Формування зв'язного монологічного мовлення у дітей старшого дошкільного віку
Характеристика психологічних особливостей формування зв'язного мовлення у дітей дошкільного віку. Вивчення психолого-педагогічної літератури з проблеми. Дослідження педагогічних умов формування зв’язного мовлення у дітей старшого дошкільного віку.
Рубрика | Педагогика |
Вид | методичка |
Язык | украинский |
Дата добавления | 17.10.2015 |
Размер файла | 155,5 K |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Нахили тулуба.
5. Опис ялинки і їжака за планом.
6. На закінчення педагог від імені крота просить дітей описати його зовнішній вигляд (кріт ніколи себе не бачив, а про своє життя він сам дітям розповість). Діти описують зовнішні ознаки крота, а вихователь описує деякі особливості його життєдіяльності.
Заняття 26. Складання розповідного оповідання «Шпаківня» по серії сюжетних картинок
Цілі:
1. корекційно-освітня: навчати дітей складання розповіді по серії сюжетних картин;
2. корекційно-розвиваючі:
· Розвивати у дітей загальну, дрібну і артикуляционную моторику;
· Вчити дітей розрізняти поняття «перелітні» і «зимуючі» птиці;
· Розвивати словник по заданій темі;
· Розвивати у дітей навички словотворення;
3. корекційно-виховна: вчити дітей піклуватися про птахів.
Обладнання: серія сюжетних картин «Шпаківня», намальований шпаківню і паперові фігурки шпаків, предметні картинки: ворона, шпак, горобець, сова, дидактична іграшка «Квакуша».
Попередня робота: читання оповідань В. Біанкі «Лісові будиночки», «Граки», А. Майкова «Ластівка», В.А. Жуковського «Жайворонок», проведення бесіди після прочитаного; ігри: «Підбери ознаки», «Підбери дії».
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Як називаються птахи, які на зиму відлітають у теплі краї?
Як називаються ті, які залишаються на зиму?
Згадайте знамениту мандрівницю, яка вирушила в теплі краї разом з дикими качками, а потім всім розповідала про свої пригоди? (Жаба-мандрівниця).
П.: Сьогодні вона повернулася і прийшла до нас гості. Дітям показується дидактична іграшка «Квакуша».
2. Оголошення теми.
Сьогодні ми дізнаємося, які пташки повернулися з теплих країв. Виділення четвертого зайвого: ворона, шпак, горобець, голуб.
3. Гра «Підбери слівце»
Освіта споріднених слів до слова шпак допомогою питань.
Як назвати шпака ласкаво? (Скворушка.)
Хто у шпака пташеня (пташенята)? (Скворчонок, скворчата)
Як називається їхня мама? (Скворчіха.)
Який будиночок будують люди для шпаків навесні? Назвіть його. (Скворечнік.)
4. Складання розповідного розповіді по серії сюжетних картинок.
Розгляд сюжетних картинок і розміщення їх на дошці в логічній послідовності.
Бесіда за змістом серії сюжетних картинок.
Яка пора року зображено?
Чим ви можете підтвердити, що це весна?
Чому шпаківню прийшов в непридатність за зиму?
Підберіть слова-ознаки. Яким став шпаківню? (Чорним, старим, немічним, поламаним.)
Що вирішили зробити діти, коли побачили старий шпаківню?
Розкажіть про те, що ви бачите на наступних картинках.
Чому діти відійшли в сторону, коли побачили шпаків? Чому раді діти?
П.: Послухайте, який у нас вийшов розповідь.
5. Физкультминутка.
Виконується спільно з «Квакушей».
Гра: «Відлітають-не відлітають». Коли діти чують назву перелітної птиці - махають руками наче крилами. Коли діти чують назву зимуючої птиці, вони обіймають себе руками (зігрівають).
6. Відтворення дітьми по ланцюжку складеного оповідання з опорою на сюжетні картинки.
7. Підсумок заняття.
Назвіть перелітних птахів.
Назвіть зимуючих птахів.
Гра «оселив шпаків»
Педагог говорить про те, що «Квакуша» привезла з подорожі будиночок для шпаків.
Виставляється намальований шпаківню з прорізами. Педагог говорить про те, що шпаки зможуть оселитися в цьому шпаківні лише тоді, коли діти згадають і назвуть споріднені слова до слова «шпаківню». При називанні кожного слова діти вставляють у прорізи фігурки шпаків.
Педагог говорить від імені «Квакуші» про те, що їй дуже сподобався розповідь, який склали діти.
Заняття 27. Переказ розповіді Г. А. Скребицкого «Весна» з додаванням наступних подій
Цілі:
1. корекційно-освітня: вчити дітей додавати наступні події, логічно завершують розповідь;
2. корекційно-розвиваючі:
· Розвивати у дітей уміння підбирати дієслова, іменники і прикметники;
· Розвивати творчу уяву і логічне мислення;
3. корекційно-виховна: виховувати в дітей інтерес до змін, що відбуваються в природі.
Обладнання: текст розповіді Г. А. Скребицкого «Весна», опорні картинки.
Попередня робота: читання та обговорення художніх текстів А. М. Плещеєва «Весна», Є. Сєрової «Пролісок», Ф. І. Тютчева «Весняні води». Ігри: «Скажи інакше» (підбір синонімів), «Телефон» (підбір родинних слів до слова вода), «Підбери ознаки».
Хід заняття
1. Організаційний момент. Гра «Думай, відповідай»
Струмочок навесні (що робить?) - Біжить, дзюрчить.
Сніг навесні (що робить?) - Чорніє, тане.
Сонце навесні (що робить?) - Пригріває, світить.
Прокидаються навесні (хто?) - Ведмеді, їжаки, комахи.
Їжачок і ведмідь навесні (які?) - Сонні, скуйовджене, голодні.
Набухають на деревах (що?) - Нирки.
Розпускаються (що?) - Квіти.
З'являються на деревах (що?) - Листя.
2. Читання оповідання Г. В. Скребицкого «Весна».
Пояснення значень малознайомих слів.
Пагорок - ...
Улоговинка - ...
Труха - ...
Хворост - ...
3. Питання до розповіді.
Які зміни відбуваються навесні в природі?
Чому «зимові квартири» навесні порожніють?
Опишіть шлях струмочка.
Як вибиралися із зимових квартир у пеньку його мешканці?
Чому купа хмизу заворушилася?
Хто з'явився з-під хмизу?
Що сталося далі? (Вислуховуються версії дітей.)
4. Физкультминутка.
По ходу вірша діти виконують відповідні рухи.
Що зробити, щоб виріс
Красиву квітку?
Землю лопатою потрібно розпушити.
Дбайливо насіннячко посадити.
Що насіння потрібно, щоб прорости?
Дощику потрібно частіше йти!
Насіннячко чистої водички нап'ється,
Стебло з насінини до сонця проб'ється!
Сонце квітам допомагає рости.
До сонечка тягнеться стеблинка,
І за листком виростає листок.
Ось і прекрасна квітка розпустилася.
Сонце, і дощик, і руки мої
Разом квітці підрости допомогли.
(І. Лопухіна)
5. Повторне читання оповідання.
Педагог дає дітям установку на те, що дітям потрібно скласти переказ розповіді і придумати, чим вона закінчилася.
При виникають у дітей труднощі при переказі педагог пропонує дітям скласти план оповідання за допомогою опорних сигналів (картинок). Це допомагає дітям логічно скласти зв'язний переказ (так як розповідь не має чіткого сюжету).
6. Переказ розповіді дітьми.
Два перших переказу складаються дітьми з використанням символів, а наступні - без символів.
7. Читання авторської версії закінчення розповіді.
8. Підсумок заняття.
Хто придумав найцікавіше закінчення оповідання?
