Види аплікації

Збагачення досвіду дітей знаннями про звичаї та традиції українського народу на заняттях з трудового виховання. Відкриття сенсорно-пізнавального простору. Формування образотворчого мислення, досвіду ритмічного розміщення однорідних елементів по площині.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 11.02.2020
Размер файла 3,3 M

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Размещено на http://www.Allbest.Ru/

Размещено на http://www.Allbest.Ru/

Размещено на http://www.Allbest.Ru/

Конспекти занять

Тема:

Види аплікації

Тема «Тарілочка»

Завдання: вчити викладати і наклеювати візерунок на формі круга за мотивами української кераміки; розташовувати елементи візерунка симетрично в певній послідовності: квітку з пелюстками посередині, листочки по каймі. Розвивати окомір, чуття ритму і симетрії. Виховувати інтерес до української кераміки. Закріпити вміння користуватись клеєм, серветкою.

Матеріал: керамічні тарілки, зразок, аркуші круглої форми з коричневим тлом; готові вирізані пелюстки квіток червоного кольору, листочки зеленого кольору, кружечки, клей, пензлі, серветки, підставки.

Попередня робота: розгляд керамічних виробів, візерунків на них, заняття з ліплення «Тарілочка».

Хід заняття

Вихователь. Подивіться, діти, які гарні тарілочки принесла нам Оленчина мама. Ці тарілочки зробили наші ужгородські майстри кераміки. Називаються вони декоративними, бо прикрашені гарними візерунками. Використовують їх для прикрашання приміщення. Які гарні, яскраві квіти, листочки, крапки, лінії - це елементи візерунка. Щоб візерунок був красивішим, елементи мають бути різними. Розглянемо ось цю керамічну тарілочку. Запитання до дітей:

- Де розташований візерунок?

- З яких елементів він складається?

- Якого кольору пелюстки квітки, листя?

Вихователь. Подобаються вам тарілочки? А ви хотіли б мати такі тарілочки?

Добре, тоді ви теж будете маленькими умільцями і прикрасите візерунком кожний свою тарілочку. Ось як прикрасила свою тарілочку я. Посередині восьми пелюсткова квітка, а по краю тарілочки листочки. Пелюстки у квітки червоного кольору, симетрично розміщені.

Викладіть свої візерунки на тарілках. Спочатку шукаємо середину і ставимо кружечок - це середина квітки. Потім розміщуємо пелюстки: спочатку зверху, знизу, зліва, справа, а інші між ними. Листочки викладаємо по каймі навпроти кожної пелюстки. Виклали? А тепер можете наклеювати. Старайтесь працювати акуратно, щоб вийшло як у справжніх майстрів. Найгарніші тарілочки подаруємо лялькам, щоб вони змогли прикрасити ними свої кімнати.

Тема: «Ой, рушник, рушничок»

Мета:

Образотворча майстерня: Вчити дітей правильно тримати ножиці і користуватися ними; навчати правилам безпеки діяльності; розрізати смужку паперу на прямокутники, а прямокутники на квадрати та прикрашати узором кінці рушника, комбінуючи форми за кольором. Охайно користуватися клеєм, пензликами для наклеювання, підставками для пензликів, серветками для промокання. Вдосконалювати техніку наклеювання.

Дитина в соціумі: Ознайомити дітей з різними елементами вишивки; закріпити знання про використання рушників у побуті.

Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі: Вправляти у розрізненні геометричних фігур (квадрат, прямокутник) зі словесним поясненням їхніх характеристик (колір, величина).

Особистість дитини: Вчити дітей узгоджувати свої дії під час спільних рухів, розвивати спритність, увагу та орієнтацію у просторі під час рухливої гри.

Літературна скринька: Продовжувати вчити виразно розповідати по-пам'яті вірші.

Мовлення дитини: Активізувати словник дітей назвами рушників: утирач, грайлики, росянички. Розкрити багатство українських рушників, багатство їх кольорів, різноманітність орнаментів.

Розвивати національні риси особистості (щирість, гостинність, доброту, щедрість через прислів'я, народні ігри); вміння аналізувати зразок, визначати послідовність виконаної роботи, естетичний смак, відчуття краси, увагу, пам'ять, мовлення, дрібні м'язи пальців рук.

Виховувати інтерес до українського народного мистецтва, шанобливе ставлення до оберегів українського дому, до рушників, вишитих бабусею, естетичні почуття

Матеріал: національний куточок прикрашений рушниками, лялька Оксана, презентація до легенди, відео «Пісня про рушник», картки для дидактичної гри, смужка паперу (заготовка рушника), смужки червоного і чорного кольору, готові форми квітів, листочків, ножиці, серветка, клей, пензлик.

Хід заняття:

Комунікативна діяльність

Організаційна частина:

Добрий ранок, діти любі!

Чи усе гаразд в нас в групі?

Ви довкола озирніться,

Один одному всміхніться,

Щоб ніхто не сумував,

З усіма радів і грав!

- Привітаймося з нашими гостями.

- А зараз подивіться, діти, на мене:

Чи я не хазяйка? Чи не господиня?

Гарно хату прибрала, їсти наварила.

- Здогадалися, хто я? Так, я господиня.

- А чи були ви, діти, хоч раз у справжньому музеї?

- Що ви там бачили?

- А я сьогодні запрошую вас до свого міні-музею. Проходьте, будь ласка.

Пізнавальна діяльність.

Розповідь вихователя про майстрів України:

- Що ви бачите в моєму музеї? Так - це вишиті рушники. Ви сьогодні завітали до музею вишитих рушників.

- З давніх-давен українська земля славилася народними майстрами. В Україні вміли і ткати, і різьбити по дереву, виготовляли кераміку, і вишивати. Ця майстерність передавалась із покоління в покоління.

У народі говорили: «Хата без рушників - як родина без дітей.»

- За давнім українським звичаєм у хатах збиралися майстрині, де вони ткали, вишивали, а під час роботи співали пісні. Ми зараз послухаємо одну з таких пісень: (відео «Пісня про рушник»)

Вишиті рушники створюють затишок, зміцнюють родину. У народі казали: «Де сяє вишиття, там злагода і добре життя».

- Подивіться як палахкотять багатством кольорів рушники в нашій світлиці.

Вправа «Біноклі»: - А щоб краще роздивитись рушнички, пропоную з наших ручок зробити біноклі.

Які ви, діти, бачите кольори на рушниках? А які візерунки? (Відповіді дітей).

Ой, чуєте? Нас хтось кличе? Це моя гостя, лялька Оксана. Вона хоче нам розказати, що рушники можуть творити дива. Ось сідайте й послухайте (увага на екран)

Легенда "Про майстриню Оксану”

У невеличкому українському селі жила майстриня Оксана. Вона була дуже гарною вишивальницею: уміла вишивати надзвичайно гарні рушники, скатертини, серветки, сорочки-вишиванки. А допомагали їй в цьому - гостра голочка та кольорові нитки. Якось Оксана вирішила вишити покривало, але не просте, а чарівне. Узяла вона голку і почала роботу.

Спочатку вишила на покривалі червоні маки та кетяги калини. Потім пару крилатих голубів та яскраве сонечко. Доклала чимало праці та майстерності. Тому вишивка вийшла дуже красивою. Кожен, хто поглянув на це покривало, забував про злість та сум.

Відтоді в тому селі запанували мир, злагода та веселощі.

- А я пропоную вам теж трішки повеселитись. Пограти в гру «Голка та нитка».

Хід: діти стають в шеренгу та кладуть руки на плечі сусіда попереду. Ведучий-«голка», він вибирає напрям руху, вільно пересувається по кімнаті. Інші діти біжать за ним, намагаючись не розірвати ланцюжок. Якщо «нитка» рветься, «голкою» стає інший гравець. Під час руху діти промовляють слова:

Сюди-туди, голка,

Сюди-туди, нитка,

Ось тут буде листя,

Ось тут буде квітка.

