Казка як засіб розвитку творчої особистості

Значення дитячих казок у розвитку малюка. Педагогічна цінність казки. Ігрові методи та прийоми. Сутність та методи казкотерапії. Використання нетрадиційних методів роботи з казкою у вихованні дітей молодшого дошкільного віку. Словесна режисерська гра.

Рубрика Педагогика
Вид разработка урока
Язык украинский
Дата добавления 01.02.2016
Размер файла 69,5 K

Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже

Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.

Малювати на манці можна пальчиком.

Якщо щось не вийде, на манці це легко виправити (показ).

Робота дітей.

Колобок «дякує» дітям і прощається з ними.

Підсумок.

- Кого ви перехитрили на занятті?

- Яка гра чи завдання вам найбільше сподобалось?

Сторінками казок

Конспект інтегрованого заняття для дітей групи старшої групи

Програмовий зміст: Спонукати дітей запам'ятовувати та пригадувати повну назву та автора казок за фрагментом. Продовжувати вчити висловлювати думку, відповідати на запитання по змісту твору. Збагачувати словник словами на позначення зимових ознак, характеристик героїв казок. Вправляти в добиранні дієслів. Вправляти в складанні речень за картинками коректурної таблиці. Вправляти в звуковому в аналізі чотиризвукового слова. Продовжувати вчити розрізняти звуки за їх вимовою (голосний, твердий, м'який приголосний). Формувати навички культури мовлення( слухати інших, не перебиваючи, говорити спокійним тоном). Розвивати пізнавальні здібності(пам'ять, уяву,увагу), логічне мислення. дрібну моторику рук та графічні навички. Виховувати інтерес до казок.

Матеріал та обладнання: паперові сніжинки, ілюстрації до казок «Снігуронька», «Снігова Королева», «Лисичка Сестричка і Вовк Панібрат»; картки та фішки для звукового аналізу, аудіозапис,прості олівці, графічні зображення замку, коректурна таблиця Н. Гавриш №3-10 «Природа взимку» .

Підготовка дітей: читання російської народної казки «Мороз Іванович», російської народної казки «Снігуронька», казки Г.Андерсена «Снігова Королева»

Хід заняття

Вихователь. Діти, сьогодні у нас буде незвичайне заняття. Ми вирушимо у подорож до казок, де нас чекають цікаві завдання.

Сюрпризний момент.

На підвіконні з'являється сніжинка.

- Що з'явилося на підвіконні? (Сніжинка)

Вихователь. До нас сніжинка залетіла,

І на підвіконня у групі сіла,

Принесла завдання для вас,

Тож будьте уважні, починати вже час.

Полілог.

- Як вона сюди потрапила?

- Як ви думаєте, чи могла б сніжинка залетіти до нас у групу восени? Чому?

- За якими ознаками ми впізнаємо зиму?

- З якої казки до нас могла прилетіти сніжинка?

- Які ще зимові казки ви знаєте?

Ігровий момент.

Допоможемо сніжинці потрапити у свою казку.

Вихователь. Діти закрийте очі і уявіть, що ми відправляємося у казку разом з сніжинкою. (Звучить музичний супровід)

Читання уривку російської народної казки «Мороз Іванович».

- Як називається ця казка?

- Хто написав казку?

- В яку пору року відбуваються події у казці?

- Які головні герої є у казці?

- Хто з герої казки вам подобається? Чому?

- Що треба було зробити Ледачій дівчинці, щоб Мороз Іванович подарував їй гарні подарунки?

- Щоб допомогти сніжинці, нам потрібно виконати завдання, які приготував Мороз Іванович.

Вправа з коректурними таблицями.

Вправа «Хто швидше і більше скаже речень»

Варіанти речень

У зимовому лісі…

Взимку діти радіють…

Коли сильний мороз…

Зимова погода залежить від вітру..

Мовна гра «Чого взимку не буває»

Мета: розвивати логічне мислення дітей, вміння висловлювати власну думку.

Завірюха заспіває,

Снігом землю засипає.

Ти скажи мені (ім'я дитини)

Чого взимку не буває?

Діти стоять у колі. Вихователь по черзі передає дітям сніжинку. Дитина повинна сказати чого не буває взимку.

Вихователь запрошує дітей продовжити подорож до казки.

Вихователь. Діти закрийте очі і уявіть, що ми відправляємося далі у казку разом з сніжинкою. (Звучить музичний супровід)

Читання російської народної казки «Снігуронька»

- Як називається ця казка?

- Хто написав казку?

- Які герої є в казці?

- Чому дівчинку назвали Снігуркою?

- Чому сталася з Снігуркою така історія?

Ігрова вправа «Що було б якби»

Мета : вчити дітей відповідати на проблемні запитання за змістом казки «Снігуронька»

- Що б було б, якби Снігуронька була зліплена із піску?

- Що б було б, якби Снігуронька стрибнула через воду?

- Що було б, якби Снігуронька опинилася у Африці?

Ігровий прийом

Завдання від Снігуроньки.

Інтелектуально-мовленнєве завдання за коректурною таблицею

«Добери слова»

- Завірюха (Що робить?)

- Снігопад (Що робить?)

- Кучугури (Що роблять?)

Вихователь. Діти закрийте очі і уявіть, що ми відправляємося далі у казку разом з сніжинкою. (Звучить музичний супровід) .

Психологічний етюд «Сніжинки»

Читання уривку з казки Г. К. Андерсена «Снігова Королева»

- Як називається ця казка?

- Хто написав казку?

- Які герої є в казці?

- Що сталося з Каєм та Гердою?

- Хто допомагав Каю і Герді?

- Якою була Снігова Королева?

- Хто з героїв казки вам сподобався? Чим?

Завдання від Снігової Королеви

Дидактична вправа «Що зайве»

Мета: закріпити назви казок, розвивати увагу, спостережливість.

Вихователь виставляє ілюстрації до казки «Снігова Королева» Г. Андерсена, серед них одна - з української народної казки «Лисичка Сестричка і Вовк Панібрат».

- Яка з ілюстрацій тут зайва?

- Чому?

- При повторенні гри до ілюстрацій підставляється ілюстрація до російської народної казки «Снігуронька» .

Вихователь. Діти на чому Герда їхала визволяти Кая? (На Олені)

Завдання

Зробити звуковий аналіз слова «ОЛЕНЬ»

Добре слова добирали,

Добре речення складали,

А тепер звукові фішки беріть,

Слово «олень» на звуки розберіть.

Ось ми і допомогли сніжинці дістатися до своєї казки. Наша сніжинка живе у палаці Снігової королеви. Щоб туди потрапити нам необхідно виконати останнє завдання.

Робота з картками.

З'єднання зображення замка по пунктирних лініях.

За бажанням діти домальовують замок.

Підсумок

- Що вам запам'яталося на занятті найбільше ?

- Що сподобалося робити?

- Які ігри вам сподобалися?