Заняття 28. Переказ розповіді С. А. Баруздін «Країна, де ми живемо» (зі зміною головних дійових осіб і додаванням наступних подій)
Цілі:
1. корекційно-освітня: навчати дітей переказу тексту, зі зміною головних дійових осіб і додаванням наступних подій.
2. корекційно-розвиваючі:
· Розвивати діалогічну та монологічну мову дітей;
· Розвивати пам'ять і уява;
· Поповнювати і збагачувати у дітей словник за темою «Наша країна»;
3. корекційно-виховна: виховувати почуття любові до своєї Батьківщини, до свого міста, до оточуючих.
Обладнання: перероблений і адаптований текст оповідання А. С. Баруздін «Країна, де ми живемо», географічна карта Росії і сюжетні картини з даної тематики.
Попередня робота: бесіди вихователів за темами «Наша країна», «Моє місто». Читання художніх творів: 3. Александрової «Батьківщина», М. Ісаковського «Їдь за моря-океани», А. Прокоф 'єва «Батьківщина».
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Читання вірша М. Ісаковського «Їдь за моря-океани».
Повертай за моря-океани,
Треба всією землею прольоту;
Є на світі різні країни,
Але такий як у нас, не знайти.
Глибокі наші світлі води,
Широка і привільно земля,
І гримлять, не змовкаючи, заводи,
І шумлять, розцвілі поля ...
2. Вступна бесіда.
Як називається наша країна?
Головне місто країни - як сказати інакше?
Назвіть столицю нашої Батьківщини
Якщо подивитися на карту, то можна побачити, що наша країна багата чим? (Педагог підводить дітей до відповіді: річками, озерами, лісами, нафтою; на карті можна побачити великі міста і маленькі селища.)
Наша країна яка?
3. Читання адаптованого оповідання С. А. Баруздін «Наша країна».
У мене є хороший друг. По-справжньому його звуть Дмитром Васильовичем. Ну, а ми звемо його просто Дімкой.
Років Дімці ні мало, ні багато. А всього шість. Майже як вам. І вже, звичайно, Дімка все на світі цікавиться.
Одного разу Дімка запитав мене:
А ми з тобою де?
У квартирі, - відповів я своєму другові.
А ще де?
У будинку.
А будинок де?
На вулиці.
А вулиця?
У Москві.
А Москва?
У Росії, - пояснив я. - Так наша країна називається. Знаєш?
Знаю, - погодився Діма. - А яка вона, наша країна?
Довго я думав, як розповісти Дімці про нашу країну, і нарешті запропонував:
Треба самому подивитися, тоді зрозумієш.
А як?
- За всякому можна, - сказав я, - краще всього, звичайно пішки по країні пройти або на коні проїхати. Тоді все побачиш. Можна на машині. На поїзді чи на човні покататися теж непогано.
Ну, а якщо швидше хочеш, можна на літаку. Всього, звичайно, не побачиш, але дещо ...
- Давай на літаку! - Запропонував Дімка.
Ось наш літак піднявся в повітря, і у Дімки дух захопило. Під нами лежали ...
4. Бесіда за змістом.
Опишіть головного героя оповідання.
Що дуже цікавило Дімку?
До кого він звертався по допомогу?
На чому збиралися двоє друзів відправитися в подорож?
Чому вони обрали саме літак?
Що побачили наші друзі з літака.
5. Физкультминутка.
Виконання рухів по тексту
Я і прямо, я і боком,
З поворотом,
І з прискоком,
І з розбігу,
І на місці,
І двома ногами разом.
6. Повторне читання оповідання.
Дається установка на те, що хлопці повинні будуть розповідати не про Діму і його друга, а про себе, про свого друга і про своє місто. Для завершення розповіді потрібно представити себе письменником і закінчити розповідь.
7. Переказ розповіді дітьми.
Може переказувати одна дитина, а можна організувати переказ у формі діалогу між двома дітьми (головним героєм і його другом). Така форма переказу дуже добре активізує дітей. На завершення педагог читає (за бажанням дітей) авторську версію закінчення розповіді.
8. Підсумок заняття.
Чиє закінчення розповіді вам сподобалося найбільше?
Заняття 29. Переказ оповідання В. О. Сухомлинського «Соромно перед соловейком» (з вигадуванням попередніх подій)
Цілі:
1. корекційно-освітні:
· Навчати дітей переказувати розповідь близько до тексту;
· Навчати дітей доповнювати розповідь подіями, попередніми даними у тексті;
2. корекційно-розвиваючі:
· Розвивати у дітей уміння синтаксично правильно будувати речення;
· Розвивати творчі здібності;
· Розвивати вміння логічно правильно вибудовувати свій виступ;
3. корекційно-виховна: виховання навичок правильної поведінки на природі.
Обладнання: текст розповіді В. В. Сухомлинського «Соромно перед соловейком», допомога до гри «Де ми були, що ми бачили» (схематичне зображення саду, лісу та городу).
Попередня робота: читання та обговорення художніх текстів: М. М. Пришвіна «Лисичкин хліб», «Золотий луг». Ігри «Дізнайся дерево за листком», «Телефон» (лісові дерева, дикі тварини).
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Гра «Де ми були, що ми бачили?» У процесі гри використовуються сюжетні картини «Город», «Сад», «Ліс». Педагог звертається до дитини з питанням «Де ти був, що ти бачив?» Діти відповідають приблизно так (це залежить, на яку з картин вказує педагог):
Я був у городі. Бачив багато огірків, кабачків, помідорів.
Я був у саду. Бачив багато яблук, груш, слив.
Я був у лісі. Бачив багато сосен, ялин, горобин, беріз.
2. Читання оповідання.
Педагог говорить про те, що зараз прочитає дітям розповідь В. В. Сухомлинського «Соромно перед соловейком», при цьому початок розповіді буде пропущено. Дітям потрібно здогадатися або придумати, що було на початку.
3. Бесіда за оповіданням.
Чий спів почули дівчинки?
Чому пісня солов'я так їм сподобалася?
Як надійшла з залишками їжі Оля?
А як Ліда?
Чим вчинок Ліди відрізняється від Олином?
Чому Ліді стало соромно?
Де дівчинки слухали спів солов'я?
Що робили дівчинки, коли почули солов'я?
Як можна почати розповідь?
Педагог вислуховує дітей, схвалює придумані ними початку розповіді і виправляє граматичні помилки в побудові речень. Потім просить вибрати для складання переказу (або вибирає сам) дітей-артистів, а саме: автора, Олю і Ліду. Автором може бути та дитина, яка придумала найбільш гарний початок розповіді.
4. Физкультминутка. Гра «Ослик»
Во саду ли, в городі
У Івана ослик бродить.
Вибирає, вибирає,
Що спочатку з'їсти - не знає.
Зліва - буряк, праворуч - бруква,
Зліва - гарбуз, праворуч - журавлина,
Знизу - свіжа трава,
Зверху - соковита бадилля.
5. Переказ розповіді дітьми.
Педагог повторно читає текст і дає установку на те, що слідом за прочитанням дітям потрібно буде його переказати, відповідно з розподіленими ролями.
6. Підсумок заняття.
Чому Ліді стало соромно перед соловейком?
Якщо ви відпочиваєте в лісі, то як потрібно себе вести, щоб не нашкодити природі?
7. Домашнє завдання.
Намалювати спільно з батьками знаки, що забороняють неправильне поводження на природі.
Заняття 30. Складання оповідання «Щеня» по серії сюжетних картин
Цілі:
1. корекційно-освітні:
. навчати дітей складання плану розповіді, за допомогою виділення головної думки в кожній картинці;
. навчати складання розповіді відповідно до плану;
2. корекційно-розвиваючі:
· Розвивати словник прикметників;
· Розвивати у дітей розумову діяльність і пам'ять;
3. корекційно-виховна: виховувати почуття співчуття.
