Образотворче мистецтво (5 клас)

Календарно-тематичне планування уроків. Розробки занять з образотворчого мистецтва: види графіки, силуети зоряної флотилії, піктограми для космічної експедиції, портрет посланців Землі, інтер’єр зорельота, зоряне небо в ілюмінаторі, колорит планети Марс.

Рубрика Педагогика
Вид конспект урока
Язык украинский
Дата добавления 24.03.2015
Размер файла 124,8 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, гумка, лінійка, мультимедійна презентація, ПК.

Тип уроку: урок-бесіда

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

IІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда

· Що, найчастіше, є об'єктом зображення в скульптурі?

· Як найліпше зобразити космонавтів - першопроходців небачених досі світів?

Демонстрація комп'ютерної презентації із зображення пам'ятників і скульптур космонавтів

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

У далеких зоряних світах є Міжгалактичний космічний заповідник. Там живуть чудернацькі тварини, дивовижні птахи, незвичайні комахи. Як передати вигадливі форми рослин, тварин і космонавтів? Звичайно ж, за допомогою скульптури. Давайте роздивимось скульптури, представлені у нашому підручнику і спробуємо дізнатися, що ж таке скульптура.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Скульптура - вид образотворчого мистецтва, твори якого мають об'ємну форму й виконуються з твердих або пластичних матеріалів. За призначенням розрізняють монументальну і станкову скульптуру.

Величні монументи та пам'ятники монументального мистецтва встановлюють на площах, у меморіальних комплексах. Станкова скульптура експонується в музеях, виставкових залах. Скульптура прикрашає архітектурні споруди, парки і сквери. Твори дрібної пластики (статуетки) розміщуються в інтер'єрах. Розрізняють круглу скульптуру і рельєф. До круглої скульптури належать бюст (погрудне зображення), статуя (зображення на повний зріст), скульптурна група тощо. Вона вільно розміщується у просторій вимагає кругового огляду. Рельєф - зображення на площині - споглядають з однієї сторони. Створюючи художні образи, скульптори добирають певні матеріли: камінь, глину, дерево, метал, гіпс, скло тощо.

Поміркуй, як матеріал і характер поверхні скульптур вплинули на виразність художніх образів. Пам'ятники видатним діячам нерідко виконуються в повний зріст. Полководці часто зображуються верхи на коні. Такі скульптури зазвичай статичні. Скульптурні зображення спортсменів і танцівників переважно динамічні, у них передаються краса і пластика руху. Поглянь на пам'ятники першому космонавтові планети Юрію Гагаріну. За якими ознаками можна визначити, що це пам'ятник саме космонавту?

V. Практичне завдання

Намалювати фігуру космонавта, враховуючи пропорцію тіла людини. Спробуйте передати фактуру скафандра, шолома.

VІ. Фізкультхвилинка

VІ. Узагальнення і систематизація знань

- Що таке скульптура?

- Які за формою і жанрами бувають скульптури?

- Де доцільніше розмістити монументальну скульптуру, а де - декоративну?

- У чому полягає відмінність між круглою скульптурою і рельєфом?

VІІ Рефлексія

VIII. Домашнє завдання.

Дослідіть, які твори скульптури є у твоєму рідному місті або селищі

Урок №18

Тема: Скульптури космічних тварин

Мета: ознайомити з жанром мистецтва «Скульптура»; ознайомити з творами скульптора Є. Чарушина та Ватагіна; закріпити знання про види та жанри скульптури; розвивати образне мислення і уявлення; учити створювати певний образ в об'ємно-пластичних формах; виховувати естетичне ставлення до творів скульпторів.

Обладнання: пластилін (або солоне тісто), дощечка для пластиліна, стекі, серветки; мультимедійна презентація, ПК. Музичний ряд: Поль Маріа; Васильєв.

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

IІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда

· З ким із тварин космічного заповідника ти хочеш потоваришувати?

· Хто проведе тебе безпечними стежками між густих заростей дивовижних рослин, попередить про небезпеку, захистить?

· На рідній Землі в людині є вірні друзі - домашні тварини. А який друг у космічного мандрівника?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Давайте ми з вами зараз роздивимося фотографії скульптур тварин в підручнику та фотографії незвичайних тварин в презентації. Чим відрізняються «земні» тварини від космічних?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Зображення тварин у скульптурі не таке поширене, як у графіці й живописі. Відомі скульптори тварин радують нас у парках, а маленькі декоративні - вдома: на столі чи поличці. Роздивимося скульптури слонів в нашому підручнику. Зверни увагу, як стилізація форми, особливості матеріалу і фактури, характер декору впливають на створення художнього образу тварин. Щоб створити оригінальний образ тварин, скульптори враховують природні властивості матеріалу, які дають змогу передати фактуру відповідно до задуму. Згадаємо фотографії дивовижних тварин в презентації. Якими б чудернацькими не були образи фантастичних тварин, усі вони мають голову, тулуб, лапи(або крила), хвіст та пропорції реальних тварин. Собака - перша тварина, яку приручила людина. І нині пес - відданий друг і домашній улюбленець. Тому з такою симпатією його зображають митці в різних видах образотворчого мистецтва. Поміркуй, які переваги скульптури у творенні образу тварини.

V. Практичне завдання.

Створи скульптуру фантастично тварини (пластилін, тісто, глина, різні матеріали)

VІ. Фізкультхвилинка.

VIІ. Узагальнення і систематизація знань і вмінь.

- Що означає слово «фактура»?

- Що означає «художній образ»?

- З яких природних матеріалів можна створити статуетки тварин?

- Як фактура допомагає створити образ скульптурного зображення?

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання.

Урок № 19

Тема: Декоративна краса космічних птахів

Мета уроку: познайомити з видами скульптури (барельєф, горельєф); розвивати творче художне сприйняття навколишнього світу; учити бачити пластику форми, рух, образ майбутньої скульптури, навчити ліпити дивовижних птахів космічного простору.

Обладнання: Мультимедійна презентація ПК, малюнки птахів, плакати Петриківського розпису, декоративні тарілки, плакати кераміки Косовських майстрів.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організація уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда.

- Що таке скульптура?

- Які твори скульптури належать до анімалістичного жанру?

- Як називають художників які малюють тварин, птахів?

- Назвіть з якого матеріалу зроблена ця птиця?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Природа не тільки подарувала людині можливість милуватися

Її красою - вона наділила нас дивною здатністю фантазувати, створювати щось незвичайне з її дарунків.

