Китайська народна казка "Пензлик Маляна"

Зміст китайської народної казки "Пензлик Маляна". Поетизація мистецтва й уславлення образу митця в казці. Значення фантастичних елементів. художні засоби, які роблять казки цікавими. Мультфільм "Чарівний пензлик": риси характеру головних персонажів.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 14.03.2017
Размер файла 9,7 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://allbest.ru

Размещено на http://allbest.ru

Китайська народна казка "Пензлик Маляна"

Методичний коментар. Казку пропонується прочитати учням вдома. На уроці,бажано, декілька слів сказати про те, чим культура Китаю відрізняється від європейської: одяг, їжа, писемність, будівлі, релігія та ін..

Мета: дати необхідні фонові знання про китайську культуру та на її основі сформувати уявлення учнів про ідейно-тематичний зміст і художні особливості казки «Пензлик Маляна»; розкрити поняття «образ - символ», вчити аналізувати казку, швидко орієнтуватися в тексті твору; розвивати навички аналізу цього жанру усної народної творчості, , вміння обґрунтовувати свої думки; виховувати повагу до культурних надбань різних народів світу, виховувати моральні чесноти.

Обладнання: тексти, відеоролик мультфільму «Чарівний пензлик».

Тип: урок засвоєння нових знань.

Китайські казки доносять до нас подих життя китайського народу, змальовують його важке минуле та показують, який багатий і невичерпний старовинний китайський фольклор.

Б. Ріфтін

I.Організаційний момент.

Слухо - зорове сприймання запитань вчителя:

- Який зараз урок?

- Хто сьогодні черговий?

- Кого немає у класі?

ІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1. Оголошення теми та завдань уроку.

- Що ми будемо робити на уроці?

-Будемо читати казку «Пензлик Маляна».

-Правильно, але спочатку ми пригадаємо художні засоби, які роблять казки цікавими. Після цього переглянемо мультфільм «Чарівний пензлик», а потім, назвемо риси характеру головних персонажів.

III. Актуалізація і корекція опорних знань.

-Назвіть художні засоби казок. (Робота за таблицею «Художні засоби»).

Назва

Визначення

Приклад

Епітет

Художнє означення

Золоті люди, сині гори.

Алегорія

Інакомовлення, у якому узагальнене поняття подається за допомогою іншого, конкретного образу або предмета.

Звірі образилися. Гори розгнівалися. Лисиця вибачалася...

Антитеза

Протиставлення думок та образів.

Падчірка гарна. Вдовина дочка гидка.

Фантастика

Здатність предметів набувати неймовірні образи, яких не буває в дійсності.

Чарівний пензлик. Чарівне люстерко. Чоботи - скороходи.

-Доповніть речення:

1)Антитеза - це _______ думок та образів.

2)Алегорія - це інакомовлення, у якому узагальнене поняття передається за допомогою _______, конкретного _______ або ______.

3)Фантастика - це здатність ______ набувати неймовірні образи, яких __ _____ в дійсності.

Установіть відповідність між художнім засобом та прикладами з казки

Зображення бажання імператора стати багатшим: золото перетворюється на каміння; ланцюг золотих цеглин перетворився на величезного удава.

Маляна допомагав бідним селянам. Поміщик та імператор мріяли тільки про своє збагачення.

алегорія

антитеза

4. Слово учителя.

Наша подорож казками народів світу триває. Сьогодні ми вирушаємо в далеку Піднебесну країну, у дивовижний світ Давнього Китаю. І не тому, що китайський народ створив казку про Маляна і його чудовий пензлик, а ще й тому, що Китай - це країна великої і мудрої культури(розповідь про Китай супроводжується переглядом презентації).Китай - це осередок однієї з найдавніших людських цивілізацій. Отже мають велику за обсягом, образну і розвинену усну народну творчість. Китайці пишуть ієрогліфами - невеликими малюнками, які означають склади і цілі слова. Такими ієрогліфами записана й китайська народна казка «Пензлик Маляна».

Дома ви читали китайську народну казку «Пензлик Маляна». На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про героїв, розкриємо символічне значення предметів, речей та істот, що зустрічаються в казці. Казка «Пензлик Маляна», з якою ми познайомимося, підкреслює велику силу мистецтва та його роль у житті людей.

ІV . Перегляд мультфільму "Чарівний пензлик"

Назвіть фантастичні (чарівні) речі, що допомагають головному герою казки.

1)________________________(чарівник);

2)_________________________(чарівний пензлик);

3)_________________________(живі малюнки).

-Робота біля дошки. «Будемо складати таблицю про добрі і погані риси характеру людини».

- Учні колективно складають таблицю про моральні риси в характері людини. Кожна дитина має картки з назвами рис характеру, які коментував вчитель. Картки по черзі виставляються до набірного полотна і до кожного слова підбираються антоніми.

- Порівняйте риси характеру Маляна та імператора.

-Запис у зошитах рис характеру, які притаманні образу митця.

5.Усвідомлення вивченого матеріалу.

- Доповніть речення

- Як тільки Малян отримав пензлика, одразу намалював ____(птаха).

-Малян чарівним пензликом допомагав_________(бідним селянам).

- Малян відповів поміщикові, що він йому________(не буде малювати).

- Купа золота, яку намалював імператор перотворилася на___(каміння).

- Для імператора Малян намалював________(море, корабель, вітер).

- Море заревіло і перекинуло______________________(корабель).

Все це образи - символи. Що ж таке символ?

6. Символ - художній образ, який умовно передає якусь думку, ідею, переживання. (Записується в зошитах.)

7. -Бесіда з учнями.

*За що Малян отримав фантастичну винагороду - чарівний пензлик?

*Чому, на вашу думку, все, що створює Малян, починає жити своїм життям?

*Щоб ви заборонили малювати Маляну? Чому?

8. Закріплення набутих знань.

? Яка головна думка твору?

? Які висновки ви зробили для себе?

? Гра «Пантоміма».

Коментар учителя: розподілити ролі і спробувати пантомімою відтворити рухи і почуття героїв. Ті, хто не бере участі у пантомімі, пробує відгадати, які емоції відображають учасники гри: смуток, радість, здивування, розчарування, гнів.

Підсумки уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

«Якби мені до рук потрапив чарівний пензлик, я б намалював (-ла)…».

Поясніть свій вибір.

Домашнє завдання.

Намалюйте ілюстрації до казки.

казка пензлик мистецтво

Размещено на Allbest.ru

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.