Робота над вокальним диханням, дикцією, артикуляцією та правильним звуковидобуванням на початковому етапі навчання
Формування розуміння механізму основ співочого дихання, важливості чіткої дикції та артикуляції. Вдосконалення роботи дихального та артикуляційно-дикційного апарату. Активізація голосового апарату, м’язів, що відповідають за дикцію та артикуляцію.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 12.12.2022 |
Размер файла | 19,8 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
План-конспект відкритого уроку
Викладач: Іджилова Юлія Анатоліївна
Концертмейстер: Псарьова Лілія Вікторівна
Учениця: Киях Мирослава
Предмет: спів (сольний)
Рік навчання: перший , елементарного підрівня початкової мистецької освіти класу «Музичного фольклору»
Форма проведення: індивідуальна
Тема уроку: «Робота над вокальним диханням, дикцією, артикуляцією та правильним звуковидобуванням на початковому етапі навчання»
Мета уроку: Формування в учениці розуміння механізму основ співочого дихання, важливості чіткої дикції та артикуляції.
Задачі: дикція артикуляція співоче дихання
Навчальна:
- ознайомлення з поняттями «дикція» та «артикуляція»,
- закріплення поняття правильного вокального дихання,
- активізація голосового апарату, м'язів, що відповідають за дикцію та артикуляцію.
Розвиваюча:
- вдосконалення роботи дихального та артикуляційно-дикційного апарату,
- розвиток рухливості та рівного звучання голосу,
- розвиток мелодійної пам'яті.
Виховна:
- виховання готовності до наполегливої роботи задля досягнення поставленої мети,
- прищеплення любов до співочого процесу та самоконтролю й зосередженості на ньому,
- виховання культури співу.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: практичний
Обладнання: фортепіано, ноти, тексти, аудіо-колонка, аудіо-носій, наочні роздруківки, дзеркало, план уроку, пюпітр.
Методи навчання:
наочні: слуховий та зоровий
словесний: розповідь, пояснення, діалог
ілюстративний: вокальний показ вчителем, аудіо-файли.
практичні: дихальні вправи, артикуляційні вправи, розспівки, спів пісень у супроводі фортепіано.
Структура уроку:
1. Організаційний момент, оголошення теми уроку - 1 хв.
2. Розспівування:
a. Артикуляційна гімнастика - 4 хв.
b. Дихальні вправи - 4 хв.
c. Розспівки - 7 хв.
3. Фізкультхвилинка - 1 хв.
4. Основна частина. Робота над творами:
a. А.Філіпенко, Т.Шевченко - «Зацвіла в долині червона калина» - 10 хв.
b. К. Смаль - «Бджілка-трудівниця» - 10 хв.
5. Підсумки уроку, домашнє завдання - 3 хв.
Хід уроку:
1. Організаційний момент, оголошення теми уроку
Добрий день) Я вітаю на нашому уроці тебе й наших гостей. Як справи? Як твоє самопочуття? Якщо все добре, ми можемо переходити до заняття. Сподіваюсь, ти будеш сьогодні активною та уважною.
Сьогодні тема нашого уроку - вокальне дихання, артикуляція й правильне звуковидобування під час співу.
У перекладі з латинської мови “дикція” - вимова, манера вимовляти слова. Це чітка і ясна вимова, інакше, чисте і ясне звучання кожного звуку. Правильна дикція залежить від правильної артикуляції. Артикуляція є результатом рухливості всіх органів, що беруть участь в процесі вимови звуку.
“Гарна дикція означає чіткість, ясність вимови слів і фраз, бездоганність звучання кожного голосного і приголосного. Чистота дикції допомагає виразно і точно доносити свої думки до слухача. Нечіткість дикції, наявність якого-небудь недоліку (гаркавість, шепелявість і т.п.) відволікають увагу слухачів від змісту промови”.
Тому для вокаліста гарна дикція й артикуляція стоять в числі головних умов успішності. Для цього ми зараз зробимо декілька артикуляційних вправ. Вони будуть корисними для розігріву м'язів артикуляційного апарату.
а) Артикуляційна гімнастика
1. Кругові рухи язика навколо зубів «Чистка зубів» - 4 в одну сторону, 4 в іншу
2. «Хоботок»
3. «П'ятачок»
4. «Укол язиком»
5. «Годинничок»
6. Дістаємо кінчиком язика до м'якого піднебіння.