- Повеселились, а тепер дітки хочуть розказати віршик, який називається «Рушник»

Дивлюся мовчки на рушник,

Що мати вишивала,

І чую: гуси зняли крик,

Зозуля закувала.

Знов чорнобривці зацвіли,

Запахла рута-мята.

Десь тихо бджоли загули,

Всміхнулась люба мати.

І біль із серця раптом зник,

Так тепло-тепло стало.

Цілую мовчки той рушник,

Що мати вишивала.

Д/г «Впізнай рушничок». (вміти називати рушник за картинкою; кожна дитина обирає собі картинку з рушником та відносить її до своєї групи)

- А зараз ми перевіримо, як добре ви знаєте назви рушничків.

- Як називається рушничок для хлопчиків-дошкільнят? (Грайлик. Вишиті по середині чорнобривці, з боку волошки та синій барвінок, а між ними листячко дуба, листя любистку й вусики хмелю схожі на виноградні)

- А для дівчаток? (Росяничка. Вишивали на них цвіт яблуні та вишні, нижче ромашки й незабудки, а між ними дрібненькі листочки барвінку і вишеньки)

- А звичайний рушник, яким обличчя і руки витирають? (Утирач. На ньому різноманітні смужечки. Червона - побажання сонця і тепла; коричнева - щаслива дорога; зелена - зустріч із добрими людьми; синя та жовта - символи здоров'я та успіху).

- А що ж це за такий яскравий рушник? (Святковий.)

- А рушник для всієї родини? (Сімейний або весільний. На ньому вишиті два голуби - символ добра, миру в родині, які дивляться один одному в очі.)

Мотиваційна частина:

- Ой, чуєте, щось лялька Оксана знову нам каже: до неї приїжджають гості, а вона не встигає для всіх вишити рушнички-утирачі, тому просить нас допомогти їй? Ви згодні допомогти Оксані зробити рушнички? Тоді проходьте в майстерню (роздаю на вході заготовки рушничків, заздалегідь підписані для кожної дитини).

Перетворювальна діяльність:

- А вишивати ми будемо за допомогою ножиць, кольорового паперу та клею.

Показ роботи з ножицями (візьміть ножиці в ту руку, якою ви їсте (хто їсть правою-візьме в праву, хто їсть лівою-бере в ліву); в одне вушко просовуємо великий палець, в інше-середній, вказівний пальчик буде допомагати нам різати; ножицями працюємо обережно, не розмахуємо ними перед собою та сусідом, після того як попрацювали, кладемо в тарілочку; беремо смужку паперу (якого кольору?) та розрізаємо навпіл, потім беремо іншу смужку (якого кольору?) (що це за фігура?)розрізаємо смужки навпіл і виходить інша фігура (квадрат)

На заготовках рушничків викладіть візерунок із квадратів (зверніть увагу, що кольори повинні повторюватись (спочатку чорний квадратик, потім - червоний, потім - знову чорний і т.д.)

Кожний квадратик приклейте на те ж місце, де він лежить (нагадати дітям, що змазувати клеєм потрібно білий бік паперу на спеціальній клейонці). Сухою ганчіркою промокніть надлишки клею.

Пальчикова вправа «Вишиваю рушничок!»

- Змотувати нитки в клубочок, втягати нитку в голку, імітувати вишивання:

Сядьмо діти у рядок

І візьмемо рушничок

Ниточка до ниточки

Вишивають діточки

Самостійне виконання роботи дітьми.

- А може ще хтось з дітей хоче розказати віршик про рушничок.(діти розповідають вірш)

Біле поле полотняне,

Рівно ткане, чисто пране,

А по ньому голка ходить ,

За собою нитку водить.

Рушничок, рушничок

Нині вишивала

Червоненьку ниточку

На рушничок клала

Він простелений тим, в кого серце

Не черствіє й дарує тепло,

Хай цей символ лишається вічно

В нашій хаті на мир, на добро.

Розгляд дитячих робіт (відмітити охайні роботи, залучати до аналізу дітей)

Оцінно-контрольна діяльність:

- Що нового ви дізналися?

- Що вам сподобалося?

- Що вам запам'яталося?

- Ось закінчилося наше заняття. Ви чимало дізналися про рушник у народних звичаях та традиціях, ознайомилися з обрядовою скарбницею українського народу.

- А лялька Оксана вам дуже дякує й забере ваші чудові рушники для своїх гостей. А вас хоче пригостити шматочком смачного пирога.

Тема: "Красиві килимки з листя".

Мета: Закріпити досвід ритмічного розміщення однорідних елементів по всій площині аркуша. Закріплювати назви кольорів: червоний, жовтий, зелений. Формувати вміння включатися в ігрову ситуацію. Спонукати до спільним діям.

Матеріал: Різнокольорові силуети листя різної конфігурації, аркуші картону світло-зеленого кольору для кожної дитини, великий аркуш картону, іграшки.

Хід заняття. Звучить тиха спокійна музика.

Вихователь: Діти, ходімо в ліс погуляти, послухаємо, як вітер листочками грає, як дерева гойдаються. (Діти разом з вихователем піднімають руки вгору, розгойдуються, кружляють, присідають):

Вітерець лісовий

Ой, який пустотливий!

Дме, задуває,

Гілочки хитає,

Листя обриває!

Подивіться, ось, скільки листочків обірвав вітер-пустунчик! (Вихователь погрожує пальцем).

Давайте, Діти, з опалих листочків зробимо красиві килимки (листя вільно розкладені на столах, діти розкладають на "килимках"). У процесі дій вихователь спонукає дітей розкладати листи по всьому килиму і називати, якого вони кольори - червоні, жовті, зелені. Після завершення цієї частини роботи педагог показує великий аркуш картону і каже: "Це теж килим, тільки дуже великий. Він теж стане красивим, якщо ми тут розкладемо осіннє листя".

Роздає кожній дитині нові силуети листя певного кольори. Діти називають колір, розкладають листя на великому килимі. "Розкладаєте листя не тільки біля себе, але і там, де є вільні місця, пересуватися з місця на місце, пропускайте товаришів, постарайтеся, щоб листя заповнили весь килимок".

За завершення завдання вихователь просить відійти трохи подалі і помилуватися красивим килимком.

В кінці заняття вихователь показує іграшки: зайця, їжака, ведмедя і т. д. "Хлопці, ці звірі живуть в лісі, пустіть їх походити по красивому килимку, пошуршать листочками. "Звірі ходять обережно, щоб було чути, як шелестить листочки - ш-ш-ш".

Спочатку "звірі" ходять по великому килимку, а потім і по маленькому.

Звірі гуляли,

Листям шуршало,

З хлопцями грали,

І дуже втомилися.

"Малята, сядемо на диван і заспіваємо звірятам свої улюблені пісеньки".

Тема "Хмаринки по небу гуляють..."

Мета: Підвищувати у дітей довільність дій - викладати неправильні форми в одному напрямку, щільно приставляючи їх одну до іншої; розташовувати елементи всьому простору листа. Розвивати здатність орієнтуватися на всій площині аркуша, знаходити "верх", "низ". Формувати навички спільної роботи.

Матеріал: зображення хмар різної величини синього кольору, зображення крапель дощу, силуети дерев, синій великий лист кольорового картону.

Хід заняття. Діти, сьогодні я вас познайомлю з родиною хмаринок. Подивіться - тато-хмара, мама-хмара і діти-хмаринки. Всі вони ходять по небу, уважно дивляться на землю і, якщо бачать, що дерева, квіти, трава хочуть пити, то ллють дощем. Знайдіть тата-хмару. Папа найбільший. Якого він кольору? (Кладе хмару на великий аркуш паперу). А де ж мама? Вона якогось кольору? Теж синього, але менше. (Прикладає до тата). Сьогодні їм потрібно полити дерева. Разом з татом і мамою відправляться в шлях і їх діти - маленькі хмаринки. (Діти беруть діток-хмаринок і прикладають їх щільно до батьків і один до одного у верхній частині аркуша).

