Формула здорового способу життя
Сучасні підходи до виховання здорової творчої особистості. Розробка методичних рекомендацій для проведення Першого уроку з проблеми формування в дітей навичок здорового способу життя. Маршрути пішохідних спортивно-оздоровчих екскурсій Кіровоградщини.
Рубрика | Педагогика |
Вид | книга |
Язык | украинский |
Дата добавления | 09.04.2014 |
Размер файла | 1,4 M |
Отправить свою хорошую работу в базу знаний просто. Используйте форму, расположенную ниже
Студенты, аспиранты, молодые ученые, использующие базу знаний в своей учебе и работе, будут вам очень благодарны.
Які відчуття чи переживання у вас виникали під час виконання цієї вправи?
Наскільки вдалося розслабитись, почувати себе розкуто?
Якою була взаємодія зі стихією повітря?
Чи вдалося відчути різні стани повітря?
Які емоції, тілесні відчуття викликали такі уявлення?
7. Гра "Асоціація".
Ведучий нагадує значення слова "Асоціація" ? зв'язок, сприйняття, сприймання. Всі учасники сідають у коло. Ведучий пропонує одному учаснику зайняти місце у центрі кола. Кожний з учасників по черзі висловлює своє порівняння образу сидячого в колі з живим або неживим предметом.
Наприклад, "Людо, ти мені нагадуєш зайчика, тому що…", "Сергій мені схожий на вулкан…". Якщо учасники не можуть пояснити чи обґрунтувати свою асоціацію, вони просто називають порівняння. Ведучий уважно слідкує, щоб діти не ображали гідність один одного.
Обговорення. Ведучий звертається до того, хто сидів у колі, які асоціації йому сподобались, а з якими він не згоджується.
III. Підведення підсумків.
Яке значення мають почуття та емоції в житті людини?
Вправа "Крок - раз!".
Мета: створення позитивної атмосфери, відчуття згуртованості.
Учасники групи стають у широке коло, тримаючись за руки. Кожен по колу говорить: "Сьогодні я… (навчився, відчув, зрозумів тощо), і вся група робить крок уперед. Після проговорення всіх досягнень під час тренінгу, коло має стати щільним.
Література:
1. Бойченко Т.Є., Василашко І.П. Основи здоров'я: Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Ґенеза, 2007.
2. Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. Основи здоров'я: Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Алатон, 2007.
3. Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. Основи здоров'я: Посібник для вчителя. 7 клас. - К.: Алатон, 2007.
4. Марасанов Т.И. Социально-психологический тренинг: - М.: Кошто-центр, 2001.
С.М. Пляка, методист навчально-методичного кабінету виховної роботи і шкільних бібліотек Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського;
Р.Я. Садовничий, вчитель фізичної культури Захарівської ЗШ І-ІІІ ступенів Світловодської райдержадміністрації
ОЛІМПІЙСЬКИМИ ШЛЯХАМИ ДО ЗДОРОВОГО МАЙБУТНЬОГО
(Урок-подорож для учнів 7-9 класів)
Мета та завдання уроку: формувати зацікавленість до занять фізичними вправами та інтерес до олімпійського спорту; розвивати швидкість, спритність, кмітливість; удосконалювати технічні елементи спортивних ігор; повідомити учням про досягнення українських та кіровоградських спортсменів на Олімпійських іграх; виховувати завзятість, дисциплінованість, почуття товариськості, взаємодопомоги, волі до перемоги, чесності та порядності.
Обладнання: олімпійський прапор, свисток, секундомір, кеглі, гімнастичні палиці, медалі із зображеннями олімпійських чемпіонів, ілюстрації різних видів спорту.
Хід уроку
І. Підготовча частина.
1. Шикування в одну шеренгу, рапорт, привітання, повідомлення завдань уроку. (Перевірити готовність учнів до уроку).
2. Інструктаж з правил техніки безпеки під час занять фізичною культурою. (У формі бесіди).
3. Вимірювання рівня частоти серцевих скорочень (ЧСС). (У нормі ЧСС складає 80-90 уд./хв.).
4. Різновиди ходьби: на носках, на п'ятках, у напівприсіді, у повному присіді, стрибки у повному присіді. (У колону по одному, дистанція 2-3 кроки).
5. Різновиди бігу: звичайним бігом, спиною вперед, із високим підніманням стегна, із закиданням гомілки назад. (У колону по одному, дистанція 2-3 кроки. Звернути увагу на частоту рухів).
6. Ходьба з вправами на відновлення дихання. (Руки вгору - вдих, вниз - видих).
7. Вимірювання рівня частоти серцевих скорочень (ЧСС). (У нормі ЧСС складає 120-140 уд./хв.).
8. Загальнорозвивальні вправи на місці. (Темп виконання - середній).
9. Об'єднання учнів у дві команди. (Назви команд учні вигадують самі).
ІІ. Основна частина.
1. Вступне слово вчителя.
Друзі! Сьогодні ми з вами пригадаємо давні часи, коли відбулися перші олімпіади, з'ясуємо коли та ким було відроджено проведення Олімпійських ігор; здійснимо подорож літніми олімпіадами, починаючи з 2000 року та нагадаємо про здобутки на них українських та кіровоградських спортсменів.
Наша подорож буде незвичайна, а спортивна. По завершенню частини уроку, що пов'язана з історією олімпіад, команди "Сокіл" та "Гарт" продемонструють свою витривалість, силу та кмітливість у спортивних змаганнях.
2. Загальні відомості про Олімпійські ігри. Знайомство із олімпійською символікою.
1-ий учень. Боги і богині Давньої Греції жили на вершині гори Олімп. Зевс був верховним божеством, володарем неба, грому та блискавок. Головний храм і вівтар Зевса знаходилися в містечку Олімпія. Саме тут проводилися Олімпійські ігри, які були присвячені Зевсу.
За переказами їх уперше провели у 776 р. до н.е. До Олімпії прибували атлети з усіх грецьких земель. Участь в Олімпіаді була привілеєм кожного вільного грека.
Переможця нагороджували вінком з маслинового листя. Переможець мав право поставити в Олімпії статую. Почесті, якими вшановувався олімпійський переможець, можна співставити з римським тріумфом - урочистим виїздом полководця.
2-ий учень. Для відзначення героїв змагань існувало багато почестей. На їхню честь встановлювали скульптури, складали вірші, виконували пісні. Експансивні та темпераментні греки над усе цінували благородство та мужність, чесність та відвагу, виявлені у відкритому двобої.
До рідних місць переможців відряджали найвитриваліших бігунів, щоб повідомити громадянам радісну звістку. Назустріч олімпійському чемпіону вирушали представницькі процесії. Героя вносили в місто на кріслах-ношах, возили на розфарбованих колісницях.
Все це супроводжувалось співом величних гімнів, бенкетами, які тривали по декілька днів. Олімпіоніка нагороджували цінними подарунками, грошовими преміями.
Змагання атлетів проводили на честь богів кожні чотири роки. Якщо спортивний фестиваль в Олімпії починався під час війни, то всі бойові дії припинялися, щоб воїни могли взяти участь у змаганнях.
3-ій учень. Сучасні Олімпійські ігри відновилися з ініціативи французького спортивного та громадського діяча, барона П'єра де Кубертена.
6 квітня 1896 року на мармуровому стадіоні Афін зібралося 80 тисяч глядачів, щоб привітати учасників відкриття Ігор першої Олімпіади сучасності.
