Ой у лузі червона калина похилилася С. Чарнецького і Г. Труха — пісня, що стала народною
Огляд навчального матеріалу про пісні січових стрільців, авторів пісні "Ой у лузі червона калина похилилася" С. Чарнецького та Г. Труха. Поняття стрілецьких пісень. Ознакомлення із постатями січових стрільців, зі стрілецькими піснями, їх походженням.
Рубрика | Педагогика |
Вид | конспект урока |
Язык | украинский |
Дата добавления | 02.10.2024 |
Размер файла | 16,3 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Размещено на http://www.allbest.ru/
Размещено на http://www.allbest.ru/
Конспект уроку з української літератури для 6 класу
Ой у лузі червона калина похилилася С. Чарнецького і Г. Труха -- пісня, що стала народною
За модельною навчальною програмою «Українська література. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти
автори: Архипова В.П., Січкар С.І., Шило С.Б.
Мета: навчальна - поглибити знання учнів про пісні літературного походження, ознайомити учнів із постатями січових стрільців, ознайомити зі стрілецькими піснями, з'ясувати походження стрілецької пісні «Ой у лузі червона калина похилилася», вміти пояснювати її символи та визначати провідні мотиви; розвивальна - розвивати культуру зв'язного мислення, пам'ять, увагу, розвивати навички виразного читання, вміння робити висновки та узагальнення; виховна-виховувати осмислене почуття патріотизму, віри в щасливе та славетне майбутнє мужнього українського народу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (за методистом В. Онищуком).
Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, робота із зошитом, робота з епіграфом, «мозкова атака», «словникова робота», виразне читання, вправа «відшукай художній засіб», асоціативний ланцюжок, метод «прес».
Обладнання: комп'ютер, Інтернет-платформа, де розміщено пісню Андрія Хливнюка «Ой у лузі», зошити, додаткові ілюстрації до навчального матеріалу, портрети письменників С. Чарнецького та Г. Труха.
Ланцюжок навчальних ситуацій
1.Вступне слово вчителя.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
3. Мотивація навчальної діяльності(робота з епіграфом).
4. «Мозкова атака».
5. Розповідь учителем нового навчального матеріалу про пісні січових стрільців, авторів пісні «Ой у лузі червона калина похилилася» С. Чарнецького та Г. Труха.
6. «Словникова робота»(учні занотовують у зошити поняття, що таке стрілецькі пісні).
7. Слово вчителя про сучасні переробки пісні «Ой у лузі червона калина». Прослуховування пісні у виконанні сучасного співака А. Хливнюка.
8. Робота з текстом пісні «Ой у лузі червона калина похилилася», її виразне читання
9. Обговорення щодо відмінних рис у звучанні пісні у виконанні А. Хливнюка та С. Чарнецького, Г. Труха.
10. Дослідницького-пошукова робота.
11. Вправа «відшукай художній засіб».
12. Асоціативний ланцюжок до слова «пшениця».
13. Підсумок уроку. Складання віршу-сенкану до слова «калина».
14. Метод «прес».
15. Повідомлення домашнього завдання.
Перебіг уроку
Епіграф до уроку
Стрілецькі пісні --наша гордість, воістину документ епохи.
Тарас Салига
Вступне слово вчителя
-Добрий день любі учні та учениці! Сьогодні в нас буде цікавий та водночас трагічний спогад про наше героїчне історичне минуле, ми відкриємо для себе неймовірний світ власне стрілецької пісні. Її авторами ставали військові провідники Українських січових стрільців, безпосередні учасники війни та представники постстрілецтва: Осип Маковей, Уляна Кравченко, Богдан і Левко Лепкі, Степан Чарнецький, Роман Купчинський, Григорій Трух. Січові стрільці були не лише вправними воїнами, а й талановитими митцями. Власне стрілецькі пісні підтримували бойовий дух оборонців рідної землі, їхню віру в торжество свободи та справедливості.
Повідомлення теми і мети уроку
-Отож тема нашого уроку звучить так: «Ой у лузі червона калина похилилася С. Чарнецького і Г. Труха -- пісня, що стала народною».
Запишіть її, будь ласка,в зошити.
Метою ж є: поглибити знання про пісні літературного походження, ознайомитися із постатями січових стрільців, зі стрілецькими піснями, з'ясувати походження стрілецької пісні «Ой у лузі червона калина похилилася», вміти пояснювати її символи та визначати провідні мотиви, аналізувати та виразно читати ліричний текст.