Подуйте на хмаринки, щоб вони швидше попливли по небу, але дуйте обережно, щоб вони не розлетілися і не розгубилися.

Включається музика плавного характеру.

Діти, хмари пливуть, дивляться вниз і бачать: стоять дерева, які чекають їх (вихователь пропонує викласти кілька силуетів дерев у нижній частині аркуша). Дерева жалібно просять: "Пити-пити". Хмари постаралися, і пішов дощ. Вихователь пропонує дітям викласти в середній частини аркуша краплі дощу: "Дощ йде скрізь, щоб полити все дерева. Крапельки потрібно викладати гострої частина вгору, щоб не поранити дерева".

Під час виконання завдання вихователь робить вказівки: "Поступайтеся сусідам, не штовхайте один одного, пересувайтеся по всьому листу".

Після виконання завдання вихователь звертає увага дітей на те, що всі дерева политі. Хто їм допоміг? (Хмаринки і хлопці).

За закінчення заняття можна пограти в гру "сонечко і дощик" або заспівати пісеньку про дощик.

Тема "Чаювання з іграшками"

Мета: Вправляти дітей у складанні цілого з двох різних частин, а також складання цілого з окремих частин, щільному приєднання їх один до одного. Вправляти у співвіднесенні частин зображень розміром, забарвленням. Продовжувати вчити працювати разом на одному аркуші паперу, швидко орієнтуватися на цьому просторі. Формувати вміння включатися в ігрову ситуацію.

Матеріал: Зображення чайників і кришок різного кольору, форми, зображення блюдець і чашок за забарвленням збігаються з забарвленням чайників, маленькі іграшки, які добре сидять; чашки, блюдця.

Хід заняття: Діти, іграшки прийшли до нас у гості. Давайте привітаємось з ними. "Як добре, що ви прийшли! Ми з хлопцями зібралися заварювати чай. Проходьте, сідайте". (Дітям роздаються чайники, а кришки лежать на загальному розносі. При розкладанні чайників вихователь звертає увагу дітей, щоб чайники розташовувалися по всьому листу). Хлопці, щоб чай добре заварився, треба чайники правильно, щільно накрити кришкою. Візьміть кришку, яка підходить вашому чайнику. (При виконання завдання вихователь вказує на неточності і помилки дітей. "Кришка не зовсім підходить до чайника, і щільно не лягає. Пошукай іншу кришку" або "Щільно кришку до притули чайнику, а то чай погано завариться і буде несмачним і ін).

Ось які молодці - заварили чай! У тебе чайник якого кольору? Що на ньому намальовано? А куди чай наливати будемо? ( У чашки). Чашки поставимо на блюдця.

Дітям лунають блюдця, уточнюється їх колір. Саша, у тебе якого кольору блюдце? Що на ньому намальовано? Постав його до чайника такого ж кольору і з таким же малюнком. І таку ж чашку постав на блюдце. Ставте чашку на блюдце, приєднуйте їх добре один до одного, щоб чашка не впала, і гарячий чай не розлився. Коли всі діти аналогічним чином впораються із завданням, вихователь продовжує: "Тепер іграшки можуть попити чай. Розсаджуйте їх до чайникам і чашках з блюдцями". Вихователь спонукає дітей до обігравання ситуації.

На закінчення заняття вихователь спільно з дітьми сервірують стіл і п'ють чай, спілкуючись один з одним.

Тема " Будуємо нові будинки для баби, внучки, жучки, кішки, мишки"

Мета: Продовжувати формувати вміння складати ціле з орієнтацією на натуру (зразок). Розвивати точність зорового сприйняття, здатність до відтворення фігури, орієнтуючись на послідовність розташування смужок (колод) за кольором, а також на їх горизонтальне або вертикальне розташування (колоди лежать або стоять). Закріплювати назви кольорів: червоний, синій, жовтий, зелений. Виховувати уважність, цілеспрямованість і довільність дій.

Матеріал: Вирізані з картону смужки (колоди) різного кольору, карточки-зразки, на яких наклеєні будинку з дахом і колодами у кількості 4-6 штук, персонажі з настільного театру "Ріпка".

Хід заняття: Діти, чуєте, хтось стукає? Це дідусь стукає. Він будує новий будинок. Весь день стукав, стукав, так втомився, але так дому і не побудував. Давайте допоможемо йому. (Виставляє картку-зразок). Ось який хоче побудувати будинок дід. Уважно подивіться на картинку і побудуйте такий же будинок для діда. По закінченні будівництва дідусь переглядає всі будинки і заохочує дітей, якщо вони правильно впоралися із завданням і не погоджується, якщо допущені помилки: "Ні, тут не так. Подивися на картинку".

Аналогічним чином будинку "будують" для баби, внучки, жучки, кішки, мишки.

Потім можна провести інсценізацію казки "Ріпка".

Тема "Хто укладе кошеня спати"

Мета: Продовжувати формувати вміння встановлювати зв'язки і залежності величини і конфігурації від спеціально заданих умов. Сприяти знаходженню способу виконання завдання шляхом проб і помилок. Вправляти в щільному приєднання деталей один до одному. Спонукати дітей до активної розмовної мови, співу знайомих пісеньок чи написання власних.

Матеріал: Комплекти на кожну дитину з трьома ліжками різного розміру і трьома варіантами складових елементів кошенят, різних за величиною.

Хід заняття: Діти, в будинку живуть кошенята, які дуже люблять грати цілими днями. Мама кішка кличе їх: "Мурзик, Сніжок, Пухнастик, вже пора спати!", а кошенята ніяк не хочуть слухатися маму і не лягають у свої ліжечка. Мама образилася на них і сказала: "Раз так, вкладайтеся спати самі, а я піду на полювання - ловити мишей". Настав пізній вечір. Кошенята вже дуже втомилися, очі злипаються, а вони ніяк не можуть знайти кожен своє ліжечко.

Діти, давайте допоможемо кошенятам знайти потрібну за розміром люльку, і укладемо їх спати. (Вихователь роздає кожній дитині комплекти з кошенятами і ліжечками. У кожному комплекті три ліжечка (прямокутника) різного розміру і три варіанти складових елементів кошенят, різних за величиною і за кольором).

Під час виконання завдання вихователь робить вказівки: "Ліжечко повинна бути як раз за розміром. Укладайте кошенят так, щоб і хвостик і лапки лежали точно на ліжечку".

Після виконання завдання вихователь продовжує: "Кошенята лягли в ліжечка, а мами нема. Хто ж заспіває їм пісеньку на ніч? Які слова можуть бути в колискової пісеньки?

Тема: Зимові дерева використанням тканини)

Програмовий зміст: продовжувати вправляти дітей в умінні передавати красу зимової природи в аплікації. Складати композицію зимового пейзажу за текстом вірша. Вправляти в умінні сполучати різні матеріали (папір і тканину) для передавання характерних особливостей зимових дерев. Навчати вирізати сніжинки з паперу складеного навпіл за діагоналлю. Розвивати уяву дітей, творчість, фантазію. Виховувати любов до природи, охайність в роботі, бажання творити, естетичні почуття.

Попередня робота: спостереження за зимовими явищами в природі, читання художніх творів.

Матеріал: ілюстрації зимових пейзажів, вірш, картон голубого кольору, тюлева тканина округлої форми, паперові квадрати білого кольору, смужки паперу коричневого кольору, ножиці, клей, пензлі для клею,серветки.

Хід заняття:

Організаційний момент

Загадати загадку про зиму.

Хто вночі у лісі, полі

побілив усе довкола?