Обладнання: серія сюжетних картин «Щеня», іграшки - щеня і доросла собака.
Попередня робота: ігри по темі «Домашні тварини», малювання цуценя і дорослого собаки.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Розкласти картинки у правильній послідовності.
2. Оголошення теми.
П.: Сьогодні ми з вами будемо складати розповідь за картинками, але перед цим я хочу, щоб ви порівняли цих двох іграшкових собак.
3. Бесіда по картинках.
Спільно з педагогом діти порівнюють цуценя і дорослу собаку, виділяючи однакові й відмінні ознаки: домашні тварини, собака велика - щеня маленький, собака сильна - щеня слабкий і т.д. (Це завдання потрібно для того, щоб діти зрозуміли, що між подіями, зображеними на першій і третій картинах, пройшов певний відрізок часу: цуценя перетворився у доросле собаку). Бесіда по серії картинок
Куди прямував хлопчик?
Придумайте для хлопчика ім'я.
Хто зустрівся на його шляху?
Яке рішення прийняв хлопчик?
Чому хлопчик вирішив взяти цуценя?
Як Вася назвав свого щеня?
Як хлопчик піклувався про щеня?
Яким став щеня?
Що ви можете сказати про пори року на першій, другій та третій картинках?
Що трапилося одного разу влітку?
4. Складання плану оповідання.
Педагог просить дітей по кожній картинці скласти одна пропозиція. Таким чином, діти поступово складають план оповідання.
Приблизний план:
· Хлопчик знаходить цуценя.
· Турбота про щеня.
· Рекс приходить на допомогу.
Кілька дітей повторюють складений план. Після цього педагог пропонує дати назву майбутньому розповіді.
5. Физкультминутка.
Два цуценя щока до щоки Щипають щітку в куточку. |
Руки скласти долонями один до одного: до правої, а потім лівій щоці. |
|
А у щітки статевої Бита є над головою. |
Руки піднімаємо вгору і з'єднуємо над головою. |
|
Бита - клац цуценят з плеча, |
Бавовна по плечах. |
|
Два цуценя пішли їжа. |
Обійти навколо свого стільця і ??сісти на нього. |
6. Розповіді дітей.
Педагог говорить про те, що спочатку розповіді потрібно дати назву, а далі дотримуватися плану.
Щеня (приблизний розповідь, складений дітьми).
Одного разу Вася вийшов погуляти. Раптом він почув, як хтось скиглить. Виявилося, що це маленький беззахисний щеня. Васі цуценя дуже сподобався, і він вирішив забрати його додому. Удома він за ним доглядав і побудував для щеняти будку. Скоро щеня виріс і став великим і сильним. Вася вирішив покатати Рекса на човні. Він попросив у свого брата човен. А брат забув, що у човні була маленька щілина. Коли Вася і Рекс заплили на середину річки, човен стала заповнюватися водою. Вася не вмів плавати. Він став тонути. Собака підпливла до чину і допомогла йому вибратися на берег.
7. Підсумок заняття.
Педагог підводить підсумок і оцінює складені розповіді дітей.
8. Домашнє завдання.
Намалювати домашнього вихованця або того, про кого дітям хотілося б дбати.
Заняття 31. Опис по картині Ф.П. Толстого "Букет квітів, метелик і пташка"
Цілі:
1. корекційно-освітні:
. вчити дітей послідовному розповідання за картиною, звернути увагу на фон, відзначити значимість колірної палітри;
2. корекційно-розвиваючі:
· Активізувати лексику по темі "Комахи";
· Вправляти в словотворенні за допомогою зменшувально - пестливих суфіксів;
3. корекційно-виховна: виховання почуття прекрасного.
Обладнання: художня картина, магнітофон, чарівна паличка.
Попередня робота: ігри по темі «Комахи», малювання натюрморту.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Я сьогодні перетворюю вас у комах. І до кого я доторкнуся своєю чарівною паличкою, повинні сказати хто він і який. Наприклад: "Я жовто - коричнева великий метелик махаон"
(Діти характеризують придуманих комах).
Лексико - граматична гра "Назви ласкаво"
- А тепер я перетворюю вас в маленьких - маленьких комах. Скажіть про себе якісь ви. Наприклад: "Я зелененький коник»
2. Оголошення теми.
- Сьогодні я покажу вам картину "Натюрморт" Ф.П. Толстого. Що таке натюрморт?
Якщо бачиш на картині
Розу, вазу на столі,
Або морс у великому графині
Або троянду в кришталі
Або бронзову вазу
Або грушу або торт
Або всі предмети відразу
Знай, що це натюрморт.
3. Розбір картини
- Подивіться і скажіть, які предмети намальовані?
Яким вийшов букет? (Радісним, яскравим, гарним, ароматним, польовим, літнім)
Розкажіть про пташку?
Якими словами можна описати метелика і гусінь?
Що вам подобається в картині?
Як би ви назвали цю картину?
А Ф.П. Толстой назвав "Букет квітів, метелик і пташка"
4. Физкультминутка
Стреків - Стреків - бабка
Смарагдові очі,
Крила швидко розверни,
Коло наш швидко обліт! (Імпровізація рухів)
5. Розповідання по картині
- Придумайте розповідь хто і де зібрав такий яскравий різнобарвний букет?
Куди принесли? Як з'явилася красива метелик махаон і яскраво строкатий щиглик?
- Я думаю що цей ошатний і яскравий букет зібрала мама для свого хворого сина. Вона взяла рожеву патли, яскраво оранжевий з жовтими смужками квітка чорнобривця, високорослий яскраво червоний мак, і різнобарвний запашний горошок, з ніжним приємним запахом. Принесла всю цю красу і поставила в прозору вазу. Але несподівано у відкрите вікно влетіла королева всіх метеликів махаон. Вона сіла на бочок вази розкрила крильця і застигла. Птах Щиголь, який жив у хлопчика в клітці так само непомітно присів на стіл. Хлопчик дивився на цю картину і йому стало радісно, добре, весело тому тільки радість, веселощі, хороший настрій робить людину здоровою. Хлопчик став одужувати і скоро зовсім видужав.
(Розповіді дітей)
6. Підсумок.
- Вам подобається ця картина? Чим?
Заняття 32. Складання розповіді за серією сюжетних картин (з одним закритим фрагментом)
Цілі:
1. корекційно-освітні:
· Навчати дітей складання розповіді по серії сюжетних картин з додаванням наступних подій (на закритому фрагменті);
· Навчати складання плану;
2. корекційно-розвиваючі:
· Розвивати у дітей уміння розповідати за планом;
· Розвивати уяву і творчі здібності дітей;
3. корекційно-виховна: виховувати в дітей акуратність і почуття відповідальності за свої вчинки.
Обладнання: серія сюжетних картинок (мал. 28 - 30), два портфелі, шкільне приладдя та іграшки.
Попередня робота: читання та обговорення художніх текстів Л. М. Толстого «Філіпок», А. Л. Барто «Перший урок», З. Н. Александрової «У школу», пояснення значень прислів'їв: «Навчання - шлях до уменью», « Навчання - світло, невчення - тьма ». Гра «Четвертий зайвий» (ручка, гумка, м'яч, пенал; портфель, зошит, підручник, яблуко).
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Гра «Збери портфель».
Діти діляться на дві команди і змагаються в зборі портфеля до школи. Серед шкільного приладдя знаходяться предмети, які не можна укладати в портфель - іграшки і т.д.
2. Оголошення теми.
Педагог виставляє картинки і при цьому каже, що сьогодні діти будуть складати розповідь за серією картинок, але третя картинка закрита, і їм доведеться скласти закінчення розповіді.
3. Бесіда по картинках.
Який час доби на першій картинці?
Куди ходить хлопчик: в школу або дитячий сад?
Чим ви можете це довести?
Назвіть хлопчика на ім'я.