7. Цокаємо як конячка (дістаємо язиком твердого піднебіння)
8. Приліпляємо до піднебіння середню частину язика.
9. Відкриваємо широко рот, вимовляючи звук «А»
10. Рахуємо до 10, від піано до форте.
11. Стріляємо звуками «Ма-Па-Ба-Та»
Проаналізуємо наші відчуття після гімнастики - я відчуваю тепло, комфорт, які з'явилися в результаті роботи артикуляційних м'язів, а ти?
b) Дихальні вправи
Про що має знати кожна людина яка хоче володіти своїм голосом? Найперше, що без якісного глибокого вокального дихання не буде професійного співу! Що ж таке це вокальне дихання та чим воно відрізняється від дихання, яким ми користуємось у житті? Перед тим щоб щось сказати ми набираємо повітря у легені, природньо, не замислюючись. Мовлення, так як і спів - є процесом звукоутворення. Головна відмінність у тому, що для того, щоб якісно утворювати вокальний звук - нам потрібно глибше дихати. (Дихати так, щоб дістати до живота)
Процес вокального дихання ділиться на ТРИ основні етапи ВДИХ - ЗАТРИМКА - ВИДИХ. Якісний вокальний вдих відбувається через рот. Звісно, коли ми вдихаємо, невелика кількість повітря потрапляє до дихальних шляхів і через носовий отвір, але акцент робимо на диханні через відкритий рот. Шия та щелепа повинні бути вільними, не зажатими. Робимо глибокий вдих у легені, відчувши як розширюється відділ у грудній клітині та у спині. Набираємо повні легені повітря НЕ піднімаючи плечі, бо інакше можна зажати голосовий апарат. Вокальний вдих має бути швидким (1-2 секунди). Необхідно вміти швидко наситити легені повітрям, адже пісні потребують швидкого темпу дихання. Після того як ми взяли вдих, та наш голосовий апарат готовий до процесу звукоутворення, важливо зробити невелику затримку дихання - у цей час напружити м'язи пресу та вже після цього співати на видиху. Цей спів називається співом на утриманому диханні. Процес затримки дихання та утриманого пресом видиху - дає співакам найбільший контроль над диханням, а контроль дихання, у свою чергу, - це контроль звуку, який утворюється. Я раджу систематично прокачувати м'язи пресу.
Дихальні вправи за Стрельніковою О.М. (4 хвилини)
a. «Долоньки»
b. «Погончики»
c. Видихаємо теплим повітрям на різні голосні (А-О-У, Е-И-І)
Вправи направлені на тренування черевного пресу: активні рухи передньої стінки живота («випирання» - коли вдих, «втягування» - коли видих. Обовязково слідкувати за тим, щоб при вдиху не піднімалися плечі та не напружувалися мязи шиї)
d. «Киплячий чайник» - (вправа на економне використання повітря)
c) Розспівки
А) спів одного звуку на стакато на диханні-на «АААА-ОООО-УУУУУ», - на настрої «Здивування», округливши рот і витягнувши обличчя вертикально; » «ЕЕЕЕ-ИИИИ-ІІІІІ» у радісному настрої на посмішці, відкривши зуби.
Б) Спів у межах терції на стакато. «АААА-ОООО-УУУУУ», «ЕЕЕЕ-ИИИИ-ІІІІІ»
В) Спів по двічі повторюваному тризвуку на диханні на стакато «АААА-ОООО-УУУУУ», «ЕЕЕЕ-ИИИИ-ІІІІІ»
Г) Спів у межах терції на легато. «АААА-ОООО-УУУУУ», «ЕЕЕЕ-ИИИИ-ІІІІІ»
Д) Спів по двічі повторюваному мажорному тризвуку на легато. «АААА-ОООО-УУУУУ», «ЕЕЕЕ-ИИИИ-ІІІІІ»
(Всі вправи виконуємо, контролюючи розкривання рота у дзеркалі)
3. Фізкультхвилинка
Станьте рівно, посміхніться!
Землі нашій уклоніться!
За чудовий день вчорашній,
І до сонця потягніться!
В різні боки похиліться (раз-два, раз-два)
Веретеном покрутіться (раз-два, три-чотири)
Раз - присядьте, два - присядьте
І на місце тихо станьте)
4. Основна частина. Робота над творами:
1. А.Філіпенко, Т.Шевченко - «Зацвіла в долині червона калина» - 10 хв.