Хто смереку і ялину

Вбрав у сніжну кожушину? (Зима)

Психогімнастика «Зимові дерева»

Вихователь. Прийшла зимонька-зима. Одягла у теплі,сріблясті шуби дерева. Тепло і затишно деревам під білою пухнатою ковдрою. Приколисала їх зима. Солодко спиться їм. Тільки вітер - пустунець інколи налетить. Захитаються дерева і трішечки поскидають своє красиве вбрання. Але зима хороша господиня - знову притрушує їх сріблястим сніжком. Мріють у зимових снах про весну, літо красиві дерева.

Мотивація.

Вихователь. Ви любите зиму? Яка зима? Якого кольору? Що приносить з собою зима?

Хочете завітати до зимового лісу? Закриємо очі, зробимо крок… (Виставити ілюстрації з зимовими пейзажами).І ми вже в зимовому лісі.

Прочитати вірш В. Скоморовського «Навкруги казкові шати».

Навкруги казкові шати -

Сиве плетиво гілок.

Спробуй зразу відгадати,

Де тут в'яз, а де дубок.

Де калина, де шипшина,

Де черешенька мала?

Все зима запорошила,

Запушила, замела.

Сидять над озером ялинки,

Як сестрички в сповитку,

Біла віхола хустинки

Їм зіткала нашвидку.

І березка - мов лілея -

В платі з ніжних пелюсток.

Замість бантика у неї -

З клена зірваний листок.

Вихователь. У зими багато роботи. А ви хочете допомогти зимі «одягнути» дерева в красиві сукні? Ось подивіться як можна «одягнути» дерево взимку.

Розгляд зразка

Вихователь. З чого зроблена крона дерева ? (З тюлевої тканини) А чим прикрашена крона дерева? ( паперовою сніжинкою).

Показ вихователя.

Вихователь. Для роботи нам потрібна тюлева тканина, білий папір квадратної форми.

Папір складаємо по діагоналі куточок до куточка, а потім ще раз. Олівцем намалюємо ті частинки сніжинки, які хочемо відрізати, але малюємо там, де лінії згину. Потім ножицями відрізаємо намальовані частинки і розкладаємо нашу сніжинку. Із смужки вирізаємо стовбур, змащуємо його клеєм і наклеюємо. Потім беремо тканину і прикладаємо зверху до стовбура. Готову сніжинку змащуємо клеєм і прикладаємо зверху на тканину.

Закріпити з дітьми поетапність роботи.

Нагадати правила безпеки з ножицями (коли ріжуть папір, не відволікаються, дивляться на свою роботу; коли ножицями не працюють, то вони повинні бути закриті).

Пальчикова гімнастика

Білий, білий сніг (згинання і розгинання пальців)

Заміта стежинки, (плавне колихання долонь вліво-вправо)

Цілий день, цілий день (розгинання по черзі пальців)

Падають сніжинки. (згинання і розгинання пальців)

Самостійна робота дітей.

Вихователь надає дітям індивідуальну допомогу при малюванні деталей,які будуть зрізатися та у правильності складання сніжинки та вирізання, щоб після вирізання сніжинка не розпадалась.

Діти працюють під музичний супровід.

Підсумок. Запропонувати дітям викласти свої роботи в ряд.

Вихователь. Подивіться, який чудовий та чарівний ліс. Ось ми і допомогли Зимі «одягнути» дерева в красиві шати, щоб їм тепло та не було сумно чекати весни! А які матеріали нам в цьому допомогли? Так, використання тканини принесла вашим роботам казковості.

Тема: Кульки для клоуна

Мета: Закріплювати вміння наклеювати різнокольорові круги різного розміру, кольору. Викликати позитивні емоції від спільної роботи.

Завдання:

Освітні: закріплювати уявлення про геометричні фігури - коло; удосконалювати вміння класифікувати предмети за кольором; закріплювати прийоми наклеювання.

Розвиваючі: розвивати мовлення, пам'ять, увагу, мислення.

Виховні: продовжувати виховувати у дітей чуйність, співчуття до казковим персонажам, викликати бажання допомагати їм.

Матеріали та обладнання.

Кулі пластмасові (червоні, жовті, зелені); рознос; 3 однакові кошики з кольоровим орієнтиром (стрічки червоного, жовтого та зеленого кольорів); аркуш білого паперу формату А1 з зображенням сумного клоуна, картка з намальованими на ній посмішкою для клоуна; вирізані кружечки різного кольору, клей, пензлі, серветки; коробка з надувними кулями; аудіозапис Ст. Шаїнського «Цирк».

Хід заняття

Діти заходять в групу. На столі, на великому розносі лежать пластмасові кулі різних кольорів.

Вихователь.

- Хлопці, що це? (Кулі).

Як їх багато. А які вони гарні!

А хто мені скаже, якого кольору ці кулі? (Відповіді дітей).

Індивідуальні питання.

Варя, покажи куля червоного кольору.

А ти, Лада, покажи шар жовтого кольору.

Ну, і куля зеленого кольору нам покаже Ігорьок.

(Вихователь хвалить дітей).

Вихователь. - Ой, хлопці, подивіться, а кульки розсипалися (висипати на підлогу кулі).

- Напевно вони хочуть пограти з вами.

Які вони різні

Жовті і червоні,

Зараз ми їм допоможемо

В кошики всі їх складемо.

Запропонувати хлопцям зібрати кулі. І покласти в кошик кулі такого кольору, якого стрічки на кошику.

(Перевірити разом з дітьми, всі кульки лежать в своїй кошику).

Стук у двері.

Вихователь. - Здається, до нас хтось прийшов.

(Відкриває двері і заносить панно з зображенням сумного клоуна).

Клоун. (Сумно) - Здрастуйте, хлопці!

Діти вітаються з клоуном.

Вихователь. - Який настрій у клоуна? (сумне, сумне). А як ви думаєте, чому? (Відповіді дітей).

- А сумний він тому, що йому хочеться грати, але у нього немає кульок. Допоможемо йому розвеселитися? У вас на столі лежать різнокольорові гуртки - кульки і все необхідне, щоб наклеїти їх. Зробити це треба красиво - так, щоб кульки оточували нашого клоуна. Тоді він стане веселим.

- Покажіть, як клоун буде жонглювати кульками. (Діти імітують рух).

- А зараз приступимо до роботи.

В процесі роботи уточнити у дітей, куди вони будуть наклеювати кулі (вгору, вниз, над клоуном, під клоуном).

По закінченні роботи вихователь (непомітно для дітей) приклеює на обличчя клоуна картку з посмішкою.

Вихователь. - Подивіться на вираз обличчя клоуна. Що ви помітили? (Відповіді дітей). Який у нього зараз настрій? (Веселий, радісний).

- Так, клоун нам посміхається і говорить вам дякуємо за гарні, різнокольорові кульки. А ще він приготував для вас сюрприз.

З коробки дістати різнокольорові надувні кулі та під музику Шаїнського «Цирк» запропонувати дітям пограти з ними.

Конспект заняття з аплікації за мотивами вірша «Садок вишневий коло хати»

Програмовий зміст

Вчити дітей бачити красу, милуватись, захоплюватись чарівним світом мистецтва, створювати пейзажі, використовуючи різноманітний матеріал та різні техніки (солому, жмаканий папір), добираючи їх відповідно до сюжету. Продовжувати вчити працювати жмаканим папером, аплікувати з соломи, вдосконалювати вміння вирізати симетричні форми з паперу складеного навпіл, різати по прямій та діагоналі. Розвивати образну уяву, естетичний смак, здатність захоплюватись. Спонукати передавати свої почуття, настрій у роботі. Виховувати старанність, наполегливість, любов до краси рідного краю.

Матеріал: фото-картинки будівель у вишневому саду, на кожну підгрупу дітей папір А3, заготовки з кольорового паперу для вирізання, ножиці, клей, клейонка, серветка, пензлик.