ІV. Оголошення теми уроку

Сьогодні на уроці ми розкриємо скарбничку мистецької мудрості. Рельєф - скульптурне зображення на площині. Зазвичай - це самостійний (станковий) твір скульптури. Нерідко рельєфи включаються в композицію стіни, або пам'ятника у вигляді орнаментів, сюжетних багатофігурних сцен, пейзажів.

Рельєф буває низький (барельєф) і високий (горельєф). У барельєфа опукла частина зображення виступає над площиною тла менше, ніж на половину об'єму, а в горельєфі навпаки - більше, ніж наполовину.

V. Вивчення нового матеріалу

Робота з підручником

Відкрили підручник на сторінці на сторінці 120-121. Знайдіть серед зображень барельєф і горельєф.

На пам'ятнику І. Крилову зображені тварини з його байок на постаменті, а на другому - окремо, обабіч пам'ятника.

Визначте серед них горельєф.

Зображення птахів - улюблений образ у народному мистецтві. Не можна не захоплюватися фантастичною красою птахів, намальованих майстрами петриківського розпису. (плакати Петриківки)

А от і птахи - іграшки. Дерев'яна пташка - виготовлена українськими умільцями з м. Яворова, а глиняна - майстрами з російського с. Димкові.

VІ. Фізкультхвилинка

VІІ. Практична робота

Створіть рельєф "ТАНОК КОСМІЧНИХ ПТАХІВ" (пластилін, солоне тісто)

1. Нанесіть стеком малюнок на попередню пластилінову дошку.

2. Поступово нарощуй висоту рельєфу.

3. Зображення птахів виконай у вигляді барельєфа або горельєфа.

4. Декоруй різними матеріалами зображення птахів і неба (пір'я, бісер)

5. Передній план ближче, тому робіть його вищим.

VІІІ. Узагальнення і систематизація знань.

- Що таке рельєф?

- Де застосовується рельєф?

- Чим відрізняються барельєф і горельєф?

IX. Рефлексія.

X. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

XI. Домашнє завдання.

Урок №20

Тема: Рельєфи дивовижних рослин

Мета: продовжити вивчати рельєф та його види; навчитися робити контррельєф; познайомитися з різними видами дивовижних рослин; розвивати світосприйняття, увагу, творче мислення, фантазію.

Обладнання: підручник, стекі, пластилін, дощечка для пластиліну, комп'ютерні ілюстрації з рельєфом рослин.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

· Що таке рельєф?

· Які види рельєфу ми з вами вже вивчили?

· Які ви знаєте рослини?

· Чи бачили ви під час подорожі якісь незвичні рослини?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні на уроці ми з вами будемо робити рельєфи не звичних нам рослин, а дивовижних - «космічних».

У космічному заповіднику мандрівники побачили чимало дивовижних трав, квітів, дерев, кущів, несхожих на земні. Вигадливі форми цих рослин можна зобразити за допомогою рельєфу

ІV. Вивчення нового матеріалу

Окрім опуклого існує також заглиблений рельєф - контррельєф. Зображення в контррельєфі поширені в мистецтві скульптури з найдавніших часів. З огляду на особливості занурення в матеріал (вирізання з різною глибиною) при створенні контррельєфів потрібно добре промальовувати контури зображень. Використовуючи лише контррельєф, давні митці передавали виразність форми тварин, рослин, людей тощо. Подивіться в підручнику на ст.127. Як вдало контррельєф використано для зображення образу фантастичної тварини та для декоративної фактури. Зображення в контррельєфі можна виконати за допомогою різьблення по дереву. Роздивіться дерев'яні дошки, які в давнину використовували для виготовлення пряників.

В усіх творах рельєфу, як і в творах графіки та живопису, велику роль відіграє композиція зображення. Зверніть увагу на рівновагу в композиції в рибок. Розгляньте варіант розташування контррельєфу в інтер'єрі.

Робота з підручником

Зверни увагу, як вдало контр рельєф використано для зображення образу фантастичної тварини та для декоративної фактури (ст. 127)

Роздивіться дерев'яні дошки, які в давнину використовували для виготовлення пряників

Погляньте, як вправно застосовують контррельєф сучасні народні майстри (ст. 128)

V. Фізкультхвилинка

VІ. Практичне завдання

Створіть контррельєф «Фантастичні рослини», «Чарівна квітка» з пластиліну

VІІ. Узагальнення і систематизація знань учнів.

- Що таке контр рельєф?

- Які особливості створення контррельєфу?

- Поясніть роль декору у творах скульптури.

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання.

Вигадайте рослину якої немає у природі, назвіть її.

Урок №21

Тема: Декор інтер'єра зорельота

Мета: познайомитися з орнаментом та його видами, дізнатися про український народний орнамент та місця його застосування, розвивати моторику рук, виховувати почуття патріотизму.

Обладнання: підручник, ілюстрації з різними видами орнаменту, альбом, олівці, ножиці, картон, кольоровий папір.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

· Чи бачили ви українські вишиті рушники?

· Які візерунки застосовуються для їх шиття?

· Які види символіки використовуються тільки в Україні?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Зореліт узяв курс на планету, де відбуватиметься Міжгалактичний мистецький фестиваль. Усі учасники подорожі з нетерпінням чекають на прибуття. Треба підготуватися до свята та прикрасити зореліт. Інтер'єри космічного корабля прості й суворі. Орнаментальний декор допоможе зробити їх веселішими і красивішими. Сьогодні на уроці саме цим ми й будемо зайняті. Ми будемо робити витинанки

ІV. Вивчення нового матеріалу

Орнамент з'явився ще за прадавніх часів і донині є найуживанішим засобом оздоблення в декоративному та декоративно-ужитковому мистецтві. Орнамент - візерунок, побудований на ритмічному повторені однакових елементів. Мотиви геометричного орнаменту створюються на основі геометричних форм. Рослинний орнамент складається із стилізованих рослинних мотивів, а тваринний (зооморфний) - із стилізованих зображень тварин.

Поширені плоскі або рельєфні орнаменти. В архітектурі - це оздоблення стін, вікон, дверей ззовні та всередині будинків; у декоративно-прикладному мистецтві - декор у керамічних, дерев'яних, тканих виробах. Орнамент буває стрічковий, коли розміщуєтеся у смузі, як наприклад фрих в архітектурі, та сітчастий, коли ряди смуг поєднуються в орнаментальній площинній композиції. Він може продовжуватися безперервно або замикатися в певній формі: крузі, квадраті, прямокутнику тощо.