Перші Ігри сучасності пройшли дійсно з великим успіхом. Олімпійські ігри стали найбільшою спортивною подією з часів Стародавньої Греції. Грецькі офіційні особи були такі задоволені, що висунули пропозицію про "вічне" проведення Ігор Олімпіади на їх батьківщині, в Греції. Але ця ідея була відкинута, оскільки було вирішено, Олімпіади міняли місце проведення кожні 4 роки.
Символом Олімпіади є Олімпійський прапор, який був запропонований П'єром де Кубертеном у 1914 році та вперше презентований на VII літніх Олімпійських іграх у Антверпені у 1920 році. Олімпійський прапор білого кольору, на ньому зображено 5 кілець різного кольору. Білий - колір миру. П'ять кілець - це символ дружби спортсменів п'яти континентів: Європи - синє кільце, Африки - чорне, Америки - червоне, Азії - жовте, Австралії - зелене. Переплітаються кільця зліва направо.
Олімпійський птах - голуб, який символізує мир. Випускають його під час офіційних церемоній, як посланця миру до всіх народів світу.
4-ий учень. Олімпійський вогонь - один із символів Олімпійських ігор. Його запалюють в місті проведення Ігор під час відкриття, і він горить до їх завершення. Традиція запалювати олімпійський вогонь започаткована в Давній Греції, щоб нагадати про подвиг Прометея, який за легендою викрав його у Зевса та подарував людям.
Традицію було відновлено у 1928 році і вона зберігається до цих днів. Під час Олімпійських ігор 1936 року, що проводились у Берліні, вперше було проведено естафету Олімпійського вогню. Зазвичай, запалити вогонь доручають відомій людині, частіше за все, спортсмену, хоча бувають і винятки. Це велика честь бути обраним для проведення цієї церемонії.
У наш час Олімпійський вогонь запалюють в Олімпії (Греція) за кілька місяців до відкриття ігор. Жінки, які зображають жриць, проводять церемонію, під час якої одна з них запалює вогонь за допомогою параболічного дзеркала, що фокусує промені Сонця.
Потім цей вогонь доправляють в місто, де будуть проходити Олімпійські ігри. Зазвичай, використовують факели, які несуть бігуни, передаючи його один одному по естафеті.
5-ий учень. 10 травня цього року було запалено вогонь ХХХ літніх Олімпійських ігор. Перший етап естафети Олімпійського вогню в Греції тривав вісім днів. 17 травня олімпійський факел доставлено на стадіон в Афінах, де вогонь передали організаторам Ігор у Лондоні. В ході 70-денної естафети олімпійський вогонь подолав 12,8 тисяч кілометрів шляху. Вогонь лондонської Олімпіади пронесли по Великобританії та Ірландії.
Від України Олімпійський вогонь несли 4 сильних духом людей:
- Віра Ремажевська - директор та засновник унікального реабілітаційного центру для дітей з проблемами зору в Україні. Вона є володарем багатьох нагород, найпочесніша з яких - "Орден посмішки". Цю міжнародну дитячу нагороду за 40 років її історії вручали таким відомим людям, як Мати Тереза, принцеса Діана та Папа Іоанн Павло ІІ.
- Лариса Лавренюк - організатор благодійного центру, який допомагає рятувати життя хворих на рак маленьких українців.
- Руслан Коваленко - один із засновників черкаського велоклубу. Власними силами та за власний рахунок відроджує велосипедний спорт у Черкасах. Руслан є організатором та натхненником багатьох велозмагань і спортивних заходів.
- Павло Макогончук - хірург, самовідданість якого стала головною причиною вибору його на почесну роль факелоносця.
3. Олімпійська вікторина.
Вчитель. А тепер перевіримо ваші знання за допомогою гри-вікторини.
(За кожну правильну відповідь на питання учню вручається медаль із зображенням українського спортсмена - олімпійського чемпіона).
4. Подорож олімпійськими столицями.
(На кожній зупинці доцільно використати інформацію з рубрики "Спортивна Кіровоградщина", де вміщено матеріали про спортсменів Кіровоградської області - призерів та учасників Олімпійських ігор. Наведений матеріал є орієнтовним і вчитель на власний розсуд може його доповнити чи доручити учням знайти додаткові відомості про спортсменів у засобах масової інформації, літературних джерелах, мережі Інтернет тощо).
Зупинка "Сідней-2000".
У 2000 році в Сіднеї (Австралія) на XXVII літніх Олімпійських іграх виступали українські спортсмени та вибороли 23 медалі, серед яких 3 золоті, 10 срібних, 10 бронзових. На цих іграх вдало відзначилася Яна Клочкова, яка здобула 2 золоті та 1 срібну медаль з плавання.
Спортивна Кіровоградщина. Серед призерів олімпіади були і наші земляки: Руслан Мезенцев (срібна медаль зі спортивної гімнастики) та Олександр Симоненко (срібна медаль з велоспорту).
Руслан Мезенцев народився в Кіровограді 24 червня 1981 року. З 1986 почав займатися спортивною гімнастикою у дитячо-юнацькій школі олімпійського резерву "Надія". Р. Мезенцев виграв свої перші змагання зі спортивної гімнастики у віці 5 років. У 12 років він святкував перемогу на першості Європи серед юніорів. Згодом Руслан стає бронзовим призером Чемпіонату Європи, а також срібним призером XXVII Олімпійських ігор. Крім того спортсмен нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ступеня.
Олександр Симоненко народився 14 лютого 1974 року в Кіровограді. У 1981 р. прийшов до велосекції спортклубу "Буревісник". Тренером став його батько - Сергій Іванович. У 1994-1998 роках навчався у Кіровоградському педагогічному інституті імені Володимира Винниченка на факультеті фізичного виховання та спорту.
О. Симоненко - Заслужений майстер спорту України з велотреку, срібний призер літніх Олімпійських ігор 2000 року. Чемпіон світу 1998, 2000 років, срібний призер чемпіонатів світу 1995, 1997 років. У 2001 році визнаний кращим спортсменом України. Лауреат загальнонаціональної програми "Людина року-2001".
За високі спортивні результати, вагомий внесок у справу примноження слави національного спорту у світі Олександра Симоненка нагороджено орденом "За заслуги" ІІ-го та ІІІ-го ступенів. У 2003 році Олександру Симоненку присвоєно звання "Почесний громадянин Кіровограда".
Ще три кіровоградські спортсменки представляли Україну на Олімпіаді, але медалей не завоювали:
Ольга Тесленко - майстер спорту України міжнародного класу зі спортивної гімнастики, яка крім цього була учасницею XXVI літніх Олімпійських ігор 1996 року в Атланті (США).
Тетяна Ярош - майстер спорту України міжнародного класу зі спортивної гімнастики.
Інна Нікітіна - майстер спорту України міжнародного класу з плавання.
Зупинка "Афіни-2004".
У 2004 році відбулися XXVIІI літні Олімпійські ігри в Афінах (Греція). Тут наші спортсмени виступили краще, ніж на попередній олімпіаді. Вони здобули 9 золотих, 5 срібних і 9 бронзових медалей, повторивши успіх олімпіади в Атланті 1996 року. На цих Олімпійських іграх знову відзначилася Яна Клочкова. Вона виборола 2 золоті медалі і їй було присвоєно звання "Героя України" та вручено орден "Золота зірка".
Спортивна Кіровоградщина. Наші земляки, які брали участь у цій Олімпіаді медалей, на жаль, не вибороли. Це Максим Прокопенко - майстер спорту України міжнародного класу з веслування, Андрій Глущенко - майстер спорту України міжнародного класу з тріатлону та знову Руслан Мезенцев.