Хід заняття

Організація дітей. Мотивація

Вихователь:

- Діти, сьогодні ми здійснимо подорож у минуле. В ті часи, коли ваші прабабусі та прадідусі були ще зовсім маленькими. В одному селі жив маленький хлопчик, який дуже любив малювати і писати вірші. Бувало сяде в садку під вишнею гляне на свою хату, рідне село і оживуть на папері слова, рядки і появиться вірш. Візьметься за пензлик і оживе малюнок. І будучи дорослою людиною він писав вірші про Україну, про широкий та могутній Дніпро, малював вкладаючи в свої малюнки любов до рідного краю.

- Здогадались про кого йде мова?

- В нашому садочку буде проходити виставка «Природа рідного краю у поезії Кобзаря». Ми з вами маємо взяти участь. Що ж представляють на виставці?

- А ми можемо, проілюструвати вірші?

- Які вірші Т.Г. Шевченка ви знаєте?

Декламування вірша «Садок вишневий коло хати»

Дитина або вихователь розповідає вірш напам'ять.

Розгляд фото будинків серед вишневого саду

Вихователь підводить дітей до того, що сьогодні вони будуть не малювати, а аплікувати.

Організація роботи в групах

Вихователь:

- Пропоную працювати в групах. Найкраща робота буде виставлена на виставці, тому ваше завдання працювати злагоджено, слухати мої вказівки, проявляти творчість і старанність.

Вихователь розподіляє дітей на підгрупи, вони підходять до столиків, роздивляються матеріал для аплікування.

Показ і пояснення послідовності роботи

Орієнтовний коментар вихователя:

- За допомогою зеленого паперу, обережно розірвавши його навпіл, ми відділимо небо і землю, і це буде… Це буде лінія горизонту. На передньому плані у нас будуть дерева, далі на лінії горизонту ми розмістимо хату. Вона у нас буде дещо менша бо знаходиться далі. Хату ми виріжемо із смужки складеної навпіл по лінії згину. Дах робимо з соломи. В давнину всі хати мали солом'яний дах. Клеїмо її вертикально у формі трикутника. Двері і вікна ви виріжете з менших форм.

- Розкажіть, як ми вирізаємо дерева?

- Щоб робота була об'ємною, вишневий цвіт наклеюємо із жмаканого паперу. Цвіт невеликий, тому шматки паперу рвемо невеликі (показує).

Закріплення послідовності виконання роботи

Орієнтовні запитання:

- Що ви зробите в своїй групі найпершим? (домовитись хто, що буде робити)

- З чого і як робимо хату?

- Як ми робимо дах?

- Що будете аплікувати на передньому плані, де розмістите хату?

- Як створимо цвіт вишень?

- Не забувайте про правила користування ножицями. Давайте їх пригадаємо?

Фізкультхвилинка

Виконання роботи дітьми

Звучить тиха музика. Діти працюють в групах. Вихователь слідкує за роботою дітей, здійснює індивідуальний підхід.

Підсумок

Орієнтовні запитання:

- Чи вдалося вам все зробити?

- Що аплікувати було найважче?

- Назвіть свій виріб.

- Чому ви вибрали таку назву?

- Найвідповідальніша мить потрібно відібрати найкращу роботу, можливо у нас їх буде декілька. Я вам дам фішки і ви кожен поставить фішку біля тієї роботи, яка вам найбільше сподобалась. Роботи, що отримають найбільше фішок, будуть представленіі на виставці за творами Кобзаря, а інші роботи в картинній галереї нашої групи.

Тема: «Писанка до Великодня»

Мета: продовжувати збагачувати досвід дітей знаннями про звичаї та традиції українського народу - святкування свята Великодня; викликати у дітей бажання виготовити тематичну листівку для батьків на картоні з наклеюванням симетричної витинанки, паски, гілочки верби з використанням світлих, радісних тонів; формувати вміння працювати по обмеженій поверхні, рівномірно розташовуючи аплікацію; закріплювати знання кольорів; розвивати творчу уяву, асоціативну пам'ять, мислення; сприяти розвитку самостійності, зосередженості; виховувати інтерес до образотворчої діяльності.

Матеріал: лялька в українському одязі; кошик з паскою, крашанками та писанками; український рушник; кольоровий картон, витинанки овали у формі яйці, ватні диски, прямокутники коричневого кольору для основи паски, пшоно, ватні палички для котиків; клей; пензлик для клею; підставка для пензликів; клейонка; серветки.

Хід заняття

І. Організаційний момент

Принесло нам сонечко знов тепло

І ласкаві промені розлило.

З трав і квітів виткало килими

І в садочку грається із дітьми.

- Діти, що нам принесли сьогодні з пошти? На посилці - адреса нашого дитячого садочка. Хто нам надіслав посилку? Прочитаємо адресу. Це наші знайомі - дідусь Максим та бабуся Оксана, які проживають у селі. Що вони нам надіслали? (Паску, яєчка - писанки та крашанки, український рушник, вербові гілочки) Саме зараз в Україні святкують велике весняне свято - Великдень, печуть паски, фарбують крашанки, розписують писанки.

ІІ. Мотивація

- Писанки або крашанки - це символ весняного відродження життя на землі. Яйця, що пофарбовані в один колір, називають крашанками. Їх кольори також мають певну символіку. Червоний колір означає радість, життя, любов. Жовтий колір - місяць і зорі, урожай. Блакитний - небо, повітря, здоров'я. зелений - відродження та воскресіння природи і родючість землі. Поєднання кількох кольорів - родинне щастя, мир, любов, успіх. Щоб зробити крашанку, розводять спеціальну фарбу у воді та кладуть у неї щойно зварене яйце. Коли яйце пофарбується, його викладають на тарілочку, щоб висохло. Крашанка готова. А писанку фарбують спеціальними фарбами, а потім розмальовують різними візерунками - розписують. Звідси і назва - писанка.

Писанка

Розмалюю писанку, розмалюю, Розмалюю писанку, розмалюю,

Коника гривастого намалюю, Рублеву сопілочку намалюю,

Розмалюю писанку, розмалюю, А моя сопілочка буде грати,

Соловейка - любчика намалюю. Буде коник весело танцювати.

(Т. Коломієць)

- У нас у садочку також буде свято Великодньої писанки. Як ми готуємося до свята? (Вивчаємо вірші, пісні, таночки, хороводи про весну, про писанки та крашанки) Кого запросимо на свято? (Батьків, рідних)

Виготовимо для них листівку - запрошення на свято. Наших знайомих дідуся Максима та бабусю Оксану також привітаємо зі святом і запросимо на наше свято у дитячий садочок.

ІІІ. Продуктивна діяльність

- Сідайте на стільчики за столи. Підготуємо наші пальчики.

Пальчикова гімнастика

- Що у нас приготовлено для аплікації? (Кольоровий картон, овал витинанка, ватний диск, ватні палички…)

Етапи роботи

* Підготуймо форму для листівки: прямокутний аркуш паперу слід скласти навпіл.

* Зверніть увагу, овал витинанку наклеюємо на кольорову сторону вітальної листівки.

* Погляньте на зразок оформлення такої вітальної листівки.

* Викладіть візерунок на площинній формі і наклейте його елементи.

Вихователь під час виконання аплікації перевіряє:

* Чи правильно діти розміщують візерунок, його деталі, елементи;

* Чи правильно користуються обладнанням.

? Фізкультхвилинка

Діти виконують рухи відповідно до тексту.

Дружно писанки візьмемо Ми присядемо низенько

І по колу всі підемо. І постукаєм тихенько

Вгору писанки піднімем Писанки ми заховаєм

І постукаємо ними. Мов зайчата, пострибаєм.

(В. Шкльода)

ІV. Підсумок

Вихователь формує виставку вітальних листівок, дякує дітям за дружню працю. Сподівається, що листівки сподобаються батькам і родичам.