Традиція прикрашати орнаментами предмети побуту й одяг поширена в усіх народів світу. Погляньте на прадавні й сучасні орнаменти. Спільним у них завжди залишається принцип побудови: повторення рапорту - незмінюваної частини орнаменту. В орнаментах зазвичай використовуються стилізовані (спрощені, декоративні), а не реальні форми. Для створення декоративного образу художник виділяє найсуттєвіші особливості природної форми та узагальнює її. Роздивися витинанки і вишивки, зверни увагу, як у них спрощено форми звірів і птахів

Робота з підручником

Визначте рапорт орнаменту, який вам сподобався (ст. 135)

Роздивіться інтер'єри, прикрашені орнаментальними композиціями. Знайдіть серед них розписи, мозаїки, вітражі. Визначте стрічкові та сітчасті орнаменти. (ст. 136-137)

V. Практичне завдання

Створіть ескіз стрічкового зооморфного орнаменту для оформлення інтер'єру зорельота, застосовуючи витинанку.

Поради

Спочатку виконуйте стилізацію однієї або двох тварин та сформуй рапорт. Доберіть кольори елементів орнаменту (теплі, холодні, чи контрастні) та порядок їх чергування. Перенесіть малюнок на складений кольоровий папір (учетверо або «гармошкою») та виріжте зображення тварини. Наклейте смугу орнаменту на аркуш, попередньо намітивши олівцем її верхня і нижню межу.

VІ Фізкультхвилинка

VІІ. Узагальнення і систематизація знань і вмінь учнів.

· Що таке орнамент?

· Які бувають види орнаменту?

· Яку роль у створенні орнаменту відіграє ритм?

· Поясніть, що таке рапорт?

VIII. Рефлексія

IX. Підсумок уроку.

X. Домашнє завдання.

Пофантазуйте та придумайте фантастичну подорож свого яскравого зорельоту в космосі.

Урок №22

Тема: Святковий одяг екіпажу

Мета: пригадати види одягу; ознайомитись із українськими національними костюмами; розширити знання про орнамент; дізнатися про костюми народів світу; виховувати повагу до культурної спадщини народу, його традицій.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, фломастери, лінійка, гумка, мультимедійна презентація, ПК, ілюстрації одягу народів світу.

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

· Які види одягу ви знаєте?

· Який одяг ви полюбляєте?

· Який одяг буде доречним на пляжі? на дні народження вашого друга? на офіційному святі? на дискотеці? На відпочинку у Карпатах?

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні члени екіпажу зібралися разом, щоб обговорити, як земляни представлять свою команду на мистецькому фестивалі. Крім творчих виступів та художніх виставок, підготовлених митцями, вирішено всім святково вбратися, щоб землян одразу біло видно серед учасників і гостей фестивалю. Для створення таких костюмів варто застосовувати національні орнаменти

ІV. Вивчення нового матеріалу

Національний одяг - важлива складова культури кожного народу. В особливостях крою, декору, у символіці кольорів та рисунку орнаментів збереглися народні традиції, що склалися впродовж багатьох віків. Так, наприклад, теплі кольори: червоний, жовтий, оранжевий здавна в українців символізують сонце, радість, урочистість; зелений колір - життя; синій - небо і воду; фіолетовий - мудрість. Недаремно все розмаїття кольорів поєдналося в українському віночку - оберегу українських дівчат, що, за народними повір'ями, має чарівну силу.

Традиційний чоловічий костюм українців має велику схожість з іншими східнослов'янськими - російським і білоруським. Основу чоловічого одягу становлять сорочка, шита з конопляного або льняного полотна і вовняні або суконні штани. Сорочка, що надягається на тіло, часто служить і верхнім одягом. Відмінною особливістю української чоловічої сорочки є розріз спереду (пазушка), прикрашений вишивкою.

Жіночий традиційний костюм українців має безліч локальних варіантів. Етнографічні особливості історико -культурних районів України в одязі проявилися в силуеті, крої, окремих частинах одягу, способах її носіння, колірному декорі, прикрасах. Основу українського жіночого костюма становить сорочка - кошуля. Вона довше чоловічої і складається з двох частин - нижня частина (пiдтічка) шиється з більш грубої матерії. Рубахи українських горян - бойків та лемків кроїлися з двох частин і надягали окремо. Зустрічаються в українців і цільні сорочки (додiльнi) - саме вони вважаються у жінок ошатними та святковими. Залежно від крою українські сорочки поділяються на три типи: туникообразна, (з уставками), на кокетці рубахи шилися з комірами і без них. Останній тип сорочки - найбільш стародавній - воріт такої сорочки звичайно збирався в дрібні зборки й іноді обшивався зверху. Сорочка з коміром називається польською.

Робота з підручником

Знайдіть відмінності між українським і російським жіночими національними костюмами (ст. 140)

Роздивіться сучасне вбрання, створене митцями за мотивами національного одягу. Зверніть увагу на взаємозв'язок між формою костюмів та розташуванням кольорів і декору (ст. 141)

Розгляньте оздоблений орнаментами одяг різних народів. Чи упізнаєте ви серед цих зразків український (ст. 142)

Придивіться до розташування орнаментів на українському національному одязі. Знайдіть стрічковий і сітчастий орнаменти. (ст. 143)

Погляньте, який вишуканий одяг створили модельєри, використовуючи національні орнаменти і традиції крою вбрання

V. Фізкультхвилинка

VІ. Практичне завдання

Створіть ескіз святкового одягу для членів космічної експедиції. Застосовуйте рослинний орнамент.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.

· Хто такий модельєр?

· Які види орнаменту ви знаєте?

· Порівняйте, за яким принципом розміщуються елементи орнаменту в смузі й у сітці

· Чим відрізняються рослинний і геометричний орнаменти?

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання.

Урок №23

Тема: Візитні картки землян

Мета: пригадати поняття «піктограми» та їх види; з'ясувати значення візитних карток; навчитися оформляти візитні картки; розробити текст для власної візитної картки; розширити знання про види орнаменту.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, фломастери, лінійка, гумка, приклади візитних карток та піктограм, гуаш, кольоровий папір.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

· Які види орнаменту ми вже вивчили?