2. К. Смаль - «Бджілка-трудівниця» - 10 хв.
Продовження вивчення пісень (пісні вже знайомі учениці).
Обговорення характеру пісень. Вірш пісні «Зацвіла в долині червона калина» Це певний уявний образ, своєрідний повчальний приклад. Шевченко милується ним, як чудовим, ідилічним спомином із свого рідного краю, як ідеалом любові і взаємин української молоді, що розвиваються природно і вільно на хвилях нормального почуття, коли до цих взаємин не втручається сваволя пана. Музика пісні написана в мінорному ладі, мелодія подібна до народної пісні.
Пісня «Бджілка-трудівниця» К.Смаля
Розкажи мені, будь ласка, як ти розумієш і відчуваєш пісеньку «Бджілка-трудівниця»? Весела вона чи сумна? Чи навчає чомусь нас ця пісня?
(Пісня написана в мажорному ладі, енергійна, позитивна й ставить для слухачів бджілку як приклад любові то труда та праці. Також навчає тому, що загальна праця об'єднує всіх членів родини й приносить благо всім.)
Відпрацювання чіткої вимови тексту прийомом наспівної декламації по фразах та реченнях з урахуванням ритмічної складової. Голосні промовляти обов'язково протяжно, а приголосні - коротко й чітко.
Розстановка смислових наголосів.
Розстановка дихання по фразам.
Відпрацювання чистоти інтонування й співу на легато, кантилену прийомом співу мелодії пісні на голосну «А», «У» або склад «РО», слідкуючи за економним видиханням.
Після виконаної роботи прийшов час проспівати пісні від початку до кінця під акомпанемент концертмейстера, з максимальною свободою виконання й додавання художньо-емоційних барв.
5. Підсумки уроку, домашнє завдання
Підведемо підсумки. Скажи мені, який вид роботи тобі сподобався більш за все? А який, навпаки, став для тебе досить складним? Яка з пісень тобі більше до вподоби? З якими поняттями ми сьогодні із тобою ознайомились? (Учениця відповідає на запитання)
Правильно! Сьогодні на уроці ми з тобою ознайомилися з поняттями «дикція», «артикуляція» та з поняттям «спів на затриманому диханні». Потренували діафрагмально-черевне вокальне дихання. Попрацювали над чіткою вимовою та диханням в піснях, які вивчаємо.
Домашнім завданням для тебе буде вивчення текстів пісень напам'ять, тренування дихання вправами «Долоньки» та «Погончики» кожного дня по чотири підходи по 8 разів. А на сьогодні наш урок закінчено, сподіваюсь, ти не дуже втомилася. До побачення!
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Фізіологія будови голосового апарату та її роль у формуванні дикції. Логопедичні методи виправлення мовленнєвих дефектів. Формування голосних і приголосних та їх артикуляція в мові. Методика роботи над дикцією для напрацювання сценічної, дикторської мови.
магистерская работа [1005,6 K], добавлен 16.09.2013Теоретичні основи дикції як компонента техніки мовлення у молодших школярів. Зміст та завдання розвитку дикції у початковій школі. Особливості артикуляції голосних і приголосних звуків. Робота вчителя початкових класів над усуненням вад вимови в учнів.
дипломная работа [234,7 K], добавлен 24.09.2009Психологічні основи навчання іноземної мови. Обов'язковість комунікативно-ігрового методу на початковому етапі навчання іноземній (німецькій) мові. Контроль рівня сформованості навичок і вмінь читання іноземною (німецькою) мовою в учнів початкової школи.
дипломная работа [612,2 K], добавлен 07.03.2011Способи навчання вимови на початковому ступені оволодіння усним мовленням. Імітативне відтворення, артикуляція звуків. Вправи для створення загальної напруженості мовного апарату та попередження пом'якшення англійських приголосних. Вірша та скоромовки.
курсовая работа [597,6 K], добавлен 23.11.2013Вікові особливості молодших школярів. Музичний фольклор як невід'ємна частина навчально-виховного процесу молодших школярів на уроках музики. Розвиток уяви дітей засобами казки, формування ритмічно-мовно-рухової координації, чіткої дикції, артикуляції.
курсовая работа [90,6 K], добавлен 11.02.2014Принципи постановки різних типів виконавського дихання. Аналіз процесу виконавської "фази вдиху" і "фази видиху". Формування єдиної акустичної системи – резонаторів дихального тракту музиканта. Типові дефекти виконавського дихання та їх профілактика.