Але здобутки цих спортсменів залишилися високими, що дозволило їм ще раз випробувати себе вже на Олімпіаді 2008 року, яка відбулася в Пекіні.
Зупинка "Пекін-2008".
XXІХ літні Олімпійські ігри відбулися у 2008 році в Пекіні (Китай). На цій олімпіаді українські спортсмени виступили найкраще за всі роки їх участі в Олімпійських іграх. Вони здобули 7 золотих, 5 срібних, 15 бронзових медалей і встановили рекорд по їх кількості - 27 медалей. Всього в Олімпіаді взяли участь 254 спортсмена у 28 видах спорту.
Спортивна Кіровоградщина. Дебютувала на цих Олімпійських іграх наша спортсменка Валентина Голенкова - майстер спорту України міжнародного класу зі спортивної гімнастики.
Також, слід згадати Аліну Кравченко - майстра спорту України зі спортивної гімнастики, яка стала учасницею І літніх Юнацьких Олімпійських ігор, що проходили 2010 року у Сінгапурі.
Зупинка "Лондон-2012".
Цього року Лондон (Велика Британія) зустрічає найкращих спортсменів на XXХ літніх Олімпійських іграх. Лондон став першим містом, яке прийматиме олімпійські ігри втретє.
Талісманами ігор є краплинки сталі на ім'я Венлок та Мандевіль. Назвали їх на честь міст Мач-Венлок, де відбулися перші змагання на кшталт Олімпійських ігор, та селища Сток-Мандевіль, де пройшли перші на території Великобританії Паралімпійські ігри.
Вчитель пропонує учням обговорити підсумки участі українських та кіровоградських спортсменів на олімпіаді, використавши дані, розміщені на офіційному сайті Національного олімпійського комітету України http://www.noc-ukr.org/.
Зупинка "Паралімпійські ігри".
Паралімпійські ігри - міжнародні спортивні змагання для людей із обмеженими фізичними можливостями. Традиційно проводяться після Олімпійських ігор, а починаючи з 1992 року - на тих же аренах, що й Олімпійські ігри. Літні Паралімпійські ігри проводяться з 1960 року, а зимові Паралімпійські ігри - з 1976 року.
Спортивна Кіровоградщина.
- Алла Мальчик, майстер спорту України міжнародного класу, бронзовий призер ХІІ літніх Паралімпійських ігор (Афіни, 2004 р.) з легкої атлетики, чемпіонка XIII Паралімпійських ігор (Пекін, 2008 р.) у штовханні ядра та бронзовий призер у метанні диску.
- Юрій Андрюшин, Заслужений майстер спорту України, бронзовий призер Х та ХІІ літніх Паралімпійських ігор (Атланта, 1996 р.; Афіни, 2004 р.), чемпіон ХІ літніх Паралімпійських ігор (Сідней, 2000 р.) з плавання.
- Олег Мунц, Заслужений майстер спорту України, чемпіон VIII зимових Паралімпійських ігор (Солт-Лейк-Сіті, 2002 р.), бронзовий призер ІХ зимових Паралімпійських ігор (Турін, 2006 р.) з лижних гонок.
По закінченню подорожі олімпійськими столицями команди шикуються у колону по одному біля стартової лінії.
5. Олімпійська естафета.
1) Олімпійська присяга.
Представники команд піднімають олімпійський прапор. Учень, якого заздалегідь вибрав вчитель, проголошує олімпійську присягу:
- "Від імені всіх учасників я обіцяю дотримуватися правил чесної гри в істинно спортивному дусі в ім'я слави спорту та честі наших команд".
Усі учні одноголосно повторюють текст присяги.
2) Представлення команд.
3) Спортивні змагання.
"Стрибки в довжину".
Перший учасник команди стає на лінію старту і здійснює стрибок з місця в довжину. Результат фіксується після приземлення. Команда-переможець визначається найдовшим стрибком.
"Спортивна ходьба".
Процес ходьби буде таким: учасники, роблячи крок, п'яту однієї ноги повинні поставити до носка іншої, тобто з кожним наступним кроком учасник пересувається на довжину підошви взуття. Дистанція 10 метрів. Команда, яка першою подолає відстань, є переможцем.
"Гребля на байдарках".
Кожна команда буде екіпажем байдарки. Кожен гравець береться за пояс гравця, що стоїть попереду. "Байдарка" повинна дійти до фінішу, обігнувши кеглю, і повернути на старт.
"Велогонки".
Велосипед заміняє звичайна палиця. Палку потрібно осідлати відразу двом учасникам - вони велосипедисти. Кожному "велодуету", тримаючи палку, потрібно "проїхати" до поворотної відмітки і назад. Перемагає та команда, "велосипедисти" якої проїдуть швидше.
"Сороконожки".
Команди вишикувані на лінії старту в колонах по одному. За командою "Приготуватись" всі учасники присідають, тримаючи руки на поясі. За командою "Марш!" - навприсідки проходять дистанцію 10 метрів. Команда, яка першою подолає відстань, є переможцем.
ІІІ. Заключна частина.
Учитель. Ось і підійшла до кінця подорож олімпійськими шляхами, яка виявилася цікавою, пізнавальною, корисною, хоча і короткою, але кожен з вас, хто зацікавився досягненнями та перемогами, силою та витривалістю наших спортсменів, завжди може дізнатися більше про успішних та здорових людей України та рівнятися на них.
А зараз хвилююча мить - підбиття підсумків олімпійської естафети та нагородження переможців.
IV. Підсумки уроку.
1. Вимірювання частоти серцевих скорочень (ЧСС). (У нормі 90-100 уд./хв.).
2. Організований вихід з місця проведення змагань.
Література:
1. Бубка С.Н., Булатова М.М. Олімпійське сузір'я України: Атлети. - К.: Олімпійська література, 2010. - 166 с.
2. Булатова М.М. Твій олімпійський путівник. - К.: Олімпійська література, 2011. - 120 с.
Т.М. Ткачонок, вчитель основ здоров'я Онуфріївської ЗШ І-ІІІ ступенів Онуфріївської районної ради
РЕПРОДУКТИВНЕ ЗДОРОВ'Я МОЛОДІ: ФАКТОРИ ВПЛИВУ І РИЗИКИ
(Година спілкування у 9 класі)
Мета і завдання: поглибити знання учнів з проблеми здорового способу життя; формувати уявлення учнів про репродуктивне здоров'я; виховувати почуття цінності родинних стосунків, відповідального батьківства.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
(Привітання, організація учнів, психологічне налаштування до роботи).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Виконання вправи "Герб".
Вчитель пропонує учням створити герб своєї родини, заповнивши відповідні "віконця".
(Учні презентують результати своєї роботи).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Чи хотіли б ви у майбутньому створити власну родину?
Чи хотіли б ви мати дітей? Чому?
Що, на вашу думку, означає термін "відповідальне батьківство"?
Вчитель. Хтось народжений бути митцем, хтось - фінансовим генієм, а хтось - майбутнім олімпійцем. Та більшість людей можуть почуватися щасливими, лише виконавши особливе призначення - продовження роду. Можливо, ви або дехто з ваших друзів поки що не вважає це головним. Однак мине час, і створення сім'ї, народження та виховання дітей стануть найважливішим і найвідповідальнішим у вашому житті.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Народження дитини - це диво, щастя для кожної людини. Але, на жаль, цього дива може і не статися, якщо змолоду недбайливо ставитися до свого здоров'я.