· Що таке піктограми?

· Для чого використовуються ці умовні знаки?

· Які види піктограм ви знаєте?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Підготовка до мистецького свята в розпалі. Для того, щоб землянам легше було спілкуватися з мешканцями інших галактик, доцільно виготовити спеціальні візитні картки для вручення під час знайомства чи візиту. Такі картки мають бути однаково художньо оформлені в усіх членів делегації, проте із зазначенням прізвища, ім'я та посади кожного на його власній картці. Варто розмістити на картці стилізоване зображення людини - посланця Землі, можливо, і вигляд самої планети з космосу.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Візитні картки відомі з найдавніших часів і побутували задовго до винайдення друкованого письма. Походять вони з Далекого Сходу - там їх виписували від руки тушшю на шовку або на якісному рисовому папері. З часом візитні картки стали популярними у багатьох країнах, проте використовувалися лише поважними особами: дипломатами, урядовцями. Ціннішими вважалися картки, що були виготовлені від руки. Сьогодні візитні картки увійшли в ділове життя як невід'ємний атрибут людського спілкування. Візитна картка стає багатофункціональною: нею можна привітати зі святом, передати подяку, надіслати у відповідь, познайомитися. З візитною карткою надсилають сувеніри, квіти тощо. Візитна картка друкується на тонкому картоні. Зазвичай її розмір 5х9 см, проте в особливих випадках може бути і більшим. Дізнатися сьогодні, якими в сиву давнину бачили наші пращури людей, ми можемо завдяки петрогліфам - зображенням, які висічені, вибиті на камені. Їх можна побачити у важкодоступних місцях на поверхні скель, на стінах і стелях печер, на окремих кам'яних глибах. Люди на цих малюнках зображені у спокої і в русі. Існують зображення схематичні, більш реалістичні, є декоративні. Інколи, для більшої виразності, малюнки розфарбовували кольоровою вохрою. Орнамент, у якому використовується стилізоване зображення людини, називається антропоморфним.

Робота з підручником

Порівняйте варіанти розміщення елементів оформлення на візитках (ст. 146)

Подивіться, якими лаконічними були прадавні малюнки. Яке із зображень людей вам подобається, чим воно вас привабило? (ст. 147)

Роздивіться використання антропоморфних орнаментів у декоративно-прикладному мистецтві (ст. 148)

Порівняйте прийоми стилізації людини у вишивці, гончарстві, ювелірних виробах. Зверніть увагу на стилізацію фігури людини у графіці, зокрема на піктограмах (ст. 149)

V. Фізкультхвилинка

VІ. Практичне завдання

Створіть ескіз візитної картки для членів космічної експедиції із застосуванням антропоморфного орнаменту. Використовуйте кольоровий папір та гуаш, а також художні техніки: витинанку й аплікацію. А вдома спробуйте знайти емблеми організацій зі стилізованим зображенням людини

VІІ. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів.

· Як називається орнамент із стилізованим зображенням людини?

· Наведіть відомі вам приклади використання антропоморфних орнаментів на предметах побуту, одязі.

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання:

Художній проект для допитливих

У промисловій графіці, зокрема для поліграфічного виготовлення візитних карток, не обійтися без комп'ютерних технологій. Адже оригінал будь-якого зображення має бути виконаний у спеціальних графічних програмах. Спробуйте і ви вдома створити зображення візитної картки за допомогою програми Paint

Урок №24

Тема: Мистецькі подарунки космічним друзям

Мета: дати загальне поняття про декоративно-прикладне мистецтво, ознайомити з його видами; поповнити словниковий запас специфічними термінами; розвивати творчі здібності, фантазію, уяву дітей, образне мислення, вміння бачити прекрасне; прищеплювати любов до творів декоративного мистецтва; виховувати повагу до праці народних майстрів

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, приклади виробів декоративно-прикладного мистецтва, ілюстрації з видами ДПМ.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

· Як ви можете сформувати поняття «Декоративно-прикладне мистецтво?»

· Які види декоративно-прикладного мистецтва ви знаєте?

· Де ми можемо зустрітися з декоративно-прикладним мистецтвом?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

У культурах багатьох народів нашої планети здавна часів сформувалася традиція обмінюватися подарунками на свята та інші урочисті події. Отримані подарунки були знаком людської гідності як дарувальника, так і того, хто їх приймає. У слов'янських народів головний предмет дару - хліб (коровай), що втілює багатство, життєву силу і долю. Також дарували посуд, тканину, одяг. Підготовка подарунків - найцікавіше і найприємніше заняття перед зустріччю з друзями. Космічним друзям треба передати такі подарунки, щоб вони відчули в них щиру вдачу землян, їхню відкриту душу, вочевидь побачили надзвичайну майстерність народних і професійних митців минулого і сьогодення. Тому найкращу подарунки - вироби декоративно-прикладного мистецтва.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Декоративно-прикладне мистецтво - вид мистецтва, спрямований на формування художньо-естетичного середовища людини, створення мистецьких виробів для побуту. Твори декоративно-прикладного мистецтва мають свій художній зміст та декоративну образність. Вони пов'язані з національними особливостями, народними звичаями та традиціями. Виготовляються зазвичай з дерева, каменю, глини, соломи, тканини, скла, металу. За технікою виконання розрізняють декоративний розпис, художню різьбу та карбування, вишивку, ткацтво тощо. Найдревнішим видом оздоблення виробів декоративно-прикладного мистецтва є орнамент.

Робота з підручником.

Погляньте на подарунки - твори декоративно-прикладного мистецтва, якими пошановували іноземні гості керівників різних держав (ст. 153)

Роздивіться твори декоративно-прикладного мистецтва. Який з них, на вашу думку, найкращий подарунок рідним та друзям? (ст. 154)

Подумайте, як матеріал та техніка виготовлення вплинули на характер візерунків декоративних тарілок; З яких матеріалів виготовлені народні іграшки? (ст. 155)

V. Практичне завдання (на вибір)

Підготуйте ескіз подарунка космічним друзям. Намалюйте гуашшю: декоративну композицію за мотивами петриківського розпису; один з виробів ДПМ (глечик, тарілку, рушник, килим); виліпіть з пластиліну народну традиційну іграшку. Красиво розмістить малюнок на аркуші: оберіть вертикальний або горизонтальний формат, визначте оптимальний розмір зображення, правильно передайте особливості форми предмета, відповідно до форми розмістіть декор, доберіть гармонійне поєднання кольорів. Дотримуйтесь ритмічного чергування елементів орнаменту.

