Розвиток творчої гри. Її значення у розвитку дітей дошкільного віку

Характеристика творчих ігор дошкільника. Виховне значення творчої гри, роль дорослого в розвитку ігор. Конспект сюжетно–рольової гри "поліклініка, аптека" для дітей різновікової групи. Ознайомлення дітей із працею будівельників в грі "Будівельники".

Рубрика Педагогика
Вид курсовая работа
Язык украинский
Дата добавления 18.09.2015
Размер файла 1,5 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Лікар до медсестри: Зараз я випишу рецепт і призначу лікування, а Ви зробіть дитині укол. (Медсестра робить укол).

Лікар: - Ось рецепт. В аптеці купите необхідні ліки. Якщо температура спаде поставите гірчичники. Чекаю Вас у поліклініці через три дні. До побачення.

(Мама і тато садовлять дитину у візок і везуть її додому).

(Мама вкладає дитину у ліжко, а тато іде до аптеки купувати ліки).

(Тато приносить ліки з аптеки, мама починає лікувати дитину, а тато побалакавши по телефону іде зустрічати бабусю і дідуся).

Бабуся: - Де ж це наша внучка?

Мама: - Вона захворіла.

Бабуся: Щоб наша Маша швидше одужала ми з дідусем привезли варення із малини, смородини, меду ( викладають на стіл баночки).

Мама торкаючись чола ляльки: - Ну нарешті температура спала і Маша заснула. Пішли на кухню обідати.

(Сім'я обідає і бабуся з дідусем їдуть додому).

Мама: (телефонує до поліклініки).- Добрий день! Це поліклініка? Сьогодні приймає дитячий лікар? О котрій годині можна прийти?

(Мама і тато садовлять дитину у візок та везуть до поліклініки).

(Зайшовши до лікаря в кабінет вітаються).

Мама: - Наша дитина вже здорова ми хочемо взяти довідку,щоб іти до дитячого садка .

Лікар: - Давайте я Вас огляну. Дихай глибше, Маша. Так, добре. Тепер покажи горло, воно вже не червоне. Я випишу Вашій дитині довідку (виписує та ставить штамп).

Мама: - До побачення, лікарю.

Лікар: - До побачення.

Аптека. На початку гри аптекар одягає халат, розставляє ліки на прилавок.

Прийшовши до аптеки, діти вітаються з аптекарем та віддають йому рецепт. Аптекар удає ніби читає рецепт, потім знаходить необхідні ліки, кладе їх в пакет, вибиває чек і віддає покупцеві.

Дитина: - Добрий день!

Аптекар: - Добрий день!

Дитина:- Ось за цим рецептом мені необхідно придбати ліки для моєї дитини. У неї дуже болить живіт.

Аптекар: - Ось Вам трава звіробою, а також пігулки від живота.

Дитина: - Дякую. До побачення!

Сюжетно-рольова гра "Магазин"

Мета: знайомити з працею дорослих у магазині; виховувати вміння бути ввічливими; уважними одне до одного, спонукати до засвоєння норм поведінки в магазині: ввічливо попросити, чемно подякувати; формувати позитивні взаємини між дітьми, формувати вміння дітей описувати предмет; виховувати повагу до праці продавця. Формувати у дітей упевненість, уміння спілкуватися з навколишнім світом.

Завдання:

Уточнити і розширити словник і мовний матеріал по темі " Магазин".

Навчити дітей вмінню звертатися до продавця, виховувати культуру спілкування.

Навчати дітей відповідати на питання, розвивати діалогічну мову.

Обладнання: Меблі, полиці і прилавок; атрибути: каса, гроші, чек, цінники; різні іграшки і предмети.

Мовний матеріал: Назви іграшок: зайчик, лисичка, вовк, собачка, їжачок… Здраствуйте, дайте мені, будь ласка, я хочу, спасибі, до побачення. Я буду продавцем, що хочеш(те) купити? Зайчик… коштує…. гривні, візьміть чек (гроші). Магазин, іграшки, подавець, каса, гроші.

Організаційний момент.

Дітки, сьогодні до нас прийшли гості, привітайтесь з ними: "Добрий день!". Вони будуть дивитися на вас і слухати, як ви говорите і граєтесь. Тому говорити спокійно, правильно й чітко.

Ми будемо сьогодні гратися. Спочатку, повторимо словник, потім ви подивитесь як ми з Аннабелькою будемо гратися, після того ви будете гратися самі.

Яку гру ми будемо сьогодні гратися?(вислухати відповіді дітей і варіювати питання по мірі їх відповідей).

Ви були в магазині? -- Так

З ким ви були? -- З мамою

У якому магазині були? -- Продуктовий, фрукти і овочі.

Що є в продуктовому магазині? -- Продукти: ковбаса, хліб, сир, молоко…

Що є в магазині фрукти і овочі? -- Фрукти: яблуко, апельсин, банани…

Овочі: огірки, помідори, картопля…

Хто працює в магазині? -- Продавець.

Що це?-Це каса.

Що це? -- Це чек.

Що це?-Це гроші.