Що впливає на репродуктивне здоров'я? Сьогодні ми спробуємо знайти відповіді на це та інші запитання.
V. Основна частина уроку. Вивчення нового матеріалу.
1. Вправа "Очікування".
На паперових фігурках діти пишуть свої очікування і прикріплюють їх на плакаті "Очікування", під дощем. Якщо очікування справдились, переносять свою паперову фігурку під парасольку.
2. Вчитель.
Родина є однією з найважливіших життєвих цінностей. У шлюбі чоловік і жінка можуть найповніше реалізувати себе як чоловік і дружина, голова і господиня, батько і матір. Дружна родина надихає, підтримує, допомагає переживати складні часи, реалізовувати найсміливіші плани. Від родини, насамперед, залежить здоров'я і розвиток дітей. У ній задовольняють базові потреби дитини - фізіологічні, соціальні і духовні.
3. Робота в групах.
1) Учні об'єднуються в групи за кольором паперової фігурки:
1 група - червоний сектор;
2 група - жовтий сектор;
3 група - зелений сектор.
2) Завдання групам. Підготувати повідомлення про задані потреби, як вони формуються в родині: 1 група - фізіологічні потреби; 2 група - соціальні потреби; 3 група - духовні потреби.
3) Презентація відповідей, обговорення.
4. Бесіда з учнями на тему "Готовність до сімейного життя".
Вчитель. У кожній країні є закони, які визначають мінімальний вік укладення шлюбу.
Яким є цей вік в Україні?
Згідно із Законом "Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо підвищення шлюбного віку", опублікованим у газеті "Голос України" (№ 64 від 7 квітня 2012 року), шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється з 18 років.
Крім того, передбачено, що за заявою особи, яка досягла 16 років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Однак, далеко не всі юнаки і дівчата готові до сімейного життя в такому молодому віці. Для створення міцної сім'ї замало лише кохання. Зокрема, коли молоде подружжя не усвідомлює відповідальності своєї нової ролі "Човен кохання розбивається об побут". Таке нерідко трапляється через те, що подружжя не має важливих навичок - як побутових, так і життєвих.
5. Міні-дискусія "Яким повинен бути справжній чоловік (батько), справжня жінка (мати)?".
Назвіть обов'язки чоловіка і батька та обов'язки дружини і матері та аргументуйте власну позицію.
6. Вправа "Мозковий штурм".
Що таке репродуктивне здоров'я?
На аркуші фіксуються відповіді учнів. Обговорення відповідей.
Вчитель. Репродуктивне здоров'я - це стан цілковитого фізичного, розумового і соціального добробуту, а не просто відсутність фізичних вад або недуг у всіх питаннях щодо репродуктивної системи, її функцій і процесів.
Репродуктивне здоров'я залежить від дотримання здорового способу, профілактичної освіти, морально-духовних цінностей особистості, інформаційної політики в ЗМІ.
7. Вправа "Континуум".
Вчитель. Поміркуйте чи завжди інформація, що надходить із засобів масової інформації, відповідає нормам суспільної моралі й позитивно впливає на репродуктивне здоров'я молоді. Проведемо в класі умовну лінію. Праворуч стануть ті, хто вважає вплив ЗМІ позитивним, а ліворуч - негативним.
Учні займають відведене місце згідно своєї позиції і пояснюють власний вибір.
8. Вправа "Наш захист".
Вчитель. Вплив ЗМІ на репродуктивне здоров'я людини є вагомим, однак не вирішальним. Адже від вас самих залежить стан здоров'я. А для цього потрібно знати фактори впливу та ризику на репродуктивне здоров'я
Вчитель прикріплює на дошку аркуш "Фактори ризику". До кожного з наведених факторів ризику необхідно підібрати фактори захисту. Результатом спільної роботи учнів є таблиця, подібна до наведеної нижче.
VІ. Систематизація та узагальнення знань учнів.
1. Обговорення життєвих ситуацій (робота в групах).
Завдання: прочитати і обговорити історію, подібні до якої трапляються в житті.
Максим зустрів Олену після школи і запросив покататися на мотоциклі. Дівчина одразу погодилась, адже Максим давно їй подобався. "Головне - не розчаровувати його", - подумала вона. Коли вони залишилися на самоті, Максим запропонував їй фізичну близькість, і Олена не насмілилася відмовити…
Наступного дня вона побачила Максима у школі. Привіталася, але він навіть не глянув у її бік. Дівчина кілька тижнів переживала, шукала зустрічі з Максимом (який, навпаки, всіляко уникав її). Невдовзі вона відчула, що вагітна…
Обговоріть у групі наслідки одного з можливих варіантів розвитку подій:
Група 1. Під тиском батьків Олена і Максим погоджуються взяти шлюб і народити дитину.
Група 2. Олена зважується на аборт - штучне переривання вагітності.
Група 3. Олена вирішує народити дитину і віддати її на всиновлення.
2. Обговорення на тему "Небезпека ранніх статевих стосунків".
У чому небезпека ранніх статевих стосунків? (Вагітність і пологи, аборт, безпліддя, статевий розлад, осуд оточуючих).
3. Продовжити фразу: "Я думаю, що буду готовий(а) до сімейного життя, коли…" (Відповіді учнів).
VІІ. Підсумок уроку.
Продовжити речення:
"Ми зрозуміли, що …";
"Ми дізналися …";
"Нас зацікавило …".
Слово вчителя. Готуючись до дорослого життя, підліток повинен вміти оцінювати свої дії, вчинки, ситуацію, що виникла. Сподіваюсь, що сьогоднішній урок допоможе вам зміцнити та зберегти здоров'я.
Хай сьогодні нам щастить, хай нам завтра пощастить, хай завжди усім щастить!
Література:
1. Основи здоров'я. Підручник для 9 класу загальноосвітніх шкіл / Тагліна О.В., Кузьміна І.Ю. - Харків: Ранок, 2009.
2. Основи здоров'я. Підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Воронцова Т.В., Пономаренко В.С. - Київ: Алатон, 2009.
3. Основи здоров'я. 8-9 клас / Врублевська М.О., Зайцева І.І. -Х.: Вид. група "Основа", 2010.
4. Основи здоров'я 9 клас: Посібник для вчителя. - К.: Алатон, 2008
Н.І. Чорновол, вчитель фізичної культури Устинівської ЗШ І-ІІІ ступенів Устинівської райдержадміністрації
ВІД ОЛІМПІЇ ДО ЛОНДОНА
(Олімпійський урок для учнів 8-11 класів)
Мета та завдання: ознайомлення учнів з історією олімпійського руху; формування навичок культури здорового способу життя, залучення їх до активних занять фізичною культурою і спортом.
Обладнання: смолоскипи, м'ячики, кеглі, обручі; костюми бога Зевса, богинь Артеміди та Афродіти; музичний центр та диски з записами мелодій; технічні засоби для демонстрації слайдів.
Місце проведення: спортивна зала або спортивний майданчик школи.
Оформлення місця проведення змагань: ліва сторона - все про здоровий спосіб життя: плакати, буклети, вислови мислителів про здоровий спосіб життя, народна мудрість про здоров'я; права сторона - про шкідливий вплив тютюнокуріння, наркотиків та алкоголю; передня частина зала поділена на дві частини: ліва частина - історія стародавніх Олімпійських ігор; права - сучасні олімпійські ігри.