Зустріч з Попелюшкою

Конспект інтегрованого заняття завдань для дітей старшої групи

Програмовий зміст: Спонукати дітей пригадувати повну назву та автора казки, відповідати на запитання по змісту. Навчати розуміти мораль казки, висловлювати своє ставлення до персонажів, аналізувати дії і вчинки героїв. Формувати узагальнені уявлення про позитивні і негативні моральні якості людини. Закріпити вміння складати речення за заданим словом, ділити слова на склади, робити звуковий аналіз слів. Формувати вміння висловлювати власну думку. Вправляти у вживанні прикметників, на позначення якостей характеру героїв казки. Розвивати комунікативні та художні здібності, пам'ять, мислення, дрібну моторику рук, орієнтування на аркуші паперу. Виховувати інтерес до казок, позитивні моральні якості.

Обладнання: кришталевий черевичок, гарбуз, квасоля, карета, паперові квіточки на кожну дитину, «торбина доброти», картки для звукового аналізу слів, зображення карети, Попелюшки, кольорові олівці, аудіозапис пісні Попелюшки, коректурна таблиця Н.Гавриш № 1-15 «Казкові предмети і герої» .

Попередня робота: читання казки Шарля Перро «Попелюшка»

Хід заняття

Вихователь Діти у нас сьогодні цікаве заняття, ми зустрінемося з казкою, поговоримо про те, чому нас навчає казка, виконаємо цікаві завдання від казкових героїв.

Сюрпризний момент. Чарівна скринька

- Що знаходиться у скриньці?

- Як ми можемо дізнатися?

Розглядання «чарівних речей» (черевичок, гарбуз, квасоля, карета)

- Кому з казкових героїв належать ці речі? (Попелюшці)

- Як називається казка? (Попелюшка)

- Хто написав казку Попелюшка?

(Шарль Перро)

Вихователь. На балу у принца будуть герої з різних казок. Відгадаємо їх.

Вправи з використанням коректурної таблиці.

Вправа «Вгадай за описом»

- Добра, працьовита, безвідмовна, мила (Попелюшка);

- Сміливий, дурненький, дерев'яний (Буратіно);

- Страшна, зла, підступна, мерзотна (Баба Яга)

- Мудрий, хитрий, вірний своєму господарю (Кіт у Чоботях)

Вправа «Назви адресу»

Дітям пропонується назвати адресу картинки на яку вказує вихователь.

Визначити, який по порядку стовпчик, рядок.

Психогімнастична вправа «Торбинка доброти»

Діти кажуть добрі слова для Попелюшки і кладуть в торбину паперову квіточку.

Вправа «Склади речення»

Мета: вправляти дітей в умінні складати речення з заданим словом

Діти стоять у колі. Вихователь по черзі передає черевичок Попелюшки і говорить слово з яким треба скласти речення.

Ігровий момент

Скоро Новий рік і Попелюшка буде збиратися на новорічний бал, але щоб потрапити на бал треба виконати завдання. Допоможемо Попелюшці виконаємо завдання.

Завдання 1.

Визнач кількість складів у словах: мачуха, король, дівчина, замок, карета.

Завдання 2.

Звуковий аналіз слів: бал, карета.

Мовленнєва гра «Закінчи речення»

Щоб могли ми гарно жити, треба вчитися …(дружити)

Не кидатися словами, щоб не стати…(ворогами)

І запам'ятай собі: з другом легше у...(біді)

Друг нас виручити може, у біді він…(допоможе)

А як пісня. Жарт чи сміх - радість ділиться на…( всіх)

Й ще одне запам'ятай: друзів ти …(забувай)

Знай моя дитина мила, дружба - це велика…(сила)!

Вихователь

- Хто в казці допоміг Попелюшці потрапити на бал? Як саме?

Ми теж допоможемо.

Розфарбуємо карету та святкове вбрання для Попелюшки.

Розфарбовування графічних зображень

Підсумок заняття.

- Що цікавого ви дізналися на занятті?

- Чому нас навчає казка Попелюшка?

- Що вам сподобалося робити сьогодні на занятті?

- Хто кому допоміг на занятті?

Дидактичні ігри.

Дидактична гра «Впізнай казкового героя»

Мета. Співвідносити тактильні відчуття з характерними ознаками казкового героя (або його моральними якостями). Розвивати асоціативне мислення.

Обладнання. Мішечок і картки 12x8, з однієї сторони кожної наклеєне зображення казкового героя, з другою - матеріал, дотик до якого може викликати асоціації, пов'язані з певним казковим героєм: золота рибка - пайєтки, курочка Ряба - пір'я, солом'яний бичок -- соломка, жабка - пухирчаста плівка, Снігуронька - фольга і т.д.

Дидактична гра «Хто сховався?»

Мета. Впізнавати за частинами зображень казкових персонажів. Спонукати до зорового обстеження. Розвивати уяву.

Обладнання. Картонна рукавичка, картонні силуети тварин до казки «Рукавичка»

Дидактична гра «Розкажи казку»

Мета. Закріпити уміння орієнтуватись у знайомих творах, впізнавати їх за картинками. Розвивати уміння відтворювати нескладні казки, правильно передаючи зміст, послідовність подій.

Обладнання. Картки зі зменшеними ілюстраціями казок «Колобок», «Ріпка», «Лисичка», «Зайчикова хатка», «Марійка та Ведмідь».

Дидактична гра «Казкові зустрічі»

Мета. Закріпити знання дітей про право «Всі діти мають право на вільне спілкування». Спонукати дітей до відвертості, відкритості, намагання зрозуміти себе та іншого. Розвивати діалогічне мовлення, комунікативні навички. Виховувати взаємоповагу, щирість.

Обладнання. Картки із зображенням казкових героїв.

Дидактична гра «З яких казок?»

Мета. Вчити дітей активно і вільно використовувати знайомі казки. Розвивати вигадку, винахідливість, почуття гумору. Формувати оцінно-контрольні вміння.

Обладнання. Основні персонажі знайомих дітям народних казок. Картинки, які зображують різні епізоди з них. Короткі (2--3 речення) фрагменти тексту, які розкривають сутність казки або вчинки, котрі характеризують героїв, музичні записи.

Хід гри

Дітей розподіляють на дві групи, одні загадують казку,інші відгадують її. Перші, знайшовши заздалегідь захованих персонажів, під музику проходять перед другими. Кожний, хто вгадує, з якої казки персонаж, далі йде разом з ним і дитиною з першої групи. Коли всіх персонажів упізнали, музика замовкає. Діти ще раз називають персонажі й казку, з якої вони прийшли. Діти з першої групи задають будь-які запитання про події казки і пригоди її героїв. Діти з другої групи, які відповіли на всі питання, переходять у першу групу. Кожен з них отримує одну-дві картки. Не показуючи їх іншим, діти складають за картинками казки.

Дидактична гра «Казковий Буквоград»

Мета. Познайомити дітей з буквами українського алфавіту. Навчати в ігровій формі читати відкриті та закриті склади, слова. Розвивати мислення, уяву, пам'ять. Виховувати пізнавальний інтерес, бажання навчитись читати.

Обладнання. Магнітна абетка, ігрове поле: карта зображення Буквограду (одна половина карти світло-червоного кольору, друга - світло-синього, посередині круг будь-якого іншого світлого кольору).

