Експериментально-дослідницька діяльність дітей: результати аналізу практичного досвіду вихователів (ЗДО)
Дослідження проблеми організації експериментально-дослідницької діяльності дітей у практиці закладів дошкільної освіти. Характеристика провідних форм і методів експериментально-дослідницької діяльності дітей. Переваги проведення експериментів з дітьми.
Рубрика | Педагогика |
Вид | статья |
Язык | украинский |
Дата добавления | 12.12.2024 |
Размер файла | 105,6 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Діалог-дослідження «Чи має лід сталу форму і колір?»
Вихователька. Про лід говорять: «Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно». Як ви розумієте цей вислів? (Припущення дітей.). Перевіримо, чи справді лід прозорий як скло.
Кожна дитина бере собі шматочок льоду, в якому заморожений певний предмет: камінчик, зелений листочок, намистинка, цеглинка конструктора, кольоровий шнурок тощо, розглядає його, упізнає предмет, який заморожений. Разом роблять висновок: якщо в чисту воду потрапив певний предмет, то після заморожування його можна легко впізнати, бо шматочок льоду прозорий.
Вихователька. Чи завжди лід такий прозорий? Коли він може бути кольоровим? (Припущення дітей). Може, спробуємо розмалювати лід?
Діти розмальовують шматочки льоду і зауважують, що фарба на льоду майже на затримується, а якщо й затримується, то ненадовго, бо лід підтає, і фарба стікає разом з водою.
Вихователька. Пам'ятаєте, ми вчора зафарбували воду і поставили її у морозильну камеру? Хочете дізнатися, що з нею сталося?
Педагогиня пропонує дістати з термосумки заморожені формочки з кольоровою водою і розглянути їх. Разом відзначають, що з води утворилися різнокольорові шматочки льоду, тобто колір льоду визначає колір води, яка замерзає, а предметів, які потрапили в кольорову воду, в заморожених шматочках майже не видно, бо лід став непрозорим. А ще шматочки льоду набули різної форми, як і посудини, у яких їх заморозили. Отже, форма посудини визначає форму води і льоду.
Педагогиня демонструє слайди, що ілюструють утворення льоду в природі, звертає увагу дітей на те, що лід набуває форми будь-якого заглиблення - калюжі, ямки, річки, озера, - у якому замерзає вода.
Підсумкова бесіда
Вихователька. Отже, ми зможемо тепер розповісти про лід своїм батькам? (Лід - це замерзла вода, він холодний, гладенький, прозорий, безбарвний. Його колір залежить від кольору води, з якої він утворився. Лід легший за воду, слизький, тане від тепла, тертя, солі, набуває форми посудини, у якій замерзає вода, тощо). А що ми порадимо своїм друзям, щоб із ними не трапилася така халепа, як із Білочкою? (Відповіді дітей.) [3, с.22-26].
На нашу думку, розроблена вихователькою освітня ситуація для дітей старшого дошкільного віку безумовно слугує на впровадження в закладах дошкільної освіти, по-перше, вона сприяє засвоєнню знань у дії, зокрема, відкриттю й обізнаності про властивості льоду, процес його утворення та різновиди льоду в природі; по-друге, вона спрямована на розвиток пам'яті, мислення, зв'язного мовлення, що й свідчить про всебічний розвиток особистості; по-третє запропонована ситуація є дієвою, адже дозволяє дітям експериментувати, що не може не викликати безпосередній позитив.
У статті виховательки К. М'яус, директорки А. Галілей «Як малята експериментували і фіксикам допомагали!» (журнал «Дошкільне виховання» 2018 рік) представлено заняття-експериментування для дітей старшої групи, яке побудоване на проведенні дослідів та експериментів [5, с.26]. Опишемо їх.
Мета: зацікавлювати дітей експериментально-дослідницькою діяльністю з тем «Магніт», «Енергія». Закріплювати знання про властивості магніту, здатність окремих предметів електризуватись. Спонукати дітей досліджувати, пізнавати нове та використовувати набуті знання в ігрових ситуаціях. Розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, доходити висновків. Виховувати самостійність, бажання допомогти у складній ситуації.
Попередня робота: Експериментальна діяльність «Властивості магніту» (які предмети притягує, а які ні), «Електризування матеріалів».