VІ Фізкультхвилинка

VІІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.

· З якими видами ДПМ ми сьогодні познайомились?

· Які ти знаєш характерні риси народного українського орнаменту?

· Чи використовуєш ти традиції писанкарства, петриківського розпису у своїй творчості?

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання:

Творчий проект для допитливих

В сучасному світі виникла потреба виготовляти твори декоративно-прикладного мистецтва промисловим способом. Для цього використовують комп'ютерні технології. Спробуйте й ви створити ескіз виробу декоративно-прикладного мистецтва у програмі Paint.

Урок №25

Тема: Декоративне панно «Планета Земля»

Мета: розширити знання про види мистецтва, зокрема декоративно-прикладного мистецтва; познайомитися з декоративним мистецтвом; згадати вивчені види мистецтва; розвивати світосприйняття та уяву.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, гуаш, палітра, палітра, приклади панно, ілюстрації з видами ДПМ.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

· Які види мистецтва ви знаєте?

· Які види ДПМ ми вже вивчили?

· Охарактеризуйте кожен вид декоративно-прикладного мистецтва

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні буде створено найголовніший подарунок мистецькому фестивалю від землян - живописне декоративне панно «Планета Земля». Воно прикрасить експозицію виставкового залу нашої планети на міжгалактичній виставці. «Досягнення цивілізацій». Як і наша чудова планета - воно має бути різнобарвним і багатим на красивих людей, яскраву природу, щасливі події тощо.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Декоративне мистецтво - вид мистецтва, що вносить художню організацію в усі сфери життя людини. Розділяється на:

· Монументально-декоративне мистецтво, яке разом з архітектурою формує художньо-естетичне просторове і предметне середовище людини (архітектурний декор, декоративні рельєфи, статуї, декоративний живопис);

· Декоративно-прикладне мистецтво (побутові художні вироби);

· Оформлювальне мистецтво (художнє оформлення свят, експозицій на виставках і в музеях, вітрин)

Має багато спільного з дизайном - художнім конструюванням промислових виробів

Що можна розповісти космічним друзям про нашу планету? Це і різноманітна природа, архітектура міст і сіл, життя і праця людей. А що ви хочете намалювати на згадку про нашу планету, рідний край?

Робота з підручником

Роздивіться твори декоративного мистецтва, які розповідають про красу світу природи нашої планети. Знайдіть серед них мозаїку, вітраж, гобелен, батік. (ст. 159)

Роздивіться твори декоративного мистецтва: мозаїку та панно про Землю. Які засоби виразності відіграють головну роль у кожному з них? (ст. 160)

V. Практичне завдання

Намалюйте гуашшю ескіз живописного декоративного панно «Планета Земля», яким можна було б прикрасити експозицію виставкової зали «Планета Земля» на міжгалактичній виставці «Досягнення цивілізацій».

VІ. Фізкультхвилинка

VІІ. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів.

· Що таке декоративне мистецтво?

· Чим панно відрізняється панно від інших різновидів живопису?

· У чому, на вашу думку, полягає декоративність панно?

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумок уроку.

X. Домашнє завдання.

Урок №26

Тема: Архітектура космічного міста

Мета: познайомитись з жанром мистецтва «Паперопластика»; розширити знання про храми України; ознайомити учнів з можливістю створення художнього образу засобами конструювання; розвивати уяву, фантазію, образне мислення, конструктивні здібності; удосконалювати навички роботи з папером; виховувати старанність, акуратність.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, папір, картон ножиці, клей.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

· Як називається вид образотворчої діяльності, коли зображення створюється з паперу за допомогою ножиць і клею? (Аплікація)

• Як називається вид образотворчої діяльності, коли об'ємне зображення створюється з паперу тільки за допомогою складання? (Орігамі)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Нарешті ми прибули у величезне космічне місто, де відбуватиметься Міжгалактичний мистецький фестиваль. Це справді казкове місце. Щоб передати враження про нього, треба зобразити його в об'ємі. Для цього створимо зображення фантастичних будинків у техніці паперопластики та складемо з них космічне місто.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Архітектура - це мистецтво проектування та спорудження будівель а також комплексів. Твори архітектури - будинки ансамблі - формують середовище для життя і діяльності людей відповідно до законів краси. Адже в архітектурі користь міцність та краса взаємопов'язані. Відповідно до призначення архітектура поділяється на житлову (індивідуальні та багатоквартирні будинки) і громадську (культові побутові, освітні, лікувальні, промислові споруди тощо). Засоби виразності архітектури: простір, композиція, масштаб, пропорції, ритм, пластика об'єму, фактура, колір. Архітектура взаємодіє з іншими мистецтвами: скульптурою, живописом, декоративним мистецтвом, утворюючи своєрідний мистецький синтез.

Ось ми і в центральному аеропорту галактики. Його архітектурні споруди вражають своїми грандіозними розмірами. Їх форми - прості й пластичні, підкреслені ритмом та декором. Масивні частини будівель чергуються з ажурними. Аеропорт нагадує справжнє місто, пронизане наземними та повітряними магістралями. Споглядаючи дивовижні архітектурні форми далеких світів, хочеться пригадати пам'ятки архітектури рідного краю: урочисті палаци, величні храми. І їхніх формах гармонійно поєдналися архітектура, скульптура, живопис і декоративне мистецтво. Адже палаци ї храми прикрашені рельєфами, статуями, розписами, мозаїками і вітражами. Синтез мистецтв у храмі, окрім архітектури, декоративного та образотворчого мистецтва, включає музику, хоровий спів. Така взаємодія мистецтв справляє на глядачів незабутнє враження.

Робота з підручником

· Помилуйтеся шедеврами архітектури України (ст. 169)

· Погляньте, яке чудове зображення міста створено з паперу (ст. 170)

V. Практичне завдання

Створіть фантастичний будинок у техніці паперопластики. З однокласниками поєднайте готові будинки в одну композицію «Архітектура космічного міста».

Спочатку виконайте кілька ескізів майбутнього будинку. За основну форму візьміть одне з геометричних тіл: куб, паралелепіпед, призму, піраміду, конус, циліндр. Накресліть розгортку, виріжте її та склейте основну форму. Доповніть її іншими об'ємними елементами. Для уточнення форми та її декорування використайте пластичні властивості паперу.

