи Дуліттл був створений для актриси Патрік Кемпбелл і дописувався в процесі репетиції в лондонському «Театрі Його Величності» (1914).

Героїня буквально «вривається» в п'єсу: вульгарна, замурзана, з дикою, нечленороздільною промовою, не позбавленої часом своєрідності (наприклад, знамениті «Уу-ааааа-у!» Або «Хто капелюшок спер, той і тітку пристукнув»).

Вчитель: Охарактеризуйте Генрі Хіггінса.

Учень: Генрі Хіггінс - це чоловік років п'ятдесяти, з сивим волоссям і зі зморшками на обличчі, невеликого зросту. Хіггінс був постійно чимось незадоволений, розлючений і здавався, на перший погляд, невихованим. Спочатку він ставився до Елізи гірше, ніж до служниці. Але поруч завжди був полковник Пікерінг, який намагався заспокоїти Хіггінса. Професор Хіггінс зі своїм старим приятелем Пикерингом уклали парі, предметом якого була можливість оволодіння людиною, що говорила діалектами і лайкою. Хіггінс прийняв виклик і доклав багато зусиль, щоб не осоромитися перед приятелем. Для нього це було питання честі, тому він вимагав від Елізи майже цілодобової готовності вивчати фонетику. Його невтомна енергія знесилювала маленьку квіткарку і приваблювала одночасно.

4. Робота з узагальнюючою таблицею.

розвиваючий урок драматичний

Табл. 1. Зразок заповнення

Античний міф «Пігмаліон»

П'єса Б. Шоу «Пігмаліон»

1. За велінням богів скульптор-цар Пігмаліон створює статую прекрасної дівчини

1. Випадкова зустріч на Ковент Гарден Хігінса з квіткаркою-кокні, що супроводжується словесною сутичкою героїв

2. Здійснення бажання Пігмаліона залежить від волі Афродіти

2. Перетворення «обшарпанки на герцогиню» відбувається завдяки людським діям

3. Пігмаліон - єдиний образ людини-творця у творі

3. На роль «творців» Елізи-Галатеї претендують Хігінс, Пікерінг, сміттяр Дулітл та ін. Елізу також можна вважати «Пігмаліоном» по відношенню до самої себе, до Хігінса

4. Галатея - «пасивний» персонаж у творі

4. Еліза-Галатея здатна на рішучі вчинки, прийняття важливих рішень, динамічний саморозвиток

5. Відсутня інформація про характер Галатеї, її ставлення до Пігмаліона. Статичність опису зовнішності героїні

5. Чітко визначені особистісні риси героїні, що виявляються протягом розвитку дії, зображено процес її внутрішньої еволюції. Зміни у зовнішності: від «обшарпанки» до вишуканої елегантної леді

6. Завершення історії щасливим шлюбом героїв

6. Відкритий фінал (багатоваріантність) історії героїв

7. Ключова проблема: утвердження залежності долі і щастя людини від волі богів

7. Багатогранність проблематики твору (соціальна, філологічна, особистісного саморозвитку, ролі мистецтва і просвіти для формування особистості

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

1. Евристична бесіда:

Вчитель:Якою ми бачимо квіткарку на початку п'єси?

Учень:«Чарівно вульгарною і кричуще брудною» особливою».

Вчитель: Чому квіткарка вирішила брати уроки фонетики у професора Хігінса?

Учень: Вона чує діалог двох джентльменів, у якому розкривається зміст фонетики, знайдемо в кінці І дії і зачитаємо репліку Хігінса (людина із записником), яка підштовхнула бідну квіткарку вчитися красивої мови.

Вчитель: Як ви думаєте, які слова з цієї репліки подіяли на бідну дівчину?

Учень:«Приречена до кінця своїх днів залишатися на дні суспільства».

2. Інсценізація уривку твору підготовленими учнями: дія І від слів: «Квіткарка: Ну шо се ти! Чо'ни дивисся, куди ступаїш, любчику?» до слів: «Записувач. Що є життя, як не низка безумств…».

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

Проблемне запитання

Чи залежить походження, соціальний статус, фінансове становище людини на її вміння триматись у суспільстві?

VII. Домашнє завдання:

1. Дочитати п'єсу до кінця.

2. Відповіді на питання підручника (с.148)

3. Підготувати інсценування уривку (індивідуальні завдання).

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

  • Збагачення і розширення знань учнів про життя та творчість поетеси Наталі Забіли як мета уроку читання в 3 класі. Формування вміння правильно, виразно читати поетичні твори, висловлювати думки, збагачувати словниковий запас. Організація класу до уроку.

    разработка урока [13,2 K], добавлен 26.12.2011

  • Розробка уроку з французької мови для середньої школи. Методика формування навичок говоріння на французькій мові, граматичних навичок та навичок перекладання. Розвиток творчої фантазії, пізнавального інтересу учнів до цієї мови. Оволодіння лексикою.

    разработка урока [17,1 K], добавлен 10.04.2010

  • Вживання лексики у комунікативно орієнтованих ситуаціях; удосконалення навичок читання, усного та письмового мовлення як основна мета уроку англійської мови у 6 класі. Обладнання уроку, його схематичний план. Хід уроку, додаткові матеріали для вивчення.

    конспект урока [1,1 M], добавлен 14.08.2016

  • Основи методики опрацювання художнього твору. Особливості аналізу твору на засоби виразності. Декілька підходів до аналізу літературного твору. Методичні рекомендації щодо стилістичного аналізу у початкових класах. Послідовність аналізу художніх образів.