Гарна писанка у мене, Хоч не зразу змалювала,

Мабуть, кращої нема. Зіпсувала п'ять яєць -

Мама тільки помагала, Та як шосте закінчила,

Малювала я сама. Тато мовив: «Молодець!»

Змалювала дрібно квіти, Я ту писанку для себе

Вісім хрестиків малих, Для зразочка залишу,

І дрібнесеньку ялинку, А для тата і для мами

Й поясочок поміж них. Дві ще кращих напишу.

(К. Перелісна)

Тема: Ясне сонечко

Мета: вчити дітей відображати знайомі елементи за допомогою аплікації, підводити до створення композицій; розвивати сюжетно-ігровий задум, розміщувати промінці навколо круга так, щоб не пошкодити інші промінці; виховувати акуратність та охайність в роботі; розвивати інтерес до процесу та результату роботи, підтримувати позитивний настрій, бажання працювати разом. Розвивати в дітей активність, самостійність, швидкість реакції під час виконання рухових вправ; удосконалювати увагу, сприяти емоційному розвитку дітей.

Матеріал: аркуш паперу формату А3, жовта гуаш, великий пензлик, заготовки (сонечко), серветки, осінні листочки жовтого, червоного, коричневого кольорів, набір фломастерів .

Хід заняття

Вихователь пропонує дітям вирушити в гості до сонечка (сонечко прикріплене до магнітної дошки).

Діти шикуються в колону по одному й ідуть за вихователем, виконуючи рухи відповідно до тексту:

Діти гратись почали,

У мандрівочку пішли,

Хочуть хлопчики й дівчатка

Ясне сонце привітати (ходьба).

А назустріч до малят -

Промінців веселий ряд,

Промінці сміються, грають

І, мов зайчики, стрибають (стрибки).

Щойно сонце піднялося -

Світло-сяйво полилося,

Вмить оббігло все довкола:

Ліс і річку, Луг і поле (біг у середньому темпі з розведеними руками).

Сонце лине вище-вище,

«Вставайте!» - сонце кличе,

Будить сонечко звірят,

І комах, і пташенят

(уповільнення бігу, поступовий перехід на звичайну ходьбу).

Вихователь: Малята, давайте пригадаємо, яка зараз пора року? (Весна).

Вихователь: Які зміни відбулися навколо? (З'явилися травичка, листочки на деревах та кущах, гарні весняні квіти).

Вихователь: Ось ми й прийшли до сонечка в гості. Діти, а хто знає закличку про сонечко?

Дитина 1: Вийди, вийди, сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвір'ячко.

Дитина 2: Ой, сонечко, сонечко, засвіти,

Буду краще я рости!

Дитина 3: Сонечко, сонечко,

Глянь у віконечко.

Діткам маленьким

З неба засяй!

Вихователь: Подивіться, дітки, ось сонечко і вийшло до нас! Подивіться, яке воно? (Веселе, лагідне, тепле, привітне).

Вихователь: Якого кольору сонечко? (Жовтого).

Вихователь: А якої форми? (Круглої). А це що, діти? (Промінці). Так, сонечко з допомогою своїх промінців торкає нашу землю, нас і все живе і зігріває своїм теплом. Вихователь: Подивіться, діти, а в нас на столі (на заготовках) теж намальоване сонечко. Давайте розглянемо його. Чого йому не вистачає?

Діти: Промінчиків.

Вихователь: Молодці! Так, сонечку не вистачає промінчиків. Давайте із жовтих листочків повирізаємо шматочки і виліпимо коло сонечка і окремі його промінчики.

Діти з допомогою вихователя із використання заготовок зображення сонечка нарізають елементи аплікації з осінніх листків і виконують свої аплікації. Вихователь нагадує, щоб промінчики однієї дитини не пошкоджували інші промінці, підтримує спілкування між дітьми, обговорення процесу виконання роботи. Після завершення фонової аплікації вихователь за допомогою фломастерів допомагає намалювати очі і посмішку.

Вихователь: Подивіться, діти, яке в нас гарне вийшло сонечко, які гарні в нього промінці.

Давайте пограємося з сонечком.

Рухлива гра «Сонечко і дощик»

Вихователь допомагає і підводить підсумки в кінці заняття.

Всі прибирають робочі місця, після чого миють руки.

сенсорний пізнавальний образотворчий трудовий аплікація

Тема: «Метелики»

Мета: навчити дітей складати візерунок з рослинних елементів (квіти та листочки). Створювати яскраві образи, використовуючи різні елементи. Розвивати естетичний смак, чуття кольору, уяву, фантазію. Виховувати почуття радості від виконання роботи, акуратність, старанність.

Матеріал: клей листочки з дерев, пензлики, зображення метеликів, метелик з рослинного матеріалу, квіти та метелики різного кольору; фонограма «звуки лісу»; чарівна паличка.

Хід заняття:

І. Вступна частина.

1. Сюрпризний момент.

Діти сидять на килимі разом з вихователем.

Вихователь: Діти,до нас в дитячий садок прийшов лист. Хочете дізнатися, що в конверті? Відкриває конверт і читає загадку:

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить

Сонце вже не припікає

І коли це все буває?

(Восени)

Вихователь: Дітки, як ви думаєте, чому нам прислали загадку про осінь, а не про іншу пору року? (Тому що настала осінь) Чому ви так вирішили? відповіді дітей (Гріє менше сонце, жовтіє трава, листочки жовтіють і опадають).

Вихователь: Ой, а в конверті ще щось є! Відгадайте ше одну загадку і дізнаєтесь що там є:

Ворушилися у квітки

Всі чотири пелюстки.

Я зірвати його хтів,

Він спурхнув і полетів.

(Вихователь дістає з конверта картинки із зображенням метеликів і розміщує їх на мольберті)

ІІ. Основна частина.

Розгляд зображення метеликів. Бесіда за зображеннями.

Вихователь: Подивіться, хто тут зображений? (Різнокольорові метелики) Розкажіть, які метелики за забарвленням? Як ви думаєте, як їх можна назвати? (Діти вигадують назви метеликів) подивіться уважно, чим вони схожі, що спільного є у всіх метеликів? А чим вони відрізняються? Відповіді дітей (у них є вусики, тулуб, 4 крильця, лапки і т.д.) Зверніть увагу, на те що верхні крильця - праве і ліве - однакові за формою і кольором.

Вихователь: Такі чудові метелики до нас прилетіли! Вони такі різнокольорові, як квіточки - червоні, сині, жовті - з яскравими візерунками на крильцях. Але ж вони не можуть увесь час літати їм потрібно десь і присісти відпочити. Тому я зараз вам проплную посадити кожного метелика на свою квітку.

Гра «Посади метелика на квітку».

Фізхвилинка

Вихователь: Я зараз махну чарівною паличкою, і ви перетворитеся на метеликів і трохи політаєте.

(Вихователь включає фонограму «звуки лісу» і проводить фізхвилинку)

Вихователь: Метелики відпочили і їм пора повертатися назад. Я махну чарівною паличкою, і ви знову перетворитеся на дітей.Діти з вихователем повертаються на килим.

Вихователь: Дітки, подивіться, який незвичайний метелик до нас прилетів! Потрогайте його крильця. Як ви думаєте, з чого він зроблений?

(Відповіді дітей).

Постановка завдання.

Діти, нашому метелику дуже сумно, тому що він один. Йому нема з ким літати і веселитися. Як можна йому допомогти? (Відповіді дітей: Можна зробити ще метеликів) Хочете допомогти нашому метелику і зробити для нього метеликів-друзів? Тоді проходьте в нашу майстерню. Діти сідають за столи.

Пальчикова гімнастика.

Пояснення вихователя + Самостійна перетворююча діяльність дітей.