VІ. Фізкультхвилинка.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.

· Що таке архітектура?

· Які є види архітектури?

· Які засоби виразності спільні в архітектурі й скульптурі?

· Наведіть приклад взаємодії архітектури і живопису.

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання.

Роздивиться архітектуру свого міста або селища? Які види архітектури є вашому місті?

Урок №27

Тема: Споруди мегаполісу

Мета: продовжити вивчати жанр мистецтва «Паперопластика»; ознайомитись з поняттям «композиція» та її видами; розширити знання про мости, їх види та способи їх замальовки; розвивати уяву, фантазію, образне мислення, конструктивні здібності; удосконалювати навички роботи з папером; виховувати старанність, акуратність.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, папір, картон ножиці, клей.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

• Що таке архітектура?

• Що таке «паперопластика»?

• Які найвідоміші мости ви знаєте?

• Які ви знаєте світові мости незвичайної форми та будови?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Фантастичний мегаполіс який приймає гостей знаходиться на воді. Він об'єднує багато містечок, розташованих на великих островах. У кожному побудовані красиві громадські споруди, які забезпечують культурні, освітні, побутові та інші потреби мешканців Оскільки між островами потрібен зв'язок, тут є багато мостів вигадливої форми та неймовірної краси. Хоча б один міст варто показати друзям на Землі, наприклад, у вигляді об'ємної композиції.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Композиція - побудова мистецького твору, зумовлена його змістом і призначенням; важливий, організуючий елемент художньої форми. Узгоджуючи та взаємопов'язуючи всі частини твору між собою, композиція надає йому єдності та цілісності. Композиція може бути симетричною та асиметричною виражати рух або спокій мати ритм, привертати увагу своїм центром. Площинна композиція створюється на пласкій поверхні: на аркуші, картоні полотні тощо. Вона розглядається з однієї сторони. Об'ємна композиція (як і скульптура) розміщується у просторовому середовищі та оглядається з усіх боків. Вона має бути врівноваженою.

На нашій планеті також є сучасні споруди, які привертають увагу стрункими лаконічними формами, чіткими силуетами, красивими оздоблювальними матеріалами, оригінальним декором.

Мости - надзвичайно важливі для міста споруди. Вони не тільки забезпечують зв'язок між берегами річок, морських заток, але й часто завдяки своїй унікальній конструкції та оригінальній формі, стають своєрідною візитною карткою міста.

Робота з підручником

Розгляньте споруди різного призначення. Що спільного в їхньому вигляді? (ст. 173)

Порівняйте проекти різноманітних конструкцій мостів (ст. 175)

V. Практичне завдання

Створіть зображення мосту оригінальної конструкції в паперопластиці.

VІ. Фізкультхвилинка

VІІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.

· Яка форма мостів подобається вам найбільше?

· Яким вимогам, на вашу думку, має відповідати сучасний міст?

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумки уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання:

Поміркуйте де б ви створили міст у вашому місті, якщо ви були б архітектором? Який би він був?

Урок №28

Тема: Ілюстрації до зоряного літопису

Мета: ознайомитись з поняттям «ілюстрація»; розширити знання про українських козаків; пригадати картини відомих художників про козаків і запорожців; розвивати уяву, фантазію, образне мислення, конструктивні здібності; виховувати старанність, акуратність.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, папір, картон, ножиці, клей, гуаш, акварель, палітра.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

• В яких століттях існувала Запорізька Січ?

• Хто такі козаки?

• Які картини про козаків та запорожців ви знаєте?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

У посланців Землі з'явилася можливість залишити в пам'яті Всесвіту інформацію про славетних героїв свого народу, що відіграли значну роль в історії. На вас покладено важливу місію: зобразити в ілюстрації до зоряного літопису легендарного героя нашої країни. Тож давайте сьогодні на уроці спробуймо виконати цю місію.

ІV. Вивчення нового матеріалу

На тлі важливих історичних подій розгортаються сюжети багатьох літературних творів, головними персонажами яких є видатні діячі або звичайні люди, котрі у буреломний час проявили себе як герої. Допомагає читачеві уявити образ літературного героя ілюстрація - зображення яке наочно пояснює або доповнює друкований текст. В українському образотворчому мистецтві нерідко зображують козаків - народних борців за справедливість та проти іноземних поневолювачів. У літературних, живописних, графічних творах часто зображується кінь - вірний бойовий побратим козака. Ілюстрації, виконані в техніці гравюри, часто використовуються для зображення героїчних постатей, військових подій. Адже вони надзвичайно виразні через контраст білого і чорного кольорів, чіткі штрихи.

Робота з підручником

Порівняйте старовинне зображення легендарного козака Мамая, виконане народним художником, та ілюстрацію до повісті «Тарас Бульба», створену сучасним професійним художником. (ст. 179)

Погляньте на образи козаків, створені в техніці витинанки. Придивитесь до зображень: загалом їх композиція симетрична. В одному випадку - це дзеркальна симетрія, в інших - включені окремі елементи асиметрії. (ст. 181)

V. Практичне завдання

Створіть ілюстрацію до зоряного літопису із зображенням козаків. Оберіть художню техніку: гуаш, акварель, витинанка.

VІ. Фізкультхвилинка

VІІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь.

· Що таке ілюстрація?

· Яке значення ілюстрацій в літературному творі?

VIII. Рефлексія.

IX. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання.

Подивиться більш ілюстрацій до літературних творів за допомогою інтернету. Спробуйте розпізнати в якій із художніх технік вона виконана.

Урок №29

Тема: Симфонія кольорів Всесвіту

Мета: ознайомитись з поняттям «абстракція»; розширити знання про видатних художників-абстракціоністів; пригадати відомі картини-абстракції; дізнатись про правила побудови абстракції; навчитись «малювати музику», передавати свій настрій від музики за допомогою малюнку; розвивати уяву, фантазію, образне мислення, конструктивні здібності; виховувати старанність, акуратність.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, гуаш, акварель, палітра, пензлі, магнітофон, аудіозаписи класичної музики; ілюстрації абстракцій, портрети художників-абстракціоністів.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

· Що таке абстрактний живопис?

· Як називаються художники цього жанру?