Хід гри

Першого разу вихователь розповідає казку: « Водній чарівній країні жили собі букви. Їм дуже хотілось співати, розмовляти словами, але букви ніколи не могли домовитись, подружитись, бо зла відьма Какофонія наклала на них свої чари. Коли букви пробували співати, складати слова, вони все це робили одночасно, ніхто нікого не слухав, не поступався чергою чи місцем. Звучав якийсь тарарам! Тоді добрий чарівник Лад вирішив допомогти буквам: він збудував нове місто Буквоград. Це було надзвичайне місто! Одна частина міста була червоного кольору - для букв, що позначають голосні звуки, інша - синього кольору, щоб там могли оселитися букви, що позначають приголосні звуки. Посередині міста був великий майдан зі сценою, де могли букви виступати зі своїми концертами. Першою до Буквограду прибула буква А. Як ви думаєте, в якій частині міста вона оселилась? Авжеж у червоній, бо… Відразу цій букві захотілось співати. Вийшла вона на сцену, і заспівала: а-а-а. Сумно якось. А чому?Бо вона почувалась самотньо. Та довго буква А не сумувала. До Буквограду приїхала буква У і оселилась де? Вони тепер разом виходили на сцену і по черзі співали.

Що у них виходило? (Ау, уа)»

Кожного разу, коли прибуває якась буква, діти «знайомлять» її з раніше «прибулими» літерами, вирішують, де її оселити. Викладають на «сцені» склади, а згодом і слова, читають їх.

Казки, придумані дітьми.

Ріпка (казка навиворіт)

Посадила Мишка ріпку. Виросла ріпка велика-превелика. Стала мишка тягнути ріпку - не витягне. Покликала мишка кицьку. Кицька за мишку, мишка за ріпку, тягнуть-тягнуть - витягнути не можуть. Покликала кицька Жучку. Жучка за кицьку, кицька за мишку, мишка за ріпку, тягнуть-тягнуть - витягнути не можуть. Покликала Жучка внучку. Внучка за Жучку, Жучка за кицьку, кицька за мишку, мишка за ріпку, тягнуть-тягнуть ріпку - витягнути не можуть. Стала внучка бабу кликати, а бабі ніколи - вона пиріжки пече.

- Ось з'їсте по пиріжечку - зразу сили додасться! - каже баба.

З'їли. Баба за внучку, внучка за Жучку, Жучка за кицьку. кицька за мишку мишка за ріпку, тягнуть-тягнуть - витягнути не можуть. Залізла мишка в нірку до своїх мишенят та й плаче:

- Ніхто мені не допоможе! Залишаться мої мишенята голодними!

- Не плач, мишко, - каже баба, - зараз я діда покличу. Він у нас найсильніший, та й пиріжок я йому найбільший залишила.

Покликала баба діда. Дід за бабу, баба за внучку, внучка за Жучку, Жучка за кицьку, кицька за мишку, мишка за ріпку. Тягнуть-тягнуть - витягнули ріпку!

Редченко Владик, 4 роки

Снігуронька та Вовк

Жили собі дід та баба і була у них внучка Снігуронька.

Одного разу пішла Снігуронька в ліс. Іде стежкою, назустріч їй - Вовк!

- Глянь, он сонечко світить,- обманула Снігуронька Вовка. І сама пішла направо, а він - наліво.

Та біля хатки наздогнав Вовк Снігуроньку. А сонечко пригріло, і розтанула Снігуронька. Тільки калюжа і залишилась. Вовк попив води з тієї калюжі і білим козенятком став. А потім і козенятко розтануло, бо воно теж було зі снігу.

Редченко Владик.4 роки

Ведмедик Волохатик і злий крокодил

(Казка складена колективно за допомогою геометричних фігур)

Жив собі, був собі ведмедик Волохатик. Одного разу Волохатик поспішав до бабусі на День народження. А стежинка пролягала повз синє озеро. Дійшов він до озера, а на стежинці крокодил величезний лежить і не дозволяє Волохатику пройти.. Сів ведмедик за деревом біля озера та й плаче. Коли це повзе черепаха та й питає:

Чому ти, ведмедику плачеш?

- Як же мені не плакати, коли на стежці великий злий крокодил лежить і не пускає мене до бабусі?

- Ходімо я тебе проведу!

Підходять вони до крокодила, а він як клацне зубами! Злякалась черепаха і позадкувала в ліс. А Волохатик сів за деревом та й плаче. Аж біжить вовк до озера води попити. Побачив ведмедика та й питає:

- Чому ти, ведмедику плачеш?

- Як же мені не плакати, коли на стежці великий злий крокодил лежить і не пускає мене до бабусі?

- Ходімо я тебе проведу!

Підійшли до озера, а крокодил на стежці як клацне зубами! Злякався і вовк - утік. А ведмедик знову плаче. Тут з озера виглянула маленька рибка та й питає:

- Чому ти, ведмедику плачеш?

- Як же мені не плакати, коли на стежці великий злий крокодил лежить і не пускає мене до бабусі?

- Ати попроси сонечко хай воно дужче пригріє, крокодилу стане жарко , і він втече.

Так ведмедик і вчинив. Він звернувся до сонечка. Сонечко стало так гріти, що крокодилу довелось стрибнути в озеро, щоб врятуватись від спеки. Волохатик подякував рибці та сонечку та й побіг чимдуж стежинкою до бабусі.

Пригода у лісі

Жили собі дід та баба, і були у них дочка Машенька та синок Ваня. Пішов одного разу Ваня в ліс по гриби. Ходить Ваня лісом, під дерева нахиляється, траву розгортає, під пеньки заглядає, гриби збирає. Аж раптом чує біля кущика - хтось плаче. Заглянув він під кущик, а там - зайчик!

- Чому ти, зайчику плачеш? - питає хлопчик.

- Скоро стемніє, і я дорогу додому не знайду. Під кущиком вже й зараз темно, - відповідає зайчик.

- Не плач, маленький, я тобі свій ліхтарик подарую.

Подякував зайчик Вані та й побіг-поскакав дорогу додому шукати. А Ваня набрав повний кошик грибів та й сам поспішає додому повернутися, поки видно. Але почало темніти. Зрозумів хлопчик, що заблукав. Сів на горбочок подумати, що робити далі. А горбок як заворушиться, як закричить:

- Хто тут мені відпочивати заважає?

То був не горбок, а ведмідь. Злякався Ваня, ледь не заплакав, та розповів ведмедю, що заблукав у темному лісі, а свій ліхтарик зайчику подарував.

- Не журись! - Сказав ведмідь. - Я тут всі стежки доріжки знаю,давай свій кошик та сідай мені на спину, я тебе швидко з лісу винесу!

Не встиг Ваня і оком моргнути, як опинився біля свого будинку. Тут його Машенька зустрічає. Подякували вони ведмедю, і швиденько до діда з бабою в хату. Ось і казочці кінець, а хто слухав - молодець!

Чех Софійка, 5 років

Як Маша застудилася

Жили собі дід та баба, і були у них дочка Машенька та синок Ваня. Поїхали дід та баба на базар та й купили Маші шапочку та рукавички.

- Одягай, - кажуть, - Машенько, шапку і рукавички та дивись, рукавички не намочи, бо біда буде.