Що збирається робити Миша?
Яка обстановка у нього в кімнаті?
Як ви думаєте: чи готовий Міша йти до школи?
Чим відрізняється перша картинка від третьої? (Часом доби.)
Що ви можете сказати про настрій хлопчика на третій картинці? Який він? (Сумний, заклопотаний, сумний, сердитий, втрачений.)
Чим він стурбований?
Чи правильно хлопчик готувався до школи?
Що сталося далі?
4. Физкультминутка.
Кожним вранці перед школою
Робимо зарядку.
Дуже подобається нам
Робити по порядку:
Весело крокувати, весело крокувати,
Руки піднімати, руки опускати,
Присідати і вставати, присідати і вставати.
Стрибати і скакати, стрибати і скакати.
5. Складання плану оповідання.
Запропонувати дітям короткими реченнями, що виражають їх головну думку, озаглавити кожну картинку. Третій пункт плану називає педагог.
Приблизний план:
· Перед сном.
· Вранці.
· Що сталося далі?
Після складання плану діти придумують назву для майбутнього оповідання.
6. Розповіді дітей.
Потрібно нагадати дітям про те, що розповідь потрібно починати складати з назви, а далі - за планом. На розсуд педагога можна дати початок оповідання. Це залежить від контингенту дітей.
Приклад оповідання, складеного дитиною
Вася прийшов зі школи і сів за комп'ютер грати в ігри. Коли стемніло, він згадав, що не зробив уроки. Вася розклав книги, зошити і став виконувати домашнє завдання. Він дуже втомився, і у нього не залишилося сил скласти всі речі портфель. Вранці Вася довго шукав потрібні речі. Коли він прийшов у школу, діти сиділи за партами. Йшов урок. Васі стало дуже соромно, що він запізнився. Він дав собі слово, що більше так робити буде.
Розгляд відсутнього фрагменту.
Педагог відкриває третю картинку, і діти порівнюють закінчення своїх оповідань із зображенням на картинці.
7. Підсумок заняття.
Чиє закінчення розповіді вам сподобалося найбільше?
Як можна назвати хлопчика Васю? Що не можна робити, як Вася?
РОБОТА З БАТЬКАМИ
Батькам пропонується одна з найбільш ефективних форм роботи - заочне консультування, куди крім загальних рекомендацій щодо розвитку мовлення дітей входить "Ігротека" - підбірка практичних ігор та вправ на збагачення і розвиток словника в домашніх умовах, а також записані під диктовку дітей розповіді за картинами, серіям сюжетних картинок, творчі розповіді хлопців, які дозволяють батькам порівняти успіхи власної дитини з успіхами однолітків, обговорити з вихователем шляхи подолання труднощів.
Ігротека в колі сім'ї.
Шановні батьки! Вам пропонуються ігри, які допоможуть Вашому Дитині подружитися зі словом, навчать розповідати, відшукувати цікаві слова, а в підсумку зробити мова Вашого Дитину багатше і різноманітніше.
Ці ігри можуть бути цікаві і корисні всім членам сім'ї. У них можна грати у вихідні дні, свята, у будні дні вечорами, коли дорослі і діти збираються разом після чергового робочого дня.
Під час гри зі словом враховуйте настрій Дитину, його можливості і здібності.
Грайте з Дитиною на рівних, заохочуйте його відповіді, радійте успіхам і маленьким перемогам!
"Тільки веселі слова".
Грати краще в колі. Хтось із граючих визначає тему. Треба називати по черзі, = допустимо, тільки веселі слова. Перший гравець вимовляє: "Клоун". Другий: "Радість". Третій: "Сміх" і т. д. Гра рухається по колу до тих пір, поки слова не вичерпаються.
Можна змінити тему і називати зелені слова (наприклад, огірок, ялинка, олівець і т. д.), тільки круглі (наприклад, годинник, Колобок, колесо і т. д.).
"Автобіографія".
Спочатку хтось із Дорослих бере на себе провідну роль і представляє себе предметом, річчю або явищем і від його імені веде розповідь. Решта гравців повинні його уважно вислухати і шляхом навідних запитань з'ясувати, про кого або про що йде мова. Той з гравців, який це вгадає, спробує взяти на себе роль Ведучого і перевтілитися в який-небудь предмет або явище.
Наприклад, "Я є в будинку у кожної людини. Тендітна, прозора, невишукана. Від недбалого поводження гину і стає темно не тільки в душі ...". (Лампочка).
Або: "Можу бути товстим і худим; красивим і не дуже. Зі мною можна грати, але акуратно. Коли я одного разу схуд з вини П'ятачка, Ослик Іа все одно мені зрадів ..." (Паць).
"Чарівна ланцюжок".
Гра проводиться у колі. Хтось із дорослих називає будь-яке слово, припустимо, "мед", і запитує у гравця, що стоїть поруч, що він уявляє собі, коли чує це слово? Далі хтось з членів сім'ї відповідає, наприклад, "бджолу". Наступний гравець, почувши слово "бджола", повинен назвати нове слово, яке за змістом підходить попереднього, наприклад, "біль" і т. д. Що може статися?
Мед - бджола - біль - червоний хрест - прапор - країна - Росія - Москва - червона площа і т. д.
"Слова м'ячики".
Дитина і дорослий грають у парі. Дорослий кидає дитині м'яч і одночасно вимовляє слово, припустимо, "Тихий". Дитина повинна повернути м'яч і вимовити слово з протилежним значенням "Гучний". Потім гравці міняються ролями. Тепер вже Дитина першого вимовляє слово, а дорослий підбирає до нього слово з протилежним значенням.
"Антоніми в казках та фільмах".
Дорослий пропонує дітям пограти зі Казкою, пояснюючи, що він буде вимовляти назву - антонім, а діти повинні будуть вгадати справжню назву - антонім, а Дитина повинна буде вгадати справжню назву Казки.
Приклади завдань:
· "Зелений платочек" - ("Червона шапочка");
· "Миша в постолах" - ("Кіт у чоботях");
· "Розповідь про просту курочку" - ("Казка про золоту рибку");
· "Знайка в Місячній селі" - ("Незнайко у Сонячному місті");
· "Бебі - короткий носок" - "Пеппі - довга панчоха");
· "Розповідь про живу селянці і одному слабаки" - ("Казка про мертву царівну і сім богатирів");
· "Один з Молокова" - "Троє з Простоквашино");
· "Селянка під гарбузом" - ("Принцеса на горошині");
· "Дерев'яний замочок" - ("Золотий ключик");
"Якщо раптом ..."
Дитині пропонується якась незвичайна ситуація, з якої він повинен знайти вихід, висловити свою точку зору.
Наприклад, Якщо раптом на Землі зникнуть:
· Всі гудзики;
· Всі ножиці;
· Всі сірники;
· Всі підручники чи книги і т. д.
Що станеться?
Чим це можна замінити?
Дитина може відповісти:
"Якщо раптом на Землі зникнуть всі гудзики, нічого страшного не відбудеться, тому що їх можна замінити: мотузочками, липучками, гачками, кнопочками, ременем, поясом і т. д."
Можна запропонувати Дитині й інші ситуації, наприклад, якщо б у мене була:
· Жива вода;
· Квіточка-семицветик;
· Чоботи-скороходи;
· Килим-літак і т. д.
"Підбери слово".
Дитині пропонується підібрати до будь-якого предмету, об'єкту, явищу слова, що позначають ознаки. Наприклад, зима яка? (Холодна, сніжна, морозна). Сніг який? (Білий, пухнастий, м'який, чистий).
"Хто що вміє робити".
Дитині пропонується підібрати до предмету, об'єкту як можна більше слів-дій. Наприклад, що вміє робити кішка? (Мугикати, вигинати спину, дряпатися, прагать, бігати, спати, грати, дряпатися, і т. д.).