А тепер подивіться, як ми будемо гратися з Аннабелькою. Я буду продавцем, а Аннабелько ти будеш покупцем. А ви дивіться на нас і слухайте уважно. Потім ви будете грати самі.

Хід гри

Покупець: Продавець

Здраствуйте! -- Здраствуйте!

Що хочеш купити?

Я хочу купити…

Дайте мені, будь ласка…

Скільки коштує?

Два гривні.

Візьміть гроші.

Візьміть будь ласка чек.

Спасибі, до побачення!

До побачення!

Питання на повторення і закріплення словника.

Хто я?-Подавець.

Що я робила? -- Продавала.

Хто Аннабелька?-Покупець.

Що вона робила? -- Купувала.

Вихователь роздає дітям "гаманці з грошима".

Сьогодні у нас відкривається новий магазин, де продають іграшки.

Називається магазин " Іграшки" . Давайте з вами разом підемо туди. Аннабелько ти будеш-продавець, а ви будете покупцями. Хто буде першим? Ти будеш другим,

Далі спостерігаю і контролюю ігрову діяльність. Вході самої гри можна запитати, що купив(ла), Рома,Маринка… і скільки коштувала? Запропонувати прочитати віршик про іграшку, покласти гроші в гаманець.

Підсумок.

Що ми сьогодні робили? (гралися, говорили…)

В яку гру ми гралися?( вислухати відповіді дітей).

Добре грали? (вислухати відповіді)

Про що ми сьогодні дізналися? (вислухати відповіді дітей).

Що робить продавець? -- Продає.

Що робить покупець? -- Купує.

Похвалити дітей, які відзначилися. Сказати дітям, що всі старалися, молодці. А тим дітям, у яких був слабкий словник сказати, щоб вони ще трохи постаралися. конспект сюжетний рольовий різновіковий

Сюжетно-рольова гра "Будівельники"

Мета: ознайомлювати дітей із працею будівельників: навчати дітей установлювати взаємини в грі.

Ігровий матеріал: будівельний матеріал, машини, ляльки, іграшки-тварини.

Підготовка до гри: екскурсія на будівництво, зустріч-бесіда з будівельниками, спостереження за працею будівельників; читання твору С. Баруздина "Хто побудував цей дім"; розглядання фотографій із серії "Маленькі будівельники"; конструювання гаража, будиночка, доріжки; малювання на теми: "Тинок", "Будинок".

Ігрові ролі: шофер, будівельник.

Хід гри

Гру можна розпочати із зустрічі з будівельниками. Вони розповідають про свою роботу, значення їх праці для суспільства (спорудження нових будинків, театрів, шкіл, магазинів, дитячих садків для того, щоб дітям і дорослим було де жити, розважатися, учитися, купувати продукти, працювати тощо).

Потім проводиться екскурсія на будівництво, де вихователь звертає увагу дітей на те, як: будують будинок із цегли, панелей, блоків; працюють бульдозер, екскаватор, підйомний кран; працюють усі будівельники. Також на будівництві діти можуть спостерігати за роботою шоферів, каменярів, штукатурів, сантехніків та ін.

У групі вихователь разом із дітьми розглядають альбоми, фотографії, ілюстрації на тему будівництва з метою уточнення знань про працю будівельників. Можна також провести заняття-гру "Будуємо дім", розглянути картину "Діти граються кубиками".

Потім вихователь пропонує дітям розподілити ролі та пограти у гру "Будівництво".

Рекомендації до гри

Якщо діти відчувають труднощі, то вихователь запитує:

Хто хоче бути будівельником, щоб побудувати будинок для ляльок?

А хто хоче бути шофером для того, щоб привезти потрібні матеріали для будівництва будиночка? тощо.

Конспект

сюжетно - рольової гри " Перукарня"

( середня група)

Програмовий зміст : Втілювати ігрові задуми в послідовній реалізації кількох ігрових завдань,комбінації різних епізодів з реального життя, цілеспрямовано сформованих уявлень про діяльність і стосунки дорослих та з стихійно здобутих відповідних вражень. Задовольняючи ігрові інтереси , доповнювати уявлення все новими знаннями , творчо поєднувати їх з уже життєвим та ігровим досвідом, який формується в сюжетно - рольових ,дидактичних та інших іграх. На основі поглиблених знань про навколишнє творчо здійснювати цікаві ігрові задуми , реалізувати їх у розгорнутих ігрових сюжетах. Удосконалювати та розвивати словник, зв`язну мову ,спілкуючись одне з одним щодо іграшок, ігрових задумів ,образно словесно характеризувати обрану чи запропоновану роль. Відображати конкретні образи знайомих і близьких людей , створювати образи на основі типових і загальних рис, ознак, прикмет, характеристик. Уміло і доречно використовувати в грі образні іграшки, предмети - замінники , уявні предмети. Позначати дії з ними словесно.

Обладнання : столи,люстерка; спецодяг :халати, накидки, фартушки; рушники,гребінці, фен,шампуні, лак, лосьйон, папільйотки,шпильки, стрічки,затискачі, набір для манікюру, випрямлювач волосся(іграшковий), касовий апарат, телефони мобільні, журнали з зачісками, набір дитячої косметики …

Хід гри

(Створення ігрового середовища " Салон краси "Марія" ; наявність перукарів, адміністратора, майстра манікюру, касира,клієнтів).