    реферат [17,9 K], добавлен 22.11.2009

  • Основні відомості про творчість митця Нечуй-Левицького. Визначення жанру "Кайдашевої сім’ї", проблематика твору, характеристика і порівняння образів. Обгрунтування на уроці української ментальності, національного характеру, народної моралі та етики.

    разработка урока [28,1 K], добавлен 11.03.2011

  • Основні типи уроку по засвоєнню, узагальненню і систематизації нових знань, навиків і умінь. Загальні, виховні, розвиткові та дидактичні вимоги до нього. Форм організації навчання та навчальної роботи. Розробка уроку на тему "Корінь: будова, функції".

    курсовая работа [905,6 K], добавлен 11.12.2014

  • Пошуки шляхів вдосконалення шкільного уроку. Реалізація ведучих функцій навчання: виховна, освітня і розвиваюча на основі ідеї педагогіки співпраці за допомогою нових форм роботи. Класифікація уроків, умови їх організації. Типологія та структура уроку.

    курсовая работа [39,1 K], добавлен 06.11.2009

  • Процес вивчення зарубіжної літератури у школі. Ліро-епічні жанри літератури. Особливості сприйняття учнями ліричних та епічних творів. Методичні рекомендації щодо вивчення "Пісні про Роланда". Розробка плану-конспекту уроку з світової літератури.

    курсовая работа [35,5 K], добавлен 28.09.2012

  • Визначення на уроці жанру "Кайдашевої сім’ї", коментування основних проблем, характеристика та порівняння людських якостей головних персонажів. Переказ тексту повісті та аналіз образів героїв. Розвиток порядності, взаємоповаги і почуття родинності.

    разработка урока [18,1 K], добавлен 11.03.2011

  • Шляхи формування читацьких навичок і умінь учнів. Оцінка впливу літератури на школярів, проблеми сучасного уроку. Особливості формування читацької культури. Психолого-педагогічні умови використання творчих завдань у сучасній методиці вивчення літератури.

    контрольная работа [33,1 K], добавлен 14.11.2010

  • Методологічні основи вивчення ліричного твору на уроках літератури. Розгляд поняття про лірику та види ліричних творів. Характеристика принципів, методів та прийомів аналізу ліричного твору. Огляд ліричних творів Т.Г. Шевченка, П.Г. Тичини, Б. Олійника.

    курсовая работа [61,8 K], добавлен 06.10.2012

  • Роль та значення уроку. Недоліки, які уповільнюють інтелектуальний і духовний розвиток учителя і учня. Порівняння основних типів уроків. Створення ситуації успіху та поразки на уроці. Технології аналізу уроку як цілісної складної педагогічної системи.

    курсовая работа [41,0 K], добавлен 02.06.2012

  • Історія написання Ліною Костенко роману "Маруся Чурай". Аналіз головної ідеї твору, де на національному ґрунті проростають політичні, філософські і естетичні проблеми. Розробка уроку на тему "Батьки і діти в історичному романі у віршах "Маруся Чурай".

    курсовая работа [40,2 K], добавлен 03.11.2010

  • Характеристика сучасного уроку, як цілісної системи: типологія, структура, вимоги. Вивчення особливостей проведення уроку історії, з використанням педагогічних технологій (модульні, особистісно-орієнтовані, проектні, ігрові, інтерактивні технології).

    курсовая работа [60,2 K], добавлен 29.01.2010

  • Проведення уроку-роздуму на тему "В. Сухомлинський "Красиві слова і красиве діло": актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку, методика вивчення нового матеріалу, підведення підсумків уроку.

    разработка урока [9,3 K], добавлен 10.01.2010

  • Підтримка прагнення учнів демонструвати свої знання та вміння. Розвиток у дітей уяви, уваги, спостережливості, швидкості думки. Виховування конкурентоспроможної особистості у колективі. Закріплення вміння розв’язувати ребуси, загадки, кросворди.

    практическая работа [15,8 K], добавлен 13.01.2011

  • Сучасні вимоги до уроку музики в загальноосвітній школі. Урок музики як основна форма організації навчання. Дидактичні вимоги до уроку. Методика використання дитячих елементарних музичних інструментів в процесі музичного виховання молодших школярів.

    курсовая работа [37,4 K], добавлен 24.03.2012

  • Дидактичні вимоги до сучасного уроку. Мета уроку, психологічні вимоги до уроку. Організація пізнавальної діяльності учнів. Врахування вікових особливостей учнів. Вимоги до техніки проведення уроку. Регулювання якості вищої освіти державним стандартом.

    реферат [31,1 K], добавлен 15.06.2010

  • Методика розробки уроку з англійської мови, особливості використання на уроці ігрових форм навчання. Розвиток навиків усного мовлення, читання та письма, пам'яті та мислення в формі гри. Складання логічних частин уроку, методи зацікавлення дітей.

    конспект урока [8,4 K], добавлен 08.05.2010

  • Вимоги до сучасного уроку зарубіжної літератури. Місце технології в навчальному процес. Методи та прийоми інтерактивного навчання. Активні форми занять у сучасній школі з літератури. Особливості комп'ютерного навчання у вивченні творів літератури.

    курсовая работа [50,4 K], добавлен 10.02.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.