Мотивація навчальної діяльності (Робота з епіграфом)
Перегляньте,будь ласка, епіграф, який я вивела на дошці, та скажіть, яка саме ваша власна думка щодо вислову Тараса Салиги(учні усно висловлюють свої бачення)?
Актуалізація знань
«Мозкова атака»
-А зараз пропоную перед початком вивчення нового пригадати вже відому інформацію.
Дайте визначення літературній пісні.
Чим літературна пісня відрізняється від народної?
Які пісні на слова українських поетів вам відомі?
Молодці, рада,що ви гарно засвоїли раніше вивчений матеріал, який необхідний для вивчення і сьогоднішньої теми.
Розповідь учителя (додатково демонструю портрети С. Чарнецького та Г. Труха)
Пісні січових стрільців -- різновид українських народних козацьких пісень патріотичного звучання, виникнення й розвиток яких пов'язані з історією січового стрілецтва. За жанровими ознаками й системою образів вони майже ідентичні козацьким пісням. Відмінність зумовили лише часові межі появи цих творів. Відстань між ними -- понад три століття, що внесло певні зміни й у тематику, і в ідейні мотиви, і в мелодику пісень.
Саме народження знакової пісні «Ой у лузі червона калина похилилася» відбулося спонтанно за досить цікавих обставин. 1914 року поет і режисер, власне учасник стрілецького покоління Степан Чарнецький поставив у Самборі драму В.Пачовського "Сонце Руїни", ввівши до неї у переробленому вигляді пісню "Розлилися круті бережечки...", покладену на нову мелодію, споріднену з народним мелосом. Вистава спричинилася до популяризації пісні, особливо її останньої строфи "Ой у лузі.". Від акторів театру пісню сприйняла молодь.
Степан Чарнецький був досить відомим свого часу перших все поетом і театральним діячем. Народився він 21 січня 1881 року в селі Шманьжці Тернопільської області. Будучи студентом Львівської політехніки, захопився літературою, мистецтвом, театром. Сам писав вірші, брав участь в організованому при студентському технічному товаристві "Основа" хорі, яким керував композитор Я.Ярославенко.
Григорій Трух народився 19 лютого 1894 року в Гірнім тодішнього Стрийського повіту на Львівщині. У 1914 році закінчив гімназію і з початком війни вступив до Українських Січових Стрільців. Був командиром у сотні Д.Вітовського, провідником розвідувальних стеж у Карпатах. Восени 1917 року був уже поручником командиром сотні. Ще через рік брав участь у листопадовому перевороті у Львові, коли виникла Західно-Українська Народна Республіка.
Григорій Трух пригадував: "Коли одного дня в серпні 1914 року ми мали збірку на площі... бурси в Стрию, я почув, як мій сусід у ряді, урядник української каси в Стрию Іваницький підспівував собі гарну пісню, що мені дуже сподобалася. Її він навчився від артистів львівського театру(де власне і був залучений С. Чарнецький). На мою просьбу він переспівав мені кілька разів одну строфу тієї пісні, я навчився її напам'ять.
Мабуть, і це таки того самого вечора після вправ я установив стрільців на площі бурси в чотирикутнику і почав учити їх співати "Червону калину". А що "Червона калина" захопила стрільців так само, як і мене, то незабаром по Стрию розходився гомін першої стрілецької пісні "Ой у лузі червона калина похилилася".
Як писав стрілецький товариш Григорія Труха Дмитро Паліїв, "у "Червоній калині" скристалізувалася була вся програма Українських Січових Стрільців.
Вся пісня пройнята духом зростання на західноукраїнських землях національно-визвольних прагнень народу, розмежованого кордонами царської Росії й цісарської Австро-Угорщини, нею засвідчується почуття кровної спорідненості між земляками розділеного народу. Пісня уславлює січових стрільців, які в складі, австро-угорської армії, а після утворення ЗУНР - як національна українська армія, вели збройну боротьбу проти царських та польсько-шляхетських військ.
Власне уважають, що перший куплет пісні «Ой у лузі червона калина похилилася» написав Степан Чарнецький, натомість автором решти куплетів виявився саме Григорій Трух.
- А зараз розгорніть, будь ласка, зошити та занотуйте наступе.
