Р.Л. Стівенсон "Острів Скарбів"

Розгляд методів удосконалення навичок читання, розвитку зв'язного мовлення, виховання зацікавленості художньою літературою на прикладі твору Стівенсона "Острів Скарбів". Визначення ролі збагачення словникового запасу, формування оцінних суджень учнів.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 04.09.2023
Размер файла 18,3 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.allbest.ru/

Урок

Р.Л. Стівенсон «Острів Скарбів». Робота над змістом 13-21 розділів (ІІІ і ІV частин)

Вступ

Мета: збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження учнів, удосконалювати навички читання, розвивати зв'язне мовлення, виховувати зацікавленість художньою літературою

Обладнання: м/м презентація, розмальовка «Карта острова Скарбів»

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів

Рольова гра «Я - Джим Гокінс. І зі мною сталося ось що» (переказ основних епізодів роману (1-12 розділи), беруть участь учні початкового та середнього рівнів, оскільки сюжетний матеріал для гри добре відомий з попереднього уроку)

Допоміжні питання від учителя:

- Коли почалися події, що дуже змінили твоє життя?З ким вони були пов'язані?(Розповідь про Біллі Бонса)

- Кому ти відніс папери Біллі Бонса і що було потім?(Розповідь про спрядження шхуни «Еспаньйола» та про її команду)

- Чому твоя думка про Джона Сільвера так різко змінилася на негативну? Як і коли ти підслухав його розмову з піратами? (Розповідь про історію з діжкою)

II. Вивчення нового матеріалу

1. Мотивація навчальної діяльності

Бесіда (переказ основних епізодів роману (13-19 розділи, беруть участь учні достатнього та високого рівнів, оскільки це було домашнім завданням - прочитати розділи 13-19 роману. Розповідь учнів супроводжується м/м презентацією. Усі учні повинні одночасно записувати зі слайдів текст - стислі тези сюжету). стівенсон читання учень

Питання від учителя

- Ви згодні, що підлітки іноді роблять дивні вчинки?

- От і Джим зробив несподіваний і дивний для дорослих учинок, хоча для нього це було дуже важливе завдання: він хотів допомогти. То ж на який відчайдушний учинок наважився Джим, коли капітан Смолетт вирішив висадити піратів на берег, щоб попередити бунт, який ось-ось мав вибухнути? (Розповідь учнів про те, як Джим сховався в шлюпці)

- Яке жорстоке видовище побачив Джим з гущавини лісу? (Розповідь учнів про вбивство Сілвером чесного матроса Тома)

- Від страху Джим побіг ще далі в ліс, і там з ним стався дуже дивний випадок. Хтось напав на нього і, може, поранив його? Чи що насправді там сталося? (Розповідь про зустріч з Беном Ґаном, кого він найбільше боявся побачити на острові і що він від Джіма одразу попросив)

Рольова гра «Я - Бен Ґан»

Допоміжні питання від учителя

- То як ви, бідолашний пане, опинилися на цьому острові?(Переказ учнем сумної історії Бена Ґана)

- Ви пояснили Джиму, що означає британський прапор над блокгаузом. Але ви відмовилися іти туди з юнгою. Натомість, ви сказали Джиму якісь дивні слова і показали жести, які він повинен був передати дорослим. Що це було? (Учень переказує зміст розмови Бена і Джима і показує його жест на комусь з учнів - щипає (буде трохи весело!)Можна це дуже обережно зробити самому учителю,для активізації когось із неуважних)

Учитель.

І тоді, коли капітан Смолетт робив перший свій запис на острові у бортовому журналі і якраз задумався, де тепер може бути Джим, хлопчик з'явився на паркані, перелазячи у блокгауз.

Дорослі, мабуть, від радості й забули накричати на Джима за його відчайдушний вчинок. Якби він не поплив тоді з піратами, то вони залишили б піратів на острові, а самі повернулися б у Англію. Але тоді не сталося усіх наступних захопливих подій. Що робили герої у той час, як хлопчик утік з піратами на острів?

Робота з м/м презентацією. Учні переказують епізоди роману за слайдами презентації (пункти 6-11)

1. Нарешті шхуна “Еспаньйола допливла до острова Скарбів”

2. Джим сховався на одній з шлюпок, щоб поплисти на острів разом з піратами

3. Він побачив жахливе вбивство Сілвером чесного матроса Тома

4. Остров'янин Бен Ґан дуже налякав Джима

5. Як Бен Ґан опинився на острові три роки тому

6. Герої перевезли шлюпкою з корабля на берег зброю і харчі.

7. Вони знайшли на острові дерев'яний будинок Флінта, оточений парканом.

8. Пірати отаборилися біля болота з нездоровим повітрям.

9. Сілвер вимагав, щоб піратам дали карту острова з позначенням скарбів, і тоді вони перестануть стріляти по блокгаузу.

10. Герої зазнали втрат, але відбили напад піратів на блокгауз.

11. Шхуна опинилася в руках піратів

Учитель.

Так, герої зазнали втрат, так само, як і пірати. Люди загинули за скарби! Читач відчуває уже доволі сильне засудження безглуздого ризику життям заради легкого збагачення. Адже ці люди не вбогі, а мають гроші!

З 19-ти піратів уже залишилося 8 осіб, а з 7-х членів команди Смолетта залишилося четверо (окрім Джима)

Ось до чого приводить людей намагання легко отримати велике багатство. Натомість чесний заробіток завжди веде до щасливого завершення

ІІІ. Тестування

Покажіть мені, що ви умієте чесно досягати успіху. Виконайте цей тест. Для тих учнів, хто уже пройшов гул-тест, це буде лише додаткове свідчення знань. А для інших - доказ того, що і на уроці можна отримати знання зі змісту роману.

Проміжне завдання уроку (можна дати на початку уроку, якщо клас неспокійний - буде заняття!)

Розмалюйте карту острова Скарбів, позначте на ній усі ймовірні позначки, які зробив Джон Флінт:

три гори (назви); частокіл

болото

червоні хрестики

IV. Підсумок уроку

Самооцінювання: (тест + запис на уроці усіх тез + карта) : 3 =

Домашня робота

Прочитати 22-27 розділи роману (частину V)

Ви дізнаєтеся про другий несподіваний вибрик Джима, і він був ще гірший від першого, проте, як і за першим разом, йому пощастило, і Джим дуже сприяв урятуванню всіх.

Під час читання вам доведеться звертатися до словника (звісно, Вікіпедії), щоб дізнатися слова з морської термінології: румпель (частина руля), бушприт (палиця в носовій частині, виступає вперед для рівноваги вітрил), клівер (трикутне вітрило в носовій частині), бак (передня частина палуби, трохи виступає вверх), грот (щогла, одна з шести: фок, грот, бізань, джіггер, драйвер, спанкер), бурці (бакенбарди), поставити судно в дрейф (постійне повільне переміщення судна під впливом вітру), лоцман (той, що вводить судно в бухту й виводить з неї), шпігати (отвір в палубі судна для видалення води за борт), ванти (сталеві або прядив'яні канати для кріплення щогл і піднімання по них), фальшборт (бортова огорожа палуби на судні), шкот (канат для управління вітрилом), фал (канат, призначений для підйому і спуску вітрил), гафель (похилий брус, закріплений нижнім кінцем до щогли або стеньги, який служить для піднімання прапорів та сигналів на кораблі), нірал (канат для згортання вітрила)

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.