На великих аркушах паперу написані рядки:
Спорт - це сила!
Спорт - це мужність!
Спорт - це боротьба!
Спорт - це прагнення до перемоги!
Рекомендації до уроку: організовують проведення уроку вчителі фізичної культури, історії, географії. Урок може проводитися для декількох класів. Це сприяє спортивній боротьбі, азарту, підвищує мотивацію займатися спортом, брати участь в Малих Олімпійських іграх школи.
Процедура відкриття і закриття Олімпійських ігор може бути театралізованою, а до програми змагань можна включити історичні екскурси щодо стародавніх видів спорту.
До залу заходять двоє ведучих.
Перший ведучий. Любі друзі! Всі ми з великим задоволенням дивилися Олімпійські ігри. Ми бачили сильних юнаків і дівчат, які захищали честь нашої держави. Вони показали добру фізичну підготовку, стійкий характер, волю до перемоги. Ми пишаємося нашими спортсменами!
Другий ведучий. А у нас сьогодні змагання незвичні. Вони перенесуть нас у Давню Грецію, де відбулися перші Олімпійські ігри та в епоху сучасних Олімпійських ігор.
Вчитель історії. Перші олімпійські ігри відбулися в 776 році до н.е. Ігри в Стародавній Греції проводилися раз на чотири роки на честь бога Зевса. Учасниками ігор могли бути вільні греки - чоловіки та юнаки, що не порушували закон.
Перед початком ігор учасники давали присягу: дотримуватися правил і змагатися чесно, присягалися, що нічим не заплямували себе в житті.
Вчитель географії. (Заносить карту Стародавньої Греції; політичну карту світу, на якій відмічено місця проведення Олімпійських ігор: червоним кольором - літніх, синім кольором - зимових).
За традицією на церемонії відкриття олімпійських ігор запалюють олімпійський вогонь, який сповіщає про початок змагань. Олімпійським вогнем є вогонь, що запалюють в Олімпії під егідою Міжнародного олімпійського комітету. Він проходить свій шлях до міста, в якому мають відбутися Олімпійські ігри за допомогою смолоскипової естафети, та закінчує подорож у великій чаші Олімпійського вогню. На карті позначено міста, які вже проводили Олімпійські ігри.
Перший ведучий. Сьогодні змагаються учні 8-11 класів, хлопці і дівчата - в окремих заліках.
Олімпійський девіз змагань: "Вогонь олімпійський гори - не згорай, і в дружбі спортивній народи єднай!".
Піднімається олімпійський прапор.
Вчитель географії. На прапорах не пишуть слів, але люди всієї планети знають, що білий прапор, на якому п'ять переплетених кілець різного кольору (синє, чорне та червоне - у верхньому ряду, жовте та зелене - в нижньому) - це єдність континентів Європа, Африка, Америка, Азія, Австралія. Це символ миру і дружби, символ чесної спортивної боротьби.
Другий ведучий. Перед нами парад учасників олімпійських ігор.
Під час параду ведучі оголошують класи, які проходять перед вболівальниками.
Перший ведучий. До Вашої уваги представляємо журі. Голова журі - бог Зевс. Члени журі: богині Олімпу - Артеміда, Афродіта.
Артеміда.
Хай стріли мої летять до небес.
Я - незабутня богиня.
Володарка точності та гостроти,
Звати мене - Артеміда.
Афродіта.А я Афродіта, богиня краси,
Я хочу, щоб любили мене ви завжди.
Займайтесь гімнастикою вчасно
Щоб грацію мати прекрасну.
Зевс.Ти виклик кидаєш в лице,
До боротьби ти звеш, до бою.
Ми вдячні, спорт, тобі за те,
Що з нами ти, що ми з тобою.
Програма змагань
1. Біг на один стадій.
2. Стрибки в довжину (з використанням ваги).
3. Олімпійська вікторина.
4. Метання списа "Хто далі кине", "Хто найвлучніший".
5. Біг по квадратиках.
1. Біг на один стадій.
Давні греки вимірювали відстань стадіями. Стадій - це відстань, що дорівнює 600 крокам Геракла. Саме стільки кроків встиг зробити Геракл від того моменту, як перші сонячні промені з'явились над пагорбом Крона в Олімпії до того моменту, як сонце піднялось над землею. Стадій дорівнює близько 200 м.
Завдання учасникам по сигналу пробігти до стінки (20-25 м), де кожен учасник розгадує кросворд і повертається назад. Враховується час та правильність розгадування кросворду.
Кросворд № 1.
2. Стрибки в довжину: а) з місця; б) з гантеллю в руках.
У Стародавній Греції проводилися змагання зі стрибків у довжину. Спортсмени, тримаючи в обох руках важкі предмети (камені, гирі), прагнули збільшити довжину стрибка.
Під час стрибка доцільно використовувати музичний супровід.
Кожен спортсмен виконує 2 стрибки: перший - звичайний; другий - тримаючи в обох руках камені.
Для підбиття результатів для кожного учасника варто обчислити середнє арифметичне значення двох стрибків.
3. Олімпійська вікторина.
Кожна правильна відповідь учасника - 1 бал.
1. Як часто проводилися Олімпійські ігри у Стародавній Греції?
2. Чим нагороджувався переможець у Стародавній Греції?
3. Коли відбулися перші ігри давнини?
4. Першим Олімпійським видом змагань був?
5. Один стадій - це забіг на…?
6. Як називалося давньогрецьке п'ятиборство?
7. Який відомий давньогрецький математик філософ брав участь у кулачних боях на Олімпійських іграх давнини?
8. Як називалися переможці Олімпійських ігор?
9. Хто брав участь у стародавніх Олімпійських іграх?
10. Символом стародавніх ігор є?
4. Метання списа.
Метання списа на Олімпійських іграх проводилось з 2-х видів: метання на дальність та метання в ціль. Ми будемо метати мішечки з піском та м'ячики.
"Хто далі кине".
На відстані 6-8 метрів проводимо кілька ліній. У руках учасників торбинки з піском (250 г). Той, хто закине торбину за найвіддаленішу лінію - переможець.
"Хто найвлучніший".
На висоті 2 м від підлоги встановлюють або креслять мішені, що являють собою три концентричні кола діаметрами 100, 70, 40 см відповідно. Відстань від місця метання до мішені 10-12 метрів. У кожного учасника 3 спроби. За попадання в менше коло - 10 очок, середнє - 5, велике - 2 очки. Перемагає той, хто набере найбільшу кількість очок за 3 метання.
5. Біг по квадратиках.
За сигналом ведучого, учасникам, переставляючи фанерні квадратики й наступаючи на них, треба подолати дистанцію 10 метрів. Перемагає той, хто швидше виконає завдання.
Другий ведучий. Змагання наші закінчуються, судді оголошують результати.
Перший ведучий. Переможців Олімпійських ігор у Стародавній Греції нагороджували вінком із гілок священної оливи, що були зрізані у священному гаю в Олімпії.
Другий ведучий. О спорт! Ти - насолода! Ти - вірний, незмінний супутник життя. Нашому духу і тілу ти щедро даруєш радість буття.
Переможці змагань нагороджуються призами, грамотами, медалями.
Література:
1. Булатова М.М. Енциклопедія Олімпійського спорту в запитаннях і відповідях. - Київ: Олімпійська література, 2009.
2. Волошин А. На Олімпійській хвилі. - Київ, 2008.
3. Єрмолова В.М. Олімпійська освіта. Теорія і практика. - Київ, 2011.