· Яких художників-абстракціоністів ви знаєте?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Мистецький фестиваль ознаменувався цікавою подією: відбувся виступ великого симфонічного оркестру з демонстрацією дивовижного середовища - кольорового світлового шоу. Поєднання музики і кольору справило на всіх присутніх незабутнє враження. Треба вразити його на папері в абстрактній живописній композиції.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Абстрактний живопис (або безпредметний) - зображення, в якому відсутні реальні предмети та явища. Абстрактний твір створюється за допомогою таких художніх засобів, як кольорові плями, лінії, фактура. Важливе значення в абстрактному живописі має композиція. Видатні художники-абстракціоністи - це, М. Ларіонов. Ви, напевно, всі знаєте відому картину К. Малевича «Чорний квадрат». М. Чюрльоніс створював свої композиції за мотивами музичних творів. Побудова композиції абстрактного живописного твору може бути різною. Деякі художники створюють її вільно, безпосередньо під враженням від музики. Інші митці продумують свої композиції детально. Колорит абстрактного живопису може бути контрастним чи нюанс ним, теплим або холодним. Відтінки кольорів можуть плавно перетікати один в інший, як мелодія, а можуть звучати як окремі музичні акорди. Давайте сьогодні і ми спробуємо намалювати абстрактний живопис під супровід класичної музики.

Придумайте музичні назви до композицій, які ви бачите (демонстрація репродукцій)

V. Практичне завдання

Створіть абстрактну живописну композицію під час прослуховування класичної музики (гуаш, акварель). Відразу, перебуваючи під враженням від почутого зобрази кольорами свої почуття. Передавайте їх через напрямок мазків, характер ліній, розмір кольорових плям, певний колорит.

VІ. Фізкультхвилинка

VІІ. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів.

· Назви головні виражальні засоби абстрактного живопису

· Яка роль кольору в передаванні емоційного стану у безпредметній композиції?

· Яких художників ми сьогодні вивчили?

VIII. Рефлексія.

IX. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання:

Спробуйте намалювати в уяві абстрактну картину, яка б підходила до помешкання в якому ти мешкаєш? Або створіть фотошпалери своєї кімнати в цьому стилі.

Урок №30

Тема: День цирку на мистецькому фестивалі

Мета: продовжити знайомство з різними видами мистецтва; ознайомитись з картинами відомих художників про цирк; розширити знання про правила побудови композицій; розвивати навички роботи із різними матеріалами; розвивати уяву, фантазію, образне мислення, конструктивні здібності; виховувати старанність, акуратність, отримати знання про відомі циркові вистави.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, гуаш, акварель, пензлі, портрети відомих циркачів, відеофрагменти циркових вистав.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

• Коли ви востаннє бували в цирку?

• Які циркові вистави ви знаєте?

• Які з них ви полюбляєте найбільше?

• Що вам подобається більше - циркові вистави людей чи тварин?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні найвеселіший день на мистецькому фестивалі - день цирку. На одній із площ міста розміщена будівля цирку - велика скляна на півсфера. Коли виступають повітряні гімнасти, їх польоти видно всім далеко за межами будівлі. Звуки електронної музики, що супроводжує циркові вистави, лунають навкруги. Артисти з усіх куточків галактики радують гостей цікавими виступами. Такі веселощі варто намалювати.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Цирк люблять усі - і діти, і дорослі. Циркове мистецтво - одне з найдавніших. Виникло воно з обрядів, трудової та військової діяльності людей і набуло поширення в усіх країнах світу. У ньому поєдналися клоунада, акробатика, пантоміма, жонглювання, фокуси, дресирування тварин, їзда верхи на конях, еквілібристика. Якщо циркові номери об'єднані певним сюжетом, виникає цілісна циркова вистава, де в кожного артиста свій образ: кумедний клоун, фокусник-чарівник, відважний дресирувальник, спритний гімнаст, сильний акробат. Циркова вистава супроводжується яскравою музикою, що підкреслює не тільки майстерність акторів, але й декорації, спеціальне різнокольорове освітлення, красиві костюми. Циркова вистава підкорює своєю видовищністю. Найвідоміші циркові діячі Росії - це Юрій Нікулін, Олег Попов, Тигран Акопян, Валентин Чернов. Українські - Герасименко Олег та Костянтин. Найвідоміша людина, яка працює з тваринами - Юрій Куклачев. Усе своє життя він присвятив кішкам, та прийомам роботи з ними. Нині він їздить по світу зі своїм цирком. Існують навіть династії циркачів. Майже в кожному з великих українських міст є цирк. Статус державного набули Запорізький, Дніпропетровський, Одеський, Донецький, Криворізький, Львівський, Сімферопольський та Харківський.

Робота з підручником.

Визначте професії циркових акторів на картині. (ст. 191)

Погляньте на юних циркових акторів: як по-різному зобразили їх художники. (ст. 193)

Зверніть увагу на живописну техніку, використану в картині Ж-П Сьора. «Цирк»(ст. 194)

V. Практичне завдання

Створіть композицію «Улюблений цирковий номер». Використайте кольорові фломастери, маркери або інші матеріали за бажанням. Знайдіть композицію, що найкраще підкреслює особливості циркового номеру. Малюючи людей, застосовуйте відповідні пропорції, масштабність - співвідношення навколишніх предметів з розмірами людини. Створіть колективну композицію із готових робіт. Розмістіть їх на великому аркуші з урахуванням законів перспективи.

VI. Фізкультхвилинка.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.

· Що таке «цирк»?

· Про яких відомих циркачів ви сьогодні дізнались?

· Поміркуйте, чому споруда цирку зазвичай круглої форми.

VIII. Рефлексія.

IX. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання.

Спробуйте в найближчий час відвідати циркову виставу.

Урок №31

Тема: Фінальна святкова вистава

Мета: продовжити знайомство з різними видами мистецтва; ознайомитись з театрами світу та відомими акторами; розширити знання про правила побудови композицій; вдосконалювати навички роботи із гуашшю та аквареллю; розвивати уяву, фантазію, образне мислення, конструктивні здібності; виховувати старанність, акуратність; отримати знання про види театральних вистав.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, гуаш, акварель, пензлі, палітра, фотографії відомих світових театрів, відеофрагменти театральних вистав.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

• Як часто ви буваєте в театрі?

• Які театри є в Одесі?

• Які вистави та театральних акторів ви знаєте?