Не послухалась Маша, брала сніг до рук, бо з дітьми сніговита ліпила, і намочила рукавички.

Прийшла Маша додому, а в неї голова болить, горло болить, ще й температура.

- Що ж ти наробила?! - кажуть дід та баба. - Чому ж ти нас не послухалась?

А Маші так зле, що й відповісти не може. Поклали тоді дід та баба дочку до ліжка, стали ліки різні давати, гірчичники ставити, та нічого не допомагає.

- От якби меду Маші дати, - каже баба, - тоді точно Маша одужала б. Тільки де його взяти?

- Я піду до ведмедя в ліс і попрошу у нього меду. - Сказав Ваня, і швидко почав збиратися.

Взяв пиріжки, одягнув лижі і пішов на лижах у ліс. Прийшов до барлогу та й гукає ведмедя. А ведмідь спить і не чує. Тоді Ваня свисток вийняв, та як засвистить! Ведмідь і прокинувся. Пригостив Ваня ведмедя пиріжками і попросив меду для Машеньки. Ведмідь був добрий. Він дав Вані мед і, навіть, малинове варення.

Подякував Ваня і швидко повернувся додому. Поїла Маша меду, чаю з малиновим варенням попила і одужала. Ось вам казка, а мені - бубликів в'язка.

Чех Софійка, 5 років

Маша і Баба Яга

Жила собі, була собі Машенька. Одного разу пішла Машенька гуляти. Звідки не взялась Баба Яга. Вкинула дівчинку у мішок та й понесла до своєї хатини. Маша думала, що Баба Яга добра, а виявилось - зла. Злодійка відібрала у дівчинки телефон і заставила працювати на неї. Цілими днями Машенька трудилась: і прибирала, і їсти готувала. А Баба ще й вередує: то підмела не так, то суп не такий, то їй риба не до смаку! Старанно виконувала Маша всю роботу, а сама не полишала мрії втекти додому.

Якось вдень Баба Яга прилягла на ліжко й заснула. Кинулась Машенька до дверей, а вони - замкнені. Тоді наважилась дівчинка підійти до ліжка Баби Яги і обережно витягти з-під подушки телефон. Вона тихенько подзвонила мамі з татом. Татко швиденько приїхав до хатини Баби Яги. Вибив двері, забрав Машеньку і привіз її додому. Всі зраділи: І Машенька, і мама з татом. Стали вони жити-поживати та добра наживати.

Чех Софійка, 5 років

Роль казки у розвитку дитини. Консультація для батьків

Багатьох батьків, які обирають чергову книгу казок для свого малюка, цікавлять питання:

* Яким чином підбирати для читання саме ті казки, які відповідали б рівню розвитку дитини?

* Чому, чим молодша дитина, тим більше їй цікаві казки про тварин?

* Коли дитина стає здатною сприймати чарівні казки?

* Чи може чарівна казка налякати малюка і завдати шкоди його психічному розвитку?

* В якій мірі казка може допомогти у вирішенні психологічних проблем дитини?

Для того, щоб відповісти на ці питання, необхідно уявити собі хоч би найпростішу схему розвитку мислення дитини.

До двох років дитина проходить першу стадію інтелектуального розвитку, названу сенсомоторною. Це стадія, на якій дитина опановує своїми сенсорними і моторними діями, пізнаючи навколишній світ через органи почуттів, руху власного тіла і маніпуляції з предметами. На нього впливає тільки те, що він безпосередньо відчуває, бачить, чує.

Для однорічного немовляти найважливіше - доповзти, долізти, дійти до наміченої мети, схопити, спробувати на смак, обмацати, постукати об підлогу, розібрати, зламати і так далі. Таким чином, в цьому віці дитина може "подумати" про те, що знаходиться або нещодавно перебувало у зоні її безпосереднього сприйняття.

Перший рік життя дитини - це період, коли найбільше значення для розвитку її мислення має звернений до неї материнський фольклор: колискові пісні, в яких звучить мотив бажаності дитини, її включеності в навколишній світ, і пестушки, вірші, що закликають до ігор з різними предметами, до руху, розвитку і усвідомлення нею власного тіла, її положення в просторі.

Між роком і двома у дитини розвивається здатність утримувати в пам'яті власні побутові дії з предметами і найпростіші дії казкових персонажів. Дитина може "подумати" про те, що вона відчувала, бачила, робила і запам'ятала.

Це вік, коли дітям дуже подобаються побутові казки про тварин, так як вони близькі дитині емоційно за світовідчуттям: світ дорослих, з його складними законами, правилами та обмеженнями, поки мало доступний для дитячого розуміння. Дитина не любить повчань, а казка не вчить безпосередньо. Казка пропонує дитині образи, за допомогою яких вона засвоює життєво важливу інформацію в умовах безпеки і відсутності тиску з боку дорослих. Діти з задоволенням, слідом за дорослими, наслідують рухам і звукам, що видаються казковими тваринами, їх дій з різними предметами, що допомагає дитині винаходити нові способи взаємовідносин з навколишнім предметним і живим світом.

Між двома і п'ятьма роками по наростаючій починає розвиватися здатність дитини образно представляти в розумі і фантазувати. Інакше кажучи, до двох-трьох років мозок дитини готовий до сприйняття чарівних казок. Дитина може "подумати" про відокремлений від її дій образах. Однак саме це досягнення інтелектуального розвитку дитини може стати причиною виникнення страхів, пов'язаних з персонажами чарівних казок.

Батькам необхідно звертати увагу на улюблених і нелюбимих дитиною персонажів, що допоможе їм вчасно виявити психологічну проблему малюка, якщо вона існує, і вчасно скоригувати його розвиток.

Так як фантазія дитини цього віку поки не має чіткого вектора, і її легко направити як в позитивне, так і в негативне для розвитку дитини русло, важливо почати читання чарівних казок з творів, що мають простий сюжет, коли в результаті послідовно розвиваючих подіях настає щасливий кінець . Сприйняття казки має сприяти підвищенню в дитини впевненості в собі, у своєму майбутньому, а не лякати її.

Краще підбирати казки з відкритим сюжетом, куди батьки та дитина можуть внести власні зміни по ходу дії, що допоможе дитині в образній формі висловити свої потреби.

Таким чином, у віці від двох до п'яти років головне - щоб казка мала сенс для самої дитини, а не сама по собі, тобто вона повинна збагатити її життя, а не налякати малюка і обмежити його розвиток. Крім того, казка може допомогти знайти шляхи вирішення усвідомлюваних і не цілком усвідомлених сімейних проблем.

Між п'ятьма і сімома роками дітям можна читати будь-які казки, сюжет яких заволодіває увагою дитини, збуджує її допитливість, розвиває інтелект, і, головне, допомагає зрозуміти свої бажання та емоції. Тобто, цей твір має зачіпати всі сторони особистості дитини: мислення, уяву, емоції, поведінку. У цьому віці дитина продовжує шукати в казці рішення своїх насущних проблем. Тепер малюк може "подумати" про те, чого немає насправді, несучись у своїх фантазіях в бажану реальність.