«Словникова робота» (учні записують у зошити).
Стрілецькі пісні -- це патріотичні пісні, створені бійцями загонів Українських січових стрільців під час національно-визвольної боротьби українського народу (1914-1920 рр.).
Слово вчителя про сучасні переробки пісні «Ой у лузі червона калина»
Старовинна пісня "Ой у лузі червона калина" з часів її створення була завжди популярною серед українців. Сьогодні, відколи Росія віроломно напала на Україну, твір набув нового звучання. Його співають і дорослі, й діти, ставлять на рингтон ґаджетів, з нею проводять флешмоби, у соціальних мережах кадри з фронту та бойових дій можна часто бачити саме на фоні звучання цієї пісні, пісню тепер виконують й іноземці українською мовою та у перекладі на різні мови світу. У 2022 році після виконання лідером "Бумбокс" Андрієм Хливнюком цієї пісні посеред Києва, який на той момент піддавався бомбардуванням окупантів, "Ой у лузі червона калина" набула нового звучання та світової популярності. Учасник гурту Pink Floyd Девід Гілмор почув це виконання в Instagram і зібрав свій колектив вперше за 28 років, аби записати новий сінгл спільно з Андрієм Хливнюком - вокалістом відомого українського гурту, хлопцем, який пішов на фронт захищати свою країну. Відео в інтернеті, на якому співак у камуфляжній формі стоїть біля київського Софійського собору зі зброєю та а капела виконує пісню Січових Стрільців, які воювали у I-шій світовій війні, розчулила та спонукала всесвітньовідомий гурт знову зібратись, аби об'єднувати цілий світ на підтримку України.
Гадаю, вам цікавою буде ця авторська пісенна інтерпретація пісні «Ой у лузі», яку виконує Андрій Хливнюк, нумо слухати:
https://youtu.be/Vfp7_cp0bXE?si=9ZL737uvX7qenRsL
Робота з текстом пісні, її виразне читання
Сьогодні ми з вами ознайомимося зі справді народним здобутком-піснею України «Ой у лузі червона калина похилилася» Г. Труха та С. Чарнецького, яка актуальна і нам сучасникам.
Перш ніж перейти до аналізу пісні пропоную виразно зачитати текст в голос, Марійко, прочитай, будь ласка.
Бесіда
Які ваші враження? Чи є відмінності у звучанні пісні сучасника-Хливнюка та Чернецького, Г. Труха, якщо так, то які ви помітили?
Бесіда за змістом пісні (учні по черзі відповідають на питання)
Чому зажурилася Україна?
Чому Україна порівнюється з калиною?
З яким ворогом і за що борються січовики?
Як січовики намагаються розвеселити Україну? Свою відповідь підтвердіть цитатами з твору.
Дослідницько-пошукова робота
-Визначіть тему пісні, поясніть, чому вона стала власне знаковою в осередку Січових стрільців.
-Дійсно, ця пісня сприяє піднесенню патріотичного духу вояків, налаштовує їх боротися за захист рідного краю, визволяючи його від загарбника.
вправа «Відшукай художній засіб»
Що ж тепер вам буде необхідно за поданою схемою заповнити таблицю «Художні особливості стрілецької пісні «Ой у лузі червона качина похилилася» С. Чарнецького та Г. Труха.
Художні особливості |
Приклад із твору |
|
Повторення |
||
Метафори |
||
Звертання |
||
Епітети |
||
Риторичні оклики |
Художні особливості |
Приклади |
|
Повторення |
А ми тую червону калину підіймемо, А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо |
|
Метафора |
Україна зажурилася, кривий танець |
|
Звертання |
червона калино, славна Україно |
|
Епітети |
московські кайдани, золотистий лан, буйнесенький вітер, червона калина |
|
Риторичні оклики |
А ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!; То прославить по всій Україні січових стрільців! |
Додатково демонструю паспорт тексту пісні «Ой у лузі червона калина похилилася» аби учні ще раз переглянули ключові аспекти, які стосуються твору.
-Молодці, добре попрацювали, наступним цікавим завданням для вас буде:
Створення асоціативного ланцюжка до слова «пшениця»
Я показую на екрані інтерактивної дошки ключове слово (символ), пропонуючи учням продовжити його власним трактуванням(завдання виконується у зошиті).