"Антоніми для загадок".
Спочатку гри гравці домовляються про тему, яка буде служити основою для загадок. Потім Дорослий загадує Дитині загадку, в якій все навпаки, наприклад, тема "Тварини".
· Живе у воді (значить, на суші);
· Шерсті немає зовсім (значить, довга шерсть);
· Хвіст дуже довгий (значить, короткий);
· Всю зиму веде активний спосіб життя (значить, спить);
· Дуже любить солоне (значить, солодке).
Хто це?
"Веселі рими".
Гравці повинні підбирати до слів рими.
· Свічка - .... пічка;
· Труби - ... губи;
· Ракетка - піпетка;
· Слон - ... уклін;
· Чоботи - ... пироги і т. д.
Старші дошкільники вже можуть розповісти про події власного життя, про свій особистий досвід, причому робити це дуже виразно. Спробуйте запропонувати їм вміщені нижче творчі завдання.
Згадай випадок
Оберіть з дитиною якусь подію, в якому ви разом нещодавно брали участь. Наприклад, як ви гуляли по набережній і дивилися святковий салют, зустрічали бабусю на вокзалі, відзначали день народження ... По черзі розповідайте один одному, що бачили, що робили. Пригадуєте як можна більше деталей - до тих пір, поки вже не зможете нічого додати до сказаного.
Говоримо по-різному
Спробуйте один і той же дитячий віршик прочитати спочатку звичайним голосом, потім дуже швидко і дуже повільно, басом і тоненьким голоском, роблячи наголос не на тих словах, на яких потрібно. Змінивши інтонацію, можна невинне вірш прочитати як страшну історію або як телевізійний репортаж. Якщо вийде, спробуйте використовувати іноземну акцент. Та хіба мало що можна придумати!
Бюро подорожей
Кожен день ви з дитиною відправляєтеся за звичайним маршрутом - до магазину або дитячий сад. А що, якщо спробувати урізноманітнити свої будні? Уявіть, що ви відбуває в захоплюючу подорож. Обговоріть разом з малюком, на якому виді транспорту будете подорожувати, що потрібно взяти з собою, що через небезпеку ви зустрінете по дорозі, які визначні пам'ятки побачите ... Подорожуючи, діліться враженнями.
Завжди під рукою
Всім батькам знайомі ситуації, коли дитину важко чимось зайняти, - наприклад, довге очікування в черзі або втомлива поїздка у транспорті. Все, що потрібно в таких випадках, - щоб у маминій сумочці знайшлося двоє фломастерів або хоча б просто ручка. Намалюйте на пальчиках малюка пики: одна - усміхнена, інша - сумна, третя - дивуються. Нехай на одній руці опиниться два персонажа, а на іншій, припустимо, три. Малюк може дати персонажам імена, познайомити їх між собою, заспівати пісеньку чи розіграти з ними сценку.
Кращий друг
Якщо ви чекаєте в приміщенні, де розкладені журнали, можете пограти в "розповіді про кращого друга". Нехай дитина вибере картинку, яка йому подобається. Це може бути якась людина - великий чи маленький - або тварина. Попросіть його розповісти про своє "кращого друга". Де він живе? В які ігри любить грати? Він спокійний або любить побігати? Що ще можна про нього розповісти?
Розповіді по картинках
Добре, якщо ви зможете підібрати кілька картинок, пов'язаних спільним сюжетом. Наприклад, з дитячого журналу (на зразок "Веселих картинок"). Спочатку змішайте ці картинки і запропонуйте маляті відновити порядок, щоб можна було по ним скласти розповідь. Якщо дитині важко на перших порах, задайте кілька запитань. Чи не виявиться під рукою такого набору сюжетних картинок - візьміть просто листівку. Запитаєте ребенка, що на ній зображено, що відбувається зараз, що могло відбуватися до цього, а що буде потім.
Історії з життя
Діти із задоволенням слухають розповіді про те, що відбувалося, коли вони були зовсім маленькими або коли їх зовсім не було на світі. Можна розповідати ці історії ввечері перед сном, а можна на кухні, коли ваші руки зайняті, а думки вільні. Про що розповідати? Наприклад, як малюк штовхав ніжками у вас у животі, коли ще не народився. Або як ви вчилися кататися на велосипеді. Або як тато перший раз літав літаком ... Деякі історії вам доведеться розповідати навіть не один раз. Просіть і інших членів сім'ї підключитися до гри.
Мій репортаж
Ви з дитиною побували в якійсь поїздці тільки вдвох, без інших членів сім'ї. Запропонуйте йому скласти репортаж про свою подорож. В якості ілюстрацій використовуйте фотознімки або відеосюжети. Дайте дитині можливість самому вибрати, про що розповідати, без навідних запитань. А ви прослідкуйте за тим, що саме відклалося у нього в пам'яті, що для нього виявилося цікавим, важливим. Якщо почне фантазувати, не зупиняйте. Мова малюка розвивається незалежно від того, які події - реальні чи вигадані - їм відтворюються.
Сімейний ток-шоу
Можливо, дитині сподобається ідея спробувати себе в ролі телевізійного ведучого? Приготуйте магнітофон чи диктофон для запису, дайте "журналісту" у руки мікрофон - і можна починати інтерв'ю з бабусею чи дідусем, тіткою або сестрою ... До початку інтерв'ю підкажіть дитині, які питання можна задати. Наприклад: "Яке у тебе улюблена страва? .. А що ти любив їсти в дитинстві? .. Куди б ти хотів поїхати?" і т. д.
Зміни пісню
Дітям подобається співати про знайомі речі - про себе і свою родину, про своїх іграшках і про те, що вони бачили на прогулянці ... Виберіть добре відому пісню і запропонуйте дитині придумати до неї нові слова. Нічого, якщо текст буде не надто зв'язковим, багато повторень - теж не страшно. Рими не обов'язкові. Можете запропонувати і свій, "дорослий" варіант переробленого тексту.
Чим закінчилося?
Одним із способів розвитку зв'язного мовлення може стати перегляд мультфільмів. Почніть разом з малюком дивитися цікавий мультфільм, а на самому захоплюючому місці "згадайте" про невідкладна справа, яку ви повинні зробити саме зараз, але попросіть дитину розповісти вам пізніше, що відбудеться далі в мультфільмі і чим він закінчиться. Не забудьте подякувати вашого оповідача!
Дослідження Л.С. Виготського, А.А. Леонтьєва, А.М. Леушиной, С.Л. Рубінштейна та інших доводять, що у маленьких дітей діалог передує монологу. Вони відрізняються за своєю психологічною природою і лінгвістичним засобів.
Діалогічна мова в дуже великій мірі ситуативна, тобто пов'язана з обстановкою, в якій відбувається розмова, і контекстуальна, тобто кожне чергове висловлювання в дуже значній мірі обумовлено попереднім.
Монолог розвивається на основі діалогічного мовлення. Сам зміст монологічного мовлення здебільшого містить в собі уявну зверненість до реального чи до передбачуваного слухача чи співрозмовнику, як це має місце і у внутрішній мові. Монологічне мовлення є відносно розгорнутим видом мовлення, вона більшою мірою довільна. Монологічне мовлення - це дуже організований вид мовлення, який вимагає спеціального мовного виховання. Довільність монологічного мовлення передбачає, зокрема, вміння вибірково користуватися найбільш доречними для даного висловлювання мовними засобами, тобто вміння вжити слово, словосполучення, синтаксичну конструкцію, які найбільш точно передавали б задум мовця.
У дослідженнях з проблеми розвитку зв'язного монологічного мовлення розглядаються питання про зміст, функціях, формах зв'язного мовлення, про взаємозв'язок розумового розвитку дітей та розвитку зв'язності мовлення (Л. А. Венгер, Л. С. Виготський, А. В. Запорожець, А.М . Леушина, А. А. Люблінська, М. М. Поддьяков, С. Л. Рубінштейн, Д. Б. Ельконін та ін.)