Однак у фантазіях дитини можуть у гіпертрофованій формі відбиватися бажання і потреби, які відкрито висловлювати вона боїться. Тому так важливо, щоб в дитячо-батьківських відносинах завжди були присутні чуйність, довіра, доброзичливість, щирість і відкритість. Читаючи або придумуючи казки, батьки разом з дітьми потрапляють в чарівний простір, де їм надається можливість проявити ці почуття і стати ближчими один до одного.

Дорогі матусі і татусі! Розуміти зміст казкових образів так, як це роблять діти, і навчитися складати казки не так уже й складно: треба тільки безстрашно заглянути в чарівне дзеркало старої бабусі-казки і побачити там своє відображення.

Виховне значення казки. Консультація для батьків

Шановні батьки!

Казки можна сміливо назвати одним з найбільш ефективних засобів виховання дитини. ні для кого не секрет, що діти навчаються в грі, а казка - це та ж гра, тільки гра в уяві. дитини набагато простіше навчити якихось навичок під час гри - так само і пояснити йому щось набагато простіше за допомогою казок ...

А тому, якщо дорослий бажає навчити свою дитину якимсь навичкам, виховати в ньому якісь риси характеру, прищепити відчуття добра і зла, пояснити йому якісь істини, підтримати малюка, - доведеться розбудити свою фантазію, напружити пам'ять, згадавши мову дитинства - казку.

Чому саме казки є настільки потужним інструментом для виховання, навчання дітей? Тому що діти мислять образами. І найкращим способом дати якісь істини дитині за допомогою образів є саме казка. Так, малюк, представляючи для себе образи, починає розуміти внутрішній світ героїв, вірити разом з ними в те, що добро переможе, співпереживати їм. Крім того, що казка є просто приємним проведенням часу, вона ще здатна зняти стан тривоги, хвилювання у дитини.

Крім того, роль казки можна розглядати і в ширшому аспекті - за допомогою казки можливо подолати негативні сторони особистості, яка тільки починає формуватися. але батьки повинні пам'ятати, що вибирати казки слід дуже уважно, звертаючи увагу на особливості психоемоційного розвитку дитини.

Відзначаючи роль дитячих казок у розвитку малюка, варто сказати про те, що казки не тільки здатні розширити словниковий запас дитини, але також допомагають навчитися правильно будувати діалог зі співрозмовником, а також допомагають розвивати логічну зв'язну мову. До речі, дуже важливо робити мова малюка красивою, образною, емоційною - і в цьому також може допомогти казка. Крім усього іншого, під час прочитання казки у малюка формується і закріплюється вміння ставити запитання.

Завдання виховання дитини за допомогою казки є досить складною. необхідно враховувати, що кожна дитина індивідуальна і, відповідно, під його потреби, особливості, потрібно вибирати ті чи інші казки.

При цьому варто згадати, що в казках міститься мудрість, накопичена багатьма поколіннями. Сьогодні дуже модно дорікати казки в жахливій реалістичності. Але при цьому жорстокі дії, описані в казках, дитина сприймає як образ. Проте, якщо малюк постійно бачить сцени насильства по телевізору, то сприймати їх образно в казках він вже не зможе, а тому необхідно кожен раз розмовляти з дитиною, пояснюючи йому, що зло має гинути.

До речі, той факт, що в казках завжди перемагає саме добро, є одним з найважливіших факторів у вихованні дітей. Знаючи це, малюк буде більше впевнений у своїх силах і набагато легше зможе справлятися з життєвими труднощами, сприймати якісь невдачі. Зрозуміло, життя обов'язково внесе свої корективи, але підсвідомість буде дбайливо зберігати перші уроки, які людина, будучи дитиною, виніс з казок.

Казки є відмінним інструментом по вихованню особистості. При цьому казки розвивають почуття, а не розум. Якщо під час прочитання казок дорослий буде звертати увагу на улюблених і нелюбих дитиною казкових персонажів, то можливо на ранньому етапі виявити якісь психологічні проблеми малюка і, відповідно, усунути їх на самій ранній стадії.

Фантазія дитини може бути спрямована як у позитивний, так і в негативне русло - батьки повинні про це пам'ятати і контролювати думки і фантазії дитини, розмовляючи з ним кожного разу після прочитання казки. Починати завжди краще з чарівних казок з простим сюжетом.

Чому корисно читати дитині казки. Консультація для батьків

Усі знають, що читання для дитини - основа її розвитку. Але чи не застарів такий вид розвитку та виховання дитини? Можливо, читання можна замінити мультиком або казочкою на диску? Чи ж казка на ніч не старіє?.. . Перш за все, казка на ніч - демонстрація вашої любові до дитини. Читаючи дитині на ніч, ви не лише розважаєте і розвиваєте її, ви в такий спосіб демонструєте їй свою любов. Може здаватися: ну що можуть дати 15 хвилин читання? Не сумнівайтеся - дуже багато! Якщо ви читаєте дитині на ніч щодня, дитина точно знатиме, що її люблять, про неї піклуються. І жоден мультик або аудіодиск з казочкою не замінять рідного голосу та батьківського тепла. Читання на ніч - це дуже потужна моральна підтримка для дитини. Замінюючи читання фільмом або мультиком, пам'ятайте, що це вже готові продукти фантазії якоїсь людини. А цікава книга чи казка дають дитині можливість створити власний світ, пофантазувати. І правильний розвиток дитини - це розвиток насамперед її уяви. По-друге, казки допомагають дитині усвідомлювати свій життєвий досвід і переживання. Слухаючи казки, малюк має унікальну можливість стати сильним, хитрим і спритним, добрим і великодушним, сміливим і мужнім. Тобто знайти своє місце в реальному світі. Навіть страшні та сумні казки, на думку психологів, потрібні. Адже і страх, і сум - це нормальні людські почуття, яких не потрібно уникати. Але, читаючи дитині на ніч, важливо вибирати перевірені часом твори. Найкраще - народні, що відповідають світосприйняттю дитини.

Тобто, якщо батько малюка росіянин, а ви - українка, читайте дитині і російські, і українські казки. Звісна річ, не варто читати страшні казки на ніч. Особливо якщо ваша дитина дуже вразлива. По-третє, читаючи дитині ми розвиваємо її мовлення та пам'ять. Словниковий запас дитини активно формується у віці від 10 місяців до 1,5 року. У 3 роки, якщо батьки займалися з малюком, його словниковий запас повинен становити понад тисячу слів. Тому так важливо в цей період читати дитині, і не тільки на ніч. До речі, можна починати читати вірші та казочки маляті, коли дитинка знаходиться ще в лоні матері. Казки, в яких є повтори, розвивають пам'ять дитини. Читаючи таку казку вдруге чи втретє, можна запропонувати дитині самій повторити уривок.

Дорослих деякі казки просто жахають. Майже кожна казка - страшна: то Колобка з'їли, то Білосніжці треба серце вирвати й принести мачусі, то Іван-Царевич власними щиколотками орла годує, то батьки завели дітей у ліс, бо нічим годувати. Часом, коли читаєш казку дитині й доходиш до певного місця, хочеться просто закрити книжку. Тим не менш і такі казки необхідні дитині, щоб вона могла побачити весь спектр людських емоцій і вчинків. Буває діти бояться і відмовляються слухати казки про Бармалея, вовка чи Бабу-Ягу, тоді змушувати не варто. Психологи кажуть, що слухаючи страшну казку, дитина вчиться переживати страх. Згодом, стикаючись із реальними страшними ситуаціями, вона певною мірою вже буде до них підготовлена.