• Як називається ваша улюблена вистава?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ось воно - головне свято - фінальна вистава, на якій підводяться підсумки Міжгалактичного мистецького фестивалю. У величезному залі театру виступають найкращі актори, співаки, танцюристи з усієї галактики. У холах проходять виставки художніх творів, виступають письменники, поети. Це справжнє свято мистецтва, яке дарує радість усім.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Традиція проводити мистецькі фестивалі і конкурси зародилася давно. Головна мета таких заходів - популяризувати мистецтво, розвивати таланти, давати можливість корифеям поділитися своєю майстерністю.

Корифеї - люди, які досягли особливих успіхів у своїй справі, найчастіше в мистецтві або в науці.

Види театру: драматичний, оперний, балетний(поєднуються в музичний), ляльковий, театр пантоміми.

Найвідоміші театри світу: Оперний театр (Одеса), Ла-Скала (Мілан), Гранд-Опера (Париж), Ковент-Гарден (Лондон), Большой театр (Москва), Венська опера (Австрія), Метрополітен-опера (Нью-Йорк).

Сцени цих театрів вражають своєю вишуканою красою, гармонією форм і кольорів. Стіни оздоблені красивими рельєфами, інтер'єри прикрашені чудовими меблями і кришталевими люстрами. Одне лише споглядання цієї краси - велика естетична насолода!

У театрі повною мірою виявляється взаємодія багатьох мистецтв: літератури, образотворчого мистецтва, музики і танцю.

Художники зацікавлено зображають музикантів і танцівників, захоплюючись виразністю та грацією їхніх рухів.

Розповідь про найвідоміших акторів театру

Робота з підручником

Розгляньте сцени найвідоміших театрів світу (ст. 197)

Зверніть увагу, як художники передали емоційність виконавців (ст. 199)

V. Практичне завдання

Намалюйте театральну сцену з декораціями до фінальної святкової вистави на космічну тему (акварель)

Виконайте кілька ескізів, щоб упевнитися у вдалому виборі композиції. Спочатку намітьте рисунок олівцем. Розмістіть основні частини зображення: сцену, куліси, обриси декорацій. Врахуйте, що в декорації має бути створене середовище, на тлі якого відбуваються події вистави. Для правильного зображення вистави роздивіться декорації, подані у підручнику (ст. 201)

VІ. Фізкультхвилинка

VІІ. Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів.

· Що таке декорація?

· Як в інтер'єрах театру втілюється ідея синтезу мистецтв?

· Яка роль художника в театрі?

VIII. Рефлексія.

IX. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.

X. Домашнє завдання :

Відвідайте виставу в театрі вашого міста.

Урок №32

Тема: Фінальна святкова вистава

Мета: продовжити вивчати різні види мистецтва; ознайомитись з видами кіно та відомими акторами; вдосконалювати навички роботи із різними матеріалами; розвивати уяву, фантазію, образне мислення, конструктивні здібності; виховувати старанність, акуратність; пригадати найвідоміші кінофільми; дізнатись про виникнення кіномистецтва.

Обладнання: підручник, альбом, олівці, лінійка, гумка, гуаш, акварель, пензлі, палітра, портрети відомих режисерів та акторів, відеофрагменти відомих кінофільмів.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

момент

IІ. Актуалізація опорних знань

• Як часто ви буваєте в кінотеатрі?

• Фільми якого жанру ви більше полюбляєте?

• Який ваш найулюбленіший фільм?

• Яких кіноакторів ви знаєте?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Фантастичне свято завершується. Так багато цікавих моментів відбулося за цей рік. Якої цікавою була наша подорож! Але не можна ж всі моменти встигнути замалювати. Так хочеться, щоб земляни змогли подивитися не тільки картини, скульптури про унікальну подорож та фестиваль мистецтва, а й побачити фільм. Майстри кіно - режисер, оператор, художник, гример - разом працювали над створенням відео репортажу про таку важливу подію

ІV. Вивчення нового матеріалу

Мистецтво кінематографу розпочало свою історію в минулому столітті. Родоначальником кінематографу вважають братів Люм'єрів. Саме вони показали перше в світі кіно 28 грудня 1895 року. Воно мало назву «Прибуття потягу на вокзал Ла Сьота». Показували його в Гран-Кафе в Парижі на бульварі Капуцинів. Глядачі, які побачили, як на них наближається потяг, дуже злякались. Люди, які сиділи на перших рядах навіть повтікали. Глядачі тоді навіть не здогадувалися, що вони стали свідками зародження нового виду мистецтва. Спочатку кіно було чорно-білим і німим. З розвитком техніки розмаїття кольорів і звуків з'явилося на кіноекрані. Перше кольорове короткометражне кіно з'явилося в 1935 році. А згодом до кожного дому прийшло телебачення. 18 грудня 1953 в США з'явилося перше в світі кольорове телебачення.

Кіно розподіляється на художнє (ігрове), документальне, науково-популярне, анімаційне. До художнього кіно належать пригодницькі, фантастичні, детективні та інші кінострічки. У документальному кіно відтворюються реальні події та явища. У науково-популярних фільмах розповідається про досягнення сучасної науки і техніки. Мультиплікаційні фільми бувають мальовані або лялькові. У наш час, час сучасних технологій, мультфільми малюють за допомогою комп'ютера. Такі мультфільми відносяться до комп'ютерної графіки. Для створення сучасних кінострічок застосовуються найпередовіші досягнення комп'ютерних технологій. Робота художників у кіно важлива і різноманітна. Вони розробляють костюми та грим для акторів, створюють ескізи декорацій, пропонують найкращу композицію кадру. Сьогодні художник має бути обізнаний у сучасних комп'ютерних програмах, адже багато фільмів створюються за допомогою комп'ютерів.

Розповідь про відомих акторів та режисерів

Робота з підручником

· Погляньте на перші кроки мистецтва кінематографу (ст. 202)

· Роздивіться кадри з українських кінофільмів, які увійшли до скарбниці вітчизняної культури (ст. 203)

· Чи впізнаєте ви героїв популярних кінофільмів (ст. 203)

· Роздивіться образи персонажів кінофільмів про космічні пригоди, які створив Ральф Мак-Куорі (ст. 204)

· Зверніть увагу: будуючи зображення кадру, художник у першу чергу визначає центр композиції. Роздивіться ескізи до кінофільму (ст. 206)

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.