Вихователь: (показує заготовки листочків для метеликів з паперу та готові силуети метелика). Подивіться, у нашого метелика теж 4 крильця - 2 верхніх, однакових за формою і 2 нижніх, теж однакових, тулуб з вусиками. Викладайте на свою заготовку всі великі деталі - це крила, потім тулуб. (Діти одночасно з вихователем виконують всі дії). Тепер приклеюємо деталі, кожне на своє місце Кожну деталь промазуємо клеєм, не забуваємо добре промазати краю. Промокуємо деталі акуратно серветкою, прибираючи зайвий клей. (Слова вихователя супроводжуються показом, за потребою вихователь надає допомогу дітям) Спільно з вихователем діти виконують роботу під усні вказівки.

ІІІ. Підсумок заняття

Бесіда.

Виставка робіт

Вихователь: Подивіться, діти, які гарні метелики у нас вийшли! Давайте відправимо їх попустувати на весняну галявину.

Ігри для розвитку дрібної моторики

«Знайди сюрприз»

Мета: розвиток дрібної моторики рук, координації рухів; навчання терпіння.

Матеріал: фантики (10-15 шт.), дрібні предмети (значки, ґудзики й т. ін.), повітряна кукурудза, горіх.

Хід гри

Ведучий загортає значок у чотири-п'ять фантиків. Дитина має розгорнути всі фантики, обережно скласти їх і отримати приз. Дитині пропонують два-три «сюрпризи».

«Прищіпки в кошику»

Мета: розвиток дрібної моторики трьох основних пальців руки (великого, вказівного й середнього).

Матеріал: кошик із білизняними прищіпками. (Краї кошика не повинні бути занадто товстими. Кошик можна замінити плоскою фігуркою з товстого картону).

Хід гри

Дитина ставить на стіл кошик із прищіпками. Ведучий бере прищіпку трьома пальцями, чіпляє її на край кошика й пропонує дитині повторити те, що він зробив.

Після того як дитина це засвоїть, їй пропонують причепити всі прищіпки до краю кошика.

Можна ускладнити гру: чіпляти прищіпки на швидкість; чіпляти однією рукою, а відчіплювати іншою.

Багаторазові повторення рухів стискання й розтискання із зусиллям служать відмінним тренуванням кінчиків пальців рук.

«Маленький аптекар»

Мета: розвиток дрібної моторики, уточнення рухів пальців рук, координації.

Матеріал: на маленькій таці -- пінцет, чашка з намистинками та ємність із відсіками для них. Намистинок у чашці міститься рівно стільки, скільки є відсіків у ємності. Кожний відсік має бути пофарбований під кольори відповідних намистин. Спочатку можна використовувати більше намистинок.

Хід гри

Ведучий розповідає про роботу аптекарів, про те, як вони виготовляють різні ліки. Потім показує, як можна за допомогою пінцета перекладати намистини, і пропонує дітям власноруч заповнити відсіки намистинами. Коли ємність виявиться заповненою, намистини за допомогою пінцета перекладають назад.

Гру можна ускладнити, змінюючи розміри намистин і ємності відсіків. Однак варто врахувати, що гра досить складна й потребує від дитини крайньої концентрації уваги та внутрішнього контролю. Якщо в дитини намистина падає на тацю, вона завжди сама зможе виправити помилку.

Гра вимагає великої точності в рухах. За кожну вдалу дію варто заохочувати дитину, хвалити її.

«Вишивальниці»

Мета: розвиток дрібної моторики, уточнення рухів пальців рук; концентрація уваги, розвиток координації.

Матеріал: на таці лежать аркуші картону з намальованими на них лініями. Є прості малюнки, є складніші. На лініях вибиті відрізки, по яких пройде голка з ниткою (у більш складних завданнях ці відрізки лише намічені крапками).

Клубок вовняних ниток, 1-2 товсті кравецькі голки.

Хід гри

Ведучий розповідає про вишивальниць. Якщо є можливість, показує різні вишивки й пропонує дитині пограти у вишивання, пояснюючи, як вишивають.

Потім дитина бере голку та вставляє нитку у вушко голки. Спочатку в цьому їй допомагає дорослий. Пізніше вона робить це самостійно. Кінці нитки з'єднують і зав'язують вузлик.

Потім дитина робить стібки на картонках з отворами (для полегшеного варіанта можна використовувати замість голки шнурок), просмикуючи голку то догори, то вниз.

Варто врахувати, що робота з голкою, особливо затягання нитки й зав'язування вузлика, є дуже складною для маленької дитини. Спочатку краще не просто показати, а проробити ці операції разом із нею, рука в руці, виявляючи терпіння, і точно впіймати момент, коли можна відпустити руку дитини й запропонувати їй діяти самостійно.

«Намисто»

Мета: розвиток дрібної моторики, координації; розрізнення предметів за формою і кольором; концентрація уваги.

Матеріал: нитки, ґудзики різного розміру й різного кольору.

Хід гри

Ведучий пропонує дитині зробити намисто. Можна запропонувати зробити намисто за зразком, а ґудзики підібрати за формою й кольором.

«Зашнуруй черевик»

Мета: засвоєння навички вдягання; розвиток дрібної моторики, координації рухів, орієнтування в просторі.

Матеріал: пара кросівок і шнурки.

Хід гри

Ведучий показує, як по-різному можна зашнурувати кросівки, і просить дитину зашнурувати так само другу кросівку.

Необхідно спочатку зашнуровувати кросівки разом із дитиною. У міру ускладнення завдання можна демонструвати готові зразки.

«Тир»

Мета: розвиток координації та швидкості рухів великих і дрібних м'язових груп; формування навичок різноманітного метання м'яча.

Матеріал: м'ячі, мішень (кільце або коробка), різні іграшки-мішені.

Хід гри

На відстані, до якої дитина може докинути м'яч, ставиться коробка або підвішується кільце. Дитина кілька разів намагається потрапити в ціль.

Модифікований варіант: розставляються іграшки-мішені, які треба збити. За збиту іграшку або м'яч, що потрапив у коробку, ведучий видає фант (жетон). Виграє той, у кого виявиться більше фантів.

Тема: «Витинанку вирізаємо і домівку прикрашаємо. Витинанка - дерево»

Мета: ознайомити дітей з одним із видів народного декоративного мистецтва - витинанкою, її призначення; дати інформацію про різноманітність форм та візерунків витинанок; розвивати навички вирізування по контуру на складеному навпіл аркуші паперу; розвивати естетичний смак, здатність відчувати красу, викликати зацікавленість і бажання виготовляти витинанки; виховувати художній смак, любов до рідної природи та традицій українського народу.

Матеріали: магнітофон, картинки з зображенням різних витинанок, кольоровий картон різного кольору, папір з контурним малюнком, ножиці, пензлі, клей, зразки витинанок, конверт з розрізаною на частини витинанкою (для д/г «Склади з частин ціле»)

Хід заняття:

В.: Діти, погляньте сьогодні у нас на занятті гості, давайте з ними привітаємося та подаруємо свої посмішки.

- Ой, погляньте, щось за конверт, цікаво що в ньому?

(відкривають, а там розрізана на частини витинанка).

- Щоб дізнатися, що зображено потрібно скласти частинки. (Діти складають)

- А як ви гадаєте, що це ви склали? (припущення дітей)

- Діти, це витинанка.

- Хто знає, що таке витинанки? (відповіді дітей).

Так, це такі картинки, які вирізалися, або витиналися ножицями з паперу. Тому їх називали витинанками. Слово «витинати» означає вирізати узори з паперу. Але секрет у тому, що витинати слід лише на складеному аркуші, вдвоє, в 4,6 навіть 8 разів.