Старі, добрі казки розповідають малюкові про добро і зло, вчать його чинити правильно і позбуватися надуманих страхів. Прочитана перед сном казка - запорука міцного сну і приємних снів. Варто лише правильно вибирати книги, аби від прочитаного дійсно була користь. Маленькій дитині цікавий зміст казки має бути підкріплений яскравими картинками.

Для дитини старшого віку важливий сюжет казки, щоб вона, разом з героями казки, могла брати участь у спільних пригодах. Дитині не цікаво, наскільки описане в казці відповідає реальному світу. Їй цікавий світ казки, щоб вона була насичена подіями. Казки вчать дитину гарним манерам. Адже від улюблених казкових персонажів дитина переймає манеру поведінки і деякі риси характеру.

У старих добрих казках є чому повчитися у героїв. Вони подають приклади сміливості, доброти, безкорисливості, чесності та справедливості. Завдяки деяким казкам ви можете вмовити дитину з'їсти чергову порцію манної каші чи іншу страву, яку дитина не дуже любить.

До вибору книги потрібно підходити серйозно, щоб вона дійсно носила виховний характер. Читаючи ці казки дитині, потрібно разом з нею розбирати кожен вчинок героя, щоб дитина могла відрізняти погане від доброго. Читаючи дитині казку, ви спілкуєтеся з нею, допомагаєте їй робити правильні висновки. Різноманітність казкових історій дозволяє вибрати книгу на різні життєві ситуації. При відвідуванні зубного лікаря допоможуть кумедні історії. Казки, що розказані перед сном, допоможуть дитині легше адаптуватися до дитячого садка чи школи. Але для того, щоб прочитати малюку казку, батькам необхідно відволіктися від своїх справ. Виділяйте час для дітей, читайте їм казки. Дитина буде відчувати увагу до себе, а ви прищепите їй любов до читання

Як читати казки дітям. Поради батькам

Усі казки повинні читатися в спокійних умовах.

Дитина має розташуватися поряд у комфортній атмосфері.

Читати казку необхідно вдумливо, пояснюючи дитині незнайомі слова, обговорюючи основні моменти.

Важливо вислуховувати думки самої дитини про почуті події з казковими героями.

Не можна говорити дитині, що її судження неправильне, або засуджувати її позицію.

Не бажано читати декілька казок відразу, тому що мораль кожної казки повинна бути осмислена дитиною.

Слідкуйте за якістю зображення. Перегляд якісних ілюстрацій книжок сприяє здоровому розвитку дитини. Дуже важливо, щоб малюки бачили своїх улюблених персонажів яскравими, живими, що несуть радість і доброту. Неякісне зображення негативно позначається на стані зорової системи.

Частіше вибирайте добрі твори, вони позитивно впливають на розвиток уяви, фантазії та емоційної сфери дитини.

Казки повинні бути різноманітними, але не нести агресію, викликати не тільки позитивні, але і негативні емоції, вчити дружбі, взаємодопомозі і правильним вчинкам.

Казка вчить, як на світі жить. Практикум для батькам

Мета. Розкрити педагогічну цінність казки. Познайомити з методами та формами ознайомлення дітей молодшого дошкільного віку з казкою.

Інформація.

Усна народна творчість, фольклор, твори класиків мають величезний вплив не тільки на дорослих., але й на дітей. Вони привчаються слухати, розвивається здатність розуміти мову дорослих, оволодівати рідною мовою.

У молодшому дошкільному віці основне місце займають два види художнього слова - казки та вірші. Звичайно, вони повинні бути доступні за змістом.

Художнє слово впливає не тільки на розвиток мови, воно поглиблює уявлення про навколишній світ, а це збагачує світогляд дитини, виховує емоційне ставлення до того, що сприймається

Знайомити з казками ви почали ще в ранньому віці. Для молодшого дошкільного віку рекомендують такі казки, «Колобок», «Теремок», «Котик і півник», «Рукавичка» та інші. Це казки про тварин. Дії, що розгортаються, цікаві для дитини образи; тварини, що розмовляють, сприймаються нею легко і з цікавістю.

Казку дитині краще розповідати, а не читати. Малюк сприймає вираз вашого обличчя, жестикуляцію. Постарайтесь якомога виразніше промовляти слова, змінювати силу і висоту голосу, інтонацію, правильно розставити наголос, використовувати ігрові дії. Дитині повинні бути знайомі, зрозумілі дії і представлені в казці тварини. Якщо казка довга для вашої дитини, її можна скоротити, а потім поступово подовжувати. Коли розповідаєте казку повторно, бажано супроводжувати її ілюстраціями, окремо наклеєними на картон чи намальованими, а також показом фігурок настільного театру. Для розвитку творчості, нестандартного мислення можна показати казку за допомогою замінників персонажів ( наприклад, у казці «Теремок» усіх тварин зобразити кружечками різного кольору: мишка - маленький сірий кружок, жабка - маленький зелений кружок, вовк теж сірий кружок, але великий і т, д.) Потім, коли ви будете розповідати казку, запропонуйте дитині маніпулювати замінниками. Це допоможе дитині вичленити сюжет, відтворити дії в їх логічній послідовності.

За допомогою замінників зручно запропонувати завдання на самостійне придумування нових варіантів та епізодів казки. Про всі кружки відомо, який з них кого зображує - вовк, де заєць, де лисиця… Та ось з'являється новий кружок, дорослий підводить його до теремка. Як ти думаєш, хто міг би ще прийти до теремка? Що він запитає? Що йому скажуть у відповідь?

До казок, де всі епізоди однотипні, не важко придумати новий варіант. Поступово діти вчаться придумувати нові варіанти казок. Де кожний наступний епізод, істотно відрізняється від попереднього.

Потрібно розповідати, читати, не поспішаючи, просто, задушевно, звертаючись безпосередньо до малюка. Своїм читанням, лагідно промовляючи добре і навпаки - зле, ви викличете співчуття до доброго.

Закінчивши читання, дайте дитині подумати. Хай побуде під враженням і осмислити зміст. Створіть умови, щоб під час читання, що дитина не відволікалась, щоб ніхто і ніщо не заважало їй зосередитись Слід привчити дитину до того, що слухати - це важливо і серйозно, цікаво для неї.. Ніякої користі не приносить читання під час їжі. Це шкідливо - відволікає малюка від їжі, заважає сприймати образи.

Казку можна драматизувати. Для цього організуйте однолітків, друзів вашої дитини. В інших випадках можна драматизувати казку за допомогою членів сім'ї. Наприклад, у сім'ї можна розіграти казку Л. Толстого « Три ведмеді». Зрозуміло, тато буде Михайлом Івановичем, мама - Настасією Петрівною, а син - Мишуткою. Хтось із дорослих буде читати текст від автора.. Завдання дитини не просто в тому, щоб «відбарабанити» свої слова. Треба навчити її передавати їх інтонацію. Якщо у Толстого написано «заверещав так, наче його ріжуть», малюк повинен зуміти це відтворити. Тут уже й дорослим доведеться постаратись: від виразності їх читання залежить загальний настрій, який передається дитині.