4. Малов В. Я пізнаю світ. Дитяча енциклопедія. - Київ: Школа, 2002.
5. Платонов В.Н., Гуськов С.І. Олімпійський спорт. - Київ, 1994.
С.Д. Коломоєць, вчитель історії Улянівської ЗШ І-ІІІ ступенів Олександрійської районної ради, керівник молодіжно-підліткової організації "ТАРПАН"
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ЛІГА "КРОК ЗА КРОКОМ ДО ЗДОРОВ'Я"
(Інтелектуальна гра для учнів 8-11 класів)
В Улянівській ЗШ І-ІІІ ступенів Олександрійської районної ради з 2004 року діє молодіжно-підліткова організація "ТАРПАН" (МПО). Це громадське об'єднання, яке в першу чергу орієнтується на задоволення потреб та інтересів підлітків та молоді шкільного віку. Одним з пріоритетних напрямів діяльності МПО "ТАРПАН" є туристичний рух, який тісно пов'язаний з екологічними та краєзнавчими дослідженнями. Також є своя літературна студія, спортивний комітет. Останнім часом, все більшої популярності набуває "Інтелектуальна ліга", яка об'єднує найбільш ерудованих та допитливих учнів школи. Тематика її засідань-змагань найрізноманітніша.
Оскільки здоровий спосіб життя - це не лише сукупність фізичних якостей та характеристик індивідуума, але і його соціальна складова, то саме у межах "Інтелектуальної ліги" відбувається формування свідомого ставлення до здоров'я. Саме з цією метою формуються тематичні змагання: "Здоровий спосіб життя", "Профілактика захворювань", "Безпека життєдіяльності" тощо. До уваги педагогів пропонується один з варіантів проведення "Інтелектуальної ліги", що присвячена питанням здорового способу життя та культурі здоров'я.
Загальні правила: у грі беруть участь 2 збірні команди учнів 8-11 класів у складі трьох гравців. Окрім них, до участі у грі можуть бути запрошені вболівальники. Під час гри з уболівальниками та у випадках, коли право відповіді переходить до них, вони можуть відповісти, а отримані бали передати своїй команді.
Обладнання: питання для гри, секундомір.
Перший тур - "Формула 1".
Команди відповідають по черзі. Кожна правильна відповідь - 3 бали. Якщо перша команда дає неправильну відповідь, право відповіді переходить до другої. Якщо і вона дає неправильну відповідь, то питання переходить до вболівальників. Якщо вболівальник дає правильну відповідь, то він отримує 1 бал і може передати його тій команді, за яку вболіває. У кінці туру підбивається загальна сума балів, які набрала кожна команда.
1. Номер служби "швидкої допомоги". (103).
2. Після чого проводять демеркурізацію? (Після розливу ртуті).
3. Повторіть девіз МНС. (Запобігти. Врятувати. Допомогти).
4. Якщо поряд з вами хтось палить то ви … (Пасивний курець).
5. Різке нервове напруження організму, що може викликати різноманітні негативні наслідки, а також може стати причиною онкологічних захворювань. (Стрес).
6. Він визначає межі пляжу. (Буй).
7. Кокаїн і конопля - це … (Наркотики).
8. Назвіть номер рятувальної служби. (101).
9. Зіткнення автомобілів. (ДТП, дорожньо-транспортна пригода).
10. "Чума ХХІ століття". (СНІД).
11. Скільки часу на день дитина може проводити перед монітором комп'ютера? (15-30 хвилин).
12. Цією хворобою людину можуть заразити собаки, коти або дикі тварини. (Сказ).
13. Якого кольору автомобілі пожежно-рятувальної служби? (Червоного).
14. Як викликати аварійну службу газу? (104).
15. Ліки, що знешкоджують бактерії. (Антибіотики).
16. Дуже тривалий стрес, що негативно позначається на психологічному та фізіологічному стані людини. (Депресія).
Другий тур - "Дванадцятий гравець".
У другому турі пропонується гра для вболівальників. Ведучий змагання зачитує питання для глядачів. Глядач, який знає правильну відповідь і перший піднімає руку, отримує право відповіді. За правильну відповідь він отримує 2 бали і може їх передати команді, за яку він уболіває. Якщо ж його варіант відповіді є неправильним, то право відповіді передається іншому вболівальнику. Якщо ж і він дає неправильну відповідь, то питання знімається, а ведучий оголошує правильну відповідь.
1. Що називають "зеленим змієм"? (Алкоголь).
2. Щоденний розпорядок. (Режим дня).
3. Він утворюється у наших помешканнях, у ньому існують мільйони бактерій і навіть мікроскопічних кліщів. А у особливо тяжких випадках він може навіть провокувати алергії та астми. (Пил).
4. Цей різновид бігу учені-медики вважають найкориснішим для організму. (Біг підтюпцем).
5. Хвороба ясен. (Парадонтит).
6. Найпростіший спосіб збагатити кімнату киснем. (Провітрювання).
7. Найкращий відпочинок для мозку. (Сон).
8. Ця хвороба печінки має різновиди А і В, а в народі її ще називають "жовтухою". (Гепатит).
9. Хвороба зубів. (Карієс).
10. Наука про здоровий спосіб життя. (Гігієна).
Третій тур - "Цар гори".
У третьому турі командам пропонуються блоки питань з різних аспектів безпеки життєдіяльності. У кожному блоці - три питання. З кожним питанням його рівень підвищується. Відповідно перше питання оцінюється в 4 бали, друге - в 5 балів, третє - в 6 балів. Максимальна кількість варіантів відповіді - 2 варіанти (тобто, відповісти можуть лише 2 команди по одному разу). На обговорення кожного питання дається 20 секунд. Якщо одна команда надає неправильну відповідь, то право відповіді переходить до іншої команди, якій надається додатково 10 секунд на обговорення. Якщо й інша команда не дає правильної відповіді, то питання передається глядачам, за правильну відповідь яким нараховується 2 бали.
Блок 1. "Спорт".
1. Як називаються лікарські засоби, за допомогою яких намагаються покращити фізичну витривалість та спортивні характеристики? (Допінг; 4 бали).
2. Фахівці говорять, що до 15 років цим різновидом атлетики займатися не варто, бо це може вплинути на процеси росту та формування скелету. (Важка атлетика; 5 балів).
3. Назвіть вид спорту, який, за словами фахівців, сприяє фізичному розвитку людини та її морально-духовної сфери. (Плавання; 6 балів).
Блок 2. "Шкідливі звички".
1. Найнебезпечніша складова цигарки. (Нікотин; 4 бали).
2. Як називається хвороба печінки, характерна для людей, які зловживають алкоголем? (Цироз печінки; 5 балів).
3. Назвіть види захворювань хребта, які часто виникають у тих, хто зловживає сидінням перед комп'ютером. (Сколіоз, остеохондроз; 6 балів).
Блок 3. "Оточення".
1. Як називається хвороба, коли у людини є воші? (Педикульоз; 4 бали).
2. Як свідчить статистика, саме цей вид злочину є найбільш поширеним серед вуличних підліткових компаній. (Крадіжка; 5 балів).
3. Яка небезпечна хвороба легень передається повітряно-крапельним шляхом і вимагає довготривалого лікування? (Туберкульоз; 6 балів).
Блок 4. "Репродуктивне материнство".
1. Штучне переривання вагітності. (Аборт; 4 бали).
2. Як називаються медичні засоби, які дозволяють уникнути небажаної вагітності? (Засоби контрацепції; 5 балів).