Пшениця -- символ краси життя, радості, щасливого добробуту, багатства українського народу.
Підсумки уроку
-Мене дуже радує ваша активність на уроці, а щоб краще закріпити вивчене пропоную вам таке незвичне завдання.
Складання сенкану
Зараз необхідно буде письмово скласти сенкан - вірш, що побудовано з п'яти рядків.
1. Перший рядок - тема (іменник). Це в нас вже ключове слово «калина», яка зображена перед вами на інтерактивній дошці.
2. Другий - опис теми (два прикметники).
3. Третій - називає дію, пов'язану з темою, складається з трьох дієслів.
4. Четвертий рядок - фраза, що висловлює ставлення до теми, почуття.
5. Останній рядок - одне слово - синонім до слова(теми), ніби висновок вірша.
1 Калина.
2 Червона, розкішна.
3 Біліє, червоніє, горить.
4 Калина-символ України.
5 Оберіг.
Розумнички, у вас добре вийшло
Метод «Прес»: учням необхідно продовжити думку, навівши переконливі аргументи з дискусійного питання.
Пісня «Ой у лузі червона калина похилилася» -- яскраве втілення патріотичного ставлення до рідної землі.
Я вважаю, що, слухаючи її, необхідно… 2. Наприклад… 3. Отже, пісня…
-Усі молодчинки, я дуже задоволена нашою плідною роботою, до зустрічі на наступних, сподіваюся, не менш захоплюючих та цікавих для вас уроках української літератури-які є провідниками у нашу багатовікову культуру.
Повідомлення домашнього завдання
1.Потренуватися виразно читати поезію «Ой у лузі червона калина помилилася».
2.Необхідно прочитати легенду про дівчину-Україну(демонструю додатково на екрані), написати, 5-8 речень, чому пісня дійсно є даром для дівчини-України.
Легенда про дівчину-Україну
Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність i красу, угорці - любов до господарювання, німці - дисципліну i порядок, росіяни - владність, поляки - здатність до торгівлі, італійці одержали хист до музики... Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі святого трону i раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, на голові мала вінок із червоної калини.
- Хто ти? Чого плачеш? - запитав Господь.
- Я - Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Сини мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з удів та сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.
- Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав. Як же допомогти тобі?
Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її.
- Є у мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це - пісня.
Узяла дівчина - Україна дарунок i міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому i з ясним обличчям i вірою понесла пісню в народ.
Використані джерела
пісні січових стрільців
1.Українська література : підруч. для 6 кл. закл. загальн. середн. освіти / Олександр Авраменко. -- Київ : Грамота, 2023. -- 224 с. : іл.
2.Модельна навчальна програма «Українська література. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Архипова В.П., Січкар С.І., Шило С.Б.)
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Багатогранність творів Івана Франка "Ой ти, дівчино, з горіха зерня", "Чого являєшся мені у сні?", "Декадент", "Розвивайся ти, високий дубе", "Червона калина, чого в лузі гнешся?". Аналіз світоглядних позицій та інтимної лірики Великого Каменяра.
лекция [22,8 K], добавлен 15.03.2011Особливості формування у дітей поняття про калину як символу України, символу людської мудрості, краси і здоров’я. План, сценарій і методи проведення заняття. Мотивація і засоби розвитку цієї теми. Участь у грі "Форум". Виконання творчого завдання.
творческая работа [15,5 K], добавлен 21.02.2014Роль народної пісні в розвитку творчої активності учнів. Вивчення української народної пісні в школі. Пісня як джерело дидактичних знань. Формування патріотичних почуттів, любові до рідного краю, поважного ставлення до праці засобами народної пісні.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 06.10.2012Осягнення музичного образу пісні, оволодіння вокально-хоровими і виконавськими навичками, розвитку музичних здібностей, художньо-образного мислення дітей. Закріплення та повторення пісні. Особливості виразного та емоційного виконання пісні педагогом.
презентация [647,0 K], добавлен 27.10.2021Вивчення суті та основних прийомів мнемотехніки. Визначення методів та прийомів впровадження іноземної пісні як мнемонічного прийому в навчальний процес. Переваги використання пісенного матеріалу на уроках іноземної мови при вивченні граматики.
статья [30,1 K], добавлен 13.11.2017Сутність, структура та особливості народного морального виховання. Традиції народних свят та фольклористичний аналіз українських народних пісень. Розробка уроку музики з використанням української народної пісні для розвитку моральних якостей учнів.