Бесіда за змістом прочитаної казки, допоможе збагатити мову дитини. Вона повинна проходити цікаво, емоційно.

Хай у вашій сім'ї стане традицією читання дітям в слух. Таке спілкування залишає слід в душі дитини на все життя, виховує любов до книги - джерела знань, розширює кругозір, виховує естетично.

Практичне виконання завдань.

Завдання 1.

Батькам пропонується об'єднатися в підгрупи, і розіграти за допомогою кружків одну з казок, рекомендованих для дітей молодшого дошкільного віку.

Завдання 2.

Батькам пропонується об'єднатися в три підгрупи, і розіграти драматизацію однієї з запропонованих казок.

(Казки «Колобок», «Червона Шапочка», «Рукавичка»)

Конкурсна гра «Показуха»

За участю батьків

Правила гри.

У грі приймають участь 2 команди.

Обирається журі у складі 3 чоловік.

Гра має 4тури. Для кожного туру окремі завдання. За кожну правильну відповідь команда отримує 10 балів. Перемагає команда , яка набрала більшу кількість балів.

Ведучий готує карти з назвами казок (для кожної команди окремо), тексти пісень казкових героїв, карти зі словами-назвами казкових героїв або чарівних предметів.

Хід гри

Ведучий пропонує об'єднатися у команди.

Кожна команда придумує свій девіз.

Розминка (10 сек.)

Кожна команда по черзі показує жестами свій девіз, інша відгадує.

І тур «Забавлянки»(30 сек) - 1 бал

Завдання одному з членів команди показати мімікою та жестами назву казки : «Пан Коцький», «Коза Дереза».

ІІ тур «Малювалки» -2 бали

Завдання одному з членів команди намалювати (для того, щоб відгадали інші члени своєї команди) пісню казкового героя:

1 - пісня Колобка, 2 - Кози Дерези, 3 - матінки Івасика Телесика, 4 - котика з казки «Котик і Півник» .

ІІІ тур «Добавлялки» Один з членів команди повинен показати мімікою та жестами назви чарівних речей: летючий корабель, яйце-райце, дивна сопілка, шапка-невидимка.

ІV тур «Обганялки»

Кожній команді пропонується 10 слів-назв казкових героїв. Один з членів команди показує своїй команді мімікою та жестами слова-назви казкових героїв. Інші відгадують.

Перемагає та команда, яка за одну хвилину відгадає більше слів.

За кожне слово 1 бал.( 1)

Кобиляча голова, Колобок, чабанець, котик, півник, мишка - шкряботушка, Телесик, Кривенька качечка, Вовчик-братик, солом'яний бичок.

2) Лисичка-сестричка, Кирило Кожум'яка, Котигорошко, Скороход, Обпивайло, Морозенко, Жар-птиця, Царівна- жаба, Воронячий цар, Курочка Ряба.

Журі підраховує бали. Називає команду, яка перемогла.

Команда переможець отримує приз.

Використання нетрадиційних методів роботи з казкою у вихованні дошкільників

Майстер-клас

Мета:

Формувати мотивацію щодо використання нетрадиційних методів роботи з казкою. Виробити вміння оцінювати доцільність використання елементів казко терапії для розвитку дошкільника. Спонукати для вибору та створення оптимальних варіантів планування з використанням методів казко терапії.

Обладнання: диск МРЗ симфонія №9 «Дощик» Косенка.

План

1. Інформаційне повідомлення. Сутність та методи казкотерапії.

2. Рольова гра для вихователя Казкотерапія за казкою О. Шорохової «Корова Ласуня».

3. Завдання для вихователів. Розробити фрагменти заняття з використанням методів казкотерапії.

а) ритмізація

б) пантомімічний етюд

в) вираження замінювальної потреби.

Ранній вік

Молодший вік «Колосок»

Середній дошкільний вік «Троє поросят»

Інформація.

Казкотерапія - інтерактивна діяльність, в якій дії уява ситуації пов'язані з реальним спілкуванням, спрямованим на активність, самостійність, регулювання дитиною емоційних станів.

У програмі по казкотерапії розвиток особистості та мовлення дошкільнят здійснюється за напрямами:

1. Активність: від потреби в емоційній розрядці - через самовираження в активній дії - до активізації образної лексики і позитивних емоційних проявів.

2. Самостійність: від орієнтування у засобах мовленнєвої виразності, проблемних ситуаціях казки, в ритмі та динаміці музичних образів - через обґрунтування власної точки зору у висловлюванні - доведенні - до пошуку кращих способів самовираження у мовленні та русі.

3. Творчість: від наслідування дорослого в емоційній дії і виразному слові - через спільне складання словесних описів за сприйманням пантомімічних етюдів, темпоритмів, музичної композиції - словесного фантазування за музичною композицією.

4. Емоційність: від емоційного зараження образами казки - через адекватне емоційне від реагування власного негативного досвіду дії, ритмів, в слові - децентрації, розуміння емоцій інших і до замінювання «неефективного» стиля поведінки на продуктивний.

5. Довільність: від повноцінного емоційних станів казкових героїв проблемних ситуаціях і розуміння значень образних висловлювань - через оцінку гласних і чужих усних повідомлень та емоційних вчинків - до динамічної рівноваги рухів і мовленнєвих повідомлень, що виконують у грі драматизації.

6. Зв'язне мовлення від продовження в фраз дорослого - через словесні роздуми відносно динаміки музичних композицій, виконання пантомімічних етюдів, ритмізації казкових образів - до творчих імпровізацій за сюжетом.

Методичні прийоми.

В системі роботи за казкотерапією виділяють три етапи роботи з дошкільнятами.

1. Пізнавально-афективне орієнтування.

Мета:осмислення сюжетів казки за допомогою мовленнєвих засобів виразності сприймання музичних композицій, виразне інтонування реплік героїв, ритмізація емоційних станів, виразне використання в міміці та рухах казкового образу.

Ігрові прийоми: словесна режисерська гра, психогімнастичні етюди, ритмічні вправи.

2. Словесне коментування емоційно - афективних ситуацій.

Мета:оволодіння навичками управління своїми поведінка ми реакціями за допомогою складання розгорнутих словесних описів, отриманих відчуттів, при сприйманні тембру, динаміки, мелодики музичної композиції виконанні виразних рухів та ритмічного малюнка.

Ігрові прийоми: словесне коментування, пантомімічні, ритмічні та музичні загадки, вправи на релаксацію.

3.Вираження замінювальної потреби.

Мета: приведення до рівноваги емоційної поведінки і виразного слова через передачу емоційних проблем і актуальних переживань - потреб у іграх - фантазіях за казкою.

Ігрові прийоми:для молодшого дошкільного віку - спільна словесна імпровізація, пантомімні вправи на подолання тілесних бар'єрів; для старшого дошкільного віку - фантазування за музикою, словесне малювання, пантомімічні вправи на подолання тілесних бар'єрів.

Особливе місце відводиться мовленнєвим іграм.