3. Ця небезпечна венерична хвороба має статевий та побутовий різновиди. (Сифіліс; 6 балів).
Блок 5. "Дієтологія".
1. Захворювання, що виражається в надмірній вазі тіла. (Ожиріння; 4 бали).
2. Вони зберігають продукти, але їх надмірність є надзвичайно шкідливою для здоров'я. (Консерванти; 5 балів).
3. Назвіть найпопулярніший на сьогодні напис на продуктах харчування (Без ГМО; 6 балів).
Блок 6. "Гартування".
1. Як називається процес обливання почергово холодною та гарячою водою з метою загартовування організму? (Контрастний душ, або душ Шарко; 4 бали).
2. Народна назва купання в ополонці (Моржування; 5 балів).
3. Найдієвіший засіб профілактики захворювань організму (Фізична зарядка; 6 балів).
Блок 7. "З історії людства".
1. Його цілющі якості знали з давніх-давен: греки їли його перед боєм, бо вважали, що він додає хоробрості і відганяє смерть; наші предки вірили, що він оберігає від тисячі хвороб; а сучасні лікарі говорять, що це прекрасний профілактичний засіб від простудних захворювань та грипу (Часник; 4 бали).
2. В Стародавній Греції, чоловікам дозволялося вступати у шлюб з 21 року, а от вино пити дозволялося лише з 30 років. Чому греки вводили таку заборону? (Щоб пристрасть до вина та алкоголю в цілому, не позначилася на майбутніх дітях; 5 балів).
3. У Гіппократа був один хворий пацієнт, який благав його вилікувати. Гіппократ оглянув його і сказав, що він береться за лікування, але за умови, що пацієнт купить той будинок, який він йому вкаже, і щодень буде приходити на прийом ліків. Отримавши згоду, лікар вказав хворому на самий віддалений від своєї оселі будинок. Через деякий час пацієнт дійсно поборов свою хворобу і прийшов зі словами вдячності до батька медицини, благаючи того відкрити секрет ліків. У відповідь Гіппократ відповів: "Весь час я давав тобі пити джерельну воду, а вилікували тебе …". Що вилікувало хворого? (Щоденні прогулянки свіжим повітрям, адже хворий був змушений кожного дня проходити значну відстань від свого будинку до оселі Гіппократа; 6 балів).
Підведення підсумків гри.
Нагородження найбільш ерудованого вболівальника.
Нагородження переможців.
Е.Е. Бондаренко, вчитель біології СЗНЗ № 3 м. Долинської
ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ - СВІДОМИЙ ВИБІР КОЖНОЇ ЛЮДИНИ
(Урок-дослідження для учнів 8-11 класів)
Мета та завдання: формування навичок раціонального харчування; розвиток в учнів мотивації дбайливого ставлення до власного здоров'я; виховання в учнів культури харчування.
Хід уроку
Організаційний момент.
(Привітання, організація учнів, психологічне налаштування до роботи).
Актуалізація опорних знань. Учням пропонується заповнити анкету, відповівши на такі питання:
1. Що означає для вас їжа? (Варіанти відповідей: насолода, традиція, втамування голоду, спілкування);
2. Що змушує вас їсти? (Варіанти відповідей: голод, нудьга, свято, привабливий вигляд, гнів).
Інформаційна сторінка вчителя. З давніх-давен люди надавали великого значення харчуванню як засобу збереження здоров'я. Вони помітили, що від неправильного харчування затримується розвиток дітей, виникає низка хвороб, погіршується працездатність.
На користь правильного харчування красномовно свідчать деякі історичні факти. В XVII столітті адмірал англійського флоту в битвах з іспанською флотилією не втратив жодного солдата, а від цинги, що спалахнула на кораблях, у нього загинуло 800 чоловік з 1000. Відсутність вітамінів в їжі виявилася небезпечніше ворогів.
Після завезення цукру, борошна і консервів на Алеутські острови в 1912 році, у дітей поширився карієс зубів і вже у 1924 році майже усе молоде населення Алеут страждало від карієсу.
Фахівці у галузі раціонального харчування стверджують, що 80% нашого здоров'я безпосередньо залежить від здорового харчування, яке полягає у встановленні гармонії між продуктами харчування та гомеостазом організму людини. Один із засновників гігієни арабський лікар Авіцена, який жив у ХІ столітті, перший розробив правила раціонального харчування. Його поради щодо різноманітності їжі та помірної кількості споживання є актуальними і сьогодні.
Отже, завдання уроку:
1. Сформувати уявлення про роль здорового харчування в житті людини.
2. З'ясувати основні закони харчування.
3. Розробити рекомендації щодо раціонального і здорового харчування.
Мотивація навчальної діяльності.
Учням пропонується відповісти на питання: Для чого необхідно харчуватися?; Що таке вітаміни?; Які ми знаємо вітаміни?; Що таке основні поживні речовини?; Чому саме молоком матері вигодовують своїх малят?
Молоко - це універсальна рідина, в якій містяться і білки, і жири, і вуглеводи.
Демонстрація дослідів:
1. Виявлення в молоці білків (додати оцтову кислоту, утворюються характерні білі пластівці). Чому?
2. Виявлення вуглеводів (додати йоду до молока; фіолетове забарвлення).
3. Як можна виявити наявність жиру? (розтирання краплі молока на папері).
Користуючись літературними джерелами, Internet-ресурсами учням пропонується визначити функції білків, жирів, вуглеводів та вітамінів для організму людини.
Робота в групах:
І група. Білки - це головний пластичний матеріал для росту і розвитку організму. Вони є структурними елементами всіх тканин, входять також до складу рідинного середовища організму. З цих речовин формуються еритроцити крові, гемоглобін, ферменти і гормони, які беруть активну участь у виробництві захисних факторів - антитіл. Здорове харчування передбачає, що в раціоні присутні як тваринні білки (м'ясо, риба, яйця, молоко), так і рослинні (бобові, картопля, насіння, горіхи, зернові тощо). Згідно з фізіологічними нормами, частина тваринних білків повинна складати 55% від загальної кількості спожитих білків.
ІІ група. Жири також важливі для організму й відповідальні за накопичення енергії, збереження тепла, створення потрібних гормонів, вітамінів та інших біоактивних речовин, захищають від травм. Жири разом із білками й вуглеводами становлять основу пластичного матеріалу для побудови всіх клітин і тканин організму. Вони сприяють більш якісному використанню організмом білків, вітамінів і мінеральних речовин.
Зауважимо, що транс-жири, які часто зустрічаються у стравах закладів швидкого харчування (фаст-фудах), є канцерогенами і можуть сприяти серцево-судинним захворюванням. Корисним для здоров'я є споживання ненасичених жирів, які містяться у соняшниковій та оливовій оліях. Це зміцнює стінки артерій, сприяє оптимізації кількості калорій у добовому раціоні та збагачує його корисними речовинами.
ІІІ група. Вуглеводи - основне джерело енергії. Вони солодкуваті на смак, легко розчиняються у воді, швидко всмоктуються і легко засвоюються організмом. Використовуються для утворення глікогену, забезпечують енергією життєво важливі органи. Зі збільшенням інтенсивності й важкості фізичної праці зростає і потреба у вуглеводах. Середня норма вуглеводів в добовому раціоні становить близько 400 г для людей, які не займаються спортом. Для спортсменів це число більше. Для забезпечення здорового харчування рекомендується, щоб 64% вуглеводів надходили в організм у вигляді крохмалю (хліб, крупи, макаронні вироби), а 36% - у вигляді простих цукрів (сахароза, фруктоза, мед, пектинові речовини).