Встановлено, що вже на першому-другому році життя, в процесі безпосередньо-емоційного, практичного спілкування з дорослими закладаються основи майбутньої зв'язного мовлення. Поступово мова набуває розгорнутий, зв'язний характер, і вже до 4 - 5 років усне мовлення дитини, багато спілкується з дорослими, стає досить багатою і повною. Однак жодна дитина, добре і побіжно говорить, не усвідомлює тих способів, за допомогою яких здійснюється його мова. Хто говорить дитина завжди має на увазі лише зміст свого виступу, має справу з безпосередньо сприймаються предметами, образами або думками, які він хоче позначити в мові, і лише в рідкісних випадках замислюється, як йому потрібно вимовити те чи інше слово.
А.М. Леушина, що проводила спеціальний психологічний аналіз ситуативного етапу розвитку дитячого мовлення, показала, що «... ситуативна мова дитини - це перш за все яскраво виражена діалогічна, розмовна мова. Вона диалогична за самою своєю структурою і притому навіть тоді, коли зовні за формою вона носить характер монологу; дитина розмовляє з реальним або уявним (уявним) співрозмовником або, нарешті, сам з собою, але він незмінно розмовляє, а не просто розповідає [5] ».
Лише крок за кроком переходить дитина до побудови мовного контексту, більш незалежного від ситуації. Поступово мова стає зв'язковою, контекстної. Поява цієї форми мови пояснюється новими завданнями і характером спілкування дитини з оточуючими. Складається функція повідомлення, ускладнення пізнавальної діяльності вимагають більш розгорнутої мови, і колишні кошти ситуативної мови не забезпечують зрозумілості і ясності його висловлювань.
На думку М.І. Лісіна, форма мовного висловлювання обумовлена ??розумінням дитини співрозмовником. Вже молодші дошкільнята адаптують свою промову до слухача, і відповіді останнього впливають на будову і зміст майбутньої фрази. Сфера спілкування дитини з однолітком, починаючи з трьох років, більш вербализована, і вона скоріше стимулює до використання мови, ніж комунікації з дорослим. Дорослий легко розуміє ситуативну мова дитини. Одноліток сприймає свого партнера тільки в конкретній, наявної ситуації. Внаслідок цього дітям для взаємного розуміння необхідні розгорнуті, тобто контекстні висловлювання. У спілкуванні з однолітками мова дитини стає зв'язковою і лексично більш різноманітною.
Виявивши обумовленість особливостей мови ситуацією спілкування, дослідники роблять значимий для методики висновок про провідну роль дорослого і його вимог до мовлення дитини в її розвитку і про необхідність врахування в цьому впливу характеру завдання, ситуації спілкування.
Мовне спілкування - це мотивовану живий процес взаємодії між учасниками комунікації, який спрямований на реалізацію конкретної, життєвої цільової установки, протікає на основі зворотного зв'язку в конкретних видах мовленнєвої діяльності. Воно органічно включається в усі інші види діяльності людини (трудову, громадську, пізнавальну і т.п.). «Щоб повноцінно спілкуватися, - пише А.А. Леонтьєв, - людина повинна в принципі розташовувати цілою низкою умінь. Він повинен, по-перше, вміти швидко і правильно орієнтуватися в умовах спілкування. Він повинен, по-друге, вміти правильно спланувати своє мовлення, правильно вибрати зміст акту спілкування. Він повинен, по-третє, знайти адекватні засоби для передачі цього змісту. Він повинен, по-четверте, вміти забезпечити зворотний зв'язок. Якщо якесь із ланок акту спілкування буде порушено, то воно буде неефективним »[6].
Спілкування буде повноцінною лише тоді, коли дитина опанує певними мовними діями і вміннями:
1) орієнтуватися в ситуації і зміст спілкування:
а) усвідомлювати своє комунікативне намір (чи є бажання вступати в активне спілкування чи ні);
б) за окремими ознаками (назви, початку, зовнішніх прикметах) припускати предмет мовлення, загальний характер мовного твору;
2) планувати подальші мовленнєві дії: уточнювати завдання сприйняття (гранично повно «вичерпати» інформацію або взяти її частково; підготуватися до заперечення або творчому розвитку думки; підтримати співрозмовника або продумати спосіб впливу на нього і т.д.);
3) проникати в зміст висловлювання:
а) розуміти значення слів, форм слів, конструкцій, інтонації, міміки, жестів;
б) реагувати на ці сигнали тексту і співрозмовника;
в) аналізувати склад микротем і формулювати загальну тему висловлювання;
г) визначати логіку розвитку думки автора промови і його основну думку, прямо сформульоване в тексті, розкривати думка, не сформульовану прямо в тексті (підтекст);
д) відчувати загальну тональність висловлювання; ставлення мовця до предмета мовлення;
4) здійснювати самоконтроль за сприйняттям мови: усвідомлювати ступінь розуміння висловлювання; оцінювати відповідність внутрішньої установці і завданню сприйняття; користуватися прийомами вдосконалення розуміння тексту (А. А. Леонтьєв та ін.)
Опанування даними вміннями, процес переходу від ситуативної до контекстної мови здійснюється поступово.
Раніше за все діти переходять до зв'язного викладу в оповіданнях спокійного, розповідного характеру. У передачі подій, що викликали яскраві емоційні переживання, дитина довше затримується на ситуативно-експресивному викладі.
Особливе місце у формуванні зв'язності мовлення дошкільників займає наочність. Сучасні психологи пов'язують використання наочності з формуванням конкретних уявлень і понять, збагаченням чуттєвого досвіду. Крім того, наочні засоби виробляють у дитини логіку мислення, здатність до пошуку найбільш точних виразних засобів (В. В. Давидов, Н. І. Жинкін, О. М. Леонтьєв, Н. Н. Поддьяков). Дослідження ролі наочності у розвитку дитини-дошкільника пов'язано з вивченням особливостей його сприйняття. У дошкільному віці, стверджував О.М. Леонтьєв, сприйняття може підкорятися свідомим цілям, тому необхідно виховувати у дітей активні форми сприйняття. Е.А. Флерина констатувала, що дитина реагує насамперед на утримання картини, яскраво і безпосередньо сприймає її виконання (колір, форма, побудова). Тому картинка, подана дитині, повинна бути високохудожньої і доступною дитячому розумінню.
Багато дослідників, психологи, педагоги, вивчаючи роль наочності, підкреслюють значення її сприйняття для художньо-мовленнєвої діяльності (Н. А. Ветлугіна, Л. С. Виготський, А. В. Запорожець, Н. П. Сакуліна, Є. А. Смирнова , О. С. Ушакова, Є. А. Флерина та ін.)
Таким чином, оволодіння зв'язного монологічного промовою відбувається поступово у дошкільному дитинстві. Вже до п'яти років діти починають інтенсивно опановувати монологічного промовою. Пізнання навколишньої дійсності (предмети, їх ознаки, дії, зв'язки і відносини), потреба у спілкуванні призводять до оволодіння різними типами мовлення. Всі типи мовлення (опис, оповідання, роздум) вимагають від мовця володіння загальними вміннями зв'язного мовлення. Будь-яке висловлювання (монолог) вимагає розвитку наступних умінь: розуміти тему; відбирати матеріал до висловлення; систематизувати матеріал; вдосконалювати висловлювання; будувати висловлювання в певній композиційній формі, висловлювати свої думки правильно. Ці загальні вміння конкретизуються при оволодінні тим або іншим типом мовлення.
Робота з навчання зв'язковим висловлювань повинна бути організована з урахуванням різних комунікативних ситуацій, використання різних видів наочності.