Витинанки -- один із видів українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі й багаті традиції. Це сюжетні та орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем з білого й кольорового паперу. Ще у давні часи хати прикрашали витинанками. Їх використовували для прикрашання стін, вікон, полиць, груб, коминів, печей. Зараз прикрашають стіни у кімнаті різними картинами, фотографіями, декоративними прикрасами, іграшками, меблями. Цього раніше не було. Ось і приходилося господині прикрашати світлицю прикрасами зробленими своїми руками. Витинанки наклеювали на аркуш паперу, тло якого також могло слугувати невід'ємною складовою задуманої автором композиції. (Розгляньте візерунки на витинанках).

У сучасному декоративно-прикладному мистецтві витинанка набула виставкового характеру - це ряд ажурних тематичних творів, пристосованих для експонування на виставках. Витинанки переходять від декоративно-прикладного до образотворчого мистецтва (витинальна графіка).

- А як ви гадаєте з чого виготовляли витинанки ?

Діти: з паперу.

- Так, а ще з шкіри, дерева, хутра. А що здебільшого зображають на витинанках?

Діти: квіти, птахи, звірі, дерева…

- Так, а де ми вже зустрічали такі символи?

Діти: на писанках, на вишиванках.

- Люди, у яких найкраще, найкрасивіше виходила витинанка називалися майстрами. Майстрів на Україні багато.

- Хочете побути майстрами і навчитися вирізати витинанку - якою прикрасимо групу?

- Ми вже вчилися перегинати і складати аркуші паперу, і різати ножицями ми вміємо, тож і витинати нам буде легко.

- Виберіть на якому фоні ви б хотіли зробити свою витинанку. Чому? (діти вибирають фон та сідають за столи)

Пояснити, що аркуш потрібно складати навпіл, а вирізувати по контуру візерунка. Потім викласти на фон та приклеїти витинанку.

Закріпити послідовність роботи. Запропонувати самостійно виконати завдання.

(Хто виконав завдання раніше, запропонувати Д/г «Склади з частин ціле» (витинанки)

- З яким видом декоративно - прикладного мистецтва ми з вами познайомилися? (Витинанка)

...

Подобные документы

  • Традиції – неоціненна спадщина українського народу. Сімейні традиції та обрядовість. Родинне виховання на засадах народної педагогіки. Виховний потенціал української родини. З досвіду роботи вчителів по використанню ідей народної педагогіки у навчанні.

    курсовая работа [38,3 K], добавлен 12.05.2008

  • Становлення української державності, інтеграція у світове співтовариство. Головна мета національного виховання, набуття молодим поколінням соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення культури міжнаціональних взаємин.

    реферат [26,1 K], добавлен 18.10.2010

  • Застосування історичного досвіду українського народу з родинного виховання та нетрадиційних інтерактивних форм роботи класного керівника у процесі освіти батьків. Форми та методи соціалізації дітей, включення дитини в спільну з дорослими діяльність.

    дипломная работа [67,1 K], добавлен 19.12.2015

  • Народне мистецтво як основа національного виховання; формування самосвідомості особистості через успадкування досвіду і духовних надбань українського народу. Шляхи і напрямки національного виховання засобами фольклору у дитячому хореографічному колективі.

    статья [17,4 K], добавлен 08.03.2012

  • Формування екологічної культури, гармонійних відносин людини й природи. Сутність та структура екологічного виховання учнів засобами народних звичаїв і традицій, його педагогічні основи. Українські звичаї і традиції як засіб екологічного виховання.

    дипломная работа [120,5 K], добавлен 23.10.2009

  • Розвиток поняття "естетика". Проблеми духовного збагачення людини, її виховання за законами краси. Процес формування естетичного досвіду особистості. Сім'я - природне середовище первинної соціалізації дитини. Форми роботи з естетичного виховання у школі.

    курсовая работа [72,5 K], добавлен 07.06.2011

  • Досвід як філософська, соціальна, освітня категорія, його структура і вплив на розвиток особистості. Особливості впливу уроків образотворчого мистецтва на процес формування соціокультурного досвіду молодших школярів як показника соціалізованості.

    магистерская работа [700,2 K], добавлен 30.11.2010

  • Загальні уявлення про рівень підготовки дітей старшого дошкільного віку до школи. Обґрунтування методів роботи для формування образного мислення. Методика використання творів образотворчого мистецтва в процесі становлення особистості дошкільників.

    курсовая работа [90,9 K], добавлен 31.10.2014

  • Урок музики та аспекти його організації. Специфіка як уроку мистецтва. Ціль та задача уроків музики в загальноосвітній школі. Особливості розвитку ритмічного слуху у дітей на музичних заняттях. Головні принципи музично-ритмічного виховання школярів.

    контрольная работа [32,4 K], добавлен 21.04.2011

  • Місце проблеми фізичного розвитку в Державній програмі з виховання молоді. Організація діяльності і формування досвіду поведінки як ефективний метод у процесі навчання студентів. Розробка сценарію виховного заходу на тему: "Спортивні змагання "Сила духу".

    курсовая работа [30,2 K], добавлен 17.04.2011

  • Проведення уроків мистецтва з використанням театралізованих сюжетно-рольових ігор. Розвиток у дітей художнього мислення, творчих здібностей, уяви, фантазії. Формування елементів художньо-естетичного і соціокультурного досвіду. Специфіка уроку-вистави.

    доклад [26,8 K], добавлен 08.04.2016

  • Сім’я як чинник виховання підростаючого покоління. Роль матері у вихованні дітей. Історико-педагогічний аспект виховного потенціалу родини. Життєвий шлях О.А. Деревської. Аналіз досвіду виховання дітей О.А. Деревською в педагогічних працях науковців.

    курсовая работа [41,4 K], добавлен 12.05.2014

  • Зараз відбувається духовне відродження і становлення нашої держави, та є актуальним питання національного виховання через твори українського образотворчого мистецтва. Українська культура як вплив на формування особистості дошкільників.

    реферат [34,4 K], добавлен 06.12.2008

  • Поняття про інтелектуальну культура мислення та аналіз педагогічного досвіду з даної проблеми. Культура мислення молодшого школяра як організаційно-методичний інструментарій навчально-виховного процесу та діагностична основа технології її формування.

    дипломная работа [97,8 K], добавлен 02.11.2009

  • Розвиток емоційної чутливості і творчих здібностей дитини. Сучасна методична позиція викладання образотворчого мистецтва. Загальні традиції національного виховання. Формування характеру з розвинутими національними, етичними, естетичними мотиваціями.

    реферат [20,9 K], добавлен 26.06.2011

  • Розвиток ідей наступності трудового виховання дітей кінця ХІХ - першої третини ХХ століття. Періоди розвитку означеного феномену у вітчизняній педагогічній думці. Внесок вітчизняних педагогів у формування ідей наступності трудового виховання дітей.

    статья [20,9 K], добавлен 22.02.2018

  • Науково-теоретичні основи формування художньо-конструктивного мислення у школярів. Сутність та етапи формування українського національного одягу. Особливості використання галицького побутового костюма на уроках образотворчого мистецтва, результативність.

    дипломная работа [1,5 M], добавлен 24.09.2009

  • Моральне виховання. Формування взаємин дітей дошкільного віку. Гра у розвитку взаємин дітей. Молодші дошкільники. Середній дошкільний вік. Старші дошкільники. Становлення взаємин дітей у трудовій діяльності. Спільна продуктивна діяльність на заняттях.

    курсовая работа [49,6 K], добавлен 26.11.2002

  • Загальна характеристика творчої активності дітей старшого дошкільного віку в психолого-педагогічній літературі. Види та значення творів образотворчого мистецтва. Використання творів образотворчого мистецтва в процесі формування творчої активності дітей.

    курсовая работа [111,0 K], добавлен 20.05.2015

  • Аналіз сутності роботи соціального педагога з вирішення проблеми трудового виховання дітей засобами ігрової діяльності в умовах сучасного дошкільного навчального закладу. Розробка технології роботи соціального педагога з трудового виховання дітей.

    дипломная работа [156,3 K], добавлен 22.11.2014

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.