ІV група. Вітаміни - незамінні складові раціону здорового харчування, які беруть участь у всіх біопроцесах організму. Якщо в організм надходить дуже мало вітамінів, це може негативно позначитися на здоров'ї, фізичному розвитку і сприяти обмінним порушенням та хронічним захворюванням.
Найбільш багаті джерела вітамінів - це, безумовно, овочі й фрукти. Вони є невід'ємною складовою здорового харчування, містять мало калорій і багато антиоксидантів.
Учням пропонується зробити висновок щодо важливості білків, жирів, вуглеводів та вітамінів у здоровому харчуванні, а також визначити поняття "харчування".
Харчування - це складний процес надходження, перетравлення, всмоктування та асиміляції в організмі харчових речовин, серед яких важливе значення мають білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі та вода.
Проблемне питання:
В якому разі харчування буде раціональним?
(Якщо до організму надходитимуть усі поживні речовини в кількостях, необхідних для його нормальної життєдіяльності).
Чи однакова для всіх людей добова потреба у білках, жирах і вуглеводах?
(Висновки учнів).
Одним із важливих принципів раціонального харчування є дотриманя енергетичного балансу, тобто кількість енергії, що надходить до організму з їжею, має відповідати енергетичним витратам організму.
Проблемне питання:
Якщо енергетичні витрати менші, ніж кількість енергії в їжі, що споживається? Що загрожує цій людині? (Надлишок ваги, ожиріння).
...Подобные документы
Філософський аспект проблеми формування здорового способу життя. Взаємодія соціальних інститутів та середовища у процесі формування здорового способу життя школярів. Діагностика здоров'я та рівня здорового способу життя учнів загальноосвітніх шкіл.
монография [2,1 M], добавлен 26.04.2008Поняття і складові здорового способу життя людей. Показники здорового способу життя та засоби впливу на його формування. Формування культури здорового способу життя школярів. Оцінка стану здоров'я та чинників здорового способу життя старшокласників.
курсовая работа [67,1 K], добавлен 22.11.2013Педагогічні основи формування здорового способу життя методами самовиховання. Особливості формування здорового способу життя учнів професійно-технічних навчальних закладів. Виховний захід для учнів на тему: "Формування звичок здорового способу життя".
курсовая работа [66,5 K], добавлен 19.06.2012Особливості формування здорового способу життя учнів професійно-технічного навчального закладу. Мимовільний та довільний самоконтроль. Основні етапи процесу фізичного самовиховання. Виховний захід на тему: "Формування звичок здорового способу життя".
курсовая работа [37,3 K], добавлен 18.06.2012Аналіз стану основних напрямів здорового способу життя дітей та молоді в Україні. Обґрунтування необхідності професійної підготовки соціальних педагогів як суб’єктів формування здорового способу життя в умовах загальноосвітнього навчального закладу.
статья [22,5 K], добавлен 31.08.2017Вивчення історії розвитку уявлень про здоровий спосіб життя і загальна характеристика наукових основ його формування. Аналіз програми початкової школи по формуванню навичок здорового способу життя учнів. Розробка методичного курсу по основах здоров'я.
курсовая работа [46,7 K], добавлен 02.01.2014Теоретико-методичні основи здорового способу життя, сучасні підходи до визначення його змісту і структури. Визначення поняття "здоров’я", його компоненти та передумови. Рівень соматичного здоров’я та фізичної підготовленості учнів початкових класів.
дипломная работа [1,4 M], добавлен 20.10.2009Сучасні підходи до визначення змісту і структури здорового способу життя. Поняття "здоров’я" людини, його компоненти та передумови. Рівень соматичного здоров’я та фізичної підготовленності учнів початкових класів та визначення засобів їх формування.
дипломная работа [1,5 M], добавлен 14.07.2009Методичні розробки вчителів та психологів по проведенню тематичних вечорів та занять з батьками по темам: "Формування здорового способу життя", "Батьки і діти про куріння", "Як виховати дитину фізично здоровою", "Батьки, діти, учителі: шляхи взаємодії".
методичка [178,6 K], добавлен 08.12.2011Науково-теоретичні засади формування здорового способу життя. Професійна компетентність соціального педагога як одна із умов формування здорового способу життя підлітків. Соціально-педагогічні особливості становлення особистості у підлітковому віці.
дипломная работа [278,5 K], добавлен 19.11.2012Аналіз взаємозв’язку здорового способу життя та процесу соціалізації особистості. Огляд формування мотивації до збереження та зміцнення здоров'я у молодших школярів на уроках природознавства. Характеристика уявлень учнів про предмети і явища природи.
курсовая работа [45,0 K], добавлен 17.03.2012Здоровий спосіб життя як визначальний фактор здоров'я. Соціальна робота щодо формування здорового способу життя. Стратегії профілактики ВІЛ/СНІДу та наркоманії. Нетрадиційні форми виховної роботи в профілактиці наркоманії та захворювання на ВІЛ/СНІД.
реферат [38,2 K], добавлен 20.01.2008Необхідність пошуку педагогічних умов та шляхів розв’язання основної проблеми виховання здорового способу життя сучасних школярів. Аналіз поняття "здоров’язбережувальні технології", їх впровадження у загальноосвітніх навчальних закладах та ефективність.
статья [19,8 K], добавлен 22.02.2018Місце фізичної культури в житті людини. Загальна характеристика фізичних вправ. Гігієнічні фактори фізичного виховання. Засоби фізичного виховання. Компоненти здоров’я людини. Програмно-методичні основи навчання здоровому способу життя учнів в школі.
курсовая работа [48,7 K], добавлен 26.09.2010Формування ціннісного ставлення учнівської та студентської молоді до здоров’я та здорового способу життя. Проблема позааудиторної роботи як процесу, в якому переважає елемент самореалізації студентів. Роль куратора групи як консультанта та вихователя.
статья [18,8 K], добавлен 22.02.2018Методологічні засади, підходи формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя. Форми, методи, методичні прийоми роботи, критерії формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя. Урок-бесіда. Театралізоване заняття. Ігри-драматизації.
курсовая работа [59,1 K], добавлен 06.08.2008Завдання фізичного виховання учнів 1-3 класів. Формування здорового способу життя в режимі дня школяра. Позаурочні форми організації занять в школі. Розробка та аналіз ефективності методики проведення гімнастики до уроків, фізкультхвилин, годин здоров'я.
курсовая работа [52,3 K], добавлен 10.11.2013Мета, завдання та критерії обліку успішності учнів початкових класів з фізичної культури в школі. Формування в учнів основ здорового способу життя, інтересу та звичок до занять фізичними вправами, морально-вольових і психологічних якостей особистості.
курсовая работа [60,6 K], добавлен 30.08.2009Психофізіологічні особливості старших підлітків. Завдання і складові здорового способу життя. Розробка методичних рекомендацій для педагогічних працівників та батьків щодо формування відповідального ставлення до власного здоров’я у старших підлітків.
дипломная работа [379,1 K], добавлен 19.11.2012Формування в учнів уявлення про корисні та шкідливі звички та їх вплив на здоров’я. Вивчення згубної дії на організм куріння, уживання алкоголю, наркотиків. Поглиблення знань учнів про права дитини. Виховання почуття відповідальності за власну поведінку.
разработка урока [4,5 M], добавлен 27.08.2019