1.3 Питання формування зв'язного мовлення у дошкільників у педагогічній літературі
Для розглянутої проблеми важливі дослідження, в яких були розроблені основи методики розвитку зв'язного мовлення у дітей дошкільного віку, визначені види дитячого розповідання, послідовність навчання їм, прийоми, умови, що сприяють ефективності навчання (А. М. Леушина, Л. А. Пеньєвська, Е . І. Тихеева, К. Д. Ушинський, Є. А. Флерина та ін.)
Мета «первісного наочного навчання» К.Д. Ушинський бачив в оволодінні «даром слова». Під «даром слова» він розумів уміння вірно виражати в словах свої думки, спостереження. З цією метою необхідно тренувати дітей в «спостережливості, логічності».
Основою для розвитку мови і складання оповідань, послідовних у часі, К.Д. Ушинський вважав предметне і природне оточення, картини та іграшки. Він зазначав, що діти повинні бути самостійні у навчанні. Самостійність має проявитися у вмінні дитини висловити своїми словами, зрозуміло для навколишніх власні самостійні думки. З цієї причини К.Д. Ушинський так характеризує переказування прочитаного своїми словами: це «дуже погане вправу дару слова», так як воно збагачує тільки розум, але власна здатність дару слова може залишитися зовсім не розвиненою.
У сучасній методиці навчання зв'язного мовлення переказ займає одне з провідних місць, так як готує дітей чотирьох, п'яти років до усвідомлення структури тексту, дозволяє їм на перших етапах навчання розповідання запозичити деякі сюжетні лінії, а старших дошкільнят готує, на думку ряду методистів, до сприйняття навчальних текстів.
Ідеї ??К.Д. Ушинського були розвинені і конкретизовані Є.І. Тихеева стосовно до дітей дошкільного віку. Нею було показано роль монологічного мовлення, її зв'язок з діалогічної. Запропоновано деякі засоби і форми навчання монологу, визначено доступні дошкільнятам види розповідання.
Розвитку мови взагалі і розвитку зв'язного монологічного мовлення зокрема вона відводила першорядну роль. Є.І. Тихеева вважала, що навчати розповідання можна в процесі будь-якого виду роботи. Це і спілкування в побуті, бесіди з дітьми, зігріті інтересом дитини до того, що він бачить в даний момент або бачив (чув) колись чи про що йому читали.
Розмову, тобто діалог дорослого з дитиною, Є.І. Тихеева називає могутнім чинником розвитку мови, а говорячи про переказі, наголошує на тому, що прослуховування текстів допомагає дитині «усвідомити» основну думку (тему) твору та його структурні частини. Цьому допомагає вибір для переказу адаптованих текстів з «ясним співвідношенням частин» (зав'язка, середня частина, кінцівка). Для навчання дошкільнят розповідання Є.І. Тихеева рекомендує використовувати картини, предмети, явища навколишнього життя, художню літературу, праця, розповіді, бесіди і т.д.
У наступні роки конкретизується зміст навчання дітей рідної мови, у ньому виділяються окремі мовні розділи та завдання. Здійснюється пошук методів формування зв'язного мовлення (А. М. Бородич, М. М. Коніна, А. М. Леушина, Л. А. Пеньєвська, Є. І. Радіна, О. І. Соловйова, Є. А. Флерина та ін .).
Так, Є.І. Флерина велику роль відводила роботі з «живим» словом, художній літературі. Вона вважала, що літературні твори розширюють знання та уявлення дошкільнят про навколишній, збагачують зміст самостійних висловлювань дітей.
У ряді робіт розкривається своєрідність зв'язного мовлення дітей дошкільного віку. Є.І. Радіна писала про те, що дитина не вміє розповідати складно, думки його перескакують з однієї події на інше. Основний шлях розвитку дитячої мови, вважає Є.І. Радіна, - це спілкування маленької дитини з дорослими і більш старшими дітьми, особливо у різноманітних іграх (сюжетно-рольових, настільних, хороводних). Розглядаючи роль бесіди в роботі дитячого садка, вона відзначала, що вихователь спонукає дітей до суджень, припущень, тобто вчить їх логічно мислити. У бесіді дитина набуває вміння слухати співрозмовника, висловлювати свої думки в слові, що є важливою умовою розвитку зв'язного мовлення.
У дослідженні М.М. Коніній намічена послідовність у роботі з картиною. Особливої уваги заслуговує те, що виділяються два напрямки у навчанні розповідання за картинами - їх опис та складання оповідних оповідань.
У роботі про роль слова і малюнки у розвитку мовлення дитини дошкільного віку З.М. Істоміна доводить, що при переказі тексту з опорою на картинки дитина старшого дошкільного віку орієнтується і на зображення, і на розповідь. Картинки дозволяють дошкільнятам викладати текст більш послідовно, повно.
У дослідженні Т.І. Репиной показано роль картинки в оволодінні зв'язного промовою дошкільнятами. Автором доведено, що картинка є стимулом, що спонукає дитину до висловлювання, дозволяє збагатити зміст оповідання, логічно вибудувати його.
У роботі А.М. Дементьєвої в найбільш повній формі представлена ??методика навчання дітей розповідання, яка стала традиційною для дошкільних установ. Автор виділяє п'ять видів розповідання: розповідь зі спостереження (опис предметів, явищ), розповідь по пам'яті, переказ літературного тексту, розповідь за сюжетною картині, творчий розповідь.
Переказу автор також відводить одне з центральних місць у навчанні розповідання. Визначаючи діалог і монолог як дві форми зв'язного мовлення, А.М. Дементьєва підкреслює відмінність діалогічної мови від монологічного, відзначає взаємозв'язок монологу з розвитком словника, освоєнням граматичного ладу рідної мови і загальної культури мовлення.
Як відомо, формування зв'язного мовлення передбачає розвиток усіх сторін усного мовлення: фонематичний, граматичної та лексичної.
Головним у довільності і усвідомленості побудови висловлювання, підкреслював Ф.А. Сохін, є здатність відбору мовних засобів, найбільш точно відповідних виражається в мові змісту та умовам спілкування. Тому рішення задачі формування зв'язності мовлення обов'язково передбачає збагачення мовлення дітей складними синтаксичними конструкціями, засвоєння дітьми синонімічних рядів (йти - крокувати - тупотіти - брести і т.п.).
У дослідженні М.С. Лаврик були зафіксовані підвищення рівня зв'язності мовлення, її розгорнення, збагачення складними конструкціями в ситуації писемного мовлення (дитина диктував свій переказ, дорослий записував, щоб потім прочитати малюкам або включити в альбом і т.д., тобто діяльність дитини мотивувалася).
Чим багатше уявлення дитини про предмет мовлення, тим швидше він здійснює відбір слів для свого висловлювання. Такий висновок робить у своїй роботі В.І. Яшина.
Це зазначено в дослідженні В.І. Логінової. Автор розглядає процес збагачення словника за рахунок поступового збільшення, поглиблення і узагальнення знань, уявлень дітей про предметному світі. На думку В.І. Логінової, дошкільник поступово опановує знанням, смисловим змістом слова, підкреслює зв'язок словникової роботи з іншими сторонами мовленнєвої роботи.
Експериментальне дослідження, виконане О.С. Ушакової і Є.М. Струниной, показало, що робота над смисловою стороною слова завдяки розвитку умінь семантичного відбору слів відповідно до контексту висловлювання сприяє вдосконаленню зв'язного мовлення дітей як щодо якостей зв'язного мовлення (зокрема, її плавності, подолання пауз), так і у відношенні її образності і виразності. Є.М. Струніна доводить, що розкриття багатозначності слів важливо і для розвитку зв'язного мовлення, вміння свідомо вибирати найбільш точні і відповідні слова. Правильність висловлювання залежить від того, наскільки точно передає зміст вибране слово. Автор відзначає, що для побудови зв'язного монологічного висловлювання велике значення мають довільність, навмисність використання засобів мови, вміння вибірково користуватися мовними засобами, вживати слова, словосполучення, синтаксичні конструкції, які служать найбільш точної передачі задуму мовця. У роботі велике значення надається мовним ситуацій, так як вони важливі для розвитку довільності мовлення, вміння свідомо вибирати найбільш доречні для даного висловлювання мовні засоби. Таким чином, Є.М. Струніна і О.С. Ушакова довели, що спеціально організована лексична робота, в якій велика увага приділяється формуванню різних операцій зі словом, семантичних зіставлень, оцінки, відбору слів, робить позитивний вплив на розвиток усного монологічного мовлення дошкільників.