статья [28,6 K], добавлен 24.04.2018Теоретичні основи дослідження проблеми вокального навчання і виховання школярів. Будова та розвиток дитячого голосового апарату та їх роль у формуванні педагогічного репертуару. Роль вокально-фізіологічних аспектів у підборі педагогічного репертуару.
магистерская работа [1,5 M], добавлен 16.09.2013Характеристика граматичних навичок мовлення, визначення значень їх мінімумів на початковому етапі вивчення граматики. Методика автоматизації дій учнів з граматичними структурами активного та пасивного граматичного мінімуму на початковому етапі навчання.
курсовая работа [40,1 K], добавлен 13.01.2010Теоретичне обґрунтування проблеми навчання мовної ввічливості в англійській мові, педагогічні та психологічні аспекти її формування як компонента іншомовного навчання в середній школі. Особливості формування знань і навиків для розвитку мовної етики.
дипломная работа [328,3 K], добавлен 23.01.2011Теоретико-методичні основи формування в учнів граматичних навичок читання та аудіювання на початковому етапі вивчення англійської мови. Методика формування граматичних навичок читання. Підсистеми вправ для формування рецептивних граматичних навичок.
курсовая работа [39,0 K], добавлен 19.10.2010Історія виникнення поняття "автономія навчання". Учбові стратегії. Теоретичні основи формування в учнів навичок планування та організації самостійної роботи. Організація аудиторної та позааудиторної роботи учнів. Практичний досвід автономного навчання.
дипломная работа [85,1 K], добавлен 01.02.2012Особливості навчання англійської мови на початковому етапі. Психофізіологічні особливості засвоєння англійського алфавіту учнів молодшого шкільного віку. Вправи для навчання англійського алфавіту і буквено-звукових відповідностей учнів початкової школи.
курсовая работа [1,6 M], добавлен 14.09.2016Психолого-педагогічні особливості учнів 1-4 класів. Самостійна робота як форма організації навчання. Аналіз передового педагогічного досвіду з формування вмінь та навичок самостійної роботи в учнів. Організація індивідуальної роботи у молодших класах.
курсовая работа [47,0 K], добавлен 08.01.2013Етапи становлення навику читання. Робота над правильністю, побіжністю та свідомістю читання. Огляд методик читання. Підходи до вибору методу навчання читанню. Дослідження техніки читання і розуміння прочитаного. Комплекс вправ для вдосконалення навиків.
курсовая работа [62,4 K], добавлен 09.04.2011Розвиток самостійності як актуальна проблема теорії і практики. Психолого-педагогічні особливості учнів 1-4 класу. Самостійна робота як форма організації навчання. Аналіз педагогічного досвіду з формування навичок самостійної роботи молодших учнів.
курсовая работа [47,1 K], добавлен 19.01.2013Пошук шляхів "навчати навчатися". Формування творчої особистості, її ключових компетенцій. Створення ситуації успіху. Адаптація дитини до умов життя. Сприяння розкутості психофізичного апарату учня, надання впевненості під час публічних виступів.
презентация [138,8 K], добавлен 26.09.2013Завдання правильного підходу до процесу формування особистості у педагогіці. Методика виховної роботи з школярами в національній школі України. Адаптаційний період навчання першокласників у школі, позакласні заняття. Робота вчителя з батьками школярів.
научная работа [28,1 K], добавлен 15.07.2009Самостійна робота учнів як метод навчання. Самостійність як джерело активізації учіння молодших школярів. Формування в учнях початкових класів досвіду пошукової діяльності. Психолого-педагогічні передумови організації самостійної роботи молодших школярів.
курсовая работа [191,5 K], добавлен 23.07.2009Суть лексичного матеріалу, його основні функції та види. Педагогічні методи та прийоми, які сприяють більш ефективному засвоєнню учнями лексичного матеріалу. Розробка конспекту уроку з англійської мови для початкових класів з елементами навчання лексики.
курсовая работа [460,9 K], добавлен 13.01.2010Значення і характерні особливості мовленнєвої діяльності. Розробка комплексу вправ для навчання монологічного мовлення на уроках англійської мови. Експериментальна перевірка його ефективності. Система контролю сформованості навичок висловлювання в учнів.
курсовая работа [145,5 K], добавлен 21.04.2011