курсовая работа [431,8 K], добавлен 20.12.2013Вивчення української народної пісні в початкових класах. Її роль в розвитку творчої активності учнів молодших класів. Народна пісня як джерело дидактичних знань учнів. Методичні рекомендації щодо використання дитячого фольклору на уроках музики.
дипломная работа [270,1 K], добавлен 18.11.2014Іноземна пісня як національно-культурний компонент змісту навчання англійської мови. Використання віршів та музикальних фрагментів у процесі навчання. Методичні рекомендації щодо формування рецептивних граматичних навичок учнів засобами англійської пісні.
курсовая работа [46,3 K], добавлен 13.12.2013Дидактичні основи індивідуалізації навчального процесу на етапі закріплення навчального матеріалу. Закріплення навчального матеріалу як один із етапів процесу засвоєння знань. Індивідуалізація навчання школярів на етапі закріплення навчального матеріалу.
дипломная работа [68,6 K], добавлен 15.07.2009Етапи процесу та особливості первинного сприймання навчального матеріалу у початковій школі. Дидактичні умови оптимальної організації первинного сприймання навчального матеріалу на уроках початкової школі. Розробка корегуючих вправ, оцінка ефективності.
дипломная работа [163,0 K], добавлен 14.07.2009Розкрито позитивний вплив народної пісні, духовного співу, пісень військово-патріотичного спрямування на формування національної свідомості студентської молоді на заняттях з вокально-хорового виконавства. Формування естетичного смаку студентської молоді.
статья [20,1 K], добавлен 07.02.2018Вимоги до базового рівня володіння аудіюванням. Робота з аудіотекстом на трьох етапах (pre-listening, while-listening, post-listening). Методична розробка серії вправ на основі пісень для навчання аудіювання як виду мовленнєвої діяльності учнів 10-12 кл.
курсовая работа [70,8 K], добавлен 20.04.2011Огляд використання народної іграшки як засобу виховання дітей в теорії педагогіки. Історія виникнення і розвитку української народної іграшки. Розробка і перевірка системи роботи по ознайомленню дітей з українською народною іграшкою в старшій групі.
курсовая работа [259,1 K], добавлен 16.01.2013Поняття сугестивної технології; виникнення, історичний розвиток та становлення різних напрямів сугестопедагогіки. Етапи подолання психологічних бар'єрів засвоєння навчального матеріалу і активізації знань. Формування позитивних настанов на навчання.
реферат [25,6 K], добавлен 07.04.2011Охорона навколишнього середовища і природних багатств як наукова проблема. Ботанічні сади - центри збагачення біорізноманітності та розширення ареалу таксонів. Кам’янець-Подільський ботанічний сад: видове різноманіття рослин. Розробка уроків з біології.
курсовая работа [45,7 K], добавлен 07.04.2009Значення розвитку інформаційних технологій, що надав нову можливість проведення занять – впровадження дистанційної форми навчання. Поняття електронного навчального посібника. Основні етапи розробки мультимедійного електронного навчального комплексу.
дипломная работа [2,3 M], добавлен 19.08.2011Шляхи вдосконалення процесу освіти в умовах розбудови національної школи. Забезпечення аналітичної діяльності учнів початкових класів при вивченні матеріалу на уроках трудового навчання, мистецтва та математики. Застосування методу графічного аналізу.
статья [447,0 K], добавлен 13.11.2017Зміст поняття "інтеграція навчання", історичний аспект проблеми. Способи інтеграції змісту та психологічні особливості сприймання учнями навчального матеріалу. Проведення інтегрованого уроку в початковій школі. Результати експериментального дослідження.
дипломная работа [234,1 K], добавлен 02.11.2009Іменник як граматична категорія, множина та однина. Процес роботи над числом іменників, методика викладення навчального матеріалу. Тема: "Рід іменників". Послідовність дій при визначенні відмінків іменника, головні поняття, які повинні засвоїти учні.
презентация [6,0 M], добавлен 25.09.2012Педагогічне значення українського дитячого фольклору, його роль у музично-творчому розвитку дітей. Методичні рекомендації по залученню молодших школярів до українських народних пісень через ознайомлення їх з давньослов'янськими календарними обрядами.
курсовая работа [369,7 K], добавлен 13.10.2012