Матеріал: магніти, металеві предмети (гвинтики, гайки, цвяшки), миски з водою; магнітний конструктор; конфеті, повітряні кульки, вовняна тканина, таці; одноразовий посуд, мийний засіб, фарби; ватні палички, піпетки, серветки.
Хід заняття
Вихователька привертає увагу дітей до невеликої коробочки, що з'явилися в кімнаті. Запитує, що в ній може бути. Діти висловлюють припущення, беруть у руки, торохкотять, врешті відкривають і дістають фігурки персонажів мультфільму «Фіксики» - Сімки і Нулика.
Вихователька. Це фіксики! Казкові маленькі істоти, які живуть у техніці й допомагають нам за нею доглядати. Як звуть наших гостей? (Відповіді дітей). Здається, у них закінчилася енергія. Хто пригадає з мультфільму, як фіксики заряджаються (Відповіді дітей). Справді, їм для цього потрібні електроприлади. Чи є такі прилади в нашій кімнаті?
Діти розглядають довкола, називають усі прилади й обирають той, біля якого можна покласти іграшкових фіксиків «для заряджання». Дорослий розміщує фігурки.
Вихователька. Сімка й Нулик розповіли мені, що сьогодні батьки залишили їх удома самих. А вони за забавками геть забули про справи, які доручили їм тато й мама. І витратили на ігри всі свої сили... А ви, діти, вмієте розподіляти час і сили на справи й забави? Як вам це вдається? (Відповіді дітей). То що, допоможемо нашим маленьким друзям? (Відповіді дітей). Спершу виконаємо завдання Нулика.
Дослід з магнітом «Не замочи рук»
Діти підходять до столів, де стоять миски з водою і металевими предметами всередині.
Вихователька. Нулик мав віднести на місце коробку з гайками, гвинтиками і цвяшками, але розсипав їх, та ще й у миску з водою! Їх треба зібрати, не замочивши рук. Можливо, хтось із вас підкаже, як це зробити? (Якщо діти не здогадаються, можна запропонувати їм обрати потрібний предмет-помічник серед тих, що лежать на столі).
Так, це можна зробити за допомогою магніту. Пам'ятаєте, ми з вами з'ясовували властивості магніту і виявили, що він має силу притягувати до себе металеві предмети? Візьміть магніт за ниточку і обережно опустіть у воду. Скільки предметів вам вдається дістати за один раз? (Відповіді дітей). Спробуйте витягнути спершу всі гайки, потім гвинтики і насамкінець цвяшки. Складіть їх на тацю, щоб висохли. Чи знаєте ви, які металеві предмети можуть змінитися під впливом води? (Відповіді дітей).
Діти дістають із води магнітом на ниточці предмети і складають на таці.
Вихователька. Зробімо фіксикам сюрприз: спорудімо для них будиночки з магнітного конструктора.
Конструкторсько-будівельна гра «Магнітне містечко»
Діти складають будиночки з магнітного конструктора за власним задумом.
Дослід «Збираємо конфеті»
Вихователька. Наступне завдання - від Сімочки. Вона оздоблювала свою сукню конфеті, аж тут Нулик вирішив пограти у квача. Тікаючи від братика, дівчинка розсипала конфеті по всьому столу. Як же тепер його зібрати? Невже по одному кружечку? (Відповіді дітей). Маємо клаптик вовняної тканини і повітряну кульку. Пригадайте, як тягнулося до кульки волосся, коли ми її наелектризували, натерши вовняною тканиною. Може, спробуємо повторити цей «фокус» із конфеті? Як вважаєте, чи притягнеться воно до кульки?
Діти висувають припущення, потім перевіряють його. Спершу підносять надуту повітряну кульку до таці з розсипаним конфеті - нічого не відбувається. Тоді вони натирають кульку клаптиком вовняної тканини і повторюють експеримент. Спостерігають, як конфеті прилипає до кульки. Доходять висновку: наелектризована кулька має здатність притягувати до себе легкі предмети. Після цього струшують конфеті в коробочку.
Вихователька. Ось і Сімоччине завдання виконане. А наші фіксики вже встигли зарядитись і кличуть нас до танцю!
Фізкультхвилинка
Звучить пісня «Нікому не дізнатися, хто фіксики такі» з мультсеріалу «Фіксики». Діти довільно танцюють, підспівують.
Експеримент «Молоко, що танцює»
Вихователька. У фіксиків такі запальні пісні, що все довкола починає танцювати, навіть молоко! Не вірите? Переконайтеся самі!
У вас на столах у тарілочках молоко. А в стаканчиках - кольорові харчові барвники та мийний засіб (рідина, якою миють посуд). Спочатку візьміть піпетки, наберіть у них барвник і крапніть по одній крапельці різних кольорів на молоко в різних місцях. Потім візьміть ватну паличку, вмочіть у мийний засіб і торкніться нею посередині тарілочки. (Діти виконують завдання).
Як же сталося, що молоко «затанцювало»? (Діти висловлюють свої міркування). Відкрию вам секрет: у молоці містяться частинки жиру, і коли вони зустрічаються з частинками мийного засобу, то «тікають» - і виходить такий собі «танок».
Вихователька. Поділіться своїми враженнями з рідними, друзями. Покажіть удома батькам, дідусям, бабусям, як «танцює» молоко і які «фокуси» вміє робити повітряна кулька. Впевнена, вони будуть у захваті![5, с. 26-27].
Вважаємо, що запропоноване педагогинями заняття-експеримен- тування із використанням прикладів дослідів та експериментів є методично виправданим, оскільки передбачає розвиток у дітей психічних процесів, пізнання явищ, об'єктів, предметів довкілля, налагодженню взаємозв'язків із соціумом, тому безсумніву слугує на впровадження в закладах дошкільної освіти.
Отже, експериментально-дослідницька діяльність дітей дошкільного віку - це самостійна пошуково-креативна діяльність, яка сприяє розкриттю творчого потенціалу особистості, розвитку психічних процесів (уява, мислення, мовлення, пам'ять), пізнавальної активності та забезпечує розв'язання тих, чи тих дослідницьких завдань, що призводить до формулювання висновків, узагальнень дітьми дошкільного віку.
Висновки
На нашу думку, ефективність реалізації експериментально-дослідницької діяльності в закладах дошкільної освіти залежить від правильно дібраних форм і методів навчання, які повинні відповідати не лише віковим і психофізіологічним особливостям, але й забезпечувати ефективне засвоєння нової інформації через активізацію пізнавальних процесів під час виконання дослідницьких завдань.
Перспективами подальшого наукового дослідження пов'язуємо із розробленням моделі розвитку експериментально-дослідницької діяльності та дослідницьких завдань дітей старшого дошкільного віку здобувачами освіти.
Література
1. Вербицька Л., Н. Дяк., С. Смаглій. Експериментаріум. Дошкільне виховання. 2021. №7. С. 20-21.
2. Візія майбутнього освіти і науки України. МОН. URL: https://mon.gov.ua/ storage/app/media/Viziya.maybutnoho.osvity.i.nauky.Ukrayiny/12.07.2023/Viziya.maybu tnoho.osvity.i.nauky.Ukrayiny-12.07.2023-2.1.pdf
3. Кузьменко Ю. Прецікава штука лід. Дослідім його як слід! Дошкільне виховання. 2022. №12. С. 22-26.
4. Крутій К. Л., І. С. Деснова. Ігрова діяльність, дитяче експериментування і STREAM-освіта. Дошкільне виховання. 2022. №5. С. 4-9.
5. Мяус К., А. Галілей. Як малята експериментували і фіксикам допомагали. Дошкільне виховання. 2018. №4. С. 26-27.
6. Слюсар А., В. Гринько. Секрети природничої лабораторії. Дошкільне виховання. 2021. №6. С. 12-13.
7. Стасюк О., Т. Брозницька. Метеостанція - простір досліджень. Дошкільне виховання. 2021. №6. С. 14-17.
8. Стратегічний план діяльності Міністерства освіти і науки України до 2027 року - Освіта переможців. 174 с. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/ Strateh. plan.diyalnosti.MON.do.2027.roku.pdf
References
1. Verbic'ka, L., Djak, N.. Smaglij, S. (2021). Eksperimentarium [Experimentarium]. Doshkil'ne vihovannja - Preschool education, 7, 20-21 [in Ukrainian].
2. Vizija majbutn'ogo osviti і nauki Ukraini [Vision of the future of education and science of Ukraine]. mon.gov.ua Retrieved from https://mon.gov.ua/storage/app/media/ Viziya.maybutnoho.osvity.i.nauky.Ukrayiny/12.07.2023/Viziya.maybutnoho.osvity.i.nauky. Ukrayiny-12.07.2023-2.1.pdf [in Ukrainian].
3. Kuz'menko, Ju. (2022). Precikava shtuka lid. Doslidim jogo jak slid! [An interesting piece of ice. We will investigate it properly!]. Doshkil'ne vihovannja - Preschool education, 12, 22-26 [in Ukrainian].
4. Krutij, K. L., Desnova, І. S. (2022). Igrova dijal'nist', ditjache eksperimentuvannja i STREAM-osvita [Game activities, children's experimentation and STREAM-education]. Doshkil'ne vihovannja - Preschool education, 5, 4-9 [in Ukrainian].
5. Mjaus, K., Galilej, A. (2018). Jak maljata eksperimentuvali i fiksikam dopomagali [As children, they experimented and helped the fixers]. Doshkil'ne vihovannja - Preschool education, 4, 26-27 [in Ukrainian].
6. Sljusar, A., Grin'ko, V. (2021). Sekreti prirodnichoi laboratorii [Secrets of the natural laboratory]. Doshkil'ne vihovannja - Preschool education, 6, 12-13 [in Ukrainian].
7. Stasjuk, O., Broznic'ka, T. (2021). Meteostancija - prostir doslidzhen' [The weather station is a space of research]. Doshkil'ne vihovannja - Preschool education, 6, 14-17. [in Ukrainian].
8. Strategichnij plan dijal'nosti Ministerstva osviti i nauki Ukraini do 2027 roku - Osvita peremozhciv [Strategic plan of the Ministry of Education and Science of Ukraine until 2027 - Education of winners]. mon.gov.ua Retrieved from https://mon.gov.ua/storage/ app/media/Strateh.plan.diyalnosti.MON.do.2027.roku.pdf [in Ukrainian].
Размещено на Allbest.ru
...Подобные документы
Аналіз проблеми формування пріоритетних гуманістичних цінностей у майбутніх вихователів до дітей з особливими потребами. Формування цінностей і толерантності у майбутніх вихователів дошкільних навчальних закладів у процесі дослідницької діяльності.
статья [264,5 K], добавлен 05.10.2017Роль та значення дослідницької діяльності для пізнавального розвитку дітей. Роль еколого-педагогічної підготовки вихователя в організації дослідницької діяльності дошкільників. Використання природного розвивального середовища при проведенні занять.
дипломная работа [106,6 K], добавлен 05.01.2015Цілі і задачі дослідницької діяльності в сучасній освіті, навчальне та наукове дослідження. Організація індивідуальної роботи з дітьми за рамками базисного навчального плану. Розходження дослідницької і проектної діяльності, розрізнення творчих робіт.
контрольная работа [28,5 K], добавлен 30.05.2010Дослідження особливостей пізнавальної діяльності дітей з порушенням опорно-рухового апарату, слухової функції, інтелектуального розвитку, зору та мовлення. Характеристика форм організації навчання та виховання дітей з вадами психофізичного розвитку.
реферат [34,4 K], добавлен 24.03.2015Особливості красномовства у діяльності вихователів дошкільних навчальних закладів. Емпіричне дослідження значення ораторського мистецтва в діяльності вихователя в закладах дошкільної освіти. Рекомендації педагогам щодо підвищення рівня красномовства.
курсовая работа [95,3 K], добавлен 03.11.2022Сутність терміну "дозвілля" та "культурно-дозвіллєва діяльність" дітей у контексті сучасного життя. Специфіка дозвілля дітей та його організації. Основні установи культурно-дозвіллєвого призначення. Сутність організації дитячого та сімейного дозвілля.
курсовая работа [45,4 K], добавлен 10.06.2010Дослідження сутності професії вихователя дітей дошкільного віку. Аналіз основних особливостей організації роботи дитячого колективу. Роль зовнішності педагога у вихованні дітей. Характеристика дошкільної освіти та професії вихователя в сучасній Україні.
реферат [30,9 K], добавлен 27.12.2012Роль проблемно-пошукового методу в організації дослідницької діяльності учнів. Умова успіху в розвитку мислення - висока пізнавальна активність дітей. Застосування інтерактивних методів на уроці зарубіжної літератури. Формування уміння критично мислити.
курсовая работа [96,5 K], добавлен 20.05.2009Особливості організації навчальної діяльності учнів з порушеним інтелектом. Шляхи формування пізнавальної діяльності дітей з порушенням розумового розвитку. Дослідження стану пізнавальних процесів розумово відсталих школярів, аналіз результатів.
курсовая работа [457,9 K], добавлен 25.04.2015Теоретико-методологічні засади математичного розвитку дітей дошкільного віку. Психолого-педагогічні основи математичного розвитку дошкільників в умовах закладу дошкільної освіти. Обґрунтування системи математичного розвитку дітей дошкільного віку.
диссертация [2,6 M], добавлен 09.09.2021Аналіз психолого-педагогічних досліджень із розвитку рухової діяльності дітей раннього віку. Використання рухливих ігор як засобу фізичного виховання діяльність дітей раннього віку. Методика проведення загальнорозвиваючих фізичних вправ в дитячому садку.
курсовая работа [216,5 K], добавлен 17.06.2019Аналіз соціальної педагогічної діяльності по запобіганню токсикоманії і алкоголізму у дітей і підлітків. Форми і методи запобігання негативним звичкам у дітей. Розробка профілактичного заняття і заходів по зниженню вживання психотропних речовин дітьми.
курсовая работа [54,7 K], добавлен 26.12.2010Формування екологічної свідомості. Форми ознайомлення з природою: заняття, спостереження, екскурсії. Методичні заняття та їх мета. Праця дітей в природі та її вплив на розумовий розвиток дитини. Ігри як засіб закріплення знань дітей про природу.
курсовая работа [65,5 K], добавлен 29.04.2011Проблеми здоров'я дітей молодшого шкільного віку. Вікові особливості фізичного і психічного розвитку школярів. Методика дослідження рівня фізичного розвитку дітей віком 6-7 років та продуктивності їх розумової діяльності. Методи математичної статистики.
дипломная работа [198,7 K], добавлен 12.11.2009Моральне виховання. Формування взаємин дітей дошкільного віку. Гра у розвитку взаємин дітей. Молодші дошкільники. Середній дошкільний вік. Старші дошкільники. Становлення взаємин дітей у трудовій діяльності. Спільна продуктивна діяльність на заняттях.
курсовая работа [49,6 K], добавлен 26.11.2002Форми профорієнтаційної роботи з дітьми молодшого шкільного віку. Дослідження уявлень дітей про професійну діяльність. Способи оптимізації знань дітей молодшого шкільного віку щодо світу професій. Методика проведення уроків, бесід, ігор, вправ та занять.
курсовая работа [84,2 K], добавлен 12.12.2014Науково-дослідницька діяльність студентів вищих навчальних закладів України, її важливість для підготовки висококваліфікованих кадрів. Підготовка та атестація наукових і науково-педагогічних кадрів. Наукова комунікація між комунікантом та реципієнтом.
контрольная работа [53,2 K], добавлен 28.09.2009Ґенеза становлення проблеми важковиховуваності дітей. Причини та чинники виокремлення важковиховуваних дітей молодшого шкільного віку. Удосконалення форм та методів корекційної роботи вчителя з важковиховуваними дітьми молодшого шкільного віку.
дипломная работа [1,4 M], добавлен 23.06.2014Історичні аспекти становлення різних форм соціальної підтримки і виховання дітей-сиріт в Україні. Соціальна адаптація дітей в дитячих будинках і притулках. Волонтерський рух студентів вузу як форма педагогічного впливу на виховання дітей у притулку.
реферат [40,3 K], добавлен 19.10.2012Огляд концепцій обдарованості в психолого-педагогічних дослідженнях. Проблеми, психологічні особливості обдарованих дітей та актуальні задачі організації їх навчання. Напрямки розвитку та функції особистісно-зорієнтованого навчання обдарованих дітей.
дипломная работа [78,1 K], добавлен 10.05.2011