А.І. Лаврентьєва, вивчаючи проблему розвитку семантичної сторони мови старших дошкільників, прийшла до висновку, що при породженні висловлювання точність слововживання і різноманітність лексичного наповнення тексту забезпечує робота над змістовною стороною мови, яка передбачає організацію освоєння композиційної структури висловлювання у взаємодії з розвитком лексико-семантичної системи у дитини . Широке використання мовних ситуацій, як зазначає автор, сприяло розвитку умінь адекватного відбору лексики в залежності від контекстних умов. Результати дослідно-експериментальної роботи дозволили також зробити висновок про те, що формування словника дошкільників відбувається на основі його функціонування в умовах комунікації, впливає на розвиток усіх сторін мовлення (фонетичної, морфологічної, синтаксичної) і на адекватність відбору дітьми лексики при побудові самостійного зв'язного висловлювання .
...Подобные документы
Психолого-педагогічні дослідження формування зв’язного мовлення дітей старшого дошкільного віку. Аналіз раціональних методів та спільної роботи дошкільного навчального закладу і сім’ї у плані формування зв’язного мовлення дітей старшого дошкільного віку.
курсовая работа [735,9 K], добавлен 22.09.2013Текст як мовленнєве поняття. Особливості розвитку зв’язного монологічного мовлення дошкільників. Характеристика різних типів текстів. Експериментальне вивчення проблеми розвитку структури зв’язного висловлювання у дітей старшого дошкільного віку.
курсовая работа [54,2 K], добавлен 07.10.2014Теоретичні засади проблеми розвитку зв'язного мовлення дітей дошкільного віку. Текст як мовленнєве поняття. Особливості засвоєння старшими дошкільниками поняття "текст". Розвиток у дітей старшого дошкільного віку структури зв'язного висловлювання.
курсовая работа [54,1 K], добавлен 03.10.2014Гра як основний вид діяльності дітей дошкільного віку та метод в пізнанні світу та спілкуванні з однолітками. Формування зв'язного монологічного мовлення у дітей. Матеріал ігрових занять по звуковимовленню і формуванню лексико-граматичних засобів мови.
практическая работа [24,9 K], добавлен 01.05.2009Дослідження усного зв'язного мовлення у розумово відсталих дітей дошкільного віку. Корекційно-логопедична робота. Формування і розвиток зв'язного мовлення у дітей у нормі. Методики розвитку усного зв'язного мовлення у розумово відсталих дошкільників.
курсовая работа [81,9 K], добавлен 03.06.2014Сутність поняття "культура мовлення", її критерії, показники, методика і педагогічні умови формування. Характеристика рівнів культури мовлення і вживання формул мовленнєвого етикету за змістом українських народних казок дітей старшого дошкільного віку.
дипломная работа [95,2 K], добавлен 04.04.2011Сучасні програми подолання загального недорозвитку мовлення (ЗНМ) у дітей дошкільного віку. Методика обстеження лексико-граматичної сторони мовлення у дітей із ЗНМ. Організація корекційно-розвивального процесу з дітьми із ЗНМ ІІІ рівня в умовах ДНЗ.
дипломная работа [199,9 K], добавлен 25.11.2015Аналіз впливу малих форм фольклору на розвиток мовлення дітей старшого дошкільного віку. Дослідницька діяльність визначення особливостей використання усної народної творчості в роботі з розвитку зв’язного мовлення дошкільника та у повсякденному житті.
курсовая работа [57,2 K], добавлен 14.04.2014Напрямки формування самооцінки у дітей старшого дошкільного віку із загальним недорозвитком мовлення (ЗНМ). Самооцінка як продукт самосвідомості людини та її структурні компоненти. Науково-теоретичне становлення знань про самооцінку в історії психології.
презентация [3,7 M], добавлен 06.10.2009Розробка напрямів подолання порушень лексико-граматичної сторони мовлення у дітей із загальним недорозвитком мовлення (ЗНМ) ІІІ рівня старшого дошкільного віку в умовах дошкільних навчальних закладів. Корекція лексико-граматичної сторони мовлення.
дипломная работа [221,0 K], добавлен 02.05.2010Цінності як психолого-педагогічна категорія. Роль художньої літератури у процесі формування цінностей у дітей. Розробка й експериментальна перевірка педагогічних умов формування цінностей у дітей старшого дошкільного віку засобами художньої літератури.
курсовая работа [1,1 M], добавлен 29.09.2013Специфіка розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку. Використання ілюстрації в якості засобу розвитку мовлення. Огляд досвіду роботи вихователя, методичних прийомів навчання розповіданню за ілюстраціями для удосконалення мовлення дошкільників.
курсовая работа [88,0 K], добавлен 19.08.2014Теоретичні підходи до проблеми дослідження словесної творчості у дітей старшого дошкільного віку: її форми, шляхи і методи формування. Вимірювання первинного рівня сформованості показників розвитку словесної творчості у дітей старшого дошкільного віку.
курсовая работа [173,1 K], добавлен 21.09.2011Значення казок В.О. Сухомлинського як засобу формування у дітей старшого дошкільного віку доброзичливого ставлення до однолітків. Окреслення педагогічних умов використання казок В.О. Сухомлинського в моральному вихованні дітей старшого дошкільного віку.
статья [21,6 K], добавлен 24.11.2017Закономірності розвитку дітей з мовленнєвими вадами. Виявлення та характеристика проявів адаптованості дітей, що мають вади мовлення, до шкільного навчання. Дослідження даної проблеми експериментальним шляхом, формування та аналіз отриманих результатів.
курсовая работа [79,0 K], добавлен 19.07.2010Психолого-педагогічні особливості розвитку мовлення дошкільників. Умови виховання і спілкування в соціумі. Характеристика розвитку мовлення дітей дошкільного віку в нормі та з порушеннями зору. Аналіз конструктивної діяльності сліпих дошкільників.
курсовая работа [37,3 K], добавлен 15.04.2015Характеристика вікових особливостей розвитку мовлення дітей дошкільного віку. Дослідження педагогічних умов ознайомлення дітей із прислів’ями і приказками. Методика розвитку словника дітей дошкільного віку засобами використання прислів’їв і приказок.
курсовая работа [59,5 K], добавлен 24.11.2014Аналіз загальнопедагогічних програм навчання та виховання дітей дошкільного віку. Методика навчання складання розповідей за творами живопису. Ілюстрація як засіб розвитку мовлення старших дошкільників. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
курсовая работа [89,5 K], добавлен 25.04.2014Закономірностті розвитку дітей з мовленнєвими порушеннями. Прояви адаптації до навчання у школі дитини старшого дошкільного віку. Експериментальне дослідження адаптації дітей старшого дошкільного віку з мовленнєвими порушеннями до навчання у школі.
дипломная работа [89,2 K], добавлен 26.04.2010Сутність понять "загальне недорозвинення мовлення", "мовленнєва компетентність дітей дошкільного віку", "ТРВЗ-технології". Основні методи, прийоми теорії розв'язання винахідницьких завдань, які доцільно використовувати в роботі з дітьми дошкільного віку.
курсовая работа [48,6 K], добавлен 18.03.2016