Ігрові методи та прийоми використовуються у певній послідовності з урахуванням зростання вимог до розвитку дитини у кожній групі.

Словесна режисерська гра переслідує три основні завдання.

1. Виховувати уміння здогадуватись за настроєм музики про дії та емоційний стан героїв та природних явищ.

2. Підводити до уміння виразно інтонувати голоси героїв казки з різною силою голосу.

3. Знайомити з образними виразами і казковими повторами, активувати у мовленні форми наказового дієслова, смислових відтінків слів.

Психогімнастика вирішує два основних завдання.

1. Заохочувати до виразної передачі у міміці та рухах емоційних станів, довільного зняття напруги та розслаблення м'язів тіла.

2. Відображати емоційні образи темпоритмі.

Словесні коментування завдання:

Довести до дітей задум казки, викликати відповідний емоційний відгук, заохотити до висловлювання с приводу знайомого змісту.

Підводити до спільного складання словесних описів за сприйманням пантомімічних етюдів, темпоритму музичної композиції, активізувати у мовленні образні вирази, казкові повтори.

Спільна словесна імпровізація

Дорослий пропонує розіграти окремі епізоди казки, при цьому головними її героями стають діти при збереженні сюжетної лінії.

Словесне фантазування за музичною композицією. Рекомендовано для старших дошкільнят.

Словесне мовлення. Діти подумки відтворюють епізоди та емоційні стани героїв в проблемних ситуаціях (для старшої групи)

Казка «Корова Ласуня».

Жили собі дід, баба та корова Ласуня (1). Давала багато молока і голосно мукала: «Му-му!» (2) якось заснула Ласуня міцним сном (3). Спить, не прокидається (4). Плаче дід, плаче баба (5). Покликала баба мишку: «Розбуди, мишко, Ласуню, дам тобі молока.» Запищала мишка: «Пі-пі-пі!

Прокидайся! Пі-пі-пі! Піднімайся!» (7). Спить Ласуня, не прокидається (8).

Покликала баба котика: «Розбуди, котику, Ласуню, дам молока!»(9). Занявкав котик: «Няв-няв! Прокидайся! Няв-няв-няв! Піднімайся!» (10). Спить Ласуня, не прокидається (11). Побачила Ласуню хмаринка (12). Дула - дула хмаринка щоки та й луснула (13). Стукотить дощик по травичці, стукоче по зеленій (14). Спить Ласуня, не прокидається (15). Загримів грім (16). І знов стукотить дощик по травичці, стукоче по зеленій (17). Прокинулась Ласуня, замукала: «Му!» (18). Стали дід та баба гостей скликати та молоком пригощати.

Казкотерапія 1 (пізнавально-афективне орієнтування)

Мета:

1.Словесна режисерська гра:

- виховувати уміння за настроєм музики здогадуватись про дії та емоційний стан героїв;

- знайомити зі зменшувально-пестливими назвами тварин (мишка, котик);

- знайомити з формами наказового дієслова (розбуди, прокидайся, піднімайся);

- підводити до уміння виразно (наслідувати, імітувати голоси тварин, няв-няв, пі - пі - пі, му - му - му, з різною інтонацією радість, прохання та силою голосу: голосно, тихо, посилено).

Психогімнастика.

- вчити передавати за допомогою ритмізації природні явища (дощ, грім);

- заохочувати до виразної передачі у міміці та рухах емоційних станів (горе, розрада, радість);

- розвивати вміння довільно напружувати та розслабляти м'язи для зняття тілесних бар'єрів (хмаринка - дощик).

Вихователь: розповідає дітям знайому казку «Корівка Ласуня». Читає речення 1, 2). Як ви думаєте, Ласунця весела корова? Зараз я почну, а ви продовжите. Голос у Ласуні не сумний, а …

Діти: Веселий.

Вихователь: Не тихий, а …

Діти: …

Вихователь: Спробуйте промукати голосно, радісно, протяжно, як Ласуня «му - му - му!».

Вихователь: (читає речення 3,5). Як би ви зіграли діда й бабу, коли вони плачуть? Обличчя у діда не веселі, а …

Діти: Сумні.

Вихователь: Покажіть як плачуть дід з бабою.

Пантомімічний етюд «Горе»

Діти зображають діда та бабу, коли вони плачуть, очі витирають від сліз, брови зігнуті, хитають головою.

Вихователь (читає речення 6 - 11). Як ви думаєте бабуся дуже хотіла, щоб Ласуня прокинулась? Значить, вона не просто розмовляла з котиком та мишкою, а …

Діти: Просила, лагідно умовляла.

Вихователь: у кого тихіше голос, у котика чи маленької мишки.

Діти: У мишки.

Вихователь: Правильно. Значить мишка провила корову прокинутись не просто тихо, а …

Діти: Пошепки, зовсім не чутно.

Вихователь (читає речення 12 - 15). Якщо ви уважно послухаєте казку, то згадаєте що почула Ласуня у казці.

Діти слухають уривок із «Маршу Чорномора» М.Глінки.

Вихователь: Яка це музик: лагідна чи страшна, тиха чи голосна.

Діти: Страшна, голосна.

Вихователь: Іде тихо, стукотить дощик по травичці чи гримить грім?

Діти: Гримить грім.

Вихователь (читає речення 16 - 17).

Покладіть свої руки на стіл і пальчиками постукайте, як падають краплинки, коли йде маленький дощик і коли гримить грім.

Вправа на ритмізацію «Природні явища»

Діти кладуть руки на стіл і разом з вихователем ритмізують краплі дощу легкі і повільні рухи пальців - маленький дощик, голосне та енергійне постукування - гримить грім. Вихователь (читає речення 18 - 19). Давайте під музику покажемо, як хмарка дула щоки, а потім луснула і пішов дощ.

Вправа на довільне напружування та розслаблення м'язів

Під Skerzo № 1 Ф.Шопена становляться в коло, напружують м'язи спочатку рук та ніг, і надувають щоки. Під музику, швидку «Святкову увертюру» Д. Шостаковича видувають повітря, легко стрибають на місці, як краплі дощу.

Казкотерапія 2. (Словесне коментування емоційно-афективних ситуацій)

Мета:

1. Психогімнастика

- вчити відгадувати за виразним виконанням образи казкових героїв

- та їх афективні стани (горе, запрошення, сон);

- вчити передавати за допомогою ритмізації природні явища (гуркіт грому, дощик);

- розвивати уміння довільно напружувати та розслабляти м'язи для знаття тілесних бар'єрів (хмара - дощик).

2. Словесне коментування:

- довести до дітей задум казки (друзі допомагають в біді)

- підводити дітей до спільного складання словесних описів за сприймання пантомімічних етюдів, темпоритму музичних композицій.

- Активізувати у мовленні дітей зменшувально-пестливі назви тварин (кішечка) і форми наказового дієслів (розбуди, прокидайся)

- Вчити промовляти прості фрази з використанням інтонації цілого речення.

...

Подобные документы

Работы в архивах красиво оформлены согласно требованиям ВУЗов и содержат рисунки, диаграммы, формулы и т.д.
PPT, PPTX и PDF-файлы представлены только в архивах.
Рекомендуем скачать работу.