Бесіда з розкриттям проблемної ситуації та створенням ігрової ситуації.

Вихователь : Малята,уявіть собі,що ми йдемо на день народження нашої Соні. Як ми повинні виглядати ? Чому ? Яке повинно в нас бути вбрання? А як ви вважаєте, тільки вбрання робить нас гарними? (відповіді). Чого ще нам не вистачає? ( підвести до відповіді про зачіску). Які бувають зачіски? Зачіски важливі тільки для дівчаток ? Чому? Так ,правильно, хлопчики теж повинні мати гарну зачіску.

А хто допомагає робити зачіски людям ? ( перукар)

Де працюють перукарі? Що вміє робити перукар?

Хто ще працює в перукарні ? ( адміністратор) Що робить адміністратор?

А хто робить наші нігті охайними, гарними, доглянутими? ( майстер манікюру).

А як називають відвідувачів перукарні ? (клієнти)

Малята , а як слід вести себе в перукарні ? (відповіді)

Що можна робити? ( заходячи слід вітатися,виходячи - прощатися, дякувати, спілкуватися ввічливо )

Чого не слід робити ? ( кричати, жувати жуйку, грубіянити,сваритися )

Розподіл ролей слід здійснювати за допомогою гри - лото "Відгадай та розкажи" ( діти самостійно витягують жетони з малюнками професій і пояснюють функції кожного працівника ). Це допоможе уникнути реакції конфлікту у виборі та виконанні ролей.

Слід домовитись з дітьми про правила гри : бути ввічливими, вдячними , щоб діти грали дружно , вміли домовлятися, не ображалися в не сварилися ; з часом ролі будуть змінюватися і всі зможуть виконувати інші ролі.

Після розподілу ролей діти розходяться по своїм робочим місцям, готуються, одягаються і грають.

Так як с/р гра носить творчий характер і дозволяє дитині реалізовувати свій потенціал,то доцільно щоб вихователь був співучасником, співтворцем, а не спостерігачем. Успіх с/р гри ,на мою думку,залежить від позитивної емоційної атмосфери,яку вихователь повинен створити, від атмосфери взаємоповаги та взаєморозуміння.

Список використаної літератури

1. Артемова Л.В Театр і гра/ Л.В Артемова .ЇК : ТОВ Томіріс, 2002.

2. Бондаренко А. К. Дидактические игры в детском саду/. А. К. Бондаренко, А. И. Матусик. -- М., 1991.

3. Гаспарова Е. М. Режиссерские игры / Е. М. Гаспарова-- М., 1989.

4. Давидчук А. Н. Конструктивное творчество дошкольников/ А. Н. Давидчук-- М., 1973.

5. Жуковская Р. И. Игра и ее педагогическое значение/ Р. И. Жуковская-- М., 1975.

6. Зворыгина Е. В Первые сюжетные игры малышей/ Е. В Зворыгина -- М., 1988.

7. Запорожца А. В. Усовой А. П. Психология и педагогика игры дошкольника / А. В. Запорожца, А. П. Усовой. -- М., 1966.

8. Карпова С. Н., Лысюк Л. Г. Игра и нравственное развитие дошкольников/ С. Н. Карпова Л. Г. Лысюк-- М., 1986.

9. Косаковская Е. А. Игрушка в жизни ребенка/ Е. А. Косаковская-- М., 1980.

10. Никитин Б. Л. Ступеньки творчества, или Развивающие игры/ Б. Л. Никитин-- М., 1989.

11. Новоселовой С. Л. Игра дошкольника / С. Л. Новоселовой. -- М., 1989.

12. Лиштван 3. В. Игры и занятия со строительным материалом в детском саду/ 3. В Лиштван. -- М., 1971.

13. Менджерицкая Д. В. Воспитателю о детской игре/ Д. В. Менджерицкая-- М., 1982.

14. Михайленко Н.Я. Педагогические принципы организации сюжетной игры/ Н.Я. Михайленко //Дошкольное воспитание. - 1989. - № 4.

15. Михайленко Н. Я Короткова Н. А. Как играть с ребенком/ Н. Я Михайленко Н. А. Короткова-- М., 1990.

16. Нечаева В. Г., Корзакова Е. И. Строительные игры в детском саду/ В. Г. Нечаева Е. И. Корзакова-- М., 1966.

17. Никитин Б. Л. Ступеньки творчества, или Развивающие игры/ Б. Л. Никитин-- М., 1989.

18. Пидкасистый П.И. Технология игры в обучении / П.И. Пидкасистый- М.: Просвещение, 1992г.

19. Усова А. П. Роль игры в детском саду / А. П. Усова-- М.. 1976.

20. Флерина Е. А. Игра и игрушка/ Флерина Е. А. -- М., 1973.

21. Эльконин Д. Б. Психология игры/ Д. Б. Эльконин-